Nodig zijn watervrijmaking en verbeterde verbindingen II LANGSTRAAT OMSTREEKS 1760 Reactie en herstel op het Damrak ÏKD.D. Gloort voor de Langstraat nieuwe dageraad? Nijvere streek moet uit isolementspositie verlost worden Goede berichten sceptisch ontvangen Dameshanden nmEn^w Indonesië nog meer „bedreigd" Joy-riders stevig aangepakt in elk huisgezin: Waterstaatkundige toestand van heden Het gevaarlijke Portugees Timor Kamercommissie over de schoolgelden Beursoverziekt van 8 tot 14 December 1954 Weer n belemmering op deviezengebied verwijderd M MIERLO ES ZOON 0. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 DECEMBER 1954 J^EN HOERA-STEMMING in de Lang straat? Zijn de Langstraatse bestuurlijke instanties niet opgeveerd bij het bericht uit Den Haag, dat op de begroting van 1955 van bet Departement van Verkeer en Waterstaat twee-en-een-half millioen gulden is uitge trokken, bestemd voor werken langs de zuidelijke oever van de Amer en liet Hol lands Diep en met name f 175.000 voor het ter hand nemen van de bouw van een schutsluis in de monding van De Donge? Niets van dat alles! Men heeft in de Lang straat geleerd met enige gereserveerdheid le staan tegenover nieuws, dat betrekking heeft op de waterkundige en verkeerstoe- stamlen. Een zeker gevoel van onbehagen, dat al jarenlang over de Langstraat hangt, prikkelt niet zo gauw meer tot hoera- stemmingen. Men proeft dat gevoel van onbehagen en onzekerheid b.v. in een recent stuk als dat over de watervrijmaking van de Buitenpolder van Waalwijk, waarin men kan lezen: „De mededeling in gemelde Memorie van Toelichting dat „de bouw van een schutsluis aan de mond van de Donge zal worden ter hand genomenwijst er op althans kan er op wijzen dat het Departement van Verkeer en Waterstaat geneigd zou zijn om de afsluitingen van het Oude Maasje en de Donge wellicht te doen plaats vinden zonder dat de inpoldering van de Biesbosch geheel is tot stand gekomen. Doch ook deze voorzieningen zullen nog verscheidene jaren vergen. De omvang van de voor deze afsluitingen uit te voeren werkenalsmede het feitdat voor de bouw van de schutsluis aan de mond van de Donge slechts een eerste bedrag van f 750.000 is geraamdgeven alle grond voor deze veronderstelling. Het schijnt in de bedoeling te liggen het Oude Maasje uiteindelijk af te sluiten en via de Donge naar de Amer te leiden, doch dan dient eerst ook nog een verbinding van het Oude Maasje met de Donge gegraven te worden." Doodse stilte over een rapport Een omstandigheid, dat nog altijd een doodse stilte hangt over het rap port van de „Commissie van Drie" (Prof. W. Heere, Drs. H. Moonen en Mr.M.G.de Bruin) over de spoorweg werkt er niet toe mee, dat algemeen gevoel van onbehagen en onzeker heid te verminderen. Een rapport, waarvan sommigen menen, dat het nog niet is ingediend, waartegenover echter de mening van anderen staat, dat de Commissie haar taak heeft volbracht en dat haar conclusie de domper heeft gezet op alle verwach tingen, die in de Langstraat nog le vendig waren over het herstel der spoorwegverbinding. Zou het laatste niet het meest waarschijnlijk zijn? En toch zou het vanzelfsprekend geweest zijn, wanneer de Langstraat- se bestuurlijke instanties zouden zijn opgeveerd bij dat bericht uit Den Haag. Want ineens worden immers wijde perspectieven geopend voor dit gewest, dat van Moeder Natuur het schoonste geschenk meekreeg: grootscheeps open vaarwater! Een geschenk? Het kreeg voor de Lang straat het karakter van een lugubere grap. die elk ondernemen, iedere ac tiviteit bij voorbaat tot mislukking doemde, wanneer het erom ging voor het gewest een ruimer, welvarender toekomst te bouwen. Bestaande wanverhoudingen De bestaande wanverhoudingen op waterstaatkundig gebied in de Lang straat en de verbeteringen daarvan - want dat is hèt knelpunt - werpen spe cifieke problemen èn mogelijkheden op voor het hele gebied langs de Noordrand van de provincie Noord- Brabant tussen Geertruidenberg en 's Hertogenbosch. Men kan dit ge bied, circa 19.248 ha groot vermin derd met 3500 ha. onbewoonbaar ge bied. uit een oogpunt van waterbe- zwaar tengevolge van stormvloedstan den verdelen in buiten-polders en bin nenpolders, die gescheiden worden door de Langstraatse bandijk of Win terdijk. De buitenpolders liggen ten Noorden daarvan, de binnenpolders ten zuiden. Het zijn deze buitenpol ders die regelmatig bij elke hoge (Advertsntie) ruwofschraal?^!^ geelt Handen om trots op te zijn- vloed, meestal samengaand met Noord-Wester-stormen, blank komen te staan. Uiteraard op de eerste plaats de gronden, die zich in de di recte omgeving van het Oude Maasje bevinden. De buitenpolders, die niet onder water komen, ondervinden toch - evenals ook de binnenpolders - de overlast van de stormvloeden, omdat het peil van het grondwater in deze drassig worden. De gronden in de buitenpolders zijn in doorsnee tenge volge van de overstromingen van het Oude Maasje klei-gronden. De struc tuur ervan is in het algemeen ge schikt voor elke vorm van intensief bodemgebruik. Maar door de gere gelde wateroverlast kan men de buitenpolders vrijwel alleen benutten als weide- en hooiland. Merkwaardig" is b.v. dan ook dat het h°oi uit de Langstraat een hon derd jaar geleden dezelfde faam ge noot als de Langstraatse schoen nu. in dit opzicht, is het eigenlijk ook helemaal niet vreemd, dat er in 1894, toen de regering plannen had om het Oude Maasje af te sluiten, alles wat toen grondeigenaar was in de Lang straat op zijn achterste poten ging staan. Want men zag het zo, dat de jaarlijkse terugkerende inundaties een maar wat welkome bemesting vorm den voor het gras en hooiland. Maar hoe nadelig is deze oposi- tie gebleken voor de hele Langstraat, voor de ontwikkeling waarvan die re gelmatige inundatie vijand nummer een was en nog is. Nog zeer onlangs heeft de Direc teur-generaal van het Departement van Wederopbouw en Volkshuisves ting, Ir. H.M.Buskens in een vraag gesprek met de Tijd zeer nadrukkelijk verklaard, dat het watervrijmaken van het gebied ten Noorden van de Langstraat, om daardoor industrie vestiging op grote schaal in Centraal Brabant mogelijk te maken 'n kwes tie is van ,,zijn of niet zijn". Dat geldt zeer zeker voor Waalwijk en waarschijnlijk ook voor andere delen der Langstraat, zo zei Ir.H.M.Buskens letterlijk. Inderdaad de waterstaatkundige wanverhoudingen vormen een rem op de normale sociaal-economische ontwikkeling voor de industrieel-agra- rische Langstraat en zelfs ook voor het agrarische Land van Heusden Altena. Nadelen zijn velerlei Laten we beginnen met de schijn werper te richten op de land- en tuin bouw. Dê ontwikkeling daarvan wordt in niet geringe mate belemmerd door dat practisch de helft van de beschik bare grond slechts voor weiland kan worden benut. Zeker er is nog geen acuut probleem zolang een lonende exploitatie van een grote rundveesta pel mogelijk is, maar het probleem zal onherroepelijk opduiken, wanneer onverhoopt om economische of andere Een kijkje in het gebied van de Langstraat. Het ziet er poëtisch uit, maar.... oorzaken de rundvee-exploitatie min der winstgevend zou gaan worden. Want dit zou in het overgrote deel van de Langstraat een onmogelijk heid zijn. Welke schade dit eventueel polder zo hoog wordt, dat de polders aan het agrarische deel der bevolking zou toebrengen mag niet worden on derschat. want dit deel maakt toch nog altijd circa 45 procent der totale beroepsbevolking uit. Is om tal van andere reden verbe tering van de waterstaatkundige toe stand gewenst, het is duidelijk, dat voor de Langstraat daardoor tevens de mogelijkheid zou geschapen kun nen worden tot aansluiting van de waterwegen voor de grote binnen vaart. Met name de gemeente Waal wijk heeft dit onderwerp reeds jaren lang in studie. Isolementspositie De verbindingen over de weg zijn beperkt gebleven tot een smalle weg over de bandijk in hoofdzaak in de richting Oost-West. Enkele partiele verbeteringen veranderen niets aan het feit, dat deze Oost-West-verbin- ding ten ene male ongeschikt is voor het moderne wegvervoer. De Langstraat verkeert in zekere zin in een isolementspositie, een iso lement, dat in hoofdzaak wordt ver oorzaakt door de hele geografische ligging van de Langstraat, die geen schakel vormt tussen de belangrijke economische sferen in het Zuiden en Noorden. Een ander nadeel is. dat de uit breiding van de woonkernen in de Langstraat in Noordelijke richting vrijwel niet mogelijk is. Vandaar ook die merkwaardige lint-bebouwing, waaraan de ..Lange-straat" zijn naam ontleende. Voor vestiging van indu strieën was in het verleden en is nu practisch nog geen terrein beschik baar, dat gevrijwaard is van water overlast. Vrijwel alle takken van eco nomische bedrijvigheid worden in hun ontwikkeling zeer zwaar gehandicapt. De werkgelegenheid kan welhaast niet meer worden uitgebreid in de Langstraat. Uit het grote vertreksaldo over de jaren 1939 tot 1"19 moet zonder meer worden geconcludeerd, dat de bestaansmogelijkheden in de Lang straat voor de bevolking ontoerei kend zijn. Zelfs ondanks het be trekkelijk lage geboortecijfer, is de streek toch niet in staat de bevol kingsaanwas op te vangen. Een tast baar gebrek aan industriële ont wikkeling is daarvan de oorzaak en aan dit gebrek zijn voor een belangrijk deel de waterstaatkun dige wantoestanden debet. i (Advertentie) De bevolkingsgroei bleef dan ook in de Langstraat ver ten achter bij die van de provincie (resp. 21.5 pet en 37.9 pet tussen de jaren 1930 en 1948) Het is niet te veel gezegd, dat bij een goede waterstaatkundige situ atie met alle voordelen vandien, het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de Langstraat niet zoals thans ruim 70.000 inwoners maar misschien 't dubbele aantal zou hebben geteld. Het is een feit, dat, wanneer in de waterstaatkundige toestand geen ver betering wordt gebracht, de Lang straat van nagenoeg elke gezonde ont wikkeling op demografisch en sociaal terrein zal verstoken blijven. Het is gelukkig, dat het uitzicht daarop scherper wordt, want het is de eerste voorwaarde voor de nieuwe dageraad, die in de Langstraat kan gaan gloren, een gewest, dat in de grond toch beschikt over de natuur lijke voorwaarden voor een industri ële ontwikkeling van de eerste rang. (Advertentie) ditsluitend bij Apothekers en Drogisten „Keng Po" meldt, dat er in Indo nesische „regeringskringen" bezorgd heid bestaat over berichten, waarin melding wordt gemaakt van smokke larij ter waarde van millloenen rupiahs per maand, waarvan een deel naar Portugees Timor gaat. Aangenomen wordt, aldus de Keng Po, dat de Portugese regering deze smokkel toestaat omdat zij „kan pro fiteren bij de heruitvoer van die goe deren bijvoorbeeld naar Singapore". De Indonesische regering zou thans stappen nemen om aan de Portugese regering medewerking te vragen om de smokkelarij te bestrijden. De zegslieden van Keng Po ver klaarden voorts, dat iedere dag dui delijk wordt, hoe „gevaarlijk Portu gees Timor is voor de veiligheid van Indonesië", vooral nu gebleken is, „dat zekere buitenlandse mogendhe den Portugees Timor hebben opge nomen in hun defensiesysteem voor Zuid-Oost-Azië". Deze toestand heeft de aandacht van de regering getrok ken, die nu van plan is spoedig stap pen te nemen om „deze dreiging" het hoofd te bieden, aldus Keng Po. De verbindingen Van uitermate groot belang is de situatie der verbindingen in de Lang straat, die zowel te water als te land het grote nadeel van de slechte water staatkundige toestand ondervinden. Voor de scheepvaart vormt het Oude Maasje, dat nabij Keizersveer uit mondt in de Bergse Maas, de enige verbinding met de Langstraatse ha vens, een veel te groot woord voor de moddersleuven. Heel merkwaardig in dit verband is, dat in de geschied- cn aardrijks kundige beschrijving der Stad en Meyerij van 's-Hertogenbosch door S. HanewinckellNijmegen 18031 Waal wijk wordt genoemd als een der drie belangrijkste havens van Brabant. Op de kaart van de Nederlandse Koopvaardijvloot van 1867 is Waal wijk de enige plaats in het Zuiden van Nederland, die een eigen koop vaardijvloot bestaande uit zeilschepen bezat. Wij kunnen ons dat moeilijk meer voorstellen. Want het Oude Maasje, dat een open getij-rivier is, zorgt daardoor voor een hinderlijke opslibbing van de havens. De mees te Langstraatse havens hebben nu dan ook geen enkele betekenis meer. Hoe ondoelmatig ook, toch worden jaarlijks enorme onder houdskosten aan deze haventjes gespendeerd. Ze zijn slechts be vaarbaar voor schepen tot hoog stens 200 ton en alleen bij vloed kan in en uitgevaren worden. Willen de haventjes bruikbaar blijven dan moeten ze om de een a twee jaar worden uitge baggerd en daarmee zijn on evenredig grote bedragen ge moeid. In 1948 spendeerde b.v. de gemeente Waalwijk er rond f 50.000 aan; Waspik in 1949 f 35.000. De vaste commissie voor O. K. en W. uit de T'.veede Kamer heeft ver slag uitgebracht van haar besprekin gen met de minister over het wets ontwerp tot regeling van de school geldheffing. De commissie had de kwestie der compensatie, te verlenen aan de bij zondere scholen voor Voortgezet Ho ger en Middelbaar Onderwijs aange sneden. Gebleken was, dat deze scho len door verlaging, dan wel afschaf fing van de schoolgelden schade zou den lijden. De minister heeft geant woord, dat op uitzonderingen na, de schoolgeldderving wel volledig zal worden opgevangen. De VVD heeft een amendement in gediend, dat strekt tot verlichting van de druk op de middengroepen, door de vrijstelling van schoolgeld uit te breiden tot ULO, V.H. en M.O. Nijver heids-onderwijs, kweekscholen en la gere land- en tuinbouwscholen. Aan vaarding leidt tot een inkomstenver mindering van 1.6 millioen gulden. Joy-riders, dus lieden, die met ge mis aan eerbied voor een andermans eigendom ritjes in auto's maken, waar op ze geen enkel recht hebben, zul len door de Amsterdamse justitie krachtiger worden aangepakt dan tot dusverre: zij zullen wanneer zij op ..joy-riding" betrapt zijn in voorlopige hechtenis worden genomen op grond van diefstal van benzine of auto. De Amsterdamse kinderrechters hebben het voornemen voortaan als regel on- voorwaardelij ke tuchtschoolstr af f en op te leggen aan jeugdige „joy-riders" Deze waarschuwing is het gevolg van het feit dat het „joy-riding" in Amsterdam en omstreken schrikba rend toegenomen is. De daders zijn voor het merendeel van jeugdige leeftijd en het percen tage van hen, die 17 jaar of jonger zijn is zeer groot. (Advertentie) Krabben en peuteren maakt ¥-|11ïfV. de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D. D. D. r» u uciucJ iuc i uai c xj xj jw. UHS13G dringt diep in de poriën door, f zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF B Belgische communisten „weggezuiverd" Vier vooraanstaande leiders van de Belgische communistische party zyn gedegradeerd, aldus verluidt in po litieke kringen in Brussel. Het zijn de secretaris-generaal der partij, Talmand. de volksvertegen woordiger Jean Terfve, directeur van de communistische pers, de voorma lige volksvertegenwoordiger J. Bor- remans en M. van Hoorick. Hun namen komen niet voor op de lijst van het pas gekozen politieke bureau van zes man, die Dinsdag door het communistische orgaan „Le Dra- peau Rouge", werd gepubliceerd. DE vorige week sloot, na een ge voelige reactie, uiteindelijk weer hoger, doch dit hogere niveau kon zich deze week niet handhaven en er volgde weer een zeer gevoelige re actie, die op Vrijdag haar hoogtepunt bereikte. De laagste noteringen op die dag waren voor Koninkl. Olie's 518, voor Unilevers 356, voor Philips 364 en voor A.K.U.'s 290. Daarna trad een herstel in, zodat weer belangrijke koersvcrbcteringen konden worden geboekt. Als hoogste punt bereikten aand. Kon. Olie 532. Unilever 373, Philips 386en AKU 309 1/4%. Deze hoogste punten konden echter niet behouden blijven en de fondsen gaven later enkele punten van hun hoog ste koers prijs. Het belangrijkste feit van de week was de aankondiging van het interim dividend van Philips ad 6%, onder ge lijktijdige mededeling, dat Philips zal overgaan tot de uitgifte van nieuwe gewone zowel als preferente aande len. Uitgegeven zullen worden 36 mil lioen gulden cumulatief preferente winstdelende aandelen en 77.364.000 gewone aandelen beide tegen een koers van 100% en dus in een ver houding van 1 op 3. Algemeen wordt verwacht, dat het dividend op het verhoogde kapitaal gehandhaafd zal kunnen blijven op 14%. Toen het bericht Vrijdag na beurs bekendgemaakt werd, was de eerste reactie een koersdaling, doch naar mate het week-end verder voort schreed en de beurs zich een juister oordeel kon vormen, namen koers stijgingen de overhand, zodat van Vrijdag op Maandag een koersverbe- tering van ongeveer 15 punten plaats vond. Uit de omzetten ter beurze bleek verder, dat het buitenland weer op trad als koper van aandelen Unilever, Philips en AKU, hetgeen ook voor deze fondsen een willige markt in de hand werkte. Naar verluidt zouden er ook uit het buitenland reeds grote opdrachten voor de aankoop van Phi lips' claims zijn ontvangen, zodat ver wacht wordt, dat de willige stemming zal blijven aanhouden. Of dit reeds deze maand tot hogere koersen zal leiden, moet worden afgewacht, aan gezien velen vóór de jaarultimo hun posities met het oog op hun balans nog zullen willen inkrimpen. In navolging van de hoofdfondsen hadden ook de locale waarden van de opgetreden reactie te lijden en hier voor konden ook later koersverbete- ringen worden geregistreerd. Hoog ovens daalden van 276 tot 262i/j en verbeterden later tot 278%. Van Gel der reageerde van 295 tot 278 en ver beterde tot 285%. Ned. Kabels waren na 259 slechts 247 en stegen vervol gens tot 252. De minder verhandelde fondsen vertoonden hetzelfde beeld. Van de cultuurwaarden liepen aand. Amsterdam Rubber van IOI1/2 terug tot 96'/s% en bereikten later weer een koers, die iets boven pari lag. HVA reageerde van 137'/„ tot 132'/. en kon later wcqr tot 137V.t aantrekken. Verg. Deli gaf oorspronkelijk 3 punten prijs cn kon dit verlies slechts fractioneel inhalen. De stemming voo scheepvaarten was gelijk aan die van de andere fondsen en ook hier konden de opge treden koersverliezen niet in hun ge heel worden goedgemaakt. EMISSIES Ook deze week werden wij verblijd met een aantal prospectussen voor nieuwe emissies. Naast Philips, die dus circa 130 millioen gaat emitteren werd aangekondigd een emissie van de Verenigde Aannemersbedrijven voorheen Zwolsman. Het kapitaal werd in de loop van de jaren succes sievelijk verhoogd tot 2.400.000 cn men gaat thans over tot de uitgifte van 1.200.000 aandelen tegen 100% met recht van voorkeur voor oude aandeelhouders in de verhouding van 1 op 2. Zowel voor het thans uit staande kapitaal als voor het nieuwe zal de officiële notering worden aan gevraagd. Op basis van de laatste incourante koers (159%) komt de theoretische waarde van een claim op 81,67 per aandeel van 500, zodat de nieuwe aandelen uitkomen op een koers van 133%. Het reeds eerder aangekondigde prospectus van Hoogenbosch' Schoe nen N.V. maakt de uitgift" bekend van 500.000 gewone aandelen tegen de koers van 100%, eveneens met recht van voorkeur in de verhouding van 1 op 2 voor oude aandeelhouders. Op de laatste notering 189'/»%, is de theoretische waarde van een claim van een aandeel van 500 te bereke nen op 134,50. De N. V. Electro Zuur- en Waterstof- fabriek te Amsterdam gaat emitteren 1.500.000 gewone aandelen tegen de koers van 140% en dit in een verhou ding van 3 op 7. De nieuwe aandelen hebben recht op het halve dividend van het per 1 Mei 1954 aangevangen boekjaar. Uitgaande van een beurs koers van 263% en een onveranderd dividend van 10% is de theoretische waarde van een claim te berekenen op 118, zodat de koers van de nieuwe aandelen incl. het halve divi dend zal uitkomen op 222i/j%. Verder gaat, in de verhouding 1 op 2, de Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „De Wereldha ven" over tot de uitgifte van 500.000 aandelen a pari. De laatste koers van dit aandeel was 137'/,%, terwijl de verwachting werd uitgesproken, dat over 1954 een dividend van 7% zal kunnen worden uitgekeerd. Met deze gegevens als basis kan de theoretische waarde van een claim berekend wor den op 50 per aandeel v n 500, zodat een nieuw aandeel zal komen op 120%. Interessant is verder de mededeling van een Consortium van Grootban ken, dat per 20 December ter beurze van Amsterdam zullen worden ver handeld aandelen zonder nominale waarde van de Union Minière du Haut-Katanga. Dit is een van de grootste koperproducenten ter we reld .terwijl het bedrijf daarnaast nog diverse andere belangrijke minera len produceert. De hoofdmarkt van deze aandelen is Brussel en gedurende 1954 was de laagste koers Bfrs. 26.450 per stuk en de hoogste Bfrs. 47.000. Het dividend over 1953 bedroeg Bfrs. 1.450. De eerste afgifte zal plaats vin den op 20 Dedember a.s. en emitten- ten deien mede, dat op basis van de notering in Brussel van f December t.w. Bfrs. 47.000, te Amsterdam een notering van 3.716 per aandeel zal worden gemaakt. OBLIGATIEMARKT De obligatiemarkt was gedurende de verslagperiode zeer vast en er werd aangekondigd een emissie van de N. V. Bank voor Nederlandse Ge meenten van 25.000.000 3'i 40-ja- rige obligaties tegen een koers van 100%. De inschrijving moet geschie den op 20 December a.s. en emitten- moet plaats hebben op 17 Januari 1955. Emittenten zullen vermoedelijk met de plaatsing zeer weinig moeite hebben. Interessant is nog, dat deze week een vergunning van De Nederland- sche Bank verscheen, waardoor het mogelijk is met dollars, welke men in zijn bezit heeft, over te gaan tot aankoop van originele dollar-obliga ties te New York. Hiermede is weer een klein gedeelte van de belemme ringen, welke op deviezengebied be staan, weggenomen. Een groot be zwaar blijft echter, dat De Neder- landsche Bank heeft voorgeschreven, dgt deze obligaties naar Nederland moeten worden overgebracht, waar door een eventuele koper de zegel rechten, t.w. 2% van de waarde, moet betalen. (Advertentie) Bankier» Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS 7/12 '54 14/12 '54 102 101 1M6 100 3 4 100 9/16 98 3/4 98 3 8 100 99 15 16 OBLIGATIES 3 Ned. 1962-1964 3— 3' Ned. '47 3 r'0 Ned. "47 doll.l 3 Ned. '37 3 Ned. Investeert. 1017 16 10118 3 Grootb.obl. '46 99 1/2 99 7 8 3 Ned.-Indië '37 A 100 99 7 8 3s/47o Ned. '53 103 1/4 102 7 8 AANDELEN A'damsche Bank 243 1/2 240 1/4 R'damsche Bank 215 1/4 216 3 4 Twentsche Bank 219 3/4 217 3/4 Nat. Handelsbank 157 1 2 155 3/4 Ned. Handel-Mij 208 212 A.K.U. 307 1/2 307 1/4 v.d. B. en Jurgens fabr. 315 317 Machinefabr. „Breda" 167 165 1/4 Van Gelder Zonen 295 285 Unilever 393 1/2 371 H.K.I. 153 143 Ned. Kabelfabr. 259 252 G. B. v. aand. Ph. Gloeil. 384 1 4 334 Kon. Ned. Hoogovens 276 1/2 277 Wilt. Fijenoord D.- en w. 230 3/4 221 Int. Gew. Betonbouw 156 156 Internatio 145 1/2 143 3 4 Billiton Mij II 307 301 Kon. Petroleum 538 529 Rubb. Cult. Mij „A'dam" 101 1,2 99 1 4 Bandar Rubber Mij 137 143 1 2 Holl. Amerika Lijn 184 180 Kon. Ned. St.b. Mij N. B. 186 1/4 186 Ned. Scheepv. Unie 156 152 1/4 R'damsche Lloyd 150 147 1/4 Kon. J .-China Pakv. L. 152 1 8 147 1/2 Ver. Vorsten!. Cult. Mij 213/4 21 Handelsver. „A'dam" 137 1/2 136 1 2 Ned. Ind. Suiker Unie 77 75 1.2 Ver. Deli-Mij 129 126 Senembah 100 1/2 94 1/2 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copp. M. C. 45 3/8 Bethl. Steel Corp. General Motors Intern. Nickel Rep. Steel Corp. United St. Steel Corp. Cities Serv. Company Shell Union Oil Comp. Tide Water Ass. Oil C. 25 3 4 24 1 2 South. Pacif. Comp. 52 5 8 51 3.4 Union Pacif. Railr. C. 148 7,8 148 48 1/4 95 9/16 95 5 8 94 7/16 92 7 16 60 1/8 53 68 1/8 70 5/8 68 69 129 122 3/8 58 1 2 57 1 2

de Stem | 1954 | | pagina 7