TRAFFIC 80 brylcreem luidt een nietuv tijdperk ui Gefantaseerd complot VIRGINIA CIGARETTES VA LD A 3 TWEEDE BLAD DONDERDAG 16 DECEMBER 1954 Meningen en Commentaren De politiek van Amerika Azië Kanalen kwestie IN de Memorie van Antwoord be treffende de begroting van Bui tenlandse Zaken, wordt ook een passage gewijd aan de eeuwige ka- nalenkwestie. De regering deelt me de, dat het door de heren Van Cau- welaert en Steenberghe uitgebrach te advies bij de regering in studie is en dat over de technische en eco nomische aspecten, aan de in dit advies vervatte voorstellen verbon den, het oordeel van belangheb benden wordt ingewonnen. Eerst nadat de regering over alle door haar nodig geachte gegevens be schikt, zal zij zich verder terzake kunnen beraden. Op het ogenblik zo zegt de Memorie is het dan ook voor de regering niet mogelijk dieper op dit vraagstuk in te gaan. Uitgebreide ambassade TRAFFIC betekent een omwenteling voor de sigarettenroker. Nooit rookte U zo'n lekkere en zuivere, zo'n geurige en pure Virginia sigaret. Steek hem op en U zegt met duizenden: ct Proces tegen Nederlanders berust op Indonesische minister-president reehts Irccks verantwoordeli j k TWEEDUIZEND SCHEPEN IN VLISSINGEN. AT EEN ONDERUJKE ERELD RADIO Het huis met de duizend kaarsen Meredith Nicholson OagblaJ) Pekten» in WA de oorlog heeft de ontwikke ling der gebeurtenissen de Ver. Staten van Amerika tot de enige reële Westelijke grootmacht ge maakt. Daarmee is de buitenlandse politiek der Ver. Staten verant woordelijk geworden voor het lot der vrije wereld. Deze politiek moet dus niet alleen rekening houden met de algemene welvaart van Amerika, maar bovendien met de veiligheic der vrije wereld. Men kan deze politiek in twee punten samenvatten: Amerika kan, hoe perfect bewapend ook, geen de fensieve oorlog beginnen, omdat een dergelijke actie door de meeste de mocratische landen als een aggres- sie zou beschouwd worden en sym pathieën zou verwekken voor het Sovjetblok. Maar Amerika kan evenmin de huidige stand van za ken in Oost-Europa en Azië als de finitief beschouwen, welke het re sultaat is van fouten, die de Angel- saksers en met name Roosevelt en zijn kring hebben begaan. Het tegen elkaar opwringen van deze standpunten weegt als een lo den last op de beslissingen van de Amerikaanse leiders en geeft het Sovjetblok ruimschoots gelegenheid tot politieke manoeuvres. De hui dige spanning in China biedt hier van een treffend voorbeeld. Mao Tse Toeng verklaarde vast besloten te zijn zich meester te ma ken van Formosa en lanceert aan vallen op de eilanden van Ts.jang Kai Sjek, die in de directe nabij heid van het Chinese vasteland ge legen zijn. Wanneer deze aanvallen in kracht zouden toenemen, zou de Amerikaanse zevende vloot deze eilanden niet kunnen verdedigen. Daarom hebben de Amerikanen, die een dergelijk echec willen vermij den, Tsjang Kai Sjek gevraagd de dichtst bij het continent gelegen eilanden od te geven. Maar Tsjang Kai Sjek wilde zijn vijanden geen nieuw voordeel bezorgen en ver dedigt daarom zelf deze eilanden. Hieruit volgt echter, dat even tuele militaire tegenslagen voor de Chinese nationalisten alleen Tsjang Kai Siek zouden raken. Amgrika staat hierbuiten, omdat de eilanden geen betekenis hebben in het diplo matieke spel. Maar van de andere kant heeft Amerika een garantie gegeven voor Formosa. Een aanval van de com munistische Chinese regering op Formosa zou oorlog betekenen met Amerika en de Chinese communis ten wensen zulk een oorlog niet. Tot voor kort volgden de Ame rikanen geen vaste politieke koers in Azië. Dat deden wsl de Sovjet- Russen. Maar Rusland is economisch niet sterk genoeg om zijn hegemo nie over China te handhaven. De Chinees-Russische samenwerking berust thans alleen op de aanwen ding van dezelfde methoden en leerstellingen. Omdat de Russen de Chinezen niet de voor hen onontbeerlijke goede ren kunnen leveren, stellen zij com munistisch China goud ter beschik king, waarmee de regering van Mao Tse Toeng dan de goederen kan be talen, welke het Westen, met name Engeland, levert. Die handel ver klaart ook, waarom de Engelsen zich ongestoord in Hongkong kun nen handhaven. De Russische goud leveranties aan Peking zijn zeven maal groter dan de Amerikaanse steun aan India. Eisenhowers nieuwe politiek houdt financiële steun in voor lan den, die in economische moeilijk heden verkeren, en streeft naar de samenwerking met naties, die neu- tralistisch of vijandig gezind wa ren. Ambassadeur Dodge en gene raal Cutler hebben hiervoor een plan van actie uitgewerkt, dat in Januari aan het Amerikaanse Con gres moet worden voorgelegd. India moet daarvan in de eerste plaats profiteren. Dit land wordt vanwege hongersnood en grote armoede het meest door het communisme be dreigd. Bij hun steunverlening willen de Amerikanen echter geen afbreuk doen aan de leus „Azië voor de Aziaten". Zij vragen alleen, dat men dit streven ook toepast voor gebied, dat de Russen in Azië overheersen. Tsjoe En Lai, de communistische Chinese premier, heeft het veilig heidsverdrag tussen Formosa en de Ver. Staten een op een oorlog lij kende provocatie van communistisch China genoemd. Amerika moet -ol- gens hem zelf de consequenties dra gen, als het zijn strijdkrachten niet van Formosa terugtrekt. Het zal echter voorshands wel tot voorpostengevechten blijven rond de eilandengroepen, welke Amerika met zijn vloot en luchtmacht niet dekken wil. Ook Eden heeft zich achter de Amerikaanse garantie voor Formosa geschaard door het defensief karakter daarvan te on derlijnen en hij heeft op matiging aangedrongen in het opzwepen van de spanning. Een werkelijke oorlog zal communistisch China nog wel niet durven riskeren. Men ziet, dat het door de rege ring met belanghebbenden ingelei de overleg de technische en econo mische kwesties betreft. Over de politieke aspecten moet ze zich zon der verdere voorlichting beraden. Een termijn voor de studie wordt in dit antwoord niet aangegeven. We hebben echter ook het woord van minister Algera, dat hij de nood zaak van een spoedige beslissing in ziet. We zullen dan maar hopen, dat dit inzicht door de gehele Re gering wordt gedeeld. m de Memorie van Antwoord be treffende Buitenlandse Zaken wordt e-n-lr-ht gewijd aan omvang en werkzaamheid van de Sovjet ambassade. in ons land. Wat de om vang betreft: Het personeel van de ambassade in Den Haag is sedert Stalins dood verdubbeld bij de po litieke afdeling en meer dan ver dubbeld op de handelsafdeling. Daarbij komen nu nog een militair attaché en een marine-attaché met hun staf. De Nederlandse regering ziet niet in, dat de betrekkingen tussen de beide landen een zo grote uitbreiding nodig maken, temeer waar het vroegere aantal personen ruim voldoende moest worden ge acht om datgene te verrichten wat voor normale betrekkingen nodig was. De aandacht van de ambassa deur der Sovjet-Unie js op dit vraagstug gevestigd. Intussen blijft het een raadsel wat die Russen hier allemaal te doen hebben. Slechts zeer ten dele wordt dit verklaard door het feit, dat de ambassade verschillende in het Nederlands gestelde publicaties verspreidt. Dat doen andere ambas sades ook wel. ten aanzien van pers en overheidspersonen, maar het bij zondere is, dat de Sovjet-ambassa de er eveneens particulieren geluk kig mee maakt. Trouwens, ook an dere landen van het Sovjet-bloc zijn zo vrijgevig. Voor de rest is het dan raden naar de bezigheden, waarmede al die nieuwe gasten uit Rusland hun dag vullen. Is het raadsel wel zo moeilijk? (Advertentie» (Advertentie) TRAFFIC In het internationale rechtsverkeer bestaan weinig; effectieve middelen, om het onbeantwoord of onvoldoende beantwoord laten van protestnota's te bestrijden. De regering poogt om door publicatie van de feiten de aan dacht te vragen van allen, die van goeden wil zijn ook in Indonesië, opdat dit zal bijdragen tot het maken van een einde aan de gesignaleerde mis standen in het belang van de Nederlandse arrestanten en de rechtsorde in het algemeen. Mocht dit niet voldoende uitwerking hebben, dan zal zij niet nalaten te overwegen, of nog andere wegen openstaan om een rechtvaardige en menswaardige behandeling van die Nederlanders te bevorderen. Aldus een passage uit de Memorie van Antwoord betreffende de begro ting van Buitenlandse Zaken. De Memorie schrijft de mistoestan den toe aan het eigenmachtig optre den van de Indonesische politie, die. onder de rechtstreekse bevelen van de minister-president gesteld, aan elke leiding en controle van parket en justitie is onttrokken en van deze op permachtige positie gebruik maakt om, met de terzijdeschuiving van het strafprocesrecht, in strijd met alle be ginselen van een behoorlijke rechts bedeling, het justitiële apparaat aan. eigen doeleinden ondergeschikt te maken. In dit licht moet ook de te gen de heer Schmidt c.s. ingestelde strafvervolging worden gezien. De getuigenverklaringen afgelegd onbeperkte garantie geruisloos BINNENVERING BED «warm De beste bedden ooit gemaakt! SCHUIMRUBBER BED 4 A 2 Et IEOOEN. N M AT R AS S i W A I «I J K* H ZCVEMICIQEN TELEFOON N, door zich in de macht der politie be vindende arrestanten, leiden tot de conclusie, dat voormeld proces ten doel heeft door de rechter het bestaan te doen vaststellen van een Neder lands complot tot omverwerping van de wettige Indonesische regering. In werkelijkheid is hier sprake van een volledige „frame-up" die ten doel heeft de rechter te bewegen, op grond van een reeks geprefabriceerde be kentenissen, die goeddeels onder be dreiging en na ernstige mishandelin gen werden afgedwongen door in ge vangenschap vertoevende getuigen die thans met represailles worden be dreigd indien zij zouden weigeren voormelde bekentenissen onder ede te bevestigen, de betrokkenen te veroor delen wegens deelneming aan een vol komen gefantaseerd complot. Daarbij ontziet zich het openbaar ministerie bij het betrokken gerecht in Djakarta blijkbaar niet zijn mede werking te verlenen aan het onmis kenbaar streven van de politie om het prestige van de rechter, die naar eer en geweten zijn taak poogt te ver vullen, te ondergraven. Deze week is in de haven van Vlissingen het tweeduizendste schip in 1954 gearriveerd. Dit is voor de eerste maal na de oorlog, dat dit aantal werd bereikt. In 1953 deden in totaal 1773 schepen de haven van Vlissingen aan. De naam van het tweeduizendste schip is de Johanna te Velde". Geen boete? De openbare leeszaal te Dallas kreeg dezer dagen een boek terug, dat 32 jaar weg is ge weest. Er was een brief bij waarin werd medegedeeld, dat men geen betaling behoefde te verwachten van de boete van twee cents per dag we- j geus te lang vasthouden, die inmiddels tot 262,94 dollar was opgelopen. „Ik kan moeilijk verant woordelijk worden gesteld voor het lenen van dit boek," schreef de heer, die het terug zond. „Ik was destijds pas twee jaar." Hotel De gasten van een hotel in Dan ville (Amerika) zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Per ongeluk waren namelijk 4850 gallons petroleum in de brandstoftanks van het hotel ge pompt en dat wil nogal eens rare dingen opleveren, omdat petroleum bij ontbranding minstens zo hard ontploft als dynamiet. De hele nacht bleef de vloeistof gelukkig juist beneden de lijn van de pijp, die de verwarming voedt. Cake Wanneer u door omstandigheden nog eens een cake wilt bakken van 45 kilo. dan hebben wij daarvoor een aardig receptje. Men neme tien pond en vier ons boter, eenzelfde hoeveelheid suiker, idem zoveel meel, idem zoveel kersen, 120 eieren, een dikke kilo amandelen en 22 pond rozijnen. Deze grondstoffen werden gebruikt voor de cake. die mevrouw Maria Floris in Engeland bakte, om eens iets bijzonders te doen. Uitspraak In het Zwitserse Zurich heeft een rechtbank een tandarts vrij gesproken in een proces, dat veel aandacht had getrokken. Tijdens de behandeling van een patiënt werd deze zo bang van a.lle boor- en trekwerktuigen, dat hij uit het raam sprong en twee verdieping ~n lager met verschillende been breuken werd opgeraapt. Achter af dacht hij bij de tijd te zijn door de tandarts verantwoordelijk te stellen voor de schade, maar de rechtbank trapte er niet in. „Had hij maar niet moeten springen," zeiden de magistraten.- Filmkijkers In Hollywood heeft men iets aparts bedacht om toch maar veel bioscoopbezoekers te trekken voor de nieuwe film. die op het ogenblik met Jane Russell in de' hoofdrol wordt gemaakt. De film speelt zich voor het grootste deel onder water af en om in stijl te blijven zullen ook de aanstaande filmkijkers in de gelegenheid worden gesteld de film onder water te bekijken. De bezoe kers zullen onderwater-pakken kun nen huren. Voorts staan zes duik boten ter beschikking. die plaats bieden aan een groter aantal bezoe kers tegelijk. Noodoplossing In Oostenrijk kampte men met een naar probleem in ver band met het bezoek van kei zer Haile Selassie. Het land heeft geen leger en dus ook geen uniformen. Om toch wat kleur te geven aan de plechtig heden tijdens de ontvangst van de vorst werden ere-escortes samengesteld van mannen in postuniformen. Nieuw Volgens de Amerikaanse school opziener Henniger in Decatur zijn de huidige schoolrapporten verou derd. Om daarin verbetering aan te brengen is hij in de plaats van zijn inwoning een actie begonnen. Het eerste resultaat daarvan zal zijn, dat de kinderen daar met Kerstmis een rapport zullen meebrengen, waarop staat aangegeven hoe het kind met anderen kan opschieten, of het zelfstandigheid toont, hoe cri- tisch het leeft en denkt en hoe het met zijn studie-ijver is gesteld. De heer Henniger denkt, dat er met dit systeem héél wat grappen ten goede zullen geschieden. Keus De heer Majd-Oed-Dïn Nassiri, een zakenman te Teheran heeft ein delijk kunnen besluiten welke vrouw hij zal trouwen. Dat klinkt nogal ge woon, maar het' wordt wel even an ders, wanneer men verneemt, dat hij tot dusver volgens de gewoonten van zijn land 200 vrouwen heeft ge had. „Als een man vrede wenst, moet hij sleehts één vrouw trou wen," is thans zijn overweging. I Advertentie) VRIJDAG, 17 DECEMBER 1954 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V.d. vrouw. 9.35 Waterst. .9.40 Gram. 10 00 Idem. 10.30 Schoolradio. 11.00 V.d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Ange lus. 12.03 Metropole ork. cn solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Gram. 12.55 ,.Sla Uw slag". 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Pianoduo. 13.45 V.d. vrouwen. 14.00 S.vmph.ork. en soliste. 14.50 Gram. 15.30 Spaanse volksliederen. 16.00 V.d. zieken. 17.00 V.d. jeugd. 17.15 Kinderkoor (Inter- mannen die „gezien" zijn, prefereren Wat een verschil: haar dat mooi en soepel zit of .geplakte" haren. Laat Uw haar wel verzorgd zun - gebruik Brylcreem, de volmaakte hairdressing. Met Brylcreem nooit overdadige e °ll.en zÜn ^ëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, bestrijden roosvorming, maken droog haar weer vitaal. voor mooi, gezond haar County Laboratoria Ltd., Stanmore, England - Jacq. Mot am'., Amsterdam 4<lvprTpnt1ej BU HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND mezzo: gram). 17.40 Pianorecital. 18.00 Mil.ork. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Gram. 18.55 Caus. 19.00 Nws. 19.10 Regerings- uitz.: „Verklaring en toelichting" waarin opgenomen het emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gevar.muz. 21.00 Act. 21.15 ,.Sla Uw slag". 21.20 Politiek Forum. 21.50 Gram. 22.30 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V.d. huisvr. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis" caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V.d. kleuters. 10.40 Gram. 11.00 Voordr. 11.20 Gram. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en dansmuz. 13.55 Koersen. 14.00 Voordr. 14.20 Hobo, fagot en piano. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V.d. jeugd. 17.00 Gi taarspel. 17.20 Muzikale caus. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.45 „De strijd voor meer welvaart", caus. 19.00 V.d. jeugd. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 „Portretten en hun achtergronden", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 pianoduo. 20.30 „Europa één", caus. 20.40 „Leven in de cultuur", caus. VARA: 21.00 Gram. 21.10 „Wordende wereld", klankb. 21.30 Buitenl. weekoverz. 21.45 Spaanse muz. 22.15 Strijkork. VPRO: 22.40 „Vandaag" caus. 22.45 Avondwijding. VA RA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11 45 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Walsmuz. (12.50 Koer sen). 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Ork. koor en solisten. (Om 16.00 Koersen). 17.00 Nws. 17.10 Ork.conc. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Filmmuz. 20.00 Gram. 20.15 Ork.conc. 20.50 Kunstkaleidoscoop 21.05 Ork.conc. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gevar.muz. 13.00 Nws. 13.20 en 14 00 Gram. 15.00 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Cello en piano. 19 15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 „Porgy and Bess", opera. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.4o Gram. 22.55 Nws. MYSTERIE-ROMAN door 35) i) Jij schurk", gilde Bates. Het bloed op zijn borst en de woe dende uitdrukking op zijn gelaat maakten van hem een verschrikke lijk mens en toen wij allen stonden te wachten om te zien hoe dat af zou lopen, hoorde ik boven mijn hoofd het geluid van voetstappen, dat Laary, Stoddard en ik reeds een paar dagen daarvoor hadden waar genomen. Larry en Stoddard hoor den het en ook Bates en ik zag hoe hij Pickering triomfantelijk aankeek. „Daar komt onze vriend, het spook',, riep Larry. ..Ik geloof dat u gelijk hebt, mijn heer,'' zei Bates. Het geluid van die voetstappen was nu heel duidelijk. Het was ie mand die de trap afliep. Ik hoorde zelfs, dat de persoon even struikel de. Wij luisterden allen zo gespannen, dat wij niet op onze hoede waren. Ik hoorde Bates een gil slaken. Lar ry sprong op Pickering toe. Hij had een revolver getrokken en had die op mij willen richten, doch het wa pen werd hem uit de handen geslf- gen. ,,Nog maar enige ogenblikken, he ren." hoorde ik Bates zeggen. Hij keek kalm langs mij heen naar de rechterzijde van de haard. Zelfs Morgan en zijn mannen, klaar om de strijd te hervatten, aarzelden, en Pickering keek zenuwachtig van de een naar de ander. In de muur hoor de ik nu het geluid van de voet stappen. Wij allen hoorden het nu heel duidelijk. Gedurende enkele mi nuten, die ons een eeuwigheid toe schenen. stonden wij te wachten op iets, dat komen moest, dat voelden wij. Bates bleef met die eigenaardige glimlach op zijn bebloed gelaat naar de rechterzijde van de haard staan staren. Ik volgde de richting van zijn blik en vergat Morgan en Pickering en iedereen. Ik trad achteruit met mijn ogen op het brede eikenhouten paneel gericht en het was daar, dat wij nu heel duidelijk de voetstappen hoorden; een ogenblik later werd het paneel langzaam geopend en uit die duistere opening stapte Marian Devereux het vertrek binnen! Zij was in het zwart gekleed, zoals ik haar het laatst gezien had en een mantel was om haar schouders ge slagen. Zij lachte, terwijl zij haar ogen door de kamer liet dwalen. ,,Oh, heren," zei zij terwijl zij langzaam haar hoofd schudde bij het aanschouwen van de ruïne, die wij gemaakt hadden. ,,wat hebt u hier huisgehouden!" Weer hoorden wij voetstappen en zij wendde zich naar het paneel, trok het verder open en uit die ope ning trad nu mijn grootvader, John Marshall Glenarm! Ik kon mij on mogelijk vergissen in de oude stok, die hij in zijn hand droeg, in zijn eigenaardige hoge hoed en zijn, mij maar al te goed bekend, scherp ge tekend gelaat. In zijn borstzakje droeg hij een zijden zakdoc' en met die zakdoek sloeg hij een weinig stof van zijn zwarte jas. Toen richt te hij zijn ogen op mij. „Goeden morgen, John," zei hij en liet dan zijn ogen door de kamer dwalen. Larry en ik staarden hem verwon derd aan. Bates was de verdoofden sheriff behulpzaam. Morgan en de rest verwijderde zich lanzaam, in- nensmonds mompelend alsof zij God aanriepen tegen een duistere macht! Pickering zat somber voor zich uit te staren, niet zeker of hij een geest of werkelijk mijn grootvader ten to nele ha dzien verschijnen en Larry bleef dicht bi; hem staan, teneinde hem te beletten te vluchten. Mijn grootvader liet zijn ogen langs de rij en boeken glijden met een kalmte, die onrustbarend was. 1860. Het leven van John Marshall Glen arm was een getuigenis van edel moedigheid, verdraagzaamheid, en vriendelijkheid. Het schone, dat hij beminde was niet edeler dan zijn eigen dagen. Zijn kleinzoon, die hem niet mooi behandelde, schrijft dit van hem. 1926. Toen hij de woorden gelezen had, trad hij op mij toe. „Jack!" zei hij. „Jack, mijn jon gen!" Zijn stem trilde en, toen hij zijn handen op mijn schouders legde, bemerkte ik, dat zij beefden. „Mari an...." Hij wendde zich om en zag, dat het meisje verdwenen was. „Des te beter eingenlijk. Deze kamer is geen aanblik voor een vrouw." Ik meende op de geheimen trap een lichte voetstap te horen. „Zij zijn allemaal verdwenen, mijn heer", meldde Bates, toen hij weer in de kamer terugkeerde. „Nu mijne heren", zei mijn groot vader, terwijl hij ging zitten. „Ik ben u een kleine opheldering verschuldigd Slechts twee mensen waren bekend met mijn geheim en dat waren Bates en Marian Devereux". Hij wachtte even en scheen met genoegen te lui steren naar onze uitroepen van ver wondering. „reeds dikwijls heb ik ge merkt, dat een erfenis doorgaans in verkeerde handen komt en soms ook blijkt de executeur oneerlijk of een schurk te zijn. Ik heb mij in je ver gist. Pickering! Het geld. dat je mij schuldig bent, is een grote som, en je was zo blij te horen, dat ik over leden was, dat je naliet je er van te overtuigen, of het werkelijk waar was. Je vertrouwde geheel en al op Bates' woorden en ik moet zeggen, dat Bates zijn rol uitstekend gespeeld heeft." „God zij dank. dat u hier bent. mijnheer," hoorde ik Bates zeggen. Ikzelf was als met stomheid ge slagen van verwondering en zelfs nu nog ril ik bij de herinnering aan de uitdrukking op Pickering's ge laat bij het zien van mijn grootva der. Zijn gelaat vertrok krampach tig. hij wankelde en viel dan in zwijm. Larry sleepte hem naar een stoel waar hij bewegingloos bleef liggen. „Heren", zei mijn grootvader, „u schijnt zich nogal geamuseerd te hebben. Wie is die man?" Hij wees met zijn stok op de she riff. die trachtte van onder de ver brijzelde kandelaar uit te kruipen. „Dat mijnheer, is de sheriff." zei Bates. „Een heel onaangenaam mens, zou ik zeggen, Jack. Wat heb je ge daan om de sheriff zoveel ongemak te bezorgen? Wist je niet dat die kandelaar zwaar genoeg was om hem te doden? Dat ding heeft mij duizend dollar gekost, heren! Gij zijt werkelijk kostbare gasten! Ah. Morgan en Ferguson ook! Wel, wel, ik had beter van jullie gedacht. Goeden morgen. Stoddard! Ben je ook van de partij? En wie is deze heer?" Hij wees met zijn stok op Larry. „Mijnheer Donovan, een huis vriend. „Ik ben blij te vernemen, dat het huis toch ook nog een vriend had. Vijanden waren er blijkbaar ge noeg," en hij liet zijn ogen door het vertrek dwalen. „En Pickering!" John Marshall Glenarm's stem had nu een eigen aardige klank, die ik daarin alleen gehoord had. wanneer hij iemand ongenadig de les ging lezen. „Wel Arthur, het doet mij werkelijk ge noegen je hier aan te treffen, bezig met het verdedigen van mijn zaken. Zelfs je leven bracht je daarvoor in gevaar! Bates!" „Ja. mijnheer Glenarm?" „Je had mij eerder moeten roe pen. Die kandelaar was werkelijk mijn trots. En ook deze meubelen stonden mij heel goed aan." Zijn stem was plotseling veran derd. Hij wees met zijn stok op de helpers van de sheriff. „Snij uit!beval hij. „Bates, laat die heren even uit, wil je? Mijnheer de sheriff, als ik u was zou ik heel erg voorzichtig zijn bij het verslag uitbrengen van deze zaak. Ik ben een weer tot leven ge komen dode en ik weet een heleboel dingen, die ik voor mijn overlijden niet wist! Niets is zo leerzaam, he ren. als een tijdelijke afwezigheid van dit tranendal. Ik spreek uit on dervinding en kan het u gerust aan bevelen." Pickering stond met een hoog-ro- de kleur uit zijn stoel op en wees met een bevende vinger naar Bates. „Jij leugenaar! Maar ik zal de wet in de arm nemen!" „Het is ontegenzeggelijk waar", zei mijn grootvader heel kalm. „dat Bates zich schuldig heeft gemaakt aan valse verklaringen. Doch het was een rechtvaardig geval. Ik ver zeker je Piekering. dat Bates van nu af aan onder mijn hoede zal staan. Zijn wekelijkse brieven be vattende de eigenaardige uitingen van jouw sympathie voor Jack zijn alleen al een fortuin waard. Maar Bates...." De oude man scheen zich buiten gewoon te vermaken. Hij grinnikte zachtjes en legde zijn hand op mijn schouder. „Bates, het was te erg, dat ik al die slechte berichten tegelijk kreeg. Ik was tot diep in Egypte doorge drongen en slechts een maal per maand bereikte mij de post. Je te legram, dat mij naar huis riep. be reikte mij eerder dan je brief. Maar God zij dank, dat je nog in leven bent. Jack." „Amen", zei Bates. „En nu. Pickering, voordat je vertrekt, wil ik je iets laten zien. Het heeft betrekking op de schat, die jij zo ijverig gezocht heb. Ik ben enigszins in je teleurgesteld. Jack, dat ook jij die bergplaats niet hebt kunnen vinden. Het was mijn bedoe ling en mijn wens. dat je architec tuur zou gaan studeren. Bates, geef mij een stoel." De man zocht een nog hele stoel uit de ruine en zette die bij de haard. Mijn grootvader ging op de stoel staan, greep een van de bron zen kandelaars boven de haard en gaf er een flinke ruk aan. Op het zelfde ogenblik gaf Bates, die even eens op een stoel geklommen was, 'n ruk aan de andere kandelaar naast de haard. Onmiddelijk werd een mechanisme in werking gesteld, de grote eikenhouten panelen gle den open en toonden een stalen deur met een combinatieslot. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5