Woningmisère zal drie jaar duren dan eerst geraamd langer was ROME VIERDE UITBUNDIG SLUITING VAN HET MARIA-JAAR Pauselijk woord in Nigeria K.V.P. maant tot spoed bij openlegging Nieuw-Guinea GROTEWOHL dreigt met de bijstand van China Minister Witte legde Kamer nieuwe prognose voor Einde tekort eerst in 1963 Geen vrees voor werkloosheid Bommenwerper, sneller clan geluid Kokertje met LRANIUM gevonden H. Vader mocht aan venster komen Oogverblindende pracht in de Maria-Maggiore Dankbaar om het lijden" STORM en MIST eisten weer slachtoffers DAGBLAD VOOR ZEELAND Lagere huur voor ivoningwetwoningen „SEATO" bereidt agressie voor „Een land voor bull-dozers" Spoedig nieuwe K.L.M.-vliegtuigen Zaak-Naumann nu afgedaan Raclio-actief" wist er niets van Krijgt België een atoom-reactor Reden tot hoop NATIONALISTEN op Taipai geland f Smeer vet uit zilverzand.... 94e JAARGANG No. 21702 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V, M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0-75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m'm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau vt mi de Zeeuwse Eilanden (li >ES. Westsingel y«, Telefoon'2236 - Bureau voor ZeeuwschVlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel 2601 - UOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Van onze parlementaire J correspondent) Minister Witte laat deze maand J een circulaire uitgaan naar de ge- i meentebesturen ,dat de werkelijke J i thans gangbare rente voor wo- J J ningwetwoningen anders berekend 4 moet worden. Dit kbmt gemiddeld t i op 1.- voordeel per week per wo- 4 ninjjh zodat de huren met dit be- f J drag omlaag kunnen. i 4 Aangezien de huurverhoging t i waarschijnlijk slechts een kwestie J van maanden is (1 Juli 1955), en f J omdat het ook praktisch niet uit- 4 4 voerbaar is, kon de minister niet i i ingaan op de aandrang van de Kamer, om door een of andere f subsidieregeling voor reeds ge- 0 reedzijnde nieuwbouw de huren i 4 voor die nieuwbouw te verlagen. J Werkt „Broederschap" ook in de marine Onder het personeel van de Egyp tische marine zjjn arrestaties verricht, naar aanleiding van de beschuldiging dat er een geheime afdeling van de Mohammedaanse broederschap in de marine bestond. Negen officieren bevinden zich on der cie aangehoudenen. In Jordanië en Syrië werden betogingen gehouden te gen de maatregelen van de Egypti sche regering tegen leden van de Broederschap. DE ALGEMENE Vereniging voor Melkvoorziening heeft voor het Wes ten des lands een merkprijsverhoging van 1 cent per liter geadviseerd. VOLGENS het Amerikaanse blad „Ti me" willen de V. S., in samenwer king met andere landen een enorm buitenlands investeringsprogramma uitvoeren, om de uitdaging op econo misch gebied van het communisme 't hoofd te kunnen bieden. DOOR EEN STAKING van de Ro meinse gasbedrijven viel op een mo ment de druk op de gasleidingen weg. Toen er later weer gas werd toege voerd, werden verschillende mensen vergiftigd. De vakbonden, die voor de staking verantwoordelijk zijn, heeft men beschuldigd van dood door on achtzaamheid. DE KAMPONGS achter de Pasar Ba- ru te Djakarta zijn door een enorme brand in de as gelegd. De schade loopt in de millioenen. DE GRIEKSE rede-millionnair Onas- sis heeft de hem door de Peruaanse regering opgelegde boete van 3-mil- lioen dollar niet betaald. Wat nu? EEN PROCESSIE, die ter gelegenheid van het einde van het Maria-jaar in Buenos-Aires zou worden gehouden, is afgelast. HET TWEEDE KAMERLID C. van den Heuvel heeft minister Mansholt gevraagd wat hij denkt te doen tegen de verkoop uit surplus-voorraden van gecondenseerde melk door Engeland, onder Nederlands etiket. (Van onze parlementaire correspondent) \TIEUWE PROGNOSES, gemaakt door het Centraal - Bureau voor de Statistiek wijzen uit, dat niet. 1960 - zoals in 1950 was becijferd - maar 1963 het jaar zal zijn, waarin waarschijnlijk aan het woningtekort een einde zal komen. Maar een absolute zekerheid is nooit te geven, aldus minister Witte in de Tweede Kamer tijdens de behan deling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Thans, in 1954, is gebleken, dat de huwelijkskansen voor de vrouwen zijn gestegen en bovendien trouwen zij op jeugdiger leeftijd. Dit zijn „natuurverschijnselen", die men moeilijk tevoren kan verdisconteren. Ook de „overlevingskansen' zijn groter ge worden en de emigratie loopt, dank zij de gunstige werkgelegen heid in Nederland, minder hard dan aanvankelijk in 1950 was begroot. Een andere factor is nog, dat het aantal woningen, dat jaarlijks „uitvalt' niet 4000 maar plm. 8000 is. Volgens de oude prognose bedroeg de behoefte aan woningen door na tuurlijke toename van de bevolking 35.000 per jaar. Volgens de nieuwe prognose is dit bij een hoge raming 41.000 geworden en bij een lage 39.000. Dit betekent, dat, wanneer de hoge raming wordt aangehouden, er in 1963 nog 22.000 woningen te kort zouden zijn. Wanneer men de lage ra ming aanhoudt, zal in 1963 het tekort nog 17.000 bedragen. Onmiddellijk daarna zal wéér een grote behoefte moeten worden vol daan, want in 1964 komen de jongelui voor huwelijk in aanmerking, die in de eerste tijd na de bevrijding zijn geboren, in een periode, dat de ge- boortenpiek hoog boven het normale uitstak. Er zal derhalve in 1964 een verhoogde huwelijkspiek te zien zijn. GEEN SPOKEN Het is daagpm nodig, aldus ir. Witte, om een womngprogram van 70.000 woningen per jaar als doelstelling te nemen. Men moet zich echter niet de illusie maken dat dit volgend jaar al zover kan zijn. In 1952 werd reeds een begin gemaakt met het program van 65.000 woningen, dat eerst nu, eind 1954 hopelijk wordt gehaald. Bij een opvoering van het bouwprogram en het daarbij noodzakelijke stimule ren van de opleiding tot vakarbeider, behoeft men geen vrees te hebben voor het spook van de werkloosheid na de verzadiging van de woning markt. Er is, aldus minister Witte, nog voor een hele generatie werk aan bouwwerken in alle sectoren van de samenleving. De bewindsman kon het ryet eens zijn met de opvatting, dat er na de oorlog alleen maar slecht is gebouwd. Het beleid van de gemeenten kan hier veel aan doen. Wat de grootte betreft: Nederland steekt beslist niet ongunstig af bij bijvoorbeeld Duitsland. Indien er geen huurverhoging voor de deur stond, zouden de spanningen tussen oude bouw cn nieuwe bouw moeten worden weggenomen. In 1949 bedroeg de spanning tussen oude en nieu'we bouw slechts 5 procent. Thans staat de oude bouw op 135 pet. en de nieuwe bouw op 185 pet. Het moet naar het oordeel van de minister niet worden weggenomen door de opvoering van subsidies maar door een verhoging van de huren van de oude woningen. Met betrekking tot zijn wens, dat een ruimere woningbouw voor het grotere gezin zou worden mogelijk ge maakt, kreeg de heer Andriessen (KVP) een naar zijn zeggen bevredi gend antwoord van de minister. De bewindsman zei n.l., dat de mogelijk heid te overwegen is om onevenredig hogere subsidies te verlenen voor wo ningen, bestemd voor grotere gezin nen. Maar, zo voegde de bewindsman er aan toe: dit zou dan nog veel overleg vergen. De heer Andriessen vond de ze mededeling echter voldoende om niet met de motie te komen, die hij in het vooruitzicht had gesteld indien het antwoord van de minister niet be vredigend zou zijn. De begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting werd z.h.st. goedge keurd. V ietminh'protest De Vietminh-regering heeft gepro testeerd tegen een beweerd Ameri kaans plan om Zuidvietnamese troe pen op te leiden en uit te rusten. De aanwezigheid van een Amerikaanse militaire missie in Zuid-Vietnam wordt „het eerste blijk van agressieve bedoelingen van het verdrag van Ma nilla" genoemd. Een opneming van Laos en Cam bodja in het Zuid-Oostaziatisch pact (Seato) wordt een schending van de accoorden van Genève genoemd. De berichten, als zou het Vietminh-leger in Noord-Vietnam verdubbeld zijn sinds het einde der vijandelijkheden, worden tegengesproken. De Vietna mese regering heeft generaal Le Van Ty benoemd tot stafchef, als opvolger van Nguyen van Hinh. Het V.N.-opperbevel in Korea heeft het communistische voorstel tot be wegingsvrijheid van Koreanen tussen Noord- en Zuid-Korea verworpen. De politieke commissie van de V.N. heeft een resolutie van de 15 landen, die troepen in Korea hebben gehad, om vrije verkiezingen onder toezicht van de V. N. in Korea te houden, aan vaard. De minister van Buitenlandse Za ken van communistisch China, Tsjou en Lai, heeft de Ver. Staten gewaar schuwd, dat zij „alle ernstige gevolgen" voor hun rekening moeten nemen", als zij niet hun strijdkrachten terug trekken van Formosa en andere door de nationalisten bezette eilanden. Nieuwe landsregering in Ned. Antillen Het nieuwe statencollege van de Ned. Antillen heeft zich accoord ver klaard met de samenstelling van de Antilliaanse regeringsraad. Er zgn zes nieuwe ministers aangesteld. De regeringsraad steunt op een hechte basis en het ziet er naar uit, dat de gevormde regering in staat zal zijn een efficiënte werkwijze te ver zekeren. De nat. volkspartij heeft niet aan de regering willen meewerken en koos de zijde van de oppositie. •,>w. .vwfA'LX. J--1"" Frankrijk heeft de eerste supersonische straalbommenwerper ter we reld gebouwd. Dit toestel, de Vautouris Maandag voor het eerst in de lucht geweest. Het is teven de eerste in Frankrijk gebouwde bommen werper sedert de tweede wereldoorlog. Het vliegtuig heeft twee moto ren, welke onder de vleugels zijn aangebracht. Een neus van plastic geeft plaats aan een bombardier/terwijl de cockpit van de piloot vrij ver voor de vleugels in de richting van de neus is geconstrueerd. Het toestel op de startbaan. (Van onze parlementaire correspondent) De begroting van Overzeese Rijks delen is voor de Tweede Kamer aan leiding tot een groot debat over Nieuw-Guinea geworden. Vcoral de interne organisatie en de mogelijk heden tot openlegging van Nieuw- OP WEST-JAVA heeft een bende voor de vierde maal in vijf weken tijds de rubberondernemin/r „Tjondong" over vallen. Er vielen drie' doden. De Oostduitse premier, Grotewohl, heeft de Westelijke mogendheden er voor gewaarschuwd, dat communis tisch China metterdaad het Oosteuro- EEN ONDERWIJZER van een dorpsschool op West-Java berispte een leerling, die de school had verzuimd. De ouders en familie voelden dit als een belediging en r ontstond een familiegevecht. Er vielen drie doden. 3^9 even naar de W.C.?" vroeg de Utrechtse opkoper, die in Delft voor de kantonrechter werd geleid. „Best, hoor sprak zijn bewaker. De opkoper nam echter prompt de benen De politie zit hem achterna. DE DUUR van de militaire dienst plicht m Denemarken zal worden te ruggebracht tot zestien maanden. IN VERBAND met het Italiaanse om koperij-schandaal zijn opnieuw enkele christen-democraten en communisten gearresteerd. BIJ HET ONDERZOEK naar de ramp met de ..Bontekoe" is komen vast te staan, dat dit K.L.M.-vliegtuig geen botsing heeft gehad met een straal jager. BIJ HET ONDERZOEK naar de Tri ton-ramp werd vastgesteld, dat de te legrafist en een leerling-navigator te genstrijdige verklaringen hadden afge legd. Volgens de één had het toestel in de lucht hevig getrild. De ander zei, dat hij pas iets merkte, toen de machine al in de Shannon lag. EGYPTE WIL geen onbeperkte door vaart van Israëlische schepen, zoals door Israël wordt geëist, toestaan. MINDER KOUD Weersverwachting, geldig tot t i vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Minder koud dan gisteren. Krachtige tot matige wind tussen Zuid en Z - West. Vandaag: Zon onder 16.29 uur. 5 t Maan op 15.47 uur. Morgen: Zon t op 8.36 uur. Maan onder 9.12 uur. Een overzicht van een gedeelte van de enorme menigte van 70.000 pel grims in Lagos (Nigeria) die op de renbaan aldaar verenigd waren voor de opening ceremonie van het Ni- geriaanse Maria Congres. De Pau selijke Legaat, Kardinaal J. F. Melntyre las een boodschap van de Paus voor terwijl er tevens een grammofoonplaat van de Paus - de Apostolische zegen weergevend - werd afgedraaid. De president-directeur van de K.L. M., de heer I. A. Aler heeft gisteren verklaard, dat er binnenkort een be slissing zal moeten worden genomen over het aankopen van modernere toestellen, in een eenheid van min stens zeven stuks. Het zou c mooi ding zijn, als de K.L.M. de nieuwe Fokkers F-27, waar aan momenteel wordt gebouwd, in dienst kunnen nemen. De kansen daarop zijn echter niet groot. De gele genheid om helicopters in te schake len ziet de K.L.M. momenteel nog niet. Met grote koppen en dramatische schilderingen heeft de Duitse pers de thuiskomst van een uit de Britse ge vangenis van Werl ontslagen gevan gene opgeluisterd. Deze man, Neitz geheten, werd in, zijn woonplaats Hameln door de bur gemeester zelf verwelkomd en deze noemde zijn vrijlating een overwin ning van het recht. Het stadsbestuur had reeds jarenlang voor de vrijlating van obergefreiter Neitz gewerkt. De zaak-Naumann. die in de eerste maanden van 1953 zoveel opzien wek te is dezer dagen in Karlsruhe begra ven. Het opperste gerecht der Bonds republiek heeft de procedure tegen Naumann stopgezet en daarmee een streep onder de vervolging van Goeb- bels' vroegere staatssecretaris gezet. Naumann werd in Januari 1953 door de Britse bezetting gearresteerd, ver dacht van naziconspiraties, die zich ook tegen de bezetting zouden richten. 11 Gisterochtend vond mevrouw Ger- ritzen uit Utrecht een klein kokertje Op het kokertje was een etiket met het onschrift „radio-actief, levensge vaarlijk" geplakt. Het etiket was on danks het natte weer nog vrii droog en mevrouw Gerritzen veronderstelde dat het nog maar juist was verloren. Thuis gekomen verzocht zij haar zoon. het kokertje naar een radiozaak te Utrecht te brengen, die toevallig ook de naam ..Radio-Actief' draagt. De zoon veronderstelde, dat het wel licht een Sint-Nicolaaspakketje was, maar werd toch bevreesd door de waarschuwende woorden van zijn 4 moeder, die hem verbood het koker tje open te maken. De eigenaar van de radio-zaak her kende het kokertje niet als zijn eigen dom en was eveneens bang voor de inhoud. Hij is toen naar de politie gegaan, die op haar beurt het raad zaam vond, de inhoud wetenschappe lijk te laten onderzoeken. Geconstateerd werd. dat zich in het glasloden buisje, dat in het kokertje zat, een uitermate gevaarlijke stof be vond: Uranium 238. Deze stof zendt radio-actieve stralen uit en kan dode lijk zijn, wanneer men ermee in aan raking komt. Niet bepaald direct doch na verloop van maanden heeft de stof dodelijke inwerking op het menselijke lichaam. Het is nog niet bekend wie dit zeer gevaarlijke kokertje heeft verloren. Eén deskundige betwijfelt dat hier werkelijk sprake is van een radio actieve stof en denkt aan een Sint Nicolaasgrap. Het onderzoek zal vandaag worden voortgezet. pese blok zal steunen in geval van een Westelijke agressie. China zou dit al hebben beloofd. Oost-Duitsland zou nationale strijdkrachten op de been brengen, als de Parijse accoorden wer den aanvaard. De commissie voor Buitenlandse Za ken van het Belgische parlement heeft eenstemmig het beginsel van West- duitse herbewapening en de vorming van een Westeuropese Unie goedge keurd. In Bonn is het Franse initia tief voor nieuwe onderhandelingen met Moskou over Europese problemen toegejuicht. De opvatting: eerst de Pa rijse verdragen, blijft echter overwe gen. Engeland heeft zich in beginsel be reid verklaard, het nieuwe ontwerp verdrag inzake een verbintenis met de E.K.S.G. te aanvaarden. Als de tekenen niet bedriegen, zal Amerika spoedig een complete atoom reactor aan België geven, in ruil voor voorkeursrechten op de verwerving van uranium uit de Belgische Congo. De V. S. zullen de reactor bouwen, de uitrusting leveren en de technici die de reactor moeten bedienen, op leiden. (Telefonisch uit Rome) TT/"OENSDAG IS DE SLUITING van het Mariajaar door geheel Rome uitbundig gevierd. Er is niet één gezin, niet een vreem deling of niet een organisatie die geen bloemen gebracht heeft aan de voeten van het beeld van Maria Onbevlekt Ontvangen op het Piazza di Spagna. Gistermorgen hebben brandweermannen van Rome aan het 20 m. hoge beeld met een brandweerladder een krans van witte rozen aangebracht. Het eigenlijke voetstuk van het beeld was nauwelijks meer te rug te vinden, zo hoog waren de bloemen, vooral de anjers, van allerlei kleur opgestapeld. Ook Mariabeelden elders in de stad prijkten onder tientallen bloemstukken, sommige zelfs van reus achtige afmetingen, afkomstig van verenigingen en instellingen. Des avonds waren alle openbare ge bouwen verlicht en men beleefde in Rome één van die overvloedige, spon tane uitlatingen van een intens ge vierd feest. Ook particuliere wonin gen waren verlicht met lampions en vetpotjes. In de late avond echter werden alle bloemen naar de zieken huizen en kerken gebracht. Al was de H. Vader dan niet per soonlijk aanwezig, behalve, dat hij voor het raam van zijn ziekenkamer verscheen, onder het donderend ge juich van duizenden, hij was meer dan gewoon aanwezig onder die dichte me nigte die de gehele dag in de Maria Maggiore gebeden heeft. De Maria Maggiore, waar de slui ting van het Mariajaar geschied is. was meer dan vol, toen gisterochtend kardinaal Clemente Micara, vicaris- generaal van Rome, in de basiliek een pontificale Hoogmis opdroeg aan het pauselijk altaar, waartoe hij bijzonder verlof van de H. Vader had gekregen. Tijdens het Angelus werd op het St. Pietersplein een kleine attentie aan ie H. Vader bewezen doordat enige ionderden duiven werden losgelaten, pen schouwspel waarvan de H. Vader, die op medisch advies zijn bed even had mogen verlaten, heeft genoten. Een van de duiven droeg een wens voor voorspoedige genezing van de H. Vader. DUIZENDEN KAARSEN De eigenlijke sluiting geschiedde gis teravond van half vijf tot half zes in de basiliek van Maria Maggiore. De kerk baadde in een zee van licht en een onafzienbare menigte bevond zich op het plein van de kerk. op de Es- quirino en vanzelfsprekend ook in de kerk. Deze basiliek, met zijn dubbele colonade, had tegelijkertijd iets triom fantelijks en iets middeleeuws en leende zich buitengewoon voor de plechtigheid. Langs de muren zijn tal rijke schitterende mozaieken aange bracht, terwijl de duizenden branden de kaarsen en de schijnwerpers van de televisie nog extra glans brachten op de gouden kapitelen en op de mo zaieken, die waarschijnlijk de grootste ter wereld zijn. De plechtigheden begonnen met het voorbidden van het door de Paus sa mengestelde gebed van het Mariajaar. Dit geschiedde door kardinaal Tisse- rant. Vele kardinalen en aartsbisschop pen en bisschoppen waren hierbij te genwoordig alsmede leden van het Corps Diplomatique en de minister president en andere vertegenwoordi gers van de Italiaanse regering. Daarna volgde, gezongen door het koor van de Sixtijnse Kapel, een ge bed voor de Paus en een gebed voor de zieken, dat eveneens door kardi naal Tisserant werd gebeden. Na het zingen van het Te Deum en het Tantum Ergo gaf kardinaal Tisse rant de zegen met het Allerheiligste. Vanaf zijn ziekbed heeft de H. Va der de plechtigheden per televisie ge volgd. Na het Lof viel er een doodse stilte en klonk de stem van de H. Vader via de luidspreker tot de me nigte. die in de kerk en op het plein voor de basiliek opeen was gedron gen. De H. Vader sprak daarop het gebed tot Maria. Hij begon met het in latijn voorbid den van het Weesgegroet. Daarna volgde de Apostolische Zegen, waar mee het Mariajaar ten einde was. Bij de herdenking van de dogmaver klaring van Maria Onbevlekt Ontvan gen, in een pontificaal Lof, gecele breerd door kardinaal Tisserant, sprak de H. Vader via de radio met zwakke, Men rekent er in Rome op, dat de H. Vader op de Vigilie van Kerst mis de Kardinalen en de gelovigen op het St. Pietersplein kan toespre ken. De geruchten over het Consis torie van de kardinaalsbenoemingen in het begin van het volgende jaar worden in Romeinse kringen steeds talrijker. De H. Vader heeft giste ren voor een korte wandeling zijn ziekenkamer mogen verlaten. Deze wandeling was door de medici voor geschreven ter bevordering van de bloedsomloop en ter versterking van de longen. soms gebroken, maar toch altijd dui delijke stem het volgende gebed uit: „Neergeworpen aan de voeten van de Onbevlekte Maagd wil heel de katholieke wereld, die heden het schouwspel biedt van één groot ge zin, de Heer dankbaar zijn, dat hij ter bezegeling van zulk een grote overvloed van gebeden en goede werken die tot Hem opgestegen zijn, in dit jaar van genade van ons het lijden en het offer heeft gewild, als liefdedaad. En wij zijn met het lijden in ons lichaam en het offer in ons hart verheugd het Mariajaar te kunnen besluiten door met al onze zorgen over geheel de wereld te herhalen: Weest gegroet Maria.." Guinea hebben daarbjj de aandacht De K\'P botst op twee punten met de opvattingen van de regering. Aller eerst het tempo der openlegging en voorts de verhouding tussen gouver nement en missie op Nieuw-Guinea. Hierover spreekt pater Stokman van daag. Mr. De Graaf drong aan op een regelmatig bezoek van parlementaire missies aan het gebied overzee. Van de bestuursambtenaren in Nieuw- Guinea behoeft men in deze geen gro te initiatieven te verwachten, daar zij nauwelijks begrip hebben voor de plaats van het parlement in het Ne derlandse Grondwettelijke recht. Ach ter het langzaam-aan beleid van de huidige gouverneur van Nieuw-Guinea wenste mr. De Graaf een groot vraag teken te zetten. ..We moeten een snel tempo nemen om het volk van Nieuw- Guinea, althans zoveel mogelijk, rijp te maken voor staatkundige zelfbe schikking, waarnaar het in de huidige tijd spoedig zal verlangen." De katholieke fractie denkt aan ba sis-faciliteiten, uitgestrekt over een periode van drie jaar. Er moet ge streefd worden naar andersoortige sa menlevingsverbanden, zoals nodig is in een land met non-cultuur. Dit wil dus zeggen: niet op de bestaande basis gaan verfraaien, want deze basis is ondeugdelijk. „Nieuw-Guinea is geen land voor schoffel en hark, maar voor de bull dozer, die ruimte kan maken voor een nieuw bouwwerk." Het arbeiderspo- tentieel zou heel goed ten dele door Indische Nederlanders kunnen worden gevormd. Voorop blijft echter staan, zo besloot mr. De Graaf, dat het land voldoende economische mogelijkheden in zich bergt waarvan hij evenwel overtuigd was. De Christelijk-historische woord voerder, de heer v. d. Wetering, voor ter van de parlementaire missie, wel ke zich ter plaatse op de hoogte van de problemen heeft gesteld, sloot zich geheel aan bij wat de heer De Graaf had gezegd over het tempo van d« openlegging van Nieuw-Guinea. Zware stormen, voorafgegaan door mistige perioden, hebben weer veel schade veroorzaakt. In Engeland de den zich overstromingen voor. Dublin beleefde de zwaarste storm sinds men senheugenis. De Nederlandse kustvaarder ..Martje" kwam op de Noordzee in nood te ver keren. De lading moest gedeeltélijk overboord worden gezet. Twee be manningsleden werden gewond. Het schip kon behouden worden. Op de Nieuwe Waterweg liep een Italiaans schip aan de grond. Óp de rivier de Theems (Engeland) deden zich door de mist enkele aanvaringen voor, waar van één met ernstige afloop. Een En gelse reddingboot sloeg in volle zee om. Een der opvarenden is verdron ken. Commando-troepen van de nationa listen hebben Dinsdagochtend een landingsoperatie uitgevoerd op het communistische eiland Taipai. Zij maakten veertien krijgsgevangenen en keerden daarmee naar hun uitgangs punt Quemoy, terug. Over de elf Amerikaanse vliegers, die in communistisch-China krijgs gevangen werden gemaakt. weet „Newsweek" te melden, dat zij inder tijd naar rood-China zijn gelokt door middel van storingsapparaten. Er zouden zich, buiten de betrokken elf Amerikanen, nog vier vliegers van de luchtmacht der V. S. in China bevin den. fcen Maastrichtse industrie heeft in haar laboratorium smeervet op basis van water glas ontwikkeld. Dit vet zou de bijzondere eigenschappen heb ben het warm lopen van mo toren tegen te gaan. Bij proe ven, aldus mededelingen van deze industrie, werd een elec tromotor met een versleten la ger gebruikt, die op normale smering binnen het uur warm liep. Met het nieuwe smeer vet bleef de motor al draaiende zes weken lang op kamertem peratuur. Het vet wordt thans op acht grote ventilatoren met 3000 toeren reeds enige weken con tinu toegepast met gunstig re sultaat. Ook neemt men proe ven met smering van perso nenauto's. De industrie gaat binnenkort het smeervet op grote schaal vervaardigen.

de Stem | 1954 | | pagina 1