Dijkleger in paraatheid wegens zware storm uit het Westen Twee maanden geëist tegen soldaat met watervrees Legering van Amerikanen in Tirol aangevallen Engelands samenwerking met de KSG vastgelegd H. Vader zat gisteren weer aan zijn schrijfbureau Geen klakkeloos goedkeuren van opheffing der Unie PAGBLAD VOOR ZEELAND Achter de dijken ontwaakte een oude angst Zwerver gepakt Inbrakenreeks opgehelderd Windsnelheden van 160 km. per uur Veerboot kwam in moeilijkheden Kamer besprak laatste begroting Guur weer Europese stem y voor parlement Eerste Kamer worde beter ingelicht Kerstfeestook in Korea.... Sovjets roepen bestuursraad bijeen Misbruik van procedure Slaking dreigde op Franse vliegvelden De Triton-ramp Defect lampje een oorzaak Monument voor de gevallenen Is een militair strafbaar wegens angst Hij stond nog liever op wacht ,Ik loop nooit in de wei... Instelling Raad van Associatie Syh via s wens verhoord Staking dreigt bij Britse Spoorwegen Operatie zeker noodzakelijk Volkswagen-droom blijft n droom Londen verwerpt Sovjet-nota r Dat moeilijke Vlaams.... DE Gazet van Antwerpen, schrijft, enigszins veront waardigd, dat zijn advertentie afdeling van een Nederlandse publiciteitsfirma een tekst ter opneming ontving, welke ver gezeld was van de volgende opmerking: „bijgaande Neder landse tekst zou in het Vlaams vertaald moeten ioorden. Mo gen wij, daar wij deze taal niet machtig zijn, voor vertaling op uw redactie rekenenDe Ga zet van Antwerpen tekent 94e JAARGANG No. 21713 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Redactie en Ad ministratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge- menp Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236— Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstiaat 41, Tel. no. 3d) De rijkspolitie te Reusel heeft de hand kunnen leggen op de zwerver B. de F., die ervan wordt verdacht, dat hij de laatste tijd op een twaalf tal plaatsen in Noordbrabant, voor namelijk in fabrieken en leegstaande villa's inbraken heeft gepleegd. Men vermoedt, dat hij onlangs op een nacht ook ingebroken heeft in een sigarenfabriek te Reusel. Hij werd ingerekend toen hij meereed met de dienstbus Eindhoven-Reusel-grens, om zich, naar men aanneemt weder om naar Reusel te begeven teneinde daar in een fabriek in te breken. OOSTENRIJKERS, die zich voor en in de oorlog blijvend in Duitsland hebben gevestigd, mogen de Duitse nationaliteit aannemen, zo is giste ren besloten. Het besluit, waarbij „ingelijfde" Oostenrijkers, Duitser werden, is ingetrokken. DE MILITAIRE commandant van Ambon heeft verklaard, dat de toe stand nu zo is, dat de Christenen op het eiland ongestoord Kerstmis kun nen vieren. DE STICHTING ,.Het leven begint bij 40" zal een neutrale commissie ver zoeken een onderzoek naar haar werkzaamheden in te stellen. Dan is er weer eens een rapport. DE APOTHEKERS en de ziekenfond sen zijn het gisteren (voorlopig) eens geworden over de honorering van de medicijnmannen. Geen conflict in zicht, dus. EEN AMSTERDAMS Raadslid heeft B. en W. gevraagd of het waar is, dat alle boeken voor diensten en be drijven van de gemeente bij de ..Ar beiderspers" moeten worden gekocht. Dit lijkt een monopolistisch besluit, als het waar is. DE BENOEMING van kolonel vlie ger-waarnemer A. J. de Vries, thans commandant van de tactische lucht strijdkrachten, tot commandant luchtverdediging schijnt aanstaande te zijn. IN EGYPTE zijn gisteren weer 60 leden van de Mohammedaanse broe derschap tot gevangenisstraf veroor deeld. In één maand tijd gingen er 200 broeders naar de cel. Eén gevan gene heeft zelfmoord gepleegd. HET ZIJN uiterst bange uren geweest voor de duizenden, die sinds de grote overstromingsramp van vorig jaar hebben leren beseffen, dat zelfs een machtige dijk soms niet het geweld van het water kan doorstaan. Gisteren stak er namelijk een Westerstorm op, die tegen middernacht het water opvoerde tot drie meter bo ven N.A.P. Op sommige waarnemingsposten van het KNMI wer den windstoten van 160 km. uursnelheid gemeten. Achtereenvol gens staakten de meeste loodsdiensten, de stormbal ging uit en gisteravond werd het eerste alarmsein gegeven voor het dijkleger in het district-Zuid, dat behalve de Zeeuwse eu Zuidhollandse ei landen, ook Zeeuwsch-Vlaanderen omvat. Later gold dit eerste alarm ook West-Brabant. Men ontving hier het zogenaamde „B"- telegram. Op Schouwen-Duiveland had men gisteravond de or donnansen klaar gehouden, voor het geval, dat ook het „C"-tele- gram zou afkomen. In dat geval wordt de hele bevolking gemobi liseerd om aan de dijken te werken. De dijkwachters in West Zeeuwsch-Vlaanderen waren voor het merendeel bijeen in een zaal te Oostburg, waar zij een feestavond bijwoonden. Vanhier werden zij terstond met auto's naar hun posten langs de kust vervoerd. Ook voor de scheepvaart was de storm een brengster van angst en ge varen. Vele schepen konden niet uit varen, of moesten nadat zij buiten gaats waren gekomen, in allerijl te rugkeren. De oceaanmijnenveger „On versaagd", welke van de V.S. onder weg was naar Nederland, moest ontij dig een haven zoeken. In de zandkreek tussen Noord- en Zuid-Beveland liep een binnenschip op een zandplaat. De boot is tegen middernacht naar Veere gesleept. De veerboot van Folkestone (Engeland) naar Calais, liep bij het begin van de storm op een zandbank. Sleepboten wisten het schip vlot te krijgen, maar wegens de hevigheid van de storm moesten zij het vaartuig, dat 31 passagiers aan boord heeft, op geven. De veerboot kon op eigen kracht tot onder de Franse kust va ren, waar zij voor anker is gegaan. De opvarenden, die gedacht hadden, Maandagavond in Calais te zijn, kun nen in het beste geval eerst vandaag van boord gaan. In de scheepswand is een groot gat geslagen. Van de wal af kon men de passagiers zien zitten. Direct gevaar schijnt niet aanwezig te zijn. Volgens het weeroverzicht van het KNMI zal de storm vandaag geleide lijk in kracht afnemen. .Sommige windstoten hadden een snelheid van 160 km. per uur. Later moeten er nog zwaardere windstoten zyn geweest, maar de toestellen konden deze niet meer registreren, daar zy defect raak ten. OVERSTROMING Ook Egypte heeft van noodweer te lijden gehad. In Boven- en Midden- Egypte werden enkele steden over stroomd door hevige regenval. Onge veer 4.000 mensen zijn dakloos ge raakt. Vele boeren meenden dat het wereldeinde gekomen was en zij vroe gen Allah om hulp. Midden in de woestijn „strandde" een trein in een berg opgejaagd zand. Met vliegtuigen worden de passagiers van voedsel voorzien Karavanen met kamelen zijn met levensmiddelen onderweg. De ha venbrandweer van Rotterdam moest gisteren strijden tegen de storm en tegen een brand, die woedde in één der ruimen van 't Duitse schip „Kan- delfels". De boten van de brandweer dansten op de golven en de blussing EEN DIEVEGGE met vooruit ziende blik, hoorde gisteren in Amsterdam drie maanden voor waardelijk tegen zich eisen. Ze had bij de drukkerij N.V. En schede en Zn. 11 bankbiljetten van f 100 gestolen. De papieren behoorden echter tot een serie, die nog moet worden uitgegeven. NEHROE EN TITO (die in India met elkaar confereren), hebben heilig verzekerd, dat ze geen plannen koes teren voor vorming van een „derde macht". IN DE LOOP van het jaar 1953 heeft de Haarlemse politie 1843 jeug dige personen onderhanden gehad, omdat ze baldadigheid hadden ge pleegd. ALS EERSTE grote stad heeft de meente Hilversum de vermakelijk heidsbelasting op bioscoopvoorstellin gen tot 20 pet. verlaagd. NIET LIFTEN, wel zweven, sprak minister Staf. En hij beloofde de zweefvliegsport te bevorderen, door meer militaire „sleepvliegtuigen" ter beschikking te stellen. EEN AUTOMOBILIST vond gisteren op het Marktplein in Winschoten een tas, waarin voor f 12.000 aan bank biljetten. De lieve duit was verloren door de gemeente-ontvanger van Beerta. GEDURENDE 15 JAAR is onder zocht in hoeverre de Amerikaanse negers vatbaar zijn voor communis me. Een speciale commissie kwam tot de slotsom, dat de Zwarte Ame- jrkaan een integer en getrouw staats burger is. ÏN CHINA mag men (een heleboel uitzonderingen daargelaten) niet meer zonder arrestatiebevel worden aangehouden. Zo vrij zijn ze daar al. SIR WINSTON CHURCHILL heeft la- ten doorschemeren, dat Engeland misschien weer een ministerie van vliegtuigproductie zal krijgen, om vertraging in de aflevering van mi litaire straalvliegtuigen te voorko men. (van onze parlementaire correspondent) Bij de behandeling in de Tweede Ka mer van de begroting van Buitenland se Zaken klonk opnieuw de meerder- heidsroep: vasthouden aan de Neder landse souvereiniteit over Nieuw-Gui- nea. De storm is wel even geluwd, maar kan opnieuw opsteken. „Ik constateer, dat thans in Indone sië de methodes van de Japanse mili taire politie uit de rampzalige bezet tingstijd door Indonesiërs worden toe gepast en dat het. thans vrije en sou- vereine Indonesië daartegen zijn stem niet verheft", aldus sprak mr. De Graaf. Protestnota's worden genegeerd. Mr. De Graaf vraagt de regering sa men met anderen stappen te onderne men bij de Indonesische regering ter wijl het hem bovendien mogelijk voorkomt te procederen op basis van de nog geldende R.T.C.-accoorden. In deze situatie komen we voor de parlementaire behandeling te staan van de met Indonesië gehouden be> sprekingen over de opheffing van de Unie. Ofschoon mr. De Graaf hierop niet wil vooruitlopen vraagt hij zich toch af, of het nog wel zin heeft met Indo nesië hierover tot accoord te komen. De regering heeft het protocol reeds aanvaard, maar het parlement moet het nog goedkeuren. „Moeten we nu straks het protocol goedkeuren in de zin van: asjeblieft, Indonesië, door on ze goedkeuring krijgt U de mogelijk heid om nieuwe stappen te onderne men mede met het oog op Uw ambi ties aangaande Nederlands Nieuw- Guinea? En moeten we een protocol goedkeuren, dat op wezenlijke pun ten door Indonesië anders wordt ge ïnterpreteerd dan door Nederland?" De regering ging in de schriftelijke stukken van de begroting reeds 'uit van de gedachten, dat het parlement het protocol we' zou goedkeuren, maar mr. De Graaf wenste hierover toch al wel zijn „verwondering" over uit te spreken. De behandeling van de Nieuw-Gui- nea-kwestie in de Verenigde Naties werd door de afgevaardigden met dankbaarheid voor de ontwikkeling gesignaleerd. Maar de bezorgdheid voor de toekomst is hiermee niet weggenomen. Zowel dr. Bruins Slot (AR) als mr. Schmall (CH) en Weiter (KNP) wezen met mr. De Graaf de re gering op de noodzaak voor een goéde weerbaarheid van Nieuw-Guinea. SAMENWERKING vraag, die later werd herhaald door mej. Klompé om de bevordering van de instelling ervan. Maar Weiter hief temperend de hand. De tijd is nog niet rijp voor te geforceerd doorvoe ren van organen. Voor supra-nationa- le organen is de tijd zeker nog niet ge komen. Een interessante beschouwing le verde dr Bruins Slot (AR) over de positie van Duitsland in Europa. De Duitsers kunnen alle kanten uit en hebben praktisch de vrede in handen. Het is van belang hen op onze hand te krijgen, bewapend. De beide ministers van Buitenlandse Zaken komen vandaag aan het woord. „ONBETAMELIJK". tot Weersverwachting, vanavond: S Langzaam tot hard - ai" e mende Noordwestelijke wind. ™Stl®nd bewolkt met af en toe iets kouder dan giste- geldig of krachtig een bui. ren. V andaag: Zon onder 6.31 uur. Maan onder 14.12 uur. Morgen: Zon op 8.47 uur. Maan op 7.21 uur. Uiteraard werden ook de Europese en Atlantische aangelegenheden aan een critisch onderzoek onderworpen Ruygers (PvdA) en mej. dr. Klompé (KVP) trachtten nieuw leven te bla zen in d~ samenwerkingsgedachte. „In de Atlantische samenwerking groeit een vermindering van de democrat! sche invloed", constateerde Ruygers Er is wel ministerieel overleg, maar steeds meer mist men een parlemen tair contact-orgaan. Hij vraagt een Mej. Klompé (K.V.P.) bepleitte in de avondvergadering meer duidelijk heid ten aanzien van de kanalen- kwestie. „Het wordt langzamerhand onbetamelijk zoals West-Brabant be handeld wordt. Op korte termijn moet een oplossing voor dit gewest worden gevonden. Met wat uitvoer baar is uit het rapport Steenberghe- van Cauwelaert moet men doorgaan" meende zy. er werden 21 stralen ingezet was een zwaar karwei. Men geloofde van nacht, dat de brand zou worden over wonnen. Het schip maakt enige slag zij, Tot de gevolgen van de storm be hoorden ook incidenten als het ver spelen van ankers. Dit overkwam o.a. het Costaricaanse ss „Marianna", dat op de rede van Vlissingen voor anker In de Eerste Kamer hebben giste ren de heren Hellema (A.R.) en Mo lenaar (VVD) overigens zonder re sultaat gepleit voor een contro lerende staatscommissie voor de P. T.T. en de andere staatsbedrijven. Dit onder het motief, dat de Kamer soms moest beslissen over millioe- nen. waarvan zij practisch geen weet heeft. Minister Van de Kieft voelde wel voor een instelling, die ervoor zorgt dat de Kamer beter toegerust de verschillende ingewikkelde pro blemen kan ontleden. Dc Kamer nam een wetsontwerp tot wijziging van de weg betreffende verplichte deelne ming in een bedrijfspensioenfonds was gegaan. Sleepboten trachten het aan. Ook 4 PTT-wetsontwerpen wer- schip Vlissingen binnen te brengen. I den goedgekeurd. De Sovjet-Unie heeft op een spe ciale bijeenkomst van de geallieerde bestuursraad in de gevierendeelde stad Wenen, de Amerikanen beschul digd van schending der viermogend- heden-overeenkomst over Oostenrijk, door het legeren van troepen in Tirol. De betrokken provincie ligt in de Franse bezettingszone. Volgens de Amerikanen zijn de troepen daar ge legerd om de verbindingen te hand haven tussen de Amerikaanse zone van Oostenrijk cn de Amerikaanse aanvoerbases in Italië. De Russen eisten terugtrekking van de troepen, omdat hun aanwezigheid werd be schouwd als ,.een onderdeel van de activiteit van het agressieve Noord- atlantische blok". Om die reden had den de Russen de vergadering uitge schreven, naar zij zeiden. De Weste lijken maakten echter bezwaar te gen deze gang van zaken. ,,De Sov jets maken misbruik van de proce dure van de geallieerde raad. ten dienste van hun propaganda", zo luidt het commentaar. Op de vergadering zelf, kwam men niet tot overeenstemming. Wel kwam vast te staan, dat ook de Sovjets troepen en militaire installaties bui ten hun eigen zone hebben. Een staking onder het personeel van de radar- en controlediensten van de Franse vliegvelden, is giste ren op het nippertje voorkomen. De minister van vervoer deelde op het tijdstip, dat de staking zou be ginnen. mee. dat de regering 47 mil- lioen franc ter beschikking zou stel len om de looneisen te kunnen in willigen. Sergeant Robert M. Kerr uit Wellington. Ohio. V.S neemt de dmgen, -oa'ls re zijn.... Hij zit nu eenmaal in Korea, en dat is geen lolletje vooral niet met hoogtijdagen als Kerstmis en Nieuwjaar Toch weet hij er iets feestelijks van te maken; een sterretje hier, een belletje daar wat slingers over de struiken, en dan.... het pakketje van thuis.... een Kerstfeest, ook al is het ver van huis, in Korea.... De K.L.M.-gezagvoerder heeft gis teren, als getuige gehoord in het on derzoek naar de Triton-ramp, ver klaard, dat hij ontdekt heeft, dat er op het instrumentenbord van de „Triton" een controle-lampje defect was. Dit lampje brandt, als het lan dingsgestel uit is. Hij had bij onder vinding. dat door het niet intrekken van het landingsgestel een Super- Constellation hoogte kan verliezen. Ter verwezenlijking van de plannen om te komen tot de oprichting van een monument voor de gevallenen uit de oorlog en bezetting op het Nieuwe Plein tegenover het stadhuis te Rotterdam is een stichting in het leven geroepen „Herrijzend Rotterdam", onder wier auspiciën Dinsdag ochtend een bronzen model tentoongesteld werd van dit monument. Het ontwerp voor dit monument is van de beeldhouwer Mari Andriessen. IS ANGST EEN DING, waarvoor men een militair moet straffen? Kunnen militaire rechters een soldaat veroordelen, omdat hij watervrees heeft? Deze vragen moeten gisteren een Eindhovense soldaat hebben bezield, toen hij voor het Hoog Militair Gerechtshof stond, beschuldigd van het zich onttrekken aan zwemocfeningen, onder verweer dat hij aan watervrees leed. De advo caat-fiscaal eiste tegen deze soldaat, die in het burgerleven het beroep van wever heeft, twee maanden militaire detentie. Daarvóór was de jongeman afgeschilderd als de beruchte „Vetlap J.", wiens smoezelig conterfeitsel in onze (moderne) kazernes een propagandamiddel voor de reinheid is. zwemmen vereist wordt. Hoe kan dat dan?" „RAAR GEVAL" ..Gaat u nooit in bad en wast u zich nooit?", vroeg de president van het HMG gisteren aan de soldaat. „Ja. edelachtbare", antwoordde deze. „ni'aar altijd onder de douche." Daarop be kende hij grif. dat hij geweigerd had zich te ontkleden en mee te doen aan de zweminstructie. die in de militaire dienst „en masse" wordt gegeven. De ze weigering had hem voor de Krijgs raad een maand militaire detentie op geleverd, van welk vonnis hij nu in hoger beroep was gekomen. De sol daat was, zo bleek uit de stukken, doodsbang voor water, althans als hij er helemaal in moest. Men had hem zelfs niet kunn enbewegen tot „pootje- baaien" in het ondiepe. De president zei hierover: „Doodeenvoudig omdat u bang bent, hebt u zich steeds aan de zwemin structie onttrokken door wacht en andere dienstbezigheden. U pleegt trouwens meermalen lijdelijk verzet om niet mee te hoeven. Bovendien hebt u een verhaal gefantaseerd over een avontuur, waarbij u met een touw om de nek uit het water bent gesleept. De soldaat gaf dat toe. Hij had het verhaal verzonnen om zijn werkelijke motief watervrees te verbergen. „Ik durfde er niet voor uit te komen", zei hij. ..Maar als u nu in de wei loopt en er komt een dolle stier op u af, zou u dan ook niet in de sloot springen?" vroeg een der raadsheren. „Ik loop nooit in de wei", zei de soldaat. „Maar wel heeft u het militaire vaardigheidsdiploma, waarvoor ook In Londen is gisteren het verdrag tussen Engeland en de Europese ge meenschap voor Kolen en Staal on dertekend. Tevens is de instelling van een Raad van Associatie vastgelegd. De instelling van deze raad bete kent, dat Engeland op positievere wijze wil samenwerken met de Euro pese economie en dat het 't basis begrip van de gemeenschap erkent, d.w.z. de nuttigheid van een uitge breidere markt en van een groter gebied van vrije concurrentie. In een gemeenschappelijk commu niqué. dat gisteren na de onderteke ning is uitgegeven, wordt gezegd: „De verdragsluitende partijen zijn er van overtuigd, dat de nieuwe over eenkomsten het mogelijk zullen ma ken, de associatie van het Verenigd Koninkrijk met de gemeenschap steeds meer te ontwikkelen en dat deze associatie zal bijdragen tot hun gemeenschappelijke welvaart en zal werken ten gunste van de vorderin gen op de weg naar de Europese een heid. 1HLE1NE Sylvia Griffiths uit Bath (Engeland) zal met kerstmis een pakket krijgen van Sint Nicolaas uit Neder land. Het meisje had op de te levisie de aankomst van de Sint in Nederland gezien en zij had daarop een brief geschre- \ven, geadresseerd aan „St. Ni colaas. per adres Nederland". Zij schreef: ..Mijn pappie hielp in 1944 uw land bevrijden. Hij is nu ongeneeslijk invalide. Wilt u mij een grote speelgoedaap sturen?" Rotterdamse postbe ambten openden de brief en na kort overleg maakten ze het zo in orde, da.t Sylvia met kerst mis, behalve haar speelgoed aap, nog veel meer speelgoed zal krijgen. Van Sinterklaas, per adres PTT. De Britse „Nationale Unie van spoorwegarbeiders", waarbij 400.000 van de 650.000 werknemers bij de Britse spoorwegen zijn aangesloten» zal de arbeiders oproepen voor een staking, die 9 Januari a.s. te midder nacht moet beginnen en die bedoeld is om kracht bij te zetten aan niet ingewilligde eisen tot loonsverhoging. De „Britse vervoerscommissie", die het beheer voert over de gena tionaliseerde spoorwegen in Groot- Brittannië, heeft in het afgelopen jaar twee maal een loonsverhoging toege staan. Zij verklaart, dat het bedrijf de kosten van een derde loonronde niet kan dragen. De H. Vader heeft gisteren, na een rustige nacht, zonder hikaanvallen, een deel van de ochtend doorgebracht aan zijn schrijftafel. Hoewel de be handelende artsen nog steeds aan dringen op rust, wil de Paus toch de voornaamste zaken der Kerk zelf be handelen. Het Röntgen-onderzoek, waaraan de patiënt werd onderworpen, heeft het volgende uitgewezen. De H. Va der verkeert niet in levensgevaar, maar hij is wel ernstig ziek. De her nia, waaraan de Paus lijdt, betekent een voortdurend gevaar voor irrita tie. waardoor de hikaanvallen en an- De soldaat zei: „Daarvan werd ik vrijgesteld, omdat ik watervrees heb". De advocaat-fiscaal vond het maar een raar geval. (Hoewel het op zich niets vreemder is, dan b.v. hoogte vrees bij een rechter, Red.) De advo caat-fiscaal haalde een psychiatrisch rapport aan, volgens hetwelk de sol daat pathologische watervrees heeft, waardoor men hem als verminderd toerekeningsvatbaar moet beschouwen. „Maar" aldus de advocaat-fiscaal, „als kleine jongen heeft deze soldaat wel de instructies schoolzwei-men ge volgd. Hij heeft her-opvoeding nodig. Twee maanden militaire detentie lij ken mij daartoe het juiste middel".... De verdediger van de soldaat was het hiermee volslagen oneens. „Deze jongen komt uit een a-sociaal milieu en hij is gewend aan vervuiling en slordigheid. Voordat hij naar dit ge rechtshof ging heb ik hem strenge instructies gegeven om zich goed te wassen en zijn haren te laten knippen. Hij was gewoon smerig en droeg leeu wenmanen". zo zei de verdediger. Wat de mededelingen over 't school zwemmen betreft: inderdaad ging de beklaagde als schooljongen mee naar de zweminstructie. maar hij bleef al tijd veilig op de kant. Het psychia trisch rapport leek de verdediger vol komen juist. „Hij is ongeschikt voor de dienst. Geef hem een boete en ont sla hem." Het HMG zal op 28 December uit spraak doen. De 130.000 Duitse spaarders, die tijdens het Hitler-regime geld heb ben gestoken in 't Volkswagenproject zullen geen recht hebben op een Volkswagen tegen gereduceerde prijs. Het Westduitse Hooggerechtshof heeft dit gisteren beslist. Het geld van de spaarders is indertijd naar het Arbeidsfront gegaan. Dit geld staat nog onaangeraakt op een bank rekening en de wettelijke aanspraak van de beleggers is erkend. dere aandoeningen ontstaan. Dit be let de patiënt dan weer. de juist nu zo nodige rust en voeding te nemen. De artsen zijn het erover eens. dat het niet mogelijk zal zijn de storin gen op te heffen en volledig herstel van krachten te bewerken, anders dan door een operatie. De behande ling van het ogenblik heeft alleen een pijnverzachtende en krachtenherstel- lende betekenis. Engeland heeft besloten de Sovjet nota, waarin met opzegging van het Brits-Russische verdrag voor weder zijdse bijstand ingeval van een Duitse agressie wrdt gedreigd, te verwer pen. De opzegging zou worden betreurd, aldus een toelichting, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En dat is de Europese eenheid. Na de zege van Mendès-France, jl. Maandag, is de verwachting in Fran se parlementskringen, dat de Parijse accoorden, er royaal door zullen ko men. Gisteren waren eerst de rap porteurs der verschillende commis sies aan het woord, 's Avonds zette de premier het regeringsstandpunt uiteen, erop wijzend dat Moskou zich weliswaar tegen Duitse herbewape ning verzet, maar nog geen enkele concessie heeft willen doen, om haar te verhinderen. hierbij aan hartelijk gelachen te hebben om deze regels en maar niet geantwoord te heb ben dat zijn personeel de Hol landse taal niet machtig is. „Wij hebben eenvoudig de Franse woorden in de tekst door Nederlandse vervangen en een paar geslachten verbe terd en wij hopen nu maar dat de tekst voor onze Vlaamse lezers begrijpelijk is", aldus dient het blad van repliek.

de Stem | 1954 | | pagina 1