Verleen concessie, als Drie-eilanden- an niet wordt doorkruist pk Z.-VLAANDEREN Met VBLP0N zie }e er geen barst van! Vismijn Breskens al te klein Einde van de bietentij d nadert „Slipgevaar', Griephoest Begroting van Westdorpe vastgesteld 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 Advies van Ged. Staten over IVoord-Sloegronden: AAN DIVERSE INGEBRACHTE BEZWAREN MOET WORDEN TEGEMOET GEKOMEN 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Eegi+i cfa /7K&6 7écr-jAM PLANNEN VOOR BOUW VAN VISHAL EXPEDITEUR VERONGE- LUKT TE POORTVLIET KOUDEKERKE IN BEROEP BIJ DE KROON Vroonslag onmisbaar OESTERS BIJ TIEN DUIZENDEN November ivas goed VERGADERING R.K.J.B. OOSTBURG-GROEDE Walcheren MIDDELBURG TERNEUZEN TER OVERDENKING STORTVLOED VAN SUBSIDIES Zuid~Beüeland AGENDA HEDEN MORGEIN Bil „VAN BELANG is de vraag in hoeverre de voorgenomen bedijking het Drie-eilandenplan doorkruist. Indien dit het geval zou zijn en wel in die mate, dat daardoor de uitvoering van het Drie-eilandenplan in gevaar zou worden gebracht, dan zouden wij om redenen, ontleend aan het algemeen belang, moeten adviseren de gevraagde concessie niet te verlenen. Resumerende ko men wü tot de conclusie, dat, indien door het stellen van voorwaarden aan de geuite bezwaren, zowel van technische als van privaatrechtelijke aard, tege moet kan worden gekomen en een nadelige invloed van de voorgenomen be dijking op de uitvoering van het Drie-eilandenplan niet is te verwachten, de gevraagde concessie kan worden verleend". Ziedaar het advies van Ged. Sta ten aan de minister van Verkeer en Waterstaat met betrekking tot het ver zoek van de heer J. van 't Westeinde te Nieuwdorp aan de Koningin hem een concessie te verlenen tot het bedijken van een oppervlakte grond van 193 ha in het Sloe ten Noorden van de spoorwegdam onder de gemeenten Arnemui- den en s-Heer Arendskerke. Dit advies ligt van 1 tot en met 20 December voor ieder ter inzage op de Prov. Griffie en ter gemeente-secretarie van Arnemuiden. met 448 meter is genaderd. Indien de achteruitgang niet tot stand komt is het duidelijk, dat op de duur inder daad kostbare werken tot behoud van de nieuwe polder nodig zuilen zijn. Het komt Ged. Staten onjuist voor, dat zoals de aanvrager stelde de uidelijke oever van de vaargeul sinds 1939 dezelfde is gebleven. Kosten ongunstig beïnvloed In hun verslag, tevens advies, zijn Ged. Staten uitvoerig ingegaan op de bezwaren, die tijdens de zitting in be gin September j.l. tegen hot bedijr kingsplan werden ingebracht door de Minister van Financiën (Domeinen), de Jacobapolder en Gebr. Lindenbergh te Wemeldinge. Naar het oordeel van de minister van Financiën brengt de vorm van de toekomstige polder een zeer grote dijklengte mee, zodat de kosten van onderhoud en herstel der dijken onevenredig hoog zullen zijn ten opzichte van de gewonnen opper vlakte. Do kosten zullen bovendien on gunstig worden beïnvloed door de om standigheid, dat de ontworpen water keringen een onvoldoende profiel heb ben en onvoldoende door steenglooi ingen zijn beschermd. De Zuidelijke oever van de vaargeul in de Zand- kreek neemt nog voortdurend af. De nieuwe polder zal derhalve gelegen zijn aan een in Zuidwaartse richting inscharende oever, waarvoor t.z.t. kost bare voorzieningen nodig zullen zijn, welke gedeeltelijk ten laste van de Staat zouden komen als ingeland van de op te richten polder. GEEN BIJDRAGE VAN DE STAAT „Het merendeel der door de minis ter ingebrachte bezwaren is niet on gegrond te achten. Dit verandert evenwel, indien thans reeds rekening zou kunnen worden gehouden met het feit, dat vrij zeker binnen afzienbare tijd het Drie-eilanden-plan werkelijk heid zal worden." „In dat geval toch zal de nieuwe zeedijk slechts enige jaren als zodanig dienst behoeven te doen om daarna eerste binnendijk te worden. De af metingen van de ontworpen zeedijk De minister heeft hierbij aangete kend, dat de concessie-verzoeker niet zal kunnen rekenen op een bijdrage van de Staat in de aanlegkosten van de bedijking, hetzij in de vorm van subsidie of anderszins. De Staat is nl. van 33 ha. of rond een zesde deel ei genaar. De aanvrager heeft de Staat andere grond ter. ruiling aangeboden, maar deze opmerking, aldus Ged. Sta ten kan buiten beschouwing blijven, want het spreekt vanzelf, dat hij geen werken zal mogen uitvoeren op terrei nen, welke hem niet in eigendom toe behoren, zonder dat van tevoren met de eigenaar de Staat overeen stemming is bereikt. Eén en ander be hoeft echter aan het verlenen van een concessie tot bedijking (immers een publiekrechtelijke vergunning) niet in de weg te staan. ONGUNSTIGE VERHOUDING De verhouding tussen oppervlakte en dijkslengte (4171 meter) kan vol gens Ged. Staten inderdaad niet gun stig worden genoemd. Het komt hier op neer, dat voor elke ha. 21,6 meter dijk moet worden aangelegd. Ter ver gelijking wordt medegedeeld, dat dit voor de jongste bedijkingen op Zuid- Beveland (Kreekrak- en Quarlespol- der) resp. 7 en 3,9 meter heeft bedra gen. Wat de kwestie van onvoldoende profiel en steenglooiing betreft zeggen Ged. Staten, dat de op 6,50 meter bo ven NAP. ontworpen hoogte van de dijkskruin hun aan de lage kant voor komt en dat deze hoogte tenminste 7 meter boven NAP. dient te bedragen. Een breedte van 5 meter voor een buitenberm is wel als een minimum te beschouwen. De ontworpen 4 me ter achten zij te smal. STEENGLOOIING VOLDOENDE Gerekend i3 op het aanbrengen van een glooiing van betonblokken op het waterbeloop van de buitenberm op die plaatsen, waar het maaiveld beneden het peil van hoog water is gelegen, doordat geulen van enige betekenis worden doorsneden. Dit acht het col lege voorshands voldoende: er kan niet worden gezegd, dat de zeewering onvoldoende door steenglooiing wordt beschermd. Wél zal het mogelijk zijn, dat vrij spoedig na de bedijking blijkt, dat enige uitbreiding wenselijk is, maar dit kan worden afgewacht. Door peilingen hebben uitgewezen, dat sinds 1896 de laagwaterlijn de oever (Advertentie) Al9 u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 8e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter a Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet ln de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's LeverplUetjee. 11.20 per Bacon. MEESTE BEZWAREN GEGROND (Advertentie) zjjn voldoende om zonder al te grote risico's de jaren, welke nog moeten verlopen voordat de Zandkreek een binnenwater zal zijn, te overbruggen." „Ook zou in dat geval voor de ver dere inscharing van de stroomgeul geen vrees behoeven te worden ge koesterd. Wél zal het t.z.t. nodig zijn waarschijnlijk voorzieningen te tref fen met het oog op de afwatering van de nieuwe polder, daar thans in het plan op de lozing op het aan eb en vloed blootstaande buitenwater kan worden gerekend", aldus Ged. Staten. ANDERE BEZWAREN De Jacobpolder maakte bezwaren, die hoofdzakelijk een gevolg waren van de plaats der dijksaansluiting. Men achtte een grote kans op dicht slibben der uitwatering aanwezig, men meende, dat de uitwatering zal worden belemmerd, doordat het water in een hoek zal worden opgestuwd en ook werd geoordeeld, dat daardoor een verhoogde druk op de dijk van de Jacobpolder zal "ontstaan, tengevolge waarvan dijksverzwaring noodzake lijk zal zijn. De aanvrager wil enige wijzigingen in zijn plan aanbrengen, waardoor de bezwaren worden onder vangen. Die van de Gebrs. Linden bergh hebben betrekking op de om standigheid. dat zij als mede-eigena ren nog geen overeenstemming heb ben bereikt. Ook hier geldt volgens Ged. Staten, dat deze eerst dient te worden verkregen, voordat werken op het terrein der heren Lindenbergh kunnen worden uitgevoerd. Tenslotte meent het college, dat bul ten beschouwing kan blijven de me dedeling van de heer Van 't Westein de, (lat wanneer de concessie niet wordt verleend hij zal overgaan tot het herstel van de waterstaatswerken van de Callandpolder, omdat deze pol der geacht moet worden de jure nog te bestaan, zolang de Prov. Staten nog niet een besluit tot opheffing hebben genomen. De vorig jaar pas geopende Vismijn te Breskens blijkt nu reeds te klein om de enorme aanvoeren, vooral die van dit drukke sei zoen, te verwerken. Er bestaan daarom plannen om binnen niet al te lange tijd een flinke uitbreiding tot stand te brengen. Men denkt een vlak bij de Vismijn geplaatste vishal te bouwen, welke het mogelijk zal maken minstens het dubbele aantal schepen te lossen. De grote vangsten van de Urker haring vloot, welke vanuit Breskens vaart, stelt de afwerking thans vaak voor grote moeilijkheden. Zowel voor los sen als voor overzichtelijke opslag is een flinke vishal de enige oplossing. Uiteraard nïoet men hiertoe nog de nodige onderhandelingen voeren, zo wel met vissers als handelaren en met de betrokken overheidsinstanties. Wel zullen B. en W. van Breskens reeds in de eerstvolgende raadsvergadering aan de gemeenteraad voorstellen, een memoriepost op de begroting van het Vismijnbedeijf te plaatsen, welke de bouw van een hal mogelijk maakt. In dien dit voorstel wordt aangenomen, geldt dit als principe-besluit tot de bouw. Indien de nodige voorbereiden de werkzaamheden verricht zijn, kan met de uitvoering worden begonnen. Men hoopt de dringend nodige vishal tegen het volgende seizoen reeds in gebruik te kunnen nemen. De behoefte daaraan onderstreept de grote vlucht, welke de visserij van Breskens de laatste jaren heeft geno men. Tussen tvagen en aanhang- wagen bekneld Gisteren tegen de avond had er onder de gemeente Poortvliet een on geval plaats, dat de 46-jarige expedi teur Klooster uit die plaats het leven kostte. Hij vervoerde suikerbieten met een vrachtwagen met aanhangwagen in de omgeving van Poortvliet en kwam met zijn wagens in de modder vast te zitten. Hij koppelde bende wa gens los. Toen hij daartoe tussen de twee voertuigen stond, kruide er een terug, waardoor K. bekneld raakte. De borstkas van de man werd inge drukt. Enige tijd nadien is hij ter plaatse overleden. De heer K. laat vrouw en vier kin deren achter. De raad van Koudekerke heeft met algemene stemmen besloten bij de Kroon in beroep te gaan tegen de vaststelling van het plan van wegen en waterlopen, waarin de vroonslag vanaf de grens met Biggekerke tot die met Vlissingen (uitgezonderd een klein gedeelte) niet is opgenomen. „Dit staat vast", zo zei burge meester J. L. Dregmans, aan het eind van de discussie, „als Koudekerke als badplaats tot ontwikkeling komt, dan is dit bepaald niet te danken aan de medewerking van de verschillende instanties, maar integendeel aan het vasthouden en doorzetten van het gemeentebestuur. Het is wel bijzon der te betreuren, dat na de oorlog al zovele aanslagen op deze gemeen te zijn gedaan". De heer P. Flipse (GB) had graag gezien, dat de vroonslag als open bare weg zou zijn doorgetrokken tot Valkenisse, maar de burgemeester wees erop, dat (hoewel dit een punt van ernstige overweging had uitge- maakt) men zo weinig mogelijk weer standen wilde opwekken. In November zijn er weer heel wat Zeeuwse oesters geconsumeerd. Er werden er 2.678.976 verzonden tegen 2.470.037 in November 1953. Gespecificeerd was de afname: Ne derland 168.565 (138.311) stuks; België 61.450 (86.500) stuks; Engeland 36.000 werd" dê'heer" R. dV "crook "gWó'zen 2.373.539 (2.208.640) stuks; Duitsland1 gexozen BIGGEN ONDER B1ETENLOOF Douane-vangst te Zelzate Een zekere B. V., woonachtig in Westdorpe, reed met paard en kar in de richting van de Belgische grens. Het zag er al lemaal heel landelijk, heel on schuldig uit, want de wagen was zwaar geladen met onver valst loof. De douane-beambten van Zelzate lieten zich echter geen zand in de ogen strooien en keken de zaak eens na. Toen bleek, dat het loof een dubbele bodem camoufleerde, waaron der zes biggen verscholen zaten, die V. op illegale uiijze over de grens trachtte te krijgen. In de gevangenis van Gent zit hij nu berouw te hebben over zijn zon de. De landbouwer V. d. V. van wiens erf de biggen afkomstig waren, is na verhoor op vrije voeten gesteld. Mandement wordt behandeld De afdeling van de RKJB Oost burgGroede heeft in hotel Du Com merce haar algemene vergadering ge houden. In zijn openingswoord sprak voorzitter A. v. d. Hemel zijn on genoegen uit over de opkomst van de leden bij het rooien van het bie tenproefveld en sprak de hoop uit, dat deze bij een volgende activiteit beter zal zijn. Hierna gaf de geeste lijk adviseur een uiteenzetting van de door het Centraal Bestuur aanbevolen godsdienstig sociale cursus. In 5 lessen zullen de voornaamste onderdelen van het Mandement wor den behandeld. Les 1 heeft als titel „Ze snappen er niets van" en handelt over „doel van het Mandement en taak van de Bisschoppen. Les 2 „Snappen we 't zelf wel", over gods dienstig, persoonlijk en maatschap pelijk leven. Les 3 „De persoonlijk heidsvorming". Les 4 „De eenheid der katholieken". Les 5 „Onze posi tieve houding tegenover onchristelij ke stromingen". Voorts werd medegedeeld, dat op 18 December een cursus „Plantenziek ten" zal aanvangen in 15 lessen; te geven door de heer P. de Rijk, tech nisch adviseur. De jaarlijks te houden Jonge Boe- rendag, die dit jaar verzorgd wordt door de ardeling Aardenburg, zal plaats hebben op 14 December. Een interessant en aangenaam program ma is voor deze dag opgemaakt, waar o.a, pater J. Francino OSC een onder andere pater J. Francino een spreekbeurt zal verzorgen over „Ge tuigen van Jehova en Humanisme". Hierna gaf de voorzitter een over zicht van het resultaat van de proef velden. De opbrengst van het veld aardappelen was: ongespoten 1190 kg gezonde en 69 kg rotte; éénmaal ge spoten 1285 kg gezonde, 68 kg rotte; Onbepaald aantal bzspuitingen (in dit geval 6 x) 1342 kg gezonde en 21 kg rotte. De opbrengst van de bieten per ha was; 1 Maribo P. 51.830 kg, sui kergehalte 17.4%, hoppen 43780 kg; 2 Maribo N. 51.280 'kg, suikergeh. 17.6%, h. 45.940 kg; 3 Hilles Hög. R. 51.060 kg, suikergeh. 17%, h. 33.440 kg; 4 KI. Wanzleben E. 50.890 kg, sui kergeh. 16.8%, h. 41.390 kg; 5 Zwaa- nesse III 50.780 kg, suikergeh. 16.8%, h. 41440 kg; 6 Nemee, 44.890 kg, sui kergeh. 16.8%, h. 43.760 kg. Kon men in een vorige vergade ring niet slagen in het kiezen van een bestuurlid, omdat de vereiste meerderheid niet werd bereikt, thans BRAND WAS VLUG BEDWONGEN Gistermiddag om 1 uur ontstond brand in het kantoor van de firma W. de Schrijver in de Seisstraat. De brandweer was er vlug bij en had een minuut of twintig nodig om met één waterstraal de brand te blussen. Er ontstond (behalve waterschade) schade aan plafond en zoldering, ais- mede aan de hardboard-bekleding in de hoek, waar de kachel stond. Het bleek, dat de pijp van de kachel (een oliestook-installatie) oververhit was geworden en de bekleding had aan getast. (Advertentie) U k>dot kou gevat, U kroest, en een sciaaLprende jpijr> van loet vale kioesfcan beUIcjvst Uvj borjt. k-cimg Uw luchtwegen van het gevaarlijke slijm met DIJ GEBROKEN. De 90-jarige weduwe Antonia d'Herdt alhier wilde naar haar tuintje gaan, doch slipte over de stoep met het ge volg dat ze kwam te vallen en haar dijbeen brak. De ongelukkige moest ter verpleging worden opgenomen. n Hoofdplaat Zoals reeds eerder werd gemeld, is via de gemeenteraadsvergadering var. Axel, op de raadsvergadering te Ter- neuzen een kwestie ter tafel gekomen, die de vooral voor de katholieken toch al niet sympathieke Terneuzense zie kenhuiskwestie' nog onsympathieker maakt. Op een vergadering van het alge meen bestuur van dit protestantse zie kenhuis heeft de heer S. Henry (P.v. d.A.) als zijn mening te kennen ge geven. dat hij persoonlijk tegen leve ranties door katholieken aan dit zie kenhuis is, welke dit ook mogen zijn. Dit is, hoewel niet nieuw, toch weer eens een alarm, en niet voor de ka tholieken van Terneuzen alleen. Het is zeer begrijpelijk, dat de heer Henry het niet juist vindt, dat deze vraag in de gemeenteraad werd ge steld. En dat hij deze vraag niet ver wacht had, viel al heel gemakkelijk te constateren. De heer Henry zou te zijner verde diging kunnen aanvoeren, dat hij dit niet heeft gezegd als lid van de Partij van de Arbeid (daarom werd hem ook gevraagd in welke kwaliteit hij dit wel gezegd heeft), maar men kan toch moeilijk geloven, dat de heer Henry als niet-katholiek tegen de Rooms- Katholieken zou zijn, maar deze zelfde Rooms-Katholieken als Partij van de Arbeidman een warm hart toedraagt. Men bewaart zijn sympathieën en anti-pathieën nu eenmaal niet 'n kastjes. Daarom zullen de katholieken, die eventueel lid van de Partij van de Arbeid zijn, zich toch wel eens afvra gen, hoe er met hun belangen en idealen vooral bij die Partij wordt omgesprongen. Op de tweede plaats kunnen de katholieken en vooral die van Ter- neuzen weer eens inzien, hoe nodig het is. samen een hecht blok naar buiten te vormen, vechtend voor hun geestelijke idealen en stoffelijke be langen, óók wanneer dit offers eist. Boschkapelle H. MISSIE In onze parochie wordt gedurende 10 dagen een H. Missie gepreekt door paters Redemptoristen. De plechtige sluiting zal plaats vinden op Dinsdag 14 December a.s. Lamswaarde (8.500) stuks; andere (28.086) stuks. landen 39.422 (Art verten tie) HOOG BEZOEK Gewoontegetrouw bracht St. Nico- laas met zijn beide knechten ook dit jaar weer een bezoek aan ons dorp Bij het begin van het dorp werd de Sint opgewacht door het St. Nico- laascomité en de fanfare „Vrijheid Eendracht". Gevolgd door een scha re van kinderen en vele volwassenen werd de tocht naar het patronaat ge maakt. In het patronaat verwelkomde de voorzitter van het comité P. An- driessen de heilige bisschop die zich VRAAQ DE JUISTE SOORT Als Ingekomen stukken waren er in de laatste raadsvergadering van West dorpe een schrijven van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, houdende goed keuring va nde Credietovereenkomst voor 1955 tot een bedrag van ƒ50.0000.- en een schrijven van de instelling ter behartiging van de belangen van zwak zinnige kinderen in O. Z.-Vlaanderen waarbij wordt medegedeeld dat voor het jaar 1055 de kosten per leerling worden geraamd op 180.- en het bedrag per Inwoner op 0.48. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvangen de vijfde en zesde wijziging van de begroting 1954 en de tiende wijziging van de begroting 1953. Goed keuring werd verleend aan de circulaire van Ged. Staten voor 6 pet. jaar- weddeverhoging voor de secretaris, gemeente-ontvanger en Ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat niet kon wor den goedgekeurd het besluit van de Raad tot het aangaan van een geldlening van 100.000.- omdat de gemeente nog de beschikking heeft over voldoende kasmiddelen. Ofschoon men dit jaar door de bij zonder ongunstige weersomstandighe den veel stagnatie in de landbouw heeft moeten ondervinden, is het in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen nog betrek lijk meegevallen. Menigeen heeft de vraag verzucht: „wanneer moeten de bieten uit? Wanneer moeten de bieten geleverd zijn?" Maar wanneer men thans door de polders rijdt, ziet men de bietenvelden geruimd, althans voor een groot gedeelte. Er is echter een probleem ontstaan, dat nog niet „geruimd" is, n.L het pro bleem der met slijk besmeurde wegen, die niet alleen een vies aanzicht heb ben, maar die en dat is het ergste een geweldig gevaar voor het verkeer vormen. De Rijksweg Hulst-Perkpolder maakt een gunstige uitzondering (streng toe zicht, een verbaal en.... een boete). - De prov. wegen geven evenmin reden tot klagen. De polderwegen echter ba ren zorg voor allen, die er gebruik van moeten maken. De polderwegen althans een groot gedeelte bevinden zich in een mise rabele toestand. De weg Schelhouts- hoekGraauw b.v. was enkele da gen geleden gelijk aan een stuk polder- grond, waar geen steen meer te on derscheiden was. Komt men in de pol ders van Ossenisse, Hengstdijk, Bosch kapelle of waar ook, een duikerscos tuum is de aangewezen kledij. In de ze tijd van industrialisatie lijkt het geen overbodige luxe, dat er wordt overgegaan tot de vestiging van een fabriek van borstels en aanverwante schoonmaakartikelen in het Zeeuwse polderland. Hulpverlening brandweer Aan de vergadering werd voorge legd de gewijzigde regeling betreffen de overeenkomst voor Centraal Bouw en Woningtoezicht in O. Z.-Vlaande ren, Overeenkomstig dit ontwerp werd deze regeling goedgekeurd. Goedkeu ring werd verleend aan de indeling in 3 klassen voor de bijdrage in de kos ten voor de Centrale Dienst, waarbij de bijdrage is vastgesteld op 1,80 per inwoner voor gemeenten in de le klas se 1,40 voor de 2e klasse en 1,20 voor de 3e klasse. Van het R.K. Kerkbestuur werd een verzoek ontvangen om ingevolge art. 72 der L.O. Wet 1920 gelden beschik baar te stellen voor uitbreiding van de lagere school met een zesde les lokaal. Op dit verzoek werd gunstig beschikt. Op een verzoek van J. Verduijn en C. de Ridder tot het bekomen van vergoeding in de reiskosten voor het bezoeken van de ULO-school te Ter- neuzen ingevolge art. 13 der L.O. Wet werd gunstig beschikt. Het kohier van de Hondenbelasting werd vastge steld met 41 honden ln de eerste klas se en 84 honden in de tweede klasse. Op een verzoek van G. Gelderland uit Sas van Gent voor aankoop van een strook grond waarop vroeger de trambaan heeft gelegen, achter het aan hem toebehorende perceel A 41, werd gunstig beschikt, tegen de prijs van ƒ0.60 per M2. De bomen in de Lindenlaan staan op een afstand van minder dan 2 me ter uit de scheiding van de aan de gemeente toebehorende grond. Ten einde te voldoen aan de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek werd be sloten om van de Gebroeders van Waes een strook grond te kopen, op dat de gemeente de beschikking heeft over een strook grond van 2 meter, Deze grond werd aangekocht voor de prijs van 1,25 per M2. Het bedrag per leerling ter bestrij ding van de exploitatiekosten als be doeld in art. 1 der L.O. Wet werd voor het jaar 1955 vastgesteld op 25.- per leerling. De vergoeding ing. art. 101 der L.O. Wet 1920 werd voor het jaar 1953 vastgesteld op een bedrag van 4925.-. Het bedrag der voor ver goeding in aanmerking komende uit gaven werd vastgesteld op een bedrag van ƒ3114,73. Daarna kwam aan de orde de ver ordening: „Organisatie Brandweer" zulks overeenkomstig art. 1 der Brandweerwet. Deze verordening werd goedgekeurd. Daarna werd aan de vergadering voorgelegd een hulpverleningsveror dening brandweer, waarin wordt ge regeld onderlinge hulpverlening bjj brand, voor de gemeenten Westdorpe, Sas van Gent, Terneuzen en Philip pine en Terneuzen. Ook deze veror dening werd goedgekeurd. Het vol gende punt van de agenda was de wijziging van de salarisverordening van het gemeentepersoneel. Overeen komstig het schrijven van de minis ter van Binnenlandse Zaken, d.d. 1 November 1954 werden de salarissen voor het gemeentepersoneel vastge steld. volgens de ln dat schrijven aangegeven normen. Aan de raad werd aangeboden de Gemeenterekening 1953 en de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur 1953. Deze rekeningen zullen ter con tröle worden voorgelegd aan het cen traal bureau voor de verificatie en financiële adviezen der vereniging van Ned. Gemeenten. Daarna werd aan de orde gesteld de behandeling van de gemeentebe groting 1955 en de begroting van het Burgerlijk Armbestuur 1955. Er werd geen gebruik gemaakt van de be- evenals voorgaande jaren wederom de moeite getroost had om Lamswaarde met een bezoek te vereren en aan de kinderen zijn gaven uit te delen. Met voldane gezichten keerden de kinderen na een cadeautje te hebben ontvangen, huiswaarts. Hengstdijk MOOIE GESTE VAN DE SINT Ook in onze parochie deed St. Ni colaas vergezeld van zijn knechten zijn intrede, gezien het onvaste weer per auto. Het was de eerste maal dat het comité van ontvangst uit alle la gen der bevolking was samengesteld en dit comité heeft werkelijk voor een onvergetelijke dag gezorgd. De officiële ontvangst vond plaats ln de zaal van de fam. Collet waar alle kinderen vergezeld van vele va ders en moeders reeds hadden plaats genomen. Na een welkomstwoord door E. Schelfhout, voorzitter van het comi té, was het woord aan de grijze bis schop die zijn vreugde uitsprak ovel de vooruitgang op velerlei gebied in het kleine, maar gastvrije Hengstdijk. Nadat de kinderen hun gezangen had den laten weerklinken, deelde de St. aan elk kind een zakje met versnape ringen uit. Vervolgens, en dit was een leuke geste, bracht de Sint een bezoek aan de ouden van dagen, die doordat zij niet buitenshuis kunnen ko men, anders van alle vertier verstoken zijn. De oudjes en gebrekkigen kre gen verrassingen van de Sint en de dankbaarheid van deze mensen was dan ook op de gezichten te lezen. Me nig traantje vloeide wanneer de Sint hen de hand drukte. Na afloop der rondrit verklaarde de Sint nog nimmer een zo vreug devolle dag te hebben beleefd als de ze. Vogelwaarde Overslag BEZOEK ST. NICOLAAS Met grote majesteit verscheen de Sint. vergezeld van twee zijner ko- miekste zwarte Pieten in onze ge meente, voorafgegaan door het plaat selijke muziekcorps. Burgemeester J. F. C. Temmerman begroette de H. Man en sprak een welkomstwoord. Sint Nicolaas was wel vermoeid, doch reageerde klaar wakker op de ze toespraak. Hij zegde toe bij Gede puteerde Staten op spoedige wegver- betering te zullen aandringen. Ver der deelde hij mede in de bebouwde kom veel moeite te hebben gehad om in verband met de slechte bestrating in het zadel te blijven. Hij prees zich verder gelukkig, dat de duisternis nog niet was ingevallen, want de pitjes voor de straatverlichting gaven hem niet veel moed voor de avond en de nacht. Hij zag dan ook nog veel werk voor de notabelen der gemeente in het verschiet liggen en hoopte volgend jaar vooral geen ongerechtigheden, die zijn veiligheid en waardigheid kunnen aantasten, meer aan te tref fen. Vervolgens begaf de Sint zich naar het schoolplein der kleuterschool, waar hij onder meer de ouders ver maande, hun kleuters niet te lang voor schooltijd van huis te sturen. Men kan immers niet verwachten, dat de zusters van het Sint Theresiakloos- ter reeds een uur voor schooltijd de verantwoording voor de kleintjes dra gen. Met behulp van voornoemde zus ters en de zwarte Pieten werden daarna bijna 300 pakketten uitgereikt voor de schoolgaande jeugd., Vervol gens werd aan elke oude van dagen cn zieke een pakketje thuisbezorgd, hetgeen tezamen met de daarbij door de zwarte Pieten vertoonde grappen goed in de smaak viel. Tot slot werden verscheidene gezin nen vereerd en verrast met een per soonlijk bezoek van de goede Sint. Ondanks het minder goede weer, kan worden teruggezien op een geslaagd feest. IJsendijke voegdheid van algemene beschouwin gen. Nadat aan enkele leden op som mige posten nadere toelichting werd verstrekt, werd overgegaan tot be handeling van de subsidie-aanvragen. SUBSIDIES De volgende subsidies werden ver leend: Jeugdwerk van Westdorpe 500 en de Rijkskweekschool te Mid delburg 75. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de dienst voor geestelijke volksgezondeheid, alsmede op een verzoek van de Stichting 1940 '45, eveneens op een verzoek van de Chr. Ver. voor de verpleging van lij ders aan vallende ziekte. Kath. Blin denzorg werd een subsidie verleend van 50, de centrale van Kath. Mil. Tehuizen 50. Muziekvereniging Sluis kil 50. Muziekvereniging Westdorpe 500. Meisjesschool te Ettcn 100. klassikale commissie kerkelijke Ge zinszorg der Ned. Herv. Kerk 100. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van de stichting Centraal or gaan Kath. Blindenwezen. R. K. Pa rochiale Jeugdraad te Sluiskil kreeg een subsidie van 100. De inter-dio- cesane stichting kath. beroepskeuze kreeg een subsidie van 10 per geval. R. K. Ziekenhuis te Sluiskil 1 per ligdag per patiënt uit de gemeente tot een maximum van ƒ4000. Afwij zend werd beschikt op een verzoek van Sobriëtas, ook op een verzoek van de Johanna-stichting te Arnhem. De Kon. Ned. Toeristenbond kreeg een subsidie van 25. De stichting lager nijverheidsonderwijs kreeg 0 01 per inwoner. Fruitteeltproefbedrijf te Philippine ƒ50. Wit-Gele Kruis West dorpe ƒ400. Wit-Gele Kruis Sluiskil 75. Jansenius Lyceum te Hulst 125 per in de gemeente woonachtige ieer- ling. R. K. Landbouwwinterschool te Hulst ƒ250. Maatschappelijk werk te Sas van Gent 800. Gezinsverzorging ƒ200. R. k. Bibliotheek te Westdorpe 'de helft van de kostprijs van de aan geschafte boeken tot een maximum van 150. Daarna werd de begroting goedge keurd met het totaal bedrag voor in komsten en uitgaven voor de gewo ne dienst van ƒ287.267,66. De kapi- taaldienst: ontvangsten 1.209.898,08, uitgaven 1.202.914,07. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 17.565,84. RONDVRAAG Bij de gebruikelijke rondvraag kwam ter sprake de wegverbetering in de kom en werd de opmerking gemaakt, dat het trottoir op sommige punten wel erg smal zal zijn, waarop de voorzitter antwoordt, 'at, wil men de weg overal op dezelfde breedte hou den, daaraan niet zal zijn te ont komen. Verder werd nog ter sprake gebracht de beplanting in de nieu we wijk, waaraan binnenkort zal worden begonnen. ST. NICOLAAS BEZOCHT DE GEMEENTE St. Nicolaas is bij zijn bezoek aan onze gemeente een glorieuze intocht bereid. Hij werd naar het parochie huis te Boschkapelle vergezeld door de muziekgezelschappen van Stoppel' dijk en Terhole, alsmede door een erewacht van Jonge Boeren te paard. In het parochiehuis werd de Sint hartelijk verwelkomd en werden aan de kinderen volle zakken snoep uit gereikt. Daarna zette de stoet zich in bewe ging naar Stoppeldijk, waar de ont vangst plaats had in het Verenigings gebouw. Ook hier kwamen eerst de kleinen aan de beurt maar St. Nico laas had nog een verrassing in petto voor de groten. Nadat achtereenvolgens het woord was gévoerd door de voorzitter, van de R. K. Middenstandsvereniging en de kapelaan, maakte de goede Sint de uitslag bekend van de 'St. Nico- laas-actie. De hoofdprijs, een haard kwam terecht bij de heer P. Jansen te Stoppeldijk. Het gemeentebestuur van Vogelwaarde was bij de festivi teiten vertegenwoordigd door de bei de wethouders, de heren C. de Cock en F.A. de Bakker. Het welslagen van dit St. Nicolaas- feest is vooral te danken aan de sa menwerking tussen de verschillende plaatselijke stands-organisaties. Hier werd het bewijs geleverd, dat ook 'n kleine gemeenschap door samenbun- deling van krachten iets moois kan presteren. Graauw ZWARE AGENDA Vrijdag a.s. om 5 uur komt onze'ge- meenteraad in openbare zitting bijeen om een zeer zware agenda af te wer ken. In verband daarmee is het ge bruikelijke aanvangsuur vervroegd en zal men niet om 6 maar om 5. uur starten. i Behalve de andere agendapunten staan een drietal salarisproblemen en niet minder dan 18 subsidie-aanvra gen op de agenda. Mogelijk verkeren onze vroede vaderen in de 6 Decem ber-week nog in Sint-stemming en zullen vele aanvragers alsnog op een aangename surprise worden verrast. GOED AFGELOPEN Toen de landbouwer C. in de Zand- bergsche straat reed met zijn tractor, waarmee hij een wagen bietenkoppen vervoerde, liep plotseling het iinker- achterwiel er af. Het gevaarte rolde rakelings langs de naast de tractor fietsende knecht de B., ging met grote snelheid de weg over, huppelde over ee:i sloot, ramde een paar palen van de daarachter liggende weide-afras- ring en werd door de prikkeldraad tot stilstand gebracht. Alles liep zonder persoonlijke ongelukken af. Koewacht IN STUDIE GENOMEN. Onze plaatselijke toneelvereniging Tot Nut en Genoegen heeft het blij spel. De haan kraait victorie in studie genomen. Zij zullen hiermede half Januari voor het voetlicht treden. De regie is in handen van de heer Jos. Geerards, voorzitter der vereniging. VERBETERING VAN DE VLASSERSSCHOOL. De R.K. Vlassersschooi alhier on dergaat momenteel een grote verbou wing en verfraaiing. Nu immers een nieuwe landbouwschool is gebouwd, vindt het bestuur het noodzakelijk, dat ook de vlasserschool eens flink opgeknapt wordt. Men is begonnen met te verbouwen, waarna het hele gebouw gezandstraald en geschilderd zal worden. BEZOEK SINT NICOLAAS. De goede Sint heeft Zondagmiddag ook de parochie Heikant met een bezoek vereerd. Vergezeld van drie Zwarte Pieten en voorafgegaan door de Fanfare van Heikant trok Sint Nicolaas door alle straten. Er was een enorme belangstelling. RAADSVERGADERING Vanavond half negen komt de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat slechts 5 pun ten, o.m. afstandsvergoedingen voor schoolbezoek, extra subsidies kleuter onderwijs en een voorstel van B en W om aan de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk een subsidie te verlenen van f 1000, voor het instellen van een onderzoek omtrent verzorging van ouden van dagen. Stekene AUTO-ONGEVAL Toen de kleine Garey met zijn step op de weg aan het speler was, stak hij plotseling de weg over, toen een auto naderde. De chauffeur remde uit alle macht, maar kon een botsing niet meer voorkomen. Met ernstige verwondingen werd het knaapje op genomen en naar huis vervoerd. Hoe wel men eerst het ergste vreesde, zal het ongeval wonder boven wonder goed aflopen. Zelzate OPENING LANDBOUWSCHOOL In de ruime zalen van de gemeen telijke zweminrichting had de opening plaats van de in onze gemeente opge richte streek Land- en Tuinbouw school. Burgemeester Chalmet richtte een kort woord van welkom tot de genodigden en zette doel en strek king van de in deze school te ge ven cursussen uiteen. De Provinciaal Tuinbouwinspecteur, de heer Pee- ters, kreeg hierna het woord en hield een verhandeling over de bron der wetenschap, haar toepassing in theo rie en practijk. Na afloop hiervan stelde hij de aan de school verbonden leraren aan de aanwezigen voor. 's Heer Arendsketke Bevorderd. De wachtmeester der Rijkspolitie, P. M. Polderman is met ingang van 1 September jl.. bevorderd tot wachtmeester der Rijkspolitie le klasse. Heinkenszand BEKNELD IN COPIEERMACHINE De heer C. Fraas had het ongeluk, met zijn hand bekneld te raken in een copieer-machine. Het ongeluk had plaats in de klompenfabriek van zijn vader. Dr Staverman verleende de eerste hulp, waarna het slachtof fer naar een ziekenhuis in Goes is vervoerd voor verdere behandeling. De duim zal waarschijnlijk geampu- teerd moeten worden. De GOES Grand: The quiet man. HENKENSZAND - Café Hoonders: strijd in de Noordpool om 20 uur. TIDDELBURG Electro: Eindstation. OOSTBURG Ledel 8 uur: Kikvors mannen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Har ten vrouw. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vergeef mij. VLISSINGEN Alhambra: Nacht-eska der. Luxor: De vier veren. Ariënsge- bouw: Bestuursvergadering KAB. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: De schalkse weduwe. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Eens in de honderd jaar. GOES Schuttershof: Lezing over Cen traal Afrika <ZVU) om 20 uur. Grand: Bruiloft in Figaro. MIDDELBURG Schouwburg: Toneel uitvoering Middelburgse Dilettanten. Electro: Othello. OVEZANDE Café v. GesselFilm: De strijd om de Noordpool. VLISSINGEN Alhambra: Eén zomer danste zij. Luxor: De vier veren. IN VLOT werkt. B dr. N. B toren ov( J. W. K( De heer het Gym delbaar vrouw J. De raa< dere bene A. Steket wijzer in bare lage J. A. Heij: de comm sportterre noemd to Burgerlijl schappelij meijer, C. J. Z. S. door het Leijnse w De heren Rothuizen Luyendijk maatschap zicht op h geerd. Op het voorst in eigende Vereniginj voor bouw menlaan accoord mi ordening kleuterond leerlingen school in e ken, een bi De gemeen lid worden Hollandsch De ronde O.m. vroeg of het beke burg volge velings) w< De regei mer de in toekomen de verorde Al eerde op gewezer sche situat grijpen in del van m Integendeel Daarom me minimi drijfseconot currentie bedrijven periode, w belemmerer Wannee bakkersbrai worden gen clusie, dat omstandighf geen aanlei Van ee verantwoon van desastr gebleken. Voor de: deze bedrij bevreesd, 1. De al standighede maken dit Naast de trekking staan nog de sanering regeling va me zin ten 2. Van bedrijfstak ken. 3. Er is dat de ond ling zich n Het is ui dat zich in slaan van uitzonder inj streuzc com dit geval bereid tot heden hem sluit.

de Stem | 1954 | | pagina 2