Vast en sterk klonk de stem van de H. VADER 1 R Vandaag historische beslissing in Parijs Hoofdprijs V' BRITSE strato-cruiser bij landing geëxplodeerd Landbouwwerktuigen wa ren WAPENS! SCHEPEN vroegen hulp Kerstmis in een wereld zonder oorlog Eenheid of niet? TOCH NOG: EVACUATIE r Niet liften, wel „meerijden" 12 E van jen- K U 3t- UW- iten- r steen lewndenWe tul t boek kennen, i in heeft DAGBLAD VOOR ZEELAND Na vier jaar: Ontvoerd kind terecht VRIJ ZACHT Koningin Juliana: Vrede is geen vlucht in onbekend ideaal DENK AAN DE KATHOLIEKEN Bekend zweefvlieger verongelukt Geschenken Nationale Vergadering krijgt een tweede kans M.R.P. stelde teleur OP vliegveld Prestwick 28 DODEN Afschuwelijk drama in Hengelo IN HONGARIJE: Echtpaar Field kreeg alyl Deviezenzwendel voor opstandelingen: Waardeloos geld Militaire paraatheid Brughoofden bij Gorkum Geen sluitstuk NA DE STORM: 2L 3k EL EL EL *lpss3 d «c. per 63 ge ile, en tee-ijzer afmetingen. 94e JAARGANG No. 21713 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. 'Voor God, Köfttntftft en Vaderland DECEMBER 195 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Een der hoofdprijzen 1000.-) viel gisteravond in Zevenbergen. Nog mid den in de nacht werden we er telefonisch van op de hoogte gesteld, dat mevrouw van Ginderen „een goal" ge maakt had. Daarmee is ze één van de 5 tot nu toe be kende gelukkigen. Proficiat! Pleegmoederin arrest Detectives uit Dublin en Belfast hebben in het huis van de veertig jarige mevrouw McGeeham te Bel- falst, die in hechtenis is genomen na een mislukte poging een baby van negen maanden te ontvoeren, een vierjarig meisje gevonden, dat vier jaar geleden uit Dublin is ontvoerd. In het huis der McGeehams was alles voor de Kerstviering gereedge maakt. Hea meisje, dat de te Belfast onder de naam „Bernadette McGee ham" leefde, is de dochter van John en Julia Brown, krantenverkopers te Dublin. Zy werd door haar ouders her kend. De politie zet de speurtocht voort naar een andere vermiste baby uit Dublin, een meisjes van zes maanden, dat op negentien October jl. werd ontvoerd. DR. RICARDO BALBIN, leider van de Argentijnse redicaie oppositiepar tij, is gearresteerd op beschuldiging van smaad jegens de persoon van president Peron. IN DE ARABISCHE WIJK van Ca sablanca (Marokko) zijn Zaterdag avond twee bommen tot ontploffing gekomen, waardoor een vrouw werd gedood en tien personen werden ge wond. EEN OPSTAND van legerofficieren in Equador kon in de kiem worden gesmoord, President José Ibarra was al op de vlucht, maar keerde later naar de hoofdstad Quito terug. COLUMBIA WIL een melkveestapel gaan opbouwen. Daartoe zullen om te beginnen 5000 stuks Nederlands fokvee naar dit land worden gehaald. Vandaag gaan de beesten in Amster dam scheep. IN HOLLANDIA (Nieuw-Guinea) hebben de mensen vandaag feest. De Papoea-bevolking heeft zelf verzocht het verwerpen van de Indonesische resolutie in de V.N. met een grote demonstratie en een dansje te mogen vieren. In VERSCHILLENDE gebieden van West-Duitsland bestaat gevaar voor overstromingen tengevolge van de hevige regenval. De beneden-Rijn trad op enkele plaatsen buiten zijn overs. OP EERSTE KERSTDAG is het echtpaar E. uit Den Haag op de hoek van de Emmakade door een auto gegrepen. De man werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis overleed. Ook de toestaand van me vrouw E. is ernstig. TSJOE EN LAI, de Chinese Minister van Buitenlandse Zaken, heeft Enge land gewaarschuwd, Geen steun meer aan Amerika inzake de kwestie For mosa, of de Brits-Chinese betrekkin gen komen in gevaar. HET GEHEIM van S.U.S. (voor zover het de „bliksemkrant" be treft) is ook weer ontsluierd. Een actie-foto van een voetbalwed strijd en als de bal in het net lag een prijs! In elk geval hebben een stuk of wat goaltjes een hoe- raatje ontketend. DE N.V. PHILIPS wil een fabriek gaan bouwen in Berlijn. Nadere bij zonderheden omtrent aard en doel van de nieuwe vestiging ontbreken nog. FIETSERS, die binnen enkele maan den in Nijmegen op vacantie gaan, zullen wél aan hun trekken komen. In de omgeving vn de stad wordt namelijk 100 km. rijwielpad voor toe risten aangelegd. IN OOSTENRIJK en Zwitserland he >ben lawines al veel schade ver oorzaakt. Verschillende wegen zijn geblokkeerd en de wintersportbeoe fenaars zijn voor het lawine-gevaar schuwd. Weersverwachting, geldig tot i vanavond: i Veranderlijke bewolking, met enkele buien. Krachtige tot harde t langs de Waddenkust tijdelijk "1* ««"■'machtige Westelijke J wind. Weinig verandering in t f temperatuur. f Vandaag: Zon onder 16.34 uur. 't i Maan onder 19.05 uur. Moreen- Zon op 8.48 uur. Maan op 10.24 J OOR HET EERST sinds tientallen jaren hebben we dit jaar Kerstmis kunnen vieren in een vredige wereld. Of beter: in een wereld zonder oorlog. Hoewel de spannin gen niet zijn geluwd en de mensheid de dreiging van nieuw geweld ook nu nog als een voortdurende beklem ming ondergaat, heeft men het feest van Christus' Ge boorte kunnen vieren zonder dat ergens op de aardbol de wapens rumoerden. In het bijzonder stemde ook tot vreugde het feit, dat de H. Va der een Kerstboodschap kon uitspreken voor de katholieken in alle landen. De toestand van de Paus verbeterde tijdens de afge lopen dagen aanzienlijk. Voor het eerst bracht hij een nacht door, zonder dat er artsen in zijn kamer waren. Behalve Z.H. de Paus spraken ook verschillende staatshoofden de wereld toe. Koningin Juliana richtte zich met een boodschap tot haar volk, evenals Koningin Elisabeth van Engeland en de Franse premier Mendès France, die de politiek voor twee dagen zei te willen vergeten. Wegens zijn ziekte moest de H. Va der zich beperken tot een toespraak van vijf minuten, op de vooravond van het Kerstfeest. Aan het eind van die toespraak gaf hij zijn Apostolische Zegen. De stem van de Paus klonk even krachtig als voor zijn ziekte. „De Goddelijke Voorzienigheid, al dus do H. Vader, heeft ons dit jaar niet toegestaan onze traditionele kerst toespraak tot U te richten, waaraan wij desondanks nog werken voor zo ver onze gezondheidstoestand dat toe laat. Maar wij beloven U hierbij, dat, teneinde niet de lange reeks van toe spraken te onderbreken, de tekst van de toespraak zodra hij zo God wil gereed is, te publiceren. Vervolgens danken wij de gehele katholieke wereld voor de gebeden, waarmede deze ons zonder ophouden troost en denken wij bij deze Kerstmis aan al onze kinderen over de gehele wereld en verder aan de ganse men selijke familie. Wij schenken onze wensen ook aan allen die, verzwakt naar lichaam en geest, in tranen verkeren, en het slachtoffer zijn van de mensen en de omstandigheden. Wij wensen ver troosting toe en heldhaftige standvas tigheid aan al onze zonen, die, met geweld weggerukt in de gevangenis sen ,in de concentratiekampen, waar dig bevonden zijn te lijden voor de zaak van het geloof, de waarheid en van de gerechtigheid. De boodschap van goedheid en vrede van de Mens- geworden Zoon van God moge ten slotte alle volkeren bereiken, hun be stuurders, hen op wier schouders de verantwoordelijkheid rust van de lot gevallen der wereld." GERECHTIGHEID H.M. Koningin Juliana, sprekende over de waarachtige betekenis van het Kerstfeest, zei in een ontroerende toespraak o.m.: „Vrede is geen toevluchtsoord voor De 20-jarige kampioen zweefvlie ger Bertrans Dauvin uit Parys heeft tijdens een poging om het wereld- duurrecord voor eenpersoons zweef vliegtuigen te verbeteren het leven verloTen, doordat zyn toestel neer stortte op een top van de Alpilles, een bergketen ten Zuiden van St. Re- my in de Provence, van St. Remy U-aaai Hij was Vrijdagavond opgestegen ten en had bijna 48 uur gevlogen toen het ongeluk gebeurde, waarschijnlijk doordat hij als gevolg van uitputting de controle over zijn toestel verloor. welke onvruchtbare instelling dan ook. Vrede is geen asyl voor gemak- zuchtigen, noch een rusthuis voor hen, die hun twist later willen gaan hervatten. Vrede is geen vlucht in het onbekende ideaal. Men kan zich ook niet op de vrede verlaten, zoals men op zijn lauweren rust omdat men de strijd niet onder ogen durft te zien. Men kan niet op de vrede teren, wan neer men werkelijke vrede kent en Hoezeer het volk van Rome met de H. Vader meeleeft, mocht ook weer blijken aan de vooravond van hei Kerstfeest. In de kantoren van het Staats secretariaat werden Vrijdag voortdurend geschenken bin nengebracht. Onder de gaven waren ondermeer een kruiwa gen met flessen melk, grote hoeveelheden vruchten en groenten en honderden boeken. De eetwaren werden op Eerste Kerstdag onder de armen van Rome verdeeld. weet, hoe hem te verwerven. Vrede betekent de positieve gerechtigheid voor mens en mensheid." In de Oost-Europese landen werd dit jaar ook weer iets aan Kerstmis gedaan, evenals in China, waar zelfs de bewoners van Peking op straat kerstliederen zongen. De radiostations gaven kerstgezangen en kerstmuziek en de patriarch van geheel Rusland sprak een kerstrede uit. Een bemoedigend teken, zou men kunnen denken. Maar tegelijk met een bericht als dit, komt er een medede ling van Tass, dat op 24 December drie ministers, die indertijd onder Be ria werkten, ter dood veroordeeld zijn en enkele andere vooraanstaande functionarissen tot zware gevangenis straffen zijn veroordeeld. De bekend making werd ook in alle Sovjet-bla den uitvoerig afgedrukt. „Het vonnis", zo wordt gezegd, „werd met grote vol doening ontvangen door de aanwezi gen in de zaal. Het is uitgevoerd." De Franse Nationale Vergadering gaat vandaag een besluit ne men, dat voor de eerstkomende jaren het lot van Europa zal bepa len. Zij gaat beslissen over de Parijse accoorden, na Vrijdag in eerste aanleg de herbewapening van West-Duitsland te hebben verworpen. Mendès France, die de afgevaardigden niet aan een vertrouwensvotum gebonden had, heeft nu de vertrouwenskwes tie wèl gesteld. Behaalt hij geen meerderheid, dan valt de regering en zal het volgende Kabinet moeten zien hoe het de gordiaanse knoop, waarin Frankrijk verstrikt is geraakt, moet ontwarren. Na een dramatische zitting van de Assemblée, waarin het accoord be treffende de Saar en van het herstel der Duitse souvereiniteit was aan vaard met een vrij grote meerderheid, viel in de nacht van Donderdag op Vrijdag de voorlopige beslissing. De herbewapening van West-Duitsland kreeg 259 stemmen vóór en 280 tegen. Onder de tegenstanders bevonden zich 21 socialisten, 25 Gaullisten en 26 ra dicalen. Verder stemden tegen 100 communisten, ongeveer 35 conservatie ven en 63 volksrepublikeirien. De laafsten hadden zich aanvanke lijk van stemming willen onthouden, maar besloten op het laatste moment het gewicht van hun invloed in de te- gen-schaal te werpen, waardoor de balans ten nadele van de regering doorsloeg. Betreurenswaard is het, dat zo de Franse katholieken, die als eer sten hun steun gaven aan het streven naar Europese eenwording, nü de Eu ropese eenheid de genadeslag tracht ten te geven. Naar men moet aanne men uit overwegingen die met het be lang van Europa niets, maar met het eng-politieke partij-belang alles te maken hebben. Engeland heeft al doen weten, dat het zijn belofte omtrent de troepenle gering op het vasteland niet gestand kan doen, als Frankrijk de Parijse accoorden verwerpt. Ook Washington heeft blijk gegeven over grote onge rustheid. Alleen in de hoofdsteden achter het ijzeren gordijn gaf men van zijn voldoening blijk over de gang van zaken in Parijs. Men heeft nog redelijke hoop, dat de niet-communistische afgevaardig den, die Vrijdag tegen de Westduitse herbewapening stemden, zich tijdens de Kerstdagen op de afschuwelijke consequenties van hun houding heb ben bezonnen en vandaag de balans naar de andere kant zullen doen door slaan. De feestdagen zijn ook nu weer niet zonder minder prettig nieuws voorbij gegaan. Rond het middaguur van Eerste Kerstdag reeds werd de wereld opge schrikt door het nieuws van het vliegtuigongeluk op het Schotse vliegveld Prestwick. Een strato- cruiser van de British Over-Seas Airways Corporation vloog bij de landing in brand en 28 inzit tenden verloren het leven. Het ongeluk gebeurde bij slecht weer. Het regende en de wolken hin gen zeer laag. Het vliegtuig was op weg van Londen naar New-York. Door de weersomstandigheden was het vier uur later uit Londen vertrokken. De 33-jarige textielarbeider N.G. te Hengelo heeft vermoedelijk in een vlaag van godsdienstwaanzin in de Kerstnacht zijn 26-jarige vrouw door messtek envan het leven beroofd. Vrij wel op hetzelfde moment is een kind je geboren, dat ongedeerd is geble ven. De man werd op de eerste Kerst dag met twee zoontjes en het pasge- bor enkind, dat in een deken was ge wikkeld, op straat aangetroffen. Zijn gedragingen waren van die aard, dat een agent van politie het noodzakelijk vond met behulp van burgers de man te beletten, de kinderen leed te be rokkenen. Het lijk van de vrouw dat nadien ontdekt werd in de woning, werd in beslag genomen. De man is gearresteerd. Het pasgeboren kind is in een ziekenhuis opgenomen. Van de 28 slachtoffers behoorden er 24 tot de passagiers van het toe stel. De omgekomen bemanningsle den waren de drie stewards en de ste wardess. De vrouw en het zoontje van een der stewards, die in het toestel zaten, kwamen eveneens om. De enige overlevende van de pas sagiers dankte zijn behoud aan het feit, dat zijn stoel vlak naast een gat in de romp stond, toen het vliegtuig explodeerde. De brandweer is bijna twee uur bezig geweest, met het blus sen van de vuurzee, die na de ont ploffing het toestel verteerde. De oorzaak van de ramp is nog niet geheel duidelijk. De gezagvoerder Georgie Stewart, was een van de meest ervaren piloten van de BOAC Het Britse Ministerie van Luchtvaart heeft een openbaar onderzoek gelast naar de toedracht van de ramp. Noel en Herta Field, het Ameri kaanse echtpaar dat niet lang gele den uit Hongaarse gevangenschap werd vrijgelaten, heeft in Hongarije asyl gevraagd. De 50-jarige Noel verdween in 1949 tijdens een bezoek aan Praag. Drie maanden later werd zijn broer, Her mann, in Warschau gevangen geno men. Ook deze laatste werd korte lings in vrijheid gesteld. Hij vertoeft met zijn vrouw in Zwitserland. Waarom Noel en Herta Field de Hongaarse regering om asyl hebben gevraagd, is niet bekend. Wellicht heeft de omstandigheid er iets mee te maken, dat Noel, voor zijn gevan genneming door de emmunisten uit een Amerikaanse organisatie in Europa was verwijderd omdat hij communisten zou hebben aangesteld. De strijd met het water is gewonnen. De zee, die tijdens de storm van vorige week onbarmhartig op de dijken losbeukte, heeft het moeten afleggen tegen de mannen van het dijkleger, die op hun post waren en iedere bres in de muur, die Nederland beschermen moet, onmiddellijk wisten te dichten. Op enkele plaatsen kon het water een kleine over winning boeken, zoals langs de oevers van de Noord, waar een buiten dijk het begaf en twee polders overstroomd raakten. De bewoners moes ten worden geëvacueerd en zo kon men, aan de vooravond van Kerst mis, in Slikkerveer weer dit schrijnende tafereel zien, dat herinneringen opriep aan de rampzalige dagen van 1953. In de Churchill-school wer den mensen ondergebracht die bij familieleden zo gauw geen onderdak konden vinden...» De onlangs ontdekte deviezensmokkel te Mechclen, die volgens „De Nieu we Gids" een nooit vermoede uitbreiding schijnt te nemen, en waarvoor reeds niet minder dan zes en dertig personen, onder wie de Mechelse notaris Iluysmans en een zekere August S. te Mechelen zijn gearresteerd en waarbij de naam van de liberale senator De Stobbeleir uit Aalst werd genoemd, heeft nu ook een internationale weerklank gekregen. Voornamelijk in Frankrijk staat men verstomd, want daar voorziet men reeds, dat deze deviezenzwendel aan de basis van de rebbellenoorlog in Noord-Afrika, die aan onze Zuider buren reeds veel bloed en geld heeft gekost, zou hebben gelegen. gordijn. Een deel van de wapens werd dan naar het vliegveld van Grimbergen nabij Brussel gebracht, vanwaar ze aan boord gingen van het vliegtuig „Avro Anson", dat bij elke vlucht drie en een halve ton wapens meevoerde naar Tanger. Op 27 November jl. werd de con troletoren van het vliegveld van Grimbergen er van verwittigd, dat de „Anson" niet meer mocht opstij gen zonder de toestemming van de politie. Het vliegtuig maakte niette min een vlucht naar het buitenland en werd dezer dagen bij zijn terug keer in beslag genomen. De piloot, Deppe, een gewezen piloot van de Sabena, die reeds vroeger betrokken was in een diamantenzwendel in New York, werd echter niet aange houden. De zaak zit, naar een Parijs blad beweert, aldus in elkaar. Al deze aangehouden personen beschikten over grote hoeveelheden Belgisch geld, dat ingevolge de operatie-Gutt in 1944 aan de loketten van de Bel gische banken diende ingeleverd en dat nadien in hun handen waarde loos was geworden. De aan de omloop onttrokken en dus niet meer geldige bankbiljetten werden in eerst in Öostduitse mar ken en nadien in Westduitse mar ken omgezet. Met deze marken ten slotte was het de makkelijkste zaak van de wereld geworden om er gangbare Belgische munt voor te krijgen. Reeds van het begin van het on derzoek af had men een niet onge grond vermoeden, dat dit geld aan gewend werd om een net van wa pensmokkel te financieren. Uitge maakt werd ook, dat deze wapens naar Tanger werden verstuurd, maar het was ook duidelijk gewor den, dat Tanger niet de eindbe stemming van de smokkelaar was. WAAR VANDAAN? En vanwaar kwamen die wapens? Deze kwamen te Antwerpen aan in kisten onder het mom van „land- bouwmaterieel" aan boord van sche pen, die voeren onder de vlag van landen, gelegen achter het ijzeren DUISTER Anderzijds weten dezelfde Parijse bladen te melden, dat de piloot wel degelijk werd gearresteerd en met hem ook nog een ander persoon, die die het smokkelnet aan fondsen zou hebben geholpen en een zekere Na- tacha Voronoff, die beweert de doch ter te zijn van professor Voronoff, die vorig jaar te Parijs is overle den. Belgische berichten echter maken vooralsnog geen gewag van een rechtstreekse wapensmokkel met Noord-Afrika. Immers, het in be slag genomen vliegtuig zou een toe- rismevliegtuig zijn, waarvan moei lijk kan aangenomen worden, dat het in een reis naar Tanger 3.5. ton wapens zou hebben meegenomen. Veeleer zou het vliegtuig gediend hebben voor het vervoer der niet meer geldige bankbiljetten naar Noord-Afrika, waar andere mede plichtigen ze aan de man zouden hebben gebracht. Hier kan dan ook weer de vraag worden gesteld of onder de rebel lenleiders dan niet één wist, dat het waardeloos geld was. Te Antwerpen werd een schip, dat eveneens voor '.e wapensmokkel zou hebben gediend, in beslag ge nomen. Er zullen nog verscheidene dagen verlopen, vooraleer volledige klaar heid in deze deviezen- en smokkel- zwendel zal zijn gebracht. Tevens wordt met spanning uitgezien naar de dag, waarop de Belgische Se naat zich zal dienen uit te spreken over de opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid van de Aal- sterse liberale senator M. De Stob beleir. Het wrak van een vliegtuig, dat eens een trotse stratocruiser van de B.O.A.C. was. In de inzet: Captain W. Laing Stewart, de gezagvoerder van het toestel, die zelf gered werd. Aan de oevers van de Merwede by Gorinchem en bij Sleeuwijk is de ge nie druk aan de arbeid met brugge- bouw, gelijkieder, die daar passeert» kan waarnemen. Alras hoorden we de conclusie trekken, dat men in afwach ting van de oouw van een nieuwe verkeersbrug nu maar vast een Bai leybrug gaat leggen. Dan zou reeds voorlopig bereikt zijn, wat straks be vestigd kan worden door een vaste verbinding. Hebben we zo iets ook niet genen bij Well aan de Maas in Noord-Limburg We moeten helaas deze conclusie de hals omdraaien. Wat de genie nu doet bij Sleeuwijk en Gorinchem is het slaan van brugggehoofden met semi- permanennt Bailey-materiaal over de uiterwaarden tot aan het zomerbed van de rivier. Uit een oogpunt van militaire paraatheid wil men namelijk te allen tijde gereed zijn. om de ver binding in de kortste tijd tot stand te kunnen brengen. Het sluitstuk over de eigenlijke rivier wordt echter niet aangebracht, zolang er geen militaire noodzaak optreedt. De plaats, waar deze semi-perma- nente bruggehoofden liggen is ook NIET de plaats, waar de pijlers van de vaste verkeersbrug zullen komen te liggen. Aldus de inlichtingen welke men ons van bevoegde zijde in Den Haag ver strekte. De gevolgen van de zware storm van vorige week lieten zich op zee nog tijdens de Kerstdagen gelden. Schepen, die gehavend ronddobber den en waarvan de kapitein om hulp vroeg, moesten door sleepboten in veiligheid worden gebracht. Gelukkig was het hoofdzakelijk nieuws van redding en beholrd, dat ons bereikte. Het kustvaartuig „Pe ter". over welks lot men in grote on gerustheid verkeerde, is terecht. Vrijdagmiddag kreeg men na twee dagen weer contact met het vaartuig en op Eerste Kerstdag kon het. be houden en wel, in de Oost-Engelse haven Boston worden binnengebracht. Van een Deense motorschoener, de „Orkan", die op 23 December van Kopenhagen naar Lübeck vertrok, heeft men nog altijd geen nieuws. De Iiberiaanse tanker „Melika" raak te voor de Nieuwe Waterweg in moei lijkheden. toen de stuurinrichting de fect geraakte. Twee sleepboten heb ben gisteren het schip uit zijn be narde positie gehaald. Een indi eet gevolg vn de storm was de botsing in de Werwehaven te Rotterdam. Door de drukte, die uit geweken schepen daar veroorzaakten, kwamen drie boten met elkaar in botsing. Een Liberiaans schip ramde eerst een Britse sanker en vervol gens een Portugees motorschip, dat zware averij kreeg. Persoonlijke on gelukken bleven uit. J^Jinister Staf heeft het liften verboden, maar het „mee rijden" is nog toegestaan. Dat heeft Katholiek Thuisfront in de oren geknoopt. Het heeft een auto-etiket ontworpen, dat automobilisten op de voorruit van hun wagen kunnen plak ken. Het etiket vertoont een oranje driehoek met de aan duiding „M-3" (hetgeen bete kent: militairen mogen mee rijden). Soldaten, die op weg naar huis zijn, weten door dit etiket op welke automobilisten zij (bij kruispunten, voor stop lichten e.d.) een beroep kun nen doen. Stel je maar voor dat je ir Staf om een lift vraagt! Automobilisten, die on ze jongens willen helpen, toch de vrije weekends thuis door te brengen, kunnen zo'n M-3 eti ket aanvragen bij Katholiek Thuisfront, Postbus 4 Den Haag De ANWB overweegt het creë ren van z.g. „opvangcentra" teneinde de zaak ordelijk te doen verlopen.

de Stem | 1954 | | pagina 13