Om de openlegging van THOLEN RAAD VAN HULST verkoopt grond (of niet?) Punt achter Vrije - lijst - historie Desnoods beroep bij de Kroon WALCHEREN Z-VLAANDEREN Ged. Staten van Zeeland richtten zich tot de minister De Raad van Graauw gaf met gulle hand AGENDA 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 DECEMBER 1954 2 NIEUWE HAVEN VOOR BRUINISSE Uienniarkt blijft flauw PRIESTERJUBILEA Het aulo-ongcluk te Aardenburg houdt de vsinier uit honden en voeten HET A.V.O. WERK IN ZEELAND Lijk van slachtoffer van „Ariel" gevonden Groene Kruis- W ijkverpleegstersdag Vele verbeteringen aan schoolgebouw Voorzitter verzuchtte: „ARM HULST". MIDDELBURG VLISSINGEN B.B.-OEFENING Zuid-Beveland GOES TERNEUZEN OOSTBURG HEDEN MORGEN Indertijd werd de Staten van Zeeland toegezegd, dat hun overgelegd zou worden het verslag der werkzaamheden van de door G. S. voorgestelde commissie, welke tot taak had een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden om Tholen tot ontwikkeling te brengen en eventueel tot ont wikkelingsgebied te doen verklaren. Bedoeld verslag is thans de Staten bekend gemaakt en G. S. delen tevens mee aan de ministers van Economische Zaken verzocht te hebben, om het- eiland Xholen aan te wjjzen als ontwikkelingsgebied. Het rapport is samengevat in de volgende punten Ter afdoende bestrijding van de huidige en nog meer van de toekom stige werkloosheid, die steeds meer een permanent karakter krijgt, zal Tholen of een deel er van de facili teiten van een ontwikkelingsgebied moeten kunnen profiteren. Industrie is momenteel practisch niet aanwezig. De industrie-ontwikkeling abso luut op betrekkelijk kleine schaal en dus met relatief weinig kosten zal daarmee worden gestimuleerd, waar thans het gebied psychologisch ligt geïsoleerd en economisch achterligt bij het ontwikkelingsgebied in Wes telijk Noord-Brabant. Door het spoedig vestigen van een technische school en een goede voor lichting op de lagere scholen moet de bevolking meer industrieel gezind worden gemaakt. De aanleg en het bouwrijp maken van industrie-terrein(en) moeten ter hand worden genomen. Het waterlêidingbuizennet dient te worden verbeterd. De electriciteits- en watervoorziening in de Weihoek en andere onrendabele gebieden die nen te worden bevorderd. Voor zover de industrie-ontwikke ling achterblijft bij de bevolkingsont wikkeling dient de migratie en emi gratie te worden bevorderd. Hieraan is i«n behoorlijke technische scholing zeer bevorderlijk. CULTUUR-TECHNISCHE WERKEN NODIG. Cultuur-technische werken, als her verkaveling en egalisatie dienen ter hand te worden genomen. Dit moet samengaan met pogingen tot indus- ontvrikkeling, om de uitschakeling van arbeidskrachten, die hieruit ten slotte voortvloeit, mede op te vangen. Een deel van de Pluimpot (40 ha) en de slikken bij St. Annaland dienen tè worden ingepolderd. Ten aanzien van de opvoering der werkgelegenheid in de landbouw ko men theoretisch nog enkele mogelijk heden in aanmerking, zoals teelt van klein fruit. groenten en kruiden; laat ste tee.1! vergt grote investeringen en Plan voor aparte vissershaven Er zijn plannen ontworpen om de haven van Bruinisse te moderniseren. Voor de schepen van de mosselvissers, vloot zou een aparte haven kunnen worden aangelegd, waardoor de ge hele tegenwoordige haven gebruikt zou kunnen worden voor de afvoer van landbouwproducten en de aanvoer van bouwmaterialen. Dê ontworpen plannen omvatten een moderne toegang tot de haven, die voorts ook goed geoutilleerd zal zijn, in beide andere zit weinig perspec tief. De visserij biedt evenmin uit breidingsmogelijkheden. Wenselijk is aanleg en verbetering van wegen. Ter voorkoming van het wegtrek ken van goede krachten is ruimere toewijzing nodig. Zeer wenselijk is het onderwijs en de scholing te be vorderen. Hiertoe behoren het op richten van kleuterscholen in de twee gemeenten, die deze nog missen; zo spoedig mogelijk starten met de tech nische school te Maartensdijk is goed gekeurd; stimulering van het avond- nijverheidsonderwijs, stichting van een streekschool; omscholing onder arbeiders, enz. Op het gebied der- volksontwikke ling liggen nog stimulering van jeugd- Ook in de afgelopen week is de uienmarkt over het algemeen flauw geweest met geringe exporten. Nog steeds is er op de buitenlandse mark ten grote concurrentie van de uien uit de Oost-Europese landen, waarvan de kwaliteit bovendien zeer goed is. Hierbij komt nog dat het prijspeil op de Westduitse markt flauw is. In Engeland verbeterde de prijs in de afgelopen week iets. Bij groot aan bod daalde Dinsdag de prijs van de export geschikte middelkwaliteit tot rond 19 cent per kg, doch bij ge ringer aanbod in de tweede helft van de week kon de prijsdaling weer voor een groot gedeelte worden op gevangen en werd op hét laatst van de week weer 20—21 cênt per kg betaald. verenigingen en aanleg en verbete ring van sportterreinen. GEMEENTELIJKE INDELING. HER- Oprichting van een industrieschap wordt ook nodig geacht en de com missie propageert tevens de gemeen telijke herindeling in studie te ne men. In het algemeen was de commissie van oordeel, dat de regionale en plaat selijke activiteit dienen te worden ge stimuleerd. Voor het overige wijst zij naar het analytische rapport van het Economisch technologisch instituut voor Zeeland. Bij de Paters Redemptoristen Hun gouden priesterfeest vieren: op 8 April 1955: pater J. Drehmans, Brazilië; op 8 October 1955: pater H. Ruyter, Paramaribo. Zilveren pries terfeest: 24 September 1955: pater W. Voorbraak, Paramaribo; pater Car. Klinkhamer. Paramaribo; pater J. Cupers. Brazilië; pater G. J oosten, Brazilië; pater R. Lampe, Paramari bo; pater Fr. Naus, Wittem; pater Arn. Baetsen, dir. KI. Sem. Nebo, Nijmegen; pater H. Schampers, Bra zilië. Gouden professiefeest: 29 Septem ber 1955: pater Fr. v. Nimwegcn, Noordwijkerhout; pater H. Binnen dijk, Brazilië; pater H. v. d. Sande, Rotterdam; pater R. Krüter, Amster dam; pater W. Croonen, Rotterdam; pater A. Krüter, Brazilië. Zilveren professiefeest: 8 Septem ber 1955: pater B. Morak, Rotterdam; pater C. Coppelmans, Paramaribo; pa ter G. Beusenberg, Roosendaal; pater B. Witbroek. Brazilië; pater A. de Laet, Brazilië; pater E. Guiaux, Roo sendaal; pater A. Fenstra, Brazilië. Wachtmeester apn verwon dingen overleden Zondagmiddag is in het ziekenhuis te Oostburg de 38-jarige wachtmees ter der rijkspolitie A. van H. uit Aar- denburg die Donderdagavond op de rijksweg Aardenburg - Draaibrug door een auto werd aangereden, aan de opgelopen verwondingen overle den. Van H., die oorspronkelijk afkom stig is uit Biervliet, trad na de oor log in dienst van de rijkspolitie en werd gestationneerd te Aardenburg, alwaar hij tot heden zijn diensten heeft verricht. Hij laat een vrouw en een kind achter. Naar wij vernamen is het onge luk aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden te wijten en treft de automobilist geen schuld. De be grafenis zal Woensdagmiddag op de algemene begraafplaats te Aarden burg met politieel eerbetoon plaats vinden. Vraag naar peren Nadat tot het begin van de week de perenmarkt over het algemeen stabiel was geweest met geringe aan voer, is er op het laatst van de week iets meer vraag gekomen, in het bij zonder naar het ras Conference. Hier van zijn in de koelhuizen nog flinke partijen opgeslagen. Deze peren wor den thans gevraagd voor de Engelse markt. De invoervergunning op grond van de nieuwe regeling voor Enge land kunnen zeer binnenkort worden verwacht. Van pl.m. 50 cent per kg voor de huishoud-kwaliteit Conferen ce in het begin van de week steeg de prijs tot pl.m. 55 cent per kg op het eind van de week. (Advertentie) Stichting van een bureau Dé AVO, welke haar arbeid ver richt ten nutte van de minder-vali- den, heeft het provinciaal bestuur te kennen gegeven in Zeeland een bu reau te vestigen, waarvoor de aan stelling van een tweede ambtenaar nodig is. Daarom verzocht zij aan G. S. een subsidie van 5500. Ged. Sta ten adviseren de State dit t oe te staan, mits deze ambtenaar zich spe ciaal belast met de zorg voor het op richten en in stand houden der z.g. beschutte werkplaatsen en hij be schikt over voldoende commerciële scholing en dito inzicht. Openhartige KV P-vergadering te Lewedorp In een buitengewone ledenvergade ring der KVP te Lewedorp in zaal Menheere, heeft de voorzitter de heer C. Verdonk uitvoerig gesproken over de moeilijkheden, ontstaan bij de jongste Statenverkiezing. Het ont staan der z.g. Vrije Lijst heeft het werk der afdeling zeer belemmerd. Spr. wilde de schuld niet aan één kant zoeken; aan beide zijden wer den fouten gemaakt. Hij hoopte dat de onprettige zaak spoedig vergeten zou zijn ei kennend de hoofdfiguren der Vrije lijst, twijfelde hij er niet aan of deze zouden in de geest Van het mandement voortaan weer hun krachten geven aan de ene ongebro ken KVP. De heer A. de Kooning secretaris der afdeling, die op de Vrije lijst voorkwam, zei dat hij tot die daad niet was gekomen uit persoonlijke eerzucht, doch wel vanwege de grote miskenning van het arbeiderselement door de Verkiezingsraad van de kring. Nimmer zal hij zich beroepen op onvoldoende voorlichting. Hij ie zich ten volle bewust geweest, te han delen in strijd met de reglementen dér KVP. Gaarne wil hij weer mede werken aan de eenheid der katholie ken, maar men dient zich er reken schap van te geven, dat dit niet Slechts de taak der arbeider is, maar ook van de andere groeperingen in de katholieke gemeenschap. Men moet beseffen, aldus de heer de Koo ning, dat wij leven in 1954 en niet meer in 1904. De emancipatie der ar beiders is zover gevorderd, dat zij hun vertegenwoordigers kunnen af vaardigen naar elk openbaar lichaam en de practijk bewees, dat zij daar nuttig werk leveren en oog hebben voor het algemeen belang. GEEN VERWIJTEN Na deze uiteenzettingen, volgde 'n geanimeerde gedachtenwlsseling. Nie- Het lijk van de 16-jarige lichtma troos E. Bolt uit Siddeburen, een van de opvarenden van het voor de Franse kust gezonken Nederlandse schip „Ariel" is door het Franse vaartuig „Loulou" op ongeveer twin tig mijl van Les Sables d'Olonne op gevist. Het bestuur van de Prov. Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" be sloot weer een wijkverpleegstersdag te organiseren. Deze zal gehouden worden op Vrijdag 17 December a.s. te Kapelle. In de morgenbijeenkomst zal, na de opening door de voorzitter, jhr R. Roëll, het onderwerp „De psycho-somatische geneeskunst" wor den ingeleid door dr M. v. d. Beek, geneesheer-directeur van de inrich ting Vrederust te Bergen op Zoom. Na de koffiemaaltijd zal ds J. Gou- mare uit Grijpskêrke spreken over: „Hoe sta lk tegenover mijn mede mens". mand meende verwijten te moeten maken, daar men begrip had voor het voorgevallene. Wederzijds was de be reidheid aanwezig om de eenheid na te streven. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren behandeld trok de voorzitter de conclusie dat de vergadering vruchtbaar was geweest, dank zij aller goede wil. De vroede vaderen van Graauw waren werkelijk nog in Sint-stemming tijdens de laatste raadsvergadering. Kwistig werden de surprises rondge deeld: ded ambtenaar ter secre4arie, de klokluider, de ophaler va„ het straat- vuil allen zonder onderscheid werden met late, maar aangename verrassin gen verblijd in de vorm van salaris-verhogingen. En tooh bleef het een ver antwoorde gulheid en werden de noodzakelijke verbeteringen, zoals bijvoor beeld aan onze school er niet de dupe van. Meegedeeld werd, dat de electrifica. tie van de Melopolder niet kon wor den uitgevoerd, omdat van twee be langhebbenden, bericht was binnen gekomen, dat zij onder de bepaalde voorwaarden niet zouden meedoen. Daarom moest opnieuw worden gere kend en gepland, welk voorstel thans ter tafel kwam. In deze voorstellen was wel iets aantrekkelijks verwerkt n.l., dat men 't te storten bedrag niet in ééns, maar in 5 of 15 jaar kon vol doen, natuurlijk me de rentebereke ning er bij. Lang werd er gesproken en de mogelijkheid werd geopperd, dat de „weigeraars" mogelijk onder deze voorwaarde, wel zouden willen meedoen. Men wilde ze althans nog maals in de gelegenheid stellen, hun houding te bepalen. Er werd besloten over te gkftn aankoop van een sneeuwploeg, dit in combinatie met het wegschap Graauw. Paal. Isolatie door sneeuw zal dus tot het verleden gaap behoren. De aftredende leden van het Burg Armbestuur de heren Staal, Boënne en Totté werden met algemene stemmen herbenoemd. De fanfare „Nooit Gedacht" heeft met zoveel succes geblazen, dat ze nog f 100.meer subsidie hebben verdiend; deze werd' gebracht op 600 gulden. De klokluider werd eveneens ge ïnspireerd tot welluidend luien en kreeg een verhoging tot f 350.pei jaar. De zorg van onze Kleuters bracht onze vroede vaderen er toe de subsidie voor de bewaarschool van f 550 te brengen op f 10ÖÖ.-een tekort van f 431. geraamd voor 1955 kon door het Kerkbestuur niet worden gedragen. Wel werd aangedrongen, om te trachten, zoveel mogelijk dagen klas te laten geven; men heeft al reeds elke week twee dagen vrij. De gang van onze school alsmede het schoolplein, dient vernieuwd te worden en met tegels belegd. De kos ten voor het plein worden geraamd op f 712 en voor de gang op f 1980. Re kenen we daarbij de noodzakelijke kos ten, die moesten worden gemaakt om het gymnastieklokaal tevens klaslo kaal te maken, aankoop nieuwe ka chel enz. enz. dan kwam men tot een totaal van f 5192.50. Het verzoek van het schoolbestuur om medewerking om genoemd bedrag vergoed te krij gen volgens art. 72 L.O.-wet werd in gewilligd. Een gift van f 100.werd bestemd voor het getroffen Oostenrijk. Voor het ophalen van het huisvuil werd' aan de heer Bernaerd een be drag van f 20.per week toegezegd; men zal verzoeken, het ophalen daar van zó vroeg te laten beginnen, dat de wegwerker na hem het dorp een we kelijkse beurt kan geven. Ook het ziekenhuis van Sluiskil kreeg voor 1 jaar de gevraagde sub sidie; de Commissie Hygiëne voor het Kind kreeg 1 100; hft Zeeuwse Wit- Gele-Kruis kreeg een subsidie van 3 cent per inwoner; het bedrag der ver goeding per leerling der R. K. School werd vastgesteld op f 30.—; de reke ning-courant-overeenkomst met tie Boerenleenbank werd verlengd, maar het bedrag meende mén te moeten verhogen tot f 50000. Bij de rondvraag werd gesproken over de bezwaren der Winkelslui tingswet en over de nodige verfraaiing en aankleding van de Raadszaal. De Burgemeester zegde toé, dit laatste eens te willen overzien. P)E Raad van Hulst kwam Zaterdagavond in 'n spoedvergadering bijeen. De agenda bevatte slechts een drietal voorstellen met betrekking tot de verkoop van grond aan de Zeeuwse Textiel Comb. N.V. Hulst en de daardoor noodzakelijk geworden herzieningen van hét uitbreidingsplan Noord-Oost. De heer Martens (K.V.P.), die aanhoudend in de oppositie was, vond de „vergaderingskost" dusdanig zwaar, dat hij het nodig oordeelde de mededeling te lanceren, dat hij niet zou terugschrikken beroep aan te tekenen bij Ged. Staten en het desnoods tot de Kroon door te voeren. GEEN MARIONETTEN Deeds kort na de aanvang der ver- gadering verlangde dhr. Martens het woord en Vroeg zich at of de be trachte spoed nu wel werkelijk zo hard nodig was geweest. De spoed bij deze vergadering betracht heeft het, aldus spr., de raadsleden onmogelijk gemaakt de betreffende stukken in te zien. „Wij zijn geen marionetten, geen ja-en-neen-knikkers". Het voorstel van dhr. Martens om met verwijzing naar het reglement van Orde de agen dapunten te verdagen haar een vol gende vergadering, werd ih stemming gebracht, doch door de Raad verwor pen. Aan de orde was vervolgens het voorstel van B. en W. tot het bepa len, dat de herziening van het uitbrei dingsplan Noord-Oost wordt voorbe reid. Het was wederom dhr. Martens, die interpelleerde. Hij informeerde of de Ptov Comm. tot toezicht uitvoe ring uitbreidingsplannen en andere instanties omtrent een en ander zijn gekend en of ook de stedebouwkun- dige voor Hulst zich accoord heeft verklaard met het plan. GELIJKE MONNIKEN GELIJKE KAPPEN. lx/tocht eventueèl toch tot herziening A worden overgegaan, dan was het volgens de heer Martens toch ook wenselijk het plan West te wijzigen „Gelijke monniken, gelijke kappen" aldus spreker. De heer van Mierlo kon zich met het betoog van de vorige spreker verenigen <ïoch zag zulks en de woningbouw f 6.35 pe- M2 moe ten betalen, terwijl deze particuliere instelling slechts f 3,50 zal betalen waarin spreker een averechtse ver houding ziet. De voorzitter zei in zijn antwoord dat er door het college van B. en W voor de Technische School zeer hard werd gewerkf om de verkoop zo snel mogelijk te doen geschieden. Het kon de voorzitter niet bepaald verheugen dat dhr. MartehS zich zo hardnekkig bleef verzetten tegen de plannen van B. en W. om het handelsleven en de bdrijven zo efficiënt mogelijk te helpen. VAN SCHRIK TERUG (plan West) liever afzonderlijk op een volgende vergadering geregeld daar vastkoppêling aan de voorstellen tot herziening van 't plan Noord-Oost z.i. niet juist is, waarmede ook de voorzitter het roerend eens was. Het voorstel van dhr. Martens om het voorstel van B. en W. aan te vul len met „en voorbereiding herziening plan West" in stemming gebracht werd met 7 tegen 3 stemmen verwor pen (d'hr. Peters was bij deze stem ming niet aanwezig). Het voorstel van B. en W. werd ongewijzigd daarop goedgekeurd. Het tweede voorstel van B. en W gold het in principe goedkeuren van het gewijzigde uitbreidingsplan Noord. Oost en vond wederom tegenstand van de zijde van dhr. Martens doch werd door de Raad' aanvaard. Het laatste voorstel van B. en W behelsde de verkoop van een terrein groot 5076 M2 en gelegen in plan Noord-Oost aan de Zeeuwse Textiel Combinatie N.V. te Hulst voor de prijs van f 3.50 per M2. Wederom was het dhr. Martens, die zich in de oppositie wierp. Hij vroeg hoe het mogelijk kon zijn dat er voor de verkoop van een terrein aan de R.K. Technische School een zaak van urgent belang zo lang (7 maan. den) getalmd was vooraleer de beslis sing hiertoe was gevallen terwijl nu, nu het een terrein Voor een commer ciële N.V. betreft, zo'n spoed wordt betracht en het binnen zo'n kort tijds bestek in orde moet komen. Ook kon spr. het grote prijsverschil niet begrij pen. De Technische Schooi heeft f 6,— VLianneêr, aldus de voorzitter andere mensen moeten vernemen wat hier gebeurt, dan zal men terugschrikken zich in Hulst te vestigen met het een Of andere bedrijf. Wij hebben ge meend' Hulst een dienst te bewijzen doch voelen ons zeer teleurgesteld. De voorzitter noemde het zeer droe vig dat deze houding (van dhr. Mar tens) nog tijdens zijn waarnemend burgemeesterschap moet voorvallen Dhr. Martens deelde daarop mede, dat hij zich tegen het voorstel zal blijven verzetten en dat hij niet schro men zal in beroep te ljaan bij Ged. Staten, en desnoods bij de Kroon, want aldus spr., „met de wet in de hand kan ik verklaren dat de ver koop niet doorgaan kan zolang dit beroep niet is behandeld en de be handeling door de Kroon kan wel twee Jaren duren". De wnd. burge meester kon niet anders dan verzuch ten ,,arm Hulst". In antwoord op het gezegde van de heer Martens dat B. en W. deze kwestie beter had kunnen laten rusten totdat de nieuwe burgemeester in functie is verklaarde de wnd. bur gemeester dit niet juist te vinden, „lk beschouw het als mijn plicht, dit nu te doen," aldus spreker. De heer Willemsteijn liet daarop nog een waarschuwdend woord horen, opdat men toch niet zal vervallen in een fout die twintig jaren geleden in Hulst ook gemaakt werd ter zake van de vestiging van een bedrijf, waar men nu elders van profiteert. Na nog wat heen en weer gepraat, werd deze bewogen spoedvergadering gesloten. OVERSCHRIJDING ACHTER GEVEL-ROOILIJN BRAKSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat door E. Roegiers, te Middel burg, een verzoek is ingediend tot overschrijding van de achtergevel- rooilijn op het perceel kadastraal be kend in sectie B no. 2376. Het verzoek ligt van 10 t.m. 24 December a.s. ten gemeente-secreta rie (kamer 14) ter inzage. Geduren de dit tijdvak kunnen schriftelijke bezwaren tegen inwilliging van dat verzoek bij hun College worden in gediend. 277-0 Middelburg, 9 December 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. Bolkestein, burgemeester. J. Ph. Koene, secretaris. DE HEER SPINNAAY OVER. LEDEN De heer W. Spinnaay bekend veel zijdig onderwijsman in onze stad is te Amsterdam, waai* hij een vergade ring bijwoonde, plotseling overleden Hij bereikte de leeftijd van 56 jaar. Morgen heeft alhier de begrafenis plaats. AUTO-BOTSING. Maandagmorgen had op de hoek van de Vllssingse weg, Poelendaele- weg, bij de Melkfa>riek een ernstige aanrijding plaats tussen een van de Poelendaeleweg komende expeditie auto van de firma Boer en een uit de richting Vlissingen komende bestel wagen. De wagens vlogen in volle vaart tegen elkaar; de expeditieauto reeds door het langs de vest staande hek en kwam op zijn zijde in het wa ter terecht. Beide wagens welfden zwaar beschadigd; het mag een won der heten, dat er zich geen persoon lijke ongelukken voordeden. De in de vest liggende auto moest met een ta kelwagen uit zijn benarde positie worden bevrijd. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. De Bescherming Bevolking hield een oefening op bescheiden schaal, die volkomen slaagde. Binnenkort ver wacht men meerdere oefeningen voor alle diensten. Op het terrein achter de Rijks HBS lagen een dertigtal patiënten, die een verzegelde opgave bij zich hadden,, welke kwetsuren zij hadden. Van de allereenvoudigste verwondingen tot de meest gecompliceerde breuken e.d. toe moesten door de B.B.-ers worden behandeld. Lopende patiënten werden naar gereedstaande auto's gebracht, zij die noodzakelijkerwijze per bran card vervoerd moesten worden gingen eveiieens in auto's waari nmen spe ciale standaards had gemonteerd, zo dat zij met tweeën boven elkaar wor den geplaatst. De mannen en vrouwen in hun blauwe uniformen trokken aller aan dacht en ondanks het miezerige re genachtige weer kweten allen zich voortreffelijk van hun taak. DE RAAD GAAT VERGADEREN. De gemeenteraad komt bijeen ter behandeling van de gemeente-begro ting, Ook de begrotingen van Maatschap pelijke zongen van het Gasthuis ko men aan de orde. Het gemeentelijk subsid'ie van de eerste instelling is geraamd op f 349.980.—, waarin is begrepen een bedrag van f 522.voor de gemeen telijke volkscredietbank. Van het resterende bedrag ad f 349.548,— wordt geraamd voor gewo ne subsidie f 298.420.terwijl voor de aan de geneeskundige verzorging van bestrijding van de kosten, verbonden on. en minvermogenden, f 51.038. wordt geraamd. Voor het jaar 1954 werd een subsidie van in totaal f 299.500.geraamd. De geraamde subsidie Gasthuis be draagt f 48.500 tegen f 50.300 in 1954. GEVELSTEEN GEPLAATST In de inbouw zijnde Hervormde Kerk in het plan Noord, werd een gevelsteen geplaatst door de president Kerkvoogd de heer J. J. Moll. Het opschrift van deze steen luidt: Jezus zeide; lk ben de deur, In zijn toespraak memoreerde de heer Moll, dat lange jaren van voor bereiding voorafgingen en dat men bij deze bouw rekening moest houden met twee punten: passend in het ste debouwkundig aspect van Vlissingen en rekening houdend met de finan ciële mogelijkheden. De bouw werd voor de laatste loonsverhoging be raamd op f 325 000.- en de gemeente leden brachten reeds f 36.000,- bijeen door allerlei actie's. Gelukwensen na mens B. en W. van Vlissingen werden overgebracht bij monde van de loco burgemeester, de heer M. A. v. Po- pering. AMATEUR-PARADE 1954 De „Amateur Parade 1954" welke in het Concertgebouw werd gehoud- den, mocht zich dit jaar in niet zo'n overweldigende belangstelling verheu gen als de vorige parade's; slechts zeven deelnemers hadden zich aan gemeld en hiervan lieten er een paar verstek gaan. Het gebodene was echter van uit stekend gehalte en vergoedde daarom veel. Bovendien werd deze amateur-avond opgeluisterd door het revue-gezel schap „De Voltreffers" en Gé Mat- thijssen had, de leiding als confe rencier. De eerste prijs ging naar de ac cordeonisten - gitaristen Lipleyn en Verwey, die ook uitstekend het voca le gedeelte verzorgden. Mcj. R. de Kraker, die enige liedjes van Vera Lynn ten gehore bracht, veroverde de tweede prijs, de derde prijs was voor de zangeres Mevr. H. Tollenaar- Gart, de vierde prijs voor mej. Edith Krijger, die Amerikaanse songs ten gehore bracht. De vijfde en laatste prijs, was voor mevr. Voetelink, die samen met haar dochter enkele dan sen uitvoerde. De „Voltreffers" brachten een re vue van uitstekend gehalte en na af loop hield men een geanimeerd bal met medewerking van „The Heart Breakers". Geslaagd. Voor het Scbeepswerk- tuigkundig Diploma B II, Blaagdo C. Meliefste, leerling der „De Ruij- terschool". Oost- en West-Souburg RAADSVERGADERING. De gemeenteraad komt a.s. Vrijdag 11 December des middags om twee uur in zitting bijeen. Ook deze gemeente ts voornemens beroep bij de Kroon aan te tekenen inzake de beslissing van Gedeputeerde Staten betreffende vaststelling van het plan van wegen en waterlopen en kaden in het her- verkaveiingsblok Walcheren en be treffende de toedeling eigendom, be heer en onderhoud der openbare we gen en waterlopen. Tevens zal besloten worden diverse wijzigingen aan te brengen in de ge meentelijke begroting 1955. PATER GERLACH HAD SUCCES Pater Gerlach Hellwig leraar Ne derlands aan het St. Wiliibrordue-col- lege alhier^ slaagde gister voor het examen middelbaar Nederlands B. TONEELAVOND VOOR DE BEJAARDEN In Schuttershof heeft Bouwplan III de Goese bejaarden een toneel-avond aangeboden. Eigen mensen uit dit Bouwplan voerden het blijspel „De sukkel" op en werkelijk niet zonder verdienste. Het best ewas de jonge dame, om wier hand twee Candida- ten dongen. Ook de sukkel zelf werd, .zij het dan even overdrqyen, goed ge typeerd. De heer Goedhart heeft na mens de bejaarden, de gastheren be dankt. De opkomst was overigens niet groot. Heer Arendskeike BAKFIETS WERD GEKRAAKT. De bakfiets van de melkhandelaar J. v. d. G. werd aan het einde van de Dorpsstraat aangereden door een vrachtauto, bestuurd door A. P. De gevolgen van deze aanrijding waren voor de melkhandelaar min der pretig; de bakfiets en de zich daarop bevindende zuivelwaren gin gen geheel verloren. De politie on derzoekt de vraag of de bestuurder van de vrachtauto schuld treft. Per soonlijke-ongelukken deden zich niet voor. AUTOBOTSING. Een vrachtauto van de expediteur C, v. I. kwam in de Zandweg in botsing met een luxe wagen van Gebr. v. 't W. De luxe auto werd daarbij aan de voorzijde beschadigd: o.a. werd de voorruit geheel ver brijzeld. Wonder boven wonder kwam de chauffeur er zonder kleerscheuren van af. Nieuwdorp BEVOLKINGSONDERZOEK. In het gemeentelijk verenigingsge bouw vond gedurende een tweetal dagen het bevolkingsonderzoek naar t.b.c. plaats. 1040 personen gaven aan de oproep gehoor, hetgeen een op komstpercentage van 80,7 betekent. Vergeleken met 1952 moet een lichte achteruitgang worden geconstateerd. In dat jaar bedroeg het opkomstper centage ni. 84.7. Yerseke MOTOR VERBRAND Door onvoorzichtigheid van T. D., die in een schuurtje achter zijn wo ning 'aan de Beatrixstraat, aan zijn motor zat te experimenteren, geraak te uitstromende benzine in brand. In een oogwenk stond de motor in lichter laaie. Pogingen om de zeer zware motor naar buiten te trekken moesten wegens de hitte en rook ontwikkeling worden opgegeven. Bij zijn vlucht uit het schuurtje slinger de D. nog een fiets buiten en alar meerde de omwonenden. Voordat.de brandweer aanwezig was hadden de zen het vuur met veel emmers water gedoofd. Enig materiaal en gereed schap ging verloren. MISREKENING BIJ DE HAVENVERLICHTING Nu ongeveer het grootste gedeelte van de aluminium lichtmasten voor de havenverlichting is geplaatst, blijkt dat geen rekening is gehouden met hoog water. In dit geval zijn n.l. de aansluitingen op de aanvoerkabel te laag aangebracht, zodat deze direct onder water komen te staan. Voor de nog niet geplaatste masten zijn nu houten palen aangeschaft, waarop de aansluiting hoger aangebracht kan worden. De reeds geplaatste alumi nium masten blijven staan, totdat de PZEM andere kan leveren die aan de voorschriften voldoen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ronald zv P. v. d. Bilt— v. Esbroek: Gelein zv J. Platteeuw- de Bokx; Willem zv J. de Braai- Jongman; Geertruida dv L. Bakker- Lourens; Jacobus z.v J. Dooms-Ha- melink: Janny dv P. Duivens-Diele- man: Willem zv P. v. d. Elshout- Wolsing: Bartholomeus zv A. Cort- Vriéndt-Pouwels. Overleden; Jan de Vos, 85 jr, geh. gew. met J. Desson; Marinus Kwaak 80 jr, geh. gew. met P. Rouw; Wil lem Vetter 70 jr, echtg. v. C, Broers; Christoffel v. Gelderen 65 jr, echtg. van M. Dung; Janna v. d. Wege 74 jr, echtg. van H. Marsilje. Westdorpe VERFRAAIING NIEUWE WIJK. Er werd een aanvang gemaakt met de beplanting van de plantsoenen ln de nieuwe wijk. De grasplantsoenen die er reeds liggen zullen worden veranderd en worden beplant met struiken en bomen, zodat de niéuwe wijk in het voorpaar een frisse aan blik zal krijgen. Teerdag. In het café by Mej. M. Dehulsters hield het R.K. Kerkkoor een teeravond. De avond werd in gezelligheid doorgebracht en dê zan gers vermaakten zich deze keer êens niet met zingen, doch met biljart- en kaartspelen. Nieuw-Namen Bevordering. Dê wachmeêster der rijkspolitie v. Puyselaere alhier werd' bevorderd tot wachtmeester le klasse. Kruispolderhaven Ongeval. Bij werkzaamheden aan de hijskraan kwam de bietentar- teerder M. in dt Haven tt vallen. Met de schrik en een nat pak bracht M„ het er gelukkig af. Bietencampagne teneinde. De aan voer van suikerbieten is geëindigd. Weliswaar zijn alle aangevoerde bie ten nog niet naar de fabrieken afge voerd. Alles wat voor de Coöp. fa briek Dinteloord bestemd was is af gevoerd. Voor Sas van Gent liggen er nog pl.m. 850 ton op afvoei te wach ten. Kloostersande FILMAVOND ST. DEUSDEDIT. Door de R. K. Landarbeidcrsbond St. Deusdedit in Nederland werd in Hotel van Leuven een filmavond be legd welke bestemd was voor de le den van deze vakbond en hun huisge noten afkomstig uit de gemeenten Hontenisse en Vogelwaarde. Vertoond werden een drietal films. Allereerst de film „Er is veel vrucht gewonnen" een film die in beeld brengt alles wat gedurende de voorbije vijftig jaar door deze vakbond voor de landar beiders tot stand is gebracht. Gege vens welke men gewoonlijk alleen maar op papier en via statistieken, overzichten e.d. verneemt werden nu verfilmd, in voorbeeld gebracht het geen indruk op de aanwezigen maakte Vervolgens gaf de film „Reportage- film" een voortreffelijk overzicht van de viering van het gouden bondsju- bileum dat op 3 en 4 Jan. van dit laar plaats vond. Tenslotte werd de mooie speelfilm „Pepplno en Violetta" ver toond. Namens het hoofdbestuur van de R. K Landarbeidersbond St. Deusde dit was aanwezig districtsbestuurder Kenter die zich in 'n korte toespraak tot de aanwezigen richtte. Bijzonder betrok hij hierbij de vrouwen en ver loofden van de leden die nu in de gelegenheid werden gestelc in beeld te zien datgeene wat de bond doet en waarvoor hun mannen en jongens zich steeds hebben ingezet en zuiks nog doen. Met een opwekkend woord t°' de leden zich te blijven wljdcn aan de belangen van de landarbeidersbond - de georganiseerde steun en voorspre ker der landarbeiders besloot spreke; zijn betoog. Jammer was dat niet meer leden van deze unieke gelegenheid gebruik hebben" gemaakt met hun vrouwen aanwezig te zijn. Hontenisse Promotie. De wachtmeesters der rijkspolitie groep Hontenisse O. de Bruine (Lamswaardc) en J. van Wa terschoot (Grqpnehdijk) zijn gepromo veerd tot de rang van wachtmeester le klasse. OPRICHTING TONEELVER. Tijdens een bijeenkomst van de KAB werd besloten een toneelvereni ging op te richten met als naam „De Vriendenkring". Het is d* bod'oeling zich mettertijd bij het W.K.A. aan te sluiten en in Februari nog een stuk op te voeren. BOTSING. Op het smalle gedeelte van de nieu we weg Oostburg-Draaibrug, waar nog eenrichtingverkeer bestaat, heeft een aanrijding plaats gehad. Een jeep, bestuurd door J. M. S. uit Koewacht, die voorrang had. kwam in botsing met een personenwagen, bestuurd door J. J. M. A. uit Oos tende. Waarschijnlijk dacht A. die door de zon verblind werd, dat de jeep stil stond, met het gevolg, dat hij er met grote snelheid tegen opreed. Bestuur der A. en echtg. liepen verwondingen op, terwijl de wagen zwaar werd be schadigd. „GEHEIMEN VAN DE GROND". Bij de opening van de tentoonstel ling „Geheimen van de grond", die momentcel In Oostburg wordt gehou den in het Kon. Wilhelmina-Lyceum heette Burgemeester Mr. K. Hoekxe- ma alle aanwezige hartelijk welkom in het bijzonder Mevrouw E. v. d. Broecke-dr Man, als vertegenwoordig, ster van het Provinciaal bestuur. Het doel van deze tentoonstelling is. belangstelling te wekken voor het verleden. Zij laat ons de grootsheid' zien van het verleden, waarin net technisch vermogen van onze voor ouders zeer groot moet zijn ge weest. De heer Aa Hoolhorst, rector van het K. W. Lyceum gaf een technische uiteenzetting van de tentoonstelling. Het eerste gedeelte van de ten toonstelling geeft een overzicht van de techniek van het oudheidkundig onderzoek, terwijl het tweede gedeel te veel voorwerepnlaat zien, ingedeeld naar de verschillende tijdperken tot de vroegere Middeleeuwen. Een apar te plaats is ingeruimd voor reproduc ties van enkele grafschilderingen uit de St. Bavo te Aardenburg en voor vondsten uit de Zuiderzee. UITREIKING KLEDING B.B. In Is bunker aan de Zandstraat het hoofdkwartier van de B.B., had de uitreiking plaats van de kleding voor de diverse onderdelen van de organi satie. Het K.H.B.B. de heer A. Cats- man, heeft de Noodwachters een pas send pakje met Insignes mee naar huis gegeven. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: De schalkse weduwe. HULST Bloscoopgebouw 8 uur: Op stand der gedoemden. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Slechts u behoort mijn hart. (Het leven van Richard Tauber.) TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vrouwen om Puccini. SAS VAN GENT Olympia theater 8 uur: De vrouw, die hij begeerde. GOES Grand: pony express. MIDDELBURG Electro: Schandaal om een kind. Schouwburg: De mantel. VLISSINGEN Al ham bra: De sterren zingen. Luxor: De misdaad van de week. AXEL Het Centrum 8 uur: Nacht- ruiters van de Wolvenkreek. HULST Hotel De Graanbeurs 8 uur: Kerstprogramma door Henk Zoutendijk TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vrouwen om Pucctnl. OOSTBURG Ledel 8 uur: Uli. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De vrouw, die hij begeerde.

de Stem | 1954 | | pagina 2