Franse steunen commissie en accoorden Bondsraad Parijse Resolutie verworpen Het peleton Grüter Kokkie, een duizendgulden-kind tussen de wielen.... Het grote bij In veiligheid na bange uren.... Kamer eensgezind (op C.P.N. na) achter N.-Guinea-beleid „Statuutzegel" Zweedse koning reikte vier Nobelprijzen uit Europese tournooi is begonnen Aarzeling bij „Gróte Drie"? Amnestie-tactiek slaagde geheel genoot een Paus goede nachtrust Bosch - Hulst Klinieken medische faculteit geopend Laster-artikelen veroordeeld "A DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuw-Guinea in V.J\. Arrestatie vergissing Voorbehoud voor Saarverdrag Menclès-France zeker van zijn zaak Duizend K.A.B.-afdelingen gaan niet-georganiseer den bewerken LEDENACTIE start op 1 Januari WEINIG WIND Minister Kernkamp schetst de sfeer Mr De Graaf aan het terugkrabbelen Gevaar in Oostenrijk Politiekdie de mens niet acht Amsterdams jochie in de zevende hemel Interview in gebarentaal De fotografie en de fiscus Spionnen komen niet in uniform NU DENEN AAN DE LEIDING In Zesdaagse te Kopenhagen Hemingway door ziekte verhinderd Door Duitse regering r Jongelui op het roverspad 94e JAARGANG No. 21704 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. h. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- beslell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Kontn^in en Vaderland ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Kilanden; Ukkb. WestsingeJ 98, Telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, TeL no. 35) In het begin van het debat over Nieuw-Guinea in de Algemene Ver gadering van de V. N. heeft de afge vaardigde van Canada, David John son, gezegd, dat zijn delegatie tegen de resolutie zal stemmen, hoewel Ca nada zich in de politieke commissie van stemming heeft onthouden. In de resolutie, ingediend door acht landen, wordt de wenselijkheid van nieuw overleg tussen Indonesië en Nederland uitgesproken. De Algemene Vergadering heeft la ter op de avond de resolutie over Nieuw-Guinea verworpen. De Russische commandant te Ber lijn, heeft in een brief aan de Ame rikaanse commandant te Berlijn, de arrestatie van een Amerikaanse pers chef en twee Amerikaanse burgers, die het Amerikaanse senaatslid me vrouw Margaret Chase-Smith, tij dens haar bezoek aan Oost-Berlijn fotografeerden „een vergissing" ge noemd. De vergissing rechtvaardigde ech ter niet de „grove aanvallen op de Sovjet-Unie", in het protest van de Amerikaanse generaal van 28 Octo ber, aldus de Russische commandant. T I ET GROTE TOURNOOI om de Parijse en Londense verdra- -*• gen en een regeling van de Saarkwestie, is gisteren begonnen. Mendès-Franse behaalde een dubbele zege in de commissie voor buitenlandse zaken van het parlement. Deze commissie beval zij het met een minimale meerderheid de bekrachtiging van de verdragen over de Westduitse herbewapening, een Europees Saar- statuut en herstel van de Westduitse souvereiniteit aan. De pre mier wist zelfs twee tegenstanders te bewegen, dat zij amendemen ten op het betrokken wetsontwerp introkken. Dezelfde dag besloot de Westduitse Bondsraad tot bekrachtiging van de Londense en Parijse accoorden. Er werd echter een uitzondering gemaakt voor de Saar-overeenkomst. Men wil eerst een nadere uitleg van enkele omstreden punten hebben. In Straatsburg tenslotte koos de Raad van Europa voor het laatste alternatief voor een gezamenlijke Europese verdediging. het accoord efficiënt verduidelijkt is. De Nederlandse afgevaardigde, mej. Klompé, kantte zich fel tegen het standpunt van een Britse (Labour) afgevaardigde, dat het Westen zich bij nieuwe onderhandelingen met de Sovjets slechts zal moeten beperken tot een streven naar opheffing van de Duitse en Oostenrijkse bezetting en dat het de kwestie der „Satellietlan- den" maar moet laten rusten. „Deze man," aldus mej. Klompé, „heeft nooit in een bezet land gewoond en daarom begrijpt hij niets van het lot van hen, die achter het IJzeren Gor dijn leven." Alle sprekers ,op de Belg Rolin na. waren het erover eens, dat het ver keerd is om tussen de ratificatie en uitvoering van de Parijse accoorden OP DE HERDENKINGSDAG van het li-jarig bestaan van het communis tische regiem in Joego-Slavië zijn 27 katholieke geestelijken vrijgelaten. „Thunderstreak" heet een kleine een persoons-jachtbommenwerper, het laatste snufje van de Amerikaanse luchtmacht. Het ding kan een atoom bom vervoeren. HET V.N.'-FONDS voor vluchtelingen zal aan de verschillende regeringen een totale geldelijke bijdrage van 16 millioen dollar vragen. OP EEN TERREINTJE aan de Rot terdamse Hillelaan vond men gister morgen een ongeschonden brandkast. Dieven moeten haar uit een naburig kantoor hebben gesleept en daarbij gestoord zijn geworden. EEN NEDERLANDSE groep en een Franse onderneming zijn het eens ge worden over de bouw voor gezamen lijke rekening van een suikerfabriek in Madingou, in Frans Equatoriaal Afrika. DE VERHOGING van de prijs van consumptiemelk voor het Westen des lands, is voor korte tijd uitgesteld. Als ze nu maar niet gaan hamsteren... De Sovjet-Unie nam aan het tour nooi deel met een nota, die regelrecht speculeert op Franse en Duitse wan kelmoedigheid. Er wordt namelijk ge zegd dat ratificatie en uitvoering van de Londense en Parijse accoorden een conferentie over Oostenrijk en Duits- lands hereniging absoluut en volko men onmogelijk maakt. Zo gedecideerd klinkt deze nota. dat er zowaar een lichte twijfel rijst bij de regeringen der Westelijke Grote Drie. Deze re fereren namelijk aan de kwestie Tito! Ook hij kon zich de boosheid van de Sovjets permitteren, zo wordt gezegd. De „Parijse ronde" kreeg een echt Frans 'tintje, toen één der afgevaardig den, die door afwezigheid bij volmacht had laten stemmen, beweerde dat zijn gevolmachtigde een verkeerde stem had uitgebracht. Het verweer werd niet aanvaard ook al hing aan die ene stem het *hele advies over West- Duitse herbewapening. De Westduitse Bondsraad sprak zich niet over de Saarovereenkomst uit. De andere drie Parijse verdragen werden aanvaard, met o.m. de stem men van de socialistische regeringen van Hessen en Neder-Saksen tegen. STRAATSBURG In Straatsburg poneerden de West- Duitse socialisten hun geliefde stel ling, dat herbewapening van West- Duitsland, een vreedzame hereniging van het land in de weg zal staan. Uit deze hoek kwam ook een amendement om de opinie van de Raad over de Saarovereenkomst op te schorten, tot een pauze te scheppen voor onderhan delingen met de Russen. In een Nederlands amendement wordt dit ondubbelzinnig vastgelegd. Volgende week beginnen er in Parijs besprekingen tussen Amerikaanse en Europese autoriteiten over Westeuro- pese (jeelneming aan het voorgenomen nieuwe programma voor uitgebreide hulpverlening aan Azië. In Tunesië hebben zich in de afge lopen tien dagen ruim 2500 vogel vrijen, veelal met bun wapens, aan de Franse troepen overgegeven en vergiffenis voor hun daden gekregen, zoals beloofd was. Degenen, die zich niet meldden, zullen vernietigd worden, zo heeft men hen laten weten. Onder de hals- starrigen bevindt zich de voornaam ste rebellenleider, de oude Tahar Las soed, die zich met 50 volgelingen in het gebei'gte schiulhoudt. Men ver wacht een actie tegen hem. In het Franse parlement is giste ren en eergisteren het debat over het regeringsbeleid in Noord-Afrika ge houden. Door het welslagen van de amnestie-tactiek, was de oppositie veel wind uit de zeilen genomen. Verwacht kan worden, dat de oppo sitie zich koest zal houden tot na de bekrachtiging van de Parijse en Lon dense verdragen. ZEKERE PETER Wegener, die in 1951 een nieuw soort Hitler- Jugend in het Rijnland had ge slicht, is door een Duitse Recht bank tot vijf maanden gevange nisstraf veroordeeld. Wegener had 400 aanhangers. VIA ZIJN verzekeringsmaatschappij heeft de Griekse reder Onassis 15 dagen uitstel gevraagd van betaling van de hem door Peru opgelegde boete van tien millioen gulden. DE NIEUWE Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Sjigemitsoe, was ook in 1945 aan het bewind. Daarna werd hij wegens oorlogs misdaden veroordeeld. TER GELEGENHEID van de be vestiging van het statuut voor het Koninkrijk zal in Suriname, op de Antillen en in Nederland een bijzon dere postzegel (zonder toeslag) in de waarde van 10 ct. worden uitge geven. DE ALGEMENE Vergadering van do VN heeft besloten, om de huidi ge zitting op 18 December te beslui ten. DE NAVO-adviseur voor aangele genheden betreffende de bescher ming bevolking, Sir John Hodsoll, heeft zich heel vleiend uitgelaten over onze BB. WALTER GRANDE, één der lei- clers van de Oostduitse liberaal-de mocratische partij, is naar West- Berlijn uitgeweken. Men wilde hem gebruiken voor agentenwerk, waar- bu hij vroegere kameraden zou moeten verraden. is natuurlijk geen sprake van, dat het getal voor de k.a.b. een doel in zich zou zijn. Iedereen weet en de feiten bewijzen het dat het er de beweging in de eerste plaats om te doen is de arbeiders geestelijk te ver heffen en hen te steunen in al hun individuele pogingen volwaardige persoonlijkheden te zijn en deze per soonlijkheden in de gezinnen te vor men. Mar evenzeer is de k.a.b. ervan overtuigd, dat de arbeiders daartoe ook in staat dienen gesteld te wor den, doordat zij hun materiële belan gen beschut weten. En daarbij speelt de macht in de moderne samenleving nu eenmaal een onvermijdelijke rol. De plannen om de ledenwerving met uitzonderlijke energie aan te pakken liggen gereed en zullen van 1 Januari af verwezenlijkt worden, Elke afdeling zal zijn eigen propa gandaleider aanstellen, dit kan een man zijn, die niet dertien of meer andere „klusjes" heeft op te knappen. Reeds hebben 250 afdelingen de Cen trale Propagandadienst doen weten, dat op hen gerekend kan worden, tal rijke andere afdelingen (er zijn er in totaal 1000) zijn nog bezig hun voor bereidingen te treffen. De actie zal als het ware in stoten moeten worden uitgevoerd en wel in die maanden, welke zich voor organisatorische werkzaamheden lenen heel in het bij zonder door huisbezoek. Het moet mogelijk zijn het leden tal van de Kath. Arbeiders Beweging binnen niet al te lange t(jd van 360.000 op te voeren tot 400.000. Er is nog genoeg werk te doen onder de ongeorganiseerden, daar vaststaat, dat 51 pet. der arbeiders zich nog niet bij een organisatie heeft aangesloten. In een onderhoud, dat het K.N.P. had met de heer l. Beumer, propa gandaleider van de Kath. Arbeiders beweging vertelde deze, dat alle be sturen en instellingen zich met alle kracht willen zetten achter de po gingen het ledental op te voeren. Er geldig tot Weersverwachting, J vanavond; Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. f '.Veinig wind. Kouder dan giste- J ren. Vandaag: Zon onder 16.29 uur. Maan op 18.10 uur. Morgen: Zon J op 8.38 uur. Onder 16.28 uur. J Maan op 19.32 uur. Onder 10 44 uur. Maandag: Zon oji 8.39 uur Maan onder 11.12 uur. De Nederlandse kolenboot „Ariel" van de Kustvaart Unie in Gronin gen is Dinsdagavond in noodweer voor de kust van dé Franse provin cie Le Vendée vergaan. Vijf leden van de acht koppen tellende be manning vonden in de kolkende zee de dood tijdens pogingen het strand bij les Sables d'Olonne te bereiken. Links de 24-jarige kapi tein G. van Tuil uit Delfzijl met de eerste machinist Hendrik Rijks, rechts, in het ziekenhuis, waar de tweede machinist Klaas Akkerman bed moet houden. Telefoto. Uit gezaghebbende bron te Ro me wordt vernomen, dat de Paus gisternacht de beste nacht heeft gehad sinds de crisis in zijn ge zondheid een week geleden. Zijn temperatuur en polsslag waren Vrijdag normaal, en het kuchen waarvan hij de afgelopen drie dagen last had was iets vermin derd. Wanneer men voor deze groep soldaten staat en men aan een van hen het commando geeft „soldaat Grüter tien passen voorwaarts!" loopt men kans onder de voet gelopen te worden door alle elf tegelijk. Dit ..Peloton" is namelijk een unicum, dat zijns gelijke in de wereld niet heeft. Vader Grüter en zijn tien zonen zijn namelijk allen beroepsmi litair in het Zwitserse leger. (van onze parlementaire correspondent) „Uit dit Nieuw-Guinea-debat, zo constateerde minister Kernkamp gis teren in de Tweede Kamer, blijkt, dat met uitzondering van de communis ten de volksvertegenwoordiging het erover eens is, dat 1. de souvereiniteit over Nieuw- Guinea de jure en de facto bij Neder land berust en blijft berusten totdat de bevolking zelf over haar status kan beslissrn; 2. er geen sprake kan zijn van over dracht aan Indonesië noch van het voeren van onderhandelingen hierover niet Indonesië; 3. geen enkele vorm van gemengd bestuur of gemengde verantwoorde lijkheid over Nieuw-Guinea aanvaard baar is. De socialistische woordvoerder De Kadt >al bij pum 3 Maandag wellicht mogelijkheden van internationale sa menwerking óók in bestuurlijke zin opperen. Overigens had minister Kernkamp juist bij de socialistische fractie de sterkste steun gevonden. „Toen ik de heren De Graaf (KVP) en Van de Wetering (CH) hoorde praten, dacht ik: wat weten dié er veel van. Maar ja, zij zijn er dan ook een blauwe Maandag geweest", had prof. Gerbran- dy (AR) sarcastisch opgemerkt. Ook deze a*-d-minister meende mèt de be windsman van Overzeese Rijksdelen, dat Nederland nog veel te weinig vari de economische mogelijkheden af weet. „Men overschatte de potentiële mogelijkheden niet!", waarschuwde de minister. „We zijn beslist onvoldoende op de hoogte en bevinden ons nog te veel in een experimenteel stadium". ORDE EN RUST onge- Er heerst, zo deelde de minister mee, volkomen rust, orde en veilig heid op Nieuw-Guinea. Geruchten over geronselde en in Indonesië gevangen gehouden Papoea's zijn niet meer dan geruchten. Wel is het juist, dat in In donesië wenende Papoea's worden ge bruikt voor infiltraties. De regering stelt zich voor zo spoe dig mogelijk het hele gebied onder daadwerkelijk gezag te brengen. De verbindingen zijn daartoe echter een belemmering. Met pater Stokman erkende de mi nister de betekenis van het werk van de missionarissen en de zendelingen bij de vorming van het volk. Maar nadrukkelijk merkte hij daarbij op, dat zij niet op de stoel van de be stuurders moeten gaan zitten. De be windsman noemde de klacht van pa ter Stokman over een slechts gering In Oostenrijk dreigt nog zo vroeg in de winter gevaar voor lawines. Om op alles voorbereied te zijn, vroeg de Oostenrijkse regering aan de geallieerde raad toestemming om vijf lichte vliegtuigen en vijf hef- schroefvliegtuigen te mogen hebben. De Sovjets spraken hier echter hun veto over uit. De weg over de Grossglockner in Oostenrijk is gesloten. In de hoogge legen gedeelten van het berggebied ;s de alarmtoestand afgekondigd. Zeven Franse vissersboten zijn bij de stor men die deze week op zeer hebben gewoed, vergaan. Er vielen 64 slacht offers. Op het IJsselmeer zit al sinds Woensdag het sleepschip „Internos", dat op weg vas naar Sas van Gent, aan de grond. CEN zielsgelukkig jochie van een jaar of zeven amuseerde zich gistermorgen kostelijk in een der zalen van de Haagse Pulchristudio. Blonde Kokkie Tyssen uit Amsterdam race'de met een splinternieuwe autoped over de par ketvloeren en tapijten. Om de benen van de vele aanwezige grote mensen heen scheerde hij handig heen. Zijn bruine jasje en een grote ANWB-wimpel fladderden mee in dit vlugge spel, dat werd aangedreven door twee stevige jongensbenen in een rode ribfluwelen broek. Kokkie was echt het heldje van de dag. „Om te zoenenvonden de aanwezige lieve dames. De heren streken hem maar eens over zijn steile kuif. Speciaal de heer Abe de Vries uit Am sterdam, die hem het „duizend-gulden-kind" noemt. Daarin zit dé oorzaak van alle vreugde. Want de heer De Vries won de hoofdprijs van de wedstrijd voor vacantiefoto's, uitgeschreven door de ANWB, de Stichting Film en Foto" en de bond van Nederland se Fotodetailhandelaren. Deze prijs werd hem gisteren door de heer H.J. van Balen, algemeen directeur van de ANWB. overhandigd. Nadat de andere prijswinnaars het hunne hadden gekregen, de heer mr. A. Menalda als voorzitter van de ju ry over de vreugden van het fotogra feren had gesproken, waarbij hij o.m. zei, dat fotograferen, net als het in vullen van een belastingbiljet, de kunst van het weglaten met een scherp oog is, zodat een direct beeld verkregen wordt, kwam Kokkie aan de beurt. Hij had het al prachtig gevonden om naar de tentoonstelling van ,,zijn foto", (,,Toeschouwertje" van de heer De Vries) te mogen komen kij ken, maar toen de step kwam met een rem, een grote wimpel, een lid— maatschapschild van de ANWB en het embleem van de wegenwacht, was hij helemaal stomverbaasd en zo blij. dat hij geen dankje kon zeg gen en alleen maar knikte toen de heer van Balen hem vriendelijk ver zocht geen brokken An de Amstelstad te maken. Voor een fototoestel, dat de Bonefo hem aanbood, had hij nog weinig oog. „Maar dat komt wel", zo troostte voorzitter J. Wolfslag zichzelve. Nee, die step jongens. Dat was het wel. Alles werd bekeken en be tast. Toen werd er proef gereden, dwars door de mensenmassa heen, die de vele mooie en grappige vacan tiefoto's stond te bekijken. Voor een praatje met de kranten meneren had Kokkie weinig tijd. „In welke klas zit je Kokkie?" Een wijsvinger ging omhoog. ..Hoeveel broertjes en zusjes heb je?" Vier vingers gingen de lucht in. „Hoe vind je de step?" een grijns en een licht in zijn pientere blauwe oogjes. Duim op. En dat was dan het interview met het heldje van de dag. Veel later stond Kokkie in een hoek de dubbel- tonige grote bel van zyn step te proberen. „Machtig geluid" zei ie mand. wiens oren tuitten. „Ik speel Sinterklaaskapoentje" verklaarde Kok kie in zijn plechtigst Amsterdams. „Net as de orgelman". En toen was de zaak natuurlek rond. Kokkie heeft een warm, muzi kaal Amsterdams hart en is nu van een „toeschouwertje" een actieveling geworden. aantal katholieke ambtenaren, grond. Het Nederlands als voertaal bfj het onderwijs staat ook de minister voor (thans is het Maleis nog voertaal!), maar het verschil van inzicht hier over met de Kamer betreft slechts het tempo, waarmee het Nederlands als voertaal moet worden ingevoerd. Dit tempo kan het best worden bepaald door de gouverneur en zijn adviseurs, zei de minister min of meer bestraf fend tot degenen (waaronder pater Stokman), die erop hadden gewezen, dat het niet verstandig is de bevol king éérst de (vreemde) Maleise taal te laten leren wat alleen maar de propaganda voor Indonesië in de hand speelt en later nog eens een tweede vreemde taal, het Nederlands! In één opzicht ging de minister ten dele overstag. Thans kan hij ermee instemmen, aat er „van tijd tot tijd" „zonder dat de regering zich echter bindt", groepen parlementariërs naar Nieuw-Guinea zullen gaan. De afgevaardigden mr. De Graaf en v. d. Watering kregen nog gelegen heid te repliceren. Heel wonderlijk verklaarde de katholieke afgevaardig de, dat hetgeen was opgemerkt over de democratische instelling van de bestuursambtenaren in zijn algemeen heid een „slip of the pen" was ge weest.... En hij had niet bedoeld, dat hij met de bulldozer door Nieuw- Guinea wilde stoten.... Het tempo moet echter wel sociaal en inzake po litieke vorming hoog opgevoerd wor den. Al met al liet deze rede een on bevredigende indruk na. Ook de heer v. d. Wetering sprak van „misverstan den". Maandag worden de debatten voort gezet. Verenigde Naties Griekenland, België, Nieuw-Zeeland, Turkije en Thailand hebben de door 16 landen ingediende resolutie over de kwestie der Amerikaanse vlie gers in China, die in de assemblee der VN wordt behandeld, gesteund. De Nederlandse afgevaardigde, Von Balluseck, maakte duidelijk, dat men over de vliegers nimmer kon spreken als over spionnen. De elf man waren gekleed in het militai re uniform Dat is geen spionnen- dracht. RESOLUTIE. De Algemene Vergadering der V.N. heeft zich met overweldigende meer derheid uitgesproken voor de Weste lijke resolutie, waarin de secretaris generaal wordt verzocht, stappen te doen om de invrijheidsstelling van de elf Amerikaanse vliegers te bewerken De stemverhouding was 45 tegen 5 stemmen, bij zes onthoudingen. Vrijdagmorgen luidde de stand in de Zesdaagse te Kopenhage als volgt: 1 Nielsen-Klamer 74 pnt; 2 Gillen- Terruzzi 71 pnt: 3 Strom-Patterson 12 pnt. Op 1 ronde: 4 van Vliet-Derk- sen 63 pnt; 5 Olsen-Jörgensen 50 pnt; 6 Godeau-Senfftleben 11 pnt. De overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. (Advertentie) TROUW- en VERLOVINGSRINGEN Tel. 83 Ter gelegenheid van de plechtige bevestiging van het „Statuut voor het Koninkrijk" door HM. de Ko ningin, zullen de postadministraties van Nederland. Suriname en de Ne derlandse Antillen een speciale ze gel zonder toeslag uitgeven. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft gisteren in Stockholm de No belprijs voor letterkunde, die dit jaar is toegekend aan de Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway, uitge reikt. Hemingway was door ziekte verhinderd de plechtigheid bij te wo nen. Zijn prijs, ten bedrage van 125 duizend gulden, werd voor hem in ontvangst genomen door de Ameri kaanse ambassadeur in Zweden. Voorts overhandigde de Koning de Nobelprijs voor natuurkunde aan de Duitse professor Max Born, de prijs voor scheikunde aan de Amerikaan se professor Linus Pauling en de prijs voor geneeskunde aan de Amerikaan se professoren John Enders, Frede- IN NIJMEGEN: Gistermiddag heeft prof. dr. R. R. Post, voorzitter van de Raad van Be stuur van de Sint Radboudstichting de klinieken van de medische facul teit in Nijmegen officieel geopend. Door de opening en de daaraan voorafgegane inzegening van de ge bouwen. is de voortzetting van de medische studie in Nijmegen verze kerd. riek Robbins en Thomas Weller. Over de toekenning van de No belprijs voor letterkunde aan He mingway heeft meningsverschil bestaan. De Zweedse academie voor letterkunde. die de prijs toekent, heeft getwijfeld tussen Hemingway en de linkse IJslandse auteur Hall- dor Kilian Laxness. Volgens het testament van Alfred Nobel moet de prijs worden toege kend aan „de persoon, die op het ge bied van letterkunde het verdienste lijkste werk met idealistische strek king heeft geleverd". Hemingway heeft, behalve de in vroegere werken getoonde „brute, cy nische en ongevoelige kanten", ook „heroisch pathos setoond en een man lijke liefde voor gevaar en avon tuur met een natuurlijke bewonde ring voor elk individu, dat de goede strijd voert in een wereld van rea liteit, overschaduwd door geweld en dood". De Westduitse regering: heeft haai scherpe afkeuring uitgesproken over publicaties in Duitse tijdschriften aan« gaande het privé-leven van buiten landse staatshoofden. Zij overweegt strafrechtelijke maatregelen tegen dit soort publicaties, die als lasterlijk zijn aangemerkt en wartegen de laat ste tijd irotesten zijn gekomen van de regeringen van Perzië en Neder land. PJRIE HAAGSE jongelieden van 16, 20 en 27 jaar gingen Woensdagavond op stap ten einde de ontvluchting van het jongste lid van het gezelschap uit een Rijksopvoedingsgesticht te vieren. Zij braken bij een garage in en kregen daar 110 gulden te pakken. Daarna maakten zij zich meester van een auto. waarmee zij door de stad gingen rossen. Zij stopten voor een wapenhandel, smeten de etalageruit in en stalen drie luchtdrukpistolen, waapnee zij in het duister verdwenen om verdere roversplannen uit te broeden. Voordien echter kreeg de politie, die het nummer van de gestolen auto had, hen te pakken. De twee oudste rovers zijn in de cel gestopt. De kamer van de jongste was nog vrij.

de Stem | 1954 | | pagina 1