Natu-raLax Beheerscollege van Wegschap Walcheren geïnstalleerd België werkt gestadig door Ontwenningskuur voor laxeermiddelen! Z- VLAANDEREN %/weó to NU eeMpwveto/ Ma.... HUNTER De gasovereenkomst met de Staat Landbouwgebied bij Vrouwen polder moet worden ontsloten Nie DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 DECEMBER 1954 Een mooie maar moeilijke laak voor de leden PRIESTERJUBILEA Het kanaal Gent-Terneusen Wanneer begint men in Z-Vlaanderen? Nog geen uitbreiding politie-korps Ongezellige cellen Het Drie-eilandenplan Plaats van oostelijke dam in zandkreek nog niet bepaald Tweede (lagere) dam bij Veere komt er de eerste 20 jaar nog niet Benoeming secretaris R.K. Viassersbond Polderbesturen KVCO in W.Z.VL. Iedereen die HUNTER Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Zuid-Beveland GOES herstelt de natuurlijke functie AXEL Hoedekenskerke boekte een record In beroep bij de Kroon Aanwijzing van tand bouw wegen als voetpaden on aan vaardbaar AGENDA Heden Zeeuws van C Aut Schittert Met toil IN DE STATENZAAL installeerde gistermiddag de Commis saris der Koningin het college van beheer van het Wegschap Walcheren. Jhr de Casembroot zei, dat dit Weg schap wel niet het eerste is in Zee land Hulst-Paal bestaat al maar het Wegschap Walcheren is zoveel malen groter, dat er toch iets bijzon ders in steekt. Spreker schetste de aanleiding tot dit nieuwe wegschap, die steekt in de herverkaveling van Walcheren. Hierdoor is het wegennet zó ingrij pend gewijzigd en ook verbeterd, dat deze maatregel is gewettigd, want het was moeilijk uit te maken onder wel ke gemeente of waterschap alles on der te brengen was. Ged. Staten heb ben naar eer en geweten uitgemaakt welke weggedeelten aan het wegschap of aan de gemeenten komen, maar zij kunnen begrijpen, dat niet iedere gemeente het daarmee eens is. Naar de Kroon zullen verschillende be zwaarschriften gaan en hoewel spr. moeilijk zo ver kan gaan de hoop uit te spreken dat ze succes zullen heb ben: gunnen doet hij het de adressan ten wel, (gelach). De commissaris sprak de hoop uit, dat de leden van het Wegschap rug gespraak zullen houden met hun ge meenteraden, want alleen daardoor kan de nodige belangstelling voor het wegennet, voor ,"alcherens toe- Missionarissen van Mill-Hill Op 19 December 1954: 40 jaar priester: de zeereerwaarde heer fa ther dr J. Thoonen, uit Langenboom, Vicaris Generaal van de St Joseph- Congregatie in Mill Hill. Op 21 December 1954: 25 jaar priester: de zeereerwaarde heer fa ther dr A. van Vliet uit Utrecht, pro fessor aan het Groot Seminarie van Nello. e, Zuid India. Op 25 Juli 1955: 40 jaar priester: Rev. Th. Lefeber, uit Lisse. in Vrij land, Rev. P. Timp, uit Leiden, mis sionaris in de Philippijnen. Op 31 October 1955: 40 jaar pries ter: Very Rev. J. Padberg, uit Hee renveen, directeur Missiehuis Roo sendaal. Op 19 Maart 1955: 25 jaar pries ter: Rev. H. te Riels uit Amster dam, miss. in Malakal. Op 20 Juli 1955: 25 jaar priester: Rev. A. Albers uit Steenbergen, miss. in Tororo, Rev. C. v. Berkel uit Til burg, miss. in Kampala; Rev. F. Bervoets uit Sneek, miss. in Kisu- mu; Rev. J. Castricum uit Castri- cum, miss. in Tororo; Very Rev. G. v. Hall, Ph. D. uit Ravestein. Alge meen Procurator in Rome; Rev. J. v. d. Laar uit Boxtel, miss. in Se- rawak; Rev. A. Liebrand uit Den Bosch, miss. in Belg. Congo; Rev. A. V. d. Vlugt uit Lisse, miss. in Br. Kameroen; Rev. A. Zuure uit A'dam, miss. in Kampala. komst zo belangrijk, behouden blij ven. Spr vertrouwde dat de leden, met Gods bijstand hun mooie taak goed •zullen kunnen vervullen. CLEMENTIE INGEROEPEN Burgemeester Dregmans van Kou- dekerke, de voorzitter, beantwoordde de toespraak en dankte het prov. be stuur voor de geboden gelegenheid om in beroep te gaan. Spr erkende dat de taak voor de leden van dit grootste Nederlandse Wegschap mooi was; ze is echter ook zwaar omdat men nog niet over ervaring beschikt. Bij voorbaat riep hij daarom voor de eerste tijd de clementie van G.S. in. Spr drong aan op een zo econo misch mogelijk beheer, gezien de be schikbare gelden en op het klein hou den van het ambtelijk apparaat. Ook zal moeten worden gestreden om de zelfstandigheid te bewaren, daar hij uit de wet opgemaakt heeft, dat men feitelijk aan handen en voeten door G.S. gebonden is. T.a.v. de laatste opmerking zei jhr de Casembroot dat dit in de practijk nogal meevalt. DAG. BESTUUR BENOEMD Na deze inleiding gingen de. 28 le den van het Wegschap over tot de benoeming van vier leden van het dagelijks bestuur naast de reeds be noemde voorzitter. Gekozen werden mr P. Loeff van de polder Walcheren en inr dr N. Bolkestein; F. Sprenger en Cevaal voor de gemeenten. Vervolgens werd vrij uitvoerig ge sproken over het plan van wegen en waterlopen en het plan van toedeling dier wegen en waterlopen. waarbij wederom bleek, dat er heel wat be zwaren zijn en wensen leven. Tenslotte kreeg het dagelijks be stuur opdracht datgene te doen wat nodig is om het wegschap op gang te doen komen. LJ Door een der raadsleden is bjj de bespreking der begroting gewezen op de reeds meerdere malen ter sprake gebrachte wenselijkheid om te komen tot uitbreiding van het politie corps. Door de burgemeester werd' mede gedeeld dat hij ten departemente ner- haaldelijk deze zaak heeft bepleit, en dat door hem alles in het werk is gesteld om een uitbreiding te berei ken, doch dat dit tot nu toe niet is mogen gelukken. Door een der raadsleden werd ge wezen op de deplorabele toestand waarin de arrestatiecellen verkeren van het politiebureau. Hij gaf als zijn mening te kennen dat een nachtverblijf in deze hokken zelfs een onschuldige tot het afleg gen van een bekentenis zou bren gen! Zover gingen B. en W. echter niet met hem mee. Op 10 November heeft de Belgi sche minister van Openbare Werken van Glabbeke, in een aanvullende toelichting op zijn ministeriële- plan nen verklaard, dat het kanaal Gent- Terneuzen eind 1955 over 'n kwart van zijn lengte verbree-d zou zijn. Een der Belgische volksvertegen woordigers heeft hierin aanleiding gevonden de minister vragen te- stel len met het oog op nadere precisering van het kanaalvak, waarop de be windsman zinspeelde. Tevens infor meerde de afgevaardigde naar de lengte van dit kanaalvak, de koste-n van het werk, ook wat de onteige- niger. betreft, en naar het aantal kilometers dat na voltooiing van de onderhanden werkzaamhe-den nog te verbreden overblijft in België. Minister van Glabbeke heeft nu hierop de volgende inlichtingen ver strekt. Het gedeelte van het kanaal Gent-Terneuzen, dat eind 1955 ver breed zal zijn, is gelegen tussen het Noorddok en het Schepen Sifferdok. Dit gedeelte is 1300 meter lang en de werkzaamheden, welke er aan (ie gang zijn, moeten volgens contract 5 Januari 1956 beëindigd zijn. De kosten er van belopen ruim 35 000.000 franks. De hierbij noodzakelijke ont eigeningen vragen 8.800.000 franks. Een tweede gedeelte van van de bredingswerken wordt thans aange vat tussen het Schepen Sifferdok en de Eendekooibrug over een lengte van 2203 meter. De kosten er van bedra gen 51,278.000 frank en de onteige ningen vragen hierbij ruim 45.760.000 franks. Er wordt op gerekend, dat dit tweede kanaalvak einde 1957 ver breed zal zijn. Hierna moet de verbreding van het kanaal in België nog over 10.855 me ter voltooid' worden. De kosten daar van kunnen worden -geschat op 279.406.800 franks voor onteigeningen en op 730.610.800 franks voor de ver- verbredingswerken. Zoals men weet, is het gehele werk aan het kanaal Gent-Terneuzen in het verslag-Van Cauwelaert-Steen- berghe geschat op 3 milliard franks het dubbele van de kosten voor het Moerdijkkanaal. Minder dan de helft onteigeningen inbegrepen zou dus no dig zijn voor de voltooiing van het werk in België, namelijk ongeveer 1.151.000.000 franks. NA VIJF OF ZES JAAR Het ziet er naar uit, dat men in België gestadig met het werk wil voortgaan, zodat me-n na vijf of zes jaar het kanaal tot aan de Neder landse grens verbreed kan zien. Hier mee prikkelt men dan ook Neder land om een aanvang te- kunnen ma ken met de werkzaamheden in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het zou een wonderlijke vertoning zijn met de werken tot aan de Nederlandse grens rustig voort te gaan en ze dan ver der onvoltooid te laten liggen. /-ERUCHTEN, als zou de plaats van de Oostelijke dam in de Zandkreek als onderdeel van het Drie-eilandenplan thans definitief zijn bepaald, zijn uit de lucht gegrepen. Er is nog geen beslissing genomen en al wordt er naar gestreefd op zo kort mogelijke termijn zekerheid te verschaffen, het zal zeker nog wel enkele maanden duren, voordat zal vaststaan waar de dam komt te liggen, helemaal aan de Zuid-Oostelijke kant van Noord-Be veland tot een punt ten Noorden van Wilhelminadorp dan wel enkele kilo meters naar het Westen, waardoor de steiger van Katse Veer erbuiten blijft liggen. Het gedegen onderzoek is nog niet geëindigd, al zijn thans reeds heel wat gegevens verzameld, die nodig zijn om straks een geargumenteerde beslissing te kunnen nemen. .Wanneer de onderhandelingen tus- sen Nederland en België er toe lei den, dat ook het werk aan Neder landse zijde wordt aangevat, kan de verbreding van het gehele kanaal wellicht nog in sneller tempo ge schieden dan waarin thans in België de werkzaamheden voortgaan. Er zal dan van twee zijden uit aan het ka naal gearbeid kunnen worden en ver anderingen in de economische con junctuur zouden mogelijk bijdragen tot een intensiever aanpak. Met- name zou een economische terugslag dit ge volg kunnen hebben, wanneer er "in tegenstelling met thans emplooi voor werkloze arbeiders in Nederland zou moeten worden gezocht. België heeft intussen, zonder de uitkomst van de onderhandelingen met Nederland af te wachten, al vast het voorbeeld gesteld en tracht to! aan de grens op eigen territoir het aangevangen werk zo voordelig moge lijk af te maken. Tot secretaris van de R. K. Zeeuwsch Vlaamse Vlassers- bond is benoemd de heer J. v. Dongen, burgemeester van Aar denburg. Benoemd tot gezworene van de Me- lopolder is C .Boënne te Graauw; tot gezworene van de Van-Alsteinpolier P. Boënne te Graauw; tot gezworene van de Prosperpolder (Ned. gedeel te) R. de Deckere te Clinge; to' gezworene van de Hellegatpolder W Rijk te Vogelwaarde; tot gezworene van de Koningin-Emmapolder R. Ver- haegen te Graauw; tot voorzitter dei waterkering van het calamiteuze wa terschap Oud-en-Jong-Breskens M Manneke-Barendrecht te Breskens; tol dijkgraaf van .het waterschap De- verenigde-poldèrs van Ossenisse E de Waal te Vogelwaarde; en tot ont vanger-griffier van de polder Oude- Eglantier J. Dieleman te Axel. Reorganisatieplannen In hotel „du Commerce" te- Oost burg kwamen de Hoofd- en Plaat selijke Bestuursleden der K.V.C.O. in West-Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot de heer J v. Hauwe die bereid is gevonden een groot deel van de administratieve werkzaamheden te verrichten en mej M. Bogers die de functie van convo- catrice op zich heeft genomen. DU laatste betekende een afscheid van mej. A. v. d. Vleuten, die tot nu toe deze werkzaamheden had gedaan. De voorzitter sprak dan ook woor den. van dank en waardering voor de diensten aan de vereniging bewe zen. Voorts werd medegedeeld, dat het komst uit iedere plaats 2 afgevaar- in de bedoeling ligt om in de toe- digden in het bestuur te nemen. Hierna werden, de, door de groei van de vereniging noodzakelijk ge worden, wijzigingen in het werk schema besproken, die in hoofdzaak er op neer komen dat alle wijzigingen in leden of donateurs uit de diverse plaatsen moeten worden doorgegeven aan het secretariaat in Sluis, Plannen tot uitbreiding der ver eniging zullen door het bestuur wor den uitgewerkt. Voor de reis naar Gent, waar een opvoering zal worden bijgewoond van de opera „Faust", hebben zich zoveel leden opgegeven dat er 2 bussen zul len moeten rijden. (Advertentie) <R> Het spreekt vanzelf, dat, zolang de plaatsbepaling van deze dam haar be slag nog niet heeft gekregen, het on mogelijk is te zeggen, of er bij Kort- gene al dan niet een brug over de Zandkreek zal komen. Men kan ver onderstellen, dat deze daar niet wordt gelegd, Indien de dam meer West waarts wordt gebouwd. Komt hij echter in het uiterste Oosten, dan is de kans op een brug groot, maar dan moet worden verwacht, dat er over de dam geen snelverkeer zal worden aangelegd. Voor het ontwer pen van het aansluitende wegennet zowel op Noord- als Zuid-Beveland, heeft dit uiteraard verregaande con sequenties. Zijn wij wel ingelicht, dan zal er over de dam te allen tijde ver keer mogelijk zijn. maar in het geval van de aanwezigheid van een brug zal waarschijnlijk slechts het lichte ver keer van de weg over de dam gebruik kunnen maken. IN HET WESTEN. Het is verder wel zo goed als ze ker dat de Westelijke dam in het Veeregat zoveel mogelijk West waarts komt te liggen, ten Noor den van Vrouwenpolder en tot het uiterste puntje van Noordwestelijk Noord-Beveland De tweede dam van geringere hoog te,. die gedacht was op enkele kilo meters in de richting van Veere, naast de grote Westelijke afsluitdijk. zal voorlopig echter niet doorgaan. Het gevolg daarvan is, dat er geen zoetwaterreservoir tussen de dam men zal bestaan, waaruit eventueel water in de Zandkreek kan worden gepompt om verzilting tegen te gaan. Het ontbreken van deze tweede dam betekent ook, dat het verkeer niet dicht bij Veere Walcheren binnen komt, maar ten Noorden van Vrou wenpolder, welk feit beslissend is voor de aansluiting op het wegen net van het eiland. Wat de havens op Noord-Beveland betreft, is ook nog geen definitieve beslissing gevallen. De kans is wel groot, dat de haven van Kamperland blijft bestaan, maar geheel vast staat dit nog niet. BUREAU IN GOES. Tenslotte kan worden medege deeld. dat men thans druk bezig is met het bouwen van een houten ba rak aan de Parallelweg bij het Z.T.I. te Goes, vlak bij het station, en waarin de Technische Dienst der Do meinen zal worden gevestigd en van waaruit de uitvoering van het Drie- eilandenplan straks zal worden ge leid. In deze barak zal straks het perso neel. dat speciaal met het werk voor het Drie-eilandenplan is belast, zijn intrek nemen. Hoofd van dit sub-bu reau van Domeinen is ir G. H. S. Hofker. die belast is met de dage lijkse leiding van het werk. ledereen die HUNTER „Mélange 1955" gerookt heeft, weet, dat het de beste sigaret voor 75 ct. is. De opvallende zuiverheid van de tabakken (het simpele geheim van „Mélange 1955"!) zal daarom ook U overtuigen! Wat U ook rookt een proef met HUNTER „Mélange 1955" moogt U daarom beslist niet missen! Dan weet U óók uit eigen ondervinding dat 't een prima - prima sigaret is! 20 stuks 75 Sluiskil krijgt nog geen gas Bij de bespreking in de afdelingen der Staten over het voorstel met de Staat een overkomst aan te gaan tot het betrekken van gas werd ge vraagd hoe G. S. de toekomst der gasvnorziening in Zeeland zien. Voorts wilde men graag weten hoe he-t staat met de gasvoorziening in O. Z. VI. Waarom, zo vroeg men, wordi geen zinker gelegd door het kanaal) ten behoeve van Sluiskil. G. S. antwoordde hierop: Het onderhavige voorstel betreft de gaslevering door de Staat der Ne derlanden ten behoeve van het pro vinciaal gasbedrijf. Het voorzienings- gebied van dat bedrijf omvat de ge meente Vlissingen en het platteland van Walcheren, voor zover dit laat ste van gas is voorzien. Een soort gelijke leveringsovereenkomst wordt gesloten tussen de Staat en de ge meenten Middelburg en Goes. Wat de voorziening van Sluiskil betreft heeft het gemeentebestuur van Terneuzen een onderzoek ingesteld Het resultaat daarvan was. dat on geveer de helft der bevolking prijs stelde op gaslevering. Daarom is het leggen van een zinker niet verant woord. De gemeente Axel is conces sionaresse voor de gasvoorziening van de gemeente Terneuzen. Axel heeft zich gewend tot een deskundige om een plan op te maken voor deze voorziening. De plannen omtrent deze voorziening dienen uiteraard mede te worden afgestemd op de kanaalplan nen. G. S. zullen aandacht blijven wijden aan deze voorziening en wan neer deze in economisch en financieel opzicht uitvoerbaar blijkt deze zekei bevorderen. i Advertentie) STATIONSBRUG HAD KUREN. Dinsdagmorgen half 12 kon de Sta- tionsbrug tengevolge van een tech nische storing niet volledig dicht worden gedraaid nadat er een schip was gepasseerd. Ook de afsluitbomen weigerden hun functie. Aangezien men de zaak niet helemaal vertrouw de, werden auto's maar één voor één toegelaten en er moest langzaam wor den gereden. Omstreeks 12 uur kwam een opzichter van Rijkswaterstaat de zaak bekijken. Hij achtte het gewenst geen auto's meer op de brug te la ten, zodat de automobilisten verplicht waren over Souburg om te rijden. Dit duurde tot tegen half 1. Toen was de storing opgeheven en kon de brug weer normaal worden gebruikt. M. HOLLEBRANDSE BE. GRAVEN Woensdag werd onder zeer grote belangstelling, met name van de zijde van het PZEM-personeel, het stoffelijk overschot van de heer M. Holle- brandse. in leven klerk ten kantore der PZEM te Middelburg op de Al gemene Begraafplaats alhier, ter aarde besteld. Collegas van d« overledene droegen de baar, welke gedekt was door een groot aantal bloemstukken. Namens Bestuur en Directie der P.Z E.M. werd aan de groeve het woord gevoerd door de administrateur de heer M. de Bruijne, die zeer waarde rende woorden wijdde aan de nage dachten^ van de «overledene, na mens het personeel werd gesproken d'oor ded personeelschef, de heer J H. W. van Beuzekom HET SCHUTTERSHOF IS NIET OVERBODIG. In de officieuze raadszitting is de positie van het Schuttershof ter spra ke gekomen. Een lid opperde de mogelijkheid, alleen de Schouwburgzaal van het Schuttershof uit te breiden aan de tuinzijde en van daaruit een overdek te verbinding tot stand te brengen met de foyer, teneinde te ontgaan dat het publiek vanuit de schouwburg zaal de foyer slechts kan bereiken via de garderobe en de lange koude gang. Dit raadslid was van mening, dat door de verbouwing van de „Prins van Oranje" een meer grootscheepse verbouwing van het Schuttershof overbodig was geworden. Een uitbrei ding van de schouwburgzaal aan de tuinzijde bleef echter gewenst en het zou daarom verstandig zijn daarvoor de komende jaren een bedrag te re serveren. Een ander raadslid stelde zich de vraag, om na de uitbreiding van de „Prins van Oranje" het „Schutters hof" als recratie-centrum wellicht grotendeels overbodig was geworden. In ieder geval diende overwogen te worden, of bij een verminderde be zetting van de Schuttershhofzalen misschien aan dit gebouw een andere bestemming kon worden gegeven voor een noodzakelijker doel. Dit lid was van mening, -dat verschillende gemeentelijke diensten beslist op een te bekrompen wijze waren gehuisvest. Hij wees in dit verband op de Dienst Gemeentewerken en de secretarie afdeling voor Sociale Zaken. Op deze vraag werd vanuit de raad opgemerkt, dat het Schuttershof ze ker in een behoefte voorziet dat het zalencomplex vrij vaak zelfs geheel bezet is, en dat een wegvallen van het Schuttershof zeker tot een tekort op oit gebied zou leiden. LEKKEN IN DE GASLEIDING Bij de voorbehandeling der begroting van het Gasbedrijf is gevraagd, of het geraamde gasverlies van circa 10 procent, als een normaal gemiddel de kan worden beschouwd, of dat dit percentage hier hoger ligt dan elders. Hierop werd door B. en W. geant woord, dat een normaal verlies op 6 a 7 procent moet worden geraamd. Het percentage van 10 procent ligt dus bo ven het normale percentage. De oor zaak hiervan is o.a. de overschake ling van de productie van eigen gas op de levering van gas over lange afstand. Het eigen gas was destijds steenkoolgas. Hierin zit naphtaline, welke in het buizennet stromend, een soort afsluitende werking heeft, waar door kleine breukjes worden gedicht. Het nieuwe gas is cokesgas, dit is droog en bevat geen naphtaline, zodat de lekdichtende factor werd opgehe ven. Het zal zaak zijn van het bedrijf zoveel mogelijk activiteit te ontwik kelen, om dit verliespercentage te drukken. HOE STAAT HET MET DE B.B. 7 Door enkele raadsleden zijn inlich tingen gevraagd over de stand van za ken bij de organisatie bescherming bevolking. Hierop is door B. en W. medege deeld .dat de in Goes bereikte resul taten in vergelijking tot andere ge meenten, zeker reden geven tot vol doening over de ondervonden vrijwil lige medewerking der bevolking. Het gestelde doel is echter nog niet bereikt. Het stadium hetwelk werd bereikt stemt tot dankbaarheid maar nog niet tot tevredenheid. De verschillende blokploegen zijn nu zo ver geoefend, dat reeds twee maal een oefening kon worden gehou den. De verschillende cursussen hebben regelmatig voortgang en aan reeds meer dan honderd personen konden diploma's der verschillende cursus sen worden uitgereikt. H einkenszand T GEZONDE DORP Mocht gisteren de oudste inwoon ster haar 93e geboortedag beleven; de wed, Bordui vierde opgewekt haar 90ste. En dit gebeurde niet in een zaamheid want dit krasse oudje heeft 9 kinderen, vele kleinkinderen en 38 achterkleinkinderen. 's Gravenpoldet NIEUWE BURGEMEESTERS KAMER De raad zal Dinsdag a s. in open bare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. toekenning premiën voor vervanging tonnen stelsel en woningsplitsing. Voorge steld wordt verder in verband met de verbetering van de Langeweg een stukje grond aan de provincie te verkopen. Credieten worden gevraagd voor de bouw van een fietsenbergplaats achter het scholencomplex, demping en riolering sloot Haagdijk, bestra- Belangrijke vooruitgang Regelmatig gebruik van laxeermiddelen is niet onge vaarlijk en heeft bovendien allerlei onaangename gevolgen. Na groot succes In Amerika is nu ook in Nederland een nieuwe geneesmethode beschikbaar. Zij herstelt de natuurlijke darmfunctie op natuur lijke wijze zonder telkens weer de ingewanden te verstoren en volkomen onschadelijk! Door een NaturaLax kuur worden de ingewanden er aan gewend weer op geheel natuurlijke wijze ie funciionneren, zonder dat zij telkens door drastische laxeermiddelen behoeven te worden geprikkeld en verstoord. De kuur is vol komen onschadelijk» Ook iemand die al jaren lang aan verstopping heeft geleden behoeft hiervan nu gelukkig in 't geheel geen last meer te hebben I Kuur fl. 3.90 bij apothekers en drogisten. Een Chefaro-product! ting Schuitweg en verbetering straat verlichting. Tenslotte nog een cre- diet voor de verbouw van het ge meentehuis. Indertijd werd de bur gemeesterskamer afgestaan voor het kantoor van de Centrale Dienst Be- velanden voor Bouw- en Woningtoe zicht. Het is mogelijk gebleken op de verdieping de z.g. torenkamer te verbouwen tot burgemeesterskamer. Kapelle BOTSING Op een parkeerplaats aan de rijks weg nabij de Smokkelhoek stond Woensdagmorgen omstreeks 6 uur een veeauto van de heer D. uit Schore geparkeerd. Uit de richting Goes kwam een vrachtauto van de firma van S. uit Goes, die krachtig moest remmen omdat er een tegenligger kwam. Hierbij schoof de auto van v. S. op de geparkeerd staande wagen van de heer D. Beide wagens liepen materiele schade op. Kloetinge NIEUW KANTOOR BOERENLEENBANK Het nieuwe kantoor van de Boeren leenbank aan de Koningin Juliani- straat is gereed gekomen. Het zal a.s. Dinsdagmiddag officieel worden geo pend. Sas van Gent JUBILEA BIJ DE TEXTIELFABRIEK Bij de N.V. Textielfabriek „De Schelde", alhier werd in alle stilte het 25-jarig dienstjubileum van een ze vental employés en arbeiders dezer fabriek gevierd. Met „in alle stilte" willen we dan bedoelen, dat van de ze viering naar buiten geen rucht baarheid werd gegeven. Het waren de volgende dames en heren: G. Etienne, (Zelzate), Rob. Cortvriendt (Sas van Gent), M. van Hecke (Westdorpe), Th. Cappaert (Sas van Gent), M. de Smet (Assenede), Zij mochten allen een ca deau van het gezamenlijke personeel der fabriek en een geschenk van de directie zelf in ontvangst nemen. Vanzelfsprekend volgde na de officiële huldiging een ongedwongen onder-ons. TROTTOIR ZANDSTRAAT Het tragische ongeval, dat zich on langs in de wijk Zandstraat voordeed en waarbij een 3i/2 jarige kleuter het leven verloor, heeft eens te meer de noodzaak aangetoond, dat langs de huizen een trottoir wordt aangelegd zodat de schooljeugd niet meer ver plicht zal zijn, om de drukke provin ciale weg over te steken. Het gemeen tebestuur heeft gemeend deze aan gelegenheid thans intensiever te moe ten aanpakken en belegde daarom 'n vergadering in café Smulder, waar voor alle in aanmerking komende grond- en huiseigenaren in die wijk werden uitgenodigd en waarin zij hun eventuele bezwaren of wensen t.a.v. het afstaan van een kleine strook grond voor het aan te leggen trottoir konden kenbaar maken. Hopelijk is hierdoor bereikt, dat het zo lang ge wenste trottoir op korte termii-. de schooljeugd tot veilige gang van en naar school zal kunnen dienen. dat op 25 Januari een „praatmiddag" tevens een' „vlasfilm" zal worden ver toond. De voormalige inspecteur van de CBTB de heer Elfferich, hield een lezing over „de arbeidsvoorziening in de landbouw". Drs. J. Knibbe uit Goes behandelde de nieuwe voorstellen betreffende het landbouwschap cn de in verband hier mede veranderde contributieheffing. CBTB VERGADERDE Onder voorzitterschap van de heer C. de Putter alhier werd in „het Cen trum" door de afd. Oost Z.-Vlaande ren van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond een vergadering gehouden. Tij dens deze vergadering was o.a. aan wezig de heer Zijlstra, algemeen se cretaris der CBTB. De voorzitter deel de in zijn openingswoord o.m. mede, ZVU-AVOND De heer K.J. Junius Ingermann uit Haarlem heeft voor de afd. Axel van de ZVU een zeer boeiende cause rie gehouden over „Expeditie door Centraal Afrika". Vooral werden door spreker be handeld de nog niet geexploreerde ge bieden van Belgisch Congo. Het hoofd doel was sympathie te winnen voor en liefde tot de gekleurde evenmens. Sint Jansteen SOUVENIR VAN DE GEMEENTE Namens het gemeentebestuur heen burgemeester mr Reuser aan oud burgemeester Geirnaerdt overhan digd een fraai lederen album, in houdende 26 afbeeldingen van grote openbare werken en gebouwen uit het bedrijfsleven, welke onder het bestuur van burgemeester Geir naerdt in de gemeente tot stand zijn gekomen. IJzendijke UITVOERING „FLANDRIA" Zondag a.s. vindt in het R.K. Jeugd- gebouw de le winteruitvoering plaats van de accordeon-club „Flandria". Naast het muzikale optreden van Flandria zelf, vermeldt het program ma het optreden van de zangeres Si- monne Maertens, de goochelaar Ro brecht Verlinden en de conferencier Hubert van Hooreweghen. Bij de burgerlijke stand van Hoede kenskerke werd aangifte gedaan van de 50e geboorte, welk aantal in de ge schiedenis van deze gemeente in één jaar tijds niet eerder voorkwam. De heer Lucasse, vader van de nieu we wereldburger, werd namens het gemeentebestuur een spaarbankboekje overhandigd met een inlegbedrag van f. 25.—. De gemeenteraad van vrouwenpol der heeft uitgesproken het onaan vaardbaar te achten, dat de vanouds op de legger voorkomende openbare landbouwwegen Noorddijk, Vroon- dijk I en Vroondijk II in bet nieuwe wegenplan, dat Ged. Staten vaststel den, als voetpaden worden aangege ven. Rond deze wegen ligt n.l. een agrarisch gebied van ongeveer 100 ba, dat tot ontsluiting moet worden ge bracht. De belanghebbenden hebben ook reeds enige malen bij de Herver kavelingscommissie stappen onderno men om hierin verbetering te krij gen. Momenteel is het zelfs zo, dat diverse percelen niet te bereiken zijn en er volgens deze landbouwers ge sproken kan worden van middel eeuwse toestanden! Uit de brede discussie in de raad bleek, dat oorspronkelijk rustig is afgewacht het werk der Herverkave lingscommissie, omdat het gemeente bestuur in de overtuiging leefde, dat men alle agrarische terreinen zou ont sluiten. Het laatste jaar kon men ech ter niet aan de indruk ontkomen, dat bet laatste gedeelte van het eiland, dat nog onderhanden genomen moest worden (met name het gebied ten Noorden van Vrouwenpolder) niet meer op die wijze zou worden uitge voerd als dit met andere overeen komstige landbouwgebieden het ge val was. Zekerheid hieromtrent werd verkregen, toen het nieuwe wegen plan werd ontvangen. Het gemeentebestuur wenst, dat alsnog een herziening zal plaatsvin den, omdat het z.i. nooit de bedoeling der Herverkavelingswet Walcheren kan zijn dit gebied als een vergeten hoek te beschouwen en aan zijn lot over te laten. De hier wonende land bouwers worden, wat hun bedrijven betreft, naar dezelfde maatstaven be handeld als anderen, terwijl daarte genover dezelfde toestanden als voor de inundatie zouden blijven heersen. Eveneens kon de raad er niet mee accoord gaan. dat de weg, welke toegang geeft tot het bedrijf van de heer C. Langebeeke te Gapinge ter lengte van 305 meter en welk bedrijf voorheen aan de openbare weg was gelegen, ran de eigenaar zal worden toegewezen. Dit zal voor de toch al gedupeerde landbouwer een onover komelijke extra belasting meebren gen, gezien de kosten van onderhoud en vernieuwing. Ook hierover zal in beroep worden gegaan. Voorts zal aan Ged. Staten een schrij ven worden gezonden, waarin gewe zen zal worden op de toestand van de lange weg. Aan het Wegschap Walcheren zal worden gevraagd zich erover te be raden. of deze weg in de huidige staat zonder meer kan worden overgeno men. In het College van Beheer van het Wegschap werden benoemd bur gemeester A. de Kam en wethouder S. de Visser. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Faust. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Een theehuis voor Tobiki. GOES Prins van Oranje: Toneelavond O.K. om 20 uur. Grand: De zaak Para- dine. MIDDELBURG Schouwburg: De man- **?1. v 1SSINGEN Alhambra: Alleen maar een moeder. Luxor: De misdaad van de week. |N HET vergader Kruis, groot, nu loppe hu De voo Wöginger, welkom meester gen van en Const: ris en sec Kruis in het slecht Hierna maken va en bleken stuurslid Tr. Logke: St. Janstei en L. Col: d. Heijde kers, aller Aangezu uit de gei zijn oorza meeste ste: lgden van door zeer een stem gezamenlij aantal bes tot U en burgemeest Polspoel, haalden va wacht, toe Deze uitbri bestuur w; statuten va! ment nog den en het ook nog was. Mr Heijse de gewoont zijn voorzit meester kie gadering ni en werd be te stemmen stuursleden. ming was, met grote Mr Heijs woorden van het Rc herinnering werkzaamhi ste watersn Het Roode ca 60 verse: de bloedtri fare-dienst Daarenteger Kruis niet In Breda dering geho Brabantse c: Protestants in Nederlan is samenges Smit te Go Zeeuws Dag van den Dr pennmgmees Woensdagrr van de fa. welke was fruit, in het schoven. Het elkaar en ve waarde, terw: le schade op De wagen boerenkar en berm terecht, Tegelijk kan de sloot. Het was lang ge De auto had was nu op Kapelle. De de. Opmerke gebeurde op raad van Ka was over de uitvalsweg. Het zilvere ters te Zuidd grijze weer m De plechtig tie werd dooi De feestpree Pastoor J. H mis volgde i druk bezocht: De feestavc waarop o.a. van Dijk uit de van de a. denbosch, Sr. gespannen ve Het feestelij Pastoor J. Hl Hjk de juiste opging, nog de lang niet Daarna volg mers van ko: keurig uitge „Het boek mei al; HET I Gesproken v deken van D Burgemeester ters uit naam traaic bloemei KI de heer slot door de van de K Sr. de Al| de Overste va Sr. Maria b naren beetje schone, (zij ze Zuiddo onverg aan In he en mi zangeressen, l neelspelertjes lei wijze gewerkt, de heer heer Hertog. zo schitterend „Het boek me ze in laten Sr. tevoren H1C Oudenbi opvoeren Superieu un gezeg< het podium w haar H dankte dat de aanbood protest d evene Zuster Een verrassi (vóór het doe I

de Stem | 1954 | | pagina 2