Ongenadig tempo van het begrotingsdebat r\ AT EEN ONDERLIJKE ERELD De Gaulle en Mendès France I Commentaren RADIO Het huis met de duizend kaarsen C/V TWEEDE MAD ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 e Deze week in het buitenland Kunnen ze elkaar steunen I Meningen cn j Tijd voor ccn beslissing Spreektijd is om, wie is nu aan de beurt? Full-dress-debat voor lege banken DE met een pijl tekenende mede werker, die in „Het Vrije Volk" steeds als woordvoerder voor de katholieken in de PvdA optreedt en die herhaaldelijk „De Bazuin" ci teerde, om kracht bij te zetten aan zijn betogen, voelt zich nu kenne lijk teleurgesteld. Hij interpreteert het mandement nog eens op zijn wijze, om het blijven binnen de PvdA te billijken, doch vergeet dat ene duidelijke zinnetje: „Zij (de Bisschoppen) menen dat het onver antwoord is deze weg te gaan.' Liturgische Kalender Stem -team naar „De Instuif Maximale zekerheid Minimale premie Vraag échte STOPHOEST Primeur Meredith Nicholson ernstig te verle- asporties, mens cn lagdieren. voor ge- jgbaar in jemeente- •Namen. n Clinge. GEN ergaderde verenigin- laanderen -actie ten iemden in vr. M. v. Ie Casem- en uiteen naast de )mst" naar Utrecht, 'n ïiseerd. bevolking tg aan het rerden 1^35 zeer ver- Inkel actiet ;er dubiue- hts drie in- UREN? Biervlietse over haar heeft ge iten treden, leving niet rende deze tuur gefor- zware taak ar impasse ikelijk voor de eens zo en aantrek- LAAGD. .ng werd in winkelweek tionele ver- len hun weg er naar ko- beste bewij3 i deze actie, .ent Wiliem iten bestemd n duwtje in k een ware ant de vele en niet van deze proble- .g kon bren- m. Uitslag: de Sande; 3 Opera 8 uur: ijcke-Blondeel Het Centrum em Beukelsz: behoort mijn chard fauber, .30 uur. in der liefde, .ger, Bioscoop- traan: Postdui- ost West thuis onaatsgebouw: de Noordpool. Zolang jij bij )e mantel, rshot': Leden- n Suikerzieken ir: Lili. pia 8 uur: Ro- uur: Vrouwen uw 8 uur: Ro- douw: Duiven- De duivel van Opera 2.30 uur: admiraal. Rijcke-Blon- Het. Centrum rs van de Wol- om 8 uur. ,30 uur: Schiet- c. Zaal Willem dy. U behoort mijn diehard Tauber, en 7.30 uur. aria: Zuid Ne- Kermisvolk op uwburg 8 uur: iki. ren der liefde, e: De Strijd in g bij E. de Ca- toonstelling bij egin 9 uur v.m. op het biljard gedoemden, Bio- jr. Avontuur in om 5.15 en 8 u. •r, begin 5 uur. lij Jos. v. Hels- Bruyns Restau- tournooi HBC ,p te ring bij Em. pken, bogin 5 u. m.biljard bij J. n 1 uur. Grote in zaal Beatrix 3 uur. chieting bij Ho- in 4 uur. niiander: Schie- Prijskaarting. sntoonstelling bij 10-4 uur. Prijs- 'os, begin 6 uur. o: Zolang jij bij De mantel. 30 en 8 uur: Lili rs 4 uur: Prijs- ig bij P. v. Duys- ympia 2.30. 5 en 3 uur: Kalkoen- 4.30 en 8 uur: 2 uur: Ponder 8 uur: Ponder De duivel van aderen der liefde. )ic u w behoort mijn Richard Tauber, ,.i 7.30 uur. Tanger, Bioscoop uur: Lili- ympia 8 uur: Ro- 8 uur: Vrouwen Qeneraal de Gaulle heeft te Parijs voor zijn volgelingen van de Rassemblement du Peuple Francais (R.P.F.) Zaterdag 4 December j.l. zijn rede over de Parijse accoorden gehouden, welke na het bezoek van de Sovjet-ambassadeur bij de ge neraal met enige spanning werd te gemoet gezien. Uit deze rede is gebleken, dat generaal de Gaulle de ratificatie van de Parijse accoorden steunt on der voorwaarde, dat nog een uiter ste poging beproefd wordt om tot overeenstemming met de Sovjets te komen en zo een ontspanning in de wereld te bewerken. Ogenschijnlijk neemt de generaal hiermee hetzelfde standpunt in als Mendès-France. die onderhandelin gen met Sovjet-Rusland wil begin nen in Mei na de ratificatie der Pa rijse overeenkomsten en die inmid dels reeds de eerste stappen gedaan heeft om deze onderhandelingen op gang te brengen. Het lijkt er dus op, dat de verklaringen van de Gaulle de positie van Mendès-Fran ce bij de behandeling der accoorden in de Franse Assemblee hebben versterkt. Maar op de keper beschouwd wijken de stellingen, die Mendès- France en de Gaulle innemen, toch uiteen. Want de generaal wil eigen lijk, dat de Parijse accoorden na de ratificatie onuitgevoerd zullen blij ven. Hij wil onmiddellijk na de ra tificatie onderhandelingen met de Sovjets in de hoop, dat er dan nog een overeenstemming tussen Oost en West kan worden bereikt, welke de uitvoering der Parijse accoor den overbodig maakt. ft/Tendès-France heeft wel even eens onderhandelingen met Sovjet-Rusland op zijn program, maar hij heeft ook aan Engeland en Amerika moeten beloven, ongeacht die voorgenomen onderhandelin gen, aan de Parijse accoorden on middellijk na hun ratificatie een begin van uitvoering te geven. Dat wil tevens zeggen, dat daadwerke lijk een aanvang zal moeten worden gemaakt met de herbewapening van West-Duitsland. Generaal de Gaulle wil deze her bewapening echter juist door de onmiddellijke onderhandelingen na de ratificatie nog voorkomen. Zijn bewilliging in de ratificatie der Pa rijse accoorden stelt hij dus afhan kelijk van een opschortende voor waarde ten aanzien van de uitvoe ring er van. Mendès-France kan die opschor tende voorwaarde echter niet meer aanvaarden. Hij is door zijn belof ten aan Engeland en Amerika ge bonden. De vraag rijst daarom, wat de aanhangers van de Gaulle in de Franse Assemblee bij de behande ling der Parijse accoorden gaan doen. Zullen zij vóór de ratificatie stemmen zonder meer of zullen zij dit alleen onder de opschortende voorwaarde willen doen, welke de generaal heeft geëist? Of de positie van Mendès-France door de verklaringen van ge neraal de Gaulle versterkt is, blijft dus volkomen onzeker. Het kan juist andersom uitkomen. En Men dès-France bevindt zich hiermee in een tamelijk hachelijke situatie. Bij de verschillende stemmingen, die in de Assemblee plaats vonden, toen hij een vertrouwensvotum vroeg, zag hij voortdurend zijn meerderheid afbrokkelen. Zijn eigen partij kan hem slechts 100 stemmen leveren, zodat hij steeds op steun van andere groepen is aangewezen. Hij heeft de Gaullisten dan ook no dig, wil hij de vereiste meerder heid halen voor de ratificatie der accoorden, tenzij hij de gunst nog weet te verwerven van de socialis ten en van de Republikeinse Volks- Beweging, de katholieke M.R.P. De M.R.P. was, evenals de lei ding der socialistische partij, steeds vóór de E.D.G. en tegen een natio nale Duitse herbewapening en zij zal, evenmin als de socialisten, ge makkelijk voor een ratificatie van de Parijse accoorden te vinden eijn, als Mendès-France niet van gijn kant tot bepaalde concessies bereid blijkt. Het zou kunnen zijn, dat de M.R.P. toch nog tot steun aan Mendès-France bereid is, wan neer deze zijn standpunt ten op zichte van de Europese integratie ir. zoverre tenminste herziet, dat hij de K.S.G. vrij laat haar suprana tionale taak te vervullen. Wat dan tevens het heroptreden van J. Mon- net of de benoeming van R. Schu- man als president van de Hoge Autoriteit der K.S.G. mogelijk kan maken. Wellicht wijst de te Parijs geop perde mogelijkheid, dat Schuman Mendès-France als minister van Buitenlandse Zaken gaat vervangen er op, dat een ontwikkeling in deze geest reeds is ingezet. IN het maandschrift van de St. Adelbert-vereniging heeft het hoofdbestuur een verklaring gepu bliceerd over de conclusies, uit het Mandement te trekken, met het oog op onze eenheid in politiek opzicht. Het beraad mocht niet worden over haast, rijp beraad was noodzakelijk, dat heeft St Adelbert steeds be toogd. Nu, zes maanden na de ver schijning van 't Mandement, meent het H.B. echter te moeten verkla ren: „Het is de vraag of katholiek Nederland nog lnager geduldig kan blijven afwachten. Het heeft er recht op dat thans eindelijk een beslissing wordt genomen. De tijd van beraad is voorbij, daden mogen v/orden verlangd. Het moet ook mo gelijk zijn, dat het woord der bis schoppen wordt verstaan en opge volgd. Na de uitgebreide commen taren en veelvormige voorlichting is er voor twijfel geen aanleiding meer." QOK van heel andere zijde wordt te verstaan gegeven, dat er geen twijfel meer mogelijk is en wel door het weekblad voor ge loofsverkondiging „De Bazuin". Dit weekblad heeft zich steeds geken merkt door een ruim begrip en een duidelijke sympathie voor hen, die in de doorbraak geloofden. Het deed verscheidene malen scherpe uitval len tegen persuitlatingen, welke z.i. niet genoeg oog hadden voor de problematiek, welke het mande ment opriep, en de gewetensnood, waarin verscheidene daardoor wa ren geraakt. In het jongste nummer spreekt „De Bazuin" ook onomwon den zijn theoretische voorkeur uit voor „het pluralisme", dat Kardi naal Feltin verkondigde: Op de ge bieden, waarover de Kerk zich niet heeft uitgesproken, kan en moet de eenheid van katholieken pluralis tisch blijven, maar onder bepaalde voorwaarden. Door deze gdeachte van een gematigd pluralisme was ook de bekende toespraak tot de katholieke Franse parlementsleden geïnspireerd. „De Bazuin" meent, (lat dit pluralisme het eigenlijke ideaal vormt. Dit alles maakt het dus wel duidelijk, dat geen voor ingenomenheid dit weekblad leidt, als het nu toch schrijft: Wij zijn nu eenmaal niet „in het algemeen" lid van de Kerk van Jesus Christus; we zijn dat op een zeer concrete wijze, bepaald door plaats en tijd. door hier en nu. We behoren tot de Nederlandse Kerkprovincie: dat is de ruimte, waarbinnen ons de gelegenheid wordt geboden ons ka tholiek-zijn te beleven overeenkom stig onze eigen volksaard; wie met verschillende andere Kerkprovincies wel eens kennis heeft gemaakt, zal de zin van dit alles eens te gemak kelijker kunnen verstaan. Maar die ruimte ener bepaalde Kerkprovincie, die enerzijds 'ontploi- ingskansen biedt en steun geeft, legt anderzijds beperkingen op en vraagt offers. Wij kunnen de vraag; Wat is beter, pluralisme of eenheidsgedachte (Van onze parlementaire correspondent) Reeds maanden geleden stond vast, dat er een „full dress debate" over Nieuw Guinea nodig zou zijn, zoals men dat met een gewichtig Amerikaans woord wil aanduiden (men zegt dan niet full-dress-debat maar full-dress- debéét). Doch in werkelijkheid had het full-dress (aan alle kanten aange kleed) hoogstens nog betrekking op de enorme stapel officiële stukken, die in het woordenspel werd betrokken. Maar het full-dress kon geen betrekking hebben op de belangstelling van de volksvertegenwoordiging voor dit debat: er waren meer dan negentig van de honderd zitplaatsen naakt tot op het groene laken. Degenen, die aanwezig waren van de Kamerleden, moesten zelf het woord voeren. Zou het, zo vragen we ons af, niet van meer zelfbewust verantwoorde lijkheidsgevoel hebben getuigd, als de Kamer een dergelijk belangrijk ge sprek in een rustiger tijd want die komt er weer in Januari had ge houden, zodat het werkelijk een full- dress-debat had kunnen zijn Want het zijn nogal geen kleinig heden, die hier zo maar even tussen neus en lippen naar voren komen. Het zou goed zijn, als de volks vertegenwoordiging zich regelmatig persoonlijk met de gang van zaken op Nieuw Guinea op de hoogte ging stellen, zeggen enige ongeruste par lementariërs. Nee, roepen de bestuurs ambtenaren, nee, roept de gouverneur nee, roept dus ook de minister. Dat langzame tempo, waarin men ginds de zaken aanpakt, loopt faliekant uit, de bulldozer moet er overheen, zeg gen de bezorgde parlementariërs, die De dreigende kalender Niet uit onverschilligheid waren de afgevaardigden afwezig. Ze móésten zich wel elders afzonderen om hun re devoeringen van morgen of overmor gen, als er weer andere zaken aan de orde zijn, voor te bereiden. Want in een ongenadig tempo zweept voorzit ter Dr Kortenhorst dag en nacht de belangrijke zaken des volks door de parlementaire molen, terwijl hij als maar dreigend naar de kalender wijst, waarvan de grote zwarte cijfers elke nacht om 12 uur (als de plichtgetrou we Kamerbewaarder plechtig een blad afscheurt) wéér een nommer dichter bij Kerstmis komen. En dan móét de begroting-1955 (uitgezonderd 't hoofd stuk van de zieke minister Cals) klaar zijn. Alsof er na Kerstmis geen parle mentsgebouw meer zou staan en alsof er geen wet bestond, die de ministers toestaat, ook van een niet-goedgekeur- de begroting alsvast een behoorlijke portie op te nemen. ADEMBENEMEND er geweest zijn. Nee, roepen de be stuursambtenaren (bang, dat ze hun vingers zullen branden), nee, roept de gouverneur, nee, roept dus ook de minister. De Papoea's hebben geen cultuur, het is dwaasheid hun koppen- snellerij- en andere gewoonten als „volkswaarden" te beschouwen en hun levensgewoonten als een kas plantje te behandelen bij de open legging van het land; men moet die sociaal - zieke gemeenschappen los rukken en in gezondere gemeenschap pen plaatsen, opdat tenminste hun na geslacht als mens kan leven. Nee, roe pen de bestuursambtenaren, nee, roept de gouverneur, nee, roept dus ook de minister. Dat alles wordt zo maar even ge zegd op een slaperige avond tussen de behandeling van een paar brokstuk ken begroting door. Uw spreektijd is om, mijnheer. Wie is nu aan de beurt? (Advertentie» Het is in de meest letterlijke zin een adembenemend tempo. De afge vaardigden krijgen ingesnoerd door de banden van de spreektijdbeperking vaak geen kans alles te uiten wat zij op het hart hebben. De begroting moét af. En ook nog het Schoolgeld wetje. En ook nog het debat over de broodprijzen. En daar tussenin wordt dan een full-dress-debat over Nieuw Guinea gewrongen. Gekoppeld aan de begrotingsbehandeling. De kamerle den zijn strikt gebonden aan de hun toegewezen spreektijden. Er helpt geen moedertje - lief aan of de me ningsverschillen nu torenhoog oprijzen hetzij principieel, hetzij materieel, het zij beide. Als de tijd om is ploft de voorzittershamer als een valbijl, die elk verder woord in des sprekers keel afsnijdt. op een louter theoretisch vlak aan de orde stellen, en dan is. het antwoord heus niet zo moeilijk. Maar omdat wij niet „theoretisch" lid zijn van de Kerk, doch op een. zeer concrete wij ze, moeten wij die vraag óók vanuit onze concrete bepaaldheid, vanuit ons behoren tot de Nederlandse Kerkpro vincie aan de orde stellen en beant woorden. En dan is er, nu onze Nederlandse bisschopp eneenmaal gesproken heb ben, over het antwoord een twijfel meer mogelijk. De bisschoppen heb ben een keuze edaan. Die keuze be tekent een offer voor al dgenen, die zich in het geestelijk klimaat van het pluralisme zoveel beter thuis zouden voelen, en die dit klimaat bovendien ook voor Nederland zoveel heilzamer achten. Maar dit is bij wezen het of fer, dat inherent is aan het feit, dat wij niet op een theoretische, heel al gemene. manier tot de Kerk behoren, doch integendeel wel zo concreet mo gelijk. Men moet welhaast denken aan deze opzet: Tot in den treure blij ven redeneren en polemiseren, om niet tot een klare bekentenis be hoeven te komen. Zou het echter niet eerlijker en moediger zijn, deze bekentenis nu dan maar eens uit te spreken? Wij zijn het met Sint Adelbert eens, dat katholiek Nederland daarop recht heeft. En ook voor de klaarheid in de politieke verhoudingen ware zulk een uitspraak van betekenis. Zondag 12 December. Paars of Róse. 3e Zondag van de Advent. 2e gebed octaaf Onb. Ontv. Credo. Pre fatie van de H. Drievuldigheid. Maandag 13. Rood. H. Lucia. 2e gebed octaaf Onb. Ontv. Credo. 3e Aurem uit de Mis van Zondag. 3e van de H. Geest. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Dinsdag 14. Wit Mis van de Onb. Ontv. 2e gebed Aurem uit de Mis van Zondag. 3e van de H. Geest. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Woensdag 15. Wit. Octaafdag O.L. Vrouw Onb. Ontv. 2e gebed Quater temper Woensdag in de Advent. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Of: Paars. Quatertemper Woensdag in de Advent. 2e gebed octaafdag O.L.Vrouw Onb. Ontv. Geen Credo. Prefatie van de H. Maagd. Of: Wit. Gulden Mis. Rorate met Gloria en Credo. 2e gebed Quatertemper- Woensdag in de Advent. Prefatie van de H. Maagd Donderdag 16. Rood. H. Eusebius. 2e gebed Aurem uit de Mis van Zon dag. 3e van de H. Maagd. Haarlem: 4e gebed voor de bisschop. Vrijdag 17. Paars. Quatertemper- Vrijdag in de Advent. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Zaterdag 18. Paars. Quatertem per-Zaterdag in de Advent. 2e ge bed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Advertentie) bestrijen «"'Ei'" Morgenavond stuiven drie van onze redacteuren de K.R.O.-studio in Hilversum binnen, om zich vrijwillig op de pijnbank te laten leggen- Ze zijn uitgeno digd voor dat onderdeel van het programma „De In stuif", waarbij drie journa listen drie onbekende Ne derlanders moeten raden. We hebben het team, dat de afgelopen drie dagen in gewicht is afgevallen moed ingesproken en bovendien staat voor het beeldje van St. Franciscus van Sales (de patroon der journalis ten) een kaars branden. Voor de rest stellen we ons er maar niet teveel Coöp. Levensverzekering Mij. u.a. uok voor collectieve personeelverzekeringen Hoofdkantoor: Oudonoord - Utroeht Tol. 16591 (3 lijnon) (Advertentie) van voor. (Met het agentje op de roll) ZONDAG 12 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. NCRV: 8.00 Nws en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijding 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws 9.45 Gram. 9.55 Pontificale Hoogmis 11.30 Kamerork. en soliste 12.20 Apologie 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws 13.15 Lunchconc. 13.40 Boek- bespr. 13.55 Gram. 14.00 V. d. jeugd 14.30 Viool en piano 15.00 Rondetafelgespr. 15.15 Gram. 15.25 Hiinsel und Gretel, sprookjes-opera (gr.) 16.10 Katholiek Thuisfront Overal 16.15 Sport 16.30 Ves pers. IKOR: Jeugdbijeenkomst. NCRV: 19.00 Boekbespr. 19.10 Vocaal ens. 19.30 De mens in grenssituatie, caus. KRO: 19.45 Nws 20.00 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gewone man 21.20 Gram. 21.30 Emi gratie Forum 22.15 Strijkoctet 22.40 Het getuigenis over Christus, caus., avondge bed en lit. kal. 23.00 Nws 23.15-24.00 Omr. ork. en solist. HILVERSUM II 298 m. VARA; 8.00 Nws en weerber. 8.18 Lichte muz. 8.50 V. h. platteland 9.00 Sportmeded. 9.05 Gram, met comm. 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10.00 Geef het door, caus. 10.05 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkd. AVRO: 12.00 Aan het begin van. een week in het teken der zee, caus. 12.05 Zeeliedjes 12.15 Sportspiegel 12.20 Zeewater-cocktail 12.35 Even afrekenen heren! 12.45 Orgelspel 13.00 Nws 13.10 Meded. of gram. 13.15 Strijdkrachtenpro gramma 14.00 Boekbespr.' 14.20 Disco- caus. 15.00 Nederland en de zee, toespr. 15 15 Gram. 16.05 Dansmuz. 16.30 Sport- revue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luis teraars 17.20 Van het kerkelijk erf, caus. VARA: 17.30 V. d. jeugd 17.50 Sportjour naal 18.15 Nws en sportuitsl. 18.30 Lichte muz. 19.00 Radiolympus 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Gevar. progr. 20.45 Christoforo Colombo, hoorspel 21.30 Lichte muz. 22.00 Cabaret 22.30 Bas en piano 22.50 Vragenbeanlw. 23.00 Nws 23.15 Gram. 23.45-24.00 Jam-session. BRUSSEL 324 m: 12.05 Gram. 12.34 Zi- geunerork. 13.00 Nws 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Idem 16.00 Voetbalrep. 16.45 Gram. 17.00 Pianorecital 17.30 Ka- mermuz. 17.45 Nws 18.05 Gram. 18.30 Godsd. halfuur 19.00 Nws 19.30 Gram. 20.00 Idem 21.00 Idem 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws 23.05- 24.00 Dansmuz. BRUSSEL 484 m: 12.15 Gevar .muz. 13.00 Nws 13.10 Verz. progr. 14.30 Gram. 14.55 Kamerork. en sol. 16.45 Gram. 17.00 Nws 17.10 Gram. 19.30 Nws 20.00 Gevar. progr. 21.15 Symph. ork. en solist 21.50 Gram. 22.00 Nws 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. MAANDAG 13 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Een vaste burcht, caus 7.14 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Water standen 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst J Een leerling-zetter verschafte J de „La Porte Herald Argus", het plaatselijke blad van La Porte een voorpagina-primeur, Hij wandelde met een geweer J het redactielokaal binnen en dwong een verslaggeefster hem naar een buiten het dag- bladgebouw staande auto te volgen, waarna hij zich met haar uit de voeten maakte, De politie zette de uit La Porte leidende wegen af, doch J deze voorzorgsmaatregel bleek S later overbodig te zijn ge- weest, daar de jeugdige scha- ker in minder dan twee uur na zijn „ontvoering" weer voor J het krantengebouw verscheen en het meisje liet uitstappen. Daarop overhandigde hij haar zijn geweer en reed weg. De leerling-zetter en de jon- t ge verslaggeefster waren be- 5 vriend geweest, doch zij had- den kort geleden onenigheid gehad, aldus belichtte de re- j t dactiestaf van het blad de achtergrond van dit ongewone gebeuren. I Planeet Het Amerikaanse genootschap voor aardrijkskunde heeft de ontdekking van een nieuwe planeet van de zeventiende grootte bekend gemaakt. Het hemellichaam werd Zondag voor de eerste maal waargenomen door een astronoom van het Califor- nische technologische instituut, Ge orge Abell. Hy heeft er een goede dag aan gehad. Ham Aan een voormalige hofmeester van de Amerikaanse maatschappij „Pensylvania Railroad", die ten en- rechte was beschuldigd van diefstal van ongeveer 480 gram ham, is etn schadevergoeding van 80.000 dollar toegekend. Hij had een aanklacht tegen zijn vroegere werkgeefster in gediend. Tochtje Te Saldus, in Letland, is een dode zwaluw aangetroffen, die om een poot een ring had. Die ring was aangebracht door een in de omgeving van Johannes burg (Zuid-Afrika) wonende boer. Zoekers Zes avonturiers zullen met behulp van het televisie-apparaat voor ge bruik onder water (dat dienst heeft gedaan bij het opsporen van de bij Elba verongelukte „Cornet") zoeken naar een schat van twintig millioen gulden in de romp van een bij de Auckland eilanden gezonken clip per. Het schip, waarmee de expedi tie zal worden ondernomen, is op Guerusey, een van de Britse kanaal eilanden. aangekomen. Geluk De bejaarde dame K. Krojgaard te Kopenhagen, een oud-verpleegster, heeft een bedrag van ongeveer f 540 uitgeloofd voor een plan, „dat er toe kan bijdragen het mensdom geluk kiger te maken". Iedereen, die iets denkt te weten, mag zijn voorstellen inzenden. Een oommissie van beken de Zweden zal de binnenkomende voorstellen beoordelen. Eenvoudig Volgens een pas genomen rege ringsbesluit mogen de onderwijze ressen van Patiala zich niet meer mooi maken, wanneer ze les gever- Lippenstift, rouge en andere verf soorten mogen niet worden aange bracht. De kleding moet eenvoudig zijn, bij voorkeur zwart. Bestelling Verraste Zweden hebben la ten weten, dat de Sovjet-Unie overweegt in hun land of in Finland een order te plaatsen voor 50.000.... rok-kostuums. De Russen hebben plotseling bedacht, dat ze netjes voor de dag moeten komen. Gratificatie De Finse componist Jan Sibelius krijgt naar alle waarschijnlijkheid een mooie „gratificatie" met Kerst mis, Dan zal namelijk een bedrag van 10.000 dollar worden overge maakt. Het zijn de rechten van de muziek, die sedert het uitbreken van de tweede wereldoorlog van Sibelius in Amerika is gespeeld. Het bedrag werd tot dusver vast gehou den. Maar wanneer de componist zijn 89ste verjaardag viert, komt de he\e buit los. Knikkeroorlog De Amerikaanse knikker-industrie heeft grote zorgen. Elk jaar komen er meer knikkers van Japanse ma kelij de Verenigde Staten binnen. „Wanneer dat allemaal zo doorgaat", heeft een woordvoerder van de Amerikaanse knikkermannen gezegd „is onze eigen industrie binnen een half jaar vernietigd." Geschenken Even een Sinterklaas-verhaaltje bywyze van na-komertje. Een kleine jongen te Shreveport schreef een briefje aan de burgemeester, waarin hy zei, dat zijn moeder zo graag een deegrol wilde hebben met Sinter klaas, maar dat er geen geld was om er een te kopen. Het verhaaltje kwam in de krant. Alle fabrikanten en leveranciers van deegrollen ont waakten in milddadigheid. Zyn moe der heeft nu 284 deegrollen. 11.00 Viool en piano 11.20 Gevar. muz. 12.25 V. d. boer en tuinder 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws 13.15 Metropole ork. 14.00 Schoolradio 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Gram, met comm. 15.35 Gr. 16.00 Bijbellezing 16.30 Hobokwart. 16.55 Gram. 17.00 V. d. kleuters 17.15 Gram. 17.30 V. d. jeugd 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: dr H. Frenkel: Nederland en de internationale bestrij ding van mond en klauwzeer 18.00 Koor zang 18.20 Sport 18.30 Gram. 18.40 Eng. les 19.00 Nws on weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Volk en Staat, caus. 19.45 Gram. 20 00 Radiokrant 20.20 Alt en piano 20.40 Van Halifax naar Edmonton, klankb. 21.30 Gevar. muz. 21.55 Gram. 22.15 Ka merork.. en -koor 22.45 Avondoverden king 23.00 Nws 23.15 Gram. 23.45-24 00 Evangelisatie-uitzending. HILVERSUM II 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. R 00 Nws 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 11.00 V. d, vrouw 11.15 Gram. 11.45 Voor- dr. 12.00 Musette ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 In 't spionnetje 12.38 Hammondorgel 13.00 Nws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Koersen 14.00 Onze tijd in licht en donker, caus. 14.20 Pianorecital 14.50 Hersengym. 15.10 Lichte muz. 15.40 Gram. 15.50 Het spec trum. caus. 16.15 Gram. 17.30 Uit de jeugdbeweging, caus. 17 45 Gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws 18.15 Lichte muz. 18.45 Discussie 19.00 Lichte muz. 19-15 Gram. 19.45 Regeringsuitz.: Landbouw- rubriek 20.00 Nws 20.05 De Radioscoop 22.30 Kamermuz. 23.00 Nws 23.15-24.00 Gr. BRUSSEL 324 m: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers 12.42 Gram. 13.00 Nws 13.15 Pianospel 13.30 Gram. 13.45 Pianorecital 14.00 School radio 14.30 Kamermuz. 14.45 Gram. 15.15 Ork. conc. 16.00 Koersen 16.02 V. d. zieken 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les 18.15 Viool en piano 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Bazuinmuz. 19.50 Caus. 20.00 Geestelijke muz. 21.00 Kunst- kaleidoscoop 21.15 Gram. 22.00 Nws 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gevar. muz. 13.15 Gram. 15.00 Lichte muz. 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano 17 50 Gram. 18.30 Chansons 19.15 Gram. 19.30 Nws 20.45 Kamermuz. 22.00 Nws 22.45 Gram. 22.55 Nws. (Advertentie) WEKELIJKSE UNDERBERG PRIJSVRAAG! Wal kan UNDERBERG hier doen? Zendt een aardige tekst bij deze tekening. Iedere week ontvangt de beste inzender 1 doos met 50 flacons UNDERBERG ter waarde van f. 35.- Inzenden voor a.t. Zaterdag aan de Importeur TONY van HEESWIJK - ROERMOND De eetlustopwekker, de katerverdrijver, na overvloedige maaitijden, bij regenachtige degen, een opkikkertje, als je je niet helemaal lekker voelt. Verkrijgbaar bij Uw drankhandelaar, "innaar wordt 1 4 dagen later In dit blad bekend gemaakt. Prijswinnaar adv. 27/11: Dhr. J, W. Dingemans, Baronielaan 252 bv, Breda MYSTERIE-ROMAN door 30) ..Ben je daar, Glenarm?", vroeg Stoddard. Pickering en een vreemde «tonden bij de haard met hun oVer- tessen aan. Pickering deed een stap naar vo- «*en en stak mij zijn hand toe, doch Ik wendde mij om en deed alsof ik het niet gezien had. Zijn metgezel, een forse man met een grof uiterlijk, stond onafgebroken te staren naar een vel papier, dat hij in zijn handen had. „Dit is de sheriff", legde Picke ring uit, ,,en onze zaken zijn nogal persoonlijk..." Hij wierp een blik op Stoddard, die my aankeek. „Mijnheer Stoddard zal mij het ge noegen doen bij dit onderhoud tegen woordig te zijn", zei ik en ging naast de geestelijke staan. „Mijnheer Glenarm is een vriend van mij zei Stoddard rustig. „Een buitengewoon goed vriend". „Ik feliciteer u beiden!" „En, heren, wilt u mij nu vertel len, waaraan ik de eer van uw bezoek te danken heb. Ik heb vele zaken, die op mij wachten". Pickering keek met grote ogen naar de dozen met kogels op de ta fel en ook de sheriff staarde met meer dan normale belangstelling naar die dozen. „Glenarm, ik houd er niet van om de wet in de arm te nemen om je dit huis te doen verlaten, doch er rest mij niets anders. Ik kan hier niet eeuwig blijven en ik wil weten, wat ik te verwachten heb." „Dat is tenminste een eerlijke vraag. Wannepr het alleen maar een kwestie was van gehoorzaam zijn aan de voorwaarden van het testament, zou ik ook geen ogenblik aarzelen en onmiddellijk vertrekken. Maar niet het testament van mijn grootvader doet mij hier blijven het is de wens om jou zoveel mogelijk te ergeren om het je moeilijk, ja heel moeilijk te maken het huis in je bezit te krijgen, totdat ik te weten ben gekomen, waar om jij er zo heel veel belang in stelt". „Ik heb geen ogenblik gehoopt, dat jij de toestand zou begrijpen", ant woordde hij. „Maar ik ben hier ook niet gekomen om die kwestie te be spreken. Wanneer zult gij vertrek ken?" „Niet voordat ik hier klaar ben; dank u voor de belangstelling!" „Sheriff, wilt u uw plicht doen?", zei hij. De sheriff scheen het een genot te vinden een ogenblik het middelpunt van alle belangstelling te zijn en ik luisterde kalm naar de ongewone phra ses. Voordat hij het blad papier ge heel en al ten einde had gelezen hoor de ik voetstappen in de hall en trad Larry een ogenblik later de biblio theek binnen met zijn pijp in de mond. Pickering wendde zich tot hem, ver stoord over die onderbreking, doch Larry keurde hem geen blik waardig en leunde onverschillig met zijn rug tegen de deur. „Ik zou je willen aanraden je niet tegen de wet te verzetten, Glenarm", zei Pickering. ,,Je hebt absoluut geen recht meer om hier te zijn. En die andere heren - uw gasten veronder stel ik zullen eveneens het huis moeten verlaten." Hij keek naar Larry die zijn benen over elkaar gekruist had om gemak kelijker tegen de deur te kunnen leu nen. „Mijnheer Pickering", zei Larry plotseling, „terwijl hij zich een weinig oprichtte en zijn pijp uit zijn mond nam, „ik ben mijnheer Glenarm's raadsman. Wanneer u zo vriendelijk zoudt willen zijn om de sheriff te wil len verzoeken zich even te verwijde ren, zal ik u een paar woorden mede delen, die u ongetwijfeld onder ons zult willen houden." Reeds lang geleden had ik gemerkt, dat het verstandig was om een wenk die Larry mij gaf, onvoorwaardelijk op te volgen en ik zei: „Pickering dit is mijnheer Donovan die gerechtigd is uit mijn naam te handelen in deze zaak." Ongeduldig keek Pickering van mij naar Larry en van Larry naar mij. „De geweren, de ammunitie cn het aantal strijders schijnt werkelijk in uw voordeel te zijn", merkte hij droog op. „De sheriff kan buiten voor de deur wachten", zei Larry en op een woord van Pickering verwijderde de man zich. „Nu, mijnheer Pickering", sprak Larry langzaam, „zoals mijn vriend mij medegedeeld heeft bestaat de er fenis van zijn grootvader uit niets an ders, dan dit half voltooide huis, een paar acres grond, tienduizend dollar in effecten en een enigszins twijfel achtige vordering op een. dame, be kend als Zuster Theresa, die de lei ding heeft van de St. Agatha-school. Is dat juist?" „Ik zal u niet vragen of u mij op mijn woord wilt geloven, mijnheer" antwoordde Pickering vurig. „Nog nimmer heeft iemand de brutaliteit gehad aan mijn woorden te twijfelen". „Uitstekend mijnheer Pickering, Doch ik zou het gaarne nog eens uit uw eigen mond vernemen, daar mij dan de moeite bespaard zal worden inzage van het testament te vragen. En bovendien is het mij niet bekend, hoe u in dit land staat aangeschreven. Ik ben een lid van de Ierse Balie, mijnheer. Neem mij niet kwalijk, maar ik herhaal mijn vraag." „Ik heb een eed afgelegd dat is ongetwijfeld voldoende, zelfs voor een lid van de Ierse Balie!" „Zoals u zegt, mijnheer Picke ring". Zoals hij daar stond met een stof fig costuum, vuile handen en zwarte vegen op zijn gelaat was hij niet een erg presentabel lid van de Ier se Balie, doch slechts zelden had ik hem zo kalm gezien. Hij sloeg zijn benen weer over elkaar, keek enige tijd aandachtig in de kop van zijn pijp en vroeg dan even kalm, alsof hij naar de weersgesteldheid vroeg: „Wilt u mij misschien zeggen, mijnheer Pickering, of u zelf ook nog schulden hebt aan John Mar shall Glenarm's erfgenaam?" Pickering werd doodsbleek en zijn ogen puilden hem uit het hoofd en, toen hij trachtte te spreken beefde zijn mond hevig. Het was zo stil in de kamer, dat het knappen van een houtblok in de haard als een revol verschot klonk. Wij drieën stonden Pickering strak aan te kijken, en ik voelde mijn hart hevig tegen mijn ribben bonzen Het bloed stroomde weer naar Pickering's gelaat en hij barstte uit: „Dat is onverantwoordelijk en schandelijk! Met mijn zakenrelaties met mijnheer Glenarm hebt u niets te maken". „Wij verwachten ook van u geen rekening en verantwoording uwer daden. Dat zal de districts-recht- bank, in wier handen wij voorne mens zijn deze zaak te geven, wel van u eisen. Mijnheer Pickering de erfenis van John Marshall Glenarm is inderdaad groter dan gij hebt voorgegeven, een bedrag van drie honderd en twintigduizend dollar!" Hij haalde uit zijn zak een lange, smalle enveloppe en liep naar de tafel om mij die enveloppe te over handigen. Op datzelfde ogenblik werd de gro te Stoddard actief en, voordat ik be sefte, dat Pickering op de bruine enveloppe was toegesprongen, zag ik hem al weer in een stoel zitten, waarin Stoddard hem geworpen had. Onmiddellijk beheerste hij zich en slaagde er zelfs in te glimlachen. „Het is niet anders dan oud pa pier", zei hij. „Voor mijn part kunt u het houden." „Dank u". zei Larry kalm. Pickering liep naar de deur en riep de sheriff. „Ik geef u de tijd tot morgen ne gen uur om het bevel van de arron dissementsrechtbank op te volgen. Deze schuldbrieven zijn geheel waardeloos, zoals ik zou kunnen be wijzen. indien het nodig was." „Juist. Juis.t", zei de sheriff. „Ik geloof, dat u nu wel kunt gaan", zei Larry. De sheriff keek hem met buiten gewoon veel belangstelling aan. „Hoe zei u ook weer hoe uw naam was?",vroeg hij. „Laurence Donovan", antwoordde Larry koel. Pickering scheen nu de naam voor het eerst goed te horen en een on aangename gloed kwam in zijn ogen. ,,Ik meen al eens eerder van je vriend gehoord te hebben", zei hij, terwijl hij zich tot mij wendde. „Ik feliciteer je met de interna tionale reputatie van je raadsman. Hij wordt in Ierland zo hoog geacht, dat men een grote beloning heeft uitgeschreven voor degene, die hem naar dat land terugbrengt. Sheriff, ik geloof, dat wij hier vandaag niets meer te doen hebben." Hij scheen plotseling veel haast te hebben om weg te komen en wij brachten hem tot aan de poort van het park, waar een rijtuig stond te wachten. „Nu gaan de poppen aan het dan sen", zei Larry, toen ik de poort achter mijn bezoekers gesloten had. „Een van zijn wapens heb ik hem uit handen gesla. n, maar ik heb hem een nieu\ wapen gegeven waarmee hij mij zal kunnen bestrij den. Maar kom mee. dan zal ik je eerst de Deur van Verbijstering la ten zien." HOOFDSTUK XXIV. EEN NACHTELIJKE ONTMOETING Wij kropen door het gat in de muur en staken een aantal kaarsen aan. De kamer was ongeveer twee meter in het vierkant. Aan de wand tegenover de deur was op manshoogte een luik aangebracht en toen wij er met vereende krachten in geslaagd waren het open te trekken viel een groot stuk aarde en wat sneeuw naar beneden. „Door dit gat zouden wij in het ra vijn kunnen komen", zei Larry. „Zie je daarginds de blauwe hemel, wel? En verderop zie je heel duidelijk het botenhuis." „Ja, maar op het ogenblik stel ik meer belang in de papieren, die jij gevonden hebt, dan in het verge zicht!" (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3