Keerenhoek heeft nieuwe raadszaal Een Nationale Stichting Mens en Samenleving Zeeuwse Gezondheidsdienst voor dieren vergaderde Zwem-crack van formaat BREDA De grootste hangbrug van West-Europa MARKTEN 10 ON etijker rt ekenen M PORT 1600-8200 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG II DECEMBER 1954 11 Reorganisatie der brandweer DOKTERSDIENST DIENST DIERENARTSEN Het bijzonder JiaAdelsonderwijs En de ingetrokken provinciale subsidie SPAARPOT VAN DERTIG MILLIOEN Stavenisse-Yiane Veerboot raakte defect 35 opvarenden in veiligheid Bundeling R. K. wetenschappelijke instituten Samenwerking hij onderzoekingen op maatschappelijk gebied Kwekersvergadering in Yerseke Trage werking Oesterfomls Boekenplank Pellenaars en de Tour de France „Als KNWU andere ploegleider will MIJ GOED TOON SCIIRöDER OPGENOMEN In reorganisatiecommissie van de K.N.V.B. RAPID-PARTISAN TE ROTTERDAM Op Nieutvjaarsdag Wijziging W e<l sir ij dprogramma WIM VAN EST IS ER OOK BIJ Piet Ooms vandaag zeventig jaar Nederlaagtournooi te Kloosterzande DubKcle zege voor G.W.R. Nederlaagtournooi IIBC Hulst Beslissing G. W. R.-H. B, C Om de persoonlijke Zeeuwse schaaktitels ALYMPISCHE BRUG VOOR KRUININGSE CLUB Geschenk van Oostenrijkse turners NED. AMATEURS BLIJVEN THUIS ekka" iL unnen- U 50 art ont- io duoa NON-STOP modelleni luttlewagen. 8 isen van da door: 3.64.60 est - Brabant karresporen aan- er dikwijls ge werd gemaakt, wa- 5 tijd nog niemand n. Aram voelde beklemming en ij omgedraaid om er op te zoeken, .seling in de verte e ruiter zichtbaar li Voor dc eerste maal vergaderde de raad in de nieuwe raadzaal die tevens secretarie is. De voorzitter complimenteerde de raad en het secretarie-per soneel met deze verbetering alsook de toekomstige paartjes, die zich hier in dc echt komen verbinden Spr. betuigde mede zijn erkentelijkheid aan de uitvoerders van het werk de heren Paree en Engeloert en dankte ook de districtsopziener en de secretaris van Borssele, de heer Boogers, die tydens de ziekte van de burgemeester de meubelen uitzocht. Vooruitlopende op de goedkeuring Borssele en 's-Heerenbroek waarbij besloten werd de gemeenschappelij ke regeling brandweerorganisatie dezer gemeenten op te heffen, is van de inspectie Brandweerwezen een begroting ontvangen voor de re organisatie der brandweer. Met in begrip van manschappenwagen en nieuwe spuit' beloopt deze 22.700.— □e raad gaf aan B. en W. de op dracht zo spoedig mogelijk een bad huis in deze gemeente te doen bouwen. Aan de tuinbouwcursus 1904 te 's-Heerenhoek wordt een subsidie verleend van 100.— Aan „Pro Rege" werd per Protes tantse militair uit deze gemeente dezelfde subsidie verleende als aan de centrale van R.K. Militaire Te huizen. Een subsidie van drie cent per in- woner werd verleend aan de Pro vinciale Bond „Het Wit-Gele Kruis" voor de dienst geestelijke volksge zondheid. De voorstellen tot salarisverbetering van het gemeente-personeel de interim-regeling ziektekosten en de kinderbijslagregeling werden met algemene stemmen aanvaard. De voorzitter zei zeer tevreden te Te Goes wordt Zondag dienst ge daan door dokter Weiten (tel 2550); te Middelburg en Vlissingen resp. door dokter Boerwinkel en Guppe- ling en te Heinkenszand, Arends- kerke en Wolfaartsdijk door dokter Vos. dokter Luyckx te 's Heeren- hoek neemt waar voor dokter Fol- mer; dokter Gelderblom te Nieuw- dorp voor dokter Kievit en dokter De Boo te Kwadendamme voor dok ter Kole. Op Zuid Beveland West wordt Zon dag ciienst gedaan door de heren Joh. Klaassen, Heinkenszand en A. Elzerman, Goes. zijn over zijne ambtenaren en daar om te weten dat nu de mogelijk heid gegeven wordt een behoorlijke salariëring vanaf 1 Januari 1954 te verlenen. DE RIOLERINGSPLANNEN en W. deelden nog mee, dat zij de Gront Mij te Goes op dracht hebben verleend een kosten- begroting te maken van het dem pen en rioleren der sloten achter de woningen aan de Hoofdstraat en vóór de woningen aan de Molendijk (oneven nummers) tot en met de boerderij van de heer H. Vermuë. Deze opdracht is verleend in over leg met het polderbestuur. Uit de verslagen van de Schoolarts betreffende onderzoek der drie scho len (R. K. Jongensscholen, meisjes- en kleuter-) blijkt dat geen enkel kind gezonden behoefde te worden naar een consultatiebureau voor t.b.c. Vastgesteld werd het bedrag dei- vergoeding over 1952 aan het R.K. Schoolbestuur in de exploitatiekos ten scholen 6207. en het totaal dezer vergoedingen over de jaren 1948 tot en met 1952 op 31396. Na afwerking der agenda, bleef de raad nog enige uren in de nieuwe raadszaal bijeen. Eerst om negen uur werd in Sta- venisse bekend, dat de sleepboot „Hardinxveld" de opvarenden van de veerboot aan de zeedijk te Stavenis- se had afgezet. Direct daarop is de sleepboot wederom naar de „Marjan" gevaren om de veerboot in veiligheid te brengen. De „Marjan" had enkele uren voor anker gelegen, wachtende op hulp. In een der afdelingen der Staten is critick uitgeoefend op G.S. Een der leden die overigens geen bezwaar had tegen het intrekken van de betrokken subsidieregelinig voor het bijzonder handelsonderwijs, vond dat het meer ele gant zou zijn, wanneer dit geschiedde na verloop van een jaar, zodat de schoolverengingen tijd zouden krijgen zich aan te passen. Intussen vestigde men ook de aan dacht op het feit, dat de exploitatie tekorten van de Hulster schoolver eniging over de periode 1944-1953 groter waren dan de provinciale subsidie over dat tijdvak. De subsidie der gemeente Hulst is niet alleen voor de Handelsschool maar ook voor het overige M.O. be stemd. Het totaal der exploitatie-tekorten over de jaren 1944-1953 bedraagt volgens de opgave van de school vereniging te Hulst 99.934 terwijl het totaal der subsidies over die ja ren 81.937 zal (een gedeelte is nog niet uitgekeerd) bedragen. Het ver schil hiertussen bedraagt derhalve 17.996. Wanneer men dan evenwel ziet, dat de gemeente Hulst alleen reeds over 1949 8.250. t.b.v. het middelbaar onderwijs betaalde, ter wijl evenzeer over de andere jaren door deze gemeente werd gesubsi- deerd, dan kan aan dit verschil wei nig of geen waarde worden toege kend, ook al is het dan inderdaad waar, dat deze gemeentelijke subsi die niet uitsluitend strekte ten pro- fijte van het handelsonderwijs. Bo vendien worden ook door andere Zeeuws-Vlaamse gemeenten nog bij- Op de vergadering van bovengenoemde dienst, deelde gisteren de voorzitter mee. dat de heffing van 4 per rund (de zg. boerenkwartjes) in 1955 voor het laatst zal worden geheven. Deze „boerenkwartjes" vormen met een evengrote som overheidsgeld, het nationale fonds runder t.b.c.-testrijding, groot 100 millioen gulden. Het is te voorzien, dat na het 5-ja- erfplan dat fs in TVTpÏ 'nfi rilt '•-retfplan dat fs in Mei '56 - "dit fonds een saldo zal opleveren wan 3D mij loon. Wat er mee zal gebeuren staat nog niet definitief vast. Het zal er naar toegaan, dat een deel van dit bedrag zal worden bestemd voor de nazorg t.b.c.-bestrijding, gedurende on geveer 5 jaar. De rest zal misschien aangewend worden als beginkapitaal voor de abortusbestrijding welke ziekte nog schadelijker en veel be smettelijker is dan de t.b.c. Ten opzichte van het buitenland zijn wij veel ten achter in dit op zicht. Denemarken bijv. hoopt over 2 jaar al een abortus-vrije veestapel te hebben. Niettemin zit men in Zeeland niet stil. De aanstelling van een derde die- ren-arts, in de persoon van de heer Robijns, is daar een bewijs van. De heer Lindenbergh wees er verder op, dat naast de t.b.c.-bestrijding nog heel wat werk voor de Gezondheids dienst ligt te wachten, in welk ver band hij de K.I. noemde, de mond- en klauwzeerbestrijding en het „gevecht" tegen de runderhorzel. Spr. noemde het gelukkig, dat de veehouder waar deert, dat hij via zijn eigen dieren arts kan steunen op een instituut, dat te zijnen dienste staat. Na het verslag der financiële com missie over de ïekening en verant woording van het boekjaar 1953-'54, welke sloot met een goed saldo van 9131, gaf de vergadering er haar fiat op. Het eindcijfer was ƒ423.067. De mond- en klauwzeer-bestrijding, die zeer effectief was, vergde 108.000 en de personeelskosten bedroegen 124.000. MET ENIGE ZORG ziekte bij paarden en de veulcnziekten npg in te.grote Anate heersen. De beste bestrijding der rundvee ziekten is een zo groot mogelijke vaste kern van vee, waaruit men zelf fokt. Is er aankoop nodig, dan moet men het vee zo jong mogelijk nemen. Spr. deed de suggestie aan de hand om van de sterke K.I. verenigingen centra te maken voor de vee-verbete ring, om zo de afzetmarkt veilig te stellen. dragen verstrekt. Van meer belang dan het boven staande achten G.S. overigens de omstandigheid, dat, na de verho ging van de rijksbedrage, de schoolvereniging te Hulst jaarlijks en met ingang van 1949 alleen al door het provinciaal subsidie haar exploitatie-tekort ziet omgezet in een voordelig saldo van gemiddeld plus minus 4.000.(waarbij dan nog komen de bijdragen van ande ren), een toestand welke niet lan ger kan worden bestendigd. De sti mulerende taak. die de provincie t.o.z. van dit onderwijs heeft gehad, moet thans als beëndigd worden be schouwd. De exploitatie-overschotten, welke de schoolvereniging te Hulst overi- rigens gedurende de laatste jaren heeft gehad, kunnen haar helpen zich aan te passen aan de gewijzig de toestand, welke het gevolg zal zijn van de intrekking van hot sub sidie-besluit. In de beschouwing welke de direc teur van de dienst, dr. G. Wagenaar hierna hield, schemerde zorg door voor de toekomst. Dr. Wagenaar voorziet met reden dat de eisen van de vee-kopers steeds hoger zullen komen te liggen en de vee-stapel staat, al is ze bijna t.b.c.- vrÜ nog niet op dat peil als hij gaarne zag. Vooral de abortusbesmetting is een ernstige zaak, terwijl de worm- I stituten, welke Als gevolg van een defect aan een koppeling is de veerboot „Marjan", die de dienst tussen de eilanden Tho- len en Schouwen-Duiveland onder houdt, in het Keeten in moeilijkheden geraakt. De boot was met 35 personen, voor het merendeel arbeiders die op Schouwen-Duiveland werken, op weg naar Stavenisse op Tholen, waar zij om half zes had moeten aankomen. Om half acht had men van de „Mar jan" echter nog niets vernomen. De burgemeester van Stavenisse heeft toen de politieboot „R.P. 4" uit We- meldinge gewaarschuwd. Deze voer hierop uit. Ook de „Arend" en de „Valk" van de visserij-politie uit Zierikzee zijn met dubbele beman ningen en sloepen ter assistentie uit gevaren, terwijl ook de sleepboot „Hardinxveld" zich naar het Keeten begaf om eventueel hulp te bieden. De bevolking van Stavenisse maak te zich inmiddels ongerust, aangezien er een storm in de omgeving woedde. Prof. de Quay voorzitter Raad van Bestuur Door ruim 50 oesterkwekers werd de oprichtingsvergadering, om te komen tot een Coöperatieve Vei lings vereniging voor oesters, bij gewoond. Behalve drs. Coenen, Hildebrandt, drs. Cambier, en de heer Dol was mede aanwezig drs. Harderwijk van de Nat. Coop. Raad. De aanwezige oesterkwekers waren het unaniem eens dat hun positie tegenover de koper verbeterd moest worden. Staande de vergadering te kenden 39 kwekers als lid terwijl een 10 tal eerst even ruggespraak wilde houden met hun compag nons. Persoonlijk waren ze bereid mee te doen. Door het voorlopig be stuur zal getracht worden om de niet aanwezige leden ook te doen toetreden. De bedoeling is om volgende week dc stukken notarieel op te laten ma ken. Mocht echter blijken dat uit eindelijk een te gering percentage kwekers toetreedt, dan zal niet ver der worden gewerkt en blijft de ou de toestand gehandhaafd. Hoewel de le peildatum, waarop door het Bedrijfschap bezien zou worden om tot aankoop van oesters over te gaan, reeds op 1 November is verstreken, heeft nog geen enkele kweker aan bet Fonds geleverd. Hoewel reeds de eerste opgave van de voorraad op 15 November bij het Bedrijfschap binnen was en de verschillende partijen door de Com missie zijn gekeurd blijven de kwe kers tot op heden in het onzekere of er nu afgeleverd kan worden en welk percentage. Daar op 1 December de 2e peilda tum is verstreken en wederom ge bleken is dat de exporteurs hun eigen oesters hebben verzonden, zon der veel van de kwekers af te ne men, worden deze wantrouwig en ongerust. Ondanks de mooie belof ten en voorspiegelingen van het Be drijfschap en de exporteurs is er niet veel veranderd. Het hoofddoel van de verordening om een einde te maken aan de ongeoorloofde kortin gen en een bodem in de markt te leggen is volgens de kwekers niet bereikt. Wel het tegenovergestelde. De kortingen in Belgie gaan even vrolijk verder en onderling wordt aan de wal onder de vastgestelde prijzen verkocht. Met spanning zien de kwekers het verdere verloop van de uitwerking van het Fonds tege moet. de wielen rijden en de sport niet in de weg staan. Als de Sportcommissie een andere ploegleider voor de Torn de France aanwijst, vind ik het goed. Ik heb de laatste jaren veel bereikt, ja eigenlijk alles wat er voor een Nederlandse ploeg te bereiken valt. F.én keer wonnen wij het ploegen- klassement, het volgende jaar hadden wij vele dagen de gele trui en het aantal etappe-overwinningen is groot geweest. Als de KNWU van oordeel is, dat nu eens een andere directeur technique die taak moet overnemen, welnu, laat men dan zijn gang gaan. Natuurlijk, zo'n man als die te vin den is, zal het niet gemakkelijk krij gen en vooral liet gebrek aan erva ring zal hem parten spelen. Toen ik eraan begon, was ik im mers ook een man zonder routine voor dat speciale werk. Ik wil de nieuwe man alle mogelijke medewerking ver lenen, hem van te voren inlichtingen verstrekken, hem tips geven en wat niet al, want de renners mogen er niet de dupe van worden." En als de unie je nu vraagt om ploegleider in de Tour te zijn? „Dan weet ik nog niet of ik het doe en ik zal menig uurtje moeten denken alvorens een beslissing te nemen. Jaques Goddet heeft mij een briefje geschreven of ik weer eens wilcle komen praten. Natuurlijk doe ik dat, vóór Nieuwjaar nog. Piet van Ierlandt gaat met mij mee. Maar dat is eigenlijk meer het normale contact, dat ik elk jaar met de direc teur van de Tour de France heli gehad." WEE NAAR DE GIRO. Zierikzee HERBOUW HOTEL Deze week had de symbolische eer- ste steenlegging plaats van het nieuw te bouwen hotel ,,In het wa pen van Zeeland" van de heer J. Th. Gilde, wiens zaak bij de ramp van 1 Februari 1953 door de vloed vernield werd. De eerste steenleg ging geschiedde door de zoon IIu- brecht Gilde. Het gebouw krijgt een inhoud van 1680 M3. Op elke verdie ping komt een badkamer en in de logeerkamers is warm en koud wa ter. Het gehele gebouw wordt cen traal verwarmd door middel van een oliestookinstallatie. Aan de bui tenzijde wordt boven de plint een bekleding aangebracht van Franse kalksteen. EERSTE PAAL-HEIïNG De eerste,van de 120 palen, die de silo van de Coöperatieve Aan koop Vereniging aan de Zelke moe ten schragen, werd deze week inge heid. De silo wordt de grootste van Zeeland (47 m hoog). De totale be lasting van het gebouw zal ruim 6 millioen kg. bedragen. Nadat de eerste paal was ingeheid werd in het „Huis van Nassau" door de voorzitter der coöperatie, de heer C.J. van Westen, het woord ge voerd. ^"MSTEREN is te Utrecht bij nota riële acte opgericht de „Nationale Stichting Mens en Samenleving", wel ke stichting zich ten doel stelt de sa menwerking te bevorderen van ka tholieke instituten, die toegepast we tenschappelijk onderzoek verrichten of voorlichting geven. Voorzitter van de Raad van Be stuur is: Prof. Dr. J. E. de Quay, Vice- voorzitter: Dr. A J. II. Bartels, Secre taris: Dr. L. H. J. Crijns, Leden zijn: Dr. J. van Campen en de heer W. D. Lelyveld. Zes instituten zijn in de nieuwe Stichting vertegenwoordigd, terwijl nog overleg gaande is met het Kaski. Bij de samenwerking der diverse in- hun zelfstandigheid behouden, zal het accent komen te liggen in de „Raad van Directeuren", die op geregelde tijden zal samenko men onder Voorzitterschap van Prof. F. J. Th. Rutten. Leden van de „Raad van Directeuren" zijn: Prof. Dr. P. P. van Berkum (Economisch Sociologisch Instituut), Dr. J. M. van Susante (Ge meenschappelijk Instituut voor Toe gepaste Psychologie), C. J. Trimbos, Psychiater (Katholiek Nationdaal Bu reau voor Geestelijke Gezondheids' zorg), Prof. Dr. A. Th. L. M. Mertens (Katholiek Sociaal Geneeskundig On derzoekcentrum i.o.), Dr. Nic. Per- quin S.J. (Mgr. Hoogveld-Instituut), Mej. C. Baltussen (Studiecentrum voor Maatschappelijk Werk). In de Raad van Bestuur zitten ver tegenwoordigers van de instituten als mede afgevaardigden van de K.A.B., de Katholieke Werkgevers Vereniging, het katholiek Bureau voor Maatschap pelijk en Cultureel Overleg, het Lan delijk Sociaal Charitatief Centrum, de katholieke Raad van Overleg voor de Volksgezondheid, de Ned. R.K. School raad en de Katholieke Jeugdraad, de R.K. Universiteit en de Katholieke Economische Hogeschool. ONDERLINGE STEUN Te Keulen heeft Bondskanselier Adenauer dagmiddag een enorme van West-Duitsland Donder- nieuwe hangbrug over de Rijn geopend, welke wordt besrhnumJ „i. J.iwnyuiuy over ae mjn geopena, weiKe worat oesciiouiud als de grootste van geheel West Europa. Telefoto. Door deze bundeling wil men van katholieke zijde efficiency brengen in het bestuderen van vraagstukken en het doen van onderzoekingen, welke meestal meer terreinen bestrijken en vanuit één gezichtspunt slechts onvol ledig en onbevredigend benaderd kun nen worden. De problemen werden al dus in hun onderlinge samenhang be zien. De mogelijkheid opent zich voor het uitwisselen van deskundige krach ten en gegevens, samenwerking bij research-arbeid, het voorkomen van over-specialisatie, een betere vorming en scholing van de eigen medewerkers der betrokken instituten een gemeen schappelijke documentatie, en een ge zamenlijke apparatuur. Globaal bezien tellen de bestaande instituten een 80-tal medewerkers, w.o. 10 hoogleraren en 30 academici Hun arbeid kan door deze w-ze van samenwerking tot groter vruchtbaar heid komen. Deze Stichting drukt ook de wil uit het levensbeschouwelijk aspect in de ze arbeid tot zijn recht te doen ko men, zonder de mogelijkheid van ver antwoorde samenwerking uit te slui ten. Vermeden dient echter te worden een vervlakkende neutraliteit, een al te sterke bedrijfseconomische oriënte ring of een monopolistische overheids bemoeiing. Hiermede is opzet en doel van deze Stichting in het kort getekend. BLUE BAND SPORTBOEK 4 Met vasthoudende regelmaat, laat Blue Band zijn sportboeken ver schijnen. De sportliefhebbers kun nen nu beginnen aan nummer vier, een cocktail van vele sporten. Aan dacht kregen nu: Voetbal, hockev, wielrennen (de Tour), schaatsen golven, kaatsen, waterpolo, en tur nen. Verlucht met de goedgekleurde plaatjes, vormt dit boekje weer een verzameling van fijn geschilderde sport-portretten. (Uitgave Blue Band, Rotterdam). naals.^waaro ver* w(jTistere^^eeds°berichtt7n"'werd 5 of hij volgend jaar weer als Ned. ploegleider voor de Ronde van Frankryk zal optreden. De Pel heeft toen geantwoord: ik weet het niet. Pellenaars verklaarde ook waarem.ik zal hen vergezellen ten einde met „Ik wil", zei hij, de KNWU niet in de „Gazetta dello Sport definitieve „Met de organisator van de Ronde van Italië, Torriani, heb ik al con tact gehad", zo ging Pellenaars ver der. „Het ziet er naar uit, dat Neder land ook het volgend jaar met een ploeg van 7 man in de Giro zal zijn vertegenwoordigd. Een Locomotief- ploeg zal daarvoor worden overge heveld naar een Italiaans merk, im mers, de Ronde van Italië wordt ge reden met fabrieks- of merkenploe gen. Enkele Nederlandse renners zullen deelnemen aan de eerste belangrijke klassieker van het nieuwe seizoen, Milaan-San Remo op 19 Maart en Naar wij vernemen is de reorgani satiecommissie van de KNVB als volgt* samengesteld: Ir. li. Hopster (Den Bosch) voor zitter, H. Valkema (Leeuwarden) bei den als vertegenwoordigers van het bondsbestuur; A. Martens (Den Haag) en W. van Voortst (Nijmegen), die de vereniging van eerste klassers verte genwoordigen; P. van Houten (Haar lem) en J. Cools (Maastricht) voor de federatie van 2e. 3e en 4e klassers; A. Schroder (Breda) voor de afdelin gen; Mr. R. Piek (R'dam) voor de reglementscommissie van de KNVB en J. van der Meyde (R'dam) voor het Zaterdagvoetbal, terwijl de heer L. Brunt als secretaris fungeert. Het ligt in de bedoeling, dat de re organisatiecommissie cle ontwerpvoor stellen eerst bespreekt met de belang- groepen en deze daarna in het Bonds bestuur brengt. Is men eenmaal tot een afgerond geheel gekomen dan zullen de voorstellen, naar wij ver nemen, op een in Mei van het volgend jaar te Amsterdam te houden buiten gewone bondsvergadering worden be handeld. De wedstrijd tussen de Oostenrijkse kampioenscluh Rapid (Wenen) en de Zuid Slavische kampioen Partisan (Belgrado) zal op 1 Januari in het Feyenoordstadion te Rotterdam wor den gespeeld. Het batig saldo van deze ontmoeting zal worden gestort in het Steunfonds voor de verenigingen van de KNVB. In verband met het doel heeft de di rectie van het Feyenoordstadion zeer redelijke condities gesteld. In het KNVB-wedstrüdprogramma voor morgen zijn de navolgende wed strijden AFGELAST: 3e klasse B: Concordia-Zwaluw. 4e klasse D: OJC-Nieuwkuik. HET BESTUURSLID van de KNVB. de heer H. Valkema, is ongesteld en zal geruime tijd rust moeten no men. Hij hoopt half Januari weer in zoverre hersteld te zijn, dat hij zijn arbeid zal kunnen hervatten. afspraken te maken. Trouwens, Nederlandse renners zullen aan alle internationale wed strijden, die door de „Gazetta" wor den georganiseerd, kunnen deelnemen óók aan de Ronde van Lombardije, de laatste klassieker in het seizoen, welke het volgend jaar op 23 Octo ber op het programma staat. Natuur lijk gaat soigneur Leon Sonnet weer mee naar Italië en ook de chef mecanicien Montillot zal van de partij zijn. België en het probleem der sportieve groeperingen De sportcommissie van de Belgische Wielerbond heeft zich bezig gehouden met de vraag of het geoorloofd is, dat een ploeg beroepsrenners uitkomt on der de gemeenschappelijke vaan van een wielerfabriek en van een firma, die geheel buiten de wielersport staat. Het gold dus de kwestie van de z.g. sportieve groeperingen, die in de af gelopen maanden vooral in Frankrijk en Italië herhaaldelijk aan de orde is gesteld. De sportcommissie heeft de desbe treffende aanvraag voor een ploeg, waartoe o.m. Wim van Est en de Bel gen Joseph Schils. Desiré Keteleer, Ro ger Decock en Henri van Kerkhove behoren, in beginsel toegewezen, even wel op nader aan te geven voorwaar den, welke door een speciale commis sie zullen worden bestudeerd. Deze commissie zal haar conclusies ter ta fel brengen in de ev. bijeenkomst van de sportcommissie. Een van de legendarische figuren uit de zwemwereld, Piet Ooms, viert vandaag zijn zeventigste verjaardag. Aanvankelijk bestond het voornemen hem op grootse wijze te huldigen, maar op verzoek van Ooms zal hij Zaterdag alleen in zijn woning reci piëren, omdat in het begin van dit jaar zijn vrouw is overleden en kort daarna ook zijn oude trainer, Bram Velleman, stierf. Piet Ooms is een van de grondleg gers van de lange baansport in Ne derland geweest. In de prille historie van de zwemsport, zo rond de eeuw wisseling was hij het, die reeds op jeugdige leeftijd de naam van Neder land op de Europese zwembanen ge vreesd deed worden. De zucht naar sportroem werd in de kleine Piet Ooms wakker geschud, toen zijn oom, Janus Ooms, als eerste Nederlander de Diamond Sculls won en op grootse wijze in Amsterdam werd ingehaald. Het hart van de klei ne Piet trok ook naar het water, in het bijzonder naar de zwemsport. Reeds op achtjarige leeftijd behaalde hij zijn zwemdiploma in de zwem school van Manee, die midden in de Amstel lag en waar men slechts met een roeibootje kon komen. Met zijn vader trok Piet toen naar Gouda en wilde aan een zwemwed strijd over veertig meter deelnemen. Maar bij de start werd hem gevraagd of hij lid was van een zwemvereni ging en omdat het niet geval was, mocht Piet zijn zwemtricot weer uit trekken en zich aankleden. Een van de eerste stappen daarna was lid worden van ,.De Jonge Kampioen", waarvan hij riu nog steeds deel uit maakt Toen Piet 10 jaar was won hij zijn eerste wedstrijd en kreeg zijn eerste krantenverslag. „De eerste prijs werd gewonnen door de aardige, kleine, dikke Pietje Ooms", schreef de ver slaggever. Kleine Piet werd groter en gevrees der en op achttienjarige leeftijd won hij zijn eerste Nederlandse kampioen schap over- 80 meter buikzwemmen. Hij gebruikte daarvoor de zgn. Spaan se slag. Een jaar later had Piet Ooms alle Nederlandse records 40 meter, 80 meter, 240 meter, 600 meter en de Engelse mijl gebroken en won te vens alle kampioenschappen. In to taal prjjken in zijn prijzenkast 18 kampioensmedailles en verbeterde hij 2 maal een Nederlands record. TOE BEGON HET PAS (Biljarten) Het nederlaagtournooi te Klooster zande werd deze week vervolgd met een tweetal wedstrijden, welke een verrassende zege voor de G.W.R.-man- nen brachten. De eerste wedstrijd werd gespeeld tussen G.W.R. en D.O.S. (Ovezande). De uitslag was als volgt: G. PennemanP. Doens 267—108, J. Goossens—P. Oostdijk 281—147. René Jonkheijm—P. Zuidhof 47—71, Rob. Jonkheijm—P. Vermeulen 6285, Jae. HielR. van Steenbergen 4837. Al. ArensJ, Uiterhoeve 5945. G. Burin P. Oostdijk 49—40, R. GoosenL. Doenze 30—50, L. Anné—H. v. d. West einde 1929. R. van HijfteJ. Doene 2747, P. VerschootenJ. Knopjes 2037. P. SlootA. Vermeulen 2213 Het totaal van G.W.R. was 931 en dat van D.O.S. 70S. De tweede ontmoeting van G.W.R. ging tegen „De Bel" (Yerseke). De uitslag daarvan luidde: G. Penneman—A. v. d. Stee 29450. J. GoossenC. de Rooij 38521. Ed. Jonkheijm—J. v. d. Burgt 101—35. Rob. JonkheijmJ. de Koster 7564 René Jonkheijm—P. Zoetewei 40—41 G. BrumA. Verschueren 7034. R. van HijfteJ. Lindenberg 48—79. P. SlootA. Ridderhof 3563. L. Anné R. Beneden 3649. Al. ArensA. C. Koster 31—27. Jac. Hiel—v. d. Vliet 23 35. R. Goossen—D. Verschueren 27 —19. Tijdens deze wedstrijden werden de grootste series gemaakt door Jan Goossen (G.W.R.) n.l. resp. 91 en 92. De overwinning op „De Bel" is de grootste geweest van G.W.R. tijdens dit tournooi. Zelzate kon niet zegevieren De biljartclub van Zelzate, die in het kader van het nederlaagtournooi tegen II.B.C. te Hulst speelde, heeft geen kans gezien de Hulstenaren op de knieën te krijgen. Wel heeft het er om gespannen en het leek er zelfs op, dat dit de eer ste nederlaag van de jubilerende Hul- slerse biljarters zou worden. Want Freyser verloor zijn partij tegen de Zelzaatse crack Burggraeve met ruim 100 punten achterstand. Zelzate stond toen in totaal 2 punten voor op Hulst. Maar Jo Blommaert en Fr. Schelfhout wisten in de laatste partij en toch de kansen nog te doen keren en 58 winstpunten te vergaren. Burg graeve speelde een prachtige partij en ook Lacaeyse uil Zelzate toonde zich een klasse-biljarter, maar deze laatste trof een Lampo-op-z'n-best, die de hoogste serie maakte (96) Burggraeve volgde daarop met 93 Jammer dat de oudzesdagenrenner de Bruycker wegens ziekte verhin derd was mee te komen, zodat dit on derdeel van de avond moest verval len. De uitslag luidt: Freyser HBC Burggraeve Zelzate 332-438; Lampo Lacaeyse 331-196; Schelfhout - Dhert 115-106; Eeckhout - Evrard 62-114 Taelman - v.Kerkhoven 56-60; Leer- aert - v.Hammc 123-86: Blommaert - A. Burggraeve 102-51; Snelleman - de Coninck 29-41. Zondag om 4 uur zal Thalia uit Hansweert tegen HBC uitkomen. De voor het nederlaag-tournooi te Kloosterzande afgebroken wedstrijd tussen HBC en GWR zal heden, Za terdag, in café Het Witte Huis te Kloosterzande worden voortgezet. Het zijn nog enkele spelers, die el kaar moeten bekampen in deze wed strijd, maar het zijn dan ook de cracks van het veld. Zo zal o.a. de bekende Zeeuwsch-Vlaamse speler Prud. Freij ser zich meten met de niet minder sterke kracht van het groene laken Staf Penneman. Morgen, Zondag, zal in dezelfde zaal de nederla;.gwedstrijd volgen tussen GWR en KOT uit Sas van Gent. In deze wedstrijd zal het voor GWR moeilijk worden, daar dez gastclub over bijzonder spelersmate- riaal beschikt. De strijd om de persoonlijke schaak titels loopt, althans voor zover het de voorronden betreft, ten einde. In de hoofdklasse (finale) speelden v. d. Sande en Sanders remise, maar Quak- kelaar behield zijn kans door van v. d. Sande te winnen. Sanders en v, d. Sande z(jn reeds uitgeschakeld, maar Quakkelaar zou nog gelijk kunnen ein digen met Plinsinga, maar dan zou hü van de Vlissinger moeten winnen. I n de voorronde van de 1ste klasse B. deelden L. J. Woudstra en Wis- meyer. Hierdoor moet de laatste partij, tussen Wismeyer en Scheele, de be slissing brengen. Wismeyer heeft daar bij aan remise genoeg om zich in de finale te plaatsen, maar bij een ne- Maar zijn grote kracht bleek pas, toen Eduard Meijer van een-wedstrijd in Parijs de „trudgeon crawl" mee bracht. Piet Ooms had deze slag spoe dig te pakken en ging zich toeleggen op de lange afstanden. Omstreeks 1910 begon zijn zege tocht door Europa: drie maal winnaar van de Traversé de Paris, eerste in de zeezwemwedstrijden HavreTrou- ville (over een afstand van 32 km.), VillefrancheNice („maar" 12 km.), de wedstrijd dwars door Londen over 27 km. enz. EnkhuizenStavoren zonder Afsluitdijk en dus mèt zee- stromingen was voor hem en zijn makkers een uitje". Piet Ooms was ook een van de eer ste Nederlanders, die waterpolo gin gen spelen. Zes maal werd hij in het Nederlands zevental opgesteld. In de wedstrijd VillefrancheNice gebeurde het, dat een der leden van de jury vroeg of hij niet zo hard wil de zwemmen.... In de wedstrijd lag Ooms na 8 km. ongeveer 20 minuten vóór en zag toen plotseling de jury boot voor zich. Hij moest wachten op de rest van het veld, werd hem be- auidT Vorig jaar bracht de Oostenrijkse Olympische turnploeg, op initiatief van het Goese „Kasporgo" een bezoek aan Kruiningen hij welke gelegenheid de gasten materiaal toezegden aan de Kruiningse gymnastiekver. „KWV". Deze belofte is men nu aan het in lossen. Ondanks veel moeilijkheden, kwam nu te Kruiningen een metalen Olympische brug aan, welke door KVW dankbaar in ontvangst geno men is. Het is een geschenk van de Oostenrijkse turn- en sport-unie en zal (joor meerdere gevolgd worden. De officiële overdracht zal plaats vinden in Januari, bij het gereedko men van de nieuwe gymnastiekzaal. Ronde van Egypte-organisa- tie vergoedt geen reiskosten Een maand geleden heeft de sport commissie van de KNWU een ploeg van vier amateurs aangewezen (Wies van Dongen, van den Dungen, Hof land en van den Broek) om ons land te vertegenwoordigen in de Ronde van Egypte, welke van 12 tot 17 Ja nuari op het programma staat. De organisatoren hadden de toezeg, ging gedaan, dat de reiskosten van dit viertal zouden worden vergoed. Van de zijde van de KNWU was op schriftelijk bevestiging aangedrongen, maar dezer dagen is bericjit binnen gekomen uit Cairo, dat de aanvanke lijke toezegging op dit punt werd in getrokken. Als gevolg hiervan zal de Neder landse ploeg niet aan deze Ronde van Egypte deelnemen. nederlaag zal hij een beslissingspartij tegen Woudstra moeten spelen. In groep C. speelden Joziasse en de Vlieger remise. Beide spelers zijn ech ter reeds uitgeschakeld. Holster won van Niemarkt en heeft nog maar een half puntje achterstand, terwijl hij een wedstrijd minder heeft gespeeld. In groep D viel de beslissing. Ver kerk werd door een nederlaag tegen van Belsen uitgeschakeld. Tholeria«r won echter van van Belsen, waardoor beide spelers gelijk zijn geëindigd. Omdat Tholenaar echter de provincie Zeeland gaat verlaten, wordt geen beslissingspartij gespeeld, maar ko-nt van Belsen in de finale. De eindstand Is: J. Tholenaar en K.« van Belsen 2,5 uit 4; L. J. Verkerk 1 uit 4. TERNEUZEN, 10 Dec. 8-8.5. Bloem kool A 31-49, B 10-26, C 19. Selderij 8. Peen II 18-20. Andijvie 27-31. Rode kool 22-23. Sav.kool 11-23. Witte kool 9. Breek- peen B 10-14. Prei 18-33. Knolselderij 3- 10. Spruiten 41-52. Uien Atuskend 4-6. Witlof 42-73. Boerenkool 4-13. Appelen: Goudreinette H 16-18. F 10. Jonathan K 11-16, F 5-7. Overige soorten appelen 3-29. GOES, 10 Dec. '54 Groenten: Bloem kool Al 48-50, A2 28-43, BI 16-28. afw. 12-20. Spruiten Al 27-36, A2 22-36, BI 15-22. Afw. 9-18. Witlof Al 64, A2 51-53, BI 28-40, stek 16. Gr. Sav.kool Al 10-15, A2 12-17, afw. 10. Rode kool Al 15-17, A2 10-14, BI 12. Witte kool 7-9. Boeren kool 12-16. Prei 23-27. Uien 15. Andijvie 15-33. Knolselderij 5-11. Waspeen 11-18. Bospeen 22-25. Kroten 15. Druiven 109-116 LEEUWARDEN. 10 Dec. Aangevoerd 80 stieren f 2,24-f 2.64 p. kg. slachtgew. 200 Slachtkoeien, le kw. 2.64-2.74, 2e kw. 2.44-2.63, 3e kw. 2.12-2.27. 1434 Melk- en kalfkoeien 500-900. 350 Pinken 350-500. 386 Graskalveren 150-315. 547 Nuchtere kalveren 34-48. 747 Vette en weidescha- pen en lammeren, vette weideschapen 85-120, lammeren 70-100. 462 Vette var kens. oude varkens 1.55-1.65. vette biggen 1.76-1.80, zouters 1.77-1.80. 256 Biggen en lopers, biggen 35-50, lopers 51-100. 31 Bokken en geiten, geen notering. 108 Paarden 500-875. Stieren, aanvoer ma tig, stemming goed, prijshoudend. Melk en kalfkoeien, aanvoer iets minder, stem ming kalm. prijzen niet hoger. Pinken, aanvoer iets minder, stemming vrij lui, prijzen niet hoger. Graskalveren, aanvoer iets korter, stemming iets beter, prijzen stijver. Nuchtere kalveren, aanvoer ma tig. stemming vrij goed, prijshoudend. Varkens, aanvoer ruim, stemming kalm. Oude varkens en vette biggen gelijk in prijs, zouters iets lager. Biggen en lo pers, aanvoer matig, stemming kalm, prij zen gelijk. Schapen, aanvoer iets rui mer, stemming kalm, prijshoudend. Lam meren, aanvoer iets rumer, stemming kalm, prijshoudend. Paarden, aanvoer matig, stemming beter, prijzen niet lager. KOEWACHT, 9 Dec. *54 Gezwingeld vlaslint 200-240 W.R.. 190-230 D.R. Breek- vlas 100-140. Vlaslokken ruwe 25-32 ct„ gezwingelde 60-70 ct. Lijnzaad ongekeurd 38-40, gekeurd 62-70. Bolraap 2-4. Vlas- kaf 3-4 ct. Zeer kalme markt. In gerepeld en ongerepeld vlas geen handel. WATF.RSTAM>E\ Mannheim 279 (+008), Kaub 236 (+032), Trier 482 (+199), Koblenz 270 (+34), Keulen 233 (+011), Ruhrort 442 (+004), Lobith 1056 (+ÓÓ5), Nh- 004), Eefde 395 (+012), Deventer 298 (+013), Namen La Plante 210 (+0361. Borgharen 4080 (+048), Bel- feld 1200 (0), Grave 495 (—002).

de Stem | 1954 | | pagina 11