Ingrijpende wijziging in busverkeer nodig BERT Raad van Biervliet accoord met begroting Vervanging van tram een ware uitkomst Boerenleenbank van Eede in 't goud Z. - VLAANDEREN Wachttijd Oostburg blijft 2 2 Als veerdienst Breskens verandert: il ziet- er b da„ U Mans z*r Handen en Lippen ruw?PURQL Reis ouden van dagen: „DOORGAAN!" Busstation op Schouwen-Duiveland geopend Dank en waardering Suikerzieken te Middelburg bijeen Walcheren Roosendaler (60) op slag gedood Stichting voorzag in grote behoefte Thans talrijke lopende rekeningen MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES AGENDA Heden Morgi en DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 DECEMBER 1934 De mededeling, dat met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling 1955 het veer Breskens - Vlissingen zal worden gewijzigd, heeft in Zeeuwsch - Vlaanderen een reeds lange tijd besproken kwestie tot nieuw leven gewekt. Wanneer de vertrektijden van de veerboten worden omgewisseld, zodat het vertrekuur te Breskens vijf minuten voor het hele uur en te Vlissingen vijf minuten voor het lialve uur wordt, zullen vele reizigers uit Zeeuwsch - Vlaanderen, die per trein verder reizen, een half uur winst hebben. Niet een half uur eerder ter bestemming, doch een half uur later van huis weg. Al vaak heeft men deze wens ge uit, wijzend op de onmogelijke wachttijd tussen aankomst van de boot en vertrek van de trein. Dat het nu plotseling zal gaan gebeu ren, is dus verheugend. Deze wijziging is echter ingrijpen der dan ze lijkt. Het gehele auto- bussenverkeer in Zeeuwsch-Vlaan deren dient er naar aangepast te worden. Naar de directeur van de S.B.M. ons meedeelde, is de zomer dienstregeling van zijn maatschap pij al gereed. Alle diensten zijn zo danig veranderd dat de bussen te Breskens weer precies op tijd voor de boot arriveren. Dat betekent dus een verschuiving van precies een half uur. Enkele consequenties van minder aangename aard moest men daarbij aanvaarden: 's morgens komt de bus te Oostburg om 9.10 uur aan, zodat de schoolkinderen die daarvan gebruik maken een kwartier te laat komen. Maar aan gezien er practisch alleen in het koude seizoen door schoolkinderen met de bus wordt gereisd, is dit be zwaar toch niet zo groot dat men daarvoor de zaak bij het oude moest laten. En dit kwartiertje zal door de scholen zelf wel op te los sen zijn. CONSEQUENTIES. Wellicht hebben velen verwacht dat de circa 40 minuten wachttyd (Advertentie; Verkrijgbaar bij de erkende vakopticiens te Oostburg, welke de reizigers van uit het „ZVTM-gebied" naar het concessieterrein van de SBM een onaangenaam oponthoud geeft, nu zal vervallen. Helaas, hoe men de zaken ook zou plooien, het moet tot de onmogelijkheden gerekend wor den dit hiaat te overbruggen. Voor de ZVTM is het aanpassen aan de te veranderen vertrektijden van het veer te Breskens een stuk ingewikkelder. Men heeft daar niet slechts met één veer te maken, doch met dat te Perkpolder en dat te Terneuzen eveneens. Men be raadt zich bij deze maatschappij nog over de eventueel nodige maat regelen en uiteraard zal men wel trachten het tijdstip van aankomst te Breskens zodanig vast te stellen dat er voor de „overstap" op de boot geen lange wachttijd nodig wordt, doch deze manoeuvre brengt een uitgebreid autobusnet in moei lijkheden. Dan moet men practisch geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen mede gaan wijzigen. Dit zal op zichzelf al voldoende hoofdbrekens kosten. Daarbij ook de zijlijn op Oostburg aan de aan komst- en vertrektijden van de SBM aan te passen is onmogelijk. Wie gedacht mocht hebben dat het, nu men toch aan het wijzigen zal moe ten, wel in één moeite door kan, moet uus wo den teleurgesteld. Met belangstelling ziet Zeeuwsch- Vlaande en dus »it naar de verande ringen. welke deze maatregel voor een groot deel van het busverkeer tot gevolg zal hebben (Advertentie) WAARSCHIJNLIJK VOOR DE LAATSTE MAAL in 1954 kwam Biervliets raad voltallig bijeenen nog- in St. Nicolaasstemming verkerend werd o.m. een waslijst subsidie-aanvragen behandeld Zo verkregen o.m. de Stichting 1940-1945 f 25.—, de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid 3 cent per inwoner, de Commissie voor de hy giëne van het kind (kraamzorg) 25 cent per interne verzorgingsdag, de ..Hollandse Molen" f 15.de R. K. Fröbelopleiding te Vlissingen f 75. de Stichting Fruitteeltproefbedrijf „Zeeuwsch-Vlaanderen" f 15.—, de N'ed. Militaire Bond Pro Rege en de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen eik 1 cent per inwoner. Financiële kwesties Toen bleek de zak van Sint Nico- laas leeg te zijn. want na veel heen en weer gepraat werd het verzoek van de plaatselijke Middenstandsver- einiging voor de kindertractatie met Sint Nicolaas met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Het crediet in rekening-courant '55 werd na overleg met de Bank voor Nederlandse Gemeenten bepaald op f 50.000 (vorig jaar f 90.000> Wegens bijzondere omstandigheden was de behandeling van de begro ting dit jaar wat laat. Een verheugend feit noemde bur gemeester A. P. Kostense de vast stelling. dat ook nu weer een slui tende begroting kon gevormd wor den met een post van f 6403.05 voor onvoorziene uitgaven. Als bijzondere plannen werden na der toegelicht bij het hoofdstuk Openbare Veiligheid de aan te leg gen straatverlichting op het Markt plein. de verbetering in de School- laan en aan de Oude Stadsweide. EEN HALVE EEUW GELEDEN verheugde heel Schouwen Duiveland zich in de komst van een stoomtram, die door de Rotterdamse Tramweg Maatschappij in exploitatie werd genomen. Thans zyn de eilandbewoners even verheugd dat bustractie het antieke stoomtrammetje vervangt. Na de ramp van 1 Februari 1953, toen ook de RTM hier schade leed door de vloed, kwam men voor de vraag: Komt de tram terug of zal de RTM bussen gaan inleggen. Dit laatste geschiedde. Comfortabele, moderne bus sen onderhouden thans het verkeer op Schouwen-Duiveland. Het in moderne stijl herbouwde tram- (nu bus-) station werd plech tig geopend in het bijzijn van be stuursleden der RTM en provinciale en gemeentelijke autoriteiten. De pres. commissaris der maatschappij, de heer Vrolijk, had tot zijn vreugde kunnen costateren, dat in betrekke lijk korte tijd na de stormramp zo veel is hersteld met aller medewer king. Ook de RTM heeft zoveel mo gelijk getracht en tracht nog aan de wensen der bevolking tegemoet te komen. De directeur der RTM, de heer H. J. v. Zuijlen, wees er op dat de opening van dit gemoderniseerde station gezien moet worden als een eilandelijke aangelegenheid, evenals de straks in Burgh en Zijpe te ope nen gebouwen. De directeur gaf de verzekering dat gestreefd zal worden naar een mo dern autobus-vervoer, al loopt het abonnementsvervoer terug; autobus sen voor scholieren zijn niet renda bel! Herstel van de na de ramp weggehaalde Caubrug voor het sta tion, achtte spreker zeer gewenst, want de huidige toestand aan de No- belpoort is voor reizigers en voet gangers niet te tolereren. Een nood brug zou uitkomst brengen. FELICITATIES voer over te gaan. Persoonlijk had spreker diezelfde krachttoer onder gaan t.o.v. de gewijzigde verhoudin gen. Een opbouwende geest van alle eilandbewoners is mede nodig voor de vervoersmaatschappij, die zich hier heeft gemoderniseerd. Mevr. Lun- singh Tanckes oende daarop de deur die toegang geeft tot het herboren station. Het stedelijk muziekcorps .Kunst en Eer" was bij deze plech tigheid present en gaf een paar vro lijke nummers ten beste. De speeches heeft men even moeten onderbre ken voor het „vlagvertoon" der RTM die haar nieuw modern materiaal langs het vernieuwde station voerde. De loco-burgemeester van Zierik- zee, de heer Katshoek, sprak zijn waardering uit voor de totstandko ming van het gemoderniseerde fraaie station, dat smaakvol is ingericht. Gebrek aan financiën en tegenwer king waren oorzaak dat men de ver keersmoeilijkheden nog niet heeft kunnen oplossen, hoewel de gemeen te daarvoor alle "moeite doet. De tijdelijke brug voor het busstation zal moeten wachten totdat de definitieve brug tot stand is ge komen. Het verkeer in de stad is gekomen. Het verkeer in de stad zelf zal dan aanmerkelijk verbeteren. Met de ingebruikstelling van het ver nieuwde station meende spreker, dat de eerste stap is gezet op de weg naar de verbeteringen, die de RTM meent aan te brengen. Namens liet bestuur der „Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland" sprak de heer P. Heering. die er aan her innerde, dat RTM en Stichting meer malen tegenover elkaar stonden, maar beide de belangen van het ei land voor ogen hielden. Spreker wenste de RTM geluk met het her nieuwde stationsgebouw en 't prach tige wagenpark, hopend dat men in de verdere plannen rekening zal houden met de „apartheid" van het eiland. OPENING De burgemeester van Renesse, mr G. F. Lunsingh Tanckes herinnerde aan de reuze-omzwaai die de RTM maakte door van tram- op busver Grote kapitaalsuitgaven zijn nog niet begroot, hoewel er rekening mee moet gehouden worden, dat in de zeer nabije toekomst wel grote wer ken uitgevoerd zullen moeten wor den. De pachtwaarde der weilanden is na schatting verhoogd tot f 150 en f 160 per H.A. OUDEN VAN DAGEN. Naar het '200ste lid De afdeling Walcheren der Neder- landse Vereniging van Suikerzieken kwam in het Schuttershof te Middel burg in ledenvergadering bijeen. Het openingswoord werd gesproken door voorzitter L. Janse de Jonge uit Mid delburg, die de hoop uitsprak dat bin nenkort het 200ste lid kan worden ingeschreven. Momenteel heeft men 180 leden en 20 donateurs. Als eerste verkreeg dr. H. P. Vee- ning, internist te Vlissingen het woord Zijn voordracht belichtte de suiker ziekte. Hij besprak o.a. het optreden van tijdelijke suikerafscheiding. Een waarschuwend woord richtte hij to; diegenen, die behandeld werden --oor tijdelijke suikerafscheiding, willen zij geen blijvend suikei patiënt worden Duidelijk liet spreker naar voren komen, dat een suikerpatiënt zonder complicaties zéér goed in staat is, zijn werk normaal te verrichten. Men dient echter wel rekening te houden met eventuele insuline-inspuitingen en het diëet. De oorzaak van het steeds toenemen van he4 aantal suikerpatiënten kwam volgens dr. Veening, doordat de men sen ean hogere leeftijd bereiken dan vroeger en doordat men nu eerder deze ziekte opmerkt, hetgeen voor namelijk komt door de veelvuldige keuringen in ons dagelijks leven of de strenge keuringen bij ziekenhuis-op- name's. GEEN MINDERWAARDIG HEIDSGEVOEL. De heer Ch. L. Warendorf uit Rot terdam gaf een interessante voor dracht over: „Zijn diabeten zieken en zo neen, waarom dan niet als ge woon mens door het leven." Spreker liet duidelijk merken, dat de suiker patiënt geen minderwaardigheidsge voel behoeft te hebben, want men kan eerder van een afwijking dan van een ziekte spreken. Ook voor de sui kerpatiënt is het mogelijk mits hij zich aan de voorschriften houdt een hoge leeftijd te bereiken. Een goede voorlichting is onontbeerlijk en iedere patiënt dient overtuigd te zijn van de grote waarde van de vereni ging. Binnenkort verwacht men de aanmelding van het 16.000e lid, ter wijl er in Nederland naar raming 60.000 suikerpatiënten zijn. Ook op het gebied der sociale verzekering werden vorderingen bereikt: nu is het moge lijk, dat een suikerzieke, zonder com plicaties. zich kunnen verzekeren zon der verhoogde premiebetaling! (Advertentie i Per leerling is voor het Bijzonder Onderwijs een bedrag begroot van f 30.26. Tevens werd een bedrag van f 100 begroot voor ontspanning Ouden van Dagen. De heer A. v. Hoeve zag dit be drag liever hogerindien nodig kan echter steeds aangeklopt wor den. Na de vlotte behandeling werd even vlot met algemene stemmen de Com missie Woonruimtewet herbenoemd en uitgebreid met de wijkzuster Zr. Weina. Tevens werd het presentiegeld voor l^et bijwonen der commissiever gaderingen vastgesteld, op f 5. voor 'n vergadering overdag en f3.75 voor een avQj^dyergadeling. Tijdens de nabeschouwingen werd zeer lang van gedachte gewisseld over de moeilijkheden bij de Kon. Muziekver. „Harmonie" en over de mogelijkheid dit jaar een reis voor Ouden van Dagen te organiseren. Biervliet was de eerste plaats destijds welke een dergelijke reis or ganiseerde en nu zou het niet meer gaan? De algemene opinie was het moet! Tijdens de rondvraag bracht de heer de Meyer het onder B. en W.'s aandacht, dat de slechte waterafvoer van de nieuwe woningen op de wijk Driewegen, dringend om voorziening vraagt. Het „Nive" belegt vergadering te Terneuzen Het Ned. Instituut voor efficiency heeft tegen morgen een vergadering belegd te Terneuzen. Als spreker treedt op d'r. W. v. d. Woestijne met het onderwerp Verkoopmogelijkheden voor het middengrote en kleine be drijf. GEEF UW KEEL 'T BESTE: Gebruik regelmatig Bij oversteken door 'IJ auto gegrepen De 60-jarige D., wonende Spoorstraat 16 te Roosendaal, is Dinsdagmorgen tussen 9 en 10 uur door een achteropkomende auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De heer D. reed per rijwiel op de Wouwseweg nabij het Oude Anker en wilde een links gelegen weg naar Vinkenbroek inslaan. Vermoedelijk heeft D. deze manoeuvre uitgevoerd zonder te letten op achteropkomend verkeer. De automobilist kreeg de wielrijder plots voor de auto en kon een aanrijding niet meer voorkomên. Deken Wolters uit Wouw, die kort na het ongeluk passeerde, heeft het slachtoffer nog het H. Oliesel toege diend. Het stoffelijk overschot werd naar Charitas te Roosendaal overgebracht. (Advertentie) JSegtft (fa (fag. 7£(t-JaM Eede was in West Zeeuwsch-Vlaanderen een der eerste plaatsen, die een Boerenleenbank had. Toentertijd voorzag die in een grote behoefte, want de grond in Eede is Zandgrond en slechts door hard werken konden de inwoners een boterham verdienen. Er waren bijna geen grote boerderijen, en de mensen waren er niet zo welvarend. Er was dus een behoefte om geld te kunnen lenen. In het najaar van 1903 kwam men mede door de toen bestaande Christelijke Boerenbond in West Zeeuwsch-Vlaanderen tot de oprichting van een boerenleenbank. De voorzitter en de secretaris van de boerenbond A. H. de Milliano uit Waterlandkerkje en C. C. Nagel, toenter tijd hoofd der school in Eede. trokken naar Eindhoven en verkregen de aan sluiting van de boerenleenbank van Eede bij de Centrale Coöperatieve Boe renleenbank. kassier P. J. Roozen is verloren ge- VIERING UITGESTELD gaan door de oorlogshandelingen. Als oprichtingsdatum wordt aange houden 25 October 1903, dus thans reeds meer dan 50 jaar geleden. Door bijzondere omstandigheden en mede als gevolg van de watersnoodramp is er in 1953 niets van feestvieren geko men en daarom gaat men dit thans morgen doen. In die eerste vergade ring op 25 October 1903 werd er een bestuur gekozen dat als volgt was samengesteld: P. Blondeel, le direc teur; A. J. Buijck, onderdirecteur; Eduard Lippens, C. J. van Vooren, E. Buzeijn en W. van Rie. De Raad van toezicht bestond uit: pastoor C. A. Kerckaert als president en C. L. Blondeel. als vice-president. Voor een kleinere plaats van 1100 inwoners be gon men met een betrekkelijk groot aantal leden, nl. 51, wat wel bewijst, dat de bank in een behoefte voorzag. Aan dagboekposten was er dagelijks f 350.De eerste kassier was C. C. Nagel, die deze functie tot 1923 heeft bekleed. Het is jammer, dat men van de eer ste tijden van het bestaan der Eedese boerenleenbank niet alles meer kan nagaan, daar een groot gedeelte der bescheiden ten huize van de huidige JUBILARISSEN. Toch heeft men kunnen nagaan, wie er van de oprichters en eerste leden thans nog in leven zijn. Van het eer ste bestuur, dat in 1903 werd gevormd, is thans alleen nog in leven de 86- jarige oud-gemeente-secretaris van Eede C. J. van Vooren, die thans in Aardenburg woont. Hij was 24 jaar bestuurslid. Van de leden die er bij de oprichting waren, zijn er nog 4 in leven, nl. de bijna 96-jarige Andreas Rodts, oudste inwoner der gemeente, die 45 jaar lang op de bestuurszetel heeft gezeten, Marcel Rodts, die 43 jaar bestuurslid is geweest, en verder de bijna 85-jarige August Rootsaert en de bijna 82-jarige Camiel Roedts. Allen verkeren nog in een goede ge zondheid en hopen op de feestbijeen- komst tegenwoordig te zijn. GROEI VAN DE BANK. werd ook gespaard en er werden tal rijke lopende rekeningen geopend. Het aantal leden vermeerderde tot 138, aan dagboekposten is er thans gemiddeld f 3000.aan spaargelden staat een bedrag uit van f 965.000, terwijl de bank een jaarlijkse omzet heeft van 6 millioen gulden. Het aan tal spaarbankboekjes bedraagt 502, dat is bijna 1 op iedere 2 inwoners; het aantal lopende rekeningen be draagt 58 en de huidige reserve f 52.000.—. Sinds 1923 is de bank gevestigd bij de heer P. J. Roozen, hoofd der school, die iedereen in Eede kent als „Meester Roozen". Hij volgde als kas sier het vroegere hoofd der school C. C. Nagel op. en kan er zich op be roemen dat hij in Eede de meeste klanten heeft. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: Modest Buijck. direc teur; Th. Buijsse, onderdirecteur; A. Buzeijn, C. v. d. Wijnckel en C. van Bellegem, leden. De Raad van toezicht wordt gevormd door: Marcel Rodts, president; André de Taaye en Odilon Noé. FEESTVIERING. L. Everaars-Kurvink 63 jaar getrouwd Het echtpaar L. Everaars en M. Everaars-Kurvink heeft in „Ter Mantelinge" te Oostkapelle zijn pla- tinabruiloft onder zeer grote belang stelling gevierd. Vijf en zestig jaar lang hebben zij lief en leed samen gedeeld en nog altijd mogen zij zich in een goede gezondheid verheugen. De heer Everaars is 86 jaar en zijn vrouw 83 jaar. Het grootste deel van hun leven hebben de krasse oudjes doorgebracht in Vlissingen, waar de heer Everaars een betrek king had bij de P.T.T. Hij begon als telegram-besteller en eindigde nu weer al vele jaren geleden zijn loopbaan als hoofdbesteller. Sedert 1 October verblijft het echtpaar op „Ter Mantelinge" na de laatste ja ren daarvoor in Koudekerke te heb ben gewoond. Temidden van hun zeven kinderen, tien kleinkinderen en acht achter-kleinkinderen mocht het feest worden gevierd. AANVULLEND CREDIET WONINGBOUW. B. en W. vragen de raad een aan vullend crediet, groot f 9500, voor de bouw van negen huizen in de Naere- boutstraat. Wegens stijging van lonen en materiaalprijzen is het eerder toe gekende crediet van f 118.000 te klein gebleken. EEN „WEELDE KIND" Bij de voorbehandeling der begro ting werd' door een der raadsleden er op gewezen, dat de kosten van de ge meentelijke gymnasiale afdeling van 't ,,Goese Lyceum" op onrustbarende wijze stijgen. Deze afdeling kost de gemeente f 37.000.terwijl slechts 8 leerlingen uit Goes deze afdeling De- zoeken. Namens B. en W. werd' hierop ge antwoord dat de afdeling bezocht wbrdt door 25 leerlingen, waarvan er inderdaad 8 uit Goes afkomstig zijn. B. en W. zijn van mening dat deze afdeling moet worden gaande gehou den omdat Goes hier verplichtingen heeft in verband met haar centrum positie. B. en W. geloven dan ook niet dat iemand de moed zal opbrengen een voorstel in te dienen om tot afschaf fing over te gaan. (Deze centrumpositie wordt op die manier wel wat al te kostbaar, dunkt ons!) St Laurens DE VERGOEDINGEN VOOR DE BIJZONDERE SCHOLEN B. en W. stellen de raad voor om de vergoedingen, welke aan bijzonde re scholen voor exploitatie en onder houd moeten worden uitgekeerd, over 1955 per leerling als volgt te bepalen: Voor het gewoon lager onderwijs f 31.04; voor het voortgezet lager on derwijs f 52.27 en voor het Ulo-onder wijs f 45.24. Voor het bijzonder lager onderwijs gegeven in scholen van de gemeente, wordt f 29.21 per leerling gegeven. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Kornelis z.v. J. Stoel rn A. de Jonge; Elizabeth d.v. J. Ros en E. Schijf; Maria d.v. J. Moorman en M. Honders; Josina d.v. G. Scherp huis en J. Voogd; Yvonne d.v. C. Westdorp en J. Maartense. Ondertrouwd: J. Bruijnooge. 26 jaar en C. v. d. Dorpel, 27 jaar; M. Gunst, 41 jaar en H. Roest, 34 jaar. Gehuwd: B. Ruesink, 31 jaar en M. Dekker. 33 jaar; M. Goeman. 23 jaar en E. Buiter, 20 jaar; G. van der Ploeg, 28 jaar en M. Nonnekes, 25 ji Overleden: W. Markusse. 65 jaar, echtg. van F. v. d. Vliet; M. Arno di, 71 jaar echtg. van M. Le Cointre: H Verhoef. 43 jaar echtg. van C. Smient: E. Leenpoel, S3 jaar echtg. van J. v. der Schraaf, 53 jaar, echtg. van P. de Jonge. Hein ken szanrt OOK SINT LAURENS IN BEROEP Tegen onderhoud openbare iveg De gemeenteraad van St. Lati rens heeft besloten bjj de Kroon in beroep te gaan tegen een besluit van Ged. Staten tot toewijzing in het beheer en onderhoud van een openbare weg. Naar aanleiding van vragen, ge steld door de heren Riemens en Marinissen (beiden AR) en Hamel- dink (GB> deelde burgemeester W. Baas mede, dat bij een op 2 en 4 December ƒ.1 gehouden verkeers telling is gebleken, dat het, bedoel de weggedeelte moeilijk als tertiai re weg kan' wördfeh bëSchouwd, maar veel meer als secundaire weg, omdat percentsgewijze het grootste gedeelte van het verkeer geschiedt langs de weg vanaf de z. g. uitvals weg via Brigdamme en niet langs de nieuw aangelegde weg. Het zou onbillijk zijn het onderhoud van de oude weg te laten geschieden door de gemeente, maar veeleer diént hiermee de provincie te worden be last, evenals met het verdere ge deelte in dê richting van Sêroosker- ke. Men besloot de uitvalsweg de naam Leliëndaalseweg te geven. BEVOLKINGSONDERZOEK Bij het bevolkingsonderzoek werden ruim 900 personen doorgelicht. Dit is 48 pet. van de gehele bevolking. DE OUDSTE INWOONSTER. Vandaag viert de oudste inwoonster van Heinkenszand haar verjaardag, ze wordt 93 jaar. BRANDWEER- CONTACTAVOND. De raadsleden bezichtigden met de commandanten van de brandweer uit de omliggende gemeenten de verbouw de brandweergarage. Men beschikt thanê over een garage en werkplaats van voldoende grootte en een instruc tie-vergaderlokaal. Dit werk is door de brandweerlieden van Heinkenszand belangeloos in vrije tijd uitgewerkt. Daarna had de overdracht plaats van de nieuwe manschappenwagen, ge bouwd in garage Donkers te Chaam. Om acht uur had in de zaal wed. Hoondert de bijeenkomst plaats van gemeenteraad, brandweerlieden met hun vrouwen en verloofden. De ope ning werd verricht door de heer c'e Hartog, commandant der Vrijwillige Brandweer, waarna de burgemeester H. Derkx, een toespraak hield. Daarna werd een lezing gehouden door de Inspecteur van het Brandweerwezen, de heer H. van Schendel uit Breda. Yerseke stuk in de smaak van de toeschouwers viel, bewees wel het ovationeel plaus, dat aan het einde werd. meel ap- gebracht AUTOBOTSING. Toen onze dorpsgenoot A. van Dors- selaer zich met een vrachtauto te St. Niklaas bevond, kwam hij in botsing met de auto van de heer J. van G. Gelukkig liep alles zonder persoon lijk eongelukken af, maar de mate riële schade was groot. IJzendijke GELUKKIGE START VAN „ELMARE" Alhier had de eerste uitvoering plaats onder de auspiciën van de nieuwe Kath. Culturele Vereniging „Elmare" te IJzendijke. Het toneelgezelschap Pierre Bal- ledux gaf het toneelstuk „Kermis volk op Kerstmis" van Henri Ghe- on. Het werd een sublieme vertol king waarin de hoofdrol van de zi geuner Melchior (Balledux) wel zeer opviel door waardig spel, mi miek en uiterst verzorgde dictie. De andere spelers pasten zich waar dig bij hem aan. Ook het contact met de zaal (het publiek werd meermalen direct in het spel be trokken) was er vanaf het eerste moment. En het „Nu sijt welleco- me" tot slot werd dan ook spon taan door de zaal meegezongen. Het was een gelukkige start, wat betreft de keuze van het stuk. Jammer ge noeg was de zaal slechts matig be zet. Wanneer „Elmare" er in kan slagen de volgende avonden op het zelfde peil te bereiken, dan is van dit initiatief nog veel goeds te ver wachten. Bij onstentenis van de voorzitter, gaf de heer Cornells, secretaris een uiteenzetting van het doel van de nieuwe vereniging, alsmede een verklaring van haar naam. „Elma re" heet het klooster (uithof van de St. Pietersabdij te Gent) dat om streeks het jaar 1100 de eerste pol ders heeft bedijkt in deze omgeving. Het lag op het gebied van het am bacht IJzendijke. Tweemaal wordt het vermeld in de „Reinaert", waardoor de naam voor alle tijden is bewaard. Zelfs wordt een zekere ..Willem de Cleerc van Isendijke" in de rij geplaatst van mogelijke auteurs van het bekende dichtwerk. Bevorderd. Met terugwerkende kracht te rekenen vanaf 1 September zijn de wachtmeesters der Rijkspolitie J. F. Wage en Adr. Jasperse bevor derd tot wachtmeester der Rijkspoli tie le klasse. Biervliet VERDUBBELING RIOOLBE. LASTING. B. en W. stellen de raad vóór, inge volge de door Ged. staten gestelde eis, om de rioolbelasting te verdubbe len. De vrijstelling zal worden uitge breid tot alle inrichtingen voor on derwijs evenals voor de eigendommen uitsluitend dienende voor openbare ere-dienst. AANKOPEN OESTERFONDS. Door de stichting Aankoop Oes ters is thans een aanvang gemaakt met het uit de markt nemen van consumptie-oesters. Door de kwe kers is een hoeveelheid van bijna 1.000.000 aangeboden, waarvan ruim 500.000 is aamgkocht en gedeelte lijk reeds afgenomen. De geldmid delen van het fonds zijn op het ogen blik wel niet toereikend, maar door heffingen nemen deze toe. Voor de aankoop zal bijna 100.000.^ nodig zijn. De kwekers, die nog niet heb ben verkocht kunnen wederom een opgave van hun voorraad indienen bij de beheerder van de Stichting. Kruiningen RAADSVERGADERING. Vandaag komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agen da vermeldt niet minder dan 24 pun ten, o.a.: herziening uitbreidingsplan nen voor dê kommen Kruiningen en Hansweert; herziening wederopbouw- plan Oostdijk; voorstel om overeen komstig zijn verzoek aan de heer W. J. L. de Groof met ingang van 1 Jan. 1955 eervol ontslag te verlenen ais keuringsveearts, hoofd van dienst, van de keuringsdienst van vee en viees; aanbieding van de gemeentebegroting voor 1955; voorstel om de Tuindorp straat om te dopen in Burkunkstraat. voorstel tot het bouwen van een brandweergarage en van een berg plaats van gemeentewerken. Bevorderd, De wachtmeester der Rijkspolitie M. van Schelven te Krui ningen werd met ingang van 1 Octo ber 1954 bevorderd tot wachtmeester le klasse. Sint Jansteen H. MISSIE WERD DRUK BEZOCHT De 14-daagse H. Missie die in de parochiekerk van dc H. Johannes de Doper onder leiding van de Paters Redemptoristen G. Beusenberg en F. Moonen van 27 November tot 12 De cember werd gehouden, werd besio- ten met een plechtig lof met preek op Zondagmiddag. Deze missiedagen werden door een groot aantal gelo vigen bijgewoond. Terzelfdertijd werd ook in de parochie Heikant een Mis sie gehouden, welke eveneens Zondag jj. werd besloten. GESLAAGD. De heer G. E. Vlassenroot alhier slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het artsexamen le ge deelte. G raauw In de loop der jaren is de bank een flinke instelling geworden. De wel vaart in het dorp Eede nam toe en dit ondervond ook de boerenleenbank. Het uitlenen van gelden was niet meer het enige voorname werk. Er Vanzelfsprekend is er een feest op touw gezet tegen Donderdag a.s. Be gonnen wordt met een H. Mis in de Parochiekerk om 10 uur, waarna in Sancta Maria de feestvergadering zal worden gehouden. Hier zullen func tionarissen van de Centrale Bank aan wezig zijn en zal de feestrede worden uitgesproken door de hoofdinspecteur van de bank de heer van Weck. Na de middag begint dan het vrolijk deel van de dag. Alle leden en geno digden zullen dan in het parochiehuis Sancta Maria aanzitten aan een kof fietafel en daarna volgt een gezellig samenzijn, waarbij de vrolijkheid er in zal worden gehouden door het Ca baretgezelschap „Klaveren Vijf" uit Roosendaal. FILM OVER MARIA GORETTI In het patronaatsgebouw alhier werd door de Paters Assumptionisten uit Halsteren een film gedraaid over oe H. Maria Goretti. Om 3 uur werd eerst een goed bezochte kindervoor stelling gegeven. De voorstelling om half zeven werd zeer goed bezocht en ook de onder de pauze gehouden verloting was een succes. De op brengst van deze ve. '.oting die wordt gebruikt om zieken de bedevaart nazi Beauraing mogelijk te maken bracht f 78 op. De hoofdfilm viel buitengewoon in de smaak en velen der aanwezigen kwamen diep onder de indruk. Klonsterzandv NED. ROODE KRUIS AFD. HONTENISSE Tijdens de ledenvergadering van 't Ned. Roode Kruis, afd. Hontenisse, welke op Zaterdag a.s. te Klooster- zande zal worden gehouden, zal o.m. een definitief bestuur worden gekozen. De leden van het voorlopig bestuur stellen zich allen herkiesbaar. De in stallatie van het bestuur zal geschie den door Mr. J. Heysse. Kringcom- missaris van het Ned. Roode Kruis te Middelburg. Eveneens zullen in de ze vergadering de statuten en het huishoudelijk reglement van de nieu we afdeling worden vastgesteld. Stoppeldijk DE R.K.J.B. TE HOOFDPLAAT VOOR HET VOETLICHT. Voor de vierde maal werd het blij spel „Carnaval der Liefde" voor het voetlicht gebracht. Deze keer in zaal Martens te Hoofdplaat en weer trok dit succesnummer een volle zaal. zo dat ook hun debuut op vreemde bo dem een succes werd. De zaal, waarin we opmerkten bur gemeester J. Temmerman, genoot van de kostelijke scènes en menigmaal moest het spel onderbroken worden voor de daverende lachsalvo's. Jam mer dat het kleine toneel het spel niet volledig tot zijn recht kon doen komen.... deze handicap noodzaakte de spelers vaak ongewild een klis te vormen, hetgeen aan het vlotte sa menspel wel enige afbreuk deed. NIEUW BESTUUR GEKOZEN. De Koninklijke Muziekvereniging Hfermonie, welke maandenlang op non actief heeft gestaan, kan nu weer met nieuwe moed aan de slag. In een druk bezochte vergadering werd, nadat de thans nog zitting heb bende bestuursleden, t.w. de heren J. v. d. Sande, D. O. van Schaick. A. Dijk en A. v. d. Walle, hun mandaat hadden neergelegd, een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de heren: H. A. M. v. d. Vijver, P. M. de Meijer, Jac. Dhondt, D. O. van Schaick, H. v. d. Hemel, C. v. d. Velde en Jac. v. d. Sande. Zo spoedig mogelijk zullen de be stuursfuncties verdeeld worden en daarna hoopt men in de kortst moge lijke tijd weer de galmen der Harmo nie in de Beukelsstad te horen. E.H.B.O. HEEFT PLANNEN. Tijdens de ledenvergadering der plaatselijke E.H.B.O., onder voorzit terschap van de heer J. Marteijn werd in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Blaakman tot bestuurslid gekozen de heer P Diercx. In verband met het vertrek van dokter J. C. Hage naar Aardenburg, werd besloten een afscheidsavond te organiseren, waarop de scheidende geneesheer een cadeau zal worden aangeboden. Ook zal men voor de donateurs een toneelavond geven. Verschillende to neelamateurs gaven zich reeds op. NIEUWE VOORZITTER B.J.B. Tijdens de vergadering ddr B.J.B. werd wegens het zich niet herkies baar stellen van mej. R. Gulliet in haar plaats mej. T. Mangnus tot voor zitster gekozen. Tijdens deze geanimeerde vergade ring hield mej. Oomens een spreek beurt over haar reis naar Amerika, geïllustreerd met zeer fraaie en hoogst interessante lichtbeelden. De opkomst voor deze bijeenkomst was van dien aard, dat velen hun verwondering en teleurstelling er over uitspraken. Eede Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer Jac. Kool. slaagde aan de Bis schoppelijke Kweekschool te Ouden bosch met lof voor het examen Gods dienstkennis A. Koewacht SCHOORSTEENBRAND. Er brak een schoorsteenbrand uit bij A. d'e Coninck op de Kruispad. De brandweer kon met verenigde krach ten de schoorsteen van het huis trek ken en zodoende het ergste voorko men, Toen dit gebeurd was. was het gevaar geweken en de spuit hoefde niet meer gebruikt te worden. Stekene KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Onze dorpsgenoten Th. Janssen en H. de Roos, beiden werkzaam bij da PTT alhier, werden voor hun jaren lange dienstprestaties vereerd met de Zilveren Palmen der Kroonorde. GESLAAGDE TONEELOPVOERING. De K.A.J. trad voor het voetlicht met het toneelstuk: De wraak van nonkel Toon" De acteurs neoben stuk voor stuk hun rol prachtig gespeeld. Dat het NATURALISATIE. Bij de wet van 1 December j.l. werd onze plaatsgenoot Gerardus R. Rij- ckaert landbouwer, woonachtig in de wijk d'e Biezen, die Belg van nationa liteit was, tot Nederlander genatura liseerd. AXEL Het Centrum 8 uur: Nacht- ruiters van de Wolvenkreek. HULST Hotel De Graanbeurs 8 uur: Kerstprogramma door Henk Zoutendijk TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vrouwen om Puccini. OOSTBURG Ledel 8 uur: Lili. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De vrouw, die hij begeerde. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Faust. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Een theehuis voor Tobiki. GOES Prins van Oranje: Toneelavond O.K. om 20 uur. Grand: De zaak Para- dine. MIDDELBURG Schouwburg: De man tel. v/ ISSINGEN Alhambra: Alleen maar een moeder. Luxor: De misdaad van de week.

de Stem | 1954 | | pagina 2