Natu-raLax immim B. en W. van Axel: geen misbruik van functies AXELS sluitende begroting geen onverdeeld genot Ontwenningskuur voor laxeermiddelen! Walcheren Zuid.Beüeland Z.-Vlaanderen De verduistering van f 50.000.- uit een enveloppe NED. KATH. MIDDENSTANDSBOND Opening electrische brug te Zelzate Tentoonstelling „Geheimen van de grond" 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 Vragen van gemeenteraadslid beantwoord De provinciale subsidie voor kleuteronderwijs Staten staan er gunstig DUBEC de edele Oriënt-cigaret Nota.... en daad WERKLOOSHEID IETS TOEGENOMEN Aanvragen sterk verminderd PROVINCIALE BOOT HAD AANVARING Kath. kleuterschool Breskens binnenkort in gebruik Andij vie is duur Z.V.T.M.-chauffeurs kregen diploma Feestelijke bijeenkomst te Terneuzen Kerstveilingen van fruit Noodzakelijke werken niet uitgevoerd f 16.000 AAN SUBSIDIES GEVRAAGD DE PREMIE-KEURING TE GOES Een rectificatie herstelt de natuurlijke functie VLISSINGEN ELKE DAME weet hèfN; verfraait Uw teint AGENDA HEDEN MORGEN NAAR AANLEIDING van de door het raadslid, de heer C. van Bendegem, tijdens de voorlaatste raadsvergadering aan B. en W. van Axel gestelde vragen betreffende het rooien van aardappelen door een deel van het ge- meentepersoneel op 15 October 1.1. op de landerijen van „Het Looses Hof" te Axel hebben B. en W. aan de Sociale Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland een uiteenzetting verzocht over de wijze waarop door voornoemde Commissie in georganiseer verband de werkzaamheden bu de oogst van aardappelen zijn geregeld. In hun prae-advies van de raadsvergadering op Dinsdag 7 December, ge ven B. en W. de uiteenzetting weer van de Centrale Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, waaruit wij het volgende over nemen. Bureau oogstvoorziening was geraadpleegd „Door een aantal landbouwers uit de geementen Axel en Zaamslag geva ren bij ons aanvragen ingediend voor hulp tijdens de aardappeloogst. Aan gezien voor de hulpverlening in ge organiseerd verband met subsidie van het Bureau Oogstvoorziening moet worden gewerkt, dienen de be treffende aanvragen te zijn goedge keurd door de betrokken plaatselijke commissies van onze Stichting. Be doelde aanvragen van Axel en Zaam slag hadden deze goedkeuring verkre gen, zodat In samenwerking met het Rijksarbeidsbureau en het Bureau Oogstvoorziening getracht werd voor dit werk de nodige arbeiders aan te trekken. Na vele moeizame pogingen is het ons gelukt een ploeg arbeiders uit Zuid-Beveland in Oost Z.-Vlaanderen te werk te stellen. Aangezien het werk in volgorde van binnenkomst der aanvragen wordt uitgevoerd, kon den in Axel niet alle aardappelen ach ter elkaar worden gerooid, maar moesten wij, gezien de beschikbare arbeidskrachten, na verschillende ob jecten in Axel te hebben afgewerkt, tijdelijk naar Zaamslag overschake len. Hierdoor was het o.a. niet mo gelijk om de aardappelen van de heer C. de Putter op dat moment te rooien, terwijl daarvoor dringend noodzaak aanwezig was. VERWONDERD Daar wij inmiddels gezien de zeer grote moeilijkheden op het terrein der arbeidsvoorziening, een beroep op de gemeentebesturen hadden gedaan voor de inzet van gemeentearbeiders hebben wij de heer de Putter gead viseerd om, indien door de gemeente Axel arbeiders voor dit doel beschik baar konden worden gesteld, deze di rect te aanvaarden. Hierbij zij opge merkt, dat in georganiseerd verband de aanvrage van de heer de Putter voor directe behandeling in aanmer king kwam. Alle betrokken partijen waren het hierover eens. Alhoewel de heer de Putter niet enthousiast was voor deze oplossing heeft hij, na kennisname van onze moeilijkheden, daarin bewilligd. Na slechts kort met gemeentearbeiders te hebben gewerkt, is de heer de Putter, voor zover ons bekend, uit eindelijk nog door een ploeg losse arbeiders uit eigen omgeving gehol pen kunnen worden, voordat wij in staat waren met een oogstcolonne dit werk uit te voeren. Het heeft ons dan ook ten zeerste verwonderd dat door een lid van de gemeenteraad van Axel de opmerking is gemaakt, dat door de heer de Put ter, in zijn functie als wethouder, be middeling zou zijn verleend voor te werkstelling van gemeentearbeiders, voordat het Bureau Oogstvoorziening met ander personeel was ingescha keld. Uit hc'. hiervoor gestelde zal het duidelijk zijn, dat deeds volop met Bureau Oogstvoorziening werd ge werkt, en dat slechts als uiterste noodmaatregel een beroep op het ge- meentepersoneel is gedaan. Tenslotte willen wij nog opmerken, dat hij bijons zeer veel bevreem ding heeft gewekt, dat een Raadslid van een bij uitstek agrarische ge- tegenover In de afdeling der Staten is het voorstel van G. S. om de vier be staande opleidingen voor kleuter-on derwijzeres met maximaal f 60 per leerling te subsidiëren gunstig ont vangen. Enkelen vroegen om nog iets meer, maar G. S. vinden dat minder nodig; men heeft er trouwens alleen een voorlopige maatregel in te zien, daar een wettelijke regeling aanstaande is. In een der afdelingen kwam iemand nog met het gerucht, dat de kwaliteit van de opleiding in Vlissingen niet verantwoord zou zijn. Op deze insinuatie gingen G.S. niet in. Zij bepalen zich er toe te zeggen, dat de inspectrice van het kleuter onderwijs over een en ander wordt geraadpleegd. Tegen het voorstel om aan het ont- werp-besluit toe te voegen; „met voor waarden door G. S. te stellen", hebben zij geen bezwaar. Hoewel het college van oordeel blijft, dat niet het aantal leerlingen beslissend is, doch de kwaliteit van de opleiding, waarover de inspectrice van het kleuteronderwijs wordt ge hoord, heeft het uiteraard geen be zwaar deze aantallen ter kennis te brengen van de Staten. Deze aantallen zijn: Rijkskweek school Middelburg ruim 60 leerlingen; Chr. Kweekschool Middelburg 81 leer lingen: cursus Vlissingen 10 leerlingen en cursus St. Jansteen 24 leerlingen. meente als de gemeente Axel is, be zwaar meent te moeten maken tegen het inzetten van gemeentearbeiders voor het rooien van aardappelen, ter wijl er dit jaar tengevolge van de buitengewoon slechte weersomstan digheden allerwege een groot tekort aan arbeidskracht bestond." Aan genoemde circulaire aan de gemeentebesturen gericht en waarin verzocht wordt zo mogelijk arbeiders beschikbaar te stellen, hebben Bur gemeester en Wethouders van Axel gehoor gegeven en een gedeelte van het gemeentepersoneel hiervoor be schikbaar gesteld. Dit is doorgege ven aan de Sociale Commissie van de Stichting voor de Landbouw, waarna bedoeld personeel door het Bureau Oogstvoorziening is bemiddeld. ANTWOORD Burgemeester en Wethouders heb ben dan de vragen van de heer C. van Bendegem als volgt beantwoord: (Advertentie) Ontkend wordt, dat door bemidde ling van wethouder de Putter het per soneel zou zijn ingezet om aardappe len te rooien en dat reeds gehandeld werd voordat het Bureau Oogstvoor ziening de nodige regels had kunnen stellen. Op de beschuldiging, dat toen het personeel naar de arbeidsvoorwaar den informeerde, door wethouder de Putter zou zijn gedicteerd „hier valt niet te praten of te onderhandelen, hier liggen de aardappelen en begin nen", wordt medegedeeld dat dit uit de aard der zaak niet bekend is, aan gezien dit buiten hun bemoeiingen ligt. Wel is hen bekend, dat door de heer de Putter niet kon worden on derhandeld daar de voorwaarden door het Bureau Oogstvoorziening werden vastgesteld. Verder schrijven B en W in him prae-advies, dat de voorman volgens zijn verklaring niemand ontslag heeft aangezegd. Wel is door hem gezegd „ais .ie geen aardappeleil wilt rapen, heb ik geen ander werk voor je." Zij vinden deze houding geheel juist, daar de voorman was opgedragen, bedoel de arbeiders aardappelen te laten ra pen. Op de vraag, of het gemeenteper soneel door wethouder de Putter werd ontslagen van aardappelen rapen toen het Bureau Oogstvoorziening een hoger loon voorschreef dan wethou der de Putter aanvankelijk meende te betalen, wordt geantwoord dat hierop geen antwoord kan worden ge geven, daar de beweegredenen van de heer de Putter B en W niet be kend zijn. Wij concluderen derhalve - aldus B en W - dat na grondig onderzoek gebleken is, dat de heer de Putter als wethouder en de heer de Kraker als voorman geen enkel misbruik van hun functies hebben gemaakt en dat hun geen enkele blaam treft. Voor hen, die eens willen „verademen" na sterk prikkelende cigaretten, is de Aer-ontdekking van DUBEC een feest van ver fijnd rookgenot. DUBEC wordt vervaardigd van uit gelezen, geurige Oriënt- tabakken. DUBEC prik kelt daardoor de keel niet. Geen last van hoesten dus! Koop vandaag nog DUBEC in het vanouds bekende rode doosje: 90 ct. DUBEC, de edele Oriënt-eigaret In hoger beroep opnieuw drie jaar gevangenisstraf geëist |""\E 34-jarige bankbediende M. P. B. uit Goes, die door de rechtbank te Middelburg wegens verduistering van .f50.000 ten nadele van de Am sterdamse Bank tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld, heeft in ho ger beroep terecht gestaan voor het gerechtshof te 's Gravenhage. Evenals ter zitting in eerste aanleg wees B. thans tijdens de langdurige zitting van het hof alle schuld met klem af. Hem was ten laste gelegd, dat hij uit een enveloppe, die verzonden werd van het bijkantoor van de Am sterdamse Bank te Goes naar het hoofdkantoor te Amsterdam op 3 April j.l. ƒ50.000 had gestolen .Te zamen met de 32-jarige kassier W. R. had hij op 3 April j.l. een enveloppe gereed gemaakt ter verzending van dit bedrag. B. bracht de enveloppe naar het postkantoor, maar toen de ze in Amsterdam aankwam bleken er slechts waardeloos krantenpapier en cartonknipsels in te zitten. De kassier, die een van de vier getuigen was, die ter zitting werden gehoord, zei, dat hij, toen de enve loppe werd gereed gemaakt, even zijn aandacht niet bij dit werk had gehad, omdat hij een meisje moest helpen voor het wisselen van geld. Hij zei wel vaag de indruk te heb ben gekregen, dat er iets niet in orde was. Daarvóór meende hij, dat B. enigszins nerveus was geweest. B. speculeerde een beetje met effecten en leende van velen geld en beging kleine verduisteringen ten nadele van de bank zoals het wegnemen van schrijfmachinelinten, een briefweger en een numerateur. Behalve een rijksrechercheur en de jongste bedien de van het bijkantoor werd gehoord drs Witte, scheikundige bij het ge rechtelijk laboratorium van het mi nisterie van Justitie te 's Gravenhage. Deze zei, dat hij onder de lakzegels ONTSTEMMING OVER BROODKWESTIE De Nederlandse Katholieke Midden stands Bond heeft in Utrecht zijn al gemene vergadering gehouden onder leiding van de heer J. A. Koops uit Venlo. De heer Koops kon in zijn openings rede terugzien op een jaar dat zeer belangrijk is geweest voor de katho lieke sociale actie ook in de midden stand. Een jaar, dat gekenmerkt wordt door twee allerbelangrijkste stukken: het bisschoppelijk mandement en mid denstandsnota. In de beweging van de katholieke middenstand zullen de noodzakelijke instrumenten worden geschapen om te kunnen vervullen wat het mandement noemt: onze taak in het openbaar leven. De diocesane standsorganisaties kun nen door het vormings-ontwikkelings- werk en kernwerk een onschatbare bijdrage leveren tot realisering van het in het bisschoppelijk mandement gestelde ideaal: kerstening van de ge meenschap. De heer Koops wees op de belangrijke wijziging in het door de overheid tot nu toe gevoerde beleid ten aanzien van de middenstand. Uit de middenstandsnota is overduidelijk gebleken, dat d't overheidsbeleid tot onvruchtbaarheid gedoemd is, wan neer daar niet tegenover staat een doelbewust en stelselmatig beleid van de middenstand en zijn organisaties zelf. De beslissing van de regi^ng in zake de minimumbroodprijs zag spre ker geenszins in het kader van dit beleid. De houding van de regering bevreemdt des te meer na de desbe treffende debatten rond de midden standsnota, waarirf toch de erkenning is uitgesproken voor de positie en de betekenis van de bedrijfsregeling in het middenstandsbedrijf, alsmede een gezonde sociale en economische ver houdingen in de daartoe in aanmer king komende branches te verkrijgen en te behouden. De beslissing van de regering was uitsluitend bepaald door de overweging dat een dergelijke be drijfsregeling zou passen in het be leid dat volgens haar geboden is in de huidige conjunctuur-omstandighe den. van de enveloppe lijm had gevonden. Overigens was deze lijm niet dezelf de als die men aan had getroffen bij B. thuis. De procureur-generaal kwam in zijn requisitoir tot de conclusie, dat B. ondanks zijn ontkenning de dader moest zijn geweest. De mogelijkheid dat iemand B. heeft geholpen acht hij overigens niet uitgesloten. Hij requireerde bevestiging van het von nis van de rechtbank. De verdediger mr M. A. Terwoerdt uit Middelburg, bepleitte vrijspraak, omdat hij meende dat het misdrijf een te intellectuele inslag had dan dat B. dit werk had kunnen uitvoe ren. Mogelijk was hier een combina tie aan het werk geweest. De tijd, die B„ zo zei de pleiter voorts, zou hebben gehad om de enveloppe te verwisselen, was te kort. Het hof zal over veertien dagen arrest wij zen. Oude brug symbolisch verbrand Zoals reeds de vorige week werd medegedeeld, is de nieuwe electrische brug te Zelzate over het kanaal Gent- Terneuzen - welke brug j.l. Dinsdag op haar draagvermogen werd ge testthans officiëel in gebruik ge nomen. Hoge Belgische personalitei ten waren te dier gelegenheid naar Zelzate gekomen o.a. de heer van Glabbeke. Minister van Openbare Werken, de heer van Anseele. Minis ter van het Verkeerswezen, de heer Marien, Gouverneur der prov. Oost- Vlaanderen, de heren volksvertegen woordigers Desweemer, Eeckman en de Wulf, senator Verheylen en bur gemeesters der omliggende gemeen ten. De Burgemeester J.Chalmet, ver welkomde de hoge gasten in het ge meentehuis, waar ook de voltallige gemeenteraad acte de présence had gegeven. Rond drie uur had een bij zondere vergadering met een fees telijk karakter plaats, waarin door minister v. Glabbeke een rede werd gehouden. Hierin gaf hij te kennen uiterst tevreden te zijn, dat de derde editie" van de Zelzaatse brug was verschenen, doelende op het feit, dat de brug reeds in 1914 en 1940 door oorlogsgeweld werd verwoest. Hij gaf een kort overzicht van de tech niek der brug en besprak tenslotte de vele moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan voordat de brug tot stand kwam. Na de rede begaven zich alle aan wezigen naar het kanaal, waar de brug bij hun aankomst, zachtjes werd neergelatenMinister van Glebbeke knipte het traditionele lint door en verklaarde hiermede de brug voor geopend. Vanzelfsprekend behoorde hierbij een eerste gang ovèr de brug, waaraan*ook door de in groten ge tale aanwezige belangstellende inwo ners werd deelgenomen. Ook St. Ni- colaas had zijn bezoek aan Zelzate uitgesteld totdat de nieuwe brug voor het verkeer werd opengesteld en hij was uitermate in zijn schik te paard deze nieuwe aanwinst voor de gemeente te kunnen overrijden. Een bal op het gemeentehuis en een schitterend vuurwerk, afgestoken op de oude schipbrug (Bengaals vuur zorgde ervoor, dat deze brug, die ge lukkig eindelijk heeft afgedaan, sym bolisch werd verbrand) besloten deze voor Zelzate zo gedenkwaapdige dag. Zoals te voorzien was in de eweede helft van November de werkloosheid in Zeeland iets toege nomen, hoewel zü nog een flink eind beneden normaal bleef. In totaal waren er 709 werkzoeken den ingeschreven, tegen 651 in de eerste helft van November, waarvan er 450 (403) geheel werkloos waren. Rayonsgèwijs waren de cijfers: Goes 87 (84); Middelburg 351 (343); Ter- neuzen 244 (203) en Zierikzee 27 (21). De aanvragen van werkgevers liepen terug van 1065 tot 702. Daarvan waren er in het rayon Goes 98; Middelburg 163; Terneuzen 219 en Zierikzee 222. Op Schouwen is dus alleen nog 'n groot tekort aan werkkrachten. Vrouwelijke werkzoekenden waren er 144, waartegen 282 aanvragen van werkgevers stonden. De voi'ige cijfers waren resp. 118 en 267. Advertenue) Bij dikke mist is de „Prins Hen drik", varend van Perkpolder naar Kruiningen, in botsing gekomen met een Belgische vissersboot uit den Doel. Deze boot kreeg nogal averij aan de stuurhut, maar de opvarenden, vader en zoon, kwamen met de schrik vrij. De Prins Hendrik liep weinig scha de op en heeft de kotter naar Krui- ningen gesleept. De dienst ondervond door de mist en door de aanvaring vertraging. Vooral na de oorlog is er, ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, meerdere belangstelling ontstaan voor oudheid kundige zaken. Hieraan is uiteraard niet vreemd het feit, dat in vele West-Zeeuwsch-VIaamse gemeenten graafwerken moesten worden ver richt, hetzij voor de aanleg van rio lering, hetzij voor het maken van kel ders en fundering van nieuw te hou wen huizen of anderszins. Bij deze graafwerken kwamen telkenmale in teressante dingen aan het licht: mun ten, gebruiksvoorwerpen, maar ook fundamenten van reeds lang verdwe nen gebouwen, resten van vroegere plantengroei, overblijfselen uit vroe gere bewoningsperioden, die te zien waren in een lagen-vorming bij de verschillende uitgravingen. Het is begrijpelijk, dat dit tot de verbeelding sprak en nog spreekt: er is niet alleen een eerbied, voor het geen onze voorouders schiepen, maar ook een zekere mate van nieuws gierigheid, die ties te sterker is. om dat er zo weinig met zekerheid valt te vermelden en er dus over velerlei eén geheimzinnig waas blijft hangen. Deze overal in den lande bestaande belangstelling, is dan ook aanleiding geweest van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek om een gemakkelijk verplaatsbare tentoon stelling samen te stellen, getiteld „Ge heimen van de grond", en waarop men zich over alle tijdperken, die ons vaderland heeft gekend, van de oer tijd tot de middeleeuwen, kan oriën teren. Gezien de deskundige wijze, waar op hier door de Rijksdienst in ver schillende plaatsen is gewerkt, o.a. Aardenburg, Oostburg en Sluis, kan men er van verzekerd zijn, dat ook deze tentoonstelling zeer leerzaam en interessant is opgezet, zodat dan ook ten zeerste kan worden aange raden, een bezoek te brengen. De tentoonstelling wordt gehouden onder auspiciën van het gemeente bestuur van Oostburg, en wel door de bijzondere medewerking van de heer Hoolhorst, in het aardrijkskun- de-lokaal van het Koningin Wilhel- mina-lyceum. De opening zal plaats vinden morgen om 4 uur en voorts zal de tentoonstelling te bezichtigen zijn op werkdagen van 912 en van 1417 uur, tot en met Woensdag 15 December a.s. De bouw van de nieuwe- katholieke kleuterschool van Breskens is thans zo ver gevorderd, dat de datum van in gebruik stelling in het verschiet ligt. Men heeft het plan, de Bresken- se kleuters na de Kerstvacantie in hun nieuwe verblijf onder te brengen. De fraaie school, welke in de onmid dellijke nabijheid van de katholieke kerk staat, wordt ingericht met de allermodernste meubels, welke men reeds in het bezit heeft. Ze vormen en schenkinng van Z.H. de Paus. Een van de groentesoorten, welke de laatste dagen heel duur geworden is, is de andijvie. De aanvoer van de ze groente gaat nu minderen, maar de vraag blijft bestaan, zowel voor binnenland als voor export naar West Duitsland. Voor de goede kwaliteit ligt de prijs thans boven 40 cent per kg., wat zeer hoog genoemd kan wor den. Ook de mindere kwaliteit is zeer ge vraagd. In een feestelijke bijeenkomst in hotel Rotterdam te Terneuzen heeft de directeur van de Z.V.T.M., ir. J.F. Denie aan 13 chauffeurs van deze maatschappij het chauffeursdiploma B uitgereikt. De geslaagden zijn: D.P. van Alten, Axel, J.F. Bracké, St. Jansteen, A. M.J. de Cock, Terhole, S.J. Dieleman Hulst, P. de Koning, E.J. Marcus, J. Meesen en E.J. Naessens te Axel, G. Neyssen. IJzendijke, A.F. Pleunis, Axel, L.A.de Schepper, St. Jansteen, M.W. Vermeulen, Terneuzen en J. Vioen, Terhole. De directeur wenste de geslaagden geluk met het door veel inspanning bereikte resultaat. Een gemakkelijke studie is het zeker niet geweest. Dat slechts 1 candidaat van de veertien afgewezen is, mag een uitstekend re sultaat geacht worden. Aan de cursusleiders, de heren H. A. Ekkelenkamp J.L. Boogaart en F.J. Schijf, aan wier toewijding het suc ces mede toe te schrijven is, bracht de heer Denie dank. Namens de ge slaagden dankte de heer Meesen de directie van de Z.V.T.M. voor de grote medewerking welke de candi- daten ondervonden bij het volgen van de cursus en de cursusleiders voor de wijze waarop zij les hebben gege ven. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, verzoeken alle in de gempente Vlis singen gevestigde culturele verenigin gen en instellingen aan de Gemeente secretarie (4e afdeling) mededeling te doen van de juiste naam en van het adres der vereniging of instelling, zulks in verband met het voornemen tot het in het leven roepen van een Culturele Raad. Spoedige opgave is gewenst. 789-0 ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL MONTEUR ONDER CARDAN-AS Alhier geschiedde een ernstig be drijfsongeval. De 28-jarige monteur C. uit Middelburg moest met zware inwendige kneuzingen in de borst holte naar het ziekenhuis overge bracht worden. C., die als monteur werkzaam is bij een aannemingsbe drijf, was bezig een cardan-as van een vrachtwagen te vernieuwen. Daartoe was de nieuwe as óp een standaard ónder de auto gelegd. C. was eveneens ónder deze auto aan het werk en ongelukkigerwijze raakte hij de standaard waardoor de cardan-as eraf rolde en boven op hem terecht kwam. Nadat hij was bevrijd werd de eer ste hulp verleend door de Vlissing- se chirurg dr P. C. Kraan, die men gewaarschuwd had. Hij achtte on middellijke overbrenging naar het St Josephziekenhuis noodzakelijk. C. verkeert momenteel nog in zéér zorg wekkende toestand. Geslaagd. De leerling der „De Ruyterschool" C. W. A. van Deute- kom slaagde voor het diploma Stuur man K.H.V, Op niet minder dan 30 verschillen de plaats envan ons land zullen in de komende weken speciale Kerstveilin- gen van fruit worden gehouden. Op deze peilingen is dan een grote aan voer van eerste kwaliteit standaard fruit en de bedoeling is te bewerk stelligen dat tijdens de komende feest dagen een ieder ruimschoots kan ge nieten van het Nederlandse fruit. In Zeeland zullen geen speciale kerst veilingen worden gehouden. Krabben dijke heeft een St. Nicolaasveiling gehouden en zowel in Goes als Ka- pclle-Biezelinge is er een dermate groot kwantum fruit van mindere kwaliteit tengevolge van de hagel, dat men geen extra standaardfruit veiling kan houden, vooral omdat de beste kwaliteiten in de koelhuizen zijn opgeslagen. In de laatste openbare raadsvergadering van Axel, is nadat verschillende leden de gebruikelijke algemene beschouwingen hadden gehouden, de be groting 1955 van de gemeente, alsmede die van de takken van dienst, vast gesteld. Moest reeds verschillende jaren achtereen een begroting worden aangeboden welke in eerste instantie niet sluitend kon worden gemaakt, thans was het voor burgemeester en wethouders een genoegen te kunnen meedelen, dat de ontwerp-begroting voor de dienst 1955, mede rekening houdende met verschillende uitgaven in de eerste wijziging, geen tekort te zien geeft, dank zij een verhoging van de Algemene Uitkering uit het Ge meentefonds, welke voor dit jaar geraamd kan worden op 31 per inwoner plus 28% verhoging. Bijgevolg geeft de gewone dienst per resto „quitte" aan; zowel de na delige- als de batige sloten bedragen ruim 524.000. Het genoegen van een sluitende be groting is echter niet geheel onver deeld, omdat de mogelijkheid om de ze sluitend te maken, mede is ont staan, doordat in 1954 diverse nood zakelijke kapitaalswerken noodge dwongen niet konden worden uitge voerd. Verschillende werken blijven om uitvoering roepen, zoals het ver beteren van de riolering in de kom der gemeente, het leggen van het stamriool „West", de riolering van de Zuidsingel, het verharden en ont sluiten van het parkeerterrein, het verbeteren van diverse straten, van de openbare verlichting die niet meer met de tijd „mee" kan enz. Naast het uitstellen van genoemde kapitaalswerken hebben B en W zich evenzeer beperkingen moeten opleg gen bij diverse ramingen van posten op de gewone dienst. Als voorbeeld noemen we hiervan de subsidiëring van de kruisverenigingen. Weliswaar was het mogelijk om de subsidies aan de ziekenhuizen bij de le wyzi- ging der begroting aanmerkelijk te verhogen, doch ook na deze verho ging zijn de bedragen nog onvoldoen de. GEMEENTE-BELANGEN Ten aanzien van de verschillende subsidie-aanvragen merken B en W op, dat bij de beoordeling daarvan nog sterker dan voorheen geiet zal dienen te worden op de eng-gemeen- telijke belangen, welke door de be trokken instellingen of verenigingen worden gediend. In het algemeen zullen instellingen of verenigingen, hoe nuttig ook, welke niet enggemeen- telijke belangen dienen, om zuiver financiële redenen bezwaarlijk kun nen worden gesubsidiëerd. Het totaal van de aangevraagde subsidies bedraagt thans ruim 16.000 gulden. Het is el zonder meer duide lijk, dat wanneer al deze aanvragen zouden worden gehonoreerd, het zui vere gemeentelijke voorzieningspeil ernstig zou kunnen worden geschaad. Hoewel dus, zoals hierboven reeds werd vermeld, het sluitend zijn van de begroting voor de dienst 1955 nog lang geen principiële verbetering be treft, wordt door B en W de hoop uitgesproken, dat de, dank zij de wel willende medewerking van de zijde van de Gedeputeerde Staten van Zeeland cn van het Rijk. ingetreden incidentele verbetering in de toestand der gemeente-financiëen zich zal blij ven voortzetten. Abusievelijk is vermeld, dat bij de premie-keuring te Goes het vijftal van J. Lenshoek werd geklassificeerd in 2A en dat van Gebr Verdonk te Le- wedurp in 2B. Het moet n.l. juist andersom zijn. Belangrijk voor lijders aan verstopping I Eindelijkgeenlastmeervan laxeermiddelen! Natu-raLax herstelt de natuurlijke functie op natuurlijke wijze, zonder dat het lichaam medicijnen opneemt en zonder telkens de ingewanden weer te verstoren. Volkomen onschadelijk. Geschikt voor bedlegerigen, maar vooral voor hen die overdag buitenshuis zijn. Inderdaad een weldaad voor hardnekkige gevallen! Het regelmatig gebruik van vele laxeermiddelen is niet ongevaarlijk. Natu-raLax daarentegen wordt niet door het lichaam opgenomen. Het verlaat het lichaam geheel onverteerd, zonder de ingewanden of andere organen te prikkelen of te verstoren. Dank zij Natu-raLax worden de ingewanden eraan gewend weer op geheel natuurlijke wijze te functionneren. Wie al jaren lang aan verstopping heeft geleden, voelt zich na deze kuur als herboren I Kuur fl. 3.90 bij apothekers en droalsten. Een Chefaro-product! Yerseke KENTEKENS VISSERSVAARTUIGEN Bij gehouden controle is gebleken, dat de op de boeg van vissersvaartui gen aangebrachte lettertekens en num mers bijna niet meer te onderschei den waren. Tengevolge van het zoute water hebben de op het vissersvaar tuig geschilderde visserijmerken veel te lijden en worden vrij spoedig on leesbaar. Deze oorzaak neemt niet weg, dat ten aanzien van de door een vissersvaartuig te voeren lettertekens en nummers moet worden voldaan aan hetgeen daaromtrent bij de wet is voorgeschreven. In de meeste gevallen kan met eeii extra kwastje verf wor den volstaan, hoewel plaats en afme ting der visserijmerken ook niet altijd aan de voorschriften voldoen. 's Heerenhoek ONDERWIJZERSBENOEMING Aan de R.K. Jongensschool te St. Oedenrode werd benoemd tot onder wijzer de heer W. Westdorp van hier. 's Heer Arendskeike BEVOLKINGSONDERZOEK Voor de 2e ronde van het bevol kingsonderzoek te 's Heer Arendsker- ke werden 940 oproepingen verzonden. 839 Personen hebben aan de oproep gehoor gegeven, zodat het opkomst percentage 89.3 bedroeg. Vergeleken met de le ronde in 1954 betekent dit een vooruitgang. Het per centage bedroeg toen n.l. 87.6. Heinkenszand Overplaatsing. De Postcomman- dant der Rijkspolitie, de heer L. de Visser, zal overgeplaatst worden naar Bruinisse. Nieuwdorp LUIDSPREKERS INSTALLATIE. Naar wij vernemen zal de P.Z.E.M. binnenkort overgaan tot plaatsing van een luidsprekersinstallatie op het over gangsstation aan de binnenzijde van de zeedijk in de van Citterspolder. De bedoeling van deze installatie is om'tijdens mistperioden schepen ol der de kust te kunnen waarschuwen voor kabels, welke voor de scheep vaart een gevaar kunnen vormen. Kapelle FEEST VOOR OUDEN VAN DAGEN. De ouden van dagen hebben een ge zellige middag gehad, welke hun werd aangeboden door de bond van platte landsvrouwen. Er werden verschil lende schetsjes opgevoerd, er waren klompendansen te zien en bovendien werden de vele aanwezigen rijkelijk getracteerd. Het was een zeer prettige bijeenkomst, waarvan mevr. van Suy- lekom-Lindenbergh de leiding had VERGADERING NFO Op een bijzonder druk bezochte vergadering van de afdeling Kapelle- Biezelinge en omgeving van de NFO heeft Dinsdagavond de heer J. Hert- gers van de Plantenziektekundige dienst te Goes gesproken over de er varingen met oude en nieuwe be strijdingsmiddelen in de fruitteelt. In het bijzonder ging het over de in het afgelopen seizoen met de verschil lende middelen opgedane ervaringen, wat zeer leerzaam en interessant was en aanleiding gaf tot een prettige gedachtenwisseling over dit punt. dat voor de fruitkwekers van zo groot belang is. Been gebroken. Het achtjarige zoontje van de heer M. Rouw kwam bij het spelen zodanig te vallen, dat het kind zijn been brak. In het zie kenhuis te Goes moest het gezet worden. Hansweert TENTOONSTELLING Door de Postduivenvereniging de Blauwe "^ofier zal op Zaterdag 8 Ja nuari een Prov. Duivententoonstelling gehouden worden in de zaal Zeelandia alhier. Sint Jansteen AUTOBOTSING Op de weg naar Hulst deed zich door een verkeerde beweging een autobotsing voor tussen een Chevrolet van de firma L, S. en de volkswa gen van de vlasser A, C„ beiden van deze gemeente. Gelukkig beperkts zich alles tot materiële schade. TRAGEL AFGESLOTEN Op de Hulsterse Tragel worden door de gemeente Hulst op het ogenblik rioleringswerkzaamheden uitgevoerd. In verband hiermede is de Tragel voor doorgaand verkeer afgesloten en wordt het verkeer van en naar rich ting Hulst omgeleid via de Hogeweg. Kapellebrug VUILNIS-OPHAALDIENST Door de goede zorgen van het ge meentebestuur van Kemzeke zal de buurtschap „Paal" om de 14 dagen be zocht worden voor de ophaling van huisvuil. Voor de goede gang van za ken werd er bepaald, dat de vuilnis bakken niet meer dan 30 kg. mogen wegen. G raauw FILM Door de Paters Assumptionisten uit Halsteren zal Zondagavond in ons pa tronaatsgebouw een film worden ge draaid over de heilige Maria Goretti. De opbrengst zal worden gebruikt om enkele zieken in de gelegenheid te stellen, de driedaagse bedevaart naar Beauraing mee te maken. Er zal 's middags een kindervoorstelling worden gegeven, ONVOORZICHTIG FIETSEN Toen de Zandbergse schooljongens per fiets naar huis reden, kwamen twee van hen met elkaar in botsing. De 8-jarige Fr. St. kwam zo ongeluk kig te vallen, dat hij een gecompli ceerde armfractuur opliep. Koewacht SINT NICOLAASJAARMARKT. De Sint Nicolaas jaarmarkt bracht weer een grote drukte in onze ge meente, gezien de grote deelname aan de diverse spelen, welke er in de eafé's in het dorp waren georgani seerd, Er waren twee handboogschie- tingen, waaraan 200 schutters deelna men. Aan het biljartconcours werd door 80 spelers deelgenomen en aan de prijskaarting door 62. LUCHTWACHTINSTRUMENT AANGEKOMEN. Deze week is de luchtwachttoren alhier, voorzien van het luchtwacht- instrument voor het signaleren van vliegtuigen. Nu is de toren geheel klaar. f Advertentie) ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: De schalkse weduwe. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Eens in de honderd jaar. GOES Schuttershof: Lezing over Cen traal Afrika (ZVU) om 20 uur. Grand: Bruiloft in Figaro. MIDDELBURG Schouwburg: Toneel uitvoering Middelburgse Dilettanten. Electro: Othello. OVEZANDE Café v. Gessel: Film: De strijd om de Noordpool. VLISSINGEN Alhambra: Eén zomer danste zij. Luxor: De vier veren. Er van gebri ongej welki maal kledii er>. fabrit Onze schrv men teert. He len, sel in tot weefs gen van we bezig het gevas telijk Nie langz hekkf Vugh Bred; andei zullei met diene dere rele gen. Dit aand; openl lichti: ken houdi en m den, Out aan moetf wat hun het maatr Als dighet grepe daaro We zi ons dienei KAPELLE Hotel de Zwaan: Postdui ven ten toonstelling van „Oost West thuis best". VLISSINGEN Doopsgezinde Kerk: De Andes-expeditie 1952, Bin als log. vers sena; biblic met tierm genla dorp. Het zelscl de h; ruste met schoo en Si op... Dik een pen een den altijd liothe onopj

de Stem | 1954 | | pagina 2