Dagblad P e jüïettt Zorgvuldig behoeden van nu verkregen welvaart ZWITSARUB In de richting van „harmonisatie' der landbouwpolitiek D Kwaliteit AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Ian der steen |32). 95 De jongste ministeriële Benelux-Conferentie Hoe van de NOOD een DLL GD gemaakt kan worden in een Ook egalisatiefonds j Meningen en j I Commentaren I N/eu w- Guinea DE Algemene Vergadering heeft Voorzitter Middelhuis op KAB-verbondsraadsvergadering Huur- en loonvraagstuk in studie „Verstaan wij elkander?" Raadsel Flatgebouw voor werkende vrouwen Verkouden kinderen? Autowea Iers 3-polijsters Het huis met de duizend kaarsen Meredith Nicholson hnabrengrinnikte e" Sl°eg Z'ch °P ld Beef ons onmiri'V pen a ling van lagen na |n 2 etor- 7,-, tel- Ind later. uit prima Ite samen- Ket aller. leze deken In WARM. Id doorge- |n. elite pastel- LN, BLEU eerkleurig). lx 220 cm. niet te Ien bieden. Btoftingen van lnen 5 dagen \r een bnefie I snip er mefs I tweede m An DINSDAG 14 DECEMBER 1954 (Advertentie (van onze speciale medewerker) E jongste ministeriële Benelux-conferentie, die de vorige week te Brussel heeft plaats gevonden, leverde weer eens een verrassing op. De Nederlandse delegatie had zich opgemaakt om een bres te schieten in de landbouwpolitiek van België of anders gezegd om van de Belgische regering gedaan te krijgen, dat het be faamde landbouwprotocol binnen afzienbare tijd geleidelijk zou worden opgedoekt. king slechts opbrengen door de in voer van vee vrij te maken. Van der gelijke vrijmaking vreest de Belgische regering echter, dat zij de hele Belgi sche vleesmarkt in elkaar zou doen storten. Denemarken b.v. is in staat zoveel goedkoop rundvlees naar Bel gië te exporteren, dat de Belgische veehouders geen rendabele prijs meer voor hun producten zouden kunnen maken. SIMPELE VRAAG B elgië Dit landbouwprotoccl biedt België 1 de mogelijkheid om de concurrentie I van Nederlandse landbouwproducten I tegen gelijksoortige Belgische artike- I len uit te schakelen. De Belgische mi- I nister van Landbouw bepaalt de mini- mumprijs van b.v. de Belgische boter, een prijs, die voor de Belgische vee boeren rendabel is, en de Nederlandse boter, die veel goedkoper zou kunnen worden geleverd op de Belgische markt, mag slechts over de grens, na- t dat daarop een bedrag is geheven, waardoor de prijs van de Nederlandse I boter gelijk staat met die van de Bel- I gische. In de practijk komt zulks hier op neer, dat Nederland niet mag con- I curreren in België en dat Nederland slechts landbouwproducten aan België mag leveren, voorzover de Belgische 1 landbouw niet de eigen markt kan be- vredigen. In een Economische Unie tussen Ne- I derland en België die een gemeen- I schappelijke markt veronderstelt I doet een dergelijke protectie van de I Belgische landbouw vreemd aan. Er I zijn wel goede gronden aan te voeren I voor het behoud van dit landbouw- I protocol, dat een middel is tot be- I scherming van de Belgische boeren- I stand, die veel hoger pachten betaalt I dan de Nederlandse en dus niet in de I gelegenheid verkeert om onder ge- I lijke voorwaarden met de Nederlandse I te concurreren. De Nederlandse boe- I renstand, die ontegenzeggelijk in me- I nig opzicht beter ontwikkeld en uit- gerust is dan de Belgische, dankt zijn groter concurrerentiecapaciteit niet in I de eerste plaats aan zijn grotere kun de of ijver, maar aan de politieke om standigheid, dat de Nederlandse huis- en grondeigenaren van overheidswege belast worden met een niet gering deel der productiekosten van de boe- l ren. Pas wanneer huren en pachten in Nederland even vrij zullen zijn, als in België het geval is, kan de Nederland se regering met recht betogen, dat de Belgische regering dient op te houden met het verhinderen van Nederlandse concurrentie op landbouwgebied. EEN HINDERPAAL Intussen blijft het landbouwprotocol J een hinderpaal op de weg van de vol- tooiing der Economische Unie. Na de 1 afschaffing der douanetarieven tussen ■Nederland, België en Luxemburg en de vrijmaking van het kapitaalver- I keer is ook wel besloten om een ge- I meenschappelijke handelspolitiek te- genover derde landen te gaan voeren. Maar het is duidelijk, dat die ge meenschappelijke handelspolitiek in de agrarische sector telkens tegen het landbouwprotocol aanstoot. Terecht kon dan ook minister Luns op de jongste conferentie te Brussel betogen, dat toch moet worden ge streefd naar uiteindelijke afschaffing van het landbouwprotocol. Maar voor zover hij er op gespeculeerd mocht I hebben, dat de Belgische ministers Ivan het liberaal-socialistisch kabinct- i Van Acker meer geneigd zouden blij- I ken dan de vorige Belgische regerin- Igen met C.V.I .-ministers om de be scherming van rendabele landbouw prijzen voor de boeren los te laten, heeft hij zijn oogmerk niet bereikt. Op een afschaffing van het land bouwprotocol valt vooralsnog niet te rekenen. Toch is men een stap verder gekomen op de weg ener toenadering tussen de landbouwpolitiek van Ne- üerland en die van België. En zulks aank zij een concrete moeilijkheid bij de uitvoering van de voorgenomen ge meenschappelijke handelspolitiek te genover derde landen. °r8anisaüe voor Europese Economische Samenwerking moeten Nederland en België ieder de buiten landse invoer voor 90 pet. van de to tale goederenbeweging vrijlaten. Ne- 1 derland en België hadden ieder voor zich dit peil bereikt, maar toen zij om een gemeenschappelijke handelspoli- I l k unnen voeren een gemeen- Ê^PPplijke liberalisatielijst aan de ■J.EJS.S. moesten voorleggen, bleek, aat deze niet het percentage van 90 doch slechts dat van 87 1/2. Met dit verschil van 2 1/2 pet. zit Lei den. of juister gezegd: zit Brussel **eeds sinds maanden in last. Goed bekeken kan Brussel zijn portie van die 2 1/2 pet. vrijma- Op de Brusselse conferentie nu is plotseling minister Spaak met de sim pele vraag voor de dag gekomen, hoe Nederland weet te ontsnappen aan een catastrofale invoer van Deens rund vlees. En het antwoord van onze mi nister van Landbouw, ir. Mansholt, was even simpel: Dat gebeurt n.l. door ons systeem van monopoliehef fingen. Op het gewone invoerrecht wordt nog een bedrag geheven voor het Landbouwegalisatiefonds, waaruit noodlijdende landbouwtakken ge steund kunnen worden. Een dergelijk systeem, waardoor de prijs der bui tenlandse artikelen op het peil der binnenlandse blijft, is niet in strijd met de liberalisatie-voorschriften van de O.E.E.S. of van de g.a.t.t., de- in ternationale tarievencommissie, want de monopolieheffingen komen niet ten goede aan de fiscus, maar aan de boe ren. Toen daarop minister Spaak de vraag stelde, of België dat Nederland se systeem niet zou kunnen volgen, was meteen de weg geplaveid voor het besluit, dat de Belgische departemen ten van Landbouw, van Economische Zaken en van Buitenlandse Handel eens grondig zullen gaan bestuderen, in hoever ook België kan overgaan tot monopolieheffingen naar Neder landse trant. dan toch geweigerd het UNO- vuurtje permanent te laten prutte len onder de Nieuw-Guinea-ketel. De twee-derde meerderheid, in de politieke commissie grif gehaald, werd nu bij lange na niet bereikt. Het gezond verstand heeft gezege vierd. De Indonesische regering, politiek gevangen- van de commu nisten, heeft het aan zichzelf te wijten, dat ze een echec leed. De gezaghebbende New York Times schrijft nu ook ronduit, dat het be wind van Djakarta dwars over de minderheden is heengestapt en met deze handelwijze voortgaat. Niet alleen do durende strijd van de Daroel Islam haalt het blad als bewijs aan, maar ook de strijd van „ernstige en belangrijke groepen, zoals de Zuidmolukkers, die de „eenheids-regering van Djakarta niet wensen." Zo wordt de strijd der Zuid- Molukken nog steeds veelal be schouwd als het werk van idealis tische dwazen een factor in het internationale oordeel over Indone sië. Dit oordeel zal zeker niet gun stiger gaan luiden door de herhaal de opmerking van het hoofd der Indonesische delegatie: „We kun nen bij iedere Nederlander en Ne derlandse vestiging geen politie agent plaatsen" Het is een bedekte uitnodiging voor fanatieke elementen, welke Indonesië als rechtsstaat in een bedenkelijk licht stelt. Het is van harte te hopen, dat deze onmach tige regering-Ali spoedig zal wor den afgelost door een stevig be wind, dat niet speelt op nationalis tisch sentiment en communisme, maar de feiten (ook ten aanzien van Nieuw-Guinea) reëel aan vaardt. Vóór 12 Januari moet deze studie zijn afgelopen en krachtens een thans te Brussel genomen besluit zal het Benelux-Comité van Ministers in Fe bruari a.s. een speciale conferentie houden over de mogelijkheid om tot harmonisatie van de landbouwpolitiek der Benelux-landen te komen. Van de nood wordt nu een deugd gemaakt. Om te ontsnappen aan het gevaar, dat het hele gebouw der Be- nelux-overeenkomsten zou springen tengevolge van het Belgische onver mogen om nog één procent meer van zijn invoer te liberaliseren, zal er naar gestreefd worden om in België ook een landbouw-egalisatiefonds in het leven te roepen. Economisch op zich zelf een eenvoudige zaak, maar admi nistratief of beter nog psychologisch tot dusver een steen des aanstoots voor alle betrokkenen bij de traditio nele landbouwpolitiek van België. Al blijft het landbouwprotocol voor alsnog onaangetast toch is nu het vooruitzicht geopend, dat Nederland en België langs een omweg geleidelijk zullen geraken tot een gemeenschap pelijke markt, ook in de agrarische sector, zoals in een Economische Unie betaamt. Deze evolutie is de verrassing ge weest, waarvoor de jongste ministerië le Benelux-eonferentie heeft gezorgd. Minister Luns had slechts matige re den tot tevredenheid, maar minister Mansholt kon zich de handen wryven; naar dit moment had hij reeds jaren vergeefs uitgekeken. Of hij ook opgetogen zal blijven, wanneer van Belgische zijde harmoni satie van het peil der huren en pach ten in beide landen zal worden ge vraagd, mag een zorg zijn voor later. SCHEVtNINOEN Gisteren begon in Utrecht een tweedaagse verbondsraadsvergadering van de KAB. Een deel van de rede waarmee de voorzitter gisteren de vergadering opende, was gewijd aan het standpunt van de KAB, dat prijs regelingen en -afspraken de resultaten van de jongste loonsverhoging niet teniet mogen doen. de werkgevers. Eerder is het tegen deel het geval, hetgeen z.i. een aan duiding moge zijn om dit conflict niet onnodig op de spits te drijven. Opvallend was, dat bij alle verschil- van mening tussen N.V.V. en K.A.B., de naar aanleidin.g van het Mande ment tussen N.V.V. en C.N.V. gevoer de dicussie feller van toon was dan tussen N.V.V. EN K.A.B. Dit standpunt is uitvoerig uiteenge zet in een brief, door het verbonds- bestuur gericht aan de leden van de Tweedekamerfractie der KVP. De heer J.A. Middelhuis zei giste ren, dat in 1953 de arbeidsproducti viteit is gestegen met 9 pet. ten op zichte van 1952 en in het eerste half jaar van 1954 met 4,5 pet. ten op zichte van de overeenkomstige perio de in 1953. Daaruit blijkt z.i. voldoen de dat er mogelijkheden zijn deze loonsverhoging op te vangen zonder prijsverhoging. De doorwerking in de prijzen van de loonsverhogingen in het eerste halfjaar 1954 is z.i. zeer beperkt geweest. Toch leek hem gro te waakzaamheid geboden, zowel van ondernemerszijde, van de regering, de volksvertegenwoordiging en van de vakbeweging, omdat het van het prijsverloop zal afhangen of de werk nemers door de jongste 6 pet. in 1955 een rechtvaardig aandeel, in het na tionale inkomen zullen verwerven. De K.A.B.-voorzitter herinnerde aan het uittreden van het N.V.V. uit de Raad van vakcentralen. Over die breuk in de samenwerking is vrjj- wel nergens gejuicht, ook niet door JYJINISTER Zijlstra is een sympa thiek minister, wiens beleid ook in katholieke kring zeer wordt gewaardeerd. Nu echter heeft hij de ontstemming opgewekt van dè Katholieke Mijnwerkèrsbond en die ontstemming wordi in wijde kring gedeeld. Wat is namelijk het geval? De heer F. Dohmen, bestuurder van genoemde bond, zal zijn plaats in het raadgevend comité van de K. S.G. moeten afstaan aan een verte genwoordiger van de Prot. Chr. Mijnwerkersbond. Waar die bond slecht 1100 leden telt en de katho lieke bond 27000, kan men liBt protest tegen zulk een zetelwisse ling volkomen begrijpen. Wat be zielde minister Zijlstra bij deze be slissing? Het is vooralsnog een raadsel. De K.A.B. heeft echter in de moti vering van het C.N.V. noch andere, noch sterkere argumenten kunnen vinden dan in het Mandement, zodat bij spreker de vraag rijst, of we de zelfde taal sprekende en over dezelf de dingen, elkaar wel verstaan, dan wel, of onze protestantse vrienden de eerste twee hoofdstukken van het Mandement wel voldoende hebben be studeerd. Het N.V.V. verbrak de samenwer king omdat de K.A.B. de grondslag van de samenwerking, de eerbiedi ging van eikaars beginselen, zou heb ben aangetast. Welnu, het behoort tot het wezen van onze zelfstandigheid als katho lieke organisatie, dat wij vrijwillig de richtlijnen van Paus en bisschop pen aanvaarden, zo zei de heer Mid delhuis. DE MELKPRIJS De K.A.B. zou de regering bepaal delijk met enige nadruk willen ver zoeken om in de periode, waarin gezocht wordt naar een meer defi nitieve vorm van melkprijsbeleid een vorm, die met name ook op de consumentenbelangen zal moeten zijn afgestemd, al het mogelijke te doen om een prijsverhoging van dit volksvoedsel te voorkomen. De K.A.B. voorzitter zei, dat zelfs het loon van vakarbeiders niet vol doende is voor de huurprijs voor nieuwbouwwoningen. Daarom is z.i. straks bij een nieuwe huurverhoging een behoorlijke compensatie daar van dringend noodzakelijk, omdat dit anders voor zeer vele arbeiders met lage inkomens een ramp zou zijn, waarvan de gevolgen niet zyn te overzien. De K.A.B. zal bij de komende huur verhoging cn huurpolitiek in het al-( gemeen sterk op zijn hoede moeten zijn. Een commissie van deskundi gen uit de beweging heeft dit vraag stuk thans opnieuw in studie. De K.A.B. voorzitter stelde het op prijs te verklaren groot vertrouwen te hebben in minister Witte. Afschaffing van dc kinderbijslag voor het eerste en tweede kind, waarov: r weer stemmen opgaan dient, aldus de heer Middelhuis di rect gepaard te gaan met een zoda nige loonsverhoging dat deze voor gezinnen met kinderen een voldoen de compensatie biedt voor de ver vallen kinderbijslag. Maar een der gelijke loonsverhoging kan uiter aard niet beperkt blijven tot de ge huwden met kinderen doch zal ook voor gehuwden zonder kinderen en voor de jeugdigen dienen te gelden. Eerst dan is er sprake van herstel van dc toestand van voor 1946. Dit vraagstuk is thans in studie. NOVUM IN EUROPA Mevrouw W. A. Boot-Colijn, echtge note van V versums burgemeester, heeft een gedenksteen geplaatst in een spoedig te openen flatgebouw, dat uniek in Europa kan worden genoemd. Deze flat zal namelijk be stemd zijn voor werkende vrouwen, die alleen staan en a raison van 57. per maand een ideale huis vesting begeren. Nochtans zullen de toekomstige bewoonsters een regle ment moeten nakomen, waarvan het ontwerp alreeds tot onze kennis is gebracht. Een van de noodzakelijke bepa lingen is die omtrent huisdieren. Geen poesen, papegaaien of reptie len zullen het flatgebouw mogen binnengaan, maar wel kanaries, vis sen en hondjes. Maar deze laatste diersoort mag een bepaalde maat niet overschrijden en moet beperkt zijn tot mannetjes. Het flatgebouw krijgt een con ciërgewoning. bedoeld voor een echtpaar, dat zich met allerlei hulp ten dienste van de inwonende da mes zal stellen, waar nodig ook met het bereiden van maaltijden. Door middel van een huistelefoon zullen de bewoonsters vanuit haar kamers kunnen reageren als op de stoep het belletje met haar naam wordt ingedrukt. Een gesprek is dan mo gelijk via de microfoon bij de in gang. (Advertentie) Genezende warmte door wrijven met: een4 Z Wits al preparaat Een autoweg van 875 km over de Tibetaanse hoogvlakte is voor het verkeer geopend, aldus meldde „Nieuw-China". De weg maakt deel uit van een nieuwe wegendriehoek tussen de hoofdsteden van Tibet en de Chinese provincies Tsjinghai en Sikang. Men kan dus terecht. Onderzoek Een Britse parlementscommissie, die toezicht houdt op de uitgaven van de regeringsdepartementen. heeft dure dingen gesignaleerd. Zij vindt onder meer de kosten van de diplomatieke dienst in het buiten land te hoog. Ook de salarissen lig gen buiten verhouding hoog. De commissie dringt aan op een onaf hankelijk onderzoek naar de kwes tie. Eis De Finse staat eist van een aantal liefdadigheidsorganisaties een scha devergoeding van in totaal onge veer 2,5 millioen gulden. De poli tieke bazen menen, dat de organi saties de voorschriften voor in- en uitvoer hebben overtreden, doordat zij geschenkzendingen uit het bui tenland hebben verkocht. En dat mag niet. Bedelaars £R zijn 25.000 bedelaars in Bombay, aldus heeft een lid van de gemeenteraad van die stad medegedeeld. Zij ga ren jaarlijks meer dan tien millioen gulden bijeen. Film-mysterie De gewezen film- en toneel speelster Gladys George is onder geheimzinnige omstandigheden te Hollywood overleden, aldus de politie. De 50-jarige filmster over leed in een ziekenhuis, nadat zij enige uren eerder bewusteloos In haar flat was gevonden. Zij ver wierf bekendheid door haar rollen in de films „The way of all flesh", „Marie Antoinette", „A child is born", „Madam X", „Best years of our lines" en „Lullaby of Broadway". Vondst De Amerikaanse maatschappij General Electric heeft trots meege deeld. dat door middel van een tele scoop en een „electrisch brein" de planeet Athalia is terug gevonden. Dit wil nogal wat zeggen, want Athalia is vijftig jaar lang zoek ge weest. Het „electrisch brein" houdt de planeet nu constant in de gaten. Bezuiniging £)E ziekenhuizen in "t Engel se Wales bezuinigen jaar lijks bijna 300.000 gulden door een mengsel van boter en margarine op de boterham te smeren in plaats van alleen maar goede boter. De patiën ten proeven er niets van. Woord Wanneer de filmster Joan Craw ford genegen is één avond „Hello" te zeggen, heeft zij 40.000 gulden verdiend. Binnenkort opent men een nieuw hotel in Las Vegas en onze Joan zou dan als gastvrouwe moe ten optreden, die tegen iedereen vriendelijk „Hello" zal zeggen. De directie is gek genoeg om te ver onderstellen. dat deze werkzaam heid die 40.000 pietermannen waard is. Zij weet niet, wat wij allemaal zouden zeggen voor dat geld. Haartooi Een dameskapper in New York propageert voor Kerstmis een haar tooi, die de vorm heeft van een kerstboom. Er kan een hoedje by gedragen worden ook. Het' kapsel vindt niet al te veel aftrek. Vertrouwen De Britse openbare mening is meer pro-Amerikaans geworden de laatste jaren. Dat heeft vandaag een Amerikaanse zegsman in Londen verklaard. De reden: De manier, waarop de Verenigde Staten in Z. Korea oorlog voerden heeft de me ning versterkt, dat president Eisen hower geen warrige heethoofden meer naar het front wenst te stu ren. De Engelsen vinden dat een goed teken. Brand Naby Georgia raakte door een simpel toeval de staart van een vos in brand. Het geschrokken beest rende het bos in en zette daar het struikgewas in lichterlaaie. Dat was tien dagen geleden. Gisteren hebben ontelbare brandweerlieden het vuur pas bedwongen. Twintigduizend ares dennenbos werden door de vlammen vernietigd. WOENSDAG 15 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.14 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11,10 Van Halifax naar Edmonton, klankb. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.37 Adventsstonde 13.00 Nws 13.15 Met PIT op pad 13.20 Promenade ork. en solist 14.05 Gram. 14.50 Nat. progr.Plechtige bevestiging van het Statuut voor het Koninkrijk der Neder landen door II.M. de Koningin. NCRV: 16.00 V. d. jeugd 17.20 Gram. 17.30 Orgel spel 18.00 Spectrum v. h. Christelijke Organisatie- en Verenigingsleven 18.15 Cello en piano 18.30 R.V.U.: Hoe ontstond de wereld der sterren?, door dr H. Groot Derde lezing: Nieuwere theorieën (verv.): De theorie van de „voortdurende schep ping" volgens Hoyle. 19.00 Nws en weer ber. 19.10 Muz. caus. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Omr. ork. en solist 21.05 Gram. 21.30 Mede werken in blijdschap, caus. 21.45 Gram. 22.00 De Reformatie en het ambt, caus. 22.20 Koorzang 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23 15 Gram. 23.30 Man en vrouw, caus. 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7 45 „Even opkrikken". 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accor deonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Gram. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Voor de jeugd. Nationaal Programma: 14 50 Plechtige bevestiging van het Sta tuut voor het Koninkrijk der Nederlan den door H.M. de Koningin. VARA: 16.00 Gram. 16.20 Voor de zieken. 16.50 Voor de jeugd. 17.10 Gram. 17.30 Instr. kwintet. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Prof. Dr. J. Lanjouw: Weten schappelijk onderzoek in Suriname en de Nederlandse Antillen. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Orgel en zang, 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Het Midden standsdiploma, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Prijsvraaf Kinderpostzegels. 20.30 Voor de militai ren. 21.05 Naar het U lijkt, hoorspel. 22.25 Promenade-orkest. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Esperanto. 23.20 Instr. trio. 23.40-24.00 Gram. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Klarinet en piano (om 16.00 Koersen). 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nws. 17.10 Gemengd koor. 17.25 Orkest concert. 17.50 Boekbespr. 18.00 Voordracht en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 ,,De ster", opera. 22.00 Nws. 22.15 en 22.54 Gram. 22.53-23.00 Nws. BRUSSEL 484 METER 12.00 Gevar. muziek. 13.00 Nws. 13.15 en 14.10 Gram. 14.15 Omroeporkest en solist. 15.10 Gram. 16.05 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital. 17.50, 18.30, 19.15 cn 19.28 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Symphonie-orkest, koren en solist. 21.35 Spaanse liederen en. dansen. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muziek. 22.55 Nws. Hij vond altijd de oorzaak van storingen De Belgische politie heeft bekend gemaakt,dat zij een lid van de lucht macht heeft gearresteerd om hem te ondervragen over sabotage aan trans portvliegtuigen van de Belgische luchtmacht op het vliegveld Meis broek bij Brussel. De militair zou hebben gezegd, dat hij electrische leidingen in vliegtuigen heeft doorgesneden „om te laten zien dat ik een betere electricien ben dan mijn kameraden, omdat ik altijd de oorzaak van de storing kon vinden." Advertentie) RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. perij kunnen wij n, worden opgeleid. 5 uur bij de VBRIEK „JYDEN", 272 MYSTERIE-ROMAN door 133) I Wij liepen over de weide en langs de I watertoren naar het boothuis. Ver op et bevroren meer zagen wij een nvaUftal mannen naderen. Snel re- InÜ? over het dunne laagje sneeuw 1 vn 1JS bedekte. en een man. die riQ° e anderen ^eP scheen de lei- |aer te zijn. j „Het is Morgan!' 'riep Bates plot- |by "g "En Fei"guson is er ook I „Zie je die magere kleine kérel ItSJL. rhter.de leirl''' Dai is "Dit. IJTend van Scotland V. d t.n l?*t wordt werkelijk ?n int lp ontmoeting! I "Bates, ga jij terug i |Je een aanval van de anrte p kun» |de i„ ,-«eJVa', ik moéten aan I e sheriff denken. llii'É ,aan Pickering, die waarschijn- lzi.„ r1 van de PartÜ zal zijn. al I en wy hem niet." ..Tracht hen schrik aan te jagen, i voordat zij te dicht genaderd zijn," zei Stoddard. ,,Wij mogen die mensen geen letsel toebrengen als het niet strikt noodzakelijk is." En na die woorden liep ik naar het uiterste puntje van het in het meer vooruit stekende landhoofd. Morgan en zijn mannen waren nu reeds dicht gena derd en hun bedoelingen waren niet verkeerd te begrijpen. De meesten van hen hadden een revolver of een geweer in de hand. De man, die Larry aangeduid had als dedective, trad nu een paar pas sen naar voien en riep: ..Gij verleent huisvesting aan een slecht mens, mijnheer Glenarm. Dc Amerikaanse wet steunt mij, en gij zult u zelf veel onaangenaamheden op de hals halen wanneer gij die man beschermt. Misschien is het li niet bekend, mijnheer, dat hij een gevaarlijk karakter heeft." Ik keerde weer terug naar het bo tenhuis. ..Hot is niet hun bedoeling om ons doden," meende Stoddard. Zelfs <ers van de sheriff hebben niet recht iemand te vermoorden en Rechtbank van Wabana zou zich .1 deze zaak niet hebben ingelaten mineer zij niet verkeerd was inge- ~ht door ons aller vriend, Pickering". ..Daar komen zij!" riep Larry en 'MKijkend zag ik de mannen snel in de richting van de oever lopen. ..Verspreiden en langzaam terug trekken naar het huis," beval ik. En i wij verspreidden ons bij het botenhuis j terwijl de tegenpartij in een gesloten groep op ons aan kwam rennen; een strategische fout, volgens Larry. Davidson, de detective, was de an deren enkele meters voor en stormde met opgehven revolver op Larry toe. Doch zijn haast was zijn ondergang. De sneeuw had de gaten in de bos grond geheel gevuld en in een van die gaten geraakte de man met zijn linkervoet, zodat hij voorover op de grond viel. In een oogwenk zat Larry boven op zijn man, rukte hem de re volver uit de handen en trok hem overeind. ,,Ah Davidson! Allemaal vergis sen wij ons wel eens! Als je een be weging durft te maken perforeer ik je met je eigen revolver!" En hij stelde zich verdekt op achter de man. hem als schild gebruikend, terwijl Morgan cn de andere man nen weifelend bij het boothuis ble ven staan. ,,Het strategische intellect hebben wij gevangen genomen, generaal," zei Larry tot mij. Langzaam begonnen wij nu terug te trekken naar het huis, terwijl Morgan en zijn mannen, blijkbaar een weinig in verwarring gebracht door het plotselinge verlies van dc detective, ons behoedzaam volgden. Steeds meer naderden wij het huis. voortdurend vrezend voor een aan val die de gevangene ontzet zou kunnen hebben, wanneer de mannen van Morgan een weinig moediger waren geweest. Stoddard's- aanwe zigheid scheen hen te verwonderen, meende ik. en ik zag. dat zij zich op een afstand van hem hielden. We waren ver van elkaar verwijderd, nu en dan elkaar een paar woorden toeroepend, uit vrees anders te ver uit elkaar te geraken. Davidson scheen zich te kunnen schikken in zijn lot, hetgeen dan ook werkelijk niet benijdenswaardig was, wanneer men weet, dat hij Larry reeds een jaar op het spoor was geweest en nu eindelijk meende hem te kunnen arresteren, cn eenmaal hoorde ik hem een poging wagen om Morgan een paar woorden toe te roepen. ,.Waag dat nog eens," snauwde Larry ,.en ons schone Ierland. God zegene het. zal nooit weer de druk van je voeten voelen." Hij draaide dc man om en duwde hem vlug in de richting van het huis, nog steeds de revolver gebrui kend om hem tot meerdere spoed aan te sporen. Zij sponde scheen onze vervolgers weer enige moed te geven, want op hetzelfde ogenblik zag ik een vier tal mannen hard in mijn richting lopen. ,,Naar de voordeur," riep ik^Lar- ry toe, en ging met Stoddard achter hem lopen om zo nodig zijn terug tocht te dekken. „Zij schiet niet", zei Stoddard ..Gij kunt ervan overtuigd zijn. dat zij het bevel hebben gekregen om het huis met zo in mogelijk bloed verlies in bezit te moeten nemen." Wij naderden nu de rand van het bos, met de weide en de watertoren achter ons, terwijl Larry en zijn ge vangene het huis bijna bereikt had- Laten wij hier op hen wachten," riep Stoddard. Morgan kwam aanrennen met een stok in zijn hand en twee mannen liepen vlak achter hem; de rest liep in de richting van St. Agatha, ,,Lct op het huis," gilde ik en op het volgende ogenblik was ik hand gemeen met Morgan, die woedend met zijn stok naar mij sloeg. Ik had in mijn goede tijd veel aan worstelen gedaan cn de trucs, die ik daarbij geleerd had kwamen mij nu goed te pas. Met een forse klap sloeg ik Morgan de stok uit de han den en op dat ogenblik hoorde ik Bates iets roepen. Al gauw ontdek te ik dat Morgan's gewonde arm hem nog veel pijn veroorzaakte. Hij kreunde toen ik hem aanraakte en zijn woede kreeg de overhand op zijn gezond verstand. De sneeuw steeg in grote wolken ken om ons heen, terwijl wij als wil den elkaar te lijf gingen. Hij greep mij bij de gordel cn was er bijna in geslaagd mij tegen de grond te slin geren, doch ik greep zijn armen e drukte die op zijn rug, waarna ik hem door een truc, die Larry mij geleerd had, zijdelings op de grond wierp. Het is geen aangename zaak om je brute kracht aan te wenden tegen de medemens en. terwijl ik mijzelf op hem liet vallen, haatte ik meer mijzelf dan hem. Voortdurend was Bates in die tijd blijven roepen. „Kom direct mee," schreeuwde Stoddard, terwijl hij zich vlug op stelde tussen mij en de mannen, die Morgan ter hulp snelden. Ik sprong op rukte de revolver uit Morgan's gordel en rende in de richting van het huis, met Stoddard dicht achter mij. Schiet! Schiet!" hoorde ik Mor gan roepen en toen wij de weide be reikten hoorde ik een kogel over on ze hoofden fluiten. „Daar is de sheriff," riep Stod dard achter mij. De sheriff en zijn helper renden het park in door de poort van St. Agatha, terwijl de rest van de man nen op dat ogenblik over de muur klom om zich bij hen te voegen. Tweemaal hoorden wij de kogels om onze oren fluiten en, toen ik op keek. zag ik, dat Stoddard achter mij nep en mijn terugtocht dekte. Ik wilde stil blijven staan, doch hij riep mij toe: „Doorlopen, zij schieten niet op mij. Zij hebben ons bijna de weg afgesneden! En inderdaad, de sheriff had het huis bereikt en stelde zich nu met zijn mannen voor de voordeur op. „Dadelijk afslaan naar het terras!" riep Stoddard. ..Ik zal wel waarschu wen, wanneer het tijd is." Bates en Larry waren nergens te zien. doch ik was er van overtuigd, dat zij, zodra zij daartoe in staat wa ren. aan de strijd zouden deelnemen. „Nu is het tijd," hoorde ik plotse ling achter mij roepen door Stoddard Wij waren op dat ogenblik aan de ogen van onze achtervolgers onttrok ken door een groepje bomen en ren den ongemerkt in de richting van het terras, waar een van de grote glazen deuren geopend werd. Larry en Ba tes traden naar buiten en moedigden ons door luide kreten aan. Zij grepen ons bij de armen en hielpen ons over de balustrade, waar die het laagst was en wij drongen door de glazen deur naar binnen en sloegen haar achter ons dicht. Toen Bates de grendels op hun plaats schoof, losten Morgan's mannen een salvo, terwijl de sheriff luid op de voordeur stond te kloppen. „Mijne heren," zei Larry terwijl hij zijb pijp stopte, „wij bevinden ons in staat van beleg." Met een scherp gekraak bezweken verscheidene ruiten van de biblio theek en de kogels drongen zelfs tot diep in de wanden. „Beneden is alles in orde, mijn heer", vertelde Bates mij. „Ik heb het luik van de tunnel maar open ge laten. daar ik van mening was, dat u van die tunnel misschien nog gebruik zou willen maken. Die kerels zullen het niet wagen langs die weg het huis binnen te dringen. Zij weten, dat zij dan als ratten in een val lopen." „Zij zijn natuurlijk raad gaan vra gen aan hun chef. Ik zou wel willen, dat Pickering zijn mannen zelf aan voerde. Het zou mij veel meer zin in de strijd doen krijgen." (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5