Roofoverval op inwoner uit PUTTE DANSENDE KOERSEN De weg naar huis „geplaveicT met licht Belg ië klopte Nederland met 2-0 RUIM 100.000 TOESCHOUWERS Raadhuisbouw te Schoondijke begonnen Naar een Mater Amabilis-school te Goes OOK ENGELSE PLOEG IN DE TOUR MATIG SPEL IN STORMGETIJ DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 BURGEMEESTER VAN POSEVELT VERRICHTTE HET EERSTE HEIWERK FUSIEPLANNEN TE OSS OESTERVEILING IN HtfCHTl] NG CULTURELE VERENIGING „ELMATE" IN IJZENDIJKE OPGERICHT Buit voor de drie gemaskerden f 25.000.- EEN DER DIEVEN BEDREIGDE ROBERT LATHOUWERS PUSH III (BREDA). RAPIDE I 0-1 T.T.-RACES VERFILMD 14 Cineasten leverden aandeel USP0RTck't KOfih De militaire voetbal-interland te Ron se STAND 4e KLASSE G VERRASSENDE ZEGE VAN D.O.S. Er heerste gisterenmiddag een begin van actieve bedrijvigheid op het terrein, waar eerlang Schoondijkes fraaie raadhuis zal ver rijzen, toen burgemeester F. A. van Rosevelt om precies zeven mi nuten over twaalf de duizend kilogram wegende heiblok op de met groen getooide heipaal deed neersuizen. De aanvang van de zo lang verlachte bouw was een feit geworden. Voordat de gurgemeester de handel van heibaas den Exter had overgeno men, richtte hij zich in een welkomst woord tot de aanwezigen, waaronder wij naast de werklui van het bouw werk en verschillende ingezetenen nog opmerkten de beide wethouders, en kele raadsleden, de gemeente-opzich ter, de opzichter van het architecten bureau van Embden, en de uitvoerder van het werk, de heer Jongepier. De burgemeester memoreerde de verwoesting van het oude gemeente huis in de Octoberdagen van 1944 en hoopte, dat de nieuwbouw een langere dienstperiode dan slechts 44 jaar toe bedeeld zou zijn. Laat ik de wens uitspreken", aldus de burgemeester „dat, zoals het spreekwoord zegt, de 'eerste klap inderdaad een daalder waard zal zijn en dat de gemeente in ieder opzicht na het slaan van deze mijlpaal bloei en welvaart deelachtig zal mogen worden. Nadat de heimachine was stilgelegd wendde de burgemeester zich speciaal tot de werklui en hoopte, dat op hun arbeid Gods zegen zou mogen rusten. Na afloop van deze korte, doch zin volle plechtigheid werd in café Zee- gers aan arbeiders en genodigden de koffie geserveerd. De aannemer, de heer Christiaanse uit Vlissingen, die verlaat was en daardor bij het heien van de eerste paal niet aanwezig kon zijn, feliciteerde hier de burgemeester met de aanvang van het werk. Een voorlopig: bestuur, gevormd door enkele katholieke Gpeseriaren, lieeft zich tot de directie van de Goese Vakschool voor Meisjes gericht met het ver zoek aan deze inrichting een „Mater Amabilisschool" te verbinden ter vorming van katholieke meisjes tussen 17 en 20 jaar, die werken op kantoren en in winkels en die zich bekwamen willen voor de belangrijke gezinstaak/ welke de meesten hunner later als vrouw en moeder wacht. Nadat vorige week hekend was ge worden, dat de besturen van de plaat selijke tweede-klassers TOP en OSS (Zuid I 2 A) beide bereid zijn om tot betaling van de le elftalspelers over te gaan, zijn er stemmen aange gaan om te komen tot een fusie tus sen beide verenigingen. Uit kringen van de plaatselijke in dustrieën is nu het initiatief geno men tot een informatief overleg over deze materie, dat dezer dagen ge houden zal worden. Bij deze bespre king zullen onder meer aanwezig zijn de voorzitters van de beide sport verenigingen en leidende personen van de plaatselijke grootindustrieën. De eerste stap gezet Men kan zo'n school alleen verwe zenlijken door haar te koppelen aan een bestaande huishoudschool, waar om de medewerking van de Goese Vakschool nodig was. De directrice was in beginsel daartoe bereid en thans heeft ook het bestuur van de Goese Ambachtsschool, dat tevens over genoemde Vakschool gaat, met algemene stemmen en na een toelich ting van de heer W. Vroome, zich tot medewerking bereid verklaard Men zal zich nu wenden ot de ge meenteraad en dan moet de Kroon r.og goedkeuring verlenen. Men hoopt eenter volgend jaar September te kun nen starten. Vnnr de cursus, welke drie jaar duurt, moet men minstens vijftien leerlingen hebben, doch er is alle reden aan te nemen, dat er dertig gegadigden zijn. Op twee avonden in de week heeft deze cursus plaats. Het kernprogiam bevat o.m. koken, naaien, medische adviezen, sociale wetgeving, zang, rhythmische oefening, aankweken van smaak en natuurlijk pok lessen in godsdienst. Het aanvullend program voor de hoogste klas strekt zich uit tot cultuur en aesthetica. Het aantrekken van katholieke do centen zal niet moeilijk zijn, maar het vinden van een geschikt» leidster is minder gemakkelijk. Het Mater Amabiliswerk is in Zee land nog niet zo bekend, doch nam in Brabant en Limburg al gen grote vlucht en kan op zegenrijké resultaten bogen. 3 ko.men tot OP Teneinde te komen tdt een coöpera tieve Veilingsvereniging voor Oesters is door de ver. „De Zeeuwse Oester" een vergadering uitgeschreven voor alle oesterkwekers voor zover zij geen handelaar zijn. De bijeenkomst is be doeld als oprichtingsvergadering ter wijl als adviseurs aanwezig zullen zijn drs J. L. A. M. Coeneir yan de Nat. Coöp. Raad, drs A. G. M. Hildebrandt, hoofd van de afd. Visserij van het Landb. Ecort. Instituut, de heer J. Dol" van het Instituut voor Visserij- Coöp. i.o. en drg- R. Cambier, secr. „Levibel". FRITZ WALTER heeft voor de eerste keer na zijn genezing van de geel zucht te Koblenz een lichte training ondergaan. De vroegere aanvoerder van het' Duitse elftal verklaarde, dat het echter. nog-wFl enkele we ken zal duren, alvorens hij weer in competitiewedstrijden hij speelt voor FC Kaisers-Lautern kan uitkomen. Op intiatief van enkele vooraan staande personen uit IJzendijke en omgeving is een katholieke culturele vereniging onder de naam Elmare op gericht. Het doel van deze nieuwe vereniging is: enerzijds mee te wer ken aan de algemene ontwikkeling van de leden en anderzijds tegemoet te komen in het gebrek aan cultu rele ontspanning. De bedoeling zou zijn om in elk winterseizoen viermaal een avond te' organiseren op verantwoord cultu reel peil. De initiatiefnemers zijn van mening, dat in IJzendijke en omge ving genoeg personen gevonden wor den, wier ontwikkeling of verlangen naar verdere ontwikkeling een ruime belangstelling hiervoor garandeert. De nieuwe vereniging start met een to neeluitvoering: „Kermisvolk op Kerst mis" van de bekende Franse auteur Henri Gheon, dat Zondag 12 Decem ber a.s. 's namiddags 3 uur in het R. K. Jeugdgebouw te IJzendijke zal opgevoerd worden door set toneelge zelschap van Pierre Balledux. Verder ligt het in de bedoeling om ln Februari een spreekbeurt te doen houden over het Deltaplan en zijn betekenis voor Zeeland door K. Vlink, in Maart een voordrachtavond te or ganiseren door Wim Barey, terwijl als sluitstuk van dit eerste seizoen in April het optreden zal plaats vin den van een bekend cabaret-gezel schap. (van onze speciale verslaggever) ROBERT LATHOUWERS, een jongeman van 24 jaar en inwoner van het Belgische gedeelte van Putte, is Dinsdag tussen Antwerpen en Merksem door drie gemaskerde mannen overvallen en van 350.000 francs, ongeveer 25.000.-, beroofd. Robert Lathouwers, sinds enkele jaren kantoorklerk van een bureau^ heiast met de uitbetaling van de werklozengelden, reed met zijn bromfiets van het hoofdbureau van de genoemde instelling te Merksem naar het uitbe talingskantoor aan de Leeuwlantstraat te Deurne. Op een gegeven moment werd hij op het fietspad door een auto aangereden, zodat hij met zijn lichte voertuig kwam te vallen. Uit de auto sprongen twee gemaskerde mannen, terwijl een derde achter het stuur bleef zitten. Een der mannen drukte de bediende een revolver tegen zijn lichaam, terwijl de andere zich meester maakte van de actetas van Robert, die achter op de bromfiets was gebonden. Eenmaal in het bezit van de actetas dropen de gemaskerden af. Robert was zeer verbluft, maar hield voldoende tegenwoordigheid van geest om de gendarmerie te waarschuwen. Bovendien had de Puttenaar in de grote consternatie nog kans gezien het nummer van de auto in zijn hoofd te prenten. Onmiddellijk had de politie dus de beschikking over enkele zeer belangrijke aanwijzingen, zodat het onderzoek volop kon worden aange pakt. Het kwam weldra vast te staan ,dat de misdadigers gebruik hadden ge maakt van een gestolen auto. De schoonzoon van minister Segers miste zijn wagen en het nummer daarvan kwam overeen met het nummer van de auto. zoals dat.dor de bediende was aangegeven. De Antwerpse politie macht rukte op volle sterkt euit en na enkele uren van ingespannen na sporingen trof men de auto onbeheerd aan in de nabijheid van Kipdorp. Het bleek toen ook, dat de automobilist van de wagen een 'Aanrijding had ver- orzaakt op het kruispunt Hopland Kipdorpvest. GEEN VOLLEDIGE BUIT Na zijn militaire dienstplicht te heb ben vervuld kreeg Robert Lathouwers, wiens familie voor een groot gedeelte in Nederlands Putte woont, een be trekking bij het nationale instituut van de werkloosheid. Hij werd \Q Beursoverziclit van 1 tot 7 December Voorbands geen nieuive emisie van Philips 7 O ALS wij de vorige week reeds schreven, sloot de beurs de week af met een gevoelige daling en spraken w\j de verwachting uit, dat deze da ling de eerste dag van de nieuwe pe riode een nog meer uitgesproken ka rakter zou krijgen. Wij baseerden dit op de lagere New Yorkse slotnote- ringen van 30 November en de eerste dag van de nieuwe periode gaf dan ook gevoelige koersdalingen te zien. In twee dagen tijds verloren Kon. Olie circa 24 punten. Unilevers 16 punten, aand. Philips 18 punten en aand. AKU ruim 30 punten. De laagste noteringen welke voor deze hoofdfondsen op de eerste beurslag bereikt werden waren resp. 526,5, 470,5 en 297,5. In de loop van de beursdag trad er echter een klein herstel in, zodat de slotkoersen op de eerste beursdag waren resp. 528,5, 475*/4, 367 en 301%. Op de daarop volgende beursdag trad een herstel in, hetwelk zich in de loop van de week voortzette en waarbij met zeer grote koersverschillen per dag de week belangrijk hoger sloot dan ze was begonnen. Aand. Kon. Olie hadden het meest regelmatige verloop en bereikten j.l. Maandag een hoogste notering van 543 waarna weer een daling optrad en de week op 537% werd afgesloten. De aankondiging van het interim-dividend van 6% kon nog geen invloed uit oefenen, aangezien dit eerst na beurs- tijd werd gepubliceerd. De directie van de Kon. Olie deelt bij de pu blicatie van het interim-dividend me de, dat de verhoging van 4 tot 6% geen aanwijzing inhoudt met betrek king tot de hoogte van het uiteinde lijke totale dividend, aangezien men alleen gevolg heeft willen geven aan de door de aandeelhouders geuite wens om de verhouding tussen inte rim- en slot-dividend te verbeteren. Na beurs echter kon het fonds onder invloed van dit bericht stijgen tot 541, doch brokkelde later weer lichtelijk af tot 535, waarna zeer laat in de avond nog 537 werd geboden, welke notering iets lager is dan de pariteit welke uit New York wordt geseind. Het meest bewogen verloop hadden aand. AKU, die een hoogste notering van 320 bereikten, waarna weer een daling volgde tot 305, terwijl men de week afsloot op 3143/i. Het koersver loop stond onder invloed van de me dedeling van de directie, waaruit zou mogen worden afgeleid, dat de AKU er nog niet over denkt over te gaan tot een bonus-uitkering uit de agio reserve, waarover nog steeds verschil van mening met de Belastingen be staat. Aand. Unilever werden tot en met 2 Dec. verhandeld cum bonus en boek ten een koersverbetering tot 482%. Hierop gebaseerd zou de volgende dag de notéring voor aandelen ex bo nus moeten uitkomen op circa 386% en waren de stoekdividenden ongeveer 965,— waard. De notering kwam ech ter uit op ruim 400%, waarna ze nog stegen tot 405, waardoor het fonds ten opzichte van de vorige dag een koers verbetering van 25 punten kon boeken. De notering voor stockdividenden was dienovereenkomstig ook hoger dan verwacht, n.L ruim 1.000,In plaats van het normaal te verwachten aanbod van stockdividenden gaf hier het knippen van de bonus aanleiding tot de vraag, wat de bovenaangeduide belangrijke koersverbetering mee- bra ht. Dit hoogste punt kon echter niet behouden blijven en de laatste dag werd handel gedreven op koer sen, liggende tussen 391,5 en 395%, In de nabeurs werd op 393 gesloten. PHILIPS Philips kwam met een zeer mooi kwartaal-verslag, waaruit bleek, dat de omzetten ten opzichte van het vo rig jaar over de eerste drie kwartalen gestegen waren met circa 20%, terwijl bovendien de winst op deze omzetten van 10,2% in 1953 was gestegen tot 11,3% in 1954. Hieruit resulteerde, dat na aftrek van de belastingen de winst over de eerste negen maanden van 54 millioen in 1953 was verbeterd tot 78 millioen in 1954. Uit de mededelingen van de directie bleek verder, dat de grotere omzetten en, in verband daarmede, het te finan cieren debiteurenbedrag, een zeer groot deel van de liquiditeit van Phi lips in aanspraak nemen, wat aanlei ding gaf om te veronderstellen, dat Philips ter verbetering van haar li quiditeit wel eens met een emissie zou moeten komen. In tegenstelling tot hetgeen wij de laatste tijd gewoon wa ren was dit echter blijkbaar voor de beurs een basis-factor, waardoor de noteringen eerder lager dan hoger af kwamen. Wanneer men echter de cijfers van Philips goed bekijkt (jammer genoeg ontbreekt plaatsruimte om hierop uit voerig in te gaan), dan komt men tot de ontdekking, dat Philips uit ver diende afschrijvingen zulke grote be dragen per jaar vrij krijgt, dat hier mede de nodige grotere liquiditeit voor het grootste deel zal worden aange vuld. Voorshands is er dus geen reden voor een nieuwe uitgifte van Philips te ver wachten. Later in de week drong de gunstige positie van Philips beter tot de beurs en publiek door en vond een stijging plaats tot 390%. Door de zwak ke tendens van de laatste dagen kon deze koerswinst echter niet ten volle behouden blijven en moest het fonds ongeveer 6 a 7% in koers prijsgeven. De rest van de locale markt was ge durende de gehele week sterk ver deeld en koerswinsten en -verliezen wisselden elkaar de gehele week voort durend af. Aand. Van Gelder konden op het bericht van de beschikbaarstelling van 10% bonus uit de agioreserve een koerssprong van 20 punten maken en verlieten de beurs op het hoogste punt 295% na 275%. Cultuurwaarden gaven blijk van goede weerstand: Amsterdam Rubber verbeterde per saldo van 100,5 tot 101,5 pet., na 105; HVA van 131 tot 137,5 Verenigde Deli van 125 tot 129%, ter wijl ook de kleinere cultuurwaarden in het algemeen iets beter waren. Ook Scheepvaarten lagen gunstig in de markt, waardoor de volgende koersstijgingen konden worden geno teerd: Holl.Am. Lijn -j-3, KNSM -f-11 Kon. Pakket -f7, R'damse Lloyd -f7, Ned. Scheepvaart Unie -f8, Stoomv. .Nederland" -f3. NIEUWE EMISSIES 600.000,— nieuwe aandelen tegen 110% met recht van voorkeur voor oude aandeelhouders in de verhouding van 2 op 3. Deze aandelen zijn tot he den toe nog niet aan de beurs, doch de notering is aangevraagd. Oorspron kelijk heette deze N.V. het Verg. In disch Bezit en haar beleggingen be stonden toen uitsluitend uit Indonesi sche waarden; profiterend van de af en toe optredende gunstige koersen heeft zij daarna al haar Indonesische beleggingen verkocht en een nieuwe portefeuille opgebouwd. De intrinsieke waarde zou een beurskoers van 140% rechtvaardigen. De Chemische Fabriek „Gembo" emitteert 500.000,met recht van voorkeur in de verhouding 1 op 2 te gen een koers van 125%. De laatste koersen voor claims wa ren: Ketjen 721, E.N.O.T. 725, Crediet- en Deposito kas 135, en Gembo 195; Enkes 40,terwijl de eerste note ring voor Verg. Bezit werd 160, Verder werden op 7 dezer ter beur ze van Amsterdam geintroduceerd certificaten van 10 shares General Te- lephon Corp., waarvoor de eerste no tering 37 3/8 bedroeg. De obligatiemarkt gaf gedurende de periode blijk van een vaste stem ming maar nieuws van enig belang deed zich niet voor. Ook over de op handen zijnde Staats lening werd niets meer vernomen. (Advertentie) ÏMMIERLO ENZOO.WÏ. Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN OBLIGATIES 30/11 '54 7/12 '54 3 Ned. '62-'64 101 U/16 102 3-3 1/2% Ned. '47 100 5/16 100 3/4 3 Ned. '47 (doll.l.) 98 3/4 98 3/4 3 Ned. '37 99 11/16 100 3 Ned. Irvv, cert. 1011/16 101 7/16 99 3/8 99 1/2 99 11/16 100 103 1/4 103 1/4 246 1/4 219 219 1/2 157 1/2 216 Mij. In de loop van de week werden weer enkele nieuwe emissies aange kondigd: Enkes gaat 423.800,nieuwe aan delen a pari uitgeven met recht van voorkeur voor oude aandeelhouders van 1 op 2. De Netam geeft uit 500.000,nieu we aandelen, eveneens in de verhou ding van 1 op 2, doch tegen een koers van 125%. 1 Het Verg. Bezit van 1894 geeft uit 3 Gr.b. obl. '46 3 Ned.-Ind. '37A 3 3/4% Ned. '53 AANDELEN Amsterdamsche Bank Rotterdamsche Bank Twentsche Bank Nat. Handelsbank Nederl. Handel-Mij Algem. Kunstzijde Unie 314 3/4 v.d. Bergh en Jurgens 309 1/2 Machinefabriek Breda 173 1/2 Van Gelder Zonen 280 Unilever 4813/4 Holl. Kunstzijde Ind. 150 Ned. Kabelfabriek 262 1/4 G.B. v. a. Philips' Gl. 373 Kon. Ned. Hoogovens 281 1/4 Wilton Fijenoord 226 Int. Gew. Betonbouw 156 Internatio 144 Billiton Mij II 300 Kon. Petroleum 541 1/2 Rubb. Cult. Mij A'dam 100 3.4 Bandar Rubb. Mij 140 1/4 Holland Amerika Lijn 184 Kon. Ned. Stoomb. Mij 17o 1/2 Ned. Scheepvaart Unie 153 Rotterdamsche Lloyd 145 1/2 K. Java-China P. L. 156 7 8 Ver. Vorstenl. Cult. Mij 21 1/2 Handelsver. A'dam 135 1/2 Ned. Ind. Suiker Unie 74 Ver. Deli Mijen 126 7/8 Senembah 99 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copper M. C. 44 1/2 Bethlehem Steel Corp. 96 7/8 General Motors 93 3/4 International Nickel 60 Republic Steel Corp. 68 7/8 U. S. Steel Corp. 69 3/8 Cities Service Company 115 1/4 Shell Union Oil Comp. 59 1/8 Tide Water Ass. Oil C. 25 7/8 Southern Pacific Comp. 50 1/2 Union Pac. Railroad C. 149 3/8 243 1/2 215 1/4 219 3/4 157 1/2 208 307 1/2 315 167 295 393 1/2 153 259 384 1/4 276 1/2 230 3 4 156 145 1/2 307 538 101 12 137 184 186 1/4 156 150 152 1/8 21 3 4 137 1/2 77 129 100 1/2 45 3/8 95 9/16 94 7/16 60 1/8 68 1/8 68 129 1/2 58 1/2 25 3/4 52 5/8 148 7/8 werk gesteld op het bureau te Deurne en wekelijks zorgde de jongeman voor uitbetalingen. Om deze te kunnen ver richten diende Lij steeds geld op te gaan halen op het hoofdbureau van het werklozenfonds te Merksem. Dit geschiedde ook ditmaal. In totaal ont ving Lathouwers op het hoofdbureau 490.000 francs. Het grootste gedeelte daarvan deponeerde hij in zijn tas, ter wijl' hij circa 140.000 francs in zijn costuum stak. De boeven kaapten dus niet de volledige buit weg. De vader van Robert, de heer Frans Lathouwers, verklaarde Woensdag, dat zijn zoon geen ernstige verwondingen heeft opgelopen. Door de val met de bromfiets werd zijn rechterknieschijf echter getroffen Van de bromfiets bleef overigens niet veel heek Het achterste gedeelte werd door de aanrijding totaal ontzet terwijl het voorste stuk door de val geheel uit het verband werd gerukt. De politie van Antwerpcn-Deurne zet het onderzoek in deze zaak kracht dadig voort. Fabrikanten dringen er op aan Dezer dagen heeft Jean Gar- nault, secretaris-generaal van de Tour de France, een bezoek gebracht aan Londen, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Engelse wielerfabrikanten. Deze laatsten hebben er op aan gedrongen, dat een volledige Engelse ploeg van tien man aan de Tour 1955 mag deelnemen en zij verwachten, dat de organisa toren hierin zullen toestemmen. Naar verluidt, overwegen de En- Bij Schotland-Hongarije (2-4) (Van een speciale verslaggever) De Hongaren, die in de afgelopen vijf jaar slechts eenmaal verslagen zijn, hebben voor ruim 100.000 toe schouwers in* Hampden Park te Glas gow hard moeten vechten voor de 24 zege. Want de gereorganiseerde Schotse ploeg (op acht plaatsen ge wijzigd na het gelijke spel van enkele weken geleden tegen de Ieren), gaf van het begin tot het einde verwoed partij. De Schotten lieten zich in het minst niet intimideren door de reputatie van het befaamde binnentrio Kocsis- Hidegkuti-Puskas en zij hebben ge toond, dat hun voetbal de diepe in zinking, welke tijdens de wereldkam pioenschappen in Zwitserland tot smadelijke nederlagen leidde, nu toch wel te boven is. De wedstrijd was in de eerste helft van goede kwaliteit. Na de rust daal de het peil, ook al door het ver woede tacklen aan weerszijden. RUIM 100.000 TOESCHOUWERS In de 21e minuut opende de Hon gaarse rechtshalf Bozsik de score met een schot van ruim 20 meter afstand. Haddock deed de bal iets van rich ting veranderen, zodat Martin kans loos werd geslagen. Zes minuten la ter stelde Puskas met een wiskundie zuivere trough-pass Hidegkuti in staatde voorsprong tot 20 te ver groten. De Schotten lieten zich hierdoor niet ontmoedigen en bij een van hun onstuimige tegenaanvallen kon hun linksbuiten Ring, die de bal kreeg toegespeeld van de rechtsbinnen Johnstone, een tegenpunt maken. (12). Een minuut voor rst liep de Hongaarse rechtsbuiten Sandor ech ter enkele Schotse verdedigers voor bij en besloot zijn rush met een zui ver schot waarop keeper Martin geen vat kreeg. (13). DE;. VERMAARDE „ROAR" Nog geen minuut na de hervatting weerklonk de vermaarde „Hampden „Roar"- het oorverdovend gejuich van de ruim honderdduizend toe schouwers toen Johnstone uit een door Mac Kenzie genomen vrije schop met een kopbal de achterstand ver kleinde. (23). In de la'atste minuut zorgde Kocsis voor het vierde Hon gaarse doelpunt, dat de stijd defini tief in het voordeel van de gasten besliste. (24). De ontmoeting werd geleid door Leo Horn jr, bijgestaan door A. For- manoy (IJmuiden) en J. C. van Gel der (Den Haag) als grensrechters. (Ilockey-competitie) Dat het jeugdige, snelle Pusli-elftaï uit Breda op eigen terrein moeilijk te overwinnen is, heeft het Halsl'erse Rapide ondervonden. De Hulstenaren waren wel een groot deel van de wedstrijd in de meerderheid, maar het hardnekkig verdedigen van Push belette Rapide meer dan eenmaal te scoren. Dit ge beurde, nadat het en gedurende lange tijd naar had uitgezien, dat het een puntloze ontmoeting zou worden, ten slotte uit een straffully door F. Za- man. De tactiek wijziging van Rapide om na de rust meer over de vleugels te spelen, had vele voorzetten tot ge volg. Daarbij trapte eenmaal een Push-back de bal uit doel, hetgeen hem op een straffully kwam te staan. De hieruit voortvloeiende zege der Hulstenaren was, gezien hun meer derheid in het veld, volkomen ver diend. gelse fabrikanten, voor het geval er geen vergelijk tot stand zou komen tussen de NCU (National Cycling Union) en de BLRC «British League of Racing Cyclists), de vorming van een fabrieksteam dat in 1955 zowel aan de Ronde van Frankrijk als aan de Ronde van Europa zou deelnemen, na de Ronde van Gr. Brittannië, die in Juni wordt gehouden. In opdracht van de Shell Nederland N.Y. is van de TT races, die op 10 Juli jl. in Assen zijn gehouden, een film gemaakt. De officiële première van deze film gaat Vrijdag a.s., natuurlijk in Assen, voor autoriteiten officials van de TT- organisatie en wereldkampioen Geof frey Duke, die speciaal voor deze ge legenheid uit Italië naar ons land is gekomen. Veertien cineasten hebben op die lÖe Juli 28.000 meter film ver schoten, waarvart na twee maanden monteren 1100 meter de film duurt circa-35 minuten is overgebleven. Het resultaat is een volledig beeld van het gebeuren, dat de Drentse hoofdstad eenmaal per jaar in de be langstelling van een groot deel van de wereld zet. De motorliefhebbers kunnen hun hart ophalen aan de fabelachtige tech niek van de rijders, het spectaculaire bochtenwerk en het enerverende ge vecht van Drikus Veer met Nello Pa- gani om de zevende plaats in de zwa re klasse. Copieën van de film zullen afge staan worden aan de KNMV en de Stichting Circuit van Drente. DE MOTOR-WERELDKAMPIOEN in de 500 cc klasse, Geoffrey Duke, vertrekt op 2 Januari a.s. naar Aus tralië, waar hij op Gilera zal deelnemen aan een zestal wegwed strijden. Duke is de enige Europese rijder, die naar Australië vertrekt. DOUGLAS LIVINGSTONE, de Engel se trainer van het Belgische elftal, die voor een periode van drie jaar gecontracteerd was en anderhalf jaar in functie is geweest, vroeg en verkreeg ontslag als zodanig. Tot bondstrainer ad interim is zijn as sistent, André van de Weyer be noemd, die zal worden bijgestaan door de oud-internationaal Arthur Ceuleers, thans trainer van Lyra. DE FRANSE SPRINTER Gaignard heeft te St. Etienne de 500 meter met vliegende start gereden in 30,6 sec. en de kilometer met vliegende start in 1 min. 6.6 sec. Hiermee ves tigde hij twee wereldrecords voor amateurs op overdekte banen, in dien althans de UCI deze tijden er kent. (Van een speciale verslaggever) RONSE, Woensdagavond. Jn het vriendelijke stadje Ronse, tegen de Belgisch-Franse grens, op een zeer modderig weid, vond hedenmiddag in noodweer de jaarlijkse ontmoeting plaats tussen het Belgisch ij het Nederlands militair voetbalelftal. Van te voren kon men dan ook een modderballet voorspellen. Toen de Belgische scheidsrechter Verzyp de beide aanvoerders tot zich riep voor de opgooi, zwiepte bovendien een harde koude regen over het veld, terwijl de wind van kwartier tot kwartier toenam en in de tweede helft tot een storm was aangewakkerd. stopperende Union-man Close. Door het falen van de aanvalsleider ont brak elk verband 'in de voorhoede en het komt ons voor, dat mede daarvan de nederlaag te wijten is. De beide buitenspelers van der Kuil en Rijnvis waren zeer actief, maar in het doel gebied sloot de Belgische defensie elg kaatje af. terwijl ook de binnen- spelers van der Wel en Brusseler, die het wel eens individueel probeerden, geen kans zagen door de hechte muur heen te komen. Tenslotte iterd het modderballet.... Van een werkelijke krachtmeting is onder de gegeven -:omstandigheden niet terecht gekomen', want op de eerste plaats werd het een strijd van iedere speler tegen de ongunstige om-' standigheden: een onbespeelbaar veld. waartegen zelfs de Engelse profs, die in herfst- en winterweer toch heus wel wat gewend Zijn; bezwaar zouden hebben gemaakt; eeri' glibberige bal, die verraderlijk doorslipte in de hoe ken van het terrein en geremd werd in zijn vaart op die gedeelten, welke aan een zwembad deden denken. De stromende regen doorweekte shirts en broekjes; de storm "deed de ballen, die door de lucht werden gespeeld, op de meest verrassende wijze van richting veranderen- enzovoort. ZWAKKE AANVALSLINIE Het zwakste deel' van onze ploeg was de voörhoe'de,Waarin midvoor Meerman van Feyenoord niet opge wassen bleek te zijn tegen de goed DOEL GOED VERDEDIGD Doelman van der Meirsch, van Aalst, heeft bijzonder weinig te doen gehad. Zijn collega, de Ajacied, Pieters Graafland, heeft zijn doel uitstekend verdedigd; enkele malen wist hij door goed te timen harde hoge schoten van onder de lat vandaan» te stom pen of te slaan. Aan het eerste doel punt, een kwartier na de hervatting gemaakt door de in zijn club als half opgestelde, maar nu rechtsbinnen spe lende van Herpe van La Gantoise, kon hij niets doen, want drie, vier spelers beletten hem het zicht, toen het harde lage schot in de richting van de linkerhoek verdween. Tien minuten voor het einde wilde Kuys op zijn doelman terugspelen, maar hij vergat een ogenblik, dat er plassen op het veld stonden en dat de bal daarin wel eens gesmoord kon wor den. Dat was de reden, waarom de Waeje eerder bij het leder was dan de snel uitgelopen Graafland (2-0). In deze stand is geen verandering meer gekomen. DONNENFELD WAS ER OOK De trainer van het Nederlands Elf tal, Donnenfeld had de reis naar Ron se gemaakt om enkele spelers aan het werk te zien. De ploegen waren als volgt samen gesteld: België: doel: van der Meirsch. achter: van Rooy en Thellin; midden: Lippens, Close en Vercauteren: voor: op de Becq, van Herpe, Lomans, de Waele en Wouters. Nederland: doel: Graafland; achter: van Kerkum en Kuys; midden: Ver hoeven, Frohlich en van Woerden; vooi: van der Kuil, van der Wel, Meerman. Brusseler en Rijnvis. Steen 9 8 0 1 16 39-6 Aardenburg 9 7 1 1 15 37-17 Clinge 10 6 1 3 13 30-17 Luctor 11 6 1 4 13 29-18 lerseke 9 4 2 3 10 25-17 Breskens 8 3 2 3 8 19-16 Hoofdplaat 9 3 2 4 8 20-26 Sluiskil 9 3 2 4 8 21-29 Oostburg 10 3 1 6 7 25-31 Koewacht 10 1 4 5 6 15-33 EMM 7 1 1 5 3 8-29 RIA 9 1 1 1 3 13-28 Zes rijen dik - plus nog eens vier rijen extra vanaf de splitsing - zie daar het tafereel, dat zich voor de ogen van de fotograaf onrolde, toen hij zich op het spitsuur op een via duct bij Chicago had geïnstalleerd. Eén onafgebroken stroom auto's raast uit de „City". In Zeeuwse dameompetitie In de. hoofdklasse van de Zeeuwse dameompetitie wist DOS uit Bergen op Zoom tegen alle verwachtingen in met 137 te winnen van Middelburg. Met drie afgebroken partijen heeft Goes een voorlopige 86-voorsprong. In de 2e klasse nam DOS 2 de lei ding door een magere 119 overwin ning op Souburg 2. Vlissingen 3 en Lammerenburg deelden eerlijk (10— 10), terwijl bij Kapelle 2—Souburg 2 de voorlopige uitslag met twee afge broken partijen 9—7 in het voordeel van de Souburgers is. MARKTEN GOBS, 8 Dec. '54 Groenten: Bloem kool Al 42, A2 28-50, BI 14-26, fw. 10-15. Spruiten Al 36-38. A2 30-34. BI 21-26, afw. 18. Gr. Sav.kool Al 12-17, A2 8-17. Boerenkool 14-17. Rode kool 10-15. Witte kool 7-12. Uien 7-15. Prei 21-23, Andijvie 22-39. Peen 12-17. Witlof A2 64-66, B2 45-50. Kroten 14-20. Kropsla B2 3-4. Bos wortelen 24. Knolselderij 5-10. 's-HERTOGENBOSCH, 8 Dec. Op de veemarkt van vandaag zijn aangevoerd 6327 stuks vee, zijnde: 2409 runderen, 118 lopers, 257 vette kalveren. 1955 big gen, 850 nuchtere kalveren, 339 schapen, 76 fokzeugen, 15 geiten, 306 slachtzeugen. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien f 700-f 970 p. st. Guiste koeien 475-700, zware soorten boven notering. Kalfvaarzen 565-910 p. st. Klamvaarzen 475-575. Guiste vaarzen 475-570. Pinken 325-450. Graskalveren 225-290. Nuchtere fokkalveren 85-140. Nuchtere slachtkal- veren 35-50, zware soorten 55-82. Drach tige zeugen 255-315. Lopers 66-85. Biggen 33-58. Schapen 60-90. Vette schapen 70-110 Aanvoer van slachtvee: 756 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten vaarzen 2.75-2.82, le kw. 2.62-2.72, 2e kw. 2.45-2.55, 3e kw. 2.20-2.30. Vette stieren 2.35-2.40. Worst koeien 2-2.15, alles per kg. gesl. gew. Vette kalveren zware soorten 2.60-3 per kg. lev. gew. Vette kalveren middenklas se 2.35-2.50. Vette kalveren lichte soorten 2-2.25. Nuchtere slachtkalveren 1.25-1.35. Zware soorten 1.42-1.78. Slachtzeugen 1,52-1.59. Korter aanvoer van rundvee De handel in melk- en kalfkoeien verliep traag, de goede soorten kalfvaarzen werden ver handeld tegen matige prijzen. Niettegen staande de kortere aanvoer van guiste koeien verliep de handel kalm. prijzen moeilijk te handhaven. Bij korter aan bod van pinkvaarzen en pinken verliep de handel williger met staande prijzen. Graskalveren trage handel, prijzen la ger. Minder aanvoer van vette kalveren, over het geheel handel vlugger met ho gere prijzen. Nuchtere slachtkalveren vlotte handel met iets hogere prijzen. Normale aanvoer van schapen en vette lammeren, de goede kwaliteiten vette lammeren voor export werden vlot ver handeld tegen stijf-duurdere prijzen. Rui mer aanvoer van fokzeugen, weinig vraag trage handel met lagere prijzen. Grote aanvoer van lopers en biggen, lopers zeer kalme handel, biggenhandel over het ge heel lui-duur. Bij korter aanbod van slachtvee verliep de handel over het ge heel williger met voor de kwaliteiten iets hogere prijzen. Grote aanvoer van slachtzeugen, kalme handel met dalende prijzen. KAPELLE, 8 Dec. '54 Export- en In dustrie: Appelen en Peren: Goudreinet- ten AAA 27.70. A 24, BC 17.20. I gr. 23,60. I fijn 16.30, I fijn 16-16.50, II 10.10, K 14.80-15.30, fabr. 9.20. Jonathan I gr. 22.80, I 18.80, I 16.40, II 8.40, K 9.30-10.10, fabr. 3,20-3.70. Sterappel I r. 26.70, I 29, I fijn 8.20-14.70, II 4. Cox Orange Pippin I gr. 48.30-54.10, I 34.10-34.40, I 23.10-27.40. St. Remy I r. 17.50. I fijn 18.30-18.70, II 11.60. K 10.05-10.15, fabr. 8.0-8.70. Verpakt fruit: Goudreinetten gr. 33, I 30, I fijn 25. Jo nathan AAA 36. AA 36, A 33, B 30, C 24. Zure Kroetappelen 3.30. Gewone veiling: Golden Delicious 8-51. Zoete Ermgaard 15-49. Hollandszoet 9-24. Br. Bellefleur 6-15. Lomb. Calville 10-18. Cox Orange Pippin 7-30. Dubb. Bellefleur 5-8. Franse Reinetten 10. Doudreinetten 8-25. Le- moenappel 8-18. Zoete Ribbeling 20-«32. Udoappel 3-6. Gieser Wildeman 7-38. Kleipeer 3-17. Brederode 11-16. Comtesse de Paris 3-14. B.d A. Lucas 3-12. Win- terlouwtje 5-17. Pondspeer 4-9. Winter- suikerij 3-5. Jos. de Malines 9,5. Mispels 13. Groenten: Aardappelen 8-10. Andijvie 14-25. Bloemkool 9-44. Spruitkool 15-45. Sav.kool 3,5-17. Witte kool 4-10. Rode kool 4,5-16. Koolrapen 3. Witlof 16-43. Veldsla 23-31. Knolselderij 4,5. Prei 26-27. Stekuien 4,5-6. Uien 17. Kroten 23. Breek- p.een 8-9. TERNEUZEN, 8 Dec. Sla 250-700. Bloemkool A 22-55, B 11-32, C 9-11. Kro ten 12-13. Andijvie 17-38. Rode kool 19- 23. Sav.kool 16-25. Witte kool 14. Breek- peen B2 5-14. Prei 23-38. Knolselderij 8- 10. Spruiten 40-54. Uien II 5-7. Witlof 50-71. Boerenkool 13-16. Goudreinette AA 27-30, A 23-2^,80, C 14. H gr. 18-25, Hl 11-14, H2 10, K 13-14, F 9. Jonathan AA 24,50-32. A 22.80-28.30. B 20,40-28. C 18.20- 24,10. H gr. 19,20-26, Hl 12-17,40, K 16-17, F 6-7. Overige soorten appelen 3-18. St. Remy K 15-16, F 10-13. Overige soorten peren 3-20.

de Stem | 1954 | | pagina 7