Februari: Benulux-conf eren tie over harmonisatie landbouwpolitiek Tegenstrijdige berichten over toestand H. Vader Brug brak onder het watergeweld Sov iet-antwoord op nota van de Westelijken Gemengd bedrijf eist actief prijsbeleid per belangrijk product Postroof in hoofdstad opgelost Oude huisjes gaan verhuizen Zal USSR „bemiddelen" in de kwestie der vliegers Havenstaking in Brest „Wij spraken over snijbloemenmaar er was meer De salarissen van de verpleegsters Volledige economische unie is geen utopie meer Moeilijkheden met liberalisaties Hatojama volgt Josjida op Nederlands schip vergaan DAGBLAD VOOR ZEELAND Ziekteverzuim toegenomen Bulletin: Paus gaat vooruit Probleem-Irian in assemblee De C.D.U. niet in de Beierse regering Veron twaardiging en dreigementen Drs Kriellaars op algemene vergadering N.C.B.: VOOR MILITAIREN LIFTEN EEN STRAFBAAR FEIT NOL Km LAARS, ZILVEREN HOOFDBESTUURSLID, KREEG BOEK EN KROMME PIJP r Een weg boven de iveg 94e JAARGANG No. 21703 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Kemingtn en Vaderland VRIJDAG 10 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehéle oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededeling^»: - -ilaSts per m/m). Voor advertenties van plaalsèlijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede- "delingen f 0.30 per m/m). Bij oontract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cf per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de" Zeeuwse Eilanden. GULS, Westsingel 98, Telefoon 2230 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tei no. 35) Wie zal het betalen Algemeen heeft de Tweede Kamer gisteravond, toen de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid (men begon bij het laatste onderdeel) aan de orde kwam, de verhoging van de verpleegsters-salarissen toege juicht. Er rezen echter enkele vragen, zo als: ,,Hoe moeten de particuliere zie kenhuizen de hogere kosten dekken? en „De wijkverpleegsters mogen nu toch ook niet achterblijven, maar wie zal dat betalen?" De Kruis-veremgin- gen mogen niet voor de hogere kosten opdraaien, zodat men (met uitzonde ring van de heer Van Lienden (P. v. d Adie een contributieverhoging redelijk vond) een hogere overheids subsidie nodig achtte. De vervanging van de f 55— kraamgeld door ver strekkingen in natura, kreeg geen verdedigers in de Kamer. Er werd aangedrongen op 'n spoedige bevredi gende regeling van de schoolgezond- heids- en tandartsendienst. WIJ ZIJN OMGEVEN door grote problemen, die om een op lossing vragen. Maar we hebben zitten praten oversnij bloemen". Dit was het commentaar van één der Luxemburgse mi nisters, na een conferentie van Benelux-ministers, welke gisteren in Brussel werd gehouden. Er zou gesproken worden over econo mische maatregelen, die ten doel hebben de eenwording van de 3 landen dichterbij te brengen. Hoe somber de uitlatingen van som mige deelnemers ook waren, er werden toch ook resultaten ge boekt. Het belangrijkste is, dat er besloten is, in Februari van het volgend jaar een bijzondere conferentie te houden ter bestudering van de mogelijkheid ener harmonisatie van de landbouwpolitiek der Benelux-landen. Bij de gisteren gehouden besprekingen bleek weer eens, dat met betrekking tot de vrijmaking van de handel in het kader van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking, het agrarische probleem het voornaamste is. Daarmee valt of staat de vooruitgang van de Benelux. DE DUITS-EVANGELISCHE kerk wil jongeren, die deelnemen aan Mar xistische inwijdingsplechtigheden van het doen van openbare geloofsbelijde nis uitsluiten. Een moedig besluit, in Oost-Duitsland. DE POLITIEKE commissie der Ara bische Liga zal de leden adviseren, de Arabische blokkade van Israël te versterken. MAANDAG a.s. houdt de K.A.B. haar najaars-verbondsvergadering in het jaarbeursrestaurarit te Utrecht. Het rapport van de S. v. d. A. over de toekomstige loonpolitiek zal hier be handeld worden. De vergadering be gint om half elf. IN MüNCHEN is de derde Duitse luchtvaartmaatschappij, een particu liere onderneming ditmaal, opgericht. Zij heeft elf toestellen in dienst. DE ADMINISTRATEUR van een rub ber-onderneming op Sumatra, de Ne derlander J. H. Scheider, is gearres teerd wegens verboden wapenbezit. IN DE 525ste Staatsloterij, 16e lijst, 4e klasse, is de prijs van een halve ton gevallen op lot no. 15460. De prijs van f 1000.met een premie van f 30.000.viel op no. 5945. SINDS MAANDAG wordt in de Dier gaarde Blijdorp een Europese kraan vogel, die f 500.waard is, vermist. Het dier is iets groter dan een reiger en heeft twee witte vlekken op de kop. Het is grijs van kleur. ZEVEN GETUIGEN, die in een uit een erfeniskwestie voortgevloeide straf zaak meineed hadden gepleegd, heb ben hun misdrijf bekend. In Januari komen ze voor. Nederland beschouwt om deze re den het landbouwprotocol, dat tussen de drie landen bestaat, louter als een overgangsregeling, gedoemd om te verdwijnen. Zoals bekend, willen Ne derland en België een gemeenschap pelijke lijst van vrij te verhandelen goederen bij de OEES indienen. Ne derland ziet wel kans, de door de OEES geëiste aanvullende liberalisa ties te verwezenlijken, maar Belgjë zou slechts kunnen meedoen, als het de invoer van slachtvee, zoals die in het protocol is opgenomen, vrijgeeft. Dit zou echter de vleesprijzen in Bel gië zo sterk doen dalen, dat van een ramp gesproken kan worden. Omdat men toch een gemeenschap pelijke lijst wil indienen, zal België proberen, voor wat de vrijmaking van slachtvee betreft nog vóór 12 Januari een andere oplossing te vinden, b.v. monopolisering, naar Nederlands voor beeld. Omwille van een gemeenschap pelijke handelspolitiek, moet hier al les aan gedaan worden. De ministers konden gisteren ver der vaststellen, dat de economische toestand der Beneluxlanden zich in DE REGERING wil de wegenver keerswet zodanig wijzigen, dat de genen, die het verkeer in gevaar brengen zich niet meer kunnen beroepen op het feit, dat ze „per- vitine" (tegen vermoeidheid) heb ben geslikt. gunstige richting ontwikkelt, evenals die van de andere West-Europese lan den. De recente loon- en prijsstijgin gen in Nederland hebben de toenade ring der partnerlanden vergemakke lijkt. Het op elkaar afstemmen van het landbouwbeleid der drie landen blijft evenwel het grote probleem. De Bel gische minister Larock was deson danks optimistisch gestemd. „Wij kun nen er nu aan gaan denken", zei hy, „een verdrag over een volledige eco nomische unie uit te stippelen. Het ogenblik daartoe nadert!" Interim-rapport: Een door minister Suurhoff ingestel de commissie, die de invloed van het ziekteverzuim op de arbeidsproducti viteit bestudeert, heeft een interim rapport uitgebracht, waarin wordt ge zegd, dat in vergelijking met de voor oorlogse jaren de ziektegeldkosten per f 1000.- van 74 tot 144 pet. zijn geste gen. De belangrijke toeneming van het ziekteverzuim schrijft de commissie toe aan frequenter verzuim. Er heerst overigens een algemene tendens om langer te verzuimen dan voor de oor log. Eén der oorzaken is de veelvuldi ge inschakeling van specialisten bij ziektegevallen, heigeen wachttijd kost. Tot de voorgestelde maatregelen be hoort het instellen van een onderzoek naar de feitelijke samenhang van ziek teverzuim en sociaal-psychologische factoren. Een beeld van de ravage, welke de overstroming, tengevolge van het nooduieer boven Ierland en Enge land aanrichtte: een spoor-verkeers- brug ligt zwaar beschadigd en door middengeknapt op de grond Telefoto Radio-Rome onderbrak giste ren een uitzending, om mee te delen, dat de gezondheidstoe stand van de Paus achteruit was gegaan en reden tot ongerust- GISTEREN is de grootste hangbrug van Europa, de Rijnbrug bij Roden- kirchen, in de buurt van Keulen ge opend. De brug is 567 meter lang. OP HET VERBETERDE „dodenkruis- punt" bij Laren heeft zich 1 maand na de verbetering de eerste auto botsing voorgedaan. Er vielen geen slachtoffers. DE ANGLICAANSE aartsbisschop van Canterbury heeft verklaard, dat zijn kerk ermee zou instemmen, als men bij de wet een enkele daad van over spel niet meer als voldoende reden voor echtscheiding zou aanvaarden. DINSDAG 4 JANUARI zal de K.V.P. een studiecongres wijden aan „Onder wijsvoorzieningen voor de jeugd van 12-16 jaar. Onder de inleiders is dr. L. H. A. Bremmers, directeur van de M.T.S. St. Virgilius in Breda. DE REGERING van Lybië heeft be sloten om verder verblijf van Franse troepen in het land niet meer toe te staan. Het betreft 400 Franse militai ren. DE RUSSISCHE regering is bereid de schade te vergoeden, die werd aan gericht toen een vissersboot uit Moer- mansk een ^Jmuidense trawler in vol le zee ramde. DE NATIONALE Federatieve Raad van het voormalig verzet zal een sluitzegel uitgeven, om de betekenis van de 5 Mei-herdeking duidelijk tot uiting te brengen. heid gaf. Gisternacht zou zich weer een hik-aanval hebben voorgedaan. Pols en tempera tuur waren niet normaal. Slechts enkels uren later gaf één der specialisten, die de H. Vader be handelen, een geheel andere verkla ring. De kerkvorst was sinds Vrijdag, toen de zieke voor het laatst was on derzocht, zeker vooruitgegaan. Binnen acht tot tien dagen zou een volledig onderzoek mogelijk zijn. In het och tendbulletin hadden de gezamenlijke geneesheren verklaard, dat de gezond heid van de Paus merkbaar was voor uitgegaan. Ademhalingsorganen, spijs vertering en het hart bleven in goede conditie, evenals de bloedsomloop. De patiënt had nergens pijn. De voeding, toegediend volgens een streng dieet, verliep normaal. Het KNP kreeg bij informatie in kringen van het Vaticaan bevestiging van de laatste mededelingen. De voor uitzichten zijn goed, zo werd gezegd. De Paus ontving gisteren enkele ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders. Hij mocht zelfs een kleine wandeling door de ziekenkamer maken. Hoe de an dersluidende berichten in de wereld zyn gekomen is niet bekend. Hopen wij slechts, dat de keer ten goede in de ziekte van de H. Vader zich door zet. Documenten door een brand verloren De Japanse rijksdag heeft gisteren de 71-jarige Hatojama tot premier ge kozen. De steun van de socialisten bracht Hatojama op zijn hoge post. In ruil voor de socialistische stem men heeft hij echter moeten beloven, dat er in Maart algemene verkiezin gen zullen worden gehouden. Vandaag begint hij reeds aan de vorming van een zakenkabinet. Hatojama, die na 1945 door de geallieerden werd weg gezuiverd, is voorstander van Jap'an- se herbewapening, herziening van de Grondwet die onder Amerikaans-En gelse druk tot stand kwam en nor male handelsbetrekkingen met de communistische landen. Josjida, de vorige premier, heeft zich terugge trokken in zijn buitenverblijf. Hij was bij de verkiezing niet aanwezig. In de nacht, voorafgaande aan de verkiezing van een nieuwe premier, is een instituut voor de Japanse de fensieraad door brand verwoest. Al le geheime gegevens over nieuwe wapens en plannen voor nieuwe oorlogsschepen gingen verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. De assemblee der V.N. zal zich, na afhandeling van het vraagstuk van de in rood-China gevangen gehouden Amerikaanse vliegers, bezighouden met de kwestie Nieuw-Guinea, zo wordt in VN-kringen vernomen. De kwestie der Amerikaanse vlie gers, die onmiddellijk nadat tot opneming cp de agenda was besloten, werd behandeld, kwam niet in een nieuw licht te staan. Opmerkelijk is wel, dat de Sovjet-Unie de wens koes tert om in deze zaak te „bemiddelen" tussen de VS en China. De in totaal 15 Amerikanen, die in China worden vastgehouden, zouden door de Chinese communisten als „schurken" worden veroordeeld, waarna de Sovjet-unie edelmoedig zal aanbieden, hen te red den. Zij zullen dan. na de Russische bemoeiingen, op vrije voeten worden gesteld. Alle Westerse landen hebben hun verontwaardiging over de gevan genhouding lucht gegeven. De VN-subcommissie voor de ont wapening zal haar werkvergaderingen in Februari te Londen beginnen. De speciale politieke commissie keurde een resolutie goed, waarin een nauw lettend volgen van de rassenstrijd in Zuid-Afrika wordt aanbevolen. Ne- Ongeveer 35 oud-Zaanse woningen zullen in de toekomst verdwijnen... om in de kalverpolder aan de Zaan opnieuw te verrijzen. Er zal daar n.leen openluchtmuseum gebouwd worden met een specifiek Zaans buurtje. De uit omstreeks 1700 da terende Snuimolen aan het Blauwe Pad is een onderdeel van dit mu seum, evenals de oude huisjes aan zijn voet MINDER WIND Weersverwachting:, geldig tot J vanavond: Wisselende bewolking met enke- ie buien. Krachtige tot matige Zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. Vandaag: Zon onder 16,29 uur. Maan op 16.52 uur. Morgen: Zon t op 8.37 uur. Maan onder 10.05 uur. Ondanks de pogingen van de Chris ten-democraten om te verhinderen, dat hun partij bij de vorming van een coalitie-regering in Beieren uitgeslo ten zou worden, hebben de voorzit ters van de sociaal-democratische par tij, de Beierse partij, de Vluchtelin gen-partij en de Liberale partij Don derdagmiddag een accoord getekend, waarin zij zich verbinden tezamen de nieuwe Beierse regering te vormen. JL De Sovjet-Unie heeft geantwoord op de nota's van Frankrijk, Engeland en Amerika, waarin de uitnodiging tot de Moskouse conferentie van de hand gewezen wordt. De overeenkomsten van Parijs noemt de Sovjet-Unie in strijd met de Frans-Sovjetrussische overeen komst en het verdrag van Potsdam. Met het oog op de bewapening van West-Duitsland en de „agressiviteit van de politiek der landen van het Atlantische Pact", zullen de Sovjet- Unie en alle andere vredelievende landen alle nodige maatregelen treffen, om hun bewapening te vergroten en hun veiligheid te beschermen". Volgens inlichtingen is de Sovjet- Unie bereid om een toekomstig Oost duits leger te steunen met grote hoe veelheden wapens en uitrustingen. (Van onze parlementaire corres pondent) Als de militairen, nadat per 1 Ja nuari het liftverbod van kracht is ge worden, tóch langs de weg staan om een gratis rit te krijgen, zullen ze worden gestraft. Aldus zei minister Staf gisteren in de Tweede Kamer, na een interpellatie, welke Evert Vermeer (P. v. d. A.) had aangevraagd. „De waardigheid van het leger staat op het spel en het is lastig voor de weggebruikers". Kunnen de militairen dan niet méér gratis vervoer krijgen? vroeg een afgevaardigde. De minister betoogde, dat gehuwden reeds drie maal in de vier weken gratis naar huis kunnen en dat militairen steeds voor half geld reizen. Uitbreiding hiervan zou neerkomen op een onkos tenpost van 7 millioen gulden. (van onze speciale verslaggever) Een volle zaal van de Metropole Schouwburg te Tilburg heeft gisteren meegewerkt aan het vlotte verloop van de jaarlijkse algemene vergadering van de NCB. Weinig punten van de dagvullende agenda bleken stof tot praten te geven. Het enige punt dat een bespreking losmaakte was een voorstel uit de afdelingen betreffende de ontsluiting van NHet Bossche Broek", een kwes tie die, zoals een van de sprekers zei, nu zo langzamerhand haar vierde lus trum viert. De aangelegenheid bleek voor vele boeren in het stroomgebied van „De Dommel zo indringend te zyn, dat het hoofdbestuur een telegram opstelde aan G. S., waarin op spoedige ontsluiting en verkaveling van „Het Bossche Broek" werd aangedrongen. KIPPEN EN VARKENS De openingsrede van voorzitter Jos Zegers, die van een gezonde gang van NCB-zaken getuigde, vond een hoog tepunt van belangstelling, toen de voorzitter onverwacht een gelukwens afvuurde op het bestuurslid Nol Kuy- laars die een kwart eeuw achter de bestuurstafel zitting bleek te hebben. Er volgden woorden van hoge waar dering voor Kuylaars en als stoffelijk huldeblijk dc agrarische encyclopae dic en een kromme pijp, welke laatste tot het traditionele arsenaal van werktuigen van de jubilaris behoort. In het verloop van zijn rede wijdde voorzitter Zegers o.a. enkele woorden aan het Landbouwschap, dat in de toekomst zelf actief naar buiten zal treden. Hij ging vluchtig in op vra gen die in verband daarmee kunnen gesteld worden en wees er tenslotte op, dat de activiteit van de NCB ze ker niet zal mogen verslappen, maar dat er een uitgebreid werkterrein met vele problemen blijft, waarvan hij o.a noemde het bevolkingsprobleem met al zijn facetten. Inzake het landelijk arbeidsvraag stuk benadrukte hij de noodzaak van een geregelde aanvulling van het le ger van jongere arbeiders, waartoe o.a. verruiming van de huisvestings mogelijkheden noodzakelijk is. De nieuwe wet op vervreemding Landbouwgronden riep bij voorzitter Zegers twijfel op voor wat de beant woording aan haar doel betreft. Inzake de kleine bedrijven uitte hy de dringende wens tot beperking van de uitbreiding van de kippen- en var kenshouderij buiten de landbouw, een onderwerp waar de vergadering later nog een dikke streep onder zette. Op snelle wijze werden hierna slechts onderbroken voor de middag pauze de prae-adviezen van het hoofdbestuur op de voorstellen van de afdelingen aangenomen. Zo had de vergadering waardering voor de plannen van het bestuur om in samenwerking met andere organi saties en de KVP te trachten een meer bevredigende regeling voor ver goeding voor dienstplichtigen te kry- gen. Nadruk werd er gelegd op de plan nen om een verhoogde loongrens te bewerkstelligen voor de kinderbijslag zelfstandigen. In de namiddagvergadering hield drs. F. Kriellaars een inleiding over de positie van de gemengde bedrij ven in de huidige landbouwpolitiek. Allereerst beschreef spr. de kwets bare positie van het gemengde be drijf, voortspruitende uit zijn struc tuur. en in verband daarmee betoog de hij, dat een actief markt- en prijs beleid per belangrijk product een eis is voor dit type van bedrijf, een be leid dat een opportunistisch karakter moet dragen. Dit geldt ook, en misschien wel vooral, zo zei hij, t.a.v. het melk- prijsbgleid. Spr.. wijdde verder o.a. nog aandacht aan de monopolieheffin gen en de betekenis van een actieve handelspolitiek voor de gemengde be drijven. 4 Een hoogtepunt van deze NCB-ver- gadering werd de rede van rector Bekkers, die sprak over het bisschop pelijk mandement en in boeiende woorden uiteenzette de argumenten van het Episcopaat om het individuele apostolaat op twee punten te laten wijken voor de gesloten slagorde: op het front van het politieke en so ciale leven. BESTUURSVERKIEZING In de loop der vergadering was een bestuursverkiezing gehouden, waarbij in het bestuur werden herkozen de he ren P. Vercauteren, N. Namen. A. Kuylaars, Westerhoven, J. Donkers, Erp. J. v. Tiggelen, Rucphen en J. Schoenmakers, Chaam. derland stemde tegen de resolutie. Het vindt het onjuist om Afrika de les te willen lezen over zuiver interne aan gelegenheden. De grote postale diefstal uit een auto van de P.T.T. op 28 October ia Amsterdam is opgelost. Dinsdagmorgen zijn twee bekenden van de politie, de 33-jarige F. H. en zijn 38-jarige maat H. S. in de Jor- daan gearresteerd onder verdenking bij deze geruchtmakende zaak betrok ken te zijn geweest. Bij H. is in diens woning een be drag van f 3800 in kleine coupures in beslag genomen en gistermiddag vonden de rechercheurs in een onder stuk in de binnenstad, waar de twee mannen een voor vierduizend gulden gekochte tweedehands volkswagen hadden gestald, een bus boordevol met bankpapier. Op Donderdagmiddag 28 October werd uit een z.g. geldwagen van de P T.T. een postzak met aangetekende stukken en een geldtrommel op on verklaarbare wijze tijdens de rit ont vreemd. De totale waarde van het gestolen» bedroeg f 63.000. V Vijf man verdronken Een vreselijk drama heeft zich af gespeeld voor de Franse kust, toen gisternacht de Nederlandse kolenboot „Ariel" in ..jod kwam te verkeren en de bemanning het schip moest verla ten. Toen de mannen in de sloepen zaten viel de scheepskok in het water. Hij verdronk jammerlijk. De anderen roeiden bijna 24 uur aan één stuk. In het zicht van de kust sloeg de sloep echter om. Slechts drie mannen wis ten et strand te bereiken. De vijf overigen kwamen in de golven om. Frankrijk en Engeland werden weer hevig door stormen getroffen. Er worden zeven schepen vermist. In de haven van Brest is gistermor gen een staking van twee duizend ha venarbeiders uitgebroken. Op zeven tien schepen ligt het werk stil. Het conflict begon, doordat twintig dokwerkers het lossen van bevroren Nieuwzeelands vlees staakten omdat de voorwaarden voor het lossen gewij zigd waren. fgen Duitse constructeur heeft octrooi aangevraagd op een vernuftige vinding, namelijk een autoweg met verdiepin gen, waarvan hij een model aan het patent-bureau te München heeft voorgelegd. De construc teur predikt de bouw van dub bele autowegen, die in het mid den op betonzuilen rusten. Zij zouden in de meeste gevallen de bestaande wegen kunnen overspannen. Met behulp van de machines, die de Duitse ver- nufteling ook heeft geconstru eerd, kan men 360 meter dub bele autoweg per dag aanleg gen. De kosten zouden lager zijn dan die bij de aanleg van gewone wegen. De Duitse auto banen. hoe breed ze ook mogen zijn. blijken op sommige punten toch de enorm toegenomen ver- keersvloed niet te kunnen ver werken. Het breder maken van de wegen is geen ideale oplos sing. Door boven de bestaande wegen extra banen te bouwen, wordt de capaciteit van de autobanen verdubbeld.

de Stem | 1954 | | pagina 1