NIEUW-GUINEA het best vanuit de lucht Roofoverval op bejaarde landbouwer te Peize AT EEN ONDERLIJKE ERELD Meningen en Commentaren De „MAN MET DE ZAK" heeft niet meer RADIO Het huis met de duizend kaarsen TWEEDE BLAD 'N iNDA :den Lorgen VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 Verkeersop voeding Oudere werklozen Tegenstelling Domme en rechtschapen Papoea 's Langzaam, maar netjes Geldkist verdwenen Kilometer bonnen voor T.B.C.-patiënten Met fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers Botsing Verlegen weldoener Meredith Nicholson tegen een tuin de auto door roekeloos rijden M. uit Schore deez.e„. ontkende heeft de taak .dering omt hedenavond Behandeld zal als raadslid van en P. de Leeuw benoemde gem. Benoeming van rlijke Stand, begroting 1955. raan te plaatsen volgende jaren voer. De toneelafde- fendracht" heeft [eopend met het n madeliefjes", ichillende rollen meellievend pu- litvoeringsdagen feecft kunnen ge- ;1. plaatselijke to- lijdens het voor- Ij spel in drie be- f liever betalen" Ihaar voornemen lat een der spe- I was geworden, ijniijkheid zal de Irdag en Zondag 5SXE de afgelopen da- I ie werd gepreekt fmptoristen Peters Igoed geslaagd. Zo- lie morgenoefentn- lezocht. lie missiekruis ge il, werd tijdens de liw missiekruis ge- lEfend was de Ma- deze plechtigheid llie in het priester- lid, een levende ro lden deze kinderen Ivoor. Deze ontroe- Inaakte op alle ge- I indruk. Tijdens de jan de missie werd In gegeven. lONCERT I Emmers" gaf „Ge- lar eerste winter- purs en leden. Als bovendien nog ummers ten geho- |den van de accor- Een gezellig bal Jachtmeester Jielangsteling en lp de Algemene Be- 1-denburg de Degra de bij een ongeluk jömen wachtmeester |H. De baar werd leg'a's, terwijl in de loepen der Rijksuo- rswacht uit Malde- Ireeins, grenskom- |e Marechaussee, ge- Ilsmede het voltal- I Burgemeesters en Aardenburg. Aanwe- lle Majoor der Rijks- l;ooyen de Jong uit lein Stoorvogel uit |de vroegere opper- \ardenburg C. de Igroeve spraken Ds Ivan Ballegooyen <ie peester van Aarden- bnsen werden door meegedragen. llOERENDAG II Boerenstand hield Jmw" haar jaarlijkse (Nadat door de afde- Claeijs een begroe- lior de kringvoorzit- Iswoord was gespro tter J. Francino OSC Iderwerp behandeld, Tchova en Humanis- Fetting gaf de Jon- Hk op deze stromin- I met het Katholiek Ijn. Na een lof in de pn gezamenlijke kof- Ibont avondprogram- laraan medewerkten I van het seminarie innunniken van St. luis door voordracht 1 eigen leden traden Jit en wel met een Imannenhuis". In aanwezig de voor- Ttardenburg van de fee en de afgevaar- XB uit Tilburg, dhr Inge boerinnen zorg- Ilotte bediening. Olympia 8 uur: Ver- ■uxor 8 uur: De water- Toneeluitvoering O.K. |keer van Don Camillo. Electro: De Gestapo (SchouwburgBotsende (ilhambra: Bittere rijst. zoon van Conchise. Intrum 6.30 en 9 uur: lopgebouw 8 uur: Wij Icinema van Drjck 7.30 lien; en Het nest der ■Vlaamse Opera 8 uur: Olympia 8 uur: Ver- luxor 8 uur: De water- bebouw 8 uur: Tarzan ledel 8 uur: Onteerde De terugkeer van Don Electro: De Gestapo schouwburg: Botsend^ fuhambra: Bittere rijst, on van Conchis«. TIET aantal ongevallen door het verkeer neemt in ons land zo schrikbarend toe.... men geeft het cijfer van vier doden per dag.... dat iedereen vindt, dat er iets aan gedaan moet worden. Als men be richten daaromtrent leest, kan men merken, dat de noodzakelijk ge achte verkeersopvoeding niet re gelmatig plaats grijpt. Zo om de paar jaar worden er eens cursussen gegeven en nu en dan ziet men pro paganda gemaakt in een of meer plaatsen voor een opleiding aan de scholen. En dan kan men ook le zen, dat slechts een 50 procent aan de opleidingseisen 'voldoet. Winst natuurlijk, maar dan blijven toch nog 50 pet een gevarennummer en deze opleiding omvat dan nog slechts een klein deel van hen, die een opleiding nodig hebben. De pogingen de scholen in te schakelen (en natuurlijk systema tisch en bij voortduring) voor een verkeersopleiding zijn natuurlijk goed. Ieder middel om het groot aantal verkeersongevallen te ver kleinen is goed, is toe te juichen en verdient ons aller hulp. Maar het is nog lang niet vol doende. Vóórdat de lagere school de mogelijkheid biedt een groot aantal kinderen tegelijk verkeers opvoeding bij te brengen, is er no dig het inzicht bij de ouders, om individueel hun eigen kinderen, ais zij de straat en de trottoirs gaan gebruiken om er voor het eerst ken nis te maken met het grote leven buiten de huiskamer, voorzichtig heid bij te brengen. Men ziet ge noeg grootouders met de taak be last; en ook wel vaders en moeders. Maar als men de gebeurde ver keersongevallen leest, ziet men toch vaak, dat dit niet genoeg is. En dat kan men tevoren ook wel voor spellen, als men het groot aantal grote mensen ziet, die met hun kinderwagens, op kruispunten of straathoeken met verkeerslichten of borden verkeersmoeilijkheden veroorzaken en dus bewijzen, dat zijzelf geen verkeersorde en ver- keerstucht bezitten. Voortdurend, misschien wel nood zakelijk: elk kwartaal, is het nodig een beroep te doen op alle mensen, de verkeersregels in acht te nemen, de voorschriften van de politie verordening op te volgen en zich zelf op te voeden in beleefdheid ten aanzien van de mede-burgers in het verkeer. Niet alleen zijn er veel medebur gers, die deze beleefdheid missen, en veel jonge mensen die met hun fietsen de straat als speelterrein ge bruiken, maar er zijn minstens evenveel automobilisten, aan wie ieder greintje van fatsoen ontbreekt. In een KNAC-artikel omschrijft men dit laatste met ,,de ongebon denheid van de roekeloze rijder, die zich door zijn grote snelheid tot heer en meester van de weg heeft gepromoveerd". Men moet nu echter als reactie op deze onge bondenheid beschouwen het optre den van vele lopende en fietsende weggebruikers om dit snellere ver keer geen baan te geven, midden op de weg te blijven lopen of fiet sen: dikwijls met tweeën of drieën naast elkaar op smalle wegen. Het is vaak de slechte wil, de onnaden kendheid, het zich niet realiseren van wat het verkeer van iedere mens eist (of hij nu automobilist, fietsrijder of voetganger is) die door de ontstane verkeersmoeilijkheden de catastrophen veroorzaken. Verkeersopvoeding op school, voorafgegaan door verkeersopvoe ding door het huisgezin, zal zeker veel bijdragen tot verbetering.... indien het ieder jaar weer opnieuw stelselmatig geschiedt. Maar dan zijn we er nog lang niet. De wilde jeugd moet door straffe tuchtmaat regelen tot verkeersbeleefdheid worden opgevoed en de huisgezin nen door steeds herhaalde raad gevingen tot begrip gebracht wor den, hoe zij mee kunnen helpen het verkeer in de straten en op pleinen meer gedisciplineerd en in meer be leefdheid ten aanzien van eikaars rechten te organiseren. Op dit gebied zijn er nog veel meer wensen, vooral als men be woner is van streken, waar de li- litairen les krijgen in auto-voering. Maar dat schijnt een onoplosbaar vraagstuk te zijn. Het aantal les- krijgende militairen is vaak zó groot en het herhaalt zich per jaar zó vaak, dat ieder normaal verkeer (het eerst nodige voor ons econo mische leven) voortdurend gehin derd wordt door de les-krijgende en de les-nemende en de examen- afleggende militaire automobilis ten. Het is dit punt, dat door de KNAC nooit is behandeld. B. o. Z. Ir. J. £)E STICHTING ,,Het leven begint bij veertig" is begrijpelijkerwijze teleurgesteld door de beslissing "an minister Suurhoff, om haar geen vergunning tot arbeidsbemiddeling te verlenen. Ze had een probleem aangepakt, dat blijkbaar door be staande organen onvoldoende werd onderkend en ze werd de toevlucht voor velen, die zich teleurgesteld voelden door de officiële arbeids bemiddeling wegens te trage amb telijke werkwijze. Nu stelt de Stich ting in een adres aan minister en Kamerleden voor, haar ambtenaren toe te voegen, die dan voor de ver eiste deskundigh nnen zor gen, terwijl de jonge organisatie de vaart en de dynamiek erin al trachten te houden. Het voorstel klinkt nogal stoutmoedig en origi neel, iets waarvan men in Den Kaag gemakkelijk schrikt. Doch zou men, na van de schrik beko men te zijn, er toch maar niet eens ernstig over denken? J7EN merkwaardige tegenstelling treedt in deze dagen aan het licht, Aan de ene kant zien we de plechtigheid in Den Haag, waarbij het Statuut met de West wordt be vestigd. Woorden van blijdschap weerklinken. Volken en gebieden van geheel verschillende aard be sluiten eendrachti® samen te gaan om het wederzijdse welvaren te bevorderen onder de schutse van het Huis van Oranje, behoeder der vrijheid. Aan de andere kant ijn er scherpe aanklachten nodig tegen een staat, die ook in Unieverband vrede, welvaart en vrijheid had kunnen vinden, doch thans, ge schokt door rechtsonzekerheid en slinkende welvaart, een der meest begeerde prooien van het commu nisme vormt. Vreugde en spijt strij den zo samen in het Nederlandse hart. De bittere doch thans nutte loze vraag. „Had het niet anders ge kund?" laat zich nauwelijks be dwingen. Laat nu in elk geval ieder zich inspannen, om van het Statuut met de West iets levends te maken. hun volk vertegenwoordigen. Ik heb een dom, s^out, klein, maar dan ook heel klein Papoea'tje gezien, die in hun handen viel. Hij lachte nog ook met z'n stokoude hoofd. Tragisch! Vanuit de lucht dient het zich op 7,'n gunstigst aan. Eilanden in de Geel vinkhaai. Wolken als fantastische sluiers erboven. Ik geloof dat het lang duurt, voor het de Europeaan z'n ware aard onthult. Maar ik geloof ook, dat het de moeite waard is te trachten zjjn geheimen te ontraadselen. Na een week heb je nog zo weinig gezien. Alleen iets van de be schaafde kunststrook. Het hoort allemaal nog bij de allereerste kennis making. De hitte, die je overvalt op het primitieve vliegveld van Biak De eerste vertegenwoordigers van het volk, dat dit machtige land be woont, zijn goede ambassadeurs. Flinke Papoea-knechten, die uw bagage tillen als een Zwarte Piet z'n pepemotenzak. Trouwens, de Papoea is eerlijk en betrouwbaar. Dat durf ik te zeggen, na een week m'n koelies gadegesla gen te hebben. Ze werken langzaam, maar netjes, zonder commentaar. Ze poetsen je schoenen, ze doen de was en ze strijken keurig. Ideale huisman nen. Ze verdienen een loon, dat aar dig is, in vergelijking met hun levens behoeften. Ze -2rrjn blij als een knaap als een knaap van twaalf met een van twaalf met een sigaret. En ze zijn beleefd. ..Trimakassi. toean" ..Dank u wel, toean". Het is aan te raden een klein boek je met eenvoudige Maleise woorden uit Nederland te laten komen. De rest fiks je dan wel. Ik dacht dat de scharen langs de kant mij nawuif den met een luid ..Tabé. toean", hoe wel ik kwam en niet ging. Ik schreef dit toe aan een averechtse Europese invloed, maar dit weerhield mij niet, om joviaal terug te doen: „Tabé!" GROTE WAARDE Bij de eerste Maleise Ier vol strub belingen. die ik volgde bij een koelie kwam het uit de bus als „Tabik"- „Goedenmiddag". Daarmee is de waarde van het Maleis in dit land van de duizenden talen niet ten volle aangetoond. Die waarde is zeer groot. OOK STOUTE Er zijn ook stoute Papoea's. Nu is het opmerkelijk, dat ze in de beschaaf de kuststrook stouter zijn dan in het binnenland. De beschaving komt van de Jappen en de Amerikanen. Die hebben witte, stuivende wegen aan gelegd en hun ieeënwereld van rond de tweede wereldoorlog naar binnen gedrumd. De Papoea is primitief en als een kind zo licht ontvankelijk. En. zoals in elke samen leving, zekere naturen speciaal voor het verderf. Ondoorgrondelijk zijn ze allemaal, maar in zulken ontwaakt de sluwheid van de Oosterling, de corruptheid en onbetrouwbaaik^id Op de reis hierheen zit je er met een al in. in het nabije Oosten, mid denin Beiroet, Damascus... Waai moet je beter voor je geld en vooi je blanke huid waken dan in Karachi Calcutta, Bangkok Kijk naar de ver schijnselen in Indonesië. Teveel aai handelsgeest en teveel aan egoismr (nationalisme, rassismcU Ze zijn nog op geen stukken na rijp om even wicht te kennen. En ze laten zich opruien en ronselen door hun Indo nesische broeders. PRACHTKERELS Maar zulken gelukkig o zo schaars vinden tegenover zich de Papoea-politie. Prachtkerels, die de flinkheid en rechtschapenheid van Een Christenmeisje met klassieke Papoea-haarclos. i A<"Werter\tiei Naar eerst thans bekend is gewer den, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag een roofoverval ge pi ;cl op de 69-jarige landbouwer W. Tolner die op een afgelegen boerderij aan de Boerlaan te Peixe (Gr. woont. De landbouwer werd gewond aari het hoofd en het linkeroog. De over vallers verdwenen met de geldkist, waarin zich een paar honderd gulden aan waardepapieren bevond, o.a, po lissen. Vermoedelijk zijn de indringers in de loop van de avond reeds binnen gekomen. Er -ijn namelijk geen spo- en van braak .gevonden. De voordeur was de gehele avond niet gegrendeld geweest, totdat de dochter van de heer T. omstreeks middernacht thuiskwam. Ongeveer een uur later werd de landbouwer ,die in de bedstee in de voorkamer sliep, wakker daar hij ge rucht hoorde. Hij informeerde of het zijn dochter was. Hij kreeg geen art- woord, maar er werd een fel schij nende zaklantaarn op zijn gezicht ge richt, waarna hij met een hard voor werp op het hoofd werd geslagen. medeneming van de geldkist, die op de bedaeplauk stond. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Jan Kuyper, de kellner die in Utrecht, ook ver daarbuiten, een actie op iw heeft gezet voor t.b.c.- patiënten, die de financiële middelen niet hebben om de reis naar het Ne derlandse sanatorium in Zwitserland te maken, kan tevreden zijn. Zijn inzameling van „kilometerbor. nen' heeft resultaten gehad. Leerlin gen van een ULO-school hebben hen geholpen bij de telling van de bonnen, die in de afgelopen dagen zijn verza meld. De telling leverde een resultaat op, waarvan Jan stil werd. Maar eventjes 20.123 kilometer, meer dan de helft van de omtrek van de aarde, hebben Jan en zijn medewerkers ve zameld. Een twaalftal patiënten kar Daarna verdwenen de overvallers met van deze actie profiteren. De militaire attaché van de ambassade van Salvador te Mexico is gedood en twee Russische attaché's zijn ern stig gewond, toen de auto waarin zij zich bevonden, te gen een telegraafpaal bolste. De Russische militaire attaché (kolonel Valentin Meschvia- kof), die aan het stuur zat, wordt volgens de Mexicaanse wet beschouwd schuldig te zijn aan doodslag en verwon ding door onvoorzichtigheid. Hij werd voorlopig op vrije voeten gelaten op grond van zijn diplomatieke onschend baarheid. Humaner I)e ijzeren kooien voor verdachten in Italiaanse gerechtshoven zijn in gevolge een bc luit van de minister van justitie afgeschaft. De verdach ten zullen in het vervolg in de rechtzaal in een houten beklaagden bank plaats nemen. Alarm De heer James Adams lag rustig te bed in een hotel in het Engelse Oxford toen opeens de deur van zijn slaapkamer werd opengeworpen en er een hele bende politieagenten binnenstormde. De agenten toonden zich enigszins teleurgesteld toen zij James in alle welstand aantroffen. „We dachten, dat je was vermoord", zeiden ze. .Wij werden opgebeld met die mededeling". Voor de aardigheid werd de zaak eens onderzocht en toen bleek het een grapje. Iemand wilde wel eens zien hoe hard agen ten konden lopen. Lange arm In Invercargill (Nieuw Zeeland) ontsnapte Kenneth Blackmore uit de gevangenis. Hij slaagde er in 140 mijlen uit de buurt te komen en kroop toen voor alle zekerheid in een boom om ongezien te blijven voor naderende menseji. Hij be merkte te laat, dat c'e boom in bet achtertuintje stond van de politie- inspecteur Alex McRae, die orders had onze Kenneth in de gaten te houden. De politie-man had een dag je verlof genomen en dacht thuis even van Kenneth af te zijn. Practijk Vijfhonderd mensen woonden in het Zweedse Vaxjo een lezing bij over verkeersveiligheid en nieuwe verkeersregels. Intussen gooide de politie buiten al vast veertig toe hoorders op de bon wegens onge oorloofd parkeren. Manier In Sparta is de herbergier Carl Waters tot 250 dollar boete ver oordeeld, omdat hij spelende kin deren in de buurt van zijn zaak jenever gaf. Wanneer ze genoeg wilden drinken, vielen ze in slaap en dan was het uit met hun ge schreeuwverweerde hij zich. Schoonmoeder In La Spezia (Italiëi zijn de 32-ja- rige heer Mario Cuffini en zijn 24- jarige vrouw Adriana ieder tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld, enkele dagen nadat zij waren getrouwd. Mario verklaarde voor de rechter: „Mijn schoonmoeder zei opeens: Ik wens niet, dat mijn doch ter met een vreemde man alleen is". Daar werd enige tijd over gepraat, maar schoonmoeder hield vol en was zelfs 's nachts niet uit de buurt te krijgen. Toen gooide Mario haar uit het raam. Verteller De politie in het Ameri kaanse Milwaukee kijken uit naar een zekere William Fer guson, die opwindende ver halen vertelt over Mars. Hij zegt, dat hij daar is geweest. De man probeert speciale helmen te verkopen, die de rijkelijk rondvliegende me teoren op Mars op afstand houden. Hij vertelt verder rond, dat men op Mars wa ter heeft, waarin men kan zwemmen zonder nat te wor den. Avontuur De 33-jarige heer Ludwig Mende uit Keulen trad jaren geleden toe tot het Franse Vreemdelingenlegioen ontsnapte daaruit, werd gearres teerd cn voor straf naar Afrika ge stuurd, moest vervolgens naar Dien Bien Phoe waar hij krijgsgevangene werd, kreeg de vrijheid en reisde dwars door Rusland naar Duitsland terug. Daar zit hij nu in de gevan genis omdat hij begon met twee ra dio's te stelen. Rapport De bezetting: van de Grenier Air Base, een militair vliegveld in Man chester, moet een rapport samenstel len. Het heet: Rapport over het aan tal werkuren, benodigd voor de sa menstelling van een rapport over de noodzakelijkheid en de waarde van rapporten bij de luchtmacht. Dertien jaar lang heeft Mario Tira- bassi. oorspronkelijk een rijk land eigen lar in Zuid-Italië, de straten van Rome van het invallen der duisternis tot bet aanbreken van de dag door kruist, een zak met zich meevoerend, waarin zich geld, levensmiddelen en kleren bevonden die hij uitdeelde aan de Romeinse „armsten der armen", d!e een schuilplaats vinden in de oude bouwvallen van Rome. De „man met de zak" aldus was de bijnaam van Tirabassi, die in de af gelopen oorlog, toen hij als hospitaal soldaat te Rome werkzaam was een visioen kreeg, waarin hem Maria ver scheen, die hem opdroeg dit werk te verrichten. En Tirabassi begon prompt* in 1941. Hij heeft nu 150 medewer kers, die hem bij dit barmhartigheids- werk helpen doch nog steeds trekt hij er elke nacht zelf op uit. De Paus heeft Tirabassi een vrachtautotje ge schonken, om zijn werk te vergemak kelijken. Doch thans heeft ,de man met de zak" medegedeeld, dat „de zak" bijna leeg is. Hij was te verlegen om meer aan zijn mededeling toe te voegen ZATERDAG, 18 DECEMBER 1954 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.0Ö Nws., weer- ber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V.d. vrouw. 10.00 V.d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V.d. zieken. 11.45 Hammondorgelsp. 12.00 Angelus. 12 03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 „Sla Uw slag". 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Promenade ork. 14 00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 15.00 Kroniek v. Letteren en Kunsten. 15.40 Koorzang. 16.00 De schoonheid v.h. Gregoriaans. 16.30 V.d. jeugd. 17.00 Blin- denmuz.ver. 17.20 V.d. jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalist, weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Parl.overz. 18.40 Radio Philh. Ko perkwart. 19.00 Nws. 19.10 „Lichtbaken", caus. 19.30 Avondgebed en lit, kal. 19.45 Gevar.progr. 21.00 Act. 21.15 „Sla Uw slag". 21.20 Gram. 22.00 Muz.quiz. 22.30- Adventsmuz. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 „Even opkrikken". 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V.d. huisvr. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V.d. arb. i.d. MYSTERIE-ROMAN door 36. „Mijne heren", zei mijn grootva der met een vrolijk flikkeren van zijn heldere ogen. „aanschouwt de schat! Het is werkelijk een betere bergplaats gebleken, dan ik ooit vermoed had. Er is niet veel in die kast. Jack, maar toch wel voldoen de om je voor je verdere leven een gemakkelijk leven te bezorgen." Verbaasd staarden wij allen naar de stalen deur en mijn grootvader scheen zich buitengewoon te amuse ren. Dit was blijkbaar een ogenblik, waarvan hij zich veel voorgesteld had! Bates hielp hem nu de zware deur open trekken. In die kast la gen vele stapeltjes papieren, netjes met bandjes bij elkaar gebonden. „Jack" zei mijn grootvader, zijn hoofd schuddend, ,,je bent geen ar chitect en je hebt niet veel verstand nf?umur!n'. a,I?ders zou je ontdekt hebben, dat dit paneel veel te dik was voor zijn grootte. Hier ligt tweehonderdduizend dollar in veili- ge eHecten —daarvoor sta ik in! Bates en ik hebben die papieren hierin gelegd, voordat ik naar Ver mont ging om te sterven!" ,.Ik heb wel honderd keer met een hamer dat paneel beklopt", zei ik. „Natuurlijk heb je dat gedaan", antwoordde mijn grootvader", maar solied staal achter eikenhout klinkt niet hol. Ik heb het eerst gepro beerd!" „Maar je hebt de Deur van Ver bijstering gevonden en de schuldbe kentenissen van Pickering, en dat is ook iets waard." ..Neen. dat heb ik zelf niet ge vonden. Donovan komt alle eer toe. Hoe bent u er ooit toegekomen om die tunnel te laten bouwen?" Hij lachte vrolijk. „Het was oorspronkelijk .een gang voor grote gaspijpen. Lang geleden heeft hier een gasfabriek gestaan, en door die gang liep een dikke buis, waardoor het dorp van gas werd voorzien. De pijpen werden verwijderd voordat ik deze grond kocht. Ik zou nimmer aan zo'n tun nel gedacht hebben, wanneer de gang al niet reeds bestaan had. Ik liet hem alleen maar wat verwijden en bepleisteren met cement en het kamertje, waar je de papieren van Pickering gevonden hebt, was eens de kelder van het huis, waarin de opzichter van de gasfabriek woon de. Nooit had ik gedacht nog eens langs die weg mijn eigen huis te betreden, doch Marian haalde mij van het station af, vertelde mij, dat er hier iets aan de hand was en daarom drong ik door de geheime gang het huis binnen en vandaar bereikte ik langs de trap, die om de schoorsteen heen draait, de bib liotheek." „Maar wie speelde dan voor geest, als u werkelijk in Egypte was?", riep ik uit. Nu was het Bates, die lachte. „Oh. ik was de geest. Verscheide ne malen ben ik die trap op en af gelopen om uw nieuwsgierigheid gaande te maken. En eenmaal hebt u mij bijna betrapt." „En nu zou ik nog gaarne willen weten, of Zuster Theresa u werke lijk geld schuldig is." Mijn grootvader wendde zich tot Pickering met fonkelende ogen. „Jij schurk! Zuster Theresa heeft nog nooit een cent van mij ge leend!" Zijn woede belette hem verder te spreken. Enige ogenblikken latei- be val hij Bates de kast te sluiten en wendde hij zich tot mij. „Waar zijn de schuldbekentenis sen van Pickering?", vroeg hij en ik overhandigde hem het pakje pa pieren. „Heren, Pickering heeft een lelij ke rol in deze geschiedenis ge speeld." Hij wendde zich nu tot Pickering, „Pickering, wat ben je toch een grote schurk! Ik leende je driehon derdduizend dollar teneinde je in staat te stellen een stevige basis te verkrijgen voor je spoorwegonder neming. De laatste keer dat ik je zag, verzocht je mij om uitstel van betaling, daar je op 't ogenblik on mogelijk geld vrij kon maken. En nadat ik gestorven was, hij grinnikte „dacht je, dat als je die papieren in handen kon krijgen, jij uit de nood zou zijn. En wanneer je in staat was geweest die stukken te vinden, had je ze mogen behou den. Maar nu geef ik ze in handen van Jack. En als hij je uitstel van betaling verleent, is hij niet dc jon gen, waarvoor ik hem aanzie!" Pickering stond op, greep zijn hoed en wendde zich naar de ver brijzelde deur. „jij ouwe dwaas!", schreeuwde hij tegen mijn grootvader. Hij wendde zich tot mij met een soortgelijk compliment op zijn tong, doch op dat ogenblik greep Larry hem bij de schouders cn wierp hem door een der openstaande grote ra men naar buiten op het terras. Een ogenblik later zagen wij hem hard weglopen in de richting van de St. Agatha. HOOFDSTUK XXVII. KANSEN EN KANSEN. John Marshall Glenarm was waar schijnlijk nog nooit zo gelukkig ge weest als op de dag van zijn sensa tionele thuiskomst. Hij lachte vro lijk met ons mee en hij geleidde ons door het gehele huis om ons te tonen, wat er nog aan gedaan moest worden om het te maken tot de vervulling van zijn dromen. „Wanneer je de plannen van het huis had gehad, zou dat je ongetwij feld veel moeite hebben bespaard; doch die kleine tekening van de Deur van Verbijstering was alles wat ik als aanwijzing achterliet, en je hebt het gevonden, Jack, je hebt werkelijk in die goede oude boeken van mij gekeken." Hij toonde ons ook de geheime trap, die om de schoorsteen was heengebouwd en om beurten speel den wij voor geest om elkaar te la ten horen hoe ver het geluid van de voetstappen tot in het huis door drong. Het werd nu tijd, dat wij eens gingen denken aan onze gevangene in de aardappelkelder. Het was werkelijk een ernstig geval zoals wij allen werkelijk beseften, waar om wij dan ook Larry's onmiddel lijke toekomst gingen bespreken. „Ik moet onmiddellijk vertrek ken", was Larry's mening. „Mijnheer Donovan, ik zou zeer vereerd zijn geweest indien u had willen blijven", zei mijn grootvader. „Ik hoop, dat Jack hier blijft, en ook voor hem zou het heel aange naam zijn geweest, wanneer u ons nog enige tijd gezelschap had wil len houden". „De sheriff en zijn mannen zul len zich waarschijnlijk niet erg be kommeren om de Engelsman", meende Stoddard. „Zij zijn blij, dat zij er zo goed zijn afgekomen". „Ja, maar men kan een Engelse Detective niet eeuwig in een kelder opgesloten laten zitten. Het is on getwijfeld bekend, dat hij zich in dit gedeelte van het land bevond; en u kunt er van verzekerd zijn, dat het gevecht, dat hier plaats gevonden heeft en de terugkeer van mijnheer Glenarm geen dingen zijn, die niet algemeen bekend zullen worden. Het enige, wat ik kan verzoeken mijnheer Glenarm, is, om de man enige uren vast te houden, zodat ik een kans zal hebben om te ontsnap pen". „Dat zal ik ongetwijfeld doen. En wanneer u dit zaakje achter de rug heeft hoop ik, dat u Jack zult ko men helpen in zijn poging om zijn leven ten goede te veranderen". Mijn grootvader scheen er zo vast van overtuigd, dat ik bij hem zou blijven, dat het mij aangenaam aandeed; doch Glenarm House en de omgeving was voor mij ondra gelijk geworden. Ik had hem nog niet over Marian Devereux gespro ken; ik had hem nog niet verteld van mijn vlucht naar Cincinati; doch omdat zich nog geen gelegen heid had voorgedaan. Bij de lunch schonk Bates onze glazen vol met champagne en mijn grootvader stond op met het glas in zijn hand. „Heren", zei hij, „ik ben een ou de dwaze man. Vanaf mijn jeugd heb ik mijn grillen gehad en dit is een van die grillen. Het was mijn wens om er iets schoons van te ma ken, zodat Jack genegen zou zijn zich hier te vestigen om het geheel te voltooien. De middelen, die ik te baat nam om hem op de proef te stellen, waren niet van iemand, die zijn familieleden niets dan goeds wenst. Die Afrikaanse avonturen continubedr. 11.35 Klarinet en piano. 12 00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Va- ria. 13.20 Gram. 13.45 V.d. ieugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muz. 15 00 Volksdansen. 15.25 „Even tijd voor vei ligheid", caus. 15.40 Kerstmuz. 16.00 „Van de wieg tot het graf", caus. 16.15 Kamer- ork. 17.00 Act. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De sterren zijn doof geworden", stem- menspel. 19.55 ..Deze week", eaus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar.progr. 22.00 So cialistisch comm. 22.15 Weense muz. 22.45 ..De molen aan de rivier", hoorsp. 23.15 Nws. 23.30-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13 15 Radio-Almanak. 14.30 Orgelspel. 15.00 Gram. 15.15 Idem. 15.45 Accordeonduo. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonduo. 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Lit. zangen. 17.30 Orgelconc. 18.30 v.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Verz. progr, 20.15 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 „Omroep-Ommeganck". 23.45-24.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.15 Gevar.muz. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 15.30 Operamuz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.30 Rhythm.muz 19.15 Gram. 19.28 Idem. 19 30 Nws. 20.00 Gevar.progr. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. van je maakten mij bang. Jack, doch het blijkt, dat ik door je over te brengen naar het vredige Annan- dale, je in veel groter gevaren heb gebracht dan je in Afrika's wilder nis ooit gelopen hebt! Daarom drink ik nu op je gezondheid!" „Prosit!", riepen de anderen. „En je moet weten. Jack, dat ik je niet aan je lot zou hebben over gelaten. als ik in Egypte werkelijk gestorven was. Mijn enige wens. jongen, was je naar huis te krijgen! Ik heb een ander testament laten maken in Engeland en daarin heb ik jou niet vergeten. Dat testament was voor het geval, dat ik werke lijk zou sterven". De anderen verlieten ons en mijn grootvader en ik bleven nog enige tijd zitten praten. „Waar hebt u Bates ontdekt? Hij vertelde mij. dat hij een Amerikaan is, maar dat geloot ik niet. zijn handelingen zijn niet in overeen stemming daarmee". Mijn grootvader lachte. Natuur lijk niet. Hij is een Ier en een man van goede afkomst maar dat is dan ook alles, wat ik van hem weet, behalve dan, dat hij een buitenge woon goed bediende is". „Zeg. Jack", vroeg hij plotseling. „Je blijft nu toch zeker voorgoed hier?" (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3