Winterzitting der Staten begon in Lente-stemming Zes ton voor „Vrederust" WALCHEREN Z- VLAANDEREN Breskens krijgt DIEPVRIESINSTALLATIE Zeeland naar de E 55 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 Strubbelingen bij Beroepskeuze De dokter zei: zalf gebruiken, maar... GEMEENTEBESTUUR VLISSINGEN BEZOCHT P.Z.G.M.-CENTRALE MIDDELBURG KLOETINGSE RAAD VERGADERDE Rondvraag ivas het belangrijkst TERNEUZEN NIEUW GEMEENTEHUIS TE BRESKENS R f 1 OUDE VRIJM0ED n-VdphoccL... j Wipvuktd 1 uuüi f-m Initiatief van Sehevenings concern Wordt één der GROOTSTE van West- Europese kustgebied Fileren en ijs maken NIEUWE CHEF-STAF RODE KRUIS OOSTBURG Modderballet bij Isabella-sluis ATTENTE AANNEMER IN 1955 WEDEROM „SLATOGO" AGENDA Heden Morg en AL WAS HET GISTEREN' dan de kortste dag en het begin van de winter, de Statenzitting leek, terstond na de opening door de Commissaris der Ko ningin, liefelijk als een Lente-idylle. Jhr. mr. de Casembroot complimenteer de eerst mr. dr. JVIes met zijn herstel; daarna feliciteerde hij de heer van Oor schot met diens geboortedag en vervolgens wenste hij het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse geluk met de verjaardag van diens echtgenote. Applaus klaterde driemaal op; handdrukken volgden en de vertedering steeg naar het zenith toen de bode der griffie plechtig een bak inet sneeuwwitte hyacinthen omstrengeld door een bloedrood lint, voor de heer v. Oorschot neerpootte, als geschenk van de collega's. Alle harten smolten; tegenstellingen losten zich tij delijk op en de uitersten raakten zich toen de leider der P.v.d.A.-fractie een vriendelijk keuveltje aanving met de aanvoerder der S.G.P.,' wat bepaald een koddig gezicht was. Doch het harde leven hernam spoedig weer zijn loop en deed de meningen tegen elkaar opbotsen. De op het laatste nippertje door G.S. ingediende voorstellen om voor de A.V.O.; het Eti en de Rotterdamse manifestatie E 55, resp. f 5000; f 8000 en f 10.000 uit te trekken, waren daar door niet in de afdelingen behandeld. De heren v. d. Feltz en Stemerding van de C.H. namen dat niet, omdat, zoals eerstgenoemde sarcastisch voor zag, G.S. tenslotte alle voorstellen bui ten de afdelingen zouden proberen te houden. SCHERMUTSELINGEN Na wat heen en weer gepraat vond de voorzitter de oplossing. In de mid dagpauze konden de afdelingen nog even de voorstellen doornemen; 'n ambtenaar van de griffie zou snel het verslag maken, zodat in deze zitting de normale behandeling kan geschie den. Het voorstellen om „Vredesrust" een lening te verstrekken van zes ton ging er door. De heer Lukaart (P.v.d.A.) had geen succes met zijn poging om in de pol derreglementen vast te leggen het loon plus sociale uitkeringen voor het dijkleger. Ged. Staten vonden dit te ver gaan, temeer omdat een billijke vergoeding reeds was voorgeschreven. Mocht het in de praktijk blijken dat er onbillijkheden voorkomen, dan kan de zaak nog eens bezien worden. De inzichten stieten hard op elkaar bij het voorstel van G. S. om de be roepskeuze-voorlichting met ƒ2 per geval te subsidiëren. De heer Schorer (P.v.d.A.) begon het bekende liedje van verlangen naar de eenheids-organisatie te zin gen. Hij kapittelde de Chr. Stichting die z.i. de samenwerking had getorpe deerd en vroeg G.S. het voorstel terug te nemen en dan nogmaals een poging te doen om alle hoofden onder één hoedje te brengen. Ir. Dikötter (KVP) vroeg G.S. hoe het mogelijk was geweest dat een in 1950 aan de Staten gericht verzoek door het R.K. Beroepskeuze-bureau vier jaar nodig had gehad om in de Staten te komen. De visie van de heer Schorer wees spr. af, omdat bij be roepskeuze het levenbeschouwelijk element een te grote rol speelt. De heer Meliefste (AR) pareerde de heer Schorer eveneens. De Chr. stichting was zeer zeker geneigd tot samenwerking, maar met de hervor- de stichting was geen overeenstem ming te bekomen. De heer Stemerding (CH) sprak in dezelfde geest als de heer Schorer en vroeg aanhouding om G.S. nog 'n po ging te laten doen tot toenadering. Alle voorgaande sprekers bepleitten verhoging der subsidie van f2 tot f3 per geval. De heer Schoute (GS) zei, dat het college van G.S. bereid was om het voorstel aan te houden. Wat de op merking van ir. Dikötter betreft: een .vermaard lid" der K.V.P. in ons mid den, heeft zich in 1950 tot 't kath. bu reau gewend of het zich verenigen kon met 'n uitstel tot ook andere rich tingen waren komen opdagen. Dit is toen goedgevonden. Namens G.S. kon spr. zeggen, dat het voorstel om f3 te geven overgenomen zal worden. Ir. Dikötter zei nog, dat hij het ele ganter zou hebben gevonden, indien (Advertentie) dit reeds in 1950 was gezegd. Enkele subsidie-voorstellen werden hierop aanvaard evenals dat tot in trekken der subsidie voor de bijzonde re handelsscholen. NIEUWE COMMISSIE INGESTELD De commissie uit de Staten die heeft te adviseren inzake de herziening dei- Provinciale wet werd samengesteld uit de heren Schorer, v. Dongen. Ste merding, Catsman, Kodde en Schlinge mann. Het voorstel om het cultureel werk met 40.000 te subsidiëren bleek in het algemeen de leden te voldoen, hoewel er nog bijzondere wensen leef den. Het belangrijkste was wat de heer v. Dongen (KVP) naar voren bracht over de subsidiëring van de culturele organisaties. De ZVU verkeert in de gelukkige omstandigheid dat het 15.000 ontvangt van de 25.000 wel ke het departement van Onderwijs ter beschikking stelde voor de cultuur in Zeeland. Waar nog 10.000 overblijft drong spr. sterk aan hiermee andere kunstkringen te helpen, die op even hoog niveau hun doel nastreven en daardoor de publieke waardering ver wierven. In dit verband wees spr. op de kunstkring „de Vos Reynaerde" in Z. VI. Mr. Mes (GS) vond dit een wat glad terrein, gezien de feitelijke situatie van het ogenblik. Er zou eigenlijk eerst een centraal orgaan moeten ko men, dat de samenwerking tussen de ze kringen bevordert; pas dan zal men met vrucht kunnen werken in deze. De heer v. Dongen bleek niet bevre digd. Samenwerking is alleen moge lijk tyssen gelijkwaardige partners. Als d'e een alles krijgt en de ander met lege handen staat, ligt de zaak niet goed. Mr. Mes zei tenslotte, nadat de heer v. Oorschot ook voor zijn richting had gepleit, dat G.S. het idee van de heer v. Dongen willen overwegen. Men moet zich er echter niet al te veel van voorstellen, want het is best mo gelijk dat de rijkssubsidie voor de Zeeuwse muziekschool kleiner wordt dan geraamd is. In dat geval zal ge put moeten worden uit die 10.000. DERTIG MILLE EXTRA VOOR V.V.V. Het ligt voor de hand, dat het voor stel om drie jaren achteréén 10.000 extra te geven aan de prov. V.V.V. voor het voeren van propaganda, de tongen in beweging zou brengen. De heer Kodde (SGP) was mordicus te gen; de heer v. Oorschot vond dat het bedrijfsleven beter over de brug moest komen, terwijl de heer Stemerding (CH) de feestklok luidde. De heer Schout (GS) zei dat er ook in het college spanningen waren ge weest t.a.v. dit voorstel. Tenslotte was men over de bezwaren heengestapt. Men heeft, door een groot bedrag te geven, V.V.V. nog eens 'n flinke in jectie willen geven, maar voortaan moet ze eigen boontjes doppen; met de heer v. Oorschot was spr. het eens dat het bedrijfsleven meer kan doen, al was dit door de heer Verhagen be streden. Hierop werd het voorstel aan vaard. DRINKWATER EN SPRAAKWATER Bij het voorstel om de provincie te laten bijdragen voor de helft der resterende kosten in de drinkwater- Qnze baby van drie weken kreeg zalf voor een infectie. De dok ter zei: „Met deze zalf zullen de luiers wel bederven. Er komen vlekken in, die er niet meer uit gaan''. En het resultaat? Ik ben heel gewoon doorgegaan met de luiers in Castella Parels te wassen en er bleef geen vlek in! Drieweri hoera voor Cas tella Parels! Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij be reiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. U oliegt nu Hoor de wvs heen! Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat ver rukkelijk schuim. Geen papje vooraf te mkaen! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed; in pa niek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel lan. ger mee: hier is nu eindelijk eens een 100% veilig wasmiddel. En U staat ver steld van de blank- heid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behan delt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gege ven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! DE NIEUWE P.Z.E.M.-centrale is vereerd met een bezoek van een uit ca. 50 personen bestaand gezelschap. Het waren burgemeester en wethouders, de leden van de raad en enkele afdelings-chefs ter secretarie van de gemeente Vlissingen. velen vergezeld van hun echtgenoten, die de Centrale kwamen bezichtigen Ook de Commissaris van politie en de commandant van de brand weer behoorden tot de genodigden. I)e raad van bestuur der N.V. P.Z.E.M. was vertegenwoordigd door zijn secretaris, mr. dr. R. Graaf van Lynden. Nadat het gezelschap voor 't bedrijfs- kantoor was gefotografeerd, begaf het zich naar het conferentiezaaltje, waar de directeur, ir. T. Michielsen, aan de hand van een maquette en een teke ning de functie var de centrale in het kort verklaarde Hierbij had hij tevens gelegenheid stil te staan bij de specia le plaats die de gemeente Vlissingen in het verzorgingsgebied der P.Z.E.M. inneemt en het Gemeentebestuur te danken voor de prettige samenwer king. welke gedurende de bouw heeft bestaan. Hierop volgde de vertoning van het geluidsfilmpje dat voor de officiële opening op 1 October j.l. is gemaakt en met behulp van enige grepen uit de bouwgeschiedenis een indruk geeft van de totstandkoming van het com plex der centrale. Burgemeester Kolff sprak vervol gens enkele woorden van dank, waar bij hi| deed uitkomen dat Vlissingen er trots op is dit met zoveel zorg op gebouwde centrum der Zeeuwse elec- triciteitsvoorziening te herbergen en de hoop uitte dat met name de in dustrie ii steeds toenemende mate ge bruik zou weten te maken van dit nieuwe apparaat Daarna werden de aanwezigen in vier groepen rondgeleid, waarbij zij niet alleen de technische outillage konden bezichtigen, maar tevens de kunstvolle geschenken, die dé Maat schappij ter gelegenheid van de offi ciële opening had mogen ontvangen van het Provinciaal Bestuur, het per soneel en diverse fabrikanten en aan nemers. Het laat zich aanzien dat dit eerste officiële bezoek van een gemeentebe stuur spoedig door andere zal worden gevolgd. voorziening van de onrendabele gebie den, kwamen de tongen los. Ir. Dikötter had er waardering voor, al zaten er enkele minder prettige kanten aan. Spr. meende echter dat met dezelfde overheidsgelden meer re sultaten te bereiken zijn. Hij advi seerde daartoe de drinkwatervoorzie ning in haar geheel nog eens onder de loupe te nemen Een hele rij van sprekers wierp zich ook op dit onderwerp zonder veel nieuwe perspectieven te openen. Namens G.S. deelde mr. Mes mee, dat G.S. reeds een commissie hebben samengesteld, waarin ook de land- bouwconsulenten zitting hebben, die zeer spoedig aan het werk zal gaan. De zaak staat er beter voor dan som migen denken. Voor N. Beveland ligt bijna al 'n plan klaar om in enkele étappes alle boerderijen en huizen aan te sluiten. Op Z. Beveland wil de waterleiding zelf de Poel en de IJzer- seksemoer aanpakken. Het zal niet zo lang meer duren of het ontwerp voor een algemene regeling zal uit de bus komen. Het voorstel werd aanvaard. Ditzelfde was het geval met dat over de levering van het afstandsgas, nadat mr. v. d. Weel, op een vraag van ir. Dikötter, had gezegd in de centrale gaslevering perspectief te zien en dat men in de toekomst een rendabel bedrijf zal kunnen bekomen. De pogingen om in O. Z. VI. tot een N.V. of andere vorm van samenwer king te komen tussen de gemeenten, leverden nog niet veel op. Besloten werd tot deelname aan de oprichting van de stichting „Zeeuwse muziekschool". G.S. zullen proberen om Axel en Terneuzen te bewegen alsnog deel te nemen. Geprobeerd zal worden om een hogere rijksbijdrage te krijgen. Tenslotte werden de 's mor gens aangehouden subsidie-voorstel len betreffende A.V.O.; ETI en E 55 aanvaard. Vandaag komt de begroting aan de orde. Bij het begin der raadszitting wijd de de voorzitter enkele woorden aan de zo tragisch om het leven gekomen ambtenares ter secretarie, mej. Boter. In het B.A. werden de heren Straub en Sinke herkozen. De vaste gemeen telijke commissies werden hierna be noemd. Besloten werd tot het sluiten van een kasgeldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten, groot f 50.000.rentende 1,5 pet. per jaar op te nemen op 31 Dec. 1954, looptijd 31 Dec. 1954—31 Dec. 1955. Een nieuwe verordening op de hef fing van straatbelasting per 1 Januari a.s. houdt o.m. in dat aanslagen min- dei dan 10 cent niet worden opgelegd en op veelvoud van 5 cent worden af gerond. De leesbibliotheek van de C.J.M.V. zal over 1954 een subsidie van f 0.05 per boek ontvangen, of totaal f 22.50 Bij de rondvraag vestigde de heer Leijs (P.v.d.A.) de aandacht op de-op ruimingswerkzaamheden bij het pand van de heer Colijn die slecht vorde ren op de beplanting van het Markt veld' die reorganisatie behoeft en on het slijk dat zich bevind op de straat in het Noordeinde. Hij kreeg de toezegging dat stappen tot verbetering spoedig zullen worden genomen in alle gevallen. De heer Leijs vroeg ook nog of het lopend gerucht op waarheid be rust, dat de T.B.C.-doorlichting na deze gehouden tweede ronde wordt stopgezet en zou dit spijtig vinden. Als dit werkelijk het geval is, zul len B. en W. de nodige stappen on dernemen om met dat belangrijke werk door te gaan. De heer J. Straub (C.H.) vestigde de aandacht op de benoeming van de woonruimte-commissie die volgens hem niet volgens de wet zou zijn ge schied omdat n.l. alle categorieën ver tegenwoordigd moeten zijn en in deze commissie geen verhuurders van wo ningen zijn opgenomen. Hij zag dit graag anders. De raad zal dit in overweging nemen. GEMEENTEBEGROTING GOEDGEKEURD. Naar wij vernemen is de gemeente begroting voor 1955 met inbegrip van alle begrotingen voor Bedrijven en Diensten op 14 December j.l. door Ge deputeerde Staten goedgekeurd. Na vele- jaren is dit weer de eerste maal. dat dit belangrijke stuk werd goedgekeurd vóór de aanvang van het jaar waarvoor het dienen moet. SMEDENBOND VERGADERDE. De afdeling Middelburg van de Bond van 9meden, Constructie- en Machine, bedrijven kwam 'in jaarvergadering bijeen in het Schuttershof onder lei ding van de waarnemend voorzitter de heer W. J. Minderhout. Des mor gens werden enkele huishoudelijke za. ken behandeld en na de gezamenlijke koffiemaaltijd werden de aftredende heren P. van Sighem LAzn en I. J Schieman herkozen als bestuursleden Een telegram met gelukwensen werd gezonden aan de bij familie in Zuid- Afrika vertoevende voorzitter, de heer S. Hillebrand. De heer Groes- kamp, assitent van de Rijksnijver- heidsdienst, hield daarna een causerie over: „Is prijsconcurrentie in he' ambacht te bestrijden?" De heer A. J Schieman te Axel, waarnemend' hoofd bestuurslid voor Zeeland en West- Brabant, vertelde tenslotte het één en ander over de vakopleiding vroeger en nu en over de mechanisatie in de bedrijven. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Jannetje d.v. A. Mos- tert en C. Breugem; Jans d.v. B. Lantsheer en B. van den Hoven; Jan z.v. J. Wolfert en C. de Visser; Maatje d.v. J. van Burg en C. van Iwaarden; Geertruida d.v. C. Lensen cn A. den Hamer; Louis z.v. J. de Kubber en J. Goossen; Maria d.v. E. de Groene en M. Ververs; Eddy z.v. P. D'haene en E. Wijne (won. te Sas van Gent)Elisabeth d.v. K. Buijze en J. Neefs; Margaretha d.v. J. Gort en M. Boekhout. HuwelijksvoltrekkingenChristiaan Bras, 27 jaar (won. te Wemeldinge) en E. Verschoor, 27 jaar, j.d. Overleden: Abr.-de Groote. 81 jr., geh. gew. met P. Meertens, (won. te Hoek)Lod. van de Calseijde, 1 jaar (won. te Westdorpe); Chr. van den Broeke, 75 jaar, geh. gew. met A. Harte. Gemeenteraad. Op Donderdag 23 December a.s. om 20.30 uur komt de gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen. O.a. staat op het program, ma de gemeentebegroting 1955. Sas van Gent VERKEERSONGEVAL. Even over acht uur 's morgens deed zich op de Westkade een verkeerson geval voor, dat voor de daarbij be trokken personen wonderwel goed af liep. Toen de heer P. E. B. met paard en wagen melk in die wijk aan het uitventen was, werd zijn wagen, die voldoende was verlicht en aan de rechtse kant van de weg was gepar keerd, vanachter aangereden door een uit d'e richting Zelzate komende per sonenauto, bestuurd door de heer M A. de B. uit Zelzate, die zich naar zijn werkzaamheden in onze gemeente be gaf. Het door de aanrijding verschrok ken paard maakte rechtsomkeer en ging er in volle galop met de wagen vandoor, richting Zelzate. Onderweg knapten de „tremen" van d'e wagen af, zodat het paard „de vrije teugel' kreeg. Het duurde nog even voor men het op hol geslagen beestje tot stil stand kon brengen en kalmeren. Uit eindelijk bleek de schade zich te be perken tot het materiële. Philippine Leljjke val. Toen de arbeider van L. 's morgens naar zijn werk reed werd hij door een tegenligger zodanig verblind, dat hij met zijn brommer op een biet reed. Hij kwam hierdoor te vallen en wel zo hevig, dat hij nu gewond en met een hersenschudding te bed ligt. De bromfiets werd flink beschadigd. Nieutv-Namen Het gemeentebestuur van Breskens wacht op de goedkeuring van de mi nister en van Gedeputeerde Staten om met de bouw van een nieuw raadhuis te kunnen beginnen. Het tegenwoordige gemeentehuis ie voor de 3500 zielen tellende gemeen te te klein geworden. Inclusief de raadzaal en de burgemeesterskamer zijn er slechts vijf vertrekken. Aan gezien uitbreidingsmogelijkheden ter plaatse ontbreken, zijn plannen ontworpen voor de bouw van een nieuw pand', waarin het dubbele aan tal vertrekken komt. De kosten wor den geraamd op f 300.000. GESLAAGDE VOGELTENTOON STELLING. De plaatselijke vogelvereniging „d'e Nachtegaal" heeft in de grote zaal van het parochiehuis haar eerste ten toonstelling gehouden. Deze tentoon stelling heeft het bestuur in al zijn verwachtingen verre overtroffen. Ruim 700 bezoekers passeerden het loket en allen stonden verbaasd over de grootse opzet. Het toneel was in een tuin her schapen en vrolijk fladderden de vo gels van diverse pluimage van boom tot boom. Ook de grote volières ston den keurig met groen versierd' in de grote zaal. De geestelijkheid. Missie-overste Vercauteren en de burgemeester ver- Advertentie) eerden de tentoonstelling met hun be zoek. De uitslag der keuring was: Afd. kanaries vetkleuren: le prij- A. Zagers, 2e prijs J. Losse, 3e prijs R. Bleyenberg. allen Nieuw-Namen 4e prijs: L, de Wilde, Kieldrecht. Rfd. kanaries pigmentkleur: le prijs G. Marin, Kieldrecht (B.) 2e prijs: E Ivens, Nieuw-Namen. Afd. parkieten; le prijs: G. Yauwe- rijs, Verrebroeck (B.) 2e prijs; M. de Nijs. Kieldrecht (B.) Afd. papegaaiachtige: le prijs: G Lauwerijs, Verrebroeck (B.) 2e prijs: L. Blommaert. Nieuw-Namen. Afd. tropische: le prijs G. Lauwerijs Verrebroeck iB.) 2e prijs: L. de Wilde Kieldrecht B.) Afd. Volière: le prijs: J. Losse Nieuw-Namen, 2e prijs: G. Lauwe rijs, Verrebroeck (B.) Afd. fazanten: le en 2e prijs:: G Lauwerijs, Verrebroeck (B.) Graauiv GIDSEN - AVOND De Gidsen gaven een ouderavond in het Patronaatsgebouw. De pastoor opende de avond, die, vol afwisseling van spel, zang en dans niet te ver geten het Kampvuur de vele aan wezigen gezellig bezig hield tot 10 uur. De verloting bracht aarde aan de dijk; er werden extra veel lotjes ver kocht. De kasversteviging waarom het per saldo was begonnen, zal een stevige en een welkome zijn. Hengstdijk GESLAAGDE TONEEL UITVOERING. De dit jaar alhier opgerichte to neelvereniging heeft Zaterdag en Zondag in zaal Collet haar debuut ge maakt met de opvoering van de klucht in drie bedrijven: Dan liever betalen." De toneelvereniging is voor' het voetlicht getreden met een groep, die deels uit oude spelers en deels uit debutanten bestaat, doch bij deze opvoering is gebleken, dat er in de jonge vereniging uitstekende krach ten schuilen. Een team van uitblinkers waren: Jefke de zwerver (J. v. Bellen), Louis Zondag (Ed. Collet), en Boer Been tjes (Jos. Burggrave). J. v. Bellen had het zeker niet erg gemakkelijk, daar hij later nog een gefingeerde verliefde dame moest spelen, in wel ke laatste rol hij zijn rol al even prima wist te beheersen. Van be hoorlijke kwaliteit was het stille spel van Ed. Collet. Marinus, een broer van de boer (Jo de Roos) was af en toe iets minder sterk in zijn rol, hoewel hij niet slecht speelde. Jammer was, dat de grimeur Marius een te jong uiter lijk had laten behouden, hetgeen een te scherp contrast vormde tegenover de oude boer, die immers zijn broer was. De rol van barbier Pietersen werd door de debutant L. de Waal vertolkt. Voor een debutant was zijn spel niet slecht, doch jammer hierbij was, dat hij niet altijd evenveel aandacht schonk aan de uitspraak. Een andere debutant was Th. van Deursen in de rol van de boeren knecht Kees. Deze jongeman leed aan ..plankenkoorts" en dit kwam de uitspraak niet ten goede, doch afgezien daarvan de meeste de butanten hebben plankenkoorts zit in hem een goede toneelkracht. Tenslotte vertolke A. Wesepoel de rol van de secretarie-ambtenaar Scheffer. wiens spel ditmaal niet boven het middelmatige uitkwam. Het geheel resumerend kan de uit voering wel als geslaagd worden ge- IOHS. VRIJMOED ZONEN N.V. SCHIEDAM M imm m j FABRIKANTEN VAN DE »E*tNDE' SFINWIEL JONGE (Van onze redacteur.) Breskens zal de beschikking krijgen over een diepvriesinstallatie voor vis. welke de visserij op ijle haring uiteraard sterk ten goede zal komen. Tot nog toe heeft men bij het vervoer van de haring met grote moeilijkheden te kampen. Voor ieder „voer" is een grote hoeveelheid ijs nodig, dat uit Brugge moet komen. De omstandigheid dat de in Breskens te bouwen diepvricsinstallatie ook ijs zal maken, maakt een omslachtige gang van zaken veel eenvoudiger. De installatie wordt een der grootste van de West-Europese zeekust. ring gevist wordt, kan men het be drijf in werking houden door vis uit Oostende aan te voeren en in Bres kens te fileren. Tenslotte kan men er, zoals gezegd ijs vervaardigen voor de verzending, van de haring. WERK VOOR VELEN De plannen voor de bouw zijn ont wikkeld door de firma Jaczon te Scheveningen, een der grootste vis handelmaatschappijen van het land. tevens rederij. Deze zaak koopt enor me hoeveelheden ijle haring in Bres kens op. Ongeveer de helft van de totale aanvoer wordt door de firma Jaczon afgemijnd. Voor haar in het bijzonder is een volledige outilage van de Breskense haringhsren van belang. De opzet van de nieuwe industrie is alle eventueel overtollige haring, welke niet gemijnd kan worden, ter plaatse onder 30 graden in te vriezen. Gedur-nde het zomerseizoen, wanneer er niet op ha- De diepvriesinstallatie krijgt een capaciteit van 2000 m3 vriesruimte. De kosten zuilen een half miilioen gulden bedragen. Men verwacht, dat 30 a 40 mensen in het nieuwe bedrijf werk zullen kunnen vinden. Daarmee wordt dit unieke bedrijf, dat Bre:' :ns alle troeven in handen zal geven om tot de belangrijkste Nederlandse haringplaat sen te gaan behoren, een van de grootste diepvriesinstallaties voor vis, welke langs de kusten van Nederland, België en Frankrijk bestaan. Het gemeentebestuur van Breskens heeft een garantie voor de bouw verleend en men verwacht, dat reeds volgend jaar aan het werk zal worden begonnen. Dit besluit is ongetwijfeld de belangrijkste gebeurtenis, welxe Breskens gedurende de laatste jaren heeft beleefd. Daarmee is de voornaamste voor waarde voor de volledige ontwik -te ling van deze jonge haringplaats ver vuld. Met ingang van 1 Januari 1955 is dokter H. Frima te Zoutelan- de benoemd tot chef-staf van het Rode Kruis Korps in Zee land, zulks in de plaats van dok ter M. Huygens te Westkapelle, die, gelijk reeds eerder is be richt, per gelijke datum is be noemd tot gewestelijke com mandant, daar dokter P. v. d. Slikke te Middelburg als zoda nig heeft bedankt. noemd en de regisseur (tevens gri meur) G. van Bunderen, die zich voor een zware taak geplaatst zag, mag zeer zeker tevreden zijn met wat zijn nog jong in de kinder schoenen staande toneelvereniging ditmaal gepresteerd heeft. LEERLINGEN-AVOND CHR. U.L.O. In hotel De Eenhoorn werd onder grote belangstelling de jaarlijkse leerlingenavond der Chr. ULO-school gehouden. De heer A. van Zuilen, hoofd der school, sprak een openings woord. Afgewisseld door zang en muziek werden enige toneelstukjes opgevoerd. De verbindende tekst van het gehele programma werd gespro ken door Lia Andriessen en Kees de Bree. Een slotwoord werd gesproken door de heer D. Geuze. OUDERAVOND O.L. SCHOOL. Onder leiding van de heer H. P. de Jong heeft de O.L. school haar ouderavond gehouden. De heer C. Leegsma wees op het belang van goede speelplaatsen voor de schooljeugd buiten de schooluren. Als lid van de commissie tot voor bereiding van speeltuinen deed hij een beroep op de aanwezigen om plannen aan de commissie voor te leggen. Waterlandkerkje CONCORDIA VOERDE „ANTJE" OP Voor de eerste maal in het toneel seizoen 19.54-1955 trad „Concordia" uit Waterlandkerkje in het Dorpshuis al daar, op de planken. Deze vereniging heeft het vorige seizoen nogal - 'at wederwaardigheden beleefd omdat zij het aandrufde „Springtij" van drs L. Lockefeer te spelen. Concordia is ech ter niet bij de pakken blijven neer zitten en heeft thans „Antje" van Anton Hamink voor het voetlicht ge- brach. Dit blijspel in 3 bedrijven staat in zijn soort op een zeer goed peil en is in de Scandinavische landen meer dan 1500 maal opgevoerd. De hoofdpersonen in het stuk zijn drie oude fidele vrijgezellen die op hun boerderij een leventje leiden als „dri.e zielen in een zak" op een ma nier van „kom ik er vandaag niet. dan kom ik er morgen". Zij verwaar lozen hun boerderij en hun lang leven is de visvangst. Op een gegeven ogen blik nemen zij een meid uit de stad in dienst, die reeds 37 diensten heeft gehad, omdat „het te veel moeite kostte een andere te zoeken". Deze meid is de oorzaak van tal van ver wikkelingen ten huize van de gebrs Snak. zoals de drie vrijgezellen heten. Zij brengt op drastische en cordate wijze orde in het huishouden van de gebroeders. Mevr. J. Jansen-Tollenaar vertolkte de zware rol van „Antje", de stadse meid, op zeer vlotte en kwieke wijze. Zij wond de gebroeders Snak op een onnavolgbare wijze om haar vinger tot hun eigen welzijn, zoals later bleek. De drie gebroeders, vertolkt door de heren C. de Schoolmeester, O. Lampo en J. de Groote, vormden wer kelijk een éénheid en typeerden de drie oude vrijgezellen prachtig. De bijrollen waren over het alge meen goed bezet. Een bijzondere ver melding verdient hierbij nog mej. C. van Tatenhove, die zeer verdienstelijk de vinnige en jaloerse zuster van de gebroeders Snak uitbeeldde. Eede Grote schieting. In de zaal Sancta Maria te Eede werd een grote bin nenschieting op de liggende wip ge houden, waaraan niet minder dan 71 schutters deelnamen. Ofschoon de Nederlanders met een groot contin gent, vooral uit Eede en Aardenburg, vertegenwoordigd waren, werden de voornaamste vogels alle door Belgen naar beneden gehaald. De hoogvogel werd afgeschotoen door C. van Deijn- ze uit Maldegem. wijk Akkers; de le zijvogel door A. Temmerman uit Moerkerke: de 2de zijvogel en le kal door een inwoner van het dorp Donk (gem. Maldegem) en de 2e kal door M. C.oppejans uit Middelburg- in-Vlaanderen. De Nederlanders moesten zich met enkele kleine vogels tevreden stel len. IJzendijkt RAADSVERGADERING Morgenmiddag om 5 uur komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De vaststelling van de ge meente-begroting voor 1955 en van de begroting van het openbaar slacht- huisbedrijf voor 1955 houdt het be langrijkste punt van bespreking in. Aardenburg AL TE HAASTIG. Een Belgische personenauto maak te aanstalten om bij een benzine station van de firma van Wolffelaar aan de Markt te gaan tanken. Da bestuurder bemerkte dat de bedie nende juffrouw juist naar binnen wilde gaan en door de haast om nog tijdig bij de pomp te zijn, ver loor hij een ogenblik zijn tegenwoor digheid van geest en reed pardoes tegen de benzinepomp. Deze bleek daartegen niet bestand en werd ge kraakt. Voor de pompstationhouder evenwel werd dit een schadepost, daar de pomp geruime tijd niet kon worden gebruikt. De onfortuinlijk* chauffeur kon zelf echter ook geen benzine meer krijgen Uitvoering A.K.C. In de Sociëteit ..Spoor tot Vriendschap" gaf de Aar- denburgse Korfbalclub A.K.C. haar jaarlijkse uitvoeringen. Opgevoerd werd de comedie in drie bedrijven van Chr. van Bommel-Kouw en Henk Bakker: Najaarsstormen. Het stuk werd over het algemeen goed ge speeld. Na afloop was er een gezel lig bal, terwijl een verloting de kas in een betere positie bracht. De Klinge (B.) Ongeval. Bij het lossen van bui zen voor de waterleidingmaatschappij kwam onze dorpsgenoot J. de Smet met een der buizen in aanraking. Da ongelukkige moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Stekene PRACHTIGE TONEELUITVOERING Voor een bomvolle zaal voerde da toneelvereniging „Hulp in Nood" het komische toneelspel „De hele stad is er vol van" op. Spel. décor en grim* waren tot in de puntjes verzorgd. Acteurs en actrices, en niet te verge ten regisseur J. Piron oogstten een geweldig applaus. Het verkeer van Oost- naar West- Zeeuwsch-Vlaanderen en andersom komt in deze natte periode van het jaar, juist op de grens tussen da beide (Zeeuwse) Vlaanderens, in een modderpoel terecht, welke bij een ts grote snelheid (en snelheid is op dit punt al gauw te hoog) hoogst gevaar lijk kan zijn. De werkzaamheden nabij Isabella- sluis maken een enorm gerij van vrachtwagens van de (gelukkig straks af te danken) provinciale weg nood zakelijk. Nu het betonskelet van de weg zo goed als gereed is, wordt het Isabellakanaal, voor de afwatering der Belgische polders onder Boechoute doorgegraven. Het Belgische ge deelte zal zeer binnenkort op het in de voormalige Braakman gegraven deel worden aangesloten. Over enkele honderden meters wordt de weg volgereden met vette modder, welke vooral in de gevaarlij ke bochten onaangename verrassingen kan opleveren. De fietsers lopen ge vaar van onder tot boven onderge- spat te worden. Gelukkig is de aannemer zo attent om. als het te erg wordt, een flinke laag zand' te strooien, waardoor de weg weer enigszins berijdbaar wordt De bekende Nationale Slagersvakwed- strijd en tentoonstelling „SLATOGO' te Goes zal in 1955 wederom worden gehouden, vermoedelijk eind Maart. De juiste datum moet nog in over leg met de verschillende medewer kende instanties worden geregeld AXEL Centrum 8 uur: De striid om het heelal. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ann* TERNEUZEN Luxor 8 uur: Crisis. NIEUW- EN ST. JOOSTLAND C*f« „De Roode Leeuw": Algemene verga dering van het Groene-Kruis. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: André Chénier. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Mijfl hart is in het hoogland.

de Stem | 1954 | | pagina 2