Sovjets schermen ook in Londen met opzegging van verdrag Ontsnapte Heinz onthult nieuw geval van mensenroof - van Afschaffing schoolgeld door Kamer aanvaard Trein uit de rails voor Amsterdam C.S. Niet liften, doch wel meer ,vrij-vervoertjes' melen: Voor God, Koningin en Vaderland DAGBLAD VOOR ZEELAND Echo van dreigement is bedoeld voor Parijs Oorlogskreten van voorzitter PNI Mendès won het vertrouwen ir levert -prestatie 1 BIJ KORFBAL EN"WEDSTRIJ- AMSTERDAM iamen tvorden gegraveerd Ollcnhaucr riep „in de woestijn'' Toch Pauselijke Kerstboodschap Wandeling deed de patient goed Benzine in een Nylon-tank Brabant en het Schel de-R ijn kanaal Prov. overleg met fracties Alleen voor de leerplichtigen De trechter verstopt Frankrijk lid van Plan-Colombo? Wielrijder aan dood ontsnapt Parlementaire stormloop op ir Staf Kerstviering van vierling Buien Afspraakje maken is geen liften DE OOGST WAS 7-MILLIOEN De getuige werd gevangen gehouden... Vlucht via beddenlakens MEDEPLICHTIGE AANGEHOUDEN Kard. Mindszenty werkelijk vrij r Gevaarlijk klapperpistool Nederland Raad van Bestuur /mpisch Comité, in ;ijn gedachten ont- ig en ontwikkeling 1. Hij heeft daarbij ien van het stand- n jeugd altijd goed id hij ervaren, wat bovendien als be- verklaren, dat de ooi voor het maat- •aktervorming. De andige leiding veel belang voor zijn le ond van zijn erva- sportbeoefening te Nederlandse sport nog mee? Hij meent Maar wat moet ei >en, een steun in de n. vroeg Ir. Otten zich beantwoordde beide n ambassadeurs van volk. De beste ama een goede sportieve tegenwoordigers uit je kunnen komen en goede internationale het gemiddelde nl« opprestaties bestaat eer stimulans ervan verschillende facto- n; zonder mentale gelegd op de karak- zowel als individu, den geleid door per- inboezemen, die vi- nen bezielen en die e jaren niet zo gauw iar tegenwoordig ligt toen we dat niet, dan lijkt er geen voldoen- leiding van de jeugd, examens wordt niet e t weet. Spr. is niet zijn symptomen van tegen te veel prima iden en de clubs. Het ereiken, zijn nek uit even kan, óók opge ien. i een verbetering met de gedachte chten, welke niet hele Nederlandse ische gedachte en olkskracht te pro- ig worden, de in-- men er te komen, unen. En een or n verbreiden, en geautoriseerde n doen dat nu ot industrieel be- efening door een -ge- ïdustrie. Voor het be vaarvoor de weg lang llen óók de bedrijven orst Homan, staat in 94e JAARGANG No. 21712 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Redactie en Ad ministratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55. per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. DINSDAG 21 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureeux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. jLU SVCARNO: BVNDDEL1NG VAN ALLE ACTIES Dreigende taal klinkt er in Indo nesië, met betrekking tot de kwes tie Nieuw-Guinea. President Sukar no heeft opgeroepen tot coördinatie van alle acties, die de terugkeer van „Irian" tot het Indonesische grond gebied beogen. De voorzitter van de Nationale In donesische Partij, Sidik, vroeg op een openbare bijeenkomst: ,,Zijt gij bereid om met geweld tegen Neder land op te treden?" Hierop ging er een instemmend gejuich op. Sukarno pleitte voor het op de been brengen van een eigen macht, om zodoende Indonesië onafhankelijk van de V.N. te maken. In de buurt van Garoet vond een treffen plaats tussen het leger en een keurbataljon van de Darul Islam. De Darul Islam verloor 15 man. GISTEREN, op het moment, dat in het Franse parlement het debat begon over de accoorden van Parijs en Londen, over handigde de Sovjet-ambassadeur in Londen een nota aan de Britr se regering, waarin wordt gezegd, dat het Brits-Russische verdrag zal worden opgezegd, als de Parijse verdragen over West-Duits- land worden goedgekeurd. De bedoeling van dit Russische gebaar is, Frankrijk (dat vorige week met opzegging van een dergelijk verdrag werd bedreigd) nog wankelmoediger te maken dan het reeds is. Londen zelf reageert nauwelijks. De Britse regering voelt niets voor wijziging van haar politiek. In Frankrijk, waar de politiek een balans-spel is, kon de Russische verkla ring weieens meer indruk maken. Het probleem is daar o.m., dat grote groe peringen in het parlement Mcndès-France ten val willen brengen, omdat zijn binnenlands beleid hen niet ligt. Desnoods wil men, om zijn lot te bezegelen, het buitenlands beleid van de premier aanvallen. winterbaan zjjn Zon- lerom enkele record- De Fransman Gaig- 00 meter met staande en leverde hiermee dprestatie voor ama- kte banen in dit num- rijkse amateur Wim- kilometer in 1 uur, ord voor deze baan an de Zwitserse prof ten name van Jean alaatselijke baanrecord Derny-gangmaking te lukte; Besson staakte rijn poging, edstrijd over 100 ki- /oor het Franse duo ben met 20 pnt., tydi.' 12.2 sec.; dit is eenf ord. Het oude stond naam van Schulte-Pe*| 4 min. 18 sec. Jaats viel ten deel aan| aepe 4 pnt. en de der- it-Hassenforder 3 pnt. n met 1 ronde achter- 3overs (Sp.) 19 pnt. rthy (Fr.) 11 pnt., Bel- (Fr.) 7 pnt. en Ar- (Austr.) 5 pnt. brak sleutelbeen torfbalwedstrijd t sportpark Rozeitoorol Zoom, had de DHJ-sPe"| ts het ongeluk Ibeen te breken. 'uis verleende de eerstel de ongeluksvogel naarl erd vervoerd voor een| :k. Nadien kon J. Koe-| er naar huis begeven-1 >nt te worden, dat nejl te maken heeft gehaa| lel. ,m zijn de jaarlijks X* I !teen"-wedstrijden ïe I ar zijn aan de rij I •oegd Toetie Selbad'l Oljmpia),,.1 liden dames: X. Toc"j inten. 2. Nellie Laarak j 1 pnt. 3. :>ie Cox-'a f 77.3 pnt. 4. Hettie B" 78 pnt. 5. Marite xe 71.5 pnt. jtsL ilé 92.1 punten. 2. I pnt. 3. van NieuWpo<»|l 4. Tieman I mmermans (OlymP DE NOODMAATREGELEN, die Zon dag op Cyprus waren afgekondigd, zijn gisteren ingetrokken. De rust was weergekeerd. DE ZUXDKOREAANSE veerboot, die sinds 1 December was vermist, met 30 personen aan boord is teruggevon den. Geen sprake dus van opbrenging naar N.-Korea. DE BLOEMEN doen het best, deze t(jd. Door een record-vraag uit het buitenland, zijn de bloemen in Aals meer peperduur, f 1.25 voor een an jer DE PRIJSINDEXCIJFERS van het gezinsverbruik per 15 November, zijn, aldus het C.B.S., vergeleken met 1949, door elkaar gerekend, niet ge stegen. DE STAKINGSDREIGING van het personeel der gronddiensten van de Britse luchtvaartmaatschappij BEA en BOAC is opgeheven. De agiteren de mecaniciens hebben besloten, de arbeidsvoorwaarden aan te nemen. OP 27 EN 28 DECEMBER geeft het vormingsinstituut van de K.V.P. po litieke contactdagen voor R, K. on derwijzers en onderwijzeressen. Eén en ander vindt plaats in het vor mingsinstituut te Baarn. Opgeven vóór 24 December. PRESIDENT TITO van Zuid-Slavië heeft premier Nehroe van India uit genodigd voor een bezoek. Nehroe heeft de uitnodiging aangenomen, maar een datum Is nog niet vastge steld. Deze tendenz bleek gisteren duide lijk bij het parlementsdebat over In- do-China. Hoewel de grote lijn al maanden geleden is bepaald, kwam er toch zoveel tegenkanting uit het parlement niet het minst bleek een passieve weerstand van de MRP ge vaarlijk te zijn dat Mendès het vertrouwen vroeg. En kreeg! Met 310 tegen 172 stemmen. Na het langdurige debat konden de overeenkomsten van Parijs ter tafel komen, 's Morgens had de commissie voor Overzeese Gebieds delen aanvaarding reeds aanbevolen. De uitwerking van de Sovjet-nota aan Engeland, op Frankrijk, was gis teravond nog niet duidelijk. Wel ligt het er dik bovenop, dat de Sovjet-Unie het Franse parlement verantwoorde lijk wil stellen voor opzegging van de Russische verdragen met Frankrijk en Engeland. Bij het debat over Indo-China kreeg de premier veel critiek van minister Bidault, die rechtstreeks werd beticht van defaitisme inzake Indo-China, in de tijd, dat hij nog minister van Bui tenlandse Zaken was. De MRP be sloot als gevolg van deze tirade, zich van stemming te onthouden. HèT GESPREK dat de Parijse en Londense accoorden gekoppeld worden aan een animositeit jegens Mendès-France. De accoorden kunnen geratificeerd worden, louter dank zij het gezonde verstand, maar dan zal het geweld zich tegen de pre mier keren. In Amsterdam wordt ook geweven aan het web der Europese defensieve versterking. Op de bijeenkomst van de Raad der socialistische Internatio nale, welke in onze hoofdstad wordt gehouden, probeert Ollenhauer zijn geestverwanten te winnen voor het be ïnvloeden van hun parlementen, dat er, voor aanvaarding der Parijse accoorden, een gesprek met de Sov jets komt. Hij stond echter volkomen alleen. Voor overleg waren allen, maar dan na ratificatie der accoorden. De Paus heeft gisteren een wan deling van een kwartier in de tuin van het Vaticaan gemaakt, daarbij ondersteund door twee artsen. De li chaamsbeweging deed de patiënt kennelijk goed. Ds Paus is echter nog zeer zwak, ai wordt de polsslag regelmatiger en al mag de zieke halfvast voedsel tot zich nemen. De hikaanvallen, die de Paus nog af en toe plagen, worden met een nieuw medicijn bestreden. De dag voor Kerstmis zal de H. Va der zich via de radio in een Kerst boodschap tot de Katholieke wereld richten. Op Eerste Kerstdag zal de Paus de "inwoners van Rome en de pelgrims op het St. Pietersplein de zegen geven. Het Hoogwaardig Episcopaat, dat dezer dagen in Utrecht vergaderde, heeft de Paus een telegram gezon den, waarin het medeleven van de bisschoppen en de.hen toevertrouwde gelovigen met de H. Vader wordt uitgedrukt. GISTERMIDDAG om twee uur passeerde het twee-milliardste Nederlandse ei van dit jaar de grens bij Aalten. Het was een kei van een ei en daarom werd het in een speciaal kistje verpakt. Of de kip, die dit ei legde, ook gehul digd is, weten wij niet. Hoogstens zegt men bij zoiets: ,,ei, el Met betrekking tot de Schelde- Rijnverbinding heeft prof. de Quay zich gisteren in de voortgezette ver gadering van de Prov. Staten van Brabant laten leiden door een grote mate van voorzichtigheid en zwijg zaamheid. Het enige wat hij er in zijn ant woord op de algemene beschouwin gen van zei, was een verwijzing naar de informele zitting in het komende voorjaar die reeds in de Statenzitting van 9 November jl. is aangekondigd. Hij deed dit, zoals hij zei. met het oog op eventuele repercussies en op de complexiteit van dit vraagstuk. Mr. Sassen, die hier ook Vrijdag over gesproken had, wees er op, dat men nu reeds elders belangrijk min der voorzichtig is met uitlatingen omtrent deze aangelegenheid. Doch prof. de Quay antwoordde hem, dat hij de uitvoerige discussie hierover liever tot de zitting in het voorjaar wilde uitstellen. Wel achtte hij het nuttig, als mis schien vóór de besprekingen die de provincie, als belanghebbende, met de regering over deze materie zal hebben, een onderhoud wordt belegd met de fractie-voorzitters uit de Sta tenvergadering. waarbij dan de KVP als grootste partij in de Staten, met een delegatie zou kunnen deelnemen. Alles wijst erop. aldus waarnemers, (Van onze parlementaire correspondent) Met 59 tegen 16 stemmen hechtte de Tweede Kamer gisteren goedkeuring aan het wetsontwerp, waardoor alle schoolgeld voor de leerlingen van de leerplichtige leeftijd Avordt afgeschaft. Het wetsontwerp heeft reeds betrek king op het schooljaar 19531954 en heeft dus terugwerkende kracht. Vermoedelijk door het te vroeg om leggen van een wissel is gistermor gen rond negen uur een gestroom lijnde electrische trein op de Sein- huisbrug van het emplacement Am sterdam C.S. uit de rails gelopen. Hoewel de ontsporing op zich wei nig dramatisch was. ondervond het treinverkeer aanzienlijke vertraging. Het treinstel ontwortelde namelijk 'n mast van de bovenleiding, waardoor het net stroomloos kwam te staan. Op de seinhuisbrug. die als het ware een trechter is, waardoor al 't trein verkeer uit 't Oosten des lands binnen Frankrijk heeft verzocht te worden toegelaten tot het plan-Colombo voor de economische ontwikkeling van Z.- Oost-Azië. Oorspronkelijk werd aan het plan- Colombo alleen deelgenomen door de landen van het Britse Gemenebest. Later traden echter nog toe Laos, Cambodja, Vietnam, Indonesië, Bir ma. Nepal, Japan, Thailand en de Philippijnen. DE APOTHEKERS en de organisa ties van algemene ziekenfondsen heb ben een gezamenlijk voorstel opge steld, betreffende oplossing van de bestaande moeilijkheden. Vandaag wordt het voorstel besproken. DE CANADESE regering heeft de selectienormen voor landbouw-emi- granten naar Canada verruimd. De verruiming betreft o.m. de landbouw- ervaring van de betrokkenen. DE ACTIE voor de vluchtelingen heelt gisteren de 2,5 mitlioen gulden bereikt. De vlag ging uit, en terecht. ALS HET HOF van onderzoek naar de Triton-ramp, zou wensen, dat de K.L.M. nieuwe proefvluchten maakt, zal dit zeker gebeuren, aldus de me ning van een K.L.M.-autoriteit. Het onderzoek moet zo volledig mogelijk zijn. DE KERKRAADSE hoofinspecteur van politie, M. H., die verdacht wordt van koffiesmokkel op kruimelschaal, naar Duitsland, is ingesloten in het Huis van Bewaring, Het ging hier om 1 kilogram koffie. RECTOR J. A. G. van der Hoogte uit Amsterdam, is benoemd tot direc teur van de Nederlandse boordgees- telijken voor de emigrantenschepen. DE WIERDENSE katholieken heb ben een protestbrief aan de Commis saris van de Koningin in hun provin cie gezonden. De reden was, dat de burgemeester geen toestemming wou verlenen tot een geldinzameling ten bate van de Oostpriesterhulp. Maandagmiddag rond twee uur ram de een met pulp beladen 15-tons vrachtwagen van de firma M. Sinke uit Kapelle-Biezelinge op de hoek van de AntwerpsestraatwegPrins Bern- hardlaan te Bergen op Zoom een per sonenauto, bestuurd door een zekere J. A. uit Apeldoorn. Doordat de chauffeur, P. K„ met zijn zwaar bela den auto een manoeuvre diende te maken, werd de wielrijder C. Z. uit Bergen op Zoom door de bumper ge grepen. De fiets van de jongeman kwam geheel onder de vrachtauto te liggen en werd door midden gekraakt. De jongeman zelf viel vlak voor de auto weg en bleef zo goed als onge deerd. De vrachtwagen kwam op het trot toir tot stilstand en bleef slechts op een meter afstand van de étalage van de banketbakker Leijdekkers staan. De auto van de Apeldoorner werd vijf tot zes meter weggeduwd en zeer zwaar beschadigd. Het ongeluk bracht een zeer grote volkstoeloop teweeg. Onze fotograaf knipte een plaatje van de fiets van C. Z. Zoals men ziet is het vehikel inderdaad geheel on der de auto terecht gekomen. komt en vertrekt werd het Centraal Station aan die kant geheel geïso leerd. De passagiers werden met bussen vervoerd en de dienstregeling lag en kele uren lang ir. de war. 's Middags echter, was de ravage opgeruimd (er was voldoende personeel bij de hand) en de forensen in de avondtreinen merkten van het hele incident niets meer. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Tegen deze afschaffing stemden de Antirevolutionairen met uitzondering van de heer Hazenbosch, drie van de zeven aanwezige Christelijk-Histori- schen. de twee leden van de Kath. Nat. Partij en de twee leden van de Staatk. Gereformeerde Partij. Zoals eerder gemeld, geldt de vrij stelling voor het gewone lager onder- w ijs, het voortgezet lager onderwijs, de eerste twee klassen van de HBS. gymnasium, lyceum en andere mid delbare scholen, en de eerste klas van het land- en tuinbou wonder wijs. Een amendement van de liberale mevrouw Fortanier-De Wit, om het schoolgeld voor het gehele middelbare onderwijs af te schaffen, dus ook voor de verdere klassen, werd met 64 tegen 11 (VVD en CPN) stemmen verwor pen. De overgrote meerderheid verzette zich. omdat dan een ander element werd ingevoerd, namelijk het afschaf fen van schoolgeld voor ook niet-leer- plichtige leeftijd. Wél worden door dit wetsontwerp de schoolgelden voor het niet-verplich- te onderwijs dus de verdere klas sen van de middelbare scholen aanzienlijk lager gemaakt, speciaal voor meerdere kinderen uit één gezin. De Tweede Kamer heeft de begro ting 1955 van het departement van Al gemene Zaken zonder bespreking of stemming goedgekeurd. Een „moot'' van een vliegtuigvleugel wordt hier met een snelheid van 70 mijl per uur tegen een stapel zandzakken gekwakt, die tegen een metalen muur steunt. Het betreft hier een proef met een nieuw soort benzine-tank voor vliegtuigen; vervaardigd uit nylon met daaromheen een rubberen laag. speciaal ontworpen om het verlies van mensen- levens door brand"bij vliegtuigongevallen tegen te gaan. Men verwacht dat door het gebruik van deze tank het aantal gevallen, waarin brand ontstaat nadat een vliegtuig is neergestort, zeer sterk zal verminderen. 55 55 Weersverwachting, geldig vanavond: tot Flinke opklaringen, afgewisseld door enkele regen- of hagelbuien, vooral in het Noorden van het and. Tot vrjj krachtig afnemen- de en naar West of Zuidwest krimpende wind. Kouder dan gis- teren. Vandaag: Zon onder 16.30 uur. Maan onder 13.41 uur. (Vandaag kortste dag). Morgen: Zon op 8.46 uur. Maan op 6.20 uur. De beroemde Engelse ..Good"-vierling, Jennifer, Frances, Bridget en Elizabeth verheugen zich, evenals duizenden kinderen over de gehele wereld, op het naderende Kerstfeest. Met een groot enthousiasme zijn zij urenlang bezig met het uitzoeken en klaarmaken van de prachtige slingers, kerstklokken, sterren, blinkende ballen en al wat niet meer, die straks hun kamer zullen omtoveren tot een schitterend sprookje. (Van onze parlementaire correspondent) Niettegenstaande minister Staf wegens de enorme weerstand tegen het lift- verbod voor militairen, waarover gistermiddag in de Tweede Kamer de interpellatie-Vermeer werd gehouden, toezegde, dat de militairen in plaats van dertien maal thans zeventien maal op rijkskosten naar liuis kunnen plui nog het gratis vervoer met Kerstmis of Nieuwjaar, nam de Kamer met 45 te gen 28 stemmen een motie aan, waarin de bewindsman wordt uitgenodigd de maatregelen te nemen, die kunnen doen tegemoet komen aan het verlangen om de dienstplichtigen hun vrije tijd gedurende het weekend zoveel mogelijk in gezinsverband door te laten brengen. Alvorens de Kamer tot stemming overging, had de minister verklaard, dat hij niet verder zou kunnen gaan dali hij reeds had toegezegd. minister kon al niet meer doen, dan aan te haken op wat de socialistische afgevaardigde Scheps hierover had ge zegd: „laten we er liever niet meer over praten." Pijnlijk echter was het een ogenblik later, toen de heer Weiter vaststelde, dat de minister „slechte raadgevers" moet hebben gehad. Toen de messen nog niet op tafel lagen, maar de minister al wel wat dreigende stemmen hoorde opkomen, meende hij de stormloop te kunnen bezweren door de gedachte naar vo ren te brengen om de kostwinnersver goeding met 5 millioen te verruimen, zodat dan het vervoer naar het gezin makkelijker voor eigen rekening kon worden genomen. „Zeer erkentelijk", zei kolonel Fens. Maar daarna kwam Fens met de gedachte aan 7 millioen extra voor vervoer op rijkskosten. Daarover is toen doorgepraat en over de 5 millioen is niets meer gezegd. Die is dus in de lucht blijven hangen. De minister had die 5 millioen met een vraagteken als een lokaas op ta fel gelegd, toen hij tévens met de ge dachte speelde, dat misschien particu lier initiatief samen met vervoersor ganisaties iets voor de militairen zou den kunnen doen. Want zo zei hij: het liften is niet verbóden. Verbóden is slechts om door gebaar of woord te kennen te geven, dat men mee wil rijden. Afspraken tevoren maken is mogelijk. „Moeten we naast de tochtjes voor ouden van dagen nu ook een gratis op haaldienst voor militairen gaan orga niseren?" vroeg Scheps smalend. „Dit is heel wat meer onterend voor de Nederlandse krijgsmacht!" Toen de mi nister ook bij het „vrije liften" de gedachte aan stopplaatsen in de buurt van kazernes verwierp, nam de storm loop gestaag onheilspellender vormen aan. dm tenslotte uit te monden in de motie. De militairen moeten niet „zielig" doen. zei ir. Staf. De jongens krijgen zakgeld genoeg om buiten de tijden van vrij vervoer zelf hun reis te be talen. Toen één der afgevaardigden op merkte. dat de jongens natuurlijk zo veel mogelijk naar hun meisje willen, zei de bewindsman vermanend: ze zijn nog maar twintig!, waarop Evert Ver meer uitriep: dat zijn de beste «jaren van ons leven! En de communist Ha ken vroeg: of begint het leven van de minister pas bij veertig? De Kamer nam niettegenstaande alle humor de zaak ook ernstig. De KVP- afgevaardigde Fens stelde, dat de mi nister door zijn order over het liftver- bod wel had genomen maar niets ge geven. Hij vroeg zonder meer plm. 7 millioen, om de militairen meer ver voer op rijkskosten te geven. Opheffing van het liftverbod kon de K.V.P.-woordvoerder niet accepteren. PIJNLIJK Een uiterst pijnlijke kwestie bij het liftverbod is. dat de minister zich bij de uitvaardiging van de legerorder heeft beroepen op het advies van de inspecteur-generaal. Deze inspecteur- generaal is Prins Bernhard. Maar daar schoot de liberale fractieleider prof. Oud naar voren. „De minister, die zo prat gaat op zijn verantwoordelijkheid, verschuilt zich achter de rug van Prins Bernhard. Laat de minister zich nooit meer verschuilen achter de ad viezen van Z.K.H. de Prins. Laat nooit een lid van het Koninklijk Huis on derwerp worden van een discussie in het implement. Gij moogt nooit één woord van advies naar buiten laten komen. Dit is een welhaast onver geeflijke fout!" Ook andere kamerle den waren het met prof. Oud eens. De DE WESTBERLIJNSE politie heeft nadere mededelingen verstrekt omtrent het gebeurde met oud-kolonel Friedrich Wilhelm Heinz, de voormalige leider van de geheime dienst van het Westduitse bureau voor defensie, die zich Za terdagavond hij de politie te West-Berlijn meldde met de mededeling, dat hij uit Oost-Berlijn was ontsnapt waarheen een voormalige medewerker hem had ontvoerd. Heinz was vorige week naar West-Berlijn gekomen om gehoord te worden in een zaak tegen zijn voormalige adjudant, Jakob Kolb, die van het verduisteren van staatsgelden werd beschuldigd. Heinz zelf is indertijd wegens mein eed tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, doen hij heeft dit vonnis nog niet uitgezeten. Onder de belofte, dat hij hem aan een man zou voor stellen die in het proces een belang rijke getuige kon zijn, bracht Kolb zijn voormalige chef per auto met gro te snelhejd naar Oost-Berlijn, waar twee Russische officieren de mannen meenamen naar een Russisch gebouw te Karlshorst. Daar werd Heinz de gehele nacht ondervraagd en htf werd gedwongen zijn vrouw te Wiesbaden een brief te schrijven, waarin hij haar verzocht naar Oost-Berlijn te komen. Hierna werd hij met Kolb in een flat opgeslo ten, doch Heinz zag kans, terwijl Kolb sliep, via aan elkaar geknoopte lakens over een balkon le ontkomen en West- Berlijn te bereiken. De vrouw van Kolb was betrokken bij een poging om mevrouw Heinz naar Oost-Berlijn te lokken. In gezel schap van een chauffeur uit West-Ber lijn, een zekere Harry B„ vervoegde zij zich bij mevrouw Heinz te Wiesba- cten. Mevrouw Kolb wist, toen de op zet werd ontdekt, te ontsnappen, doch de chauffeur werd aangehouden. Hij .bekende zich aan een poging tot ont voering te hebben schuldig gemaakt. De politie neemt aan. dat Kolb zich nog in Oost-Berlijn bevindt. Heinz heeft Maandagavond ver klaard, dat men hem in Oost-Berlijn het voorstel had gedaan, om een „tweede Otto John" te worden. Hem was „politieke bewegingsvrijheid" toe gezegd, als hij om asyl zou vragen. Eerder was gemeld (zie pag. 3), dat Heinz zou zijn vrijgelaten. Dit is, vol gens bovenstaand relaas, niet juist. Tegenover het VVeense Katholieke Persbureau hebben ooggetuigen be vestigd, dat kardinaal Mindszenty is vrijgelaten en zich ofwel te Boeda pest, ofwel in een pastorie te Oten bevindt. Hongaarse kringen in Wenen zien in de vrijlating van de Hongaarse primaat een propagandastunt, ge richt op het zaaien van twijfel in het gemoed van de Westelijke landen. De Kardinaal is wel in vrijheid, maar zijn bestuursfuncties mocht hij niet opnemen. pEN Amsterdams knaapje had van Sint Nicolaas een speel goedpistooltje gekregen, dat knalletjes produceerde door tussenkomst van klappertjes. Het knulletje, twaalf jaar oud. vond zijn wapen echter lang niet vervaarlijk genoeg. Dezer dagen vond hij in de buurt van de Marinekazerne in Amster dam een echte revolverkogel en verheugd voerde hij dat ding mee naar huis. Hij stak de ko gel in zijn speelgoedpistool, hield zijn linkerhand voor de loop, omdat hij de kostbare kogel niet kwijt wilde raken en hanteerde de trekker. Een seconde la-ter rende het joggie huilend naar zijn ouders, met een hevig bloedend hand. De kogel was uit elkaar gespron gen, tegelijk met de loop van het klapperpistool. Gelukkig veroorzaakt een en ander slechts een vleeswond. Aan de politie vertelde de 12-jarige, dat zijn vriendje ook in het bezit van munitie was. Hier vonden de agenten een lege huls. Van de kogel, die erin gezeten moet hebben, geen spoor.

de Stem | 1954 | | pagina 1