Flinke aanvoer op TERNEUZENSE JAARMARKT hunter l SPAARNESTAD vestigt nevenbedrijf te Etten OUDE GEN EVER Pater Stokman: begrip voor de taak van missie en zending IJZENDIJKE protesteert tegen vroege grenssluiting WALCHEREN Z.-VLAANDEREN 15.000 Mensen in n werelddeel AGENDA DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 DECEMBER 1954 ZEEUWSE BOEREN NAAR DE N.O.-POLDER 'T RODE KRUIS IN ACTIE Opbouw en uitbreiding moedermelk-centrale Bevordering bij de rijksverzekeringsinspectie Jk... HUNTER Appelmarkt is flauw Nieuw-Guinea debat werd voortgezet Het Maleis mag geen kans krijgen Telegrammen aan ministers Onderwijs dient gestimuleerd VOOGDIJRADEN EN KINDERBESCHERMING Lezing voor Vereniging van Bevelandse B.A. Rijksweg in West-Zeeuwsch- Vlaanderen hersteld FILMPROGRAMMA DIJKRAADSLEDEN DIENEN ONTSLAG IN gaat om maar ook om later..» MIDDELBURG VLISSINGEN 70 Mannelijke werkkrachten vinden er iverk Het Zeeuwse tijdschrift HULST Audiëntie HEDEN MORGEN GOEDE KWALITEITEN, MAAR NIET ZEER VEEL HANDEL DE JAARMARKT te Terneuzen bracht een tlinke collectie paarden en rundvee op de been en de kwaliteiten waren deze keer uitstekend. Zowel aanvoer als peil van de dieren waren dit jaar hoger dan vorige keren. Jam mer was dat de handel, die in het begin helemaal niet wilde vlotten, op de duur wel wat opleefde, maar toch niet het peil bereikte dat de veemarkt commissie graag gezien had. De heer Colsen uit Sluiskil gewaagde daar na afloop van de jaarmarkt nog van. toen in Hotel Central de prijzen werden uitgereikt. Vooral van de zijde der slagers had men meer belangstelling verwacht. Niettemin is deze jaarmarkt een succes geworden, ook door de medewerking van de middenstand, die fraaie prijzen beschikbaar stelde voor de verloting. Hieronder laten we de volledige uitslagen volgen: Paarden. Merries van 4 jaar en ouder: Grote maat: 1 H. P. Wolfert, Hoek. 2 M. Dieleman, Zaamslag. 3 J. J. Huysen de Bruyne, Terneuzen. Kleine maat: 1 M. Dieleman, Hoek. 2 J. J. Huyssen de Bruyne, Terneuzen. 3 H. M. de Regt-de Kraker, Terneu zen. Merries 3 jaar: grote maat: 1 H. M. de Regt-de Kraker, Terneuzen. Kleine maat: 1 M. Dieleman, Zaam slag. Merries 2 jaar: grote maat: 1 H. M. de Regt-de Kraker, Terneuzen. 2 M. Dieleman, Hoek. 3 J. J. Huysen- de Bruyne, Terneuzen. Kleine maat: 1 D. de Jonge, Hoek. 2 Wed. M. de Regt, Hoek. Merries 18 maanden: grote maat: 1 P. de Jonge, Terneuzen. 2 H. P. Wolfert, Hoek. Kleine maat: 1 en 2 L. W. de Regt, Zaamslag. Merrieveulens: grote maat: 1 en 2 P. de Jonge, Terneuzen. Kleine maat: 1 J. de Kroeyer, Hoek. 2 M. Diele man, Hoek. 3 H. de Regt-de Kraker, Terneuzen. Hengstveulens: 1 M. Dieleman, Hoek. Kampioen paarden: M. Dieleman, Hoek. Res. kampioen: H. de Regt-de Kraker, Terneuzen. RUNDVEE Dikbillen vaarzen met 4 tanden: la lb en 2: W. Geys, Heinekenszand en J. de Kok, Goes. Ossen met 4 tanden: 1 idem. Vaarzen met 6 tanden: 1 W. Moer man, Hoek. 2a E. v. Vooren, Fhillip- pine. 2b C. Cattoir, Axel. Dikbillen stieren: 1 H. en E. Pi- cavet. Westdorpe-Hulst. Dikbillen vaarzen; 1 idem. Vaarzen met 4 tanden: 1 J. de Kra ker, Axel. 2 fa. Ysebaert. Terneuzen. 3a E. v. Vooren, Philippine. 3b fa. Ysebaert, Terneuzen. Vaarzen met 2 tanden: la F. Die leman, Terneuzen. lb fa. Ysebaert, Terneuzen. 2 G. Verbist, Zuiddorpe. 3 F. Dieleman, Terneuzen. Ossen zonder tanden: 1 M. Robijn, Axel. Ossen met 2 tanden: 1 J. Verstrate, Axel. 2 H. Colsen, Sluiskil. Ossen met 4 tanden: 1 F. Diele man, Terneuzen. 2 fa. Ysebaert, Ter neuzen. Grote pinken met 2 tanden: la J. J. Scheele, Axel. lb J. Verstrate, Axel. lc H. en E. Picavet, Westdorpe- Hulst. 2a idem. 2b H. v. d. Bossche, Sas van Gent. 2c H. en E. Picavet, Westdorpe-Hulst. 3a J. Verstrate, Axel. 3b A. van Wijk, Sluiskil. 3c F. Dieleman, Terneuzen. Graskalveren: la en lb H. en E. Picavet, Westdorpe-Hulst. lc T. Ok- keman. Oosterend (Fr.). 2a v. d. Vee- ke. Stoppeldijk. 2b H. en E. Picavet, Westdorpe-Hulst. 3a T. Okkeman, Oosterend. 3b H. en E. Picavet, West dorpe-Hulst. Graskalveren volbloed: 1 H. en E. Picavet, Westdorpe-Hulst. Graskalveren kleine maat: la H. en E. Picavet. lb v. d. Veeke, Stoppel dijk. lc H. en E. Picavet. 2a, 2b en 2c T. Okkeman, Oosterend. 3a, 3b, 4a en 4b v. d. Veeke. Stoppeldijk. Oude stieren: la v. Vooren, Philip pine. la M. Dieleman, Zaamslag. 2a, 2b en 3a H. en E. Picavet. Oudere stieren: la v. Vooren, Philip- 2 F. Dieleman, Terneuzen. Kampioen vetvee: J. de Kraker, Axel. Reserve-kampioen: W. Moer man, Hoek. Kampioen fokvee: H. en E. Picavet, Westdorpe-Hulst. SCHAPEN EN VARKENS Schapen: 1 en 2 J. W. Scheele, Axel. 3 G. Scheele, Hoek. Varkens: vette zeugen: 1 L. deMey, Sas van Gent. Vette varkens: 1 A. van Wijk, Sluis kil. 2 A. de Koeyer, Terneuzen. 2a P. van Es, Terneuzen. Fokzeugen: 1 A. van Wijk, Sluiskil. Biggen: 1 en 2 G. Scheele, Hoek. 1 x gekalfd: 1 J. van Avermaete, St. Jansteen. 2 L. de Bruyne, Zaam slag. Kalfvaarzen met 2 tanden: 1 H. en E. Picavet, Westdorpe-Hulst. 2 H. de Regt-de Kraker, Terneuzen. Kalfvaarzen met 2 tanden (stam boek): 1 H. en E. Picavet, Westdorpe- Hulst. Kalfvaarzen met 4 tanden: la en lb: H. en E. Picavet, Westdorpe-Hulst. 2a H. de Regt-de Kraker. Terneuzen. 2b H. en E. Picavet, Westdorpe-Hulst. Kalfvaarzen met 6 tanden: 1 H. en E. Picavet, Westdorpe-Hulst. Pinken met 2 tanden, volbloed: la H. Colsen, Sluiskil, lb H. en E. Pi cavet, Westdorpe-Hulst. 2a idem, 2b H. Colsen, Sluiskil. Pinken met 2 tanden: 1 H. v. d. Bossche, Sas van Gent. Vetvee: 1 F. Dieleman, Terneuzen. 2 C. Pollet, Sas van Gent. Schotten: 1 J. Verstrate, Axel. 2 C. Pollet, Sas van Gent. 3 F. Dieleman Terneuzen. (Advertentie) „DE STRIJD BIJ DE NOORDPOOL 'n Missiefilm kan „De strijd bjj de Noordpool", welke voor 't eerst op Zuid Beveland in het Goese Schuttershof draaide, niet worden genoemd, al werd zij voor en door de paters Oblaten gemaakt. Het is een prachtige documentaire een schitterend brok natuurschoon en een zeldzaam stuk folklore over ,,'s-we- relds meest verlaten zwervers", de Eskimo's, waaronder de paters Oblaten missioneren. de beschaving weten door te dringen tot aan de uiteinden der wereld; die voert ons binnen in de aparte wereld van deze harde nomaden, die hoewel altijd staande in het ge zicht van de dood, hun levenslust niet verloren. Enkele delen der film zijn genomen in de reservaten der Indianen, waar de Oblaten ook wer ken en waarvan zij er tachtig pro cent wisten te bekeren. De film 't is er een in kleuren verdient op haar tournee door Zeeland in Februari krijgt Z. VI. een beurt een grote belangstelling. De missie houdt zich bescheiden op de achtergrond, doch tussen de beel den en de regels van de gesproken tekst door. voelt men zijn bewonde ring groeien voor deze heldenzielen, die een meedogenloos klimaat, de verschrikkingen van de poolnacht trotseren, om het Evangelie te bren gen tot binnen de Poolcirkel aan de vijf-tot vijftienduizend Eskimo's, wel ke daar jagen op wild en vis en overwinteren bij temperaturen van 50 tot 80 graden beneden nul in hun sneeuwhutten. Dit handjevol mensen, waarvan men het aantal niet precies weet, bevolkt een werelddeel even groot als geheel Europa en in deze einde loze woestenij van ijs en sneeuw werken de honderd paters Oblaten. In de vijftig jaar dat dit barre gebied aan hun zorgen werd toe vertrouwd, wisten zij het zover te brengen, dat nu ongeveer tweedui zend Eskimo's katholiek zijn, maar wat 'n offers dit kostte is minder bekend. In die vijftig jaren verlo ren daar 54 jonge priesters en broe ders hun leven, waarvan slechts 2 door ziekte. Er werden er 2 ver moord en 50 verdwaalden en wer den nooit meer gevonden! 'n Groot aantal ging ook door de eenzaam heid psychisch ten gronde. Doch van deze drama's spreekt de film niet. Die laat zien hoe christendom en Advertentie) De contracten getekend Voor de 29 Zeeuwse boeren, die naar de N.O.-polder vertrekken gaan, was het gisteren een gewichtige dag. In hotel ..De Korenbeurs" te Goes moesten zij hun contracten tekenen en natuurlijk was aan deze gewichtige handeling een officieel tintje gege ven. Namens het provinciaal bestuur wa ren de heren C. Philipse en mr. dr. Mes aanwezig en de heer Philipse, die het openingswoord sprak, compli menteerde allereerst zijn confrater met diens herstel. Vervolgens richtte hij zich tot de emigrerende Zeeuwen, die de moed opbrachten een nieuw bestaan op te houwen en daardoor ook de levenskansen voor de achter blijvende Zeeuwse boeren verbeteren. Spr. wenste hun van harte het beste en vroeg hun de goede naam van de Zeeuwse landbouw in het nieuwe ge west hoog te houden. Namens de directie van de N.O.- polder sprak de heer Lindenbergh, dienaast zijn proficiat enkele nuttige inlichtingen plaatste en te kennen gaf dat de „nieuwe boeren in de periode van Maart-Mei 1955 hun boerderijen zullen kunnen betrekken. Nadat ir. Dorst, namens de commis sie van toezicht had gespeecht, wer den de contracten getekend en voer de namens zijn collega's de heer J. Goemans uit Dreischor nog het woord. Te Goes zal morgen een bijeen komst plaats hebben, uitgeschreven door het Rode Kruis, van bestuurs leden van alle kruis verenigingen, kinderartsen, wijkverpleegsters enz. om te komen tot verdere opbouw en uitbreiding der sectie moedermelk- centrale in geheel Zeeland. Tot nu toe had deze centrale zich gespecia liseerd in bepaalde gebieden van het gewest. Drs. G. Mastenbroek uit Amster dam zal als spreker optreden. De heer C.L. de Smidt, admini stratief ambtenaar A 2 de klasse bij de Rijksverkeersinspectie in het district Zeeland ter standplaats Ter neuzen, voorheen bij het Bevrach tingscommissariaat te Terneuzen, is met ingang van 1 December j.l. de persoonlijke titel van Rijksinspec teur van het Verkeer 2 de klasse toegekend. De heer de Smidt zal binnenkort de rijksdienst met pen sioen verlaten. Ondanks het feit dat Nederland thans nog het enige land is dat ap pels naar West-Duitsland mag ex porteren, is de appelexport naar dit land de laatste dagen toch niet van grote betekenis. Ook voor andere landen is geen grote vraag naar on ze appels en het gevolg hiervan is dat de appelmarkt flauw is, met een prijshoudende tendenz voor de beste rassen en een enigszins lage re markt voor de mindere kwalitei ten. Dit is geen nieuw verschijnsel want het doet zich ieder jaar voor tussen de St. Nicolaas en Kerstdagen. Wel heeft men thans hoop dat er tegen de Kerstdagen enige vraag voor de West - Duitse markt zal komen. Naar Belgie gaan op het ogenblik practisch geen appels wat voorna melijk komt door de hoge export heffing voor het ras Goudreinette. Deze bedraagt meestal 12-15 cent per kg., bij een kostprijs op de vei lingen van 25 tot 30 cent per kg. Op de Zeeuwse veilingen kenmerkt de aanvoer zich door een grote hoe veelheid fruit van keuken en fa- briekskwaliteit. De standaard en huishoudkwaliteiten zijn practisch al lemaal opgeslagen in de koelhuizen en hieruit wordt op het ogenblik nog niet veel geruimd. De perenhandel is eveneens stil. De aanvoer is heel gering en de prij zen zijn stabiel. (Van onze Parlementaire correspondent) Opnieuw klonk in de Tweede Kamer een bezorgde stem over de gang van zaken op Nieuw-Guinea. Pater Stokman heeft gisteren namelijk het primaire belang van Missie en Zending op Nieuw Guinea aangegeven. Het (gouver- nements) bestuur wenst de missionarissen en zendelingen alleen te zien als bedienaren van de kerk, en niet als schakels in het overheidsapparaat. Maar het zyn juist de missionarissen en zendelingen, die de ideeënwereld van de Papoea's het best kennen. WENNEKER „OUDE PROEVER" I 7.70 „OUDE WENNEKER" f 7.25 Tydens de jongste raadsvergade ring van de IJzendykse gemeente raad is geprotesteerd tegen het feit, dat het grenskantoor Veldzigt - IJzendijke momenteel reeds om 18 uur gesloten, wordt, wat uiteraard voor het betrokken handelsverkeer en de normale grenspassage de nodige moeilijkheden met zich brengt. Besloten werd tegen deze gang van zaken protest aan te tekenen en dit in de vorm van telegrammen aan de Minister van Financiën en de Direc teur der Invoerrechten en Accijnzen te Breda ter kennis te brengen. De raadsagenda zelf bevatte slechts en kele punten, welke overeenkomstig de voorstellen van B. en W. door de raad werden goedgekeurd. Bij de vaststelling afstandsvergoedingen voor schoolbezoek werd bij wijze van overgangsmaatregel een afstandsver goeding toegekend van minimum 12.50 en maximum 20.per kind en per jaar. De toekenning van een éénmalige extra-subsidie aan beide kleuterscholen, over welk onderwerp in de vorige raadszitting heel wat ge- Pater Stokman hield de minister drie beleidslijnen voor: a) Volledig begrip voor de positieve steun aan het werk van missionaris sen en zendelingen. Omvorming en kerstening van heidense riten is bo vendien specifiek een taak voor de kerken. Worden de ambtenaren wel voldoende gewezen op dit aspect van hun taakvervulling? b) Vorming van een deugdelijk amb tenarencorps, waarin ook katholieken aan bod kunnen komen. c) Een juiste scheiding tussen Kerk en Staat. Zendeling en missionaris ontvangen thans een toelage. Dit moet geheel ophouden, maar over de af koopsom van dit verkregen recht moet nad.er worden gesproken. Voorts zou het gouvernement missionaris en zen deling faciliteiten kunnen geven bij de vervulling van hun taak. Breedvoerig ging pater Stokman ook in op het tempo. Ook bij het on derwijs is dit te laag. Pater Stokman mist de invoering van het Nederlands als voertaal, zodat het Maleis alle kansen heeft. Door invoering van Ne derlands als voertaal zou men Indone sië het middel ontnemen om propa ganda te maken. Pater Stokman is het met de mi nister eens. dat Missie en Zending ge lijkelijk moeten worden geholpen bij het oprichten van scholen. Maar be denkelijk is het uitgangspunt, dat de erkenning van een bijzondere school afhankelijk is van de door het gou vernement uit te maken vraag of een bepaald schooltype in een bepaalde plaats of streek nodig is. De liberale afgevaardigde Cornelis- sen was net over de nodige invloed van missionaris en zendeling niet eens met pater Stokman. Er zijn ook vele buiten-kerkelijken. Plaats de Papoea's in nieywe gemeenschappen, had mr. De Graaf betoogd. Maar Prof. Lemai- re (KNP) bleek de Nederlands-Indi sche praktijk ten aanzien van Nieuw- Guinea als beter voorbeeld voor ogen te staan. In de vergadering der vereniging van Burgelijke Armbesturen op de Bevelanden hield mr. P. v.d. Woude, secretaris van de Voogdijraad te Middelburg, een voordracht over de kinderbescherming. Hij gaf een uit eenzetting van het huidige werk van de voogdijraden, hetwelk in de laat ste tijd een belangrijke uitbreiding heeft gekregen doordat verschillende nieuwe takken van kinderbescher ming aan de Voogdijraden zijn opge dragen, of nog zullen worden opge dragen. Daaronder valt o.a. de uit voering van de Pleegkinderenwet en de Adoptiewet. Beperkte het werk der Voogdijraden zich voorheen tot geval len van verwaarlozing van kinderen, thans wordt ook en vooral aandacht gegeven aan gevallen van dreigende ontsporingen Tijdige tussenkomst van de voogdijraden kan veel kinderleed voorkomen. Het is een sociaal werk van betekenis geworden. De voogdij raden zijn nu meer social e instel lingen dan justitiële lichamen. Dit komt ook tot uitdrukking in de nieu we naam, welke de Voogdijraden krijgen, en wel raden voor kinderbe scherming. Mevr. v.d. Woude lichtte zijn be toog toe met enige practijkvoorbeel den. welke getuigden van de nieuwe geest. Na zijn voordracht werden een aantal vragen gesteld, welke door in leider werden beantwoord, uit welke vragen bleek, dat er op terrein van de Kinderbescherming heel wat te doen valt. Bij huishoudelijke zaken werden de heren A. Menheere, 's Heerenhoek en C. Maas te Kortgene als bestuurslid herkozen. De rijksweg Oostburg—Aardenburg is hersteld en voor het verkeer open gesteld. Hierdoor is de wegomlegging van ruim acht kilometer over Zuid- zande en Sluis komen te vervallen. sproken was, werd nu zonder meer vastgesteld op 675.voor iedere school. De woning Rosemarijnstraat 8 werd onbewoonbaar verklaard, ter wijl aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk een opdracht zal worden verstrekt voor het doen instellen van een on derzoek omtrent verzorging van ou den van dagen. Hierbij geven wij ten behoeve van onze lezers de katholieke keurings eisen van enkele films, die dit week end in Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Bioscoopgebouw Hulst: Avontuur in Tanger. 18 j. Opstand der Gedoem- den 14 j. Het Centrum Axel: De rode baret, 14 j. Nachtruiters v. d. Wolkenkreek 14 j. Olympia Theater Sas van Gent: Ro bin Hood. Alle leeftijden. De vrouw die hij begeerde (afgekeurd). Hofzichttheater IJzendijke: Stalag 17. 14 jaar. Luxor Theater Terneuzen: Vrouwen om Puccini. 14 j. Concertgebouw Terneuzen: Powder River. 18 jaar. Ledel Theater Oostburg: Lili. Alle leeftijden. Grand Theater Goes: „Kinderen dei- liefde". 18 j. „Ponyexpress". 14 jaar. Luxor-Theater Vlissingen: „De dui vel van Diablo". 14 j. Alhambra-Theater Vlissingen: „Kin deren der liefde". 18 jaar. Electro-Theater Middelburg: „Zo lang jij bij mij bent". 14 j. Schouwburg Middelburg: „The Ro be". Alle leeftijden. Waterschap Oud en Jong Breskens De dijksraadsleden van de water kering van het Calamiteuze Water schap Oud en Jong Breskens, die zo als bekend, niet accoord gingen met de benoeming van een voorzitter bui ten de aanbeveling om, hebben thans hun ontslag ingediend. Zes van de afgetreden Dijksraad- leden maken deel uit van de verga dering van ingelanden van het Water schap Oud en Jong Breskens, het z.g. binnenbeheer, welke vergadering zes nieuwe afgevaardigden moet benoe men. Men vreest, dat zodra een vergadering wordt uitgeschreven met dit punt op de agenda, de ingelanden ook hier zullen wegblijven om een benoeming te verhinderen. Of liet bestuur van het binnenbe heer het zover laat komen, dat de moeilijkheden overslaan naar dit wa terschap wordt betwijfeld. Ook voor het waterschap het Vrije van Sluis is het een moeilijke opgave nieuwe afgevaardigden te benoemen, daar ook in dat bestuur een afgetreden dijkraadslid zitting heeft. De epige oplossing kan worden ge vonden in een bespreking van de ge rezen moeilijkheden met Gedeputeer de Staten en de Kroon. (Advertentie) Huidverzorging op medische basis. U wilt er NU zo goed mogelijk uitzien? Dat spreekt vanzelf 1 Maar Iaat dit dan niet gaan ten koste van LATER. Verzorgt U steeds met cosmetica, die bij Uw type en leeftijd passen. Die Uw huid gezond houden en diirdoor zoveel mooier en zachtet. Kortompas de cosmetica toe, die samengesteld zijn volgens recepten van Dr P. H. v. d. Hoog (huidarts) en die bovendien zijn afgestemd op ons eigen klimaat, en dus ook voor U de ideale cosmetica! ynofï/uübfz DK.V4NDERHOOG PUBLICATIE. GEMEENTE MIDDELBURG. UITBREIDING WACHTVERBOD IN DE NIEUWSTRAAT. (Art. 4, lid 1, sub. h, Wegenverkeers reglement) Burgemeester en Wethouders van Middelburg, overwegende, dat de fa. A. Bliek, kolenhandel, gevestigd Nieuwstraat 343638, deze percelen met vracht auto's moeilijk kan verlaten als aan de overzijde van de straat auto's staan geparkeerd; dat dit vaak aanleiding geeft tot verkeersopstoppingen; dat voor de Nieuwstraat een wacht- verbod geldt van perceel no. 27 tot de Lange Delft; dat de overlast van de fa. Bliek, voornoemd, kan worden voorkomen en de verkeersopstoppingen tot het verleden zullen gaan behoren, als het wachtverbodsbord aangebracht wordt aan perceel no. 33; gelet op artikel 4, lid 1, van het Wegenverkeersreglement: besluiten: het wachtverbodsbord te verplaat sen naar het perceel no. 33. Middelburg, 7 December 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. BOLKESTEIN, burgemeester. J. PH. KOENE, secretaris. Deze publicatie is toegezonden aan Heren Gedeputeerde Staten van Zee land, de Heer Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat te Mid delburg, de A.N.W.B., de K.N.A.C. en de K.N.M.V. 846-o TENTOONSTELLING VAN SCHILDERIJEN. De Kunstkring Het Zuiden oorgani- seert een expositie, waar werken ge toond zullen worden, die door zijn leden zowel vakmensen als ama teurs werden vervaardigd. Deze tentoonstelling van schilderijen etc. zal van 18 tot en met 31 December a.s. voor het publiek te bezichtigen zijn in de zaal van Kunsthandel Bik ker aan de Badhuisstraat. EEN DE RUYTER-HERDENKING Bij de voorbespreking door de raad over de gemeentebegroting wees 'n lid erop dat het 24 Maart 1957 350 jaar geleden is dat Michiel de Ruyter te Vlissingen werd geboren. Z.i. zou dit een aanleiding moeten zijn om 'n co mité te vormen en feestelijkheden voor te bereiden. B. en W. konden hiermee instemmen. Soortgelijke gedachten leefden bij hun college ook reeds. In dit stadium kunnen zij hieromtrent uiteraard nog geen nadere mededelingen doen. Zij hopen te zijner tijd op deze aangele genheid terug te komen. „DE BEUNHAAS". Woensdagavond gaf het Middelburgs Dilettanten Toneel een uitermate ge slaagde opvoering van het detective- spel in drie bedrijven van Johan Ben dien en Henk Bakker: „De Beun haas", een stuk, dat de spanning er bij de toeschouwers in hield, temeer, daar het publiek verzocht werd zijn mening weer te geven wie de dader was en dit per briefje in de pauze in te leveren. „De Beunhaas" is een fris stuk, waarin de humor niet ontbreekt. Voortreffelijk was het spel van Jon ker Jan (C. v. Hoek), de huisknecht Frederik (B. A. van Verre), de tuin man Harm iH. Bolier) en de inspec teur van Politie vond een uitstekende vertolking door P. v. d. Berg. (Van onze speciale verslaggever) DE N.V. Spaarnestad te Haarlem, uitgeefster van tal van perio dieken, zal te Etten aan de Roosendaalse weg een nevenbe drijf vestigen, waarin een grote diepdruk-rotatiepers van enkele millioenen zal worden geplaatst, terwijl hier tevens een inktfa- briek aan zal worden verbonden. Als het gebouw gereed is zullen in Etten vele millioenen tijd schriften per jaar van de persen rollen. Het is de bedoeling in de loop van 1955 met de bouw te begin nen van een complex, dat ongeveer 4000 M2 zal beslaan. In totaal zijn 9980 M2 terrein aangekocht, terwijl aan de N.V. optie voor de tijd van 5 jaar wordt verleend op een nog nader overeen te komen perceel grond. Een 70-tal mannelijke arbeidskrachten, voornamelijk onge schoolden, zal in het bedrijf blijvend werk vinden. Het ligt in de bedoeling dat een aantal jongeren een opleiding krijgt in het gra fische beroep, zodat ook geleidelijk aan meer vakwerk naar Etten kan worden overgebracht. Met het prachtige bedrijf van Superieur kan er hier een kern ontstaan van geschoolde grafische krachten. De bouwkosten van het thans voorgenomen gebouwencomplex bedragen 550.000.-. In 1956 moet dit gebouw gereed zijn. Aan het einde van dat jaar moet het bedrijf draaien. Door deze opvoering kan het Mid delburgs Dilettanten Toneel weer te rugzien op een zeer geslaagde uitvoe ring. Doch ook het stijlvolle décor verdient een woord van lof. Het publiek liet zich niet onbetuigd om de moordenaar te ontmaskeren en bijna honderd en tachtig briefjes werden ingeleverd. Na loting viel de prijs van tien gulden ten deel aan de heer G. v. Loon. MONTEUR NA ONGEVAL OVERLEDEN De 28-jarige monteur C. uit Middel burg, die Woensdag bij werkzaamhe den in een garage een cardan-as bo ven op zich kreeg en met zware in wendige kneuzingen naar het St. Jo- seph-ziekenhuis moest worden ver voerd, is gisteren aan zijn verwondin gen bezweken. het de Redactie-wijziging Bestuur en redactie van Zeeuwse tijdschrift bespraken planjien voor 1955, zo vernamen wij. Geconstateerd werd dat het Z.T. veel goodwill kweekt en tussen de Zeeuwen zelf een sterke regionale band vormt. Kwantitatief is de zaak minder be vredigend daar er een financieel te kort is. Daarom zal het bestuur bin nenkort een krachtige propaganda voeren teneinde het* abonnemental met enige honderden op te voeren. Het eerst uitkomende nummer zal daartoe een bijzonder karakter dra gen. Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer H. Pieters zich uit de redactie teruggetrokken; hem ia een plaats in het bestuur aangebo den. Tot zijn opvolger is de heer G. de Kok te Vlissingen benoemd. Geslaagd. Onze stadgenote mej. Leny Cambeen slaagde te Breda voor het diploma Godsdienstkennis A. Sint Jansteen VERBETERING AAN GEVAARLIJK KRUISPUNT. De woning, staande aan het gevaar lijk wegkruispunt de Roskam en wel ke bewoond wordt door de heer P. Mahu, zal, zo gauw deze bewoner een andere wonin^ is toegewezen, worden afgebroken. De opruiming van deze woning, die het uitzicht op de wegen zeer belemmerde en op welks kruis punt reeds vele ongelukken gebeur den, zal een grotere veiligheid voor het verkeer met zich medebrengen. Kapellebrug SLUITING MARIALE JAAR In verband met de sluiting van het Mariale jaar °P 8 Dec. 1.1. werd de kapel van O.L. Vrouw Ter Eecken op die dag bijzonder druk bezocht. De gehele dag kwamen vele gelo vigen een bezoek brengen aan het Maria-heiligdom, terwijl de leerlingen van de parochiale en andere scholen onder leiding "an hun leraren even eens naar het Ter Eecken heiligdom trokken. In de namiddag vond de aangekon digde plechtigheid plaats, waarbij zeer veel parochianen van hun Maria- liefde blijk gaven. Clinge DP ST NICOLAAS ACTIE winkeliersvereniging Clinge Vooruit heeft weer een St Nicolaas actie op touw gezet, welke ten zeerste geslaagd mag heten. Deze actie be stond in het verzamelen van vijftig punten, die bij de aangesloten win keliers te verkrijgen waren bij de in kopen. Voor iedere bestede gulden werd één punt verstrekt. Het publiek was reeds bekend gemaakt, dat er cabaretavonden zouden gegeven wor den, waarbij de zeer bekende confe renciers Willy Vervoort en Cees de Lange zouden optreden. Nadat de ac tie een paar weken aan het lopen was, maakte de winkeliersvereniging bekend dat er vier avonden gegeven werden, en wel twee door het gezel schap van Willy Vervoort en twee avonden door Cees de Lange. Vier volle zalen waren het resultaat, zelfs van andere plaatsen kwam men per bus naar Clinge om één van deze avonden bij te wonen. Verscheidene personen hebben ook de verschillen de programma's gezien. Zowel het programma van Willy Vervoort als van Cees de Lange viel ten zeerste in de smaak. Het optreden van de Anna Bella's en van de Chico's vorm de hoogtepunten uit de cabaretrevue. Het was dan ook helemaal niet te verwonderen, dat de zaal af en toe dreunde van het applaus. En boven dien werd op ieder van deze avonden een tachtig mooie en waardevolle prijzen onder de aanwezigen verloot. De St Nicolaasactie van de winke liersvereniging Clinge Vooruit is dan ook een succes geworden. Graauw gandisten. Meer was in feite al niet meer nodig, om alle aanwezigen te overtuigen, niet alleen van de ver schrikkelijke geestelijke en materiële nood der millioenen ontheemden, maar evenzeer de dringende noodza kelijkheid door milde steun en vurig gebed de actie Oost-Priesterhulp te steunen zoveel maar even mogelijk is. Al was het alleen voor eigen zelf behoud! Een toepasselijke, film illu streerde het gesprokene en liet de on menselijke ellende aan de ogen voor bijtrekken. Er werd door de aanwezi gen schitterend geofferd; ieder was diep onder de indruk en abnormaal stil ging men naar huis. Biervliet NIEUW HERVORMD PREDIKANT. Tot Ned. Herv. predikant alhier is beroepen Vicaris C. Epenhuis uit Loosduinen. Op 9 Januari zal de nieu we predikant bevestigd worden. Stekene BOTSING In ons dorp kwamen de motorrijder d'H. en de auto van de heer v. V. met elkaar in botsing. Als bij wonder liep de motorrijder slechts enige lich te verwondingen op. De materiële schade was nogal aanzienlijk. De Klinge (B.) SLUITING MARIA-JAAR De sluiting van het Maria-jaar. die in onze parochie met een plechtig „of om 7 uur op Woensdag 8 December plaats had, is wel op enige wijze voor bereid. Men heeft namelijk een no vene gehouden, die geleid werd door kapelaan Stuyck. Elke avond om 7 uur werd in de kerk een gemeen schappelijk Rozenkransgebed gebe den, waarbij het dameszangkoor de litanie van O.L. Vrouw zong. Het Credo werd gezamenlijk gezongen. Men kon elke avond vaststellen, dat de parochianen zo iets op hoge prijs stelden, getuige de grote opkomst. OOST-PRIESTERHULP Dinsdagavond werd in het patro naatsgebouw een propaganda-avond voor Oost-Priesterhulp gehouden. Men kon om te beginnen de rede beluisteren, die „de spek-pater van Tongerloo" in Breda had uitgespro ken voor een bijeenkomst van propa MARIA-HULDE Woensdag vond in onze parochie kerk de hulde plaats aan Maria. De verschillende gezangen konden geza menlijk worden uitgevoerd, doordat de liederen van tevoren in de huis gezinnen waren bezorgd. De Maria-hulde is dan ook uitge groeid tot een grootse manifestatie van diep kinderlijk vertrouwen in de goddelijke Maagd, wat wel een zeer waardig slot is van het Maria- jaar. De Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 12, 13, 14 en 18 December. GOES Grand: Kinderen der liefde. KAPELLE Hotel de Zwaan: Postdui- vententoonstelling van „Oost West thuis best". LEWEDORP Zaal v.d. Dries: Film epos Strijd in de Noordpool. MIDDELBURG Electro: Zo lang jij bij mij bent. Schouwburg: De Mantel. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ro bin Hood. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vrouwen om Puccini. VLISSINGEN Doopsgezinde Kerk: De Andes-expeditie 1952. Alhambra: Kin deren der liefde. Luxor: De duivel van Diablo. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Prins Igor. AARDENBURG A. de Rijcke-Blomdeel Palingkaarting. AXEL De rode baret, Het Centrum om 6.30 en 8 uur BIERVLIET Zaal Willem Beukelsz: Vergadering P.V. Hoof. DE KLINGE Slechts U bhoort mijn hart - Het leven van Richard Tauber, Kinema van Dijck om 7.30 uur. HULST Avontuur in Tanger, Bioscoop gebouw om 8 uur. KAPELLE Hotel de Zwaan: Postdui- vententoonstelling van Oost West thuis best. MIDDELBURG Schuttershof: Leden vergadering Ned. Ver. van Suikerzieken OOSTBURG Ledel 8 uur: Lili. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ro- bin Hood. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vrouwen om Puccini. Concertgebouw 8 uur: Ro den River.

de Stem | 1954 | | pagina 2