Is Zeeuws-Vlaanderen geen Nederland Begroting van KAPELLE goedgekeurd Z- VLAANDEREN Subsidiëring der beroepskeuze-voorlichting 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 DECE1MBER 1934 2 Nederland industrialiseert... behalve Zeeland Drie regerings-instanties zorgden voor nieuwe verontwaardiging Begrafenis W. Spinnaaij te Middelburg FILMPROGRAMMA Walcheren L. Boonman te Rilland overleden I 8. daadwerkelijke luchtverversing tfcfcL Er komt een nieuwe uitvalsweg RATTENVANGER VAN MAASTRICHT Een versoekdat 4 jaar in portefeuille bleef MIDDELBURG VLISSINGEN Zuid-Beveland GOES Herinplant mogelijk in inundatiegebied Zelfs in Kruininger- poltler Middelburgse bezwaren tegen nieuw wegenplan Negen woningen aan de Naereboutstraat HULST AGENDA Heden Morgen 1 OPNIEUW STAAT ZEEUWSCH-VLAANDEREN en vooral zijn zakenwereld, in lichterlaaie van verontwaardiging. Deze is gemakkelijk te ontketenen en misschien heeft die „licht geraaktheid" sommige instanties de idee gegeven dat het zo'n vaart niet loopt, als Zeeuwsch-Vlamingen kwaad zijn, doch deze maal is de woede - zo mag men het wel noemen - hevig. En ze is gefrond, zeker uit Zeeuwsch-Vlaams standpunt bezien. - Op vele kantoren van bedrijven en fabrieken hebben de telefoons roodgloeiend gestaan. „Ileb je 't gezien?" vroegen de collega's elkaar. Iedereen heeft 't gezien. Het werd be sproken op weekmarkten, aan bittertafels en overal waar zakenmensen elkaar ontmoeten. „Zie je wel, we horen er niet bij. Zeeuwsch-Vlaandercn is weer geen Nederland!" W'ester-Schelde Rijksgrens Wat is er aan de hand? De Rijks voorlichtingsdienst in Den Haag heeft een keurig foldertje uitgegeven, waar in propaganda gemaakt wordt voor het overigens uitstekende werk van de Rijksnijverheidsdienst. Deze dienst heeft in samenwerking met de pers dienst van het Ministerie van Eooro- mische Zaken het reclame-drukwerk samengesteld en ee -dergenoemde RVD gaf het uit. Deze drie instanties te zamen hebben het op hun geweten, dat iedere zakenman in Zeeuwsch- Vlaanderen (en om meerdere redenen waarschijnlijk ook in overig Zeeland) bij het lezen van de folder, in plaats van te bedenken dat een praatje met een rijksnijverheidsconsulent ook voor zijn bedrijf wel eens nuttig kon zijn hetgeen toch de bedoeling ervan is begon met de wenkbrauwen op te trekken om tenslotte, via een reeks mimische prestaties, in hoongelach ui' te barsten. „Hoe durven ze zo'n ding naar ons. in Zeeuwsch-Vlaanderen, te sturen!' was ieders reactie. En niet ten on rechte. Uiteraard heeft men er niets tegen, dat de Rijksnijverheidsdienst zichzelf propageert. Integendeel. „Breng Uw bedrijf omhoog" is de titel van het geschrift en daar zal iedere zakenman iets voor voelen. Maar ver der lezend en verder kijkend in het nette foldertje komt men plotseling aan eer. bladzijde, waar onder eer. kaartje van Nederland staat gedruKl: „Nederland industrialiseert." De juist heid van die mededeling valt te on derschrijven en wat er verder bij vermeld staat is ook allemaal juist VERGETEN HOEK. Het is echter juist dat kaartje, dat de narigheden veroorzaakt. De indus trialisatie van Nederland wordt in beeld gebracht door fabriekjes en boortorentjes, die kwistig over het land zijn verspreid. Onder buitengewoon grote belang stelling is op de algemene begraaf plaats te Middelburg ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de heer W. Spinnaaij, die op 56-jarige leeftijd tijdens een vergadering te Amsterdam overleed. De heer Spin naaij, die zijn opleiding te Vlissingen ontving, werd ai spoedig verbonden aan de Rijksleerschool te Middelburg. waar hij tot aan zijn dood werkzaam bleef. De heer A. de Jonge, directeur van de Rijkskweekschool, sprak na mens het personeel en de leerlingen, zomede namens de hoofdinspectie op leiding. Hij schetste de ontslapene als een plichtsgetrouw dienaar van het onderwijs, die zijn gehele hart in zijn werk legde. Daarna sprak de heer J. W. Almekinders, het hoofd van de Rijksleerschool, namens onderwijzend personeel en leerlingen. De heer Jac. Lootsma voerde het woord namens het hoofdbestuur van de Ned. Onder wijzers Vereniging, de heer C. Roe- lands namens de afdeling Middelburg van de N.O.V., de heer Post namens de Spaarbank dezer vereniging (waar van wijlen de heer Spinnaaij direc teurs was), de 'neer Breure als mede lid van het hoofdbestuur. Daarna sprak ir J. Versteeg woorden van dank en waardering voor de wijze, waarop de overledene zijn krachten gaf aan het lager landbouwonderwijs. De heer A. W. Cevaal deed dit na mens de boeren van Walcheren, voor wie de heer Spinnaaij gedurende25 jaar zeer veel heeft gedaan. Daarna kwamen nog aan het woord nadat namens de oudercommissie der Rijksleerschool was gesproken de heer P. H. Geers namens Volksonderwijs, en de heer De Bruin namens het Jeugdcentrum. De heer P. van Roon hoofd der ULO-school, dankte tenslot te allen voor de betoonde belangstel ling, mede namens de familie. Mej. dr. Bakker, Doopsgezind predikante, ein digde met het Onze Vader. Op de weg naar de begraafplaats reed de droeve stoet langs de Rijksleerschool, waar vier klassen stonden opgesteld. „Hè. die Zeeuwsch-Vlamingen zijn weer eens kwaad, omdat er in hun streek geen fabriekje is getekend!" zal de ontwerper van het kaartje kun nen verzuchten. Inderdaad, het lijkt voor een buitenstaander misschien naief. dat Zeeuwsch-Vlaanderen steeds weer beledigd reageert op het feit, da', vaak (of meestal!) de millioenen-in- dustrie van dit gebied wordt gene geerd. Er staat ook deze keer geen verwijzingsteken naar de industrie van deze streek, zelfs geheel Zeeland is gespeend gebleven van een rokend choorsteentje, zodat bij de eerste blik op het kaartje een Zeeuw onder de titel „Nederland industrialiseert" bij zichzelf onwillekeurig al denkt: „ja, behalve Zeeland, kijk maar." Doch als dit alles was, och, men zou zo fel niet reageren. Dat Is men ondertussen gewend. Maar als men het bewuste kaartje goed bekijkt, ont dekt men plotseling, dat geheel Z. Vlaanderen vergeten is! Maakten al die eilanden de tekenaar in de war, of was de punt van zijn potlood juist afgesleten? De Zuid-Hollandse eilan den worden vervolgd met Schouweu- Duiveland, Tholen. een stukje van Zuid-Beveland: Walcheren en Z. Vlaanderen zijn maar helemaal weg gelaten. Zo loopt de rijksgrens op dit kaartje in de Wester-Schelde. Als een Zeeuwsch-Vlaming in bitterheid zegt: „zet de grenspalen dan maar in de Schelde", wordt hij als overigens toch loyaal Nederlander berispend aange keken. Gelukkig dat die Zeeuwsch- Vlamingen nu steun krijgen van drie regeringsinstanties tegelijk! Gelukkig Dat Zeeuwsch- Vlaanderen nu uitroept „zie je wel, we horen er niet bij, ze zeggen het zelf!" heeft een on getwijfeld uitgebreide staf van rijksambtenaren aan zichzelf te wijten. Het is geen verblijden de uitroep. Het is uiting van het gevoel: we voelen ons hevig beledigd. BELEDIGING. Zo ziet, blijkens het foldertje van Rijksnijverheidsdienst. Economische Zaken en de Rijks-voorlichtings dienst, Nederland er uit. Wat breed in de lendenen geworden, om niet tc zeggen ietwat opgeblazen en ont daan van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat het nu eenmaal vaak gedaan heeft. Een „grenscorrectie" welke men in het land tussen Schelde en grens hoog hc opgenomen. Vlaamse) instanties. Een zakenman uit het Land van Hulst heeft direct de koe zelf bij de horens gegrepen en heeft een telefoonnummer in Den Haag aangevraagd. Maar uit de halve kolom koos hij (hoe is 't mogelijk?) een verkeerd. Anders zou de rijks voorlichtingsdienst ongetwijfeld al precies geweten hebben hoe men in Zeeuwsch-Vlaanderen over de folder van de rijksnijverheidsdienst denkt! „Het is een schandaal" zeggen de zakenmensen en zullen straks alle overige Zeeuwsch-Vlamingen zeggen, als de kwestie ook tot hen is doorge drongen. De folder is nu eenmaal be stemd voor zakenmensen, zodat de makers ervan zich onmiddellijk tot de meest „strijdbare' categorie heeft moe ten wenden de categorie die wel eens zegt: „er is maar één ministerie, dat Zeeuwsch-Vlaanderen weet te liggen: dat van Financiën". De bewering dat het een schandaal is, heeft ook geklonken in de bureaux van min of meer officiële (Zeeuwsch- Advertentie) Hierbij geven wij ten behoeve van onze lezers de katholieke keurings eisen van enkele films, die komend weekend in Zeeuwse bioscopen wor den vertoond. Hofzichttheater IJzendijke, De Ban- nelig van Ballantrae, 14 jaar. Het Centrum. Axel, Shane 14 jaar. De strijd om het heelal 18 jaar. Concertgebouw Terneuzen. Tarzan en de duivelin 14 jaar. Ledel Theater Oostburg, Onteer- de meisjes, 18 jaar. Luxor Theater Terneuzen, De wa terprinses, alle leeft. Crisis 18 jaar. Olympia Theater Sas van Gent, Ver boden verhaal, voorbeh. Bioscoopgebouw Hulst, Wij zondaren alle leeft. Verboden verhaal voorbeh. Grand Goes, De terugkeer van Don Camillo, alle leeft. Robinson Crusoe en Co. alle leeft. Alhambra Vlissingen, Bittere rijst, voorbeh. Luxor Vlissingen. Taza. zoon van Conchise, 14 jaar. Electro Middelburg. De Gestapo mist een man. 14 jaar. Schouwburg Middelburg, Botsende hartstochten, 18 jaar. Te Rilland overleed plotseling de heer L. A. Boonman op 43-jarige leeftijd. De heer Boonman was een zeer ge zien persoon in en buiten de gemeen te. Hoewel zijn groot landbouwbe drijf en zijn groot gezin zeer veel van. zijn tijd' vorderden was hij niet temin werkzaam in verschillende be sturen. Vooral op landbouwgebied be kleedde hij een voorname plaats. Hij was o.a. vice-voorzitter der plaatse lijke afdeling L.Z.M. Verschillende jaren was hij lid van de gemeenteraad voor de R. K. Partij. De heer Boon. man was zeer bemind', zowel bij niet- katholiek als bij zijn geloofsgenoten. Tijdens de oorlogsjaren was hij ook een ware medewerker in de illegale beweging. 5» i. VERVAARDIGD VAN ZUIVERE STEARINE Opvallend «nel zuivert de brandende chlorophylkaars de lucht in Uw kamer. Alleen de chlorophylkaars brengt een actieve lucjiteirculatie, gepaard met verbrandigg en vernietiging van rook en andere onreinheden, tot stand. Het is de ideale manier om een aangename en gezonde atmos feer in Uw woning te brengen. Bovendien is het licht van deze kaars, evenals van alle andere Gouda Kaar sen, „Levend Licht" dat sfeer schept in elk interieur. N.V. KONINKLIJKE STEARINE KAARSENFABRIEKEN In de raadsvergadering van Kapelle is met algemene stemmen besloten over te gaan tot aanleg van een nieuwe uitvalsweg. Dit plan werd door de voorzitter, burgemeester H. G. van Suylekom, uitvoerig toegelicht. De nieuwe uitvalsweg zal lopen van de rijksweg, via Smokkelhoekweg, Abdij straat, Jufferswegje en Noordstraat naar de veiling. De totale aanlegkosten zullen f 380.000,— bedragen waarin is begrepen een bedrag van f 70.000,— voor de riolering. (Advertentie) Het onderhoud buiten de bebouwde kom zal gebeuren door de Provincie. De nieutfe weg zal twee. rijbanen krij gen met gedeeltelijk aan beide zijden trottoirs en rijwielpaden. Verschillen de leden voerden het woord over dit plan. Zij juichten het toe dat deze weg i3 geplaatst op het secundaire wegenplan en daarna op de urgentie- lijst. Vooral in verband met de af voer van de producten van de veiling is dit van het grootste belang. Het voorstel om tot aanleg over te gaan werd met algemene stemmen aangenomen. De voorzitter deelde hierna mede. dat men hoopt in Fe bruari de aanbesteding te kunnen houden, indien althans .met de betref fende grondeigenaren overeenstem ming wordt bereikt. Dan zal tegelijk worden aanbesteed het vernieuwen van de riolering in de Biezelingse- straat. Beide projecten zullen tesarren 500.000 gulden kosten. Tot leden van het Burgerlijk Arm bestuur werden gekozen de heren J. van Koeveringe te Schore en H. Zuid weg te Biezelinge. WONINGVERBETERIN1 Het verdelgingsmiddel BRUMOLINE van de thans verkrijgbaar bij elke drogist. BRUMOLINE doodt rat en muis S Bij de behandeling in de afdelin gen van het voorstel van G. S. om de beroepskeuze-voorlichting in Zeeland te subsidiëren met f 2.per geval werd er van verschillende zijden op aangedrongen om dit bedrag op f 3 te brengen. In twee afdelingen werd gevraagd waarom d'e aanvrage van het „Kath paedagogisch beroepskeuzebureau" 4 jaar op de griffie heeft gelegen voor dat G. S. met ihun voorstel kwa men. G. S. zeggen hierover, dat zij be doeld verzoek in handen stelden van de stichting Zeeland om advies en dat die stichting h.i. terecht dit vraagsuk in provinciaal verband' wil' de bezien en met het uitbrengen van een advies meende te moeten wachten tot ook de andere groeperingen op de proppen kwamen (Wat o.i. wel een heel zonderling standpunt is). Wat het bedrag der subsidie öe treft geven zij G. S. in overweging voorshands met subsidiëring van een bedrag van f 2.per geval te vol staan, vooral omdat dit werk nog in een beginstadium verkeert en er nog weinig vaststaat omtrent de financiële behoeften van de organisaties. Wel licht bestaat er aanleiding om bij de behandeling van de begroting voor 1956 deze aangelegenheid nader te bezien, AARDRIJKSKUNDIG JEUGD. CENTRUM. Het Aardrijkskundig Jeugdcentrum heeft weer een groot aantal filmvojr- stellingen voor de schooljeugd in de Schouwburg gegeven. Het was weel een mooi programma, dat werd gebo den. Vier films werden vertoond, n.l „Land van melk", een aantrekkelijk overzicht van het werk en de beteke nis der Nederlandse zuivelindustrie; „Wereldhaven Hamburg", een indruk gevend van de enorme activiteit in Duitslands grootste havenstad; „Dc Elbroes", een fraaie rolprent van de schoonheid en de grootsheid van deze bergketen, en tenslotte „Tempels van het Oosten" een film, die een bnk gunde in de prachtige eeuwenoude tempels van India. Bijna alle middelbare scholen en ulo-scholen waren vertegenwoordigd evenals de leerlingen van de hoogste klassen dor lagere scholen. Ook cur sisten van de COAK mochten dc voorstellingen bijwonen. Ruim 260C jongens en meisjes in totaal hebben een goed uur gehad. Kapelle KIND REE D IEGEN AUTO. Woensdagmiddag reed het. _5--jarig dochtertje van de heer Verhage in ce Waardekensstraat te Biezelinge op haar autostep tegen een luxe autc op. Het kind kwam hierbij te val len. Doktershulp moest worden inge roepen en er werd een lichte hersen schudding bij het kind geconsta teerd. EEN STUKRIJDER. Woensdagmiddag kwam uit de rich ting Goes op de hoek Goesestraat- Dijkwelsestraat eén auto aangereden welke zwaar slingerde. Op deze hoek werd nog twee keer tegen een tuin gereden en nog reed de auto door Als verdacht van dit roekeloos rijden werd later de heer M., uit Schore aangehouden doch deez_e ontkende alle schuld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Yerseke RAADSVERGADERING De gemeenteraad komt hedenavond te half acht bijeen. Behandeld zal worden de toelating als raadslid van M. den Herder (SGP) en P. de Leeuw (Gemeente Belangen). Beëdiging van de benoemde gem. ontvanger, dhr J. Mol. Benoeming van reed de wagen tegen een tractor van een ambtenaar Burgerlijke Stand, dc heer Zegers. In de Dijkwelsestraat Vaststelling gemeentebegroting 1955. JUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M. Donderdag vierde de heer L. J Smits werkzaam in de oude centrale der PZEM, alhier, zijn zilveren dienst- jubileum. Des morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote ontvangen in de fees telijk ingerichte tekenkamer van net Technisch kantoor, waar hij werd toe gesproken door de Hoofdingenieur ir. H. Broekhoff, die hem dank bracht voor zijn aan het bedrijf bewezen diensten. De heer J. de Lange, Tech nisch Ambtenaar der centrale Vlis singen, dankte de heer Smits voor de uitstekende wijze waarop hij zijn taak verricht. De Technisch Ambtenaar, de heer F. Kaashoek, sprak dankwoorden voor de uitstekende wijze van samen werking Verder werd nog gesproken door de'heer J. H. W. van Beuzekom en, namens de Personeelsvereniging door de heer B. de Jonge, zulks on der overhandiging van een aanden ken. Van het bedrijf bleef ook de ge bruikelijke enveloppe niet achterwe ge. De oudste machinist, de heer G van der Welle, feliciteerde namen; het personeel en bood een blijvend aandenken aan en aan mevrouw Smits een bloemstuk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dina. d.v. J. Wildschut en E. v. d. Velde; Antonius, z.v. A. Laro en H. Uitdewilligen. Overleden: H. Kriense Loker, 67 j e.v. Ja. Mooij; J. Boter, 26 jaar; J Reijerse, 47 jaar, e.v. P. Blanksma; E. de Jonge, 63 jaar, wed. v. M Heinsdijk; Pa. Verburg, 76 jaar, wed van A. van der Vliet. P. Witkam, 50 jaar. 's Heer Arendsketke Westdorpe JEUGDBEWEGING WEER IN ACTIE VOOR POOLSE KINDEREN Toen enige tijd geleden het Dag blad De Stem een actie organiseerde voor hulpverlening aan Poolse kin deren in vluchtelingenkampen in Duitsland, werd daaraan door de gidsen, welpen en verkenners van Westdorpe enthousiast meegewerkt. Van een zestal Poolse families werd daarna antwoorden ontvangen op de gezonden pakketten. De meis jes en jongens hebben nu besloten van hun St Nicolaasgeschenken wat af te staan om voor deze zes gezin nen een pakketje samen te stellen. Het is de bedoeling deze pakjes zo danig te verzenden, dat zij om streeks Kerstmis op hun adressen arriveren. Het staat nu al vast dat alle pakketten van waardevolle in houd zullen zijn en de meisjes en jongens hebben zich van hun beste zijde laten zien. VOOR DE ZIEKEN Aanvanelijk was het de bedoeling van het dameskoor „Crescendo" om ter gelegenheid van Sinterklaas een zanguitvoering te geven voor de zie ken van het ziekenhuis te Sluiskil. Wegens ziekte v.an de dirigent kon dit echter niet doorgaan. Thans is besloten dat deze uitvoering zal door gaan op Zaterdag 18 December a.s. des namiddags om half vier. Tevens zal het jongenskoor bij eze uitvoe ring enige liederen ten beste geven. ook te Paal een loskraan te plaatsen verwacht men in de volgende jaren een veel grotere aanvoer. Lamswaarde HET GROENE KRUIS De vereniging Het Groene Kruis hield haar algemene ledenvergadering, dit maal in cafe Remijr te 's-Heer Hen drik skinderen. De bestuursleden J. Nagelkerke en G.M. de Schipper werden herkozen. In de plaats van de heer W A. Smit die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer Jac. de Schipper. BEVOLKINGSONDERZOEK Het gemiddelde opkomstpercentage van het bevolkingsonderzoek naar tbc welk onderzoek onlangs in de vier dorpen behorende tot de gemeen te 's-Heer Arendsker'.e plaats vond, bedraagt 84.2 tegen 87 tijdens de eer ste ronde in 1952. Dit resultaat stemt gezien de slechtere resultaten welke elders bij het 2e onderzoek worden aangetroffen, stellig tot tevredenheid. Met de aanschaf van een nieuwe vuilnisauto zal nog even moeten wor den gewacht. In de rondvraag vroeg Mevr. Beenakker-Hatersel om de zij kanten aan de Stationsstraat onder handen te nemen daar dit ware mod derpoelen zijn. Verder vond zij dat de straatlantaarns dikwijls kapot zijn. Hierop deelde de voorzitter mede dat- in de volgende raadsvergadering het definitieve plan voor de straat verlichting zal worden behandeld. De heer C. Goud (Schore) zou graag zien dat de beschikbare ruimte in het tehuis voor ouden van dagen ook werkelijk zal worden ingenomen door ouden van dagen en behoeftigen. Ten slotte vroeg de heer de Koeyer naar de verlichting van de spoorwegover gang te Biezelinge. De toestand In dc geïnundeerd ge weest zjjnde fruitteeltgebieden in Zeeland is thans zodanig, dat prac- tischh 0veral weer met de herinplant van de verloren gegane boomgaarden kan worden begonnen. Dit is zelfs mogelijk in de Kruiningerpolder. die zeer lang onder water heeft gestaan. Bijna overal is het zoutgehalte laag geworden. De regen werkte hiervoor gunstig. In de Zak van Zuid-Beve land moeten verscheidene fruitkwe kers evenwel nog wachten met de herinplant, omdat hun bedrijf in de herverkaveling ligt en zij nog niet weten welke percelen zij krijgen toe gewezen. Bij de artikelsgewijze behandeling van de gemeentebegroting voor 1955 vroeg de heer A. de Waard de aan dacht voor de post woningwetverbe tering. Hij had er geen bezwaar tegen dat hiervoor premie wordt verstrekt maar zou gaarne zien dat elk geval afzonderlijk door de raad werd be oordeeld en dat alleen premie werd gegeven aan hen, die de verbetering niet zelf kunnen betalen. De heer J. de Jager vond dat er voor de wegverbetering te weinig was uitgetrokken. Vervolgens werd de begroting zon der hoofdelijke stemming goedge keurd met de aantekening dat de heer A. de Waard (SGP) wenste ge acht te worden te hebben tegenge stemd voor de posten subsidie mu ziekvereniging en sport en spel, als mede tegen de posten verzekeringen. Voorts besloot de raad tot het aan gaan van een geldjening groot f 90.000 voor verbouw en inrichting O.L.- school te Kapelle (dorp). Voor aan vulling meubilair van deze school werd een bedrag van f 2600 uitge trokken. De pacht van het oude sportterrein in het dijkwel werd wederom voor een jaar verlengd. WONINGVERKOOP 6 Woningwetwoningen aan de Waar dekensstraat te Biezelinge werden verkocht aan de bewoners. De kost prijs van een buitenwoning is f 4500 en van een binnenwoning f 4000 in clusief grond en overdrachtskosten. Door de voorzitter werd nog mee gedeeld dat de kwestie van verkoop aan de rijksweg op Zondag in de vol gende raad zal worden behandeld. Eerst moesten nog enkele adviezen worden ingewonnen. Met algemene stemmen heeft de Middelburgse raad besloten bezwaar schriften in te dienen tegen de vaststelling door Ged. Staten van het plan van wegen en waterlopen en tegen de toewijzing in eigendom, beheer en onderhoud daarvan. De bezwaarschriften hebben betrekking op een deel van de Oude Veerseweg de Schorersdreef, het Oud Arnemuids voetpad, net voetpad langs de Westelijke Havendijk, een deel van de Koudekerkse weg:, de Industrieweg en de Beltweg. De commissie van bnstand voor ge meentewerken, mad medegedeeld het onjuist te achten, dat in het tweede bezwaarschrift een opmerking werd gemaakt over de toewijzing van rij wielpaden op Walcheren buiten de gemeente. B. en W. onderschreven deze aanmerking en stelden daarom voor de betreffende alinea te schrappen. De raad ging daarmede accoord. Toneeluitvoering. De toneelafde ling van ..Vrijheid Eendracht" heeft haar winterseizoen geopend met het toneelspel ..Boefjes en madeliefjes". Dc vcrtolink der verschillende rollen was aardig en het toneellievend pu bliek dat beide uitvoeringsdagen goed is opgekomen, heeft kunnen ge nieten van goed spel. Hengstdijk Uitgesteld. De plaatselijke to neelvereniging die tijdens het voor bije weekend het blijspel, in drie be drijven „Dan maar liever betalen" zou opvoeren heeft haar voornemen moeten afzien doordat een der spe lers plotseling ziek was geworden. Naar alle waarschijnlijkheid zal de opvoering a.s. Zaterdag en Zondag doorgang vinden. Boschkapelle KERSTSPEL VAN HENK ZOUTEN- DIJK'S MARIONETTEN THEATER. Het programma van de kunstkring Van den Vos Reinaerde" vermeldde voor deze maand een voorstelling van Henk Zoutendijk's Marionettenthea ter en geheel in de sfeer van deze dagen vertoonde men een boeiend Kerstspel. Henk Zoutendijk is geen onbekende in Hulst. Reeds enkele malen ver zorgde hij voor de Kunstkring een fraai programma en het is daarom des te meer betreurenswaardig, dat niet meer belangstellenden waren gekomen om dit „Spel van Christus' geboorte" te zien. Nu is het merkwaardig gesteld met Kerstspelen: daarin wordt meestal een of ander volksverhaal opgebouwd dat geëmparteerd wordt met of ge plaatst tegen de achtergrond van het Kerstgebeuren. Zoals Henk Zouten dijk in zijn inleiding zei, is er van zo'n verhaal met een enkele wijziging zonder bezwaar een Paas- of Pink sterspel te maken. Nu, met dit spel was zo iets zeker niet mogelijk. Zoutendijk's poppen (vervaardigd door Hans Petri) speel den niets anders dan het oude. over bekende verhaal: de gebeurtenis van nu 1954 jaar geleden. Wie zich daar over bij dc aankondiging enigszins teleurgesteld mocht hebben gevoeld, zal ongetwijfeld reeds direct na de aanvang van gedachten veranderd zijn. W^nt het Marionettentheater van Henk Zoutendijk was die avond geen „poppenkast" meer: het vaag de tijden en plaats weg en de toe schouwers leefden zelf mee met de gemeurtenissen rond de geboorte van Christus. Men was in Nazareth, waar de engel aan Marie de boodschap deed en de ontroering welke de H. Maagd toen beving, werd gedeeld door degenen, die hier het wonder door de poppen zagen uitgebeeld. En men werd zowel geboeid als ont roerd. In deze Kersttijd had de Kunstkring moeilijk 'n beter keus kunnen ma ken. Clinge VERKABELING ELECTRISCH NET Met de verkabeling van het elec- trisch net is een begin gemaakt. Aan de grens is men begonnen met graaf- wetken in de trottoirs voor het leg gen van een kabel. Zodra de kabels gelegd zijn zal men over kunnen gaan tot het aansluiten van de woningen op de kabel. Voordat deze verkabe ling een feit is geworden zullen er in het dorp heel wat graafwerken moeten plaats vinden. De Klinge (B.) Bij de behandeling van het beroep schrift omtrent de toewijzing merkte de heer M. Wattel (AR) op het ge wenst te achten, dat het eerste ge deelte van de Veerseweg en van de Koudekerkseweg bij de gemeente in beheer komt. Dan kan men er ten minste zelf voor zorgen, dat de weg in goede staat verkeert en b.v. de Veerseweg een betere bestrating krijgt. Nu luidt het antwoord altijd, wanneer hierover opmerkingen wor den gemaakt, dat de gemeente er niets aan kan doen, omdat de weg in beheer en onderhoud is bij de pro vincie. Wat de Koudekerkseweg be treft was hij van oordeel, dat de grens met betrekking tot het ge meentelij beheer ter hoogte van de lagere landbouwschool moest liggen. De burgemeester, mr dr N. Bolke- stein, was het hier niet helemaal mee eens. Hij meende, dat het lo gisch is, dat de invalswegen in han den zijn van provincie of rijk. Wan neer zij er slecht voor zorgen, dan heeft de gemeente het volste recht critiek te oefenen. Voorts wordt Mid delburg toch al zwaar belast door het wegschap, zodat het zeker niet gewenst is nog meer wegen erbij te nemen. De heer Wattel meende, dat de Veerseweg tot de bebouwde kom kan worden gerekend en vond het mitsdien niet juist, dat deze in han den der provincie is, maar de bur gemeester achtte het juister de ge meentelijke taak te beperken tot de binnenstad. De raad benoemde tot leden van het College van Beheer Wegschap Walcheren burgemeester Bolkenstein en wethouder L. J. van 't Westende, Er werd een aanvullend crediet van 9500 verleend voor de bouw van negen woningen aan de Naerebout straat Op een vraag van de heer Wattel antwoordde de burgemeester, dat Middelburg meedoet aan de ac tie tot bestrijding van de ratten en dat hij bereid is aan dit werk meer bekendheid te geven. BOTERSMOKKELAAR GEKNIPT Toen de ambtenaren van de „Vlie gende Brigade" op dienstreis waren in de buurt van Hillestraet, hielden ze een fietser aan, die een verdachte la ding vervoerde. Bij onderzoek b'. :k het boter te zijn. Proces-verbaal werd opgemaakt en smokkelaar en smokkeltuig werden naar het entrepot in onze plaats ver voerd. AUTOBUS IN BRAND In de buurt van De Klinge vatte de autobus van c'e heer Geerts, die de dienst: Antwerpen - De Klinge - Meerdonck onderhoudt, vlam. De chaffeur - eigenaar slaagde er niet in het vuur te blussen en spoe dig stond de autobus dan ook in llch ter laaie. Gelukkig bevonden zich geen passa giers in de bus en was het enkel de heer Geerts zelf, die een paar lichte brandwonden opliep. 6 raaiitc H. MISSIE De H. Missie, die de afgelopen da gen in onze parochie werd gepreekt door de paters Redemptoristen Peters en Konings, is zeer goed geslaagd. Zo wel de avond- als de morgenoefenin gen werden druk bezocht. Aangezien het oude missiekruis ge heel was vermolmd, werd tijdens de Kruishulde een nieuw missiekruis ge wijd. Bijzonder treffend was de Ma- riahulde. Tijdens deze plechtigheid vormden bruidjes die in het priester koor waren opgesteld, een levende ro zenkrans. Een voor een baden deze kinderen een Wees gegroet voor. Deze ontroe rende Mariahulde maakte op alle ge lovigen een diepe indruk. Tijdens de plechtige sluiting van de missie werd de Pauselijke Zegen gegeven. IJzendijke WINTERCONCERT In Hotel „De Vier Emmers" gaf „Ge duld Overwint" haar eerste winter- concert voor donateurs en leden. Als intermezzo werden bovendien nog enkele accordeon-nummers ten geho re gebracht door leden van de accor deon-club „Flandria". Een gezellig bal besloot deze avond. Aardenburg BEGFAFENIS WACHTMEESTER Onder grote belangsteling en deelneming vond op de Algemene Be graafplaats te Aardenburg de Dtgra- fenis plaats van de bij een ongeluk om het leven gekomen wachtmeester der rijkspolitie v. H. De baar werd gedragen door collega's, terwijl in de stoet meeliepen groepen der Rijkspo- lie, Belgische Rijkswacht uit Malde, gem en Sint Laureeins, grenskom- miezen Koninklijke Marechaussee, ge- meentepersoneel alsmede het voltal lige college van Burgemeesters en Wethouders van Aardenburg. Aanwe zig waren tevens de Majoor der Rijks, politie van Ballegooyen de Jong uit Middelburg, kapitein Stoorvogel uit St. Jansteen en de vroegere opper wachtmeester te Aardenburg C. de Ruiter. Aan de groeve spraken Ds L. Blom, Majoor van Ballegooyen de Jong en de burgemeester van Aarden burg. Talrijke kransen werden dooi vertegenwoordigers meegedragen. JONGE BOERENDAG De R. K. Jonge Boerenstand hield in „De Roode Leeuw" haar jaarlijkse jonge boerendag. Nadat door de afde lingsvoorzitter L. Claeijs een begroe tingswoord en door de kringvoorzit ter een inleidingswoord was gespro ken, werd door Pater J. Francino OSC uit Uden het onderwerp behandeld, „Getuigen van Jehova en Humanis me". Deze uiteenzetting gaf de Jon ge Boeren een kijk op deze stromin gen, welke zozeer met het Katholiek Geloof in strijd zijn. Na een lof in de parochiekerk en een gezamenlijke kof fietafel, werd een bont avondprogram ma opgevoerd, waaraan medewerkten de seminaristen van het seminarie der Reguliere Kannunniken van St. Augustinus uit Sluis door voordracht en zang. Ook de eigen leden traden voor het voetlicht en wel met een klucht „Het oude mannenhuis". Als gasten waren aanwezig de voor zitter der afd. Aardenburg van de NCB, Ach. Buijsse en de afgevaar- digde van de NCB uit Tilburg, dhr Matthijsen. De jonge boerinnen zorg den voor een vlotte bediening. KEURING EN TENTOONSTELLING Zondag 17 December organiseert de duivenmaatschappij „De Reisduif" in het lokaal van de heer Ed. de Calu- wé een grote duivenkeuring gevolgd door een tenoonstelling. Als keurmees ter zal optreden de heer L. van Dors- selaer van Kapellebrug. Er zal gekeurd worden op vlieg- klasse. CAMPAGNE GEËINDIGD De aanvoer van bieten aan de haven te Paal is ten einde voor deze campag ne. In totaal zijn aangevoerd 1.589.040 kilo. Nu men een nieuwe weg krijgt tot op de haven en door een veertig tal boeren aande Roosendaalse Sui kerfabriek gevraagd i? volgend seizoen Olympia 8 uur: Ver- SAS VAN GENT boden verhaal. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De water prinses. GOES De Prins: Toneeluitvoering O.K. Grand: De terugkeer van Don Camillo. MIDDELBURG Electro: De Gestapo mist een man. Schouwburg: Botsende hartstochten. VLISSINGEN Alhambra: Bittere rijst. Luxor: Tazo de zoon van Conchise. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Shane. Wij HULST Bioscoopgebouw 8 uur: zondaren. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Moederleugen: en Het nest der spionnen. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: André Chenier. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ver boden verhaal. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De water- prinses. Concertgebouw 8 uur: Tarzan en de duivelin. OOSTBURG meisjes. Ledel 8 uur: Ou teerde GOES Grand: De terugkeer van Don Camillo. MIDDELBURG Electro: De Gestapo mist een man. Schouwburg: Botsende hartstochten. VLISSINGEN Alhambra: Bittere rijst' Luxor: Tazo, zoon van Conchise.

de Stem | 1954 | | pagina 2