Boheems glaswerk wordt thans in W est-Duitsland gemaakt Concierge Fred Schartzwalder werd een vermogend man Klokken die duizendsten van seconden aangeven Verpleegprijzen zullen stijgen Na jaren zwoegen de beloning Besprekingen voor tienjarenplan DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 Fabrieken gingen in koffertje over de grens WEDEROPBOUW VAN WERELD BEROEMDE INDUSTRIE Langzaam opgebouwd Nooit een minuutjeachter Zes Egyptenaren terechtgesteld Wrakstukken van „Westward Ho gevonden Radio-activiteit in een rotstuintje Bekendmaking. twee winkelmeisjes REIS te GOES per STADSBUS PIANO'S VLEUGELS DIENSTMEISJE gevraagd VERLOREN: dames polshorloge 10) moderne lyn volgt de mode op de voet met De best gesorteerde corset-speciaalzaak (Van onze correspondent) DE KLEINE» STEVIGGEBOUWDE MAN, in hemdsmouwen en pullover, doet ®®jder aan een werkbaas denken, dan aan de leider van een wereldbekend bedrijf. Hij past volkomen in het met een schrijftafel en een paar kasten karig gemeubileerde fabrieksbureau in dit kleine West-Duitse dorp, waarin echter een voorwerp hangt, dat hier volkomen misplaatst aandoet: een prachtige kristallen kroonluchter, een grote fonkelende kristallen bol waaruit zes ge bogen armen, die ieder op een plat, welgevormd kristallen blad zes electrische kaarsen dragen. De luchter fonkelt en glanst en past zo helemaal niet in dit kale vertrek; kristallen kroonluchters roepen herinneringen op aan feestelijke za en, mooi-gemeubileerde vertrekken. De kleine man achter het schrijfbureau volgt glimlachend mijn blik: „U hebt gelijk", zegt hij, .kroonluchters zijn evenals Perzische tapijten van een niet aan tyd of mode gebonden schoonheid". En dan vertelt hij mij de geschiede nis van de vlucht, de zwerftochten en de wedergeboorte van zijn bedrijf. „Wij zijn hier allemaal uit Haida en Steinschönau in Noord-Bohemen af komstig, en U weet wel, dat de glasin dustrie uit deze streek wereldberoemd was. Toen wij na de oorlog werden uitgewezen, gingen we met een kof fer over de grens, in werkelijkheid namen we de gehele industrie mee. Het echte Boheemse kristal, dat onze voorvaderen generatie na generatie maakten, wordt vandaag de dag in Duitsland gesmolten. De technici en de vaklieden zijn allemaal met ons meegekomen. Hetgeen thans in Tsje- cho-Slowakije wordt gemaakt, is slechts een surrogaat. Men heeft daar de kwaliteit niet kunnen handhaven, omdat het procédé van oudsher geba seerd was op grondstoffen, chemica liën en ontkleuringsmiddelen uit de Duitse industrie. Wij zelf kwamen in 1945 eerst naar de Sovjet-zone. Maar spoedig zagen we in, dat wij daar niet opnieuw zou den kunnen opbouwen, hetgeen wij hadden verlopen. Ik zelf vindt een leven zonder persoonlijke zekerheid en vrijheid ondragelijk. Wat wij hier in zes jaar tot stand hebben gebracht, hadden wij daar nooit kunnen berei ken. Hij houdt even op en bladert in een vakblad. Dan laat hij mij een foto van een kroonluchter zien: „Nu denkt U misschien wel, dat dit een kroonluch ter uit de tijd van Maria Theresia is, die in het kasteel Schönbrunn hangt. Dat is niet zo. Deze kristallen, kroon luchter is bestemd voor een moskee in Damascus. Wij kregen de opdracht op de jaarbeurs aldaar, waaraan wij deelnamen. Zoals U weet, maken wij eigenlijk nog hetzelfde als driehonderd jaar geleden. Deze kroonluchter voor Damascus is 2.20 meter doorsnee en bestaat uit ongeveer 8000 kristallen deeltjes. Na jarenlang werken zijn wij thans weer zover, dat wij ook derge lijks pronkstukken kunnen vervaardi gen. Zjj worden dooi: binnen- en bui tenland verlangd bijna 75 procent van onze productie- wordt uitgevoerd voor schouwburgen, feestzalen, pa leizen en kathedralen. EEN BURGEMEESTER VOL BEGRIP „Waarom hebt U zich nu juist in deze plaats gevestigd?" vraag ik hem. „Omdat wij hier een actieve en be grijpende burgemeester vinden, die ons verzekerde, dat hij direct aan vijf tig van onze' mensen onderdak kon verschaffen. Dat deed hij ook. Hij gaf ons, toen we uit de Sowjet-zone kwa men, een oude wagenloods. Daarin zijn we begonnen. Dit fabrieksgebouw hebben we intussen zelf gebouwd. Er is een metaalgieterij in, vier werkplaatsen voor metaalverwerking en een galvaniseerinrichting, zodat wij alle metalen onderdelen, de ranken en de bladeren zelf kunnen vervaardi- een. En het kristal komt uit een paar glasblazerijen hier in West-Duitsland, die volgens onze opgaven werken en dus het voor-product vervaardigen. Je moet aldoor weey met nieuwe inval len en ontwerpen komen. Want ook wij zijn natuurlijk gemoderniseerd en met ons moderne werk ietwat aan de mode onderhevig, terwijl wij ons na tuurlijk ook aan de behoeften van de buitenlandse markt moeten aanpassen. De klassieke kristallen kroonluchters worden echter door mode noch tijd beïnvloed." Nog aan het begin van deze eeuw waren kristallen kroonluchters het pri vilege der vorstenhuizen. Zij verhoog den de praal in kastelen en paleizen en kostten bijzonder veel geld. Uit het met de hand vervaardigde product is inmiddels een industrie gegroeid, waarin door serie-productie en ratio nele werkmethoden kristallen kroon luchters worden vervaardigd, die ook binnen het bereik van gewone sterve lingen liggen. Maar een zesarmige moderne kroonluchter kost toch nog altijd 300 DM. yroeger gingen uit Noord-Bohemen, waar deze industrie de grootste bloei kende, talloze pronk stukken naar al\ delen van de we reld. Na de oorlog werd de door het uitwijzen van de meeste bewoners van dit gebied, onderbroken traditie in West-Duitsland voortgezet en zulks met succes. GELD NIET DE HOOFDZAAK Heeft U voor de opbouw van Uw bedrijf ook van staatswege financiële steun gekregen?" vroeg ik tenslotte. De kleine man staat op en loopt ach ter zijn schrijftafel op en af. ,.Weet U", antwoordt hij peinzend, „om het geld ging het niet zo zeer. Bepalend waren de mensen, die met ons mee werkten. Hun wilskracht, hun ge duld, hun uithoudingsvermogen en hun werkkracht. Daarop kwam het aan. Zij gaven zichzelf en alles wat zij in hun hoofden en handen hadden meegebracht ging daardoor niet verlo ren. Zeker, we hadden eens een keer dringend 50.000 DM nodig. Ik ben toen naar" Bonn gereisd en het heeft me heel wat mqeite gekost dat geld te krijgen. Ik kreeg het, en achteraf hoorde ik toen, dat ik het zonder meer direct hier bij de spaarbank had kun nen krijgen. De plaatselijke autoriteiten helpen ons, omdat wy arbeiders tewerkstellen en belasting betalen. Natuurlyk zijn wij tevreden over de officiële maat regelen, die voor vluchtelingen en vluchtelingenbedryven bestaat, voor al over de gunstiger belasting-rege ling. Wanneer die blijven bestaan, dan is dat voor ons voldoende ondersteu ning." Buiten is het al donker. De nog niet geplaveide weg, die naar de fabriek leidt is glibberig en week door de re gen. In de flits van de schijnwerpers van mijn wagen zie ik het fabrieksge bouw. Er is geen mens op straat. Het dorp schijnt al te slapen .In de fabriek echter werken nog vele handen aan een reusachtige kristallen kroonluch ter voor een moskee in Damascus. En terwijl ik wegrijd denk ik er over, dat ondanks nood en gevaar, oorlog en vrede, ondanks vergane glorie, het menselijk verlangen naar schoonheid, feestglans, licht en vreugde onver woestbaar blijft. velingen in de dampkring schuld zyn aan onnauwkeurigheden by de waar neming. Ofschoon in het Marine Observa torium verschillende soorten telesco pen aanwezig zijn is toch het meest practische instrument voor de tijdsbe paling een fotographische zenith-kij- ker van eenvoudige constructie. Het is een kort instrument van grote diameter, waarmede de sterren worden gefotografeerd wanneer zij het zenith dicht passeren. 100.000 TRILLINGEN De tijd, die 't dagelijks leven van ons allen beheerst, wordt door de omwen- teeling van de aarde bepaald. Eén volledige omwenteling van de aarde om zijn as is een dag; deel dit door 24 en men verkrijgt een uur. Dat ziet er eenvoudig genoeg uit, maar het is geenszins zo eenvoudig als het op het eerste gezicht schijnt. De bewegingen van de Aarde zijn vrij onregelmatig. Het tempo van de omwenteling schommelt om een be paalde waarde en onze aarde be schrijft ook op zijn tocht door de ruimte, een niet volkomen regelma tige baan. Dit is voor de gewone man van niet zo heel veel belang maar wel voor geleerden of commerciële instel lingen, die voor het geven van tijd seinen of bij onderzoek in verband met geographische metingen, een ac curate tijdaanwijzing moeten hebben. In zulke gevallen is een seconde vaak een lange tijdsduur en komt het aan op zeer kleine onderdelen van een se conde. Een juiste tijdsaanwijzing is even eens van groot belang voor zeevaren den en vliegers. Op schepen en in vliegtuigen moet men elke twee uur gedurende de gehele dag en nacht een nauwkeurig radio-tijdsein kunnen op vangen en dit is tegenwoordig ook mogelijk. Omdat in de eerste plaats de Zee macht behoefte had aan een uiterst accurate tijdsbepaling is dit in de Verenigde Staten reeds meer dan een eeuw lang de taak van het Marine- Observatorium in Washington, D. C. waar de tijd tot in durzendsten van een seconde nauwkeurig wordt be paald en van waar tijdseinen per ra dio worden gegeven aan schepen, vliegtuigen en regerings- en particu liere instanties. In het Observatorium wordt de tijd bepaald door middel van waarnemin gen van een aantal sterren. Waarne mingen van, de zon zijn niet accuraat Deze standaardklokken zijn zo genoeg, omdat onder meer om 12 uurnauwkeurig dat de afwijkingen van in de middag, wanneer de waarne- de sterretijd niet meer dan één dui mingen verricht moeten worden, wer- I zendste seconde per dag bedragen. Inplaats van een oculair bevindt zich aan het ondereinde van de „kij ker" een klein kommetje met kwik zilver. Wanneer het licht van een ster door een lens aan het boveneinde van het instrument valt wordt het door het oppervlak van het kwikzil ver teruggekaatst en geworpen op een kleine fotografische plaat, die zich dicht onder de lens bevindt. Te gelijkertijd wordt door een apparaat je, de chronograaf, zowel het tijdstip van de belichting als het electrische sein. voortgebracht door een van de standaardklokken van het Observa torium, geregistreerd. Op deze wijze wordt het tijdstip van het passeren van de ster binnen een fractie van 'n'seconde bepaald. Door de klokketijd te vergelijken met de theoretisch berekende tijd van de doorgang van de ster kan de juiste tijd uiterst nauwkeurig worden vast gesteld. De standaardklokken in het Obser vatorium hebben geen slinger of schakelrad; zij worden gereguleerd door middel van kwarts-kristallen. Een klein kwartskristal, opgesloten in een luchtledige buis en op constan te temperatuur gehouden, maakt on geveer 100.000 trillingen in de secon de; hiermede wordt een electrische stroom geregeld, die 't uurwerk van de klok aandrijft. Door de voorgenomen salarisverho ging voor het verplegend personeel per 1 Januari a.s., zal het nodig blij ken, de verpleegprijzen in de particu- culiere ziekenhuizen te verhogen, zulks eveneens per 1 Januari. De ver hoging zal variëren van f 0.75 tot f 1.25 per verpleegdag. Dit werd ons van zeer bevoegde zijde meegedeeld. Van dezelfde zijde maakte men er ons op atten, dat eer dere berichten over de salarisverho ging voor verplegenden grote misver standen kunnen verwekken. Dc per centages, welke in de bedoelde be richten werden gegeven, nl. 100 voor leerlingen en 35 voor gediplomeerden, waren gebaseerd op onjuiste vergelij kingen. In werkelijkheid is het zo, dat de netto-verhogingen voor de leer- l'ngen nog beneden de 30 pet. zullen liggen en voor gediplomeerden nog geen 15 pet. zullen bedragen. Zeven personen, die aan het hoofd zouden hebben gestaan van geheime cellen van de Mohammedaanse broe derschap in Egypte, zijn voor het tri bunaal gebracht wegens samenzwe ring tegen de regering en de veilig heid van de staat. Zes andere Mohammedanep, onder wie de man die de aanslag op premier Nasser pleegde, zijn gisteren opgehan gen. De aanslagpleger zei. toen de strop om zijn hals werd gelegd: Allah vergeve mij mijn zonden. Wij beho ren tot Allah en keren tot Zijn ko ninkrijk terug." Telkens als er een vonnis was voltrokken, werd er bo ven het gebouw waar de terechtstel lingen plaats vonden, een zwarte vlag gehesen. In Pakistan zal Vrijdag een Moham medaanse protestdag worden gehou den, naar aanleiding van de vonnis sen tegen Mohammedaanse leiders in Egypte. ,D Het 400 ton metende Nederlandse motorschip „Westward Ho", dat sinds 29 November vermist wordt, zou vol gens nieuwe aanwijzingen ter hoogte van Drigg gezonken kunnen zijn. Drigg ligt aan de Ierse Zee, tegen over het eiland Man. Er zijn luiken, deuren van hutten, een loopplank, een boothaak en een roeiriem aan het strand gevonden, die naar men gelooft van het schip af komstig zijn. De „Westward Ho" had elf perso nen aan boord. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen). Geboren: Catharina, dochter van Hr. en Mevr. Drostv. d. Heide, Breda. Verloofd: C. Teeuwen en L. Brenninkmeijer, Tege- lenLonden. Overleden:?. Jonkers, 64.jaar, Tilburg. J. van Wijn gaarden, 82 jaar. Blerick, G. Bolsius, 67 jaa.r Schijndel. Dr. D. Steenhuis, 67 jaar, Lei den; W. van Splunder, 74 jaar, Ridderkerk. Op Donderdag 9 Dec. a.s hoopt mijn lieve man, vader behuwd-, groot- en over grootvader, de heer F. van Dierendonck zijn 85ste geboortedag te vie ren. Dat hij nog lang ge spaard mag blijven is de wens van zijn dankbare vrouw, kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Groede, Straatweg December 1954. 637-c Voor de vele blijken van belangstelling en cadeaux welke wij bij ons huwelijk mochten ontvangen, betuigen wij, ook namens wederzijdse ouders en familie, onze har telijke dank. A. Annaert A. Annaert-Maas Hengstdijk, Pla-ttedijk 5. HPOALS VEEL MENSEN, die in het laagland geboren en getogen zijn, kwam Fred Schwartzwalder nogal onder de indruk toen hij voor het eerst de vervaarlijke rotspieken van de Rocky Moun tains zag. Dertig jaar geleden verhuisde hij met zijn jonge vrouw Martha van het prairiegebied in de Amerikaanse staat Iowa naar het plaatsje Golden in Colorado. Zozeer werd hij door de bergen geïmponeerd, dat hij iedere vrije dag besteedde aan ontdekkings tochten in de vrijwel ontoegankelijke rotsspleten van de Rockies. Hij vond er merkwaardige brokken steen en bracht die mee naar huis om ze zijn vrouw te tonen. En eigenlijk zonder dat hij het zich realiseerde werd hij amateur-geoloog. Zijn huiskamer en ook het voortuintje van zijn huis versierde hij met de vondsten, die hij in de bergen had gedaan Ter bespreking van het tienjarenplan, dat voor Suriname werd opge steld, arriveerde in de nacht van Maandag op Dinsdag op Schiphol, de contactcommissie van dit plan uit Suriname. De heren zullen hier voor namelijk besprekingen voeren over de financiering vau het plan, dat voor Suriname van het grootste belang belooft te worden. Het beoogt n.l. het bereiken van economische zelfstandigheid van Suriname en voor ziet daartoe in een aantal projecten op het gebied van o.m. landbouw, veeteelt, visserij, mijnbouw enz. Na de aankomst op Schiphol voor het vliegtuig, op de trap v.l.n.r. de heren J. Pengel, H. M. C. Bergen en J. Lachman. Voorgrond v.l.n.r.: de heren A. J. Mac May, J. Rens en H. S. Radhakishun. De heer Bergen is voorzitter van de Staten van Suriname, de andere heren zijn lid van deze Staten. „GELD INTERESSEERT ME NIET." In 1950 besloot Fred Schwartzwal der een geiger-teller aan te schaf fen: het instrument dat sporen van radio-activiteit in de grond regi streert en een belangrijk hulpmiddel is bij het zoeken naar uranium. Hon derd dollar kostte zo'n apparaat, maar omdat Fred geen honderd dollar had, maakte hij. als concierge van de mid delbare school in het stadje, de nodi ge overuren en op die manier kreeg hij het geld bijeen. Mannen blijven kinderen, zegt men. En Fred maakte geen uitzondering op deze regel. Zodra hij zijn appa raatje in huis had, begon hij ermee te experimenteren. Hij probeerde het op de rotsstenen in zijn tuintje en onmiddellijk sloeg de wijzer uit. Fred kon zich evenwel niet meer herin neren waar hij het stuk steen, dat de ze reactie teweeg bracht, gevonden had. Drie maanden lang zocht hij alle plekjes op waar hij eens was ge weest en tenslotte, op een Zondag middag, ontdekte hij de plaats wapr hij de steen had weggebroken: een uitstekende rots op Indian Head Mountain. „De geiger-teller ging te keer als een stuk vuurwerk", vertel de hij later. „Overal waar ik ermee werkte, reageerde het ding onmid dellijk". Fred slaagde erin het stuk grond te huren van de farmer die het in eigendom had, onder conditie dat hij 15 procent van de opbrengst aan hém zou afstaan. Onmiddellijk be gon hij te graven. WANHOOP NABIJ Het Bestuur van het Wa terschap „De Verenigde Pol ders van Ossenisse" maakt de onderhoudsplichtigen van slo ten bekend dat deze vóór 25 December a.s. moeten zijn gereinigd van al het daarin wassend onkruid. Bij weigering zal zulks ge schieden voor rekening van de onderhoudsplichtige. Ossenisse, 6 December 1954. Het bestuur voornoemd, E. G. M. de Waal, Dijkgraaf, R. G. A. Hermans. Ontvanger-Griffier. staat te stellen zijn experimenten trouw te blijven. Ze deed dat met liefde en plezier omdat ze in het werk van haar man geloofde. Fred verloor de moed niet. Hij baande een weg van vier mijl naar de plaats waar de geiger-teller de nabijheid van uranium had geregistreerd. En toen hij de basis van de rots in kwes tie had bloot gelegd, moest hij er een gang van twintig meter graven om bij de ertsader te geraken. Twee keer stortte de mijngang in, de der de keer lukte het en Fred wist een stuk erts vrij te maken van respec tabele afmetingen. FRED SCHWARZWALDER Geiger-teller ging tekeer De moeilykheden echter waren nog niet voorbij. Fred was doodop. Hij kon niemand vinden die hem wou helpen om het erts naar heneden te brengen. Hij had schulden gemaakt om het werk te kunnen bekostigen en zelfs toen hij 50 procent van de erts-opbrengst bood aan degene die hem zou assisteren, slaagde hij niet in zyn opzet. Iedereen dacht, dat hij met een halve idioot had te doen. Toen Fred de wanhoop nabij was, kwam er onverwacht hulp van zijn zoon. Die had in Californië 400 dollar geleend om zijn vader van dienst te kunnen zijn. Het bedrag was juist genoeg om een aanzienlijke hoeveel heid erts naar beneden te brengen en het te verzenden naar de atoom deskundigen in Salt Lake City. Drie weken lang kon Fred Schwartzwal der amper eten of slapen. Toen. op een gezegende morgen, vond hij een enveloppe in de bus, waarin twee chêques waren gevouwen, ieder goed voor 6000 dollar. Voorts kreeg hij de mededeling dat in zijn mijntje het hoogwaardigste uraniumerts was ge vonden dat men tot nu toe had ont dekt. RIJKDOM Hij had niet veel verstand van de techniek der mijnen. Drie jaar lang zwoegde hij in het zweet zijns aan- schijns. Hij had geen andere gereed schappen ter beschikking dan een pikhouweel en een goedkope, pneu matische boor. Zijn baantje had hij eraan gegeven en zijn vrouw moest werkhuizen zoeken om haar man ir*| gen dat ik de rijkste ertslagen explo t rlnllnn „Bn „4 w, .r, 4 J 1 t I 7 i r.^1C 4 ^1- Vorige week, na een jaar van des kundig werken, kon Fred meedelen dat hij een rijk man was geworden. Zijn uranium had hem al 125.000 dol lar opgebracht en tienduizenden ton nen erts lagen nog op uitgraving te wachten. „De atoom-commissie", zei hij, „noemt me een pessimistisch man omdat ik me geen ongebreidelde il lusies maak over de mijn. Ze zeg- reer die er in de Verenigde Staten te vinden zijn. Maar het kan me weinig schelen. Het geld is niet het belangrijkste voor me. Ik ben blij dat ik uit mijn zorgen ben, maar wat ik als resultaat van 25 jaar werken zie is niet mijn rijkdom. Het is de vondst van een mineraal dat ik aan mijn verzameling toe kan voegen". Fred zijn vrouw beaamde die uit lating van haar man. „We zijn toch te oud", zei ze, „om onze levenswijze nog te veranderen. Ik ben blij voor Fred dat hij nu al zijn tijd aan de geologie kan wijden". Gevraagd in winkelbedrijf te Hulst: 17 jaar of ouder. - Prettige werkkring. Goede condities. Brieven onder no. 65670-O, Dagblad De Stem, Hulst. GEMAKKELIJK GOEDKOOP Dwars door de stad, via de Markt naar plan Oost. Standplaats aan het station. Dienstregelingen aan de bus verkrijgbaar. Stadsautobusdienst „Goes". BLÜTHNER SCHIEDMAYEP. RIPPEN FEURICH BROADWOOD CHALLEN e.a. Komi U **n» naar »naa toonka mer» GOLDSCHMEDI1VG GOES Lang* Kerkstraat 41 bij advocaat, gezin 4 kinde ren, in post slapen. Hoog loon liefst boven 20 jr. Meerdere hulp aanwezig. Schrijven Justitiestraat 31, Antwerpen Tel. 37.62.62. 648-oo te Hulst, op Dinsdag 7 Dee. Tegen beloning terug te be zorgen bij: Th. Boeijkens, Hulsterweg 149, Telef. 7 Terhole. 651-0 Bent U overdag ze-1 nuwachtig en gejaagd I en nemen 's nachts Uw zorgen een enorme omvang aan NEEM DAN NEUROTONIC Het praeparaat, dat I Uw zenuwen tot ont- spanning brengt, zon der deze te verdoven. Verantwoord en on schadelijk. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisterijen. Deze vlot'e japon van effen stof valt op door de moderne lijnen. De onderkant van de laag Ingezette mouw neeft een klein splitje. De rug is even bloesend. Jeugdig staat de op staande kraag en de aparte stik sel en knoopgarnering op het voorpand. B?nodigd voor 104 cm. bovenwijdte 2.50 m. stof van 140 cm. breed. Patronen verkrijgbaar voor 98, 104 en 110 cm. bovenwijdte ad 0 75. Plak op een briefkaart 75 et. extra aan postzegels en verme.d duidelijk het nummer en de ge wenste bovenwijdte. Het adres luidt: „Bella" Patro nen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Dit model is overgenomen uit „Bella" het Nieuwe Modeblad. IC 10794 DEBUTANTE, welke op ideale wijze de natuurlijke, ronde bustelijn ver wezenlijkt en wijde diepe halsuit snijdingen mogelijk maakt. Als steeds bieden wij U het nieuwste en het beste dat er over de ge hele wereld gebracht wordt. Maak kennis met onze unieke col lectie in onze rustige, comfortabele paskamers. AMSTERDAM - Kalverstraat 136 - Tel. 48178 UTRECHT - Oude Gracht 141 - Tel. 11314 HAARLEM - Gr. Houtstr. 10 - Tel. 12053 NIJMEGEN - Broerstraat 64 - Tel. 20519 BREDA - Ginnekenstr. 1 - Tel. 7658 TILBURG - Heuvelstr. 49 - Tel. 21098

de Stem | 1954 | | pagina 6