agbla? n s „Het leven begint bij 40 mag niet bemiddelen Chefariue,4 M AT EEN ONDERLIJKE ERELD Het huis met de duizend kaarsen I in gen TERIE 10 akt 35 - 20 1.35 TWEEDE MAD WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 Koude oorlog gaat door Paraat W1? van het ene landsdeel naar het andere verhuist voor zijn werk en zijn brood, zal daar vaak heel andere levensopvattingen en levensgewoonten ontmoeten. Er moet een proces van aanpassing plaats vinden, dat niet zelden met Waarschuwing KALODERMA GELEE EBB Kanaal Vergunning niet verleend Gecombineerde werkingbeter en krachtiger! Verkcersfilm over brom f iels PeV&UH mütk met utetól ixcfati RADIO ZG^ *k n0rS GO ik gram 4g 100 gr. 49 100 gram 55 00 gram 75 00 gram 75 sortering GUREN r grote p. fl. 9g tRY BRANDY V OP ZOOM DER STEEN Advertentie) RAUWELIJKS had Mendès-Fran- se vorige week de Franse am bassadeur te Moskou laten infor meren naar de mogelijkheid van onderhandelingen in Mei en van een regeling voor Oostenrijk, of de Sovjet-Russen kwamen met een nieuwe nota in antwoord op de af wijzing van de conferentie voor een Europees beveiligingssysteem door het Westen. Deze nieuwe Russische nota ver klaart onderhandelingen NA de ratificatie van de Parijse accoor- den over de positie van Duitsland en Oostenrijk nutteloos. Zij keert zich tevens in het bijzonder tegen de herbewapening van Duitsland en speculeert aldus op de oppositie in West-Duitsland en Frankrijk tege lijk tegen de eigen regeringen om uiteindelijk toch nog de bekrach tiging der Parijse overeenkomsten te voorkomen. Deze nota, welke ook dreigt met een uitbreiding van de militaire macht van het Sovjetblok onder een gemeenschappelijk opperbevel, heeft intussen de Raad van Europa te Straatsburg niet weerhouden op de ratificatie der Parijse accoorden aan te dringen. Daarbij is ook te kennen gegeven, dat de uitvoering der accoorden tijdens eventuele be sprekingen met de Russen niet mag worden opgeschort. Op een verstrakking van de Rus sische houding en nog verdere po gingen om de ratificatie der accoor den te verijdelen is men in het Westen behoorlijk verdacht geweest De redenering van de Sovjet-Rus sen, dat het Sovjetblok zich om de vrede te beschermen bij uitvoering der Parijse overeenkomsten genood zaakt ziet tot verdere versterking van de bewapening in Oost-Europa, is ook niet aanvaardbaar, omdat Oost-Europa al lang over een ster ker bewapening dan West-Europa beschikt. Zij kan daarom de uit voering der Parijse accoorden niet ophouden, doch moet die eerder sti muleren. Nog op 5 November heeft de se cretaris-generaal van de NAVO, Lord Ismay, verklaard, dat het dwaasheid zou zijn de defensie 'an het Westen te laten verslappen on der h valse voorwendsel, dat de militaire dreigingen van Russische zijde verdwenen zou zijn. 17 No vember zei Eden op zijn beurt, dat er geen enkel bewijs was voor een afzien van hun aggressieve plannen door de Russen. 22 November kwam Churchill herinneren aan zijn voor nemen om in 1945 de Duitsers tegen do Sovjet-Russen te herbewapenen, waarmee hij scheen te willen zeg gen, dat het moment daarvoor nu binnenkort niet meer te ontgaan is. Maarschalk Montgomery heeft daarop, 2 December, in New York nog verklaard, dat er dringend een bondgenootschappen j k strategisch plan moest komen, omdat de ko mende 5 jaar nog moeilijker zouden zijn dan de vijf voorafgaande. „Als ons bondgenootschap gaat verzwak ken, betekent dat het einde voor ons allemaal!" Het is dus begrijpelijk, dat men zich in Londen ongerust maakt over het politieke spel van Mendès-Fran- ce en generaal de Gaulle. Hun stre ven zou op onderhandelingen met de Russen kunnen uitlopen na een louter symbolische ratificatie van de Parijse accoorden. Hierbij komt, dat men zich afvraagt, of de hou ding van Tito tegenover het Westen wel zo stabiel is. De toenaderings pogingen van Sovjet-Rusland tot Joego-Slavië hebben nog geen di rect resultaat opgeleverd, maar Ti to schijnt teleurgesteld door het uitblijven van gevraagde economi sche steun uit Amerika. Hij gaat een reis naar Nehroe in India onderne men, die daarna op zijn beurt naar Moskou zal vertrekken. Ook met het oog op India schijnt Churchill thans een andere toon te genover Moskou aan te slaan. Ter wijl de wereld naar een modus vivendi zoekt, blijft aldus in feite de koude oorlog over en weer voort duren. sloornissen gepaard gaat. Na een aanvankelijk enthousiasme over nieuwe omgeving en nieuwe werk kring kan er een inzinking, een de pressie volgen. Dit geldt de man, doch niet minder de vrouw. Hoe kan men die aanpassings-stoor- r.issen opheffen, beter nog: voor komen? Hiertoe zijn practiseh-weten- schappelijke onderzoekingen nodig. Zo'n onderzoek zal zich echter naar verschillende richtingen moeten uit strekken. De psychologische ge steltenis van de betrokkene, het verschil in levensgewoonten, de aard der behuizing, de manieren van ontspanning en vrije-tijdsbe- steding, de geest in werkplaats en bedrijf, de andere wijze van wer ken, het godsdienstig klimaat, het zijn zo enkele factoren, welke van invloed zijn op dit vraagstuk. Wetenschappelijke instituten met verschillende doelstelling dienen dus aan het onderzoek en het uit werken daarvan te pas te komen. Toch is het ook duidelijk, dat de werkterreinen elkaar raken en ge deeltelijk overlap" te hulp geroepen instituten !n; van elkaar werken, zijn dnuh'" onvermijde lijk. Een nauwe v fandhouding is nodig. Ziedaar aan de hand van een practisch voorbeeld uiteengezet, wat de pas opgerichte Stichting Mens en Maatschappij beoogt. Men heeft Zaterdag in ons blad kunnen le zen, welke instituten en organisa ties er allemaal in vertegenwoor digd zijn. Menigeen zal er bij opge keken hebben, dat de samenleving der Nederlandse katholieken reeds zo rijk bewerktuigd is. Er zal ook wel hier en daar weer de opmer king gehoord worden: Moet dat nou allemaal specifiek katholiek zijn? Wetenschap is toch wetenschap. Misschien haalt men zelfs het Man dement er wel bij. Wie echter even doordenkt, zal beseffen, dat de le vensbeschouwelijke fundering hier beslist geboden is en dat slechts van de levensbeschouwelijke fundering uit naar samenwerking met ande ren kan en moet gestreefd worden. Neutraliserende strevingen, welke slechts op een vervlakkend huma nisme kunnen neerkomen, dienen we dan ook te weerstaan. Katholiek wetenschappelijk Nederland heeft dit duidelijk gedemonstreerd door deze Stichting tot stand te brengen. Er is al meermalen gezegd, dat wij katholieken bij verschillende nieu we verschijnselen achter de feiten aanliepen. Thans kan men echter zeggen, dat we vóórgaan en paraat zijn voor de ontginning van terrei nen, welke nog voor een belangrijk deel braak liggen. DE Duitse socialisten gaan het voorbeeld van hun Belgische geestverwanten navolgen. Ze zoe ken toenadering tot liberale en conservatieve elementen om op een program met het anti-clericalisme als bindmiddel samen te gaan re geren en de katholieke partij in de hoek te dringen. In Beieren de monstreert zich dit wel zeer duidelijk. De schoolstrijd had een grote rol gespeeld in de ver kiezingscampagne. De Bisschoppen achtten het zelfs hun plicht een vermanend woord te spreken. De socialisten antwoordden met de be- tise: „Ge wilt toch ook geen confes sionele scheidingen in het leger!" De katholieke partij boekte een flinke winst, doch de socialisten kunnen in een monsterverbond van alle niet-katholieke partijen net een regeringsmeerderheid presideren. In Hessen werd het van hetzelfde laken 'n pak. Is het anti-clericalis me sterker dan alle socialistische afkeer van „conservatisme"? Hier te lande liggen de verhoudingen ge lukkig nog anders. Doch reeds speel de een Burger met de gedachte, dat de P.v.d.A. omwille van een bis schoppelijk woord ook wel eens zou kunnen vluchten in een bond genootschap met de liberalen. Het zijn merkwaardige tekenen aan de wand. Een aanmaning voor de katholieken, om hun solidariteit en eendracht te verstevigen. (Advertentie) maakt handen zacht als fluweel De Cubaanse regering lieert de Campania del Canal del Atlantico al Mar Caribe" een concessie verleend tot het gra ven van een scheepvaartka naal door Cuba, dat het eiland in tweeën zal delen. Het ka naal zal lopen van de Carde- nasbaai naar de Cochinosbaai. Het Noord-Zuid lopende ka naal zal vijftien meter diep worden en 1,3 milliard gulden kosten. De kwestie van oudere arbeids krachten b^sp-ckende, heeft minis ter Suurh«T Maandagavond in de Kamer geze dat hij dezer dagen definitief geweigerd heeft vergun ning tot arbeidsbemiddeling te ver lenen aan de stichting ,,Het leven begint bij veertig". De bemiddeling geschiedde op een volkomen onverantwoorde, dilettante rige manier en men mocht ook niet anders verwachten, want arbeidsbe middeling is een vak, aldus de heer Suurhoff. De kwestie der vergeten groepen achtte de minister zo inge wikkeld, dat hij niet denkt dat de SER er binnen twee of drie maaden uitkomt. De binnenlandse migratie veroor zaakt enige problemen voor de be trokkenen, maar spreker meende, dat men de mensen toch niet te veel moet bemoederen. Een klein beet je ondernemingszin is er gelukkig nog en men moet zich er voor hoe den allerlei problemen te weven rond de migratie. NOG EMIGRATIESCHIP VAN DE REGERING De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft meegedeeld, dat de aankoop van het stoomschip Ame rican" door de regering wordt voor gesteld om de emigratie zo doelma tig en efficiënt mogelijk te doen verlopen. Het emigratiebeleid voor ziet in een omvangrijke emigratie over een lange periode, zodat de voorgestelde aankoop hierin, naar de mening van de minister, zeer wel past. Zoals bekend, wordt gestreefd naar een aandeel van 20 pet voor de luchtvaart en van 80 pet voor de scheepvaart in het vervoer van emi granten. De uitbreiding van de vloot heeft op zichzelf geen toeneming van het aantal emigranten ten gevolge. Niettemin zal de verhoudinng 20:80 kunnen worden gehandhaafd. WETHOUDER FEBER OVER ZIJN BELEID In een rede heeft de Haagse wet- nouder van Wederopbouw, ir L. J. M. Feber, uiteengezet, dat het on voldoende tempo bij de Haagse wo ningbouw te wijten is aan de span ning op de arbeidsmarkt. Bovendien speelt de behoefte aan arbeiders voor andere bouwwerken kantoor gebouwen voor het rijk, voor semi- overheidsorganen en grote particu liere instellingen een niet geringe rol. Het werken van arbeiders op andere bouwwerken noemde ir Fe ber de oorzaak van het feit, dat de woningbouw landelijk omhoog, maar in Den Haag omlaag is gegaan. VIJFTIEN RAMPEN DEPOTS Binnenkort zal het 65ste rampen depót van het Roode Kruis in ons land zijn ingericht, namelijk het de pót te Rotterdam. Daarna zullen nog vijftien depóts in het land moe ten worden ingericht voordat het project der materiële hulpverlening dat in 1948 werd ontworpen, geheel zal zijn gerealiseerd. Voor de inven tarissen van deze vijftien depóts en van een aantal kringmagazijncn en een centraal magazijn is in toaal nog 1.110.000 nodig. Aflvprtentie) Een van de belangrijke ontdekkingen is, dat bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht Geleerden hebben ontdekt dat be paalde combinaties van geneesmid delen een bijzonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd m Che- farme .,4 elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan wanneer andere middelen falen en doen wer kelijk wonderen r/ TEGENPUNEN.nGRIEP. 20TABLETTEN A85e DE VERHOGING VAN DE LOONGRENS In het Voorlopige Verslag van de Tweede Kamer over de wetsontwer pen met betrekking tot de verhoging van loongrenzen en uitkeringsbedra gen, wordt meegedeeld, dat men vrijwel algemeen de aanpassing van de loongrenzen en uitkeringsbedra gen der sociale verzekeringswetten aan de situatie, ontstaan door de laatste loonronden, juist acht. Men was van oordeel, dat bepaal de punten, noch bij de schriftelijke voorbereiding der openbare behan deling van deze ontwerpen, noch bij de openbare behandeling zelf, tot hun recht zouden kunnen komen ten gevolge van parlementaire tijdnood. Daarom vond algemeen de gedachte ingang eventueel een bespreking door de Kamer van zodanige punten alsnog mogelijk te maken, bij voor beeld aan de hand van een door de minister in te dienen nota. In ons land zijn thans 300.000 bromfietsen op de weg. Jaarlijks ko men er nog tienduizenden bij. Helaas stijgt ook het aantal verkeersonge lukken met bromfietsen, dat verdrie voudigd is. Te weinig nog beseffen de b:om- fietsberijders dat hun vervoermiddel in de wet gelijk is gesteld met het langzame verkeer en zij zich als ge wone fietsers te hebben te gedragen. Een grote Zaanse industrie heeft dit jaar een film over de bromfiets laten maken, die tot titel draagt: ..Sterrit naar Uddel". Deze week zul len in het land zestien copieën van deze voorlichtingsfilm in vertoning gaan. EEN DODE BIJ AUTO-ONGELUK Maandagavond is de 56-jarige heer A. C. Spoor uit Amsterdam nabij het gehucht De Hulk onder Hoorn dodelijk verongelukt. De heer S. kwam met zijn wagen, waarin ook zijn dertigjarige zoon en diens echt genote zaten, vanaf de Avcnhorner Jaagweg uit de richting Alkmaar. Waarschijnlijk door te grote snel heid is de auto in de bocht aan het einde van deze weg geslipt. Hij sloeg in de berm over de kop en kwam daarna weer op zijn wielen terecht op een stukje moeras. De heer S. was uit de wagen geslingerd en be landde juist onder de auto, die bijna een meter in het moeras wegzakte. De zoon en schoondochter bleven on gedeerd. Zucht Chauffeur D nis Snyder uit Odell moest uitwijken voor 'n geparkeerd staande auto. Daarbij sloeg z'n wagen echter over de kop. Door deze ma noeuvre werd onze Dennis uit de cabine geslingerd. Hij kwam geluk kig zacht terecht: Hij belandde in het zaagsel, dat hij had geladen en dat zorgvuldig over de weg was ver spreid, nadat de auto had rondge told. Hij mankeerde niets. Predikant Amerika heeft thans een „atoom- predikant" in de persoon van dr William Pollard. Dr Pollard was in dertijd een van de leiders van het Amerikaanse research instituut in Oak Ridge en werkte mee aan de vervaardiging van de atoombom. Daarna veranderde hij van levens richting en werd predikant. „Ik heb dit niet gedaan uit schuldgevoelens", zo zegt de man. „Vroeger was ik godloze, maar door mijn werk heb ik moeten erkennen dat heel veel dingen niet langs natuurweten schappelijke weg kunnen worden verklaard. Bussen Nog vóór het einde van dit jaar zal in het Rotterdamse stadsbeeld een nieuw type autobus verschij nen. Het is een product van Zwit sers-Nederlandse samenwerking. De motor in deze bussen beuindt zich achterin, waardoor het moge lijk was de vloerhoogte van de bus boven de straat zeer laag te makend Er kon daardoor met slechts één opstaptrede worden volstaan. Zij kunnen 84 mensen vervoeren, waarvan 37 op zit plaatsen. Tirol Voor keizer Iiaile Selassie van Ethiopië en zijn gevolg zijn twintig Tirolse hoeden besteld, nadat de kei zer te kennen had gegeven een der gelijk hoofddeksel te willen bezit ten. Hij was er onderste boven van. Argument EEN jaar geleden werd het rijbewijs van de heer Ronald Coundly uit Hereford inge trokken, omdat hij te dikwijls dronken was. Dezêr dagen verzocht hij de rechter het document weer te mogen te rug ontvangen. „Ik kan met geen mogelijkheid meer ster ke drank kopen', was zijn ar. gument. „Ik ben nu ge trouwd'. Hij kreeg zijn rijbe wijs weer. Honger In Calcutta gingen Vrijdag opeens 5000 politiemannen in hongersta king. Zij wilden daarmee hogere lonen forcere. Ze zijn er nu mee ongehouden. Hun eisen werden in gewilligd. Bovendien ging de hon ger te veel spreken. Zakenman In het Amerikaanse Benwood werd de vertegenwoordiger van een ra dio-maatschappij aangehouden, die 10 dollar boete moest betalen wegens een licht vergrijp. Hij kwam de boete op het politiebureau betalen en maakte van de gelegenheid ge bruik om daar een radio-toestel te verkopen van 1000 dollar. „Als jullie me nog eens een verbaal willen ge ven". zei de man bij het weggaan, „dan houd ik me warm aanbevolen". List Drie jongentjes te Aken lieten zich in een groot warenhuis inslui ten en wachtten rustig tot iedereen naar huis was. Toen aten zij de ge hele voorraad snoepgoed op. De vol gende morgen verklaarden zij met betraande ogen, dat zij de hele nacht zo bang waren geweest. De mede lijdende directie stuurde het drie tal ove-laden met snoep en speel goed de straat op en kwam pas toen tot de ontdekking, wat er was ge beurd. De politie zoekt nu drie jon gentjes. Trouw Pas geleden parkeerde de heer Piegluigi Vassalli zijn auto in Mi laan en liet er zijn hond bij ach ter in het goede vertrouwen, dat er dan niets met de wagen kon gebeuren. Toen hij na een half uur tje terug kwam was de auto weg. In de buurt stond iemand ontzaglijk hard te lachen. ..Ik heb wel gezien hoe het gegaan is," zei hij. „Er kwam een man aan, die kalm in de wagen kroop en de hond was zo blij als een kind, dat hij mocht meerijden." (Advertentie) 1*1 DONDERDAG, 16 DECEMBER 1954 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8 20 Gram. 9.00 V.d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 V.d. zieken. 11.45 Pianosp. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc (12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33-12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13,00 Nws. en kath. nws. 13.20 Piano en sopr. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Metropole ork. 14.35 Gram. 14.45 V.d. vrouw. 15.15 Vo caal ens. 15.40 Kamermuz. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Viool en clavecimbel. 17,00 V.d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Sopr. en piano. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 So ciaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevar.progr. 22.00 Tijdschrif- tenkron. 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.30 V.d. huisvr. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleu'ers. 11.00 „De antwoordman" 11.15 Promenade ork. 12.00 Orgel en zang. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Me- ded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 „Christoforo Colombo", hoorsp. 14.45 V.d. zieken. 15.30 Muzikale caus. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 V.d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Dr. W. L. Groeneveld Meijer: „Buitenlands tourisme in Nederland". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 V.d. jeugd. 18.40 Lichte muz. 19.00 V.d. kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Lon den, 19.10 Rep. 19.15 Jazzmuz. 19.45 „Het huidige begrip zeemacht", caus. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philharm.ork. en solis te. 21.10 „Neerlands hoop en Neerlands vreze", klankb. 22.10 Gram. 22.20 Kerst liederen. 22.45 Buitenl.overz. 23.00 Nws. 23.15 Rep. 23.20 Sportact. 23.30 Jazzmuz. 23.50-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 en 12.00 Gram 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Knapenkoor .14.30 Fran se les. 14.45 Knapenkoor. 15 00 Ork., koor en solisten. (Om 16.00 Koersen). 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V.d. kind. 18.15 Beiaardconc. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.10 „Kongo, een wijde we reld", klankb. 20.40 „Porgy and Bess", opera. 23.00 Nws. 22.15 Ethnologische muz. 22.55-23.00 Nws. BR.USSEL 484 m. 12.00 Gram. 13 00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 en 14.30 Idem. 15.00 Ork.conc. 15.45 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 18.30 en 19.15 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.55 Idem. mysterie-roman door Meredith Nicholson 34) Toen ik naar Bates keek, meende ik te bemerken, dat deze voor de eer ste keer sinds ik op Glenarm was aangekomen, angstig en zenuwachtig was. Verscheidene malen zag ik hem Z1JI+ -ï?1!080 z^n zak halen, iets wat ik hem nog nooit had zien doen. Hij steunde zich aan de tafel en op zijn gelaat lag een vermoeide trek, en ik zag, dat hij zenuwachtig schrok toen Larry zijn ogen op hem richtte. ik geloof, mijnheer, dat het ver standig zou zijn, als ik nog eens aan eerbiedig. gi°g kijken'" zei hiJ heel Zijn toon wekte mijn oude wantrou wen weer op. Speelde hij een dubbele rol. Zocht hij naar een uitvlucht om onze vrijanden een bericht te brengen? bemerkte, dat mijn vingers rusteloos over mijn revolver gleden. ,,Heel goed mijnheer," -1 en de ge kwetste blik in zijn ogen deed mii ontroeren. Bates kunnen wij volkomen ver trouwen," zei Larry op een verwijten de toon. HOOFDSTUK XXVI. HET GEVECHT IN DE BIBLIOTHEEK Het was binnen elf uur, voordat de aanvallende partij het huis weer na derde, na krijgsraad te hebben ge houden op het bevroren meer. Wij stonden op het terras op hen te wach ten, voorbereid op een zwaren strijd. Voorzichtig naderden zij door het bos de sheriff en Morgan voorop. Ik ver wachtte, dat zij hun gang zouden in houden zodra zij de weide hadden be reikt. doch zij gingen tot een looppas over en naderden het huis als een groep vastberaden mannen. Zullen wij het eens met kruid pro beren?" vroeg Larry. ,,Wij zullen hen het geschut laten openen,' 'zei ik. ,,Zij hebben reeds getracht jou en Stoddard te vermoorden ik ben er voor om hen op een portie blauwe bonen te tracteren," protesteerde de Ier. Op een twintigtal meters afstand van het huis scheidden zich Mor gan's mannen en een gedeelte van hen liep in de richting van de voor deur. Morgan en de sheriff, geholpen door een derde man, droegen een zware balk, waarmede ze in grote vaart op de deur aanrenden en die met zoveel kracht ramden, dat een luid gekraak door het hele huis klonk. Bates rende reeds weg in de richting van de hal met 'n revolver in de hand en op zijn gelaat een trek van heilige verontwaardiging. Ik liet Larry en Stoddard achter om de grote vensters te bewaken en volgde hem door de lange hal en tegen de trap op, naai de onvoltooide kamer, direct boven de deur. Toen ik het vertrek binnen trad, had Bates het venster reeds geopend en gilde een paar woorden tegen de mannen beneden. Hij hief zijn arm op om te schieten en toen ik hem van 't venster wegtrok wendde hij zich tot mij met een zo woedende uitdrukking op zijn gelaat als ik nog maar zelden gezien nad. ,,Mijn God, mijnheer! Die deur was zijn trots! Die heeft hij helemaal uit Engeland laten komen, mijnheer En zij verbrijzelen het hout alsof het ge woon vurenhout was!" Hij rukte zich los toen een luid ge kraak bewees, dat de mannen bene den hun pogingen nog voortzetten, en driemaal kraakte zijn revolver tei- wijl hij zich ver uit het vensier naar buiten boog. Zijn schoten waren een teken voor een scherp antwoord van beneden en plotseling wankelde Bates achteruit met een bloedend gelaat. ,,Het is niets mijnheer," verzeker de hij mij. ,,Een schram!,, en een andere kogel drong naast zijn hoofd in het hout. Een hevig kraken van de deur werd gevolgd door een salvo schoten van de zijde, waar de reser vekrachten van de vijand zich bevon den. „Kom mee naar beneden, hier neb ben wij niets te winnen," - en ik rende naar beneden naar de hal Weer klonk een geweerschot aan de andere zijde van iet huis en ik snelde naar de bibliotheek, waar Lar ry al de meubelstukken voor de \en- sters had geschoven; een venstei had hij evenwel vrij genouden Hij opende nu dat venster en trad naar buiten op het terras, waar hij zijn re volver leegschoot op de mannen, die beneden ons langs de rand ran het ravijn kropen. Een van hen bracht zijn geweer aan zijn schouder en naast ons drong een kogel knarsend in de stenen muur. Ik trok hem naar binnen en wij schoven een kast voor het venster. Intussen waren de slagen op de voordeur in hevigheid toegenomen. Stoddard stond nog steeds, waar ik hem verlaten had. Bates was nergens te zien, doch het geluid van een re volverschot uit de kamer boven de deur bewees, dat hij op zija hoede was en wraak wilde nemen op zijn vijanden. Een paneel van de grote eikenhou ten deur bezweek, doch uit vrees, dat wij hen door het ontstane gat on der vuur zouden nemen, irokken zij zich terug en kwamen >:o onder het vuur van Bates' revolver. Wij hoor den enige schoten en een ogenblik la ter gilde Larry, dat de andere man nen van Morgan het terras beklom men. Dit scheen de sheriff en Morgan weer moed te geven, want onder het vuur. van Bates stormden zij weer op de deur aan en stootten haar geheel uit haar scharnieren. Een ogenblik later renden de mannen de gang in, de sheriff, Morgan en vier anderen die ik nog nooit gezien had Op het zelfde ogenblik scheen de andere groep het terras bereikt te hebben, want wij hoorden hoe de vensters van de bibliotheek verbrijzeld werden. In de gang was het een grote ver warring. Ik schoot op de sheriff terwijl hij naar binnen rende, doch daar hij struikelde miste jk mijn kogel. Tijdens zijn val greep hij mij bij de benen, waardoor ik met een hevige slag tegen de grond sloeg. Ik denk, dat ik ongeveer drie mi nuten bewusteloos was. Toen ik mijn zinnen weer terug kreeg, was het eerste wat ik zag Bates, die de sheriff, die op mij zat, trachtte weg te rukken, en terwijl zij met elkaar worstelden, kreeg ik een grote por tie stompen en slagen, die mis schien niet voor mij bestemd wa ren. Morgan en Larry waren in een revolver-gevecht gewikkeld, en lang zaam dreef Morgan de Ier terug naar de bibliotheek. „Kom mee naar de bibliotheek," hoorde ik Larry roepen en Bates, die er eindelijk in geslaagd was mij te bevrijden, trok mij overeind en sleepte mij mee naar de deur van dat grote vertrek. Bates bood op dat ogenblik een vreemde aanblik. Zijn gelaat was bebloed, zijn overhemd was openge rukt en het bloed was hem op de borst gelopen. ,,Mijn God die kamer die mooie kamer!" hoorde ik hem uit roepen, terwijl hij mij naar binnen duwde. ,,Het was de trots van mijn heer Glenarm", mompelde hij. Het volgende ogenblik had hij mij los gelaten en ging een man te lijf, die door een der verbrijzelde vensters naar binnen gedrongen was. Wij bevonden ons nu tussen twee vuren. Morgan en zijn mannen had den alle mogelijke moeite gedaan om ons te verhinderen de biblio theek te bereiken, en nu wij een maal binnen waren, hielden de bre de schouders de deur half gesloten tegen de vereende krachten van on ze vijanden in de gang. Dat was een geluk, want daar door kregen wij een gelegenheid om al onze aandacht te besteden aan de mannen, die over het terras naar binnen trachtten te dringen. Bates had een van hen met een knuppel buiten gevecht gesteld, en Larry re kende af met een ander, die ge tracht had hem met een mes in de borst te steken. Ik stond met Stod dard bij de deur en langzaam voel den wij onze krachten minderen. Spring achteruit als ik drie ge teld heb," zei Larry en op zijn woor den sprongen wij vlug achteruit. Larry gilde van vreugde toen de sheriff en zijn mannen naar binnen vielen. Op hetzelfde ogenblik waren wij boven op hen. Volhouden mijnheer," gilde Bates mij toe. Morgan had de aanval tegen mij geleid en ik was teruggedrongen tot bij de haard. De sheriff, Morgan en Fergusson drongen op mij aan. Ik was blijkbaar de hoofdschuldige en zij wensten mij van de overigen af te scheiden. Op dat ogenblik keek ik toevallig naar de deur en zag ik Pickering naar binnen staan kijken. Hij was blijkbaar komen zien of zijn beve len opgevolgd werden en ik herin ner mij nog heel duidelijk zijn vol doening bij het zien van de ver schrikte uitdrukking op mijn gelaat. Toen drongen drie mannen op mij aan. Terwijl ik mijn knuppel weg wierp en mijn revolver trok, loste iemand aan het andere einde van de kamer een aantal scho ten en het geluid van die schoten deed allen het gevecht even staken. Op dat ogenblik viel de grote kan delaar, die midden in het vertrek hing, met een luid gekraak van bre kend kristal naar beneden. De she riff, die op zij gesprongen was voor Stodaards knuppel. werd door de kandelaar aan het hoofd getroffen en zakte kreunend in elkaar. De kruitdamp trok in grc.e wol ken door het vertrek, en een ogen blik was iedereen stil, behalve de sheriff, die lag te kermen onder de overblijfselen van de kandelaar. Ang stig en verschrikt keek Pickering door de deur naar binnen. Ik ver moed, dat onze heftige tegenstand en het geringste succes van zijn mannen hem een weinig van zijn stuk bracht. Ik moet blijkbaar naar de deur gewezen hebben, want plotseling keek Bate. om, sprong dan op de deur toe en sleepte Pickering mee naar binnen, voordat ik goed besef te wat er gebeurde. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5