Koningin bevestigde Statuut van het Koninkrijk Hij bleef maar liever in Utrecht Minister wil ook aan advies prijs gaan tornen Adenauer wil opnieuw met Frankrijk onderhandelen Generaal Maczek ere-lid van Bredase Tarcisiusgroep Een Prinsjesdagop 15 December Monument vari geestkracht en wijsheid55 Gebied in nood Holbewoner in de twintigste eeuw DAGBLAD VOOR ZEELAND „Het leven begint bij veertig Thunder jet moest noodlanding maken Alles wat VROLIJKER KOUDER K.VP.-motie minimum-broodprijs Niet geimponeerd NAVO-ministers naar Parijs Mitterand daagt Bidault uit Processieverbod in ARGENTINIË? Saarverdrag niet duidelijk Concessie aan de liberalen Vietnamese leger Kleiner en krachtiger Amerikaanse vliegers Nehroe doet een goed woordje En vader werd kwaad... Onbetaald consult Emigrantenschip ,.Ik ben geen moordenaar" Verplaatsbare aloomcentrale 94e JAARGANG No. 21708 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Bureau voor de üpeuwse Eilanden: GOES, Westsingei 98, Telefoon 2230 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 16 DECEMBER 1945 Advertentieprijs voor de geneie oplage f U.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd - Bureauvoor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - Bubureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel 2801 - OUSTBURÜ, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35J Voorzitter M. Reckman afgetreden Na weigering van de minister van Sociale Zaken, arbeidsbemiddeling toe 4e staan op de wijze zoals de Stichting ,,Het leven begint bij 40" deze verleent, heeft- de heer M. Reckman gemeend zijn voorzitters functie te moeten neerleggen. Het bestuur heeft hem onmiddel lijk het ere-voorzitterschap aangebo den. Zoals bekend verschijnt binnenkort een orgaan waarmee de stichting be oogt door middel van daarin op te nemen vraag en aanbod voort te gaan met het streven werkloze oude re hoofdarbeiders wederom aan een positie in het bedrijfsleven te hel pen, aldus deelt de stichting mee. Arbeiders namen de benen Woensdagmiddag omstreeks half vijf heeft een Thunderjet F-84, bestuurd door de invlieger der Fokker-fabrie ken, A.F. Moll, een geslaagde nood landing gemaakt op Schiphol. De vlieger meldde de verkeerstoren dat hij moeilijkheden had en moest landen. Het toestel dat vermoedelijk motorstoring heeft gehad, kwam niet aan het begin van de baan aan de grond, doch verscheidene meters ver der. Tijdens het landen vlogen een wiel en stukken van het landingsge stel van het vliegtuig af. Aan het ein de van de baan, waren arbeiders be zig met werkzaamheden. Ijlings zoch ten zij een goed heenkomen, toen de Thunderjet aan kwam stormen. Nie mand werd gewond. HET PERSONEEL van de arbeids- bureaux in West-Duitsland gaat Vrij dag in staking. Er worden hogere lonen geëist. DE GROSSIERS in tabaksfabrikaten zijn bar ontevreden. Men vindt de winstmarges, welke de sigaretten industrie van plan is vanaf 1 Januari te geven, ontoereikend. EEN VOORAANSTAAND Zuidkore- aans geleerde heeft zijn landgenoten gewaarschuwd niets te „eten" van de sneeuw, die onlangs is gevallen. Deze zou namelijk radio-actief zijn. DE NAAM van de Amsterdamse „stads-bank-van-lening" zal met in gang van 1 Januari a.s. gewijzigd worden in „stads-crediet-bank voor- roerende-zaken". „Oom Jan" gaat dus van naam veranderen EEN NIEUWE Indonesische partij, de „Pantjasila" heeft besloten een driedaagse boycot tegen de Neder landers te voeren. Dit „uit solidari teit met de Westirianse patriotten in hun strijd tegen het kolonialisme". EEN 53-JARIGE VROUW afkomstig van Cyprus is gisteren te Londen op gehangen. Zij was schuldig bevonden aan moord op haar Duitse schoon dochter. EEN LID van het Britse ambassa de-personeel in Polen is tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man had toen hij kennelijk onder in vloed was een dodelijk ongeluk veroorzaakt. DE HOOFDINSPECTEUR van poli- Me te Kerkrade is nu in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt er van verdacht met een dienstauto levens middelen naar Duitsland te hebben gesmokkeld. EEN VEEHANDELAAR uit Box meer is gisteren door het Amster damse gerechtshof tot een gevange nisstraf van zeventien maanden ver oordeeld. De veehandelaar smokkel de als maar auto's ons land binnen. (Van onze speciale verslaggever). "PkE ZON SCHEEN over een vlaggende resi- dentie. De gouden koets reed uit, om H. M. de Koningin naar de Ridderzaal te brengen. De zon scheen over het gehele Koninkrijk der Ne derlanden, want de drie Koninkrijkslanden Nederland, Suriname en de Ned. Antillen ga ven, zoals de Koningin het zei in Haar rede vanaf Haar rood fluwelen troon, gaven de we reld „een monument te aanschouwen van de macht, die geestkracht, zelfbeheersing en wijs heid kunnen opleveren temidden van de woe lingen van deze critieke tijd'. Met alle pracht en Het was de pracht en praal van Prinsjesdag. Maar toch omdat nu niet dat jarenoude strakke protocol behoefde te worden toegepast was alles wat vrolijker. De diplomaten en politici in hun schitterende uni formen en ambtsgewaden liepen niet zo strak in de rij. De Ridderzaal had een andere aankleding. Er waren kostbare seringen, dahlia's, rozen en groen. Vóór de troon stond een drie potige tafel, bedekt met een roodflu welen kleed, waarop de acte van be vestiging lag naast het bronzen inkt- stel. De ..directeur" van het Kabinet van de Koningin, mejuffrouw Teile gen, stond daarnaast in een donkere lange robe om de Koningin te assis teren bij de ondertekening. Maar éérst beleefden we die imposante plechtigheid van Harer Majesteits aankomst in de met acht zwarte paarden bespannen gouden koets op het Binnenhof, dat, zonovergoten, was afgezet door de in gala-unifor men gestoken ere-regimenten. Het Wilhelmus klonk. „De Koningin!" riep de opper-ce- rcmonior.ecster in de wyci open deu ren. Tussen minister-president Dr. Drees en de minister-president van Suriname schreed de Koningin bin nen. Ze was gekleed in een grijs blauwe robe. Achter haar kwam Prins Bernhard in het gala-uniform van inspecteur-generaal van de Ma rine. De Koningin, op haar troon geze ten, luisterde naar de woorden van haar drie ministerpresidenten. Daar na stond zij op en begaf zich naar de kleine tafel met de acte van be vestiging. Fotografen en filmopera teurs kwamen in actie. Nadat de Ko ningin haar handtekening had gezet, volgden de minister-presidenten. Ook Prof. Kernkamp, minister van Over zeese Rijksdelen, tekende de acte mee. praal, die anders slechts ten toon wordt gespreid bij de opening van de Staten-Generaal, beves tigde ,H. M. de Koningin door Haar handteke ning het Statuut van het nieuwe Koninkrijk. De minister-presidenten van de drie landen hielden korte redevoeringen, waarin bij die van de premiers van Suriname en de Ned. Antillen vooral naar voren kwam de nadruk op de on derlinge hulp en bijstand en samenwerking in koninkrijksverband onder de bezielende leiding van het Huis van Oranje. Toen sprak de Koningin. Een war- me, menselijke rede, waarvan we nauwelijks kunnen geloven, dat dit een tekst was van ambtelijk overleg, zoals b.v. bij een Troonrede gebrui kelijk is. En buiten, op het Malieveld, stond een batterij kanonnen. Schoten ver kondigden, dat een historisch mo ment in de geschiedenis van het Ko ninkrijk was aangebroken. H. M. de Koningin en Prins Bern hard hebben gisterenavond aan de delegaties der Rijksdelen en een groot aantal andere regeringsautri- teiten een diner aangeboden. DE VERSLAGEN democratische candidaat bij de jongste Ameri ka aanse presidentsverkiezingen, Adlai Stevenson, gaat in Chica go een advocatenpractijk begin nen. MANFRED VON BRAUCHITSCH, voor de oorlog een bekend Duits auto-coureur, is door dé Federale aanklager te Karlsruhe in staat van beschuldiging gesteld. De aanklacht j dt; „poging tot omverwerpen van de Duitse regering". „GELIJKHEID" in de betrekkingen tussen Japan en de Verenigde Sta ten is hetgeen twee Japanse minis ters en 24 andere vooraanstaande Ja panners in een memorandum aan president Eisenhower hebben ge vraagd. geldig tot Weersverwachting, l vanavond: Overwegend droog met vooral j 1 aanvankelijk op vele plaatsen I mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Belangrijk kouder dan gis- teren. J Vandaag: Zon onder 16,29 uur Morgen: Zon op 8.43 uur. Maan t op 0.39 uur. T1RABANT wordt hoe langer hoe meer een schakelgebied J"-* in het Nederlands geheel en ook in de groeiende Bene lux. Hierover lopen verbindingen van „het Noorden' naar Zeeland, België en verder. Hier voltrekken zich grote sociaal-economische veranderingen, welke een goede be werktuiging met water en wegverbindingen vereisen. Er zijn echter nog tal van waterstaatkundige en verkeersgeo- grafische onvolkomenheden, welke een behoorlijke uitoefe ning van oude en nieuwe taken in de weg staan. Bizonder komt dit tot uiting in Midden-Brabant, waar wateroverlast, rivierovergangen, gebrekkige wegen, onvolkomen vervoers- gelegenheid tal van moeilijkheden scheppen. Aan dit alles nu gaan we een reeks van beschouwingen en interviews wijden. Vandaag vindt men het eerste artikel daarover in de krant. Niettegenstaande de K.V.P.-afge- vaardigde drs. Janssen een motie indiende, om de beslissing van de regering tot afschaffing van de mi nimumprijs voor brood op te schor ten, waarschuwde Minister Zijlstra voorzichtig maar duidelijk, dat hij zich daardoor niet laat imponeren en nog een stap verder wil gaan, nl. door ook de adviesprijs van de Ne derlandse Bakkerijstichting op losse schroeven te zetten. De bewindsman kon deze houding aannemen, nadat hij vernomen had, dat de indiener van de motie slechts door zijn eigen fractie zal worden gesteund als 't vandaag op stemming aankomt. De meeste fracties vonden de motie te verstrekkend. Zoals men zich herinnert heeft de regering de minimumprijs voor brood per 20 December e.k. afgeschaft. Naast de minimumprijs, beneden welke geen bakker mocht gaan, had de Bakkerij-stichting ook nog een adviesprijs vastgesteld, welke 4 cen ten boven de minimumprijs ligt en waaraan de meeste bakkers zich houden. Afschaffing van de minimumprijs betekent dus in de practijk niets, meenden de meeste afgevaardigden. Pas de afschaffing van de advies prijs zou iets kunnen betekenen, waarop Minister Zijlstra repliceerde, dat hij de remmen slechts langzaam kon losgooien. „Ik overweeg om op te treden tegen de boycot, die wordt ondernomen tegen de bakkers, die beneden de adviesprijs verkopen". Reeds eerder had de Minister ge zegd, dat hem ter ore is gekomen, dal deze bakkers vanwege de activi teiten van de Nederlandse Bakkerij- Stichting, die een machtig lichaam vormt, geen grondstoffen, o.a. gist meer kregen, nadat zij om bedrijfs economische redenen tot prijsverla ging waren overgegaan. Zoals bij vroegere gelegenheden is gebleken, is Prof. Zijlstra een fel tegenstander van alles wat naar kar tel-vorming zweemt. De zeer lange motie van drs. Jans sen beoogt de benoeming van een regeringswaarnemer in de Neder landse Bakkerij-Stichting en het op schorten van het regeringsbesluit tot afschaffing der minimumrijs tot na der overleg is gepleegd. H.M. de Koningin tijdens de onder tekening. Naast haar mej. dr M. A. Tellegen, die de actes ter onder tekening aan H.M. aanbood. Op de achtergrond jhr D. G. de Graeff. Minister Dulles van de V.S. houdt vandaag in Parijs met Eden en Men- dès France voorbereidende besprekin gen op de vergadering van de NAVO- Raarl. die morgen wordt gehouden en waar belangrijke defensiekwesties ter sprake zullen komen. Zoals gemeld, zal er bijvoorbeeld gesproken wor den over de vraag, of, in geval van Russische agressie, de legerbevelheb bers dan wel de regeringen van de Westerse landen over het gebruik van atoomwapens moeten beslissen. Montgomery en andere legerautori- teiten hebben gesteld, dat het politie ke overleg een funeste vertraging zou kunnen geven en dat het opperbe vel onmiddellijk moet kunnen hande len. De regeringen van de Europese NAVO-l'anden zien echter een gevaar in het standpunt van de generaals. Lord Ismay, secretaris-generaal van de NAVO verklaarde eveneens, dat de beslissingsbevoegdheid bij de re geringen moet blijven berusten. De ministers Beyen en Staf, als af gevaardigden van' Nederland, zijn gis terenavond naar Parijs vertrokken. De Franse minister van Defensie heeft meegedeeld, dat de regering 'n totale reorganisatie van de defensie voorbereidt met het oog op de atomi- sche oorlogvoering. West-Duitsland zou 1326 vliegtui gen bijdragen tot de Europese verde diging tegen Frankrijk 1980. Frank rijk zou 18 divisies leveren tegen Duitsland 12. De Franse minister van Binnen landse Zaken, Mitterand, heeft Bi dault uitgedaagd „in het openbaar de geruchten te bevestigen, als zou Mitterand indertijd zyn afgetreden, omdat hij betrokken was by het Franse defensieschandaal". Bidault. voormalig minister van Buitenlandse Zaken, zou voor de commissie van onderzoek. die de zaak te behandelen kreeg, en ook in particuliere gesprekken Mitterand hebben beschuldigd. Het merkwaardige is. dat Bidault in de Nationale Vergadering reeds heeft beweerd, dat de huidige mi nister van Binnenlandse Zaken inder tijd als minister van Staat was af getreden. omdat hij het niet eens was met de politiek van de regering inzake Noord-Afrika. In het Argentijnse parlement is een wetsontwerp ingediend, dat voor ziet in verbod van religieuze bijeen komsten en processies in de open lucht. Het ontwerp wordt gesteund door de geheel 'uit Peronisten bestaande senaat en de Peronistische meerder heid in de Kamer van Afgevaardig den. De eerste dag van het debat in de Westduitse Bondsdag over de accoor- den van Parijs heeft geen opzienba- barende beslissingen gegeven. Wel mocht als een verrassing gelden de aankindiging van Adenauer om met Frankrijk nieuwe Saarbesprekingen te houden. Men is het niet eens over de interpretatie van het verdrag. De Verenigde Staten en Frankrijk hebben er overeenstemming over be reikt, dat het Zuidvietnamese leger kleiner maar doeltreffender moet worden. Er wordt een inkrimping van dit leger met 90.000 man beoogd. Door deze beperking zullen ver moedelijk de dissidente groepen, waaronder een aantal van de plaat selijke secten, ontwapend worden. Deze organisaties verzetten zich te gen eerste-minister Ngo Dinh Diem. De Verenigde Staten zullen in 1955 ongeveer 100.000.000 dollar bijdragen voor handhaving van de Franse troe pen in Indo-China. Overigens zal de ontruiming van het land door de Franse troepen worden verhaast. Reeds enkele dagen geleden was in Bonn uitgelekt, dat dr. Adenauer zijn onderhandelingsplan aan de weerbar stige liberale fractie had voorgelegd. Dit wordt in parlementaire kringen dan ook als een verklaring be schouwd van de houding der liberale fractie, die zich gisteren met dr. Adenauer solidair verklaarde tegen een socialistisch voorstel om de be handeling van het Saarvraagstuk van de agenda te schrappen. Eerst nadat dit besluit genomen was, kwam Ade nauer met zijn verklaring, dat de jongste officiële interpretaties van 't Saarverdrag in strijd met inhoud en geest van het accoord zouden zijn en dat.hij daarom nieuwe onderhande lingen zou trachten aan "te knopen. Adenauer kondigde aan, dat hij, zo de Franse regering op het stand punt blijft staan, dat interpretaties overbodig zijn. aan premier Men- dès-France wil voorstellen de bemid deling van de Verenigde Staten en Engeland in te roepen. Uiteraard vierden de liberalen, die vandaag bij monde van Adenauers persoonlijke tegenstander, oud-mi- nister Dehler, aan het woord kwa men, deze toezegging als hun eigen triomf. Eerst als bekend is, of de Saarlanders vrijelijk naar een ,,Heim ins Reich" mogen blijven streven, zullen zij zich over het statuut uit spreken. De socialisten verweten Adenauer, dat hij een verdrag aan het parle ment zou hebben voorgelegd, waar van hijzelf de draagwijdte niet ken de. Ook fulmineerden zij tegen de herbewapeningsplannen. Winston Churchill had geen lijd Antwoord van Eisenhower Een in het geheim ingezette aanval op de vriendschap van de Poolse generaal Stanislaw Maczek is dezer dagen met succes be kroond: Verkenners van de Bredase Tarcisiusgroep hebben het zonder medeweten van hun leiders klaar gespeeld de befaamde generaal ere-lid te maken van hun groep. Hij schreef vanuit Schotland de eervolle uitnodiging met genoegen te willen aan vaarden. Soortgelijke voorstellen aan Winston Churchill en Prins Bernhard mis lukten. In ons land verbiedt een spelregel, dat de prins goedgunstig op zo'n verzoek zou kunnen beschikken. De Engelse staatsman kan slechts lid worden in verenigingen, waarin hij actief deelneemt. Hij dacht, dat het, gezien zijn drukke werkzaamheden, niet mogelijk was aan een Bredaas kampvuur te komen zitten of zijn eigen potje te koken. Dit zijn de vruchten van een merkwaardige briefwisseling. De correspondentie begon in No vember. Enkele verkenners vroegen toen op slinkse toon adressen aan hun leiders, die geen hoogte kregen van de diepere bedoeling. Zij zorgden er toch voor, in het goede vertrouwen dat ze er de jongens een plezier mee deden. Op dit moment vragen zij zich echter gespannen af. wat er allemaal nog kan gebeuren. Niet alle brieven zijn namelijk al beantwoord. De leiders herinneren zich, dat ze ook het adres van het Witte Huis in Washington, regeringsadressen in Bonn en dat van Z.H. de Paus in Rome hebben gegeven, zodat het aantal ere leden van de groep nog aanmerkelijk kan worden uitgebreid. van Breda. Hij liet de ondernemende verkenners weten, dat hij het lidmaat schap graag aanvaardde. Hij herin nerde in zijn brief aan de bevrijdings dagen. toen- hij ons land in al zijn vrijheidszin en vredelievendheid had leren kennen". Als men vrijheid en onafhankelijkheid wil bewaren, moet de jeugd worden geleerd die vrijheid te dienen, van hun vaderland te hou den en het te dienen volgens de Chris telijke levensbeginselen", schreef hij. Niet teleurgesteld Winston Churchill liet zijn antwoord samenstellen door de heer A. E. Da vidson van de Engelse ambassade te Den Haag. De Bredase jongens had den hun uitnodigingsbrief tevens be nut om de grijze politicus te felici teren met zijn 30ste verjaardag. Hij bedankte vriendelijk voor dit gebaar. Helaas bedankte hij ook voor het aanbod. De verkenners waren evenwel niet teleurgesteld. Zij vonden het al heel mooi. dat een man als Churchill ant woord wilde geven. Zij konden trou wens zijn bezwaren billijken. Met grote spanning wacht men nu af wie allemaal nog meer zullen ant woorden. De blijde tijdingen werden giste renavond aan de gehele groep ken baar gemaakt. In liet verenigingslo kaal was onder meer Dr. Kolmar aanwezig. Deze vooraanstaande Pool is een persoonlijke vriend van generaal Maczek en het was dus vanzelfspre kend. dat hij aandeel nam in de fees telijkheden, die men met vaart op touw had gezet. Hij sprak de. jongens toe en het was allemaal zo plechtig, dat zelfs de unieke briefschrijvers er stil van werden. I am to express regret that it would not "be possible for Sir Winston Churchill to accept honorary membership of the Group, His rule is that he is only able to accept honorary membership of organisations in which he is able to take an active personal interest, and this would not be possible in the present instance because of the pressure of his other duties. I am, Sir, Your obedient Servant, STANISLAW MACZEK graag ere-lid.... Eerste succes Het eerste succes leverde lt.-gene- raal Maczek, de roemruchte bevrijder (A.E. Davidson) Dit is het klare bewijs van de stunt, die verkenners van de Tarcisius groep te Breda uithaalden: Een gedeelte van de brief, die Churchill terugschreef. Vrij vertaald luidt de inhoud: „Tot mijn spijt moet ik meedelen, dat 't Sir Winston Chur chill onmogelijk is het erelidmaat schap van de Groep te aanvaarden. Het is zijn stelregel, dat hij slechts het erelidmaatschap van verenigingen kan aannemen, waarin hij per soonlijk actief kan deelnemen en dit zou op dit ogenblik niet mogelijk zijn, gezien de vloed van zijn andere werkzaamheden". Volgens het Indische blad „States man" heeft de premier van India. Nehroe, er bij de communistisch-Chi- nese premier op aangedrongen, Ham- marskjoeld te ontvangen voor een on derhoud over de elf Amerikaanse vlie gers. Nehroe zond Tsjou En Lai een boodschap, waarin, naar men geloofde wordt gezegd, dat het contact Peking een gelegenheid zal geven tot directe onderhandelingen met de Verenigde Naties. Van de zijde der Indische regering werd het bericht bevestigd. De zeventienjarige lichtma troos J. W. K. te Utrecht ver liet op 5 December de ouderlij ke woning, om, zoals hij aan zijn ouders vertelde, te monste ren op een schip. Maar terwijl zijn ouders dachten dat hij op zee rondzwalkte, vertoefde zoontjelief onder de vloer van de ouderlijke woning Hij zou er nog gezeten hebben, als zijn vader Maandagnacht geen ge stommel onder de vloer had ge hoord en eens poolshoogte ging ne men. Toen hij met een zaklantaarn onder de vloer scheen, zag hij zoon lief op een hoop lompen liggen. Er volgde een woordenwisseling, waarop de zoon het hazenpad koos en de hulp van de politie inriep. De ver bolgenheid van de vader was zo groot, dat de politie eens ging praten en het resultaat is, dat zoonlief thans weer op een normaal bed slaapt. Hij was op de 5e December niet gaan monsteren, maar bleef in Utrecht rondzwerven, 's Nachts kroop hij on der de vloer van de ouderlijke wo ning, waar hij wat lompen bijeen had gebracht, om daarop te slapen. Als er niemand thuis was, plunderde hij de provisiekast. Tien dagen lang heeft hij zo onder de vloer van zijn ouderlijk huis gewoond. Een Westberlijnse dokter, die ver klaart door de Russische autoriteiten geraadpleegd te zijn over de ge zondheidstoestand van Stalin kort voor diens overlijden, heeft voor de vierde maal verzocht om betaling van zijn honorarium. De dokter, Fritz Heese, richtte zijn verzoek in een telegram aan de Sov jet-ambassadeur en Hoge Commissa ris in Oost-Berlijn, Poesjkin, doch hij heeft naar hij Woensdag mee deelde. npg steeds geen antwoord ontvangen. Tweede Kamer heeft (Van geen bezwaar onze parlementaire corres pondent) Met 59 tegen 15 stemmen heeft de Tweede Kamer goedkeuring gehecht aan de aankoop van het Amerikaan se stoomschip „Americain", dat de regering van plan is om te bouwen tot emigrantenschip. Met de aankoop alleen is ruim 6.5 millioen gulden gemoeid. De ombouwing en inrich ting zal nog eens 14 millioen gulden vergen'. De tegenstemmen kwamen van de V.V.D., K.N.P., S.G.P., de enige aan wezige communist en enkele leden van de C.H.U. „Ik ben lid van het comité voor terroristische aanslagen van de com munistische Toedeh-partij en mij is opgedragen U uit de weg te ruimen, maar ik ben geen moordenaar", aldus een 27-jarige Pers, die zich Dinsdag bij de militaire gouverneur van Te heran. generaal Teimoer Baktiar, een neef van koningin Soraja. aanmeldde en een revolver op tafel legde. Dank zij inlichtingen van de man in kwestie, heeft men de hand kun nen leggen op de leider van het co mité. De Amerikaanase commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaak, dat zij een overeenkomst heeft aan gegaan met de ..American Locomo tive Company", krachtens welke de maatschappij een atoomkracht cen trale zal ontwerpen en bouwen, die gedemonteerd kan worden en door de lucht kan worden vervoerd. Het eerste type zal een capaciteit van ongeveer 2.000 kilowatt krijgen.

de Stem | 1954 | | pagina 1