Engelenhaar en lichtjes TANDARTSEN WAARSCHUWEN Resultaat van goede eensgezindheid Weg naar de vrijheid liep door de rechtszaal r iEM Autorit door Vaticaanse tuin Garanties voor Saaraccoord NA KERSTMIS OP REIS Hachelijke meerderheid voor Mendès France Hollandse havens contra Moerdijkkanaal In Dordtse Raad wel gepleit voor Postelkanaal VLIEGRAMP BIJ NEW-YORK Onlusten op Cyprus VEERTIEN DODEN BIJ TREINRAMP DORTMUND LANDGENOTEN OFFERDEN HUN LAATSTE CENTEN De verhoging van de loongrenzen De „muiterij" der zeven Polen 'eerlands Pulairste romfiets voor het IELE :ZIN DAGBLAD VOOR ZEELAND Toestand van de H Vader Moeilijkheden worden steeds groter ..Indo-China in de Assemblee Overeenstemming inzake Vietnam Slechts negatief standpunt op hearing Geen heilig getal Opklaringen Kinderen bleven gespaard KAPEL WERD INGEWIJD Achterdeurtje 64 Cheque voor ruitjes Massale flauwte.... lor t ten, 174- lak- llimeter en 3975 l STEEN 94e JAARGANG No. 21711 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 20 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op .advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voin de Zeeuwse Kilanden Ij O ES. WestsingeJ 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bpbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. na_j5) Voor het eerst sedert drie weken heeft Paus Pius XII op Zaterdag middag: om 3 uur zijn privé-vertrek- ken verlaten. Begeleid door de pro fessoren Galeazzi-Lisi en Niehans be zocht Hij in een auto de Vaticaanse tuinen. De H. Vader hield zich hier 20 minuten op en keerde om 15.20 uur wederom naar het pauselijk pa leis terug. Ook Zondag maakte hij deze autorit. In Vaticaanse kringen beschouwt men dit uitstapje van de Paus als een bijzonder geruststellend teken. Voor de medici blijft de voeding van de H. Vader het moeilijkste pro bleem. Hoewel het vrijwel uitgesloten is, dat de H. Vader met Kerstmis een boodschap tot de wereld zal rich ten, bestaat in het Vaticaan het ver moeden, dat de Paus op Eerste Kerstdag voor de ramen van zijn appartementen zal verschijnen en en kele woorden spreken. De Ministers van Buitenlandse Za ken van de V. S. en Engeland, John Foster Dulles en Sir Anthony Eden, hebben Zaterdag hun Franse ambt genoot, Pierre Mendès-France, toe gezegd, dat de V. S. en Engeland de Saar-overeenkomst tussen Frankrijk en West-Duitsland zullen garanderen zodra de Franse en Westduitse parle menten deze hebben goedgekeurd en om deze garanties verzoeken. De Ministers hebben hierover over eenstemming bereikt tijdens bespre kingen, die vier en een half uur duur den, nadat de Atlantische raad zijn zitting had beëindigd. HAMMARSKJOELD De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, zal omstreeks 30 December uit New- York vertrekkefi voor zijn voorgeno men reis naar Peking, waar hij met de Chinese regdring zal spreken over vrijlating van de elf veroordeelde Amerikaanse vliegers. Onderweg zal Hammarskjoeld een dag te Londen blijven," waar hij een onderhoud zal hebben met minister Eden en misschien ook met premier Churchill. Te Nieuw-Delhi zal hij een bespreking hebber$Bfh.ct de Indische Eerste-Minister, Nehroe. Hij zal waarschijnlyk ongeveer 5 Januari te Peking aankomen. St. Nicolaas is nog maar juist naar Madrid vertrokken, of Kerstmis staat alweer voor de deur. De étalages bereiden ons al voor op het feest. En al hebben engelenhaar en hulsttakjes en rode lichtjes maar zijdelings iets te maken met het wezen van wat voor ons Kerstmis is, ze geven toch een sfeer, die we niet graag zouden missen. Het kan geen kwaad, de jeugd te laten genietenvan al deze uiterlijkheden. Het stalletje blijft immer middenpunt van dit alles. VOOR DE Schotse kust is het Zweed se schip ,,Hispania" vergaan. De kapitein is om het leven gekomen. Hij wilde de brug niet verlaten. HET MINISTERSCOMITE van de Raad van Europa heeft een conven tie getekend die de basis legt voor een uniform systeem voor de classi ficering van octrooien in de veertien Europese landen. HET C.V.P.-congres te Brussel heeft in een resolutie de weerwraak-poli- tiek van de liberaal-socialistische re gering aangeklaagd, ,,die niet alleen de schoolvrede verstoort, doch zon der aarzeling overgaat tot schending van de gewetensvrijheid". HET CONCERTGEBOUWORKEST had bij zijn eerste optreden in Ne derland, na de Amerikaanse reis, nogal pecht. Eduard van Beinum lag met griep te bed en doordat een poot van de vleugel het begaf, moest het programma worden veranderd. DE EGYPTISCHE politie heeft weer achttien leden van de ontbonden Mo hammedaanse Broederschap gearres teerd. Ondanks de executie van zes van hun leiders, wilden ze de strijd voortzetten. NORMALE BETREKKINGEN met Rusland en Rood-China willen we wel aldus de Japanse premier Ha- tosjama, maar dan moest eerst de staat van oorlog met die landen wor den opgeheven. Een redelijk stand punt, dunkt ons. EEN ZUIKOREAANSE veerboot met dertig opvarenden wordt al sedert 1 December vermist. Men heeft een vermoeden, dat de boot naar Noord- Korea is opgebracht. IEDEREEN die in Januari een dode vos bij de plaatselijke politie inlevert krijgt een premie van 15 gulden (an ders 10 gulden). Dit in verband met de nog altijd dreigende hondsdolheid aan onze Oostgrens. TWEE SURINAAMSE Ministers heb ben plannen tot aftreden, vanwege moeilijkheden met het Surinaamse kiesreglement. Met een meerderheid van twee stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering in de vroege ochtenduren van Zater dag de begroting inzake Indo- China principieel goedgekeurd. Mendès France verbond aan de ze stemming de vertrouwens kwestie, waarover hedenmorgen zal worden gestemd. Opnieuw demonstreert deze „over winning" van de regering de uiterst moeilijke omstandigheden waarin het Kabinet Mendès France moet werken. Nadat aanvankelijk de begroting ge kelderd was. wist de premier de As- semblée 'slèJXts tot een andere hou ding te bewegen, door de nadruk te leggen op het zeer belangrijke onder houd, dat hij enkele uren later met Eden en Dulles over Indo-China zou hebben. Hij kreeg zijn hachelijke meerderheid en de toezegging dat de begroting verder hoofdstuksgewijze bekeken zou worden. Inmiddels blijken de Ministers van de Grote Drie overeenstemming te hebben bereikt over maatregelen om Zuid-Vietnam te versterken, voordat in 1956 algemene verkiezingen worden gehouden. DE NEDERLANDSE MAATSCHAPPIJ tot bevordering der tandheelkunde heeft besloten, indien het wetsontwerp verho ging loongrenzen door de Staten-Gcneraal mocht worden aange nomen, voorlopig voort te gaan met het verlenen van tandheel kundige hulp aan ziekenfondsverzekerden, maar bij voorbaat de verantwoordelijkheid voor de daarbij optredende, steeds groter wordende moeilijkheden van de hand te wijzen. Dit besluit werd neergelegd in eeji motie, die is aangenomen op de te Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering dei- Maatschappij. Vrijdag j.l. is in Den Haag een conferentie gehouden over het verslag-Van Cauwelaert-Steenberghe. Namens de gemeentebestu ren en Kamers van Koophandel is daarbij het standpunt van Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht uiteengezet aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, en van Buitenlandse Za ken, mr. Luns. Een communiqué werd na afloop van deze bijeenkomst, welke als een „hearing" viel te beschouwen, niet verstrekt. Uit de beste bron kunnen wij echter mededelen, dat de woordvoerders van Rotterdam .iet vroegere standpunt dezer gemeente handhaven, waarbij een Mocrdijkkanaal wordt afgewezen. En Amsterdam en Dordrecht sluiten zich practisch hierbij aan. Inmiddels heeft de Minister de wens te kennen gegeven, dat de Ka mer de wetsontwerpen inzake de ver hoging der loongrenzen nog vóór het Kerstreces zal behandelen. Bij de thans aanhangige voorstellen is reeds rekening gehouden met een eventuele nieuwe en bescheiden loonsverhoging voor medio 1955. De minister is van oordeel, dat overleg met de artsen-organisaties gewenst is in verband met de proble men die de, ziekenfondsverzekering heeft opgeroepen. In de Memorie van antwoord betreffende de verhoging van de loongrenzen wordt gespro ken over de coördinatie van de grenzen der invaliditeitswet, ziektewet en werkloosheidswet. Het gelijktrekken van deze be dragen brengt met zich mee, dat de loongrens inzake de werkloosheidsverzekering niet wordt verhoogd, met het gevolg dat een aantal personen buiten de werkingssfeer van die wet komen te vallen. Dit laatste echter, aldus de Minis ter, moest als een onoverkomcnlijk. nadeel worden aanvaard. Overigens, zegt hij, moet men de veelbesproken ƒ6000.- niet beschouwen als een „hei lig getal." Op het vliegveld Ildewild te New- York is een DC 6 van de Italiaanse Luchtvaartmaatschappij bij de lan ding verongelukt. Van de 22 inzitten den zijn er waarschijnlijk 16 om het leven gekomen. Een definitieve opgave van het aantal slachtoffers werd nog niet ge daan. Wel weet men met zekerheid dat zes mensen de ramp hebben overleefd. Er waren 10 bemannings leden en 12 passagiers. Het vliegtuig had al enkele malen een poging gedaan om te landen. We gens de hevige regenval was het zicht echter slecht zodat de piloot het toestel tweemaal opnieuw optrok. Bij de derde landingspoging raakte de DC 6 een pier in de baai van Jamai ca, nabij een van de landingsbanen van het vliegveld. Het kwam met een hevige slag op het vliegveld neer en vloog onmiddellijk in brand. De ge weldige vuurzee en de mist belem merden de reddingspogingen. Onder de passagiers waren dertien Italianen, acht Amerikanen en een Pers. Er waren zes vrouwen en twee kinderen aan boord. Ten Westen van Toronto is een Super-Constellation van de Canadian Airlines neergestort. Van de inzitten den liepen 27 personen verwqndingen op, maar van geen van hen is de toe stand ernstig. Van een alternatief, dat tegenover het Moerdijkkanaal "kan worden ge steld, is intussen niet gebleken. Blijk baar wil Rotterdam een eventuele totstandkoming van het Moerdijkka naal geheel voor de verantwoorde lijkheid van de regering laten, wel licht in de hoop bij eventueel later optredende nadelen voor zijn haven compensaties te kunnen bedingen. Het standpunt van Dordrecht, dat mede in het overleg betrokken werd, sluit zich nauw bij dat van Rotter dam aan, waarbij overigens nog spe ciale Dordtse motieven een rol spe len. Zo bleek uit een rede van de heer Klaassen (PvdA) in de Dordtse gemeenteraad van Vrijdag 10 Decem ber, dat Dordrecht zich zorgen maakt over achteruitgang van de stad als wisselstation voor de sleepvaart. In Dordrecht worden namelijk de sleepboten van Rijnsiepen veelal ver vangen door andere, die meer ge schikt zijn voor de benedenrivieren. Deze rol van wisselstation is zeer „HEBT GIJ vannacht goed ge slapen? De Daklozen niet!" Dat stond op grote borden, waarmee sandwichmannen gisteren door Parijs liepen. Abbé Pierre luidde er zijn Kerstactie mee in. OP DE OIRSCHOTSE HEIDE wer den na de bevrijding gevonden en tot ontploffing gebracht: 5615 granaten, 61 mortiergranaten, een rookgranaat, 7 handgranaten, 2 landmijnen, drie bommen, een pantservuist, 77 brand- staven en 15 geweergranaten. Maar nu is de zaak wel veilig. BEHALVE AAN de N.A.V.O.-landen, die geweigerd hebben, aan de con ferentie van Moskou deel te nemen, heeft de Sovjet-Unie ook nota's ge stuurd an Finland, Zweden, Yoego- Slavië en Zwitserland. Vriendelijke vermaningen, enz Weersverwachting, geldig tot vanavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen, maar in de loop van de dag van het Noordwesten uit opklaringen. Matige tot krach- tige wind, ruimend van Zuidwest naar West. Dezelfde temperatu— ren als gisteren of iets lagere. J Vandaag: Zon onder 16.30 uur. I Maan onder 13.16 uur. Morgen: J Zon op 8.46 uur. Maan op 5.14 uur. Op het eiland Cyprus is het Zater dag en Zondag uitermate onrustig geweest. De Grieken op het eiland protesteerden tegen het besluit van de V. N. om de Griekse eis, inzake aansluiting van Cyprus bij Grieken land, van de agenda af te voeren. Er kwamen schermutselingen voor en enkele tientallen demonstranten wer den gewond. De Britse gouverneur dreigde Zon dagmiddag met strenge maatregelen tegen de oproerkraaiers. Ofschoon samenscholingen van meer dan vijf man verboden waren, bleven de rel letjes aanhouden. Het Amerikaanse consulaat in Nicosiia werd voor de tweede maal met stenen bekogeld. In Athene zijn de universiteiten ge sloten, vanwege de opstootjes, die studenten hadden ontketend. De he ren vinden het echter niet erg. „We wilden toch gaan staken", beweerden ze. De Turken op Cyprus demonstreer den weer tegen de demonstrerende Grieken. Ze voelden niets voor aan sluiting van het eiland bij Grieken land. Volgens de laatste berichten wer den Zondag 50 personen gearresteerd Zaterdag werden er 42 arrestaties verricht. Op ongeveer 150 meter van het centraal station te Dort mund zijn Zaterdag twee trei nen met elkaar in botsing geko men, waardoor 14 mensen om kwamen en 34 ernstig werden gewond. Een trein, die van de richting Kiel kwam en 5G0 kinderen, die op het Enquête-rapport K.V.P. WERKGROEPEN GEVEN HUN MENING Onder de werkgroepen van de Ka tholieke Volkspartij is een enquête gehouden inzake de opvattingen, wel ke onder dit kader der partij leven ten aanzien van het te ontwerpen program 1956-1950. Het aantal werkgroepen in 1948 is met het systeem der werkgroepen begonnen is gestadig gegroeid. Thans zijn ruim 500 werkgroepen in de partij werkzaam, omvattende ruim 7000 leden, die in maandelijkse bijeenkomsten principiële en actuele politieke problemen bestuderen en bespreken. Het resultaat van de enquête is in een rapport van 26 pagina's ver werkt en aan de programcommissie der partij, waarvan prof. Romme voorzitter is, ter hand gesteld. Noordduitse eiland Sylt met vacantie waren geweest, naar Düsseldorf bracht reed op een trein met arbeiders. Van deze laatste schoven twee rijtuigen in elkaar. De trein met kinderen be stond uit stevige, stalen wagons en hieraan was het te danken, dat slechts drie kinderen lichte verwondingen op liepen. De slachtoffers vielen in de ineengedrukte rijtuigen van de andere trein. De kinderen konden hun reis voort zetten, zij het met vijf uur vertraging. De vreugde van de ouders, die reeds verontrustende berichten hadden ge hoord, was natuurlijk groot, toen zij hun kleuters gezond en wel terug za gen. voordelig voor de gehele midden stand. Wanneer het Moerdijkkanaal tot stand komt, zo vreest men, zou den de slepen echter waarschijnlijk rechtstreeks door de Nieuwe Merwe- de, Oostlijk van Dordt om, naar het Hollands Diep varen tot aan Moer dijk, waar dan de Belgische belang hebbenden wel voor de eventueel no dige verwisseling van tractie zouden gaan zorgen. België onderhoudt reeds lang een gratis sleepdienst. In de Dordtse gemeenteraad gaf de heer Klaassen wel een alternatief voor het Moerdijkkanaal. Hij beval een tracé aan van de Wester-Schelde via Rilland-Bath naar de Ooster- Schelde en verder langs Bergen op Zoom, Tholen en St Philipsland naar het Volkerak. Ook mr Beernink (c.h.) had tevo ren deze visie reeds vertolkt en sprak in dit verband van een Eendrachts- kanaal. De katholieke heer Schless deelde in hoofdzaak de mening van deze sprekers. VERBINDING MET BRABANT Mr Beernink heeft in dezelfde ge meenteraadsvergadering te Dordrecht ook en lans gebroken voor een recht streekse verbinding van het Wilhel- minakanaal met de kanalen in de Bel gische Kempen, tevens voor andere verkeersverbindingen in Noord-Bra bant, omdat hij daarvan voordeel ver wachtte voor de betrekkingen tussen Dordrecht en zijn achterland bij een groeiende betekenis van het Kempi- sche gebied aan beide zijden van de Belgisch-Nederlandse grens. Op deze wijze krijgt men een kruis- net van waterwegen en, als de Spoor wegen meewerken, ook een kruisnet van spoorlijnen, dat het Kempische gebied kan ontsluiten. Het openbre ken hiervan is van groot belang voor Nederland en in het bijzonder voor Dordrecht bij een ontwikkeling, wel ke de Kempen tot het hart van de Nederlanden kan maken. J^JRIE maanden geleden werd met behulp van een Engelse vissersboot een Pools schip, dat schijnbaar in moeilijkheden verkeerde, de haven van Whitby binnengeloodst. In onverstaanbaar Pools en gebroken Duits tracht ten zeven leden van de bemanning uit te leggen, dat zij lnin kapitein in de toilet hadden opgesloten en koers hadden gezet naar Engeland om het Rode juk te ontvluchten. De autoriteiten zetten de bemanningsleden veiligheids halve in de gevangenis, bevrijdden de kapitein uit zijn benarde positie en gaven hem zijn schip, de Puszczyk, terug. Hij maakte onmiddellijk rechts omkeer naar zijn vaderland met de achtergebleven zes matrozen, philoso- phisch mompelend: „Mij blijft het gelijk. Die zeven wilden de vrijheid. Laat ze begaan Maar de Poolse Communistische regering dacht er anders over. Eerst stuurde zij een speciale gezant naar Londen om, gewapend met brieven van hun verwanten, de zeven in de gevangenis te gaan opzoeken. „We waren en zijn nog steeds in grote moeilijkheden omwille van jullie en de tranen, die we gehuild hebben, zouden een bad kunnen vul len" schreef de familie van een der vluchtelingen. De zeelieden brandmerkten echter de brieven als geschreven onder dwang. Toen liet de Poolse regering erom gaat, de communisten te be strijden. Het regende pennies, shillings en ponden, genoeg om Engelands beste advocaat, mr. Hartley Shawcross, voor de zaak te spannen. PLOERTENDODER het masker vallen en vroeg onom wonden om uitlevering. TE WAPEN Engeland hield nauwgezet vast aan de internationale wetgeving en be schuldigde de zeven van „opstandig heid tegen het gezag van de kapitein op volle zee". Het grote contingent Polen echter, Jat in Engeland verblijft, (200.000) liep te wapen. De meeste van hen zijn veteranen van generaal Anders leger, dat dapper in Italië vocht. Zij hebben weinig geld, kankeren voort durend op de geringe prestaties van hun verbannen regering, maar scha ren zich eensgezind aaneen, zodra 't In het stoffige Londense Bow Street- hof, uitpuilend van Poolse bannelin gen, sprak Shawcross de volgende woorden: Deze mensen zijn beschul digd van muiterij Het zou inder daad muiterij hebben kunnen zijn maar beziet men de feiten, dan moet men eerder spreken van een politie ke opstand tegen een politieke tyran- nie op een politiek-getint sehip onder leiding van een politiek btinvloede kapitein. Als bewijsmateriaal legde hij een ploertendoder op tafel, die gevonden was in de kapiteinshut. „Een vreemdsoortig politiek argu ment...." Het hof nam zijn toevlucht tot een listig achterdeurtje en verwees de zaak naar de Hoge Raad, dit op grond van het feit, dat er sinds een eeuw geen muiterij meer berecht was VRIJ Nadat Mr. Shawcross wederom had betoogd, dat de Puszczy in werkelijk heid ..een drijvend gebiedsdeel van Polen" was en dat de matrozen slechts waren opgestaan tegen wat zij beschouwden als de tyrannie van 'n politieke staat, volgde vrijspraak. Dolgelukkig organiseerde de Poolse gemeenschap een groot festijn voor de zeven, die hun lotgenoten achter het IJzeren gordijn een tot dan toe nooit gevolgde weg hadden gewezen uit hun slavernij naar de vrijheid Door de Hoofdlegeraalmoezenier A. J. J. M. van Straelen is Zaterdagmor gen bij de Engelbrecht van Nassau- kazerne te Roosendaal een tot kapel omgebouwde nissenliut ingewijd. Er zijn bij deze korte plechtigheid door meerdere autoriteiten woorden van lof gesproken over de wijze waarop deze kapel tot stand is gekomen. Door een prachtige samenwerking en goe de verstandhouding tussen Overste, aalmoezenier en veldprediker zullen hier een tweetal kapelletjes worden opgetrokken, welke het geestelijk en christelijk centrum zullen vormen van de Engelbrecht van Nassauka- zerne. Overste L. L. Holl typeerde het met de woorden: We zijn een Christelijke natie, op de kazerne is alles, behalve een centrum voor christelijk leven. De harde en tot op zekere hoogte ru we opleiding van onze commando's vraagt zo'n centrum waar de jon gens weer tot bezinning kunnen ko men. Ook hier moeten het mannen zijn van overtuiging. Namens het gehele korps, prote stant zowel als katholiek werd aan aalmoezenier L. van de Vrande een chêque aangeboden, goed voor 64 glas-in-loodruitjes, bestemd voor de thans ingewijde kapel. Deken Van Mierlo zag het ontstaan Mgr. van Straelen tijdens de inwij ding van de kapel van dit centrum als een groot gebeu ren. Monseigneur Van Straelen was zeer enthousiast over dit centrum en hoopte, dat zij overal zullen komen. De wijze waarop hier de kapel voor aalmoezenier Van der Vrande en straks ook voor veldprediker Oyen tot stand komt zag hij als een sym bool van samenwerking waar het ging om de christelijke geest te bren gen en te behouden onder onze jon gens. Wethouder Theunisse meende, dat de ouders van de jongens die in mi litaire dienst moeten met vreugde zullen kennis nemen van de vorming van een christelijk centrum bij de kazerne, omdat men daarin kan zien, dat zowel de militaire leiding als de zielzorgers alles in het werk stellen om voor de geestelijke belangen van die jongens te zorgen. De wethou der vond het jammer, dat hij met lege handen stond, doch hij meende er zeker van te kunnen zijn, dat het gemeentebestuur met een stoffelijke bijdrage voor deze geestelijke zorg niet zal achterblijven. Hij dacht daarbij aan een torentje op de kapel len. Aalmoezenier Van der Vrande was zichtbaar getroffen door al die goede wensen, maar vooral door de vele goede gaven. In een kort dankwoord omvatte hij alle milde gevers en me dewerkers. -\ Van twintig meisjes, die te Elburg in een zaaltje bijeen wa ren, voelden er zich enkelen ■plotseling onwel worden. Ze be gaven zich ongemerkt naar bui ten om een beetje op te knap pen. Zodra ze in de buitenluJit vjaren, vielen ze bewusteloos neer. Andere meisjes, die inmid dels de afwezigheid van hun vriendinnen hadden opgemerkt gingen ook eens buiten kijken en.... raakten eveneens buiten bewustzijn. Er moesten bran cards aan te pas komen en de Rijkspolitie, die een beetje achterdochtig werd, was de mening toegedaan dat het wel eens versnaperingen van min der goede kwaliteit konden zijn, die de bewusteloosheid veroorzaakt hadden. Even later echter ontdekte men. dat de schuif van de kachel in het zaaltje was afgesloten en dat colendamp voor het onheil ver antwoordelijk was.

de Stem | 1954 | | pagina 1