Het „handschrift" van ons hart Dongen bouwt aan een nieuwe toekomst De victorie begon in ons eigen land Actiestromen worden opgetekend IJiplllllll In 8 jaar tijds kreeg uitbreidingsplan zijn beslag Hulpmiddel bij operaties Dr. Drees op persconferentie Indrukwekkende Mariahulde in ashington vertrouwelijke Hoe staan de clubs er voor 5 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 CARDIOGRAM ZEGT DE DOKTER ALLES LIKDOORNS WONOEROUE MINDER BIERTJES Melk voor 2 millioen kinderen „ORDE EN VEILIGHEID" Wrijf Kou en Pijn 600 WONINGEN SINDS BEVRIJDING *-V O i r t si»i .i: ;Xj QP een bijeenkomst van hart specialisten te Amsterdam, gebeurde eens het volgende. Er werd een electrocardiogram vertoond. (Een electrocardio gram is de fotografische weer gave van de hartslag). Men vroeg aan de aanwezige medici van wie of wat dit cardiogram wel afkomstig zou zijn. „Heel duidelijk, collegawas het antwoord uit de vergadering. „dat is het typische voorbeeld van een patiënt, die lijdt aan een fladderende beweging van de hartkamer. Een ernstige aan doening!" Groot was echter de verbazing, toen er daarna werd medegedeeld, dat het hier de opgetekende hartslag betrof van een gewoneBROM VLIEG. Zó verfijnd is thans reeds de onderzoek-techniek Enigszins gelijk hadden de spe cialisten echter welWant iet wat fladderende bewegingen waren de patiënt inderdaad niet vreemd geweest „En rusteloos is het hart, tot dat het rust in u". Deze woor den van St Augustinus zijn ze ker het overdenken waard. Ook voor hem, die de werking van het hart heel nuchter beziet. Van het ogenblik van onze ge boorte af, tot het moment van onze dood, trekt het hart zich samen: 70 keer per minuut bij de man, bij de vrouw en het kind meestal iets sneller. Bij elke samentrekking pompt het hart het bloed door de bloedva ten. In het gewone leven merkt men niets van deze voortduren de contracties. Alleen als men nerveus is of zich vermoeit, merken wij, dat het hart zich meer dan normaal moet inspan nen en gaat bonzen. Galvani trok hiermee een verkeerde conclusie. Wat hij ontdekte, was de werking van electriciteit op de spier (samentrekken). Niettemin heeft zijn ontdekking groot nut gehad. Later immers bleek, toen men voortbouw de op wat Galvani had ontdekt, dat spier- en zenuwelementen niet slechts beïnvloed kunnen worden door elec- trische stromen, doch dat zij ook zelf, wanneer ze functionneren, leveran ciers van zulke stromen zijn! DE SIDDERAAL Een moderne electro-cardiograaf. Een proef, die menigeen zich zal herinneren, werd niet lang geleden in „Artis" vertoond. Daar kon men aan het opflikkeren van lampjes en het slaan van een Voltmeter constateren, dat de sidderaal eiectrische stromen nitzendt. Hoe vreemd het moge klin ken: zulke lichamelijke electriciteit heeft het moderne hart-onderzoek een enorme vlucht doen nemen. Het is hier de plaats om iets te vertellen over.... zenuwen, want de ze hebben met dit alles veel te ma ken. Wanneer men zich brandt b.v. aan de vinger, dan is er tussen het moment dat het incident plaatsvindt en dat waarop men constateert (au')' dat men zich gebrand heeft, een bijna onmeetbaar korte tussenpoos Het is alsof er iemand op 'n belknopje heeft gedrukt. Dan immers rinkelt ook bijna op hetzelfde moment de bel? Welnu, ons lichaam ligt vol met „leidingen'? die de verbinding vormen tussen elk' orgaan, elk deel van de huid, enz. enz. De knop van de bel is dan de plaats die men brandt. De draad is de ze: nuw die geleidt en de bel is het zich bewust-worden van de pijn. Sedert men over uiterst gevoelige eiectrische meetinstrumenten beschikt, weet men dat een rustende zenuw voort durend stroom levert. Er is echter nog meer. Wanneer een zenuw een prikkel geleidt, dan planten zich langs de as van de ze huw (die er, duizenden malen ver groot, net eender uitziet als een elec triciteitskabel) eiectrische stroompjes Voort. Dit zijn de zgn. „actiestromen". Al spoedig gingen de geleerden zoe ken naar middelen, om deze stromen te meten. Na enkele minder geslaag de pogingen, vond de Nederlander, prof. W. Einthoven de snaargalvano meter uit. Deze uitvinding had zulke verstrekkende gevolgen voor de we tenschap. dat prof. Einthoven in 1924 de Nobelprijs van dat jaar kreeg. EERSTELING De snaar-galvano-meter zag er al dus uit: Tussen de twee polen van een sterke magneet hing prof. Eintho ven een dunne, verzilverde kwarts draad op. Wanneer er een eiectrische stroom door de draad ging, al w__ deze nog zo gering, dan nam de draad ten opzichte van het magneti sche veld een andere stand in. Het zelfde gebeurt in een electro-motor. Daar draait het anker in het magne tische veld rond. De bewegingen naar links of rechts van de draad, konden gefotografeerd worden, als men haar een schaduw liet werpen op een draaiende filmband. De electro-cardiografie was gebo ren. Er werden betere en nauwkeu riger apparaten gemaakt, maar het belangrijkste was, dat er een principe was. waarop men kon voortbouwen. Het hart is in wezen niets anders dan een zeer ingewikkeld geconstru eerde,, holle spier. Ook hierin ont staan dus eiectrische stromen. Laat men een electro-cardiogram van zijn hart maken, dan worden deze bij het modernste hartonderzoek opgevangen en door middel van zeer ingenieus uitgedachte toestellen zichtbaar en ook hoorbaar gemaakt. Doordat de hartspier bij haar functie met een zekere regelmaat eiectrische stromen produceert, kan men deze naar een bepaald systeem registreren. Immers, zowel bij het gezonde als het zieke hart, verlopen deze stroomstoten in een karakteristiek rhythme. Door tienduizenden van deze curven te ver gelijken, heeft men een zeker inge- wikkkeld standaardmode] gekregen met bepaalde tanden en golven. Aan de hand daarvan kan men conclusies trekken omtrent de toestand van een hart. Dit „eiectrische handschrift van het hart" kan men beschouwen als een der veiligste en meest nauwkeu rige diagnose-hulpmiddelen van de moderne geneeskunde. BIJ OPERATIES Tot de allermodernste toestellen be hoort >le electronenstraal-oscillograaf; een apparaat, dat wel wat aan een te levisietoestel doet denken. Hier teke nen de stroompjes die in het hart ont staan, zich als lichtende lijnen af op een beeldvenster. Men gebruikt dit toestel dikwijls bij operaties. De chi rurg kan dan, aan de hand van het cardiogram bepalen hoe de toestand van het hart is. tijdens de ingreep. Een zoemer klinkt .als de polsslag be neden een gevaarlijk punt komt. Ne derland kan er terecht trots op zijn, dat een Nederlands laboratorium de bakermat was van deze toestellen, die de mensheid tot zegen strekken. Wees prof. Einthoven de weg, dr Durrer en dr L. H. van der Tweel hebben het systeem verder ontwikkeld. Verder moeten wij zeker denken aan de instrumentmakers, die de uiterst ingewikkelde machines ver vaardigen naar de principes, die de uitvinders hen gaven. De instrument maker kreeg bv. tot taak om in de wand van een injectienaald, elf gaatjes te boren. Niets bijzonders zult ge denken. Maar als men u dan eens vertelt, dat de doorsnee van deze naald slechts 0,9 mm was? In die elf aparte gaatjes moesten elf afzonder lijke draadjes worden bevestigd, die stuk voor stuk geisoleerd waren. De draadjes werden verbonden aan de cardiograaf en zo kon men, als de naald in het hart werd binnenge- Hartactiestromen bij een normaal mens. We zien vier volledige hart slagen. Elke slag begint met een klein topje, de samentrekking van de boezem. Daarna volgt een gro tere top, de samentrekking van de spieren van de hartkamer. Ten slot te een platte top, waarin het hart weer in oude toestand geraakt. voerd, opmeten in welk gedeelte van het hart de stroom het hevigst was en hoe lang een stroomstoot aanhield. Zo ontstond, na talloze proeven, de electro-cardiograaf, die nu, dank zij de onbekende strijders in de labora toria, de lijdende mensheid ten zegen In sommige gevallen wijst het heftige bonzen of onregelmatig „pom pen" op een afwijking in het hart zelf. Voordat de hartspecialist tot be handeling van de kwaal, die achter de verschijnselen steekt, kan ko men, moet hij de aard van de afwijking vaststellen. Daarvoor staan hem tal van methoden ter beschikking, waardoor hij nagenoeg altijd een juist inzicht kan krijgen in de toestand van het hart. Bijzonder veel vrucht hebben de onderzoekingsmethoden, die gebruik maken van de eiectrische stroompjes, die elke hartslag begeleiden. Maar.... voordat de wetenschap zover was, ja zelfs voordat men van het bestaan van eiectrische stromen in het men selijk en dierlijk organisme wist, is er heel wat geëxperimenteerd. In „Met de band op het Hart", een uit- 29 Inzittenden VLIEGTUIG OMGE KOMEN Zaterdag j.l. is gemeld, dat een vliegtuig van de „Air Laos", dat zijn eerste passagier-vlucht maakte, met 26 passagiers en een uit drie koppen bestaande bemanning, in de omge ving van Loeang Prabang is neerge stort. Thans is bekend geworden dat alle 29 inzittenden om het leven zijn ge komen. Onder de passagiers bevonden zich vier vrouwen en een kind. Een der omgekomenen is de beken de schrijver over het Verre Oosten. Henri Deydier, die talrijke boeken over Laos het licht heeft doen. zien. Advertentie: Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie jodium en het pijnstillende benzo- caine. Een flesje NOXACORN, Antisep tisch Likdoornmiddel van 1.35 be spaart veel ellende. Prof, Gerretson stelt vragen HET EERSTE KAMERLID prof. Ger- retson heeft de minister-president ge wezen op een bericht in het maand blad Intelligence Digest van Novem ber 1954. Hierin staat het bericht, dat op 1 October j.l. tijdens het congres der Labourpartij in Scarborough (Eng.) een geheime conferentie aldaar is gehouden waaraan deelnamen de Zweedse minister-president dr Er lander, Attlee, Ollenhauer en dr Drees. Er zou gesproken zijn over het zoe ken van toenaderinig tot Moskou en na afloop zou Erlander sir Winston Churchill bezocht hebben. Erlander zou aangedrongen hebben op een ont moeting tussen Churchill en Malenkov. Tegelijkertijd zouden machtige groe- gave van de wekelijkse studiereeks IVIO, vertellen twee deskundigen, drs H. J. Jordan en J. Z. Baruch, de ge schiedenis van de electro-cardiogra fie. Boeiender verhaal kan men zich moeilijk denken. Het was in het mid den van de 18e eeuw, dat de Italiaan se anatoom en natuurkundige Luigi Galvani, bij toeval de werking van electriciteit op een dierlijk corpus opmerkte. Hij prepareerde op een dag voor bepaalde onderzoekingen een kikker. Hij peuterde met een kope ren en een zinken draad aan de spie ren van het dier, dat kort tevoren was gedood, en zag tot zijn verba zing dat deze spieren toen trillende bewegingen maakten. Hij concludeer de hieruit het bestaan van „dierlijk magnetisme", dat ook na cis dood nog in het dier aanwezig zou zijn. Als een der hoogtepunten van het Mariajaar heejt Monseigneur Am- leto G. Cicognani, Apostolisch De- legaat in de Verenigde Staten, on langs tijdens een speciale openlucht bijeenkomst bij het Washington Monument in Amerika's hoojdstad een H. Mis gecelebreerd. Naar schatting 150.000 mensen woonden deze plechtigheid ter gelegenheid van de 100ste herdenking van de dogmaverklaring van Maria Onbe vlekte Ontvangenis bij. Voor het eerst in de geschiedenis van de stad gaven zo velen van hun belangstel ling voor een kerkelijke bijeen komst blijk. Monseigneur Fulton J. Sheen, hulp-bisschop van New York en een bekend televisie- en radioredenaar, hield de feestpredi- catie en bracht hulde aan Maria, de beschermvrouwe van de Ver enigde Staten. De dikke militairen in het Ameri kaanse zevende leger in Duitsland moeten zich nu tweemaal per maand voor medische controle melden. Ve len zijn zo zwaar, dat hun physieke conditie mogelijk onder de door het leger gestelde maatstaf blijft. Zij zul len wellicht het advies krijgen min der te drinken. Door de Amerikaanse regering is in het kader van een programma voor het verstrekken van voedsel aan kinderen in Korea 12 millioen kilogram magere melkpoeder ter beschikking gesteld van het UNO- Kinderfonds. De eerste zeending van vijf millioen kilogram wordt tegen het midden van Januari in Korea verwacht. Hierdoor zal het mogelijk zijn gedurende zeven maanden aan 2.000.000 Koreaanse kinderen dage lijks een beker melk te geven. pen particulieren Erlander onder druk hebben gezet, om Zweden neu traal te doen blijven ten opzichte van de NAVO. Persoonlijk is hij tegen China zou vertellen, verbintenissen met het Westen. De beste oplossing zou naar zijn ge voel een overeenkomst met Rusland zijn, dat de grond zou wegnemen on der de voeten van hen, die Zweden bij het Westelijk blok wensen. Erlander zou daarom alles in het werk stellen om ratificatie der verdra gen van Londen en Parijs te voorko men door een nieuwe conferentie met de Sovjet-Unie te arrangeren. Prof. Gerretson vraagt, of de mi- nister-president dit bericht, voor zo veel hem zelf betreft, categorisch kan ontkennen. Op die laatste vraag kan geen ont kennend antwoord volgen, gelijk blijkt uit een kanttekening van „Het Vrye Volk". De Londense correspondent van dit blad had op 2 October al aangekon digd, dat di/Drees zou deelnemen aan een vertrouwelijke conferentie van socialistische prominenten te Scarbo rough. Die correspondent deelde me de, dat de bijeenkomst gewijd zou zijn aan een persoonlijk gesprek over de internationale toestand, doch dat er geen besluiten konden worden ge nomen. Verondersteld werd, dat Attlee ook iets van zijn reis naar Moskou en Zes leden van het corps orde en veiligheid, een dienst der gemeente Amsterdam op de luchthaven Schip hol, zijn door de Rijkspolitie, afde ling luchtvaart, gearresteerd onder verdenking van heling van dekens en kussens. Twee der arrestanten zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. De overige vier blijven in arrest voor een nader onderzoek. Advertentie) weg met DAMPO 3e EN 4e KLASSERS K.N.F.B. 3e KLASSE B. 11 9 0 2 Taxandria Uno Animo Heusden Zwaluw RKDVC WSC RKC GUDOK Hieronymus RKTVV Concordia SMG 10 11 11 11 9 10 10 9 10 9 11 1 6 2 5 2 2 1 6 3 7 18 28-10 16 34-12 14 26-20 12 23-19 12 19-19 11 18-20 10 20-21 7 13-27 6 15-19 6 30-31 5 14-28 5 15-32 3e KLASSE C. VOAB 11 8 2 1 18 Dongen 11 6 4 1 16 WVO 11 6 2 3 14 Baardwijk 9 6 1 2 13 BSC 11 6 0 5 12 Hero 9 5 1 3 11 DHV 7 2 2 3 6 VES 9 3 0 6 6 RWB 10 3 0 7 6 ODIO s 2 1 5 5 Virtus 9 2 1 6 5 Zierikzee 7 0 0 7 0 3e KLASSE D. Axel 10 7 1 2 15 RKFC 10 6 3 1 15 Hulst 10 6 2 2 14 N. Borgvliet 10 6 0 4 12 RCS 8 4 2 2 10 Zeelandia 9 4 2 3 10 Terneuzen 9 3 2 4 8 Hontenisse 9 3 0 6 6 Meto 8 2 3 3 7 Corn. Boys 8 2 15 5 Zeeuwen 9 13 5 5 Biervliet 10 1 1 8 3 9-13 14-23 16-29 5-29 23-8 22 15 32-18 17-21 23-16 17-17 26-21 19-24 12-14 19-24 20-30 22-24 4e KLASSE D. GSBW 11 9 1 1 19 32-10 Zaltbommel 10 6 2 2 14 33-19 OJC 9 6 0 3 12 32-13 Vljjmense B. 9 4 2 3 10 22-18 HKJVV 9 4 2 3 10 19-17 Haarsteeg 9 4 2 3 10 20-20 Ons Vios 8 3 3 2 9 20-20 Nevelo 9 3 3 3 9 24-26 Oisterwijk 11 3 3 5 9 23-29 Wit Zwart 11 2 2 7 6 22-39 SVG 9 1 2 6 4 14-26 Nieuwkuik 9 1 0 8 2 13-34 4e KLASSE E. TAC 11 9 0 2 18 26-8 Gilze 10 8 1 1 17 37-14 Veerse B. 10 8 1 1 17 34-14 Groen Wit 10 5 0 5 10 20-21 Madese B. 10 4 1 5 9 17-22 Were Di 10 4 1 5 9 17-22 TVC 10 •4 3 5 9 25-35 SCO 11 3 2 6 8 22-27 PCP 9 3 1 5 7 17-22 ZIGO 9 3 0 6 6 20-30 Boeimeer 9 2 2 6 5 14-29 Breda 8 1 1 6 3 11-25. S.C. Gastel Schutters Zundert Burgh Steenbergen RKVVU Halsteren NSV Kaaise Boys Grenswachters RSV HSC 4e KLASSE F. 1 1 9 10 10 9 10 10 9 10 10 8 10 9 0 18 15 15 13 11 11 10 9 30-21 34-13 27-18 20-17 24-21 22-15 17-16 26-38 24-27 24-27 18-20 13-55 Nog in de laatste vergadering van de vroede vaderen van Dongen hebben we het kunnen beluisteren: in de hoge regionen van de Haagse Departemen ten weet men niet of nauwelijks waar Dongen ligt en hoe er geleefd wordt en gewerkt! Een hoogst merkwaardige situatie! Dat bevreemdt temeer, wanneer men weet, dat de gemeente Dongen een dusdanige vitale gemeente is, dat het uitbreidingsplan, dat kort na de oorlog werd vastgesteld en dat berekend was op een groei van 25 jaar, thans na 8 jaar practisch zijn beslag heeft gekregen. Aan een dergelijk sprekend feit, behoeft geen commentaar te worden toe gevoegd. Want het bewijst zonder meer, dat Dongen een gemeente is zó vol boordevol initiatief en werkkracht, dat zij waard is gekend te worden. Op de eerste plaats in Den Haag. Men mag het dan een respectabel aantal vinden: 600 woningen, we wil len er echter direct aan toevoegen, dat het gemeentebestuur in Dongen zeer zeker verheugd, maar aller minst tevreden is. Het woningvraag stuk laat tevredenheid met betrek king tot de groeiende en zich uitbrei dende industrie beslist met toe. Maar ,irls een chapiter op zich. We bepalen ons ditmaal tot het uit breidingsplan van Dongen, omdat uit de realisering daarvan toch wel zon neklaar blijkt van welk een betekenis de groei van Dongen na de oorlog is geweest en nog is. Dongen is in acht jaar tijd uit het jasje gegroeid, dat het werd aangemeten en waarvan men dacht, dat bet voor de eerste 25 jaar wel zou passen. Het huidige uit breidingsplan werd in 1946 goedge keurd. In 1954 is ruim drie-vierde van Een van de pleintjes in de nieuwe woonwijken, waar de saaie rij van steen op speelse en verantwoorde wijze doorbroken is en het groen welig tiert. het plan werkelijkheid geworden. Het gevolg daarvan is, dat aan het Inge nieursbureau Siebers en Van Dael in middels opdracht werd gegeven over te gaan tot een algehele herziening van het uitbreidingsplan, zó, dat het in de behoefte van de eerst komen de 25 jaar zal voorzien. EN HOE! Er zijn daar in Dongen In enkele jaren tijds prachtige nieuwe wijken gebouwd. Niet zo maar wa.^rijen hui zen achter elkaar! Nee, inderdaad prettige w(jken, waarin het goed wo nen is. Die kunst verstaat men in Dongen, hetgeen overigens niet be hoeft te verwonderen, wanneer men ziet wat Dongen aan parken en plant soenen bezit. We zouden het bijna een Dongense specialiteit durven noemen en deze specialiteit is in de hele op zet van de verwezenlijking van het uitbreidingsplan na de oorlog gehand haafd gebleven. Men is dan in Dongen -zeer ver standig- begonnen met het opvullen van stukken bouwgrond, die min of meer binnen de bebouwde kom nog open lagen. Zo o.a. de omgeving van de Turkenberg. Maar al spoedig was verdere uitbreiding noodzakelijk en kilometers nieuwe straat moesten wor den aangelegd. Dat gebeurde in het Zuid-Oosten van de gemeente in de omgeving van de St. Jozefstraat. De St. Jozefparochie heeft trouwens het overgrote deel van de uitbreiding van Dongen moeten opvangen. Het woeste terrein van „De Bergen" viel aan de uitbreidingen ten offer. Er kwam echter een fraaie nieuwe woon wijk voor in de plaats met een aardig woningtype en natuurlijk het nodige groen. Nieuwe straten zonder groen zijn in Dongen welhaast niet mogelijk. In deze nieuwe buurt Werd ook het onderwijs niet vergeten en we hebben er een riante nieuwe St. Jozefschool zien verrijzen voor de jongens, die binnen afzienbare tijd met een gym nastieklokaal zal zijn uitgebreid. Ver der naar het zuiden had de derde en wel belangrijkste uitleg plaats, har monisch aansluitend op die in „De Bergen". Voor deze uitleg moet men bijzondere bewondering hebben, om dat die werkelijk een fleurig karak ter heeft en alle starheid mist, die men hier en daar bij de woningbouw wel pleegt aan te treffen. Rond aardi ge pleintjes - het Rozen- er. Tulpen plein - werden hier de weningen ge groepeerd en opgesierd mag men wel zeggen met groen, wat een zekere in timiteit geeft aan het geheel. De laatste hand wordt thans gelegd aan d deel van het uitbreidingsplan. Men zit hier aan de rand van het 17 ha. grote industrieterrein, dat hier voor de vestiging van de RIMI gereed ligt. DE LAATSTE HAP plan zijn andere facetten niet verge ten. Dongen mag immers met trots wijzen op zijn gemeentepark, waarin vogelvrienden zelfs een volière vol kleurige vogels hebben gezet. Dit park vormt een weelderig stukje natuur midden in de kom. Maar ook aan de ontspanning is gedacht en zo is er de aanleg van een zwembad in uit voering. Dit bad, dat up to date is, zal in Juni van het volgend jaar worden opgeleverd. Er zijn al weer plannen klaar om het fraaie 3 1/2 hectaren grote sportpark uit te breiden, waar w;e naast een prima voetbalterrein bijzonder mooie hockeyvelden en ten nisbanen aantreffen. Dat alles kwam en komt tot stand in het groeiende Dongen. We hebben dan nog niet gesproken over b.v. de riolering, die gelijke trea houdend met het uitbreidingsplan volledig op peil werd gebracht, over herstrajin- gen, aanleg van rijwielpaden. Er is voor enkele millioenen guldens werk onder handen 'geweest in de laatste paar jaar. In 1953 b.v. kwamen van gemeentewege woningen gereed of in aanbouw voor een bedrag van f 1.100.000. Daar staat een particuliere bouwbedrijvigheid tegenover van 1.055.530 in hetzelfde jaar. Het ziet er niet naar uit dat de investeringen in Dongen de eerste jaren minder zul len worden. Integendeel. Want de Dongense groeikracht is niet te stui ten! Dongen bouwt niet alleen woningen, maar draagt er bovendien zorg voor, dat de plaats zijn riante uiterlijk behoudt. Daartoe maakt men kwistig gebruik van beplanting en klimop. De activiteiten zijn nu verplaatst ten Noorden van de Hoge Ham en de St. Jozefstraat. De doorbraak vanuit de Hoge Ham naar de Bollekenssteeg is reeds een feit geworden. Deze uit leg wordt weer echt Dongens opgezet, breed en ruim met de nodige groen stroken. Trouwens in di: gedeelte moet men wel ruim zijn, want daar zal binnen afzienbare tijd de fraaie nieuwe R.K. Huishoudschool gaan verrijzen en wellicht ook de nieuwe HBS. Het is intussen al wel duidelijk geworden, dat men met deze door braak niet zal kunnen volstaan, zodat volgend jaar de doortrekking vanaf de Dr. Poelsstraat naar de Biezen een feit zal worden. Er is nl. grote behoef te aan middenstandsbouwterreinen en daarvoor is het bouwterrein achter de Hoge Ham gereserveerd. Intussen is men momenteel druk doende met de uitleg achter de St. Jozefstraat, waar circa 1500 meter nieuwe straat in wording is. DiAerse plannen voor wo ningbouw staan voor deze nieuwe uit leg reeds op stapel w.o. ook verdie- pingenbouw. En dit project samen met dat achter de Hoge Ham vormt dan de laatste hap van hst uitbreidings plan. dat acht jaar geleden, berekend voor de tijd van 25 jaar. werd vastge steld. Bij deze geweldige activiteiten bjj de realisering van het uitbreidings-

de Stem | 1954 | | pagina 7