,ax TSAIINE Puistjes De boer ploegt voort.... en de dood van een handelsreiziger ur slen anderen Meningen en Commentaren Winnipeg werd nimmer Zwolle AT EEN ONDERLIJKE ERELD Het huis met de duizend kaarsen RADIO D.D.D- lunctie AME weet HetlN^ ia it Uw teint GENDA IEÜEN ORGEJS Gemengd Zwemmen Perikelen van de woningbouw Toch iets wijzer PARKER Quink met het reinigende solv-x Mensendie leven onder liet vraagteken Meredith Nicholson Lelijkerds Natu-raLax atuurlijke en opneemt te verstoren, edlegerigen, enshuis zijn. ge gevallen! aarlijkNatu-raLax erlaat het lichaam te prikkelen of te gewend weer op Ing aan verstopping ro-productl ;kens .artuigen ntrole is gebleken, van vissersvaartui- ettertekens en num ieer te onderschei- ■olge van het zoute op het vissersvaar- visserijmerken veel en vrij spoedig on- orzaak neemt niet en van de door een voeren lettertekens -orden voldaan aan ent bij de wet is de meeste gevallen kwastje verf wor- vel plaats en afme- rken ook niet altijd ten voldoen. BOTSING lar Hulst deed zich ■rde beweging een tussen een Chevrolet S. en de volkswa- r A. C.. beiden van Gelukkig beperkts ateriële schade. AFGESLOTEN Tragel worden door ilst op het ogenblik mheden uitgevoerd, ■mede is de Tragel verkeer afgesloten en ;r van en naar rich- eid via de Hogeweg. phaaldienst zorgen van het ge- an Kemzekr- zal de om de 14 dagen be- Dor de ophaling van e goede gang van za- oaald, dat de vuilnis- er dan 30 kg. mogen film s Assumptionisten uit indagavond in ons pa- een film worden ge- heilige Maria Goretti. zal worden gebruikt en in de gelegenheid iriedaagse bedevaart mee te maken. Er zal kindervoorstelling chtig fietsen dbergse schooljongens huis reden, kwamen net elkaar in botsing. St. kwam zo ongeluk dat hij een gecompli- uur opliep. aasjaarmarkt. laas jaarmarkt bracht drukte in onze ge- de grote deelname aan 4en, welke er in de dorp waren georgani- n twee handboogschie- 200 schutters deelna- biljartconcours werd deelgenomen en aan g door 62. htinstrtiment (gekomen. is de luchtwachttoren van het luchtwacht er het signaleren van u is de toren geheel idvertentlet Vlaamse Opera 8 uur: weduwe. Ned. Schouwburg: Eens 'd jaar. tershof: Lezing over Cen- (ZVU) om 20 uur. Grand: igaro. Schouwburg: Toneel- /liddelburgse Dilettanten. ;llo. Café v. Gessel: Film: De Noordpool. Alhambra: Eén zomer ixor: De vier veren. Hotel de zwaan: Postdui- riling van „Oost West Doopsgezinde Kerk: De itie 1952t IN al meer plaatsen van het Zuiden wordt de mogelijkheid van ge mengd zwemmen geschapen. Breda is thans gevolgd. Een door de Raad met slechts 4 tegenstemmen aan genomen voorstel geeft B. en ",V. de gelegenheid ontheffing te ver lenen van de bepaling in de Alge mene Politieverordening, volgens welke voor personen boven de 12 jaar het gemengd zwemmen niet is toegestaan. Daarbij moet vaststaan, dat het ook inderdaad zwemmen is en dat er geen inbreuk wordt gemaakt op plaatselijke zeden. B. en W. kunnen dus te allen tijde de vergunning intrekken, als huns in ziens aan een van deze beide voor waarden niet de hand wordt gehou den. Zij begrijpen, dat ze hiermede een zware verantwoordelijkheid op zich laden. Doch aan de andere kant zijn ze blijkbaar van oordeel, dat er een evolutie in de zeden en verhoudingen gaande is. welke ook het Zuiden heeft geraakt en welke een voorzichtige en geleidelijke aanpassing vergt. Niemand zal ontkennen, dat hier gevaren schuilen. Er zijn tal van facetten in het zich steeds weer moderniserende leven, welke geva ren oproepen en de vrijere omgang dér sexen is er één van. Er zijn van die doorhollers, die ons wijs willen maken, dat we in dit opzicht alles maar zonder meer te accep teren hebben, omdat het nu een maal „modern" is. Zij zien niet in, dat temidden van alle evolutie en modernisering toch altijd dit grote feit onveranderd vast blijft staan: de erfzonde en haar gevolgen voor iedere mens. Wat zich aandient als „modern", dient dan ook voortdu rend in dit licht bekeken te worden. Men kan echter ook brokken maken door helemaal geen oog te hebben voor de verschuiving der omstan digheden, welke de mens van heden in een heel andere situatie plaatsen dan die van zeg 50 jaar geleden. Er zijn dingen, die in het geheel van maatschappelijke gewoonten en gebruiken dier dagen als volstrekt ongepast werden beschouwd en welke we thans als volkomen nor maal aanvaarden. Men denke aan kleding, vacantiegewoonten, toneel- en bioscoopvoorstellingen, lectuur, fabrieksarbeid en wat al niet meer. Onze grootouders zouden hevig schrikken, als ze konden waarne men wat tegenwoordig ieder accep teert. Het is heel moeilijk vast te stel len, wanneer een bepaald verschijn sel inderdaad kan worden gerekend tot de verschijnselen, welke in het weefsel van de nieuwe verhoudin gen zijn opgenomen. Ten aanzien van het gemengd zwemmen zullen we zeker geen smalende woorden bezigen, als iemand volhardt in het verzet, omdat hij het een gevaar blijft achten voor de gees telijke volksgezondheid. Niettemin ligt het feit er, dat zo langzamerhand in het Zuiden de hekken ervoor worden geopend: Vught, Eindhoven, Tilburg, thans Breda. Het ene voorbeeld lokt het andere uit. Ouders en opvoeders zullen rekening hebben te houden met dit feit, zoals ze ook rekening dienen te houden met zo veel an dere feiten, welke een betere mo rele bewapening van de jeugd ver gen. Dit nu is het, waarop vooral de aandacht moet vallen. Grotere openheid, ruimer en tijdiger voor lichting, het bewaren en aankwe ken van een vertrouwelijker ver houding met de jeugd, begrip voor en medeleven met hun moeilijkhe den, zij zijn meer dan ooit nodig. Ouders en opvoeders zullen de aan hen toevertrouwden zodanig moeten kennen, dat ze ook weten wat er in hen omgaat, tot hoever hun geestelijke spankracht reikt. In het licht hiervan dienen ze hun maatregelen te treffen. Als de verandering der omstan digheden eenmaal heeft plaats ge grepen, heeft het geen zin meer, daarover te blijven staan treuren. We zullen, staande in de realiteit, ons met die realiteit vertrouwd dienen te maken. (Advertentie! MIJNHARDTJES: Sterke bestrijders van kou en griep. AAN de woningbouw zitten vele perikelen vast, dat is bekend. Op een van die perikelen heeft het Tweede-Kamerlid van Vliet de vo rige week gewezen in zijn rede bij de behandeling der begroting. Zijn betoog gold de bouwplannen voor woningwetwoningen, die niet kun nen worden gerealiseerd, omdat de bouwkosten, die er voor moeten worden betaald, hoger liggen dan volgens normen van het Departe ment toelaatbaar zijn, normen evenwel, die niet op de prijsverho ging in de bouwwereld zijn afge stemd. In andere gevallen wordt, om toch maar te kunnen bouwen, soms lus tig aan de plannen geknoeid. De woningen worden nog een stukje verder uitgekleed of qualitatief ver slechterd. Een prachtig staaltje daarvan, aan de praktijk ontleend, kon de spreker mededelen, dank zij een brief, welke hij een dezer dagen van een gemeentebestuur ontving. Dat gemeentebestuur klaagde over het feit, dat het niet tot gunning van woningwetwoningen kon ko men, omdat de laagste inschrijving hoger lag dan de toegestane curve- prijs. Ze zouden alleen tegen de curveprijs gebouwd kunnen wor den, wanneer de volgende bezuini gingen werden aangebracht. 1 Zeer licht kozijnhout. 2 Geen enkel stoepje meer. 3 Geen enkele schei ding achter de woningen. 4 Cement- vloeren. 5 Vereenvoudiging, zoals t.a.v. het rioleringssysteem (b.v. 30 woningen op één leiding). 6 Lichter vloerhout dan het gebruikelijke. 7 Imitatiematerialen. 8 Aftimme ring verminderen. 9 Dennenhout in plaats van vurenhout etc. 10 Voor de landelijke bebouwing funeste wijziging van blokjes in rijenbouw. Daarenboven komt het voor, dat gemeentebesturen worden gedwon gen in de douche-cellen te laten ontbreken de aan- en afvoer van water. In andere gevallen worden fabri kanten opgewarmd om wat kapi taal a fonds perdu in de bouw te steken in ruil voor de toezegging een aantal hunner werknemers in het betreffende complex te zullen opnemen. Daarmede wordt dan het bedrag, dat aan bouwkosten ten laste van de gemeente of bouwver eniging komt, zodanig gedrukt, dat het de curveprijs van het Departe ment niet overschrijdt. Uit deze mededelingen van de heer van Vliet kan men opmaken, hoe de onrealistische berekeningen vanachter een ambtenaarlijk bu reau allerlei knoeierij, althans foefjes in de hand werken. Het leven is sterker dan alle pa pieren bepalingen. JN ons blad van gisteren heeft men kunnen lezen, dat minister Al- gera op de valreep van het Water staatsdebat toch duidelijker zijn mening betreffende de West-Bra bantse problemen heeft geformu leerd. Hij blijkt ook overtuigd te zijn van de dringende noodzaak, om tot beslissingen te komen. Zowel ten aanzien van Deltaplan als van Moerdijkkanaal. Beslissingen, wel ke dan natuurlijk ook onmiddellijk door de uitvoering der werken moe ten worden gevolgd. Speciaal ten aanzien van een eventueel uitvoe ren van het Moerdijkkanaal is zo'n opmerking van betekenis. Want niet ondenkbaar is het, dat België eenmaal in het bezit van het recht tot het graven van dit kanaal toch zou talmen met de uitvoering in verband met <(e hoge kosten. En dan was Brabant nog niets opge schoten. Minister Algera, uit zijn tent gelokt door de Twentse KVP- afgevaardigde, weet echter wat een onmiddellijk aanpakken van de werken (nieuwe Schelde-Rijnver- binding, hoe dan ook, en Deltaplan) waard zijn, niet alleen op zich, maar ook om er het geheel van West-Brabantse plannen in te pas sen. We hebben nu toch wel hoop gekregen, dat Den Haag voortva rend wil werken. En in ieder geval gaat men blijkbaar ir. Bergen op Zoom binnenkort de hand aan de schop slaan. Iets wijzer zijn we dan toch wel geworden. f 0.70 Ideaal voor elk merk vulpen f 1. - in blauw-zwart, blauw, rood, groen, en ook uitwasbaar blauw 1.45 (Van onze speciale verslaggever.) JNNERLIJKE RUST en zekerheid noemden wij in een vorig artikel de voorwaarden voor een emigratie, die kans van slagen heeft. Realisme zin voor de werkelijkheid is een andere factor van belang. Aan boord van de „Maasdam" deden wij hier omtrent leerzame ervaringen op. Twee merkwaardige gevallen, opgetekend uit de mond van mensen die het betreft zélf, drin gen zich hierbij nadrukkelijk op. Het eerste betreft de familie Van Antwerpen, man, vrouw en tien kinderen, die in Mei van dit jaar naar Canada emigreerden en nauwelijks een half jaar later weer op de boot naar Holland zaten. Hun geschiedenis is triest en stemt tot overdenking. Van Antwerpen had in Ridder kerk een aardig boerenbedrijf. Over emigratie had hij nog nooit gedacht, toen hem op een dag werd aangezegd, dat een deel van zijn grond zou worden onteigend en dat zijn huis mettertijd ook zou .verdwijnen. Het is een moderne tragedie, dat steden en wegen welvaart en geluk brengen aan duizenden, ten koste van de welvaart en het geluk van anderen. Van Antwerpen werd min of meer van zijn bedrijf gejaagd. Hij was van gereformeerde huize, en dus klopte hij bij zijn kerk aan om goede raad. „Emi greren,' zeiden ze daar. Mislukt, maar toch geslaagd „De kerk deed veel voor me" ver telt van Antwerpen. „Ze zochten een sponsor" voor me in Canada, (een sponsor is een man, die de emigratie autoriteiten garandeert, dat hij je overzee zal opvangen, als werknemer, of als „kind aan huis") en ze vonden er één voor me in Alberta. Er wor den in dat gebied veel bieten ver bouwd en ik zou net aankomen in de tijd, dat de campagne gaande was. We verkochten zoveel mogelijk din gen en gingen heen. Weet u wat deze stap betekende Dat ik welgeteld tien weken werk had En we waren met twaalven. Nu was dat op zich niet erg, want in Canada moet je je werk beoordelen over een flèel jaar en al werk je dan maar acht maanden, dan heb je toch nog aardig verdiend. Maar beroerder was dat mijn vrouw vreselijk aan heimwee leed. We haalden er de dokter bij, die rekeninigen schreef, waar ik van schrok en er werd gezegd: „Van Ant werpen, stuur je vrouw naar Holland" Maar dat kón niet. Zij verlangde naar haar familie, *»:eker, maar ze zou, als ze in haar eentje in Ridderkerk moest zitten, en ik hier met tien kinderen, helemaal kapot gaan. Iedereen zei: Probeer toch het eerste jaar door te komen. Het is altijd moeilijk, die be- gin-tijd. Financieel gezien is dat onge- twijfeld waar en dat weet iedere emi grant. Ik weet het ook. Maar weet U, wat echt heimwee is Meneer, echt heimwee is als een slang, die aan het geluk van je hele gezin vreet. In Holland ken je het niet. Je weet van het bestaan niet af. Heimwee als het echt is, maakt een mens dood. Absoluut. Mag ik dat zo maar lateiiv gaan? Geluk in je gezin is méér dan een brok land. Al kreeg ik heel Canada cadeau, dan wou ik er mijn vrouw nog niet aan opofferen. Ik moest terug, en gauw, want de winter stond voor de deur. We had den alles verkocht wat we nog hadden en we spaarden als bezetenen voor de thuisreis. Eindelijk konden we boe ken, zij het met een crediet van de Holland - Amerikalijn, dat ik eerst moet proberen terug te verdienen. Mijn oudste jongen zit nu nog in Al berta, Voor hem was er geen geld meer. Maar ik voel me niet ongelukkig en niet „mislukt". Inderdaad, ons hele bezit kun je op een klein handwa gentje laden, maar wat geeft het Ik moest doorbijten en ik dank God, dat ik het gedaan heb. Werk vinden zal ik ia Holland en we zullen steen voor steen weer opbouwen, wat in elkaar gevallen is. Beklaag ons niet, heus niet want ik ben vol vertrouwen. Wat mij betreft, en de jongens ook: Canada is geen slecht land en als het niet zo beroerd was gelopen met mijn vrouw zaten wij er nog, maar wat had ik voor keus?" „LUISTER GOED!" sprek te volgen. Opeens, ah* een dui veltje uit een doosje, springt hij er tussen. Hij heet Vinke en hij is een handelsreiziger uit Zwolle. „Luister goed!" zegt hij, „nou moet u 's goed luisteren.... Dat land, dat land, dat is alleen maar geschikt voor béést mensen Ik ben er negen maanden geweest, samen met mijn vrouw, maar ik ben eeuwig blij, dat ik er weg ben. M'n kinderen die nog in Winnipeg zit ten, hadden me gek gemaakt. „Kom over pa en moe. Kom gerust hierheen Het is hier prima en je verdient goud geld". Nou, en we zijn gegaan. Me neer, als ik er langer was gebleven luister goed naar wat ik zeg, goed luisteren hoor was ik krankzin nig geworden. Dat is geen land, dat is de hel. Die vrouwen d-iar, meneer, die moeten werken in de fabrieken om het eten te helpen verdienen. De kinderen stoppen ze de hele dag op school, waar ze verzorgd worden. Een huis is er bijna niet te krijgen en als je het al hebt is het precies een ge vangenis. Kleine raampjes, drie gezin nen moeten met één WC en één bad kamer doen. Vertier is er niet. Alleen (Advertentie) de bioscoop, waar iedereen zijn kinde ren heenstuurt. En wat zien ze daar Knok- en oorlogsfilms. En de Hollan ders Meneer, ze haten ons als de pest, die Canadezen! Vreselijk volk is het, waar een Christenmens het niet bij kan uithouwen. Wat je te eten krijgt, zou je in Holland nog niet aan de hond geven. Bevroren vlees, brood waarmee je een muur kunt plamuren. Als je ziek wordt meneer, luister goed naar wat ik zeg, ben je d'r an! Die dokters laten je betalen, tot je finaal berooid bent. Bij het minste of ge ringste douwen ze je naar het zieken huis. Te moeilijk om Dij je thuis te komen, heet het dan. Luister nog eens goed meneer, het enige wat voor al die emigranten een bof is, dat is dat de dollar zo hoog genoteerd staat, zo dat ze nog terug kunnen gaan. Maar verder is het brandhout!" PIJN. Onder het spreken vertrekt zijn ge zicht alsof hij erge pijn lijdt. En dat doet hij ge'loof ik, deze handelsreizi ger. In een vlaag van geestdrift om de tevredenheid van zijn kinderen is hij naar ginds gegaan. „Ze hebben me nooit verteld hoe het werkelijk was" zegt hij nu. Geloof mij, als hij willekeurig welke voorlichting over emigratie heeft ondergaan, moet hem verteld zijn, dat Canada een ander land is dan Nederland. Dat houdt in dat er ander brood, ander vlees is. Dat er andere mensen met andere ge woonten zijn. Dat je daar tussen moet leven en dat je er deel van moet worden, wil je slagen. Eén man uit Zwolle kan Canada niet maken zodls Zwolle is. Maar toen op het moment, dat hij besloot te gaan, heeft hij al die dingen alleen gehoord met zijn vleselijke oren. Hij heeft zijn illusie, die werd ge voed door de brieven van zijn kin deren, heel willen houden. Dit moest fout gaan. Zet naast hem nu eens een Cornelis van Antwerpen. Ook een mislukte emigrant, maar één die teruggaat, zo als hij ook eens naar Canada is ge gaan. Met de wil om te slagen. Hij keert terug als een pionier en hij zal het ook in Holland klaren. Zijn gezin is hem heiliger dan geld. Men heeft hem enkele woorden voor de micro foon laten zeggen, in het kader van een regeringsuitzending. Ik wilde, dat ge achter zijn stem, hemzelf had ge zien. Dan zoudt ge mét mij zeggen: hij is mislukt als emigrant, door overmacht, maar hij is als mens en als hoofd van een gezin, geslaagd ^en smaak' precies is aigestemd t)J op de echte Virginia-roker Een kwaliteit waar iedereen op aivliegt {l En 'n prijs, die het U makkelijk maakt ^/-J iedere dag Uw doosje te roken MYSTERIE-RUMAN door 28) Binnen twee dagen waren wij, zo als Larry dat zei. op voet van oor log. Wij hadden een aantal revol vers en geweren aan mijn eigen ar senaal toegevoegd en de tafel in de bibliotheek was bedekt met dozen met kogels. Bates, die voor kwar tiermeester fungeerde, bracht wa genladingen voedsel aan uit het dorp. Het was werkelijk een vrolijk ge zelschap, dat nu iedere avond om de haard verzameld was. Larry, de rusteloze, verkoos te staan, altijd met een van zijn ellebogen op de schoorsteen, een pijp in zijn mond; en Stoddard zocht de grootste stoel open vulde hem ook Dikwijls, wanneer iemand weer een nieuw idee opperde, onderwier pen wij het gehele huis weer aan een onderzoek om de sleutel te vin den van het Glenarm-geheim. doch altijd was, wanneer wij naar de bib liotheek terugkeerden, dat geheim onopgehelderd. geneim Tijdens dit gesprek is een man van middelbare leeftijd, die vlak bij ons op een bank lag te slapen, ontwaakt. Zijn gezicht vertrekt zich in een vreemde grijns en hij begint het ge- Volgens het te Liberec (Tsjecho-Slowakije) verschij- nende blad „Cesta Miru heeft een tribunaal in deze J stad onlangs de leden van een J groep staatsvijandenver- l oordeeld tot gevangenisstraf- fen variërend van 21 jaar tot 1 levenslang. De beklaagden, 2 onder wie zes voormalige sociaal-democraten, zouden hebben bekend tegen de re- gering te hebben samengezwo- 1 ren met steun van „Ameri- 2 kaanse imperialistenen „oor- logsstokers". Ongeldig Charles Trenet hoeft niet te be talen. De New Yorkse impressario Taub is in zijn eis tegen deze be roemde Franse zanger tot ^schade- vergoeding niet ontvankelijk ver klaard. Taub zei, dat hij 141.000 dol lar moest hebben omdat' Trenet con tractbreuk zou hebben gepleegd. Trenet wilde ook niet achterblijven en eiste eveneens geld, aangezien men hem in zijn werk had belem merd door hem vast te zetten. Daar is evenmin iets van terecht gekomen. Dokter Mossadeq ziet niet veel meer in politiekje spelen. Sedert hij pro beerde de sjah van Perzië ten val te brengen is daar de lol voor hem helemaal van af. Ook in olie en advocatuur ziet hij geen mogelijk heden meer. Mossadeq heeft zich in de gevangenis, waar hij zijn straf uitzit, resoluut geworpen op de stu die voor doctor in de medicijnen. Onderscheiding In St Joseph (Missouri) is de heer George McClain onderschei- den wegens twintig jaar trouwe dienst. Hij kreeg een medaille. Het jubilé lijkt niet zo erg bijzon der, maar het wordt anders, wan neer men weet, dat George zestig jaar was toen hij bij zijn huidige baas in dienst trad. Kijk. Toekomst De heer Haley, die voorzitter is van de Vereniging voer Amerikaan se Raketvaart, heeft niet veel ver trouwen in de ruimtevaart. ..Het kan misschien nog wel 1000 jaar duren vooraleer men er in slaagt een kunstmatige satelliet om de aarde te laten draaien. Dat maken wij dus niet meer mee," heeft hij somber gezegd. Harten De Vereniging van Amerikaanse hartspecialisten heeft zich weer over iets anders druk gemaakt. Zij heeft een statistisch handboek uitgegeven over „ziekten van het hart en de bloedvaten". Zij constateert daarin onder meer, dat het gevaar voor mannen aan dat soort ziekten te sterven tijdens de vorige generatie met 25 procent is toegenomen. Voor vrouwen is het gevaar bijna even veel verminderd. De mannen werken te hard, zeggen de specialisten. Fransen De teruggang van de Franse be volking schijnt te zijn gestopt. Blij kens de resultaten van de in Mei gehouden volkstelling waren er toen 43.000.000 Fransen en dat viel ieder een mee. Het bevolkingstal werd als volgt samengesteld: 42^Zo'2$2 mensen werden echt geteld, 38.000 mensen waren niet thuis toen de tellers kwamen, 187.000 burgers wa ren onder de wapenen en 1 (Charles Trenet) zat in Amerika. Men kan er hier en daar wel eentje over het hoofd hebben gezien, maar dit zijn toch de ronde cijfers. Circus DUIZENDEN Zwitsers heb ben een bedrag van bijna twee ton bijeen gebracht om het 62 jaar oude circus Pila- tus te redden. Het zou worden geveild, omdat het ongelukkig had gewerkt en aan de rand van de afgrond stond. De lief hebbers van de piste lieten zich niet kennen en brachten de nodige centen bij elkaar. Sterfgevallen Een tiental mannen van de tram maatschappij te Milaan had een pa pegaai. Dezer dagen overleed het beestje en merkwaardig genoeg zijn ook al zijn bazen nu dood. Doktoren hebben verklaard, dat de vogel was besmet met een zeldzame pape gaaienziekte, die ook de mannen heeft aangestoken. Toren De Belgische regering (die even min stil zit) overweegt om in de buurt van Brussel een toren op te richten, die zeshonderd meter hoog zal worden. De toren zal dienst doen als televisie-mast en voor meteoro logische waarnemingen. MET ALS EXTRA VOOR 0E LIEFHEBBERS INTERESSANTE VLIEGTUIGPLAATJES VRIJDAG 10 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 'n Woord v. d. dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.30 Cla- vecimbelrecital 11.30 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws 13.15 Vocaal ens. 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio 14.30 Gram. 14.50 Kamermuziekgezelschap, kamerkoor en solist 15.15 Voordr. 15.35 Viool en piano 16.00 Rep. 16.15 Promenade ork. 17.00 Voordr. 17.20 Pianorecital 17.50 Stemmen van óverzee 18.05 Gram. 18.15 Orkest- conc. 18.35 Cabaret 19.00 Nws en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toe lichting, waarin opgenomen het emigra tiepraatje door H. v. Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Gram. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21.00 Gev. muz. 22.05 Gram. 22.15 Kamerork. en soliste 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23.15 Lang wegen van kunst en schoonheid 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 V. d. kleuters 10.40 Cello en piano 11.10 Radiofeuilleton 11.30 Orgelsp. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose 12.48 Gram. 13.00 Nws 13.15 Meded. en lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Boek- bespr. 14.20 Sopr. en piano 14 55 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd 17.00 Orgelsp. 17.20 Muz. caus, 18.00 Nws 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.45 De strijd voor meer welvaart, caus. 19.00 V. d. jeugd 19.10 Muz. caus. VPRO. 19.30 Portretten en hun achtergronden, caus. 19.50 Meded. 20.00 Nws 20.05 Boek- bespr. 20.15 Voordr. en muz. 20.30 Euro pa een. caus. 20.40 Leven in de cultuur caus. VARA: 21.00 Gevar. muz. 21.35 Bui- tenl. weekoverz. 21.550 Spaanse volks dansen 22.20 Lichte muz. VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 22.45 Avondwijding. VA RA: 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gram. 13.30 Gevar. muz. 14.40 School radio 15.45 Gram. 16.00 Koersen 16.02 (Advertentie) GENEESMIDDEL TEGEN HUID A AN DOENINCEN VLOEISTOF B Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. Radiofeuilleton 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 13.00 Fagot en piano 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Volkszang 20.00 Gram. 20.15 Symph. ork. en sol. (In de pauze Kunstkaleidoscoop) 22.30 Nws 22.45 Int. Radio Universiteit 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.20 en 14.00 Gram. 15.00 2e acte Le Turc en Italië, opera 15.40 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. BJ.30 Zang en piano 17.50 Gram. 19.30 Nws 20.00 Romeo et Juliette, opera 21.15 Gev. muz. 21.45 Gram. 22.00 Nws 22.45 Gram. 22.55 Nws. Minister van Thiel: PLAN VOOR REGIONALE WOONWAGENKAMPEN In een formeel beraad met vertegen, woordigers van het particulier initia tief en van de gemeentelijke overheid is een overzicht opgesteld van de ge meenten, die een sterke zuigkracht uit oefenen op de woonwagenbevolking zo deelt minister Van Thiel in zijn ftle- morie van Antwoord inzake de Rijks begroting voor Maatschappelijk Werk mee. Dit houdt enerzijds verband met de sociaal-economische structuur en de geografische ligging van die gemeen ten anderzijds met de gunstige omstan digheden in de woonwagenkampen, door die gemeenten tot stand gebracht. Aan de hand van dit overzicht kan worden geconstateerd, dat de kampen met grote zuigkracht gunstig over het land verspreid zijn. De minister stelt zich voor, dat een beperkt aantal van deze kampen een regionaal karakter zouden dienen te verkrijgen. In die regionale kampen moet dan een zo deskundig mogelijk maatschappelijk werk worden bevorderd door het ver lenen van een rijksbijdrage. hoofdstuk xxii, de terugkeer van marian devereux. „Zuster Theresa is vertrokken mijn heer! Bates was naar het dorp geweest om enige brieven te posten en ik stond door de vensters van de biblio theek naar buiten te staren, toen hij binnentrad. Stoddard, die de vorige nacht de wacht had gehouden, was naar huis om te slapen en Larry was ergens in net huis op zoek naar het geld van mijn grootvader. Ik voelde mij die morgen hevig teleurgesteld, omdat het geheel geen vorderingen k het nieuws. dat Bates mij bracht, interesseerde mij dan ook maar matig. ,,En wat is daar mee?", vroeg ik zonder mij om te wenden. „Niets mijnheer; maar Miss Deve- reux is teruggekomen." „Wat duivel!" Ik wendde mij om en deed een stap in de richting van de deur. „Ik zei Miss Devereux, mijnheer", zei hij verwijtend. Zij is vanmorgen gearriveerd en de Zuster is onmiddel lijk na haar aankomst naar Chicago vertrokken. Miss Devereux belast zich met de leiding over de meisjes van St. Agatha, als de Zuster weg is. Een paar meisjes blijven zelfs in de va- cantie op school doorbrengen". ..Je schijnt vanmorgen ere veel nieuws te hebben", zei ik, terwijl ik nog een stap in de richting van mijn jas en hoed deed. „Ik ben nog iets te weten gekomen, mijnheer". „Wat dan?" „Zij zijn allemaal tegelijk gekomen" „Wie Bates?" „Wel de mensen, die mijnheer Pic kering mee op reis had genomen zijn tegelijk met Miss Devereux met hem naar St. Agatha teruggekeerd. Dat heb ik in het dorp horen vertellen. En mijnheer Pickering zal hier nog eni gen tijd blijven...." „Pickering blijven?" „Ja, hij zal zijn intrek nemen, in het huisje, dat hij aan het meer ge huurd heeft. De reden is, dat hij zich overwerkt heeft en rust nodig heeft. De andere mensen zijn met de trein doorgegaan naar New York". „Midden in de winter gaat hij dus een poosje aan het meer wonen?" Het laatste nieuws had mij werke lijk van mijn stuk gebracht. Marian Devereux was naar Annandale terug gekeerd in gezelschap van Pickering; mijn vertrouwen in haar knapte af als een riethalm in een storm. Zij had nu recht op de erfenis van mijn groot vader en na met Pickering mijn vlucht van Glenarm House te hebben besproken, had zij geen tijd verloren laten gaan om zo spoedig mogelijk naar het terrein van de strijd te te rug te keren. Haar terugkomst kon geen andere betekenis hebben, dan, dat zij door een hechte band verbon den waren, ^n hij zou ongetwijfeld in de omtrek blijven, totdat ik Glenarm House had verlaten en zij in haar rechten was getreden. Zij had mij in verleiding gebracht om haar te vol gen en, toen ik voor die verleiding was bezweken, had zij mijn overtre ding onmiddellijk aan Pickering ge rapporteerd. Het was een droevige ge schiedenis en de gedachte aan het vertrouwen, dat ik in haar had ge steld, deed mij in woede ontsteken te gen de gehele wereld. „Zeg tegen mijnheer Donovan, dat ik naar St. Agatha ben gegaan", zei ik en bevond mij weldra op weg naar de school. Een Zuster liet mij binnen. Gerui- men tijd wachtte ik in de wachtkamer waar men mij verzocht even plaats te nemen, toen ik onverwachts lich te voetstappen de deur van de wacht kamer hoorde naderen. ,Het spijt mij, dat ik u heb laten wachten, mijnheer Glenarm, maar op dit uur heb ik het altijd erg druk." „Ik zal u niet lang ophouden. Ik kom u.„." Ik aarzelde, niet wetend waarvoor ik gekomen was. Zij nam een stoel bij de openstaan de deur en boog zich voorover met een air van attentie, dat verontrus tend was. Zij was in het zwart ge kleed, - waarschijnlijk omdat het be ter paste bij dit huis van Zusters. Plotseling scheen het mij toe, dat ik haar lange tijd geleden ook eens zo somber gekleed had gezien, en de he vige wijze waarop ik mijn geheugen inspande, deed mij niet op mijn hoe de zijn. Stoddard had gezegd, dat er verscheidene Olivia Armstrongs wa ren, maar er waren ongetwijfeld nog meer Marian Devereux. De stilte werd ondraagbaar; zij' wachtte, tot dat ik zou spreken en ik stootte er uit: „Ik veronderstel, dat u hier geko men bent om in uw rechten te tre den." „Oh, Ja?" vroeg zij. „En u hebt de executeur meege bracht, 'zodat hij u zou kunnen bij staan. Het doet mij genoegen te zien, dat u geen tijd verloren hebt laten gaan". „Oh!", zei zij aarzelend, alsof het haar moeilijk viel de toon te vinden, waarop ik de conversatie wenste te voeren. „U vond het zeker niet verstandig om op de merels te wachten, toen u mij er toe gebracht had een belofte te breken, toen ik in de val gelopen was bedrogen...." Haar elleboog op de linkerarmleu ning van de stoel, haar kin in haar hand, het licht dat gouden sluiers to verde in heur haar die sombere ogen waar had ik dat alles toch meer ge zien? Plotseling schoot het mij te binen. „Nu herinner ik mij de eerste keer, dat wij elkaar hebben ontmoet", riep ik uit, kwader dan ik ooit van mijn leven geweest was". „Dat is heel eigenaardig", zei zij ironisch. ,Het was in Sherry. U was daar met Pickering, u liet uw waaier val len en Pickering raapte hem voor u op. en op dat ogenblik keek u mij recht in het gelaat .U was toen even als nu in het zwart gekleed; het was het droevige in uw ogen, dat het mij zo plotseling deed herinneren". „U hebt volkomen gelijk. Het was in Sherry. Ik was toen inderdaad in 't zwart gekleed. Er waren die avond vele dingen die mij ongelukkig maak ten. Haar voorhoofd rimpelde zich even en zij drukte haar lippen stijf op el kaar. „Ik veronderstel, dat toen reeds al les afgesproken was", zei ik, met de wens haar te kwetsen en wraak op haar te nemen. Zij stond op en leunde met een hand op de leuning van haar stoel. Ik keek haar aan; haar ogen waren vio lette zeeën Zij sprak zeer kalm. „Mijnheer Glenarm. beseft u, dat ik, toen ik met u sprak hier in het park, toen ik mijzelf blootstelde aan allerlei praatjes, door u te ontvangen in een huis, waar gij absoluut geen recht had te zijn, vertrouwde op iets het was dwaas en dom maar toch vertrouwde ik er op". „U dacht waarschijnlijk, dat ik een dwaas was", zei ik. „Neen", zei zij glimlachend, „ik dacht en ik meen het u al eens eer der gezegd te hebben ik dacht dat ui een heer was. Dat dacht ik werke lijk mijnheer Glenarm. Ik moet het zeggen om mij zelf te rechtvaardigen. Ik rekende uw ridderlijkheid: ik meende zelfs toen ik mij voor Olivia uitgaf, dat gij eergevoel bezat. Maar gij zijt niet 't een en bezit niet 't an der. Ik gaf u zelfs de kans. toen u heel goed wist wie ik was. om te to nen, dat u eerlijk de man was, die uw grootvader u wilde laten zijn. En nu komt u naar mij toe in een verschrik kelijk slecht humeur ik geloof werkelijk, dat u beledigend zou willen zijn. als u het kon". „Maar Pickering?.... u bent met hem hier gekomen; hij is hier en hij zal hier voorlopig blijven! En nu de er fenis uw eigendom geworden is, is het absoluut niet nodig om nog lan ger comedie tegen elkaar te spelen. Wanneer u zich schaart aan de zijde van Pickering, zult u mij aan de an dere kant van de barricade vinden! Ik veronderstel, dat, wanneer ik rid derlijk was, ik onmiddellijk alle strijd zou moeten opgeven, zodat u niets an ders te doen zou hebben, dan de oor logsbuit in beslag te nemen." „Ik vermoed, dat het heel moeilijk zal zijn om u uit te schakelen als e-:n factor in de situatie", zei zij ijzig kalm. „En ik vermoed, dat men na de mislukte pogingen van Pickering's huurlingen om mij van kant te maken of uit te schakelen, zoals u het ge lieft te noemen van mij verwacht, dat ik kalm ga zitten wachten, totdat ik op een verradelijke manier in de rug wordt doodgeschoten. Maar u kunt mijnheer Pickering vertellen, dat ik mij op uw genade beroepen heb Ik heb geen andere woning dan Glen arm House en ik verzoek u vriende lijk mij toe te staan daar te blijven wonen, totdat laten wij zeggen de merels komen. Ik hoop, dat het niet te veel moeite voor u zal zijn om de boodschap over te brengen." (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3