ICE Van Zutfen begreep zijn besluit, toen bij naar Canada trok ChefarmeA WENDE Betere bestrijding van pijnen en griep! Evenwichtigheid: de beste „sponser" j Opperhoofd RADIO Het huis met de duizend kaarsen 8 altijd liteit! Gunstige resultaten DE frontvorming van K.S.Q.- parlement met de Hoge Auto riteit tesamen tegen de afbraak- politiek der regering van Mendès- France zou ijdel, om niet te zeggen lachwekkend mogen heten, wan neer het beleid van de door het parlement gesteunde Hoge Autori teit niet op voor al de deelnemende landen gunstige resultaten zou kunnen wijzen. We zijn hiermede tot de tweede vraag gekomen, waar op een bevredigend antwoord kan worden gegeven. Niet veel wijzer AT EEN 1 ONDERLUKE ERELD Mensendie leven onder het vraagteken Str op Ik woon vlak bij een scheepswerf nger man ei is! veel 1 ple* omdat tondef >t de ve iet» lare f IXROLEREN :iNGZAKEN GEBIED HULST. DA is een vaei- er no. 64645 bur. kijkt.... or zijn oi, ge- l ■ïeefl en zelfs in t stoort rk levert de tel- ienen is lotsbaor jewijzen k maakt ;rkt, dat blijven. >0-82082 CR STEEN ynêaqsrjfor.M t achteruit of uitwin wagen 1WEEDE BEAD WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 Met begrijpelijke trots kon prof. A. Coppé als vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit verklaren, dat in anderhalf jaar tijds een uitbreiding van 40 procent voor het handels verkeer in staal tussen de zes K.S.G.-landen en van 70 procent voor dit handelsverkeer in steen kool is bewerkstelligd. Juist op het ogenblik, dat er in Amerika een inzinking heerste, heeft de opening van de gemeenschappelijke K.S.G.- markt het de West-Europese pro ductie mogelijk gemaakt zich te ontwikkelen met een tot dusver ongekende stabiliteit. Klinkt dit niet als een fanfaro nade, vooral in het licht der ver zekering van prof. Coppé, dat ieder van de zes landen der K.S.G., het zij als producent, hetzij als consu ment, op het ogenblik reeds voor deel heeft van de gemeenschap pelijke markt? yr/ELNU, ziehier concrete voor delen voor Nederland, waar van niet weinigen geneigd waren te denken, dat het meer offerde dan profiteerde: Tegenover een steenkooluitvoer naar andere K.S.G.-landen van ge middeld 20.000 ton per maand in 1953 staat een uitvoer in 1954 van een maandelijks gemiddelde van 60.000 ton voor het eerste kwartaal, van 70.000 ton voor het tweede kwartaal en van 105.000 ton voor het derde. Wat de invoer van steenkool uit de andere K.S.G.-landen betreft, is het beeld even bemoedigend. In 1953 werd een maandelijks gemid delde van 286.000 ton ingevoerd, en in 1954 eenzelfde gemiddelde in het eerste kwartaal van 330.000 ton, in het tweede kwartaal van 389.000 ton en in het derde kwartaal van 376.000 ton. Nederland profiteerde van prijs daling in Duitsland en van afschaf fing der dubbele prijzen in België. De prijzen van de Belgische steen kool zijn nu op hetzelfde peil ;e- bracht van die in Nederland en Duitsland. Nederland levert zelf thans steenkool aan Frankrijk, aan België en Luxemburg, zelfs aan Duitsland. Wat het staal betreft, zijn de re sultaten nog sprekender. In 1952 produceerde Nederland gemiddeld 57.000 ton per maand, in 1953 was dit maandelijks gemid delde 74.000 ton en in 1954 steeg dit tot 77.000 ton. Welnu, hiervan leverde Nederland aan andere K.S.G.-landen 5,7 over 1952, reeds 9,8 over 1953, en over 1954 in het eerste kwartaal 12,9, in het tweede kwartaal 21,9, in Juli 20,4 en in Augustus 28,6. U)E cijfers die ons door de Hoge Autoriteit werden verstrekt spreken wellicht minder duidelijke taal dan zij verdienen, omdat aan de hoogconjunctuur in Europa nu eenmaal een toeneming van im- en export gepaard gaat. Daarom zij ten overvloede er aan herinnerd, dat Nederland thans bevrijd is van allerlei discriminerende maatrege len, waarmede het, zonder het be staan der gemeenschappelijke markt van de K.S.G., zou worden gehin derd, en dat het bezwaarlijk een vergoeding daarvoor zou kunnen vinden in de import uit Amerika, omdat de vrachtprijzen per zee schip de laatste maanden met 50 pet zijn gestegen. CR is in de Tweede Kamer aan dacht geweest voor de belangen van West-Brabant, welke zo grote lijks geschaad worden door het uit blijven van een beslissing inzake het Moerdijkkanaal-project Steen- berghe-Van Cauwelaert. De heer Maenen van de K.V.P. wenste zich van elke suggestie omtrent het een of andere plan te onthouden, maar drong wel aan op een beslissing, hoe dan ook! De heer Dngelbertink, eveneens van de K.V.P. ging er nader op in en'schetste, hoe de aanleg van de Rijksweg Moerdijk-Roosendaal moet blijven wachten evenals de verbetering van de haven van Ber gen op Zoom; hoe er maar zeer beperkt gewerkt wordt aan de Markverbeteringswerken en aan de werken Zuidelijk van de Amer, terwijl de Biesboschwerken prac- tisch stilliggen. Deze afgevaardigde was van mening, dat tal van water staatkundige en verkeerstechnische problemen in dit gebied opgelost kunnen worden onafhankelijk van het project Antwerpen-Moerdijk. Hij zou van de bewindsman op dit punt gaarne concrete mededelingen ontvangen. Heeft hij die gekregen? De verslagen waren in dit opzicht niet erg duidelijk. Nu we het ant woord in de Handelingen hebben gelezen, is het nog niet erg duide lijk. De minister vindt het een zeer moeilijk probleem. Hij zal spoed be trachten met het horen van be langhebbenden. Hij is het er mee eens, dat West-Brabant ook zonder een beslissing over de kwestie van het Antwerpen - Moerdijkkanaal dringend hulp nodig heeft. Er kan onafhankelijk van dit project iets geschieden in West-Brabant. Maar dan brengt de minister de vraag naar voren: Levert dit rendement op, wanneer de plannen zijn gerea liseerd?.... De heer Engelbertink interumpeerde: „In sociaal op zicht leveren zij nu zeker rende ment op." Maar de minister ripos teerde: Dat wil zeggen op zich zelf genomen, maar wanneer later an dere plannen moeten worden uit gevoerd, komt de rendabiliteit in een ander licht te staan.... En aan het slot volgden deze algemeenhe den: Het is mij ook een doorn in het oog. dat wij weinig kunnen doen voor de haven van Bergen op Zoom. Ik zal mijn bijzondere aandacht schenken aan de problemen van West-Brabant. Dit is dan alles. We kunnen niet zeggen, dat we er veel wijzer van geworden zijn. Advertentie) KRANTENVERKOPER WERD BEROEMD MEDICUS Een Poolse immigrant, die eens als krantenjongen dagbladen op straat verkocht, is door de Medische Hoge school te Boston (V.S.) een leerstoel aangeboden. De nieuwe professor in de medicijnen is Dr. William Levine, geboortig uit Lomza in Polen die zich een grote naam heeft verworven als hartspecialist. Een New Yorkse ban kier, Charles Merrill, een van zijn pa tiënten en sinds jaren vriend van Le vine, heeft een bedrag van 400.000 beschikbaar gesteld voor de instelling van een bijzondere leerstoel. Levine is destijds door een studie toelage van de Vakbond van Kranten verkopers in staat gesteld zijn medi sche studie te voleinden. PAARDEN MET ZONNE BRILLEN? Ivan Parke, een Amerikaans trai ner van racepaarden heeft het voor stel gedaan de paarden tijdens de wedstrijden, welke in het iate mid daguur worden gehouden van zonne brillen te voorzien. Dit zou een op lossing kunnen zijn voor het probleem waarmee men te kampen heeft tijdens dergelijke wedstrijden, omdat door de laagstaande zon schaduwen ontstaan waardoor de paarden dikwijls schich tig worden en geheel onverwachte be wegingen maken, waarop de jockeys dikwijls niet voorbereid kunnen zijn. Parke verklaarde dat hij reeds voor enkele van zijn paarden gekleurde plastic zonnebrillen heeft gebruikt. J minste in een' artikel in het Britse medische tijdschrift. Het haar van verscheidene muizen de eerste zoogdieren, die voor een dergelijk doel werden gebruikt was echter van zwart wit geworden, waar schijnlijk door het bombardement van kosmische deeltjes. Die gaan flink meespelen op die hoogte. Bom QRIE mensen werden gedood en achttien gewond, toen een bom ontplofte in 'n speel hol te Macao. Men vermoedt, dat het helse werktuig door iemand was neer gelegd, die te veel naar zin had verloren. (Advertentie) Op gronj van ontdekkingen van geleer- dennildegehelewereld, waj het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. 0e 4 middelen in één tablet helpen ook dan, wanneer andere middelen (alen. 4 BEROEMDE CE HE CS MIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 el £)E vorige maand zijn aan de vuil verbranding te Amsterdam ca. 50.000 kg chocoladerepen aange voerd in militaire auto's en ter ver nietiging aangeboden. Deze repen waren afkomstig uit de militaire voorraad en vertegenwoordigden een waarde van 154.000 gulden. Een communistisch Kamerlid (waarom deed een ander het niet?) stelde er vragen over aan minister Staf en die gaf de feiten toe. Laconiek ver telt hij: Reeds na een opslag van een half jaar bleken de goederen door schimmel te zijn aangetast en voor consumptie ongeschikt.... Het is gebleken, dat bij de verpakking, welke onder verantwoordelijkheid van het Ministerie van Oorlog heeft plaats gehad, binnen de emballage een te hoog vochtgehalte is ont staan. Nauwgezette controle en zorg voor regelmatige doorstroming zul len het optreden van schade aan opgeslagen goederen tot eén mini mum beperken. Uit iedere ervaring zal lering getrokken worden. Geldt die lering ook voor de per sonen, die rechtstreeks verantwoor delijk zijn voor deze strop van anderhalve ton? Op wat voor ma nier is hun duidelijk gemaakt, dat ze een schromelijk verzuim pleeg den? (Van onze speciale verslaggever.) HET IS BUITENGEWOON moeilijk, om niet te zeggen on mogelijk om van vijfhonderd uit Canada terugkerende Nederlanders één standaardtype te vormen, waarvan men zou kunnen zeggen: „Ziet, dit is nu de Nederlander die naar Canada ging." De emigrant heeft duizend verschillende gezichten. Maar toch kan men in die duizend gezichten hier en daar punten van overeenkomst vinden, zodat men teslotte in enkele hoofdtrekken bepaalde categorieën van emigranten kan weergeven. Wij zul len trachten dit te doen, aan de hand van de tientallen inter views, die wij aan boord van de „Maasdam", die een Sint Nico- laas-reis uit Canada maakte, met terugkerende emigranten moch ten hebben. Al deze vijfhonderd mensen, die wij aan boord zagen zijn te verdelen in twee hoofdgroepen: realisten en mensen die in de droom leven. Men haalt vertegenwoordigers van deze groepen, na enige oefening zonder moeite uit de massa. De rea listen hebben ais eerste kenmerk een weldadig aandoende rust over zich. Zij zoeken niet of zoeken niet meer, omdat zij wéten. Een voorbeeld. veel mogelijk aan de weet te komen en we waren er steeds op uit, om bij onszelf na te gaan, of we het ginds wel zouden kunnen redden. Toen we de stap deden, waren we het dan ook volkomen eens en we hebben ons aan die eenheid gehouden. Mijn jongens en ik begonnen als landar beider. We hadden verschillende ba zen en werk was er gelukkig voldoen de. Er kwam zodoende aardig wat binnen, maar we bleven zuinigaan doen omdat je als klein prutsertje in Canada erg kwetsbaar bent. Zo kon den we na een jaar, dank zij een flin ke lening, een klein bedrijf kopen. We bleven werken als paarden. Toen kwam de eerste klap. Een van mijn jongens had een ongeluk, waar door hij zijn arm moest missen. Dok ters en ziekenhuizen zijn in Canada vreselijk duur, zodat we alle zeilen moesten bijspannen. Goddank redden we het, vooral omdat we samen aan pakten en één bleven. We voelden ons verbonden en we hielden steeds in de gaten, dat veel geld niet geluk kig maakt. Voor geld zijn we trou wens ook niet overgestoken. Ik heb het gedaan voor de toekomst. Emigratie is in"-passen We zitten in de hut van Johannes van Zutfen, een boer van middelbare leeftijd uit Sint Oedenrode, nu inwo ner van Nova Scotia, waar een farm van 120 hectare groot bezit. In zijn stallen staan 23 koeien en 12 stuks jongvee. Hij heeft 11 kinderen, waar van do oudste 21 is. Deze beheert het bedrijf, terwijl de ouders in Neder land vacantie houden. „Well", zo be gint van Zutfen. gelijk iedere emi grant, „ik ben in '51 naar Canada gegaan. Ik had een aardig bedrijf in Holland, een hectare of zeventien, maar ik zag al jarenlang in, dat ik daar mijn jongens later niet op zou kunnen plaatsen. Iedereen had het in die tijd over emigratie en ik ben ook eens gaan praten met een man van de NCB. Ze vertelden me iets over het land, dat veel mogelijkheden heeft maar ze vertelden erbij, dat je nogal tegen het één en ander opge wassen moest zijn, om in Canada te slagen. Ik heb dat goed in mijn oren geknoopt en daarom zijn wij thuis begonnen met als het ware een re traite te houden. We probeerden zo- Ad verten Lie) Qeze week hing mijn was buiten, toen een vieze, vette rook neer. sloeg van een der boten. Miin jasje leek bedorven en alle goed zag roet. zwart „Hoe krijg ik dat schoon", dacht ik. Maar Castella Parels hiel pen mij uit de nood Er gebeurde een wonder. Het goed werd weer hagel wit. Ik ben nu nog verrukter over uw wasmiddel dan te- U vliegt nu door v -5 de was, neen V' S.- voren Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in 't water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens 'n 100% veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid de helderheid en de zachtheid' van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooJt werd' gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct p. pak) in huis Canada is een heel ander land dan Nederland, zegt u dat de mensen toch vooral heel duidelijk, maar een mens die erheen trekt, blijft toch altijd zich zelf. Wij proberen steeds om niet al len ginds te „passen" maar vooral om „in" te passen". Van Zutfen laat ons een krantje uit Canada zien, waarin wij lezen, dat van de 51 farmers die in het district waar het gezin van Zutfen woont, 'n eigen bedrijf kregen, er 45 Nederlan ders zijn. „Boerengezinnen" licht van Zutfen toe, „hebben een hoop voor. Kijk, er is weinig verschil tussen de Peel en de prairie, de Noordoostpolder en een landbouwgebied in Ontario, Je woont er allen tussen andere men sen. Maar je gezin blijft de eenheid, waarin je de kracht vindt om door te gaan. Mijn vrouw en ik voelen ons geen geslaagde emigranten, omdat we flink hebben verdiend, want daar zit het hem niet in. Maar we zijn God wel dankbaar, dat wij ons konden in passen in Canada en er werkelijk deel van konden worden, met alle heimwee dat we zeker hebben. Hij heeft de ogen van een geluk kig mens, deze Van Zutfen. Hij wist wat hij wou en hij begon met dat gene, ivaarnaar talloze emigranten pas gaan streven als zij in Canada zijn: namelijk, met zichzelf in even wicht te komen. Wie zich hier on gelukkig voelt, zal ook overzee geen vrede vinden. Innerlijke onrust veel klachten over Nederland en het leven in ons la.nd zijn terug te voeren tot de mens zélf reist mee, waar ge ook gaat. In het boe rengezin woont ueelal reeds de evenwichtigheid en de rijkdom van het zichzelf zijn. Wanneer men daarmee uitgerust, oversteekt, heeft men de beste „sponsor" die een mens zich wensen kan. Eeuwfeest Missionarissen van het Heilig Hart H er den k i n g in alle stilte lil alle stilte wordt vandaag in alle elf hui/.en van de Missionarissen van het H. Hart in ons land en over de gehele wereld, het eeuwfeest van de stichting hunner Congregatie door Père Chevalier herdacht. De uiterlijke viering, zal plaats hebben op 6 Juni van het volgend jaar. De feestdag wordt voorafgegaan door een internationaal congres te Tilburg over zielzorgelijke proble men omtrent de H. Hart-devotie. Op 6 Juni, feest van O.L;Vrouw van het H. Hart, wordt een pontificale H. Mis gecelebreerd en een herden kingsplechtigheid gehouden. De Missionarissen van het H. Hart (Paters M.S.C.) grijpen deze eeuw feestviering ook aan om het uitein delijk doel van hun congregatie te verwezenlijken. Er is een prijsvraag uitgeschreven onder Nederlandse beeldhouwers voor een H. Hart beeld, dat in de huiskamers een plaats kan vinden. In een eeuw heeft de stichting van Père Chevalier een grote groei door gemaakt. Meer dan honderd kloos ters werden over heel de wereld ge vestigd en vele honderden parochies en missiestaties, studiehuizen etc. kwamen onder de momenteel ruim zestienhonderd priesters, en zeshon derd broeders. Voorts zijn nog vier honderd scholastieken in opleiding. De Nederlandse provincie is niet al leen de oudste, maar ook verreweg de grootste. In Zoeloelond is het opper- hoofd van de Mpoekoenjonis J Mtoebatoeba op bijna honderd- l jarige leeftijd overleden in j zijn „kraal". Men zegt, dat hij een der rijkste inheemse op- I perhoofden in Zuid-Af vika j 5 was met een bezit van bijna J 1.700.000 gulden. Voornamelijk j aan vee, en een grote hoeveel- I J heid halve kronen en ongeveer I 20.000 goudstukken, die onder j zijn kraal begraven zouden j liggen. Mtoebatoeba hield I J zich aan de oude stamgewoon- J ten en sliep op de grond, ge- t huid in een leeuwenhuid. Politie Toen de zesjarige hond Rex een been inslikte, dat in zijn keel bleef steken, geraakte zijn eigenaresse Lesley Corfield in paniek. Zij wist niet anders te doen dan de politie te bellen met de mededeling, dat er lijken vielen. Er stormden 25 agenten nader onder leiding van een inspecteur. De inspecteur slaagde er in het' been te verwijderen. Er vie len dus géén lijken. Reclame Eén autofabriek heeft de afgelopen week bijna een half millioen gulden besteed aan advertentiekosten om zijn modellen voor 1955 te lanceren. In de laatste drie maanden van dit jaar denkt men in Detroit alleen al 1.313.000 wagens te maken. De cen ten zullen dus wel terug komen. Kunst Russische oudheidkundigen heb ben in het welbekende Kobistan- gebergte in Azerbeidjan tekenin gen aangetroffen, die 3000 tot 4000 jaar oud zijn. Zij gaan nu uitzoe ken of het kunst is. Zo ja, dan volgen nadere berichten. Zo nee, dan volgen eveneens nadere be richten. Vluchtelingen Sedert 1949 zijn 13.980 leden van de Oost-Duitse volkspolitie naar het vrije West-Duitsland uitgeweken. Dit deelde de minister; voor vluch telingenzaken in Bonn mee. Men vraagt zich daar langzamerhand af, wie er nu voor politie speelt aan de andere kant van het ijzeren gordijn. Strijd De Wereld-gezondheidsorganisatie gaat in Amerika de strijd aanbin den tegen de moeraskoorts, die daar nogal eens voorkomt. Als alle rege ringen meewerken kan de ziekte in minder dan vijf jaar geheel worden bezworen. Overlevenden TT Acht muizen zijn levend terug- .Meneer de directeur van de Ver- gekomen van een reis per ballon, onigde Zeepfabrieken is aan de 25 km de ruimte in. Dat stond ten telefoon". Vlag Het ontwerp van de vlag voor het Verenigde Europa, dat nog moet worden goedgekeurd, vertoont acht gouden ringen op een blauw veld. ..De gouden ringen stellen niets voor," heeft een woordvoerder ver klarend verteld. „Ze doen het alleen zo aardig. Vandaar." Geld Ook honden worden door geld blijkbaar niet gelukkig. Typisch voorbeeld: De boxer Sandy had bij lestament 1000 dollar geërfd, toen zijn meesteres mevrouw Zuzak te Patterson overleed. Het overlijden greep de hond echter zo aan, dat hij van huis wegliep. Enkele dagen later werd hij in de stad gevonden. Het beest weigerde te eten en te drinken en is nu gestorven. Villa Een grootse villa met een park om er in kwijt te lopen op het Schwanenwerder eiland bij de Wannsee nabij Berlijn is verbeurd verklaard. Het paleis behoorde aan wijlen dr Joseph Goebbels, de pro paganda-minister van wijlen Hitier. Men nam het besluit, omdat Goeb bels de democratie heeft ondermijnd en oorlog heeft voorbereid. DONDERDAG, 9 DECEMBER 1954 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V.d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Idem. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V.d. zieken. 11.45 Instr.sept. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30-12.33 Land- en tuib.meded. 12.33-12.40 V.d. boe ren). 12.50 De sluiting v.h. Mariajaar door Z.H. de Paus. 13.00 Nws en kath. Nws. 13.20 Pianovoordr. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 V.d. vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Kamerork. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Viool, cello en clavecimbel. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Radio Philharm. ork. en soliste. 18.15 Pianospel. 18.30 Voordr. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Gram. 19.20 Speciaal gespr. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 22.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 V.d. vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Ami muz. 11.45 „Een zwerfster terug in Nederland", caus. 12.00 Musette ork. en soliste. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb.meded. of gram. 13.25 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sin- terklaasprogr. 14.25 Gram. 14.45 v.d. zie ken 15.30 „Een dag aan het hof van de Zonnekoning", caus. 16.05 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Dr. E. J. van Romondt: gezondheids zorg in de Nederlandse Antillen". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 V.d. jeugd. 18.40 Piano, gitaar en bas. 19.00 V.d. kind. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19.10 Rep. 19.15 Metropole ork. 19.45 „Zomerzon in wintertijd", caus. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philh.ork. en solist. 21.05 „Hoe het kwam dat Schelmerdene te laat was voor het diner", hoorsp. 21.30 Vera Lyn. 22.15 Orgel, piano en trompet. 22.45 Buitenl.overz. 23.00 Nws. 23.15 Sportact. 23.30-24.00 Dansmuz. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelconc. 14.00 Engelse les. 14.15 Koor zang. 14.30 Franse les. 14.45 Kamerork. en soliste. 15.20 Meisjeskoor. 15.45 Kamer ork. en soliste. 16.15 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.15 V.d. kind. 18.15 Cello en piano. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 rz. progr. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Cello en piano. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 en 14.15 Gram. 14.30 le Acte „Le Turc en Italië", opera. 15 50 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Groot symph.ork- en soliste. 21.30 Volksmuz. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 22.55 Nws. (Advertentie) MYSTERIE-ROMAN door Meredith Nicholson 27) De voorwaarden in het testa ment van uw grootvader zijn zeer duidelijk en slechts voor een uitleg vatbaar, zoals u ongetwijfeld besefte toen u verklaarde er mede accoord te gaan, en uw afwezigheid, niet alleen van het huis zelf, doch van Wabana County heeft u alle aanspraken op de erfenis doen ver liezen, zoals gij zelf heel goed zult begrijpen. Ik, als executeur, verzoek u daar om het bedoelde huis onverwijld te verlaten, en het in de zelfde goede toestand achter te laten als waarin gij het hebt aangetroffen. Inmiddels verblijf ik, ARTHUR PICKERING, Executeur van de bezittingen van John Marshall Glenarm. „Laat die kerel naar de duivel lo pen", snauwde Larry, terwijl hij met een bruuske beweging de as van ziin sigaret tikte. „Hoe is hij het te weten gekomen?" vroeg ik en op datzelfde ogenblik zak te mij het hart in de schoenen. Had Marian*Devereux het hem verteld. Hoe zou hij het anders moeten weten? Zou Bates het hem niet hebben meegedeeld?" Juist op dat ogenblik trad de man de kamer binnen met een schotel ge roosterd brood. Bates, mijnheer Pickering is te weten gekomen, dat ik op de nacht van de inval niet op Glenarm House was, en hij heeft mij verzocht het huis te verlaten, daar ik nu volgens bet testament in het geheel geei. aan spraken meer heb op de erfenis. Hoe denk jij, dat hij dat zo spoedig te weten is gekomen?" „Waarschijnlijk van Morgan. Ik heb zelf vanmorgen ook een brief van mijnheer Pickering gekregen. Een ogenblik, mijnheer." Hij legde een brief op tafel voor mij neer, die dezelfde datum droeg als de mijne. Het was een scherp ver wijt aan het adres van Bates, omdat hij Pickering niet onmiddellijk had ingelicht omtrent mijn afwezigheid en per 1 Februari was hij ontslagen. „Laat de rekeningen bij de leveran ciers afsluiten en wanneer je ver trekt, zal ik de rekeningen voldoen. De toon van die brief was bevelend en enigszins beledigend. Bates was tekort geschoten in zijn plichten je gens Pickering en nu wierp deze hem weg als een sigaar, die hem niet be viel. Hoeveel geld gaf hij je voor de levensmiddelen, Bates?" Onverstoorbaar keek hij mij aan. ,,Ik kreeg vijftig dollar per maand als salaris mijnheer en vijf en zeven tig voor uw levensonderhoud." „Maar van dat geld kon jij mij toch geen fasanten en champagne voorzetten?" Hij had het koffieblad nu van de tafel genomen en liet zijn ogen op een der vensters rusten. ,,Neen, mijnheer, niet helemaal. Maar ziet u..." Ik zie niets! ,,Daar ik besefte, dat het geld, dat nujnheer Pickering mij voor u ver strekte, nu niet direct een bewijs was van zijn grote edelmoedigheid, besloot ik mijn maatregelen te treffen. Wel, mijnheer, ik was zo vrij om u het één en ander te lenen. Het was nooit de bedoeling van uw grootvader geweest, dat u hier van honger zou sterven." Vlug verliet hij de kamer, alsof hij bang was voor de gevolgen van zijn woorden, en toen ik weer tot mijzelf kwam hoorde ik, dat Larry zijn eigen aardige Ierse Goden zat aan te roe pen. Larry Donovan, al wel twaalf keer heb ik op het punt gestaan die kerel te vermoorden. Die hele ge- geschiedenis gaat mij veel te hoog. Ik wou, dat mijn grootvader mij iets gemakkelijkers had opgedragen. En dan te denken aan de manier, waarop ik die man behandeld heb, vanaf het eerste ogenblik dat ik hier gekomen ben. Allemachtig kerel, ik heb op zijn kosten geleefd! En al die tijd heeft hij in mij het volste vertrouwen gesteld, alleen maar om zijn hond achtige trouw aan mijn grootvader. Ik durf die man niet meer in de ogen te zien!" Zoals ik reeds gezegd heb, wordt je intelligentie verdoezeld door braak liggende plekken ia je geest, en nu er een vrouw in het spel is, ben je dwa zer dan ooit! Bah, die vrouwen!" Mijn stemming was op het ogen blik erg bitter. Geen wonder, dat zij niet wilde, dat ik Pickering nog zou ontmoeten! Die avond besloten wij krijgsraad te houden en ik besloot ook Stoddard uit te nodigen, daaraan deel te nemen. „Wanneer u zou kunnen aantonen," zei deze, na naar mijn verhaal te heb ben geluisterd, ,,dat uw zaken het noodzakelijk maakten, om Glenarm House te verlaten, dan zouden wij het voor een rechtbank wel zover kunnen krijgen, dat zij uw afwezig heid niet zouden beschouwen als een overtreding van de voorwaarden van het testament." Larry keek naar de zoldering en blies kringetjes rook naar boven. „Je bent zeker niet van plan te ont kennen, dat je het huis hebt verla ten," vroeg Larry na een lange stil te. „Natuurlijk niet! Pickering zat mij vlak op de hielen en zijn bondgenoten hebben geconstateerd, dat ik niet thuis was. En het zou ook niet eer lijk zijn tegenover mijn grootvader. Bovendien zouden zij mij dan voor meineed kunnen laten vervolgen." „Hoe eerder wij ons dan op een be leg voorbereiden, des te beter zal het zijn. Ik neem ten minste aan, dat je er niets voor voelt om dit huis te ver laten, voordat je ontdekt hebt, waar het fortuin van je grootvader verbor gen is. Daar je een galant mens bent en iemand met een vergevensgezin de natuur wil je er zeker van zijn, dat de dame, die nu de erfenis zal krij gen, ook krijgen zal wat haar toekomt en, daar je de executeur niet meer vertrouwt, dan een Ier waarde hecht aan de belofte van een Engelsen Mi nister, ben je vast besloten hier te blijven om de dame in kwestie de moeite te besparen, maanden lang te zoeken naar het geld. Is dat een cor recte analyse van je bedoelingen?" „Dat is precies mijn bedoeling, Larry Donovan!" „En als hij op de proppen komt met de autoriteiten de sherif en dergelijken zullen wij zorgen op iets dergelijks voorbereid te zijn", ak Stoddard. „En het lijkt mij verstandig toe nu eerst de provisievoorraad na te gaan, want het is mogelijk, dat wij geheel en al van de buitenwereld zullen worden afgesloten. Het is hier erg eenzaam en van de St. Agatha heb je geen hulp te verwachten. Ik zou je willen aanraden om Bates morgen een raid te laten onderne men op de winkels in het dorp. „Ik kan mij werkelijk niet voor stellen, dat Miss Devereux op enige wijze in deze zaak gemoeid zal wil len worden. Ik heb Zuster Theresa zelfs met nadruk het tegendeel ho ren beweren. Zou er niets aan te doen iijn, wanneer wij kunnen be wijzen, dat zij een jonge vrouw is, die in het geheel geen aanspraken wenst te maken op de erfenis?" Op dat ogenblik keek hij mij aan met een uitdrukking van grote ver wondering in zijn ogen, een verwon dering. die zich in mijn ogen weer spiegelde. Stoddard wendde zich plotseling om en sprak: „Wat is dat? Er loopt iemand bo ven! Larry was reeds de kamer uitge sneld en Stoddard en ik. die hem gevolgd waren, zagen hem met gro te geruisloze sprongen tegen de trap oprennen. „Waar is Bates?", vroeg Stod dard. „Dat zou ik ook graag willen we ten", antwoordde ik. Larry stond nu boven aan de trap en hield een kaars voor zich uit, terwijl hij met zijn blikken het half duister trachtte te doorboren. Wij konden duidelijk iemand een trap op horen lopen; het geluid was niet te miskennen, het was hetzelf de geluid, dat ik reeds verscheide ne malen in dat huis had gehoord, zonder ooit te kunnen ontdekken, wie die geluiden voortbracht. Plotseling werd het stil, doodstil, en wij hadden geen enkele aanwij zing. in welke richting de man want het moest een man zijn zich verwijderd had. Ik begaf me onmiddellijk naar de achterzijde van het huis en vond Bates daar bezig met de vaten in de keukenkast te bergen. „Waar ben jij geweest?" vroeg ik. „Ik? Wel, hier, mijnheer. Is er iets gebeurd?" Zonder te antwoorden liep ik naar de bibliotheek, waar ik de anderen aantrof. „Waarom heb je mij niet verteld, dat het spookt in deze imitatie van een graftombe?", vroeg Larry op een geërgerde toon. „Het enige wat er nog aan ont brak was een geest, maar nu is daarin voorzien. Ik ben allemachtig blij, dat ik je ben komon opzoeken. Hoe dikwijls maakt dat ding een wandeling?" „Het gaat niet volgens een be paald systeem te werk. Maar ik vermoed, dat het de wind was, die door de torens van het huis suist". „Je zult iets anders moeten be denken, Glenarm", zei Stoddard. „Het is buiten zo stil als in een graf". Nog lange tijd bleven wij die avond zitten praten en vele plannen werden gemaakt. Wij besloten alle mogelijke maatregelen te treffen om ons te beveiligen tegen een verras sing van buiten en zouden de vol gende dag beginnen alle muren en vloeren te bekloppen, zoals Morgan en zijn helper dat gedaan hadden, teneinde te ontdekken, waar het geld of iets anders verborgen kon zijn (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5