Moerdijkkanaal en Deltaplan remmen andere werken «rok, Een storm raasde over Engeland VRACHTAUTO 200. M. door trein meegesleurd Japanse regering afgetreden Frankrijk polst Moskou over conferentie in Mei Voor cle bromfietsers (nog) geen verplicht rijbewijs Kamer is hoopvolmaar niet veel wijzer Toch spoedig de hand aan haven van Bergen op Zoom Volle aandacht voor W.-Brabant Zaligv erklaring Paus Pius IX H. VADER gaat nog vooruit inese vijsheden DAGBLAD VOOR Heclen verkiezing nieuwe premier Dulles is iets minder zeker De kwestie van de rijscholen Dr Drees over Scarborough Botsing op gevaarlijke spoorlijn Roosendaal-Essen Jongen sprong bijtijds van de treeplank; chauffeur ernstig gewond Op de uitki jk Verklaring van de radarmelding WAAKZAAMHEID inzake liet Delta-plan Resolutie over de gevangen vliegers De uitvinders exposeren I in de krant las h St- Kruis, was ree. ÏECHT DOOR ZEE jonge Schrauwen op één buik. Als er wedstrijd is ge- van beiden er en of de waarheid r is bij hen goed en lurrie amateur en hij len zoveel successen In, dat het te ver zou lal op te noemen. ||k zijn „glorie-jaar" zijn, maar het is litandigheden anders lt ook Schxauwen vóór hem niet van daarvoor ging hij Sonde van West- Berscheidde zich o.a. -Eede. Hij werd 7e Inuut achterstand op lde Groot, die 30 sec. Ig reed de Groot zich llank zij flinke steun ldie ook in de vol- |et zijne toe bijdroeg I? aanvallen met suc- |odat de Groot eind- VORM GEREDEN van West-Vlaande- ken in prima vorm. ptrijden in negen da- Boschkapelle, waar Iden voorsprong ein- |este course reed Cor Daar fietste hij ach- Belgen Vloebergs, de toekomstige we- gl de Cauter. van 't Ite met twee en een lrsprong. Irop moesten al zijn |Nieuw Namen op- voor hem buigen. VANDEN TE BED |tste meters was Cor een val die mis- izo ernstig leek, maar le tijd op non-actief had nl. later een Igeconstateerd. Maar 7 waar het niet gaan I dokter hem nog niet Jtlaard, pakte hij de Ijden in Lier. Tijdens 'r voor hem een nieu- ier ernstige valpartij in de vork van zijn rwen twee maanden deren. itnodiging kreeg om n van de gemengde de „Negen Provin- t ging, was hij weer le Vries was kopman :n reed sterk, maar i het door pech voor s een debacle, e ongetraind aan de moest in deze klas zien" en ging ver loos naar huis. ruime tijd voor dat am, maar toch kwam dat Corrie met de am. En kort daarop koers in Zwjjndrecht. aaide hu nog flinke de tijd daar was dat moest aantrekken, r het wachten op het Voor Schrauwen leerschool, want te- mening. dat men leert fietsen, ot de categorie der m heeft Cor nog niet, n wij deze taaie en nog in de rijen der :t werk. schijnen een volk fun taal is vol ver den en bij wijze volgt hieronder hun levensv ijshe- is even onbesten- ken en de winden landarijn betekent de keuken bete dag lui voorbij- mt niet terug. midden de rivier laat om lekken te mogen ons verach- >mel ons niet ver lijden ons aange- duizend mijl be- eerste pas. md in vredestijd s in oorlogstijd. smart gaan lang- dagen van vreugd .ug. tie plant bomen, on- iduwen een volgen hand kan men wegschaduwen. kan niet op twee land, kan men niet klappen. moet zijn vuist de zanger zijn idig in wat ge ook het doden van een ste torens begin- grond. makkelijker iets te :s te doen. tijger niet goed te- lij op een hond. in het vuur gelegd snmaal oversteekt, de oever. 94e JAARGANG No. 21701 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningtn en Vaderland WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse E.landen: ÜDKb. Westsingel 98. Telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bpbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56. Tel 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) EERSTE KAMER Wet-Omzetbclasting werd aanvaard De Eerste Kamer heeft gisteren de wet op de Omzetbelasting 1954 z.h.s. aanvaard. Van katholieke zijde was gevraagd, de verhoging van de tussen- tarieven van 7 pet. tot 10 pet. te la ten rusten tot definitieve vaststelling van de tarieven, daar zij een prijs verhogende werking zullen hebben. De K.V.P.-fractie noemde het wetsontwerp ..een noodpplossing in Benelux-ver- band". Staatssecretaris Van den Berge ant woordde, dat voorstellen voor wijzi ging van de tabellen van het weelde en het tussentarief in het nieuwe al gemene belastingplan verwerkt zullen worden. Over handhaving van het tussentarief op 7 pet. wilde de heer Van den Berge niets horen. IN HANNOVER hebben leden van de liberaal-democratische partij en de Vluchtelingenpartij, een nieuwe be weging opgericht: de Duitse nationale partij. ZOALS IN DE V.N. was besloten, zijn thans atoomgeleerden uit zes landen uitgenodigd, om een internationale conferentie over het vreedzame ge bruik van atoomenergie voor te be reiden. DE POLITIEKE commissie der V. N. heeft besloten het debat over de kwestie Tunesië uit te stellen tot het einde van de huidige zitting. MCCARTHY heeft president Eisenho wer verweten, dat hü aardig heeft gedaan tegen twee senatoren, die Mc Carthy's optreden hadden veroordeeld. PRESIDENT RHEE van Zuid-Korea heeft laten blijken, dat hij zich bü volgende presidentsverkiezingen mis schien niet meer candidaat zal stellen. TWEE OUD-P.O.D.-ambtenaren uit Velsen, die van een politieke delin quent geschenken zouden hebben aan genomen om te zorgen dat deze delin- qeunt en diens vrouw spoedig zouden worden vrijgelaten, zijn in hoger be roep vrijgesproken. DE ARNHEMSE economische politie rechter besliste gisteren, dat zgn. „zelfbedieningszaken" onder de win kelsluitingsverordening kruideniersza ken vallen en dus Dinsdagmiddags ook gesloten moeten zijn. Men gaat in cassatie. DE ECONOMISCHE commissie van de V. N. heeft een resolutie aanvaard, waarin de assemblee wordt aanbevo len, zo spoedig mogelijk te komen tot instelling van het voorgestelde in ternationale lichaam, voor hulp aan achtergebleven landen. (Van onze parlementaire correspondent) TVFIET VEEL WIJZER was de Kamer geworden door de mede- delingen, welke minister Algera in eerste instantie^ ver strekte omtrent de voorzieningen, welke West-Brabant zo hard nodig heeft. We getuigen ervan op pagina 3 van dit blad. Op aandrang van de K.V.P.-afgevaardigde Engelbertink is Minister Algera echter vlak vóórdat de beraadslagingen over de begroting van Verkeer en Waterstaat zouden worden afgeslo ten, in de Tweede Kamer nog uitvoerig ingegaan op de herhaal delijk naar voren gekomen onrust over de traagheid, waarmee in West-Brabant voorzieningen worden getroffen voor afwatering en rijpmaking van het gebied voor verdere industrialisatie. „Op deze manier wordt West-Brabant een achterlijk gebied", had En gelbertink verwijtend uitgeroepen. Enigszins geschrokken ver zekerde Minister Algera, dat hij het ten zeerste betreurt, dat er niet meer wordt gedaan. Maar de dringend noodzakelijke voorzie ningen worden belemmerd door de plannen voor een Moerdijk kanaal en door het Delta-plan. Op korte termijn is daaraan helaas niets te veranderen, maar de Minis ter dringt daarom aan op spoed met deze grote plannen, opdat daardoor de nodige werken in West-Brabant niet langer stagneren dan strikt nood zakelijk. Het feit, dat het rapport Steen berg h e - v. Cauwelaert aan de Europese Ministersconferentie wordt voorgelegd, behoeft nog geen vertra ging'te betekenen. De uitvoering van de werken res sorteert bij de regering. Er waren als Delta-plan en Moer- dijkkanaalplan er niet waren, de vol gende werken in West-Brabant nodig: a) een afwateringskanaal van de Mark naar de Moerdijk, dat te vo/is afwatering zou zijn voor de Dintel. b) een verbinding Mark Roosen daalse Vliet. c) werken aan de haven van Bergen op Zoom en een verbinding van daar naar de Wester-Schelde. d) een verbinding van de haven van Bergen op Zoom met de Roosen- daalse Vliet. Dit alles wacht nu op de be slissingen ten aanzien van Del taplan en Moerdijkkanaalplan. Wel echter wordt overwogen om al vast de werken aan de ha ven van Bergen op Zoom ter hand te nemen, die dan bij de definitieve plannen kunnen wor den aangepast. De watervrijmaking van de gebie den van de Donge, het Oude-Maasje en de Biesbosch staat in nauw ver band tot het Deltaplan. COMPENSATIE De voorbereidende werkzaamheden kunnen echter geregeld doorgang vin den zonder dat men tot een definitie ve afsluiting komt. De werkzaamheden aan de Rijksweg no. 17 (Moerdijk Roosendaal) wor den vertraagd door de plannen voor een Moerdijkkanaal maar ter com pensatie is de verdubbeling van de weg Zevenbergschenhoek Princen- hage reeds aanbesteed en zal binnen kort de brugverbinding nabij Gorcum worden aangepakt. Nog eens herhaalde de Minister, dat West-Brabant zijn volle aandacht heeft en dat hij het diep betreurt, dat de werkzaamheden door de beide grote plannen. Delta en Moerdijk, worden doorkruist. Daarom is voor de West-Brabantse belangen een spoedigs beslissing t.a.v. het Moerdijkkanaal zo dringend nood zakelijk. De begroting van Verkeer en Wa terstaat werd z.h.s. goedgekeurd. vw-x- -xj?y- Enorme blokken beton, her en der neergeslingerd als kiezelstenen door ontzaglijke golven, makeren het gat in de zeewering bij het Engelse vissersplaatsje Fleetwood in Lanca shire. Door de storm van de afgelo pen dagen ontstond daar een bres in de dijk van niet minder dan 300 meter breed. De Japanse regering heeft niet dur ven wachten op het verloop van de stemming in het parlement over een motie van afkeuring over het rege ringsbeleid en is derhalve gisteren af getreden. De verkiezing van een nieuwe pre mier in de plaats van Josjida. zal waarschijnlijk reeds vandaag plaats vinden. De drie voornaamste partijen, de liberale, de democratische en de socialistische, zullen candidaten stel len. De politieke onrust in Japan kreeg de vorm vak een crisis in de tijd, dat premier Josjida een bezoek aan Europa en Amerika bracht. Zijn EEN 18-JARIGE scheepstimmer man uit Rotterdam heeft Maan dagavond twintig minuten lang met zijn vinger bekneld gezeten tussen het klapdeurtje van een zuurstoppen-automaat. Hij had te haastig gehandeld. IN BEGIN 1956 zullen verschillende Super-Constellations van de KLM worden uitgerust met uitwendige ee^ Stroomlijnde vleugeltanks, met een in houd van 2200 liter elk. Hierdoor kun nen grotere afstanden non-stop wor den gevlogen. DE STICHTING „Het Nederlandse Blindenwezen" heeft op een vergade ring te Utrecht een motie aangeno men, welke aan de Eerste en Tweede Kamer zal worden gezonden. In de motie wordt de aandacht gevraagd voor de niet-werkende blinden, opdat de overheid hen 'n voldoende eigen inkomen verzekert. DE LEDEN van de katholieke opposi tie in België hebben gisteren ten 2de male in 1 week tijd, 'n Senaats-verga- dering geboycot en daardoor opnieuw een stemming over een grondwetswü- ziging onmogelijk gemaakt. DE 48-UURS STAKING van Franse machinisten, heeft behalve bij de on dergrondse in Parijs, geen verstoring van het treinverkeer veroorzaakt. DE WIENER-SaNGERKNABEN zijn per „Nieuw-Amsterdam" naar Ameri ka vertrokken voor een tournée, die in April 1955 zal eindigen. DE ARABISCHE LIGA heeft Saoedi- Arabië opgedragen de kwestie Alge rije in de huidige zitting van de V.N. aanhangig te maken. conservatieve tegenstanders binnen en buiten zijn liberale partij, besloten een nieuwe partij te vormen: de de mocratische. Vijf en dertig liberale parlementsleden sloten zich bij hen aan. waardoor de regering zonder werkmeerderheid in het parlement kwam. De leider van de nieuwe partij heet Itsjiro Hatojama. Hij mocht aan vankelijk van de geallieerde bezet tingsautoriteiten geen politieke func ties uitoefenen, waardoor zijn oude ri vaal, Josjida, de kans kreeg langdurig het premierschap te bekleden en een rol te vervullen, die door velen wordt vergeleken met die van Bondskanse lier Adenauer. Ook Josjida leidde Ja pan tot het begin van een nieuwe welvaart toen het land op de rand van de afgrond stond. Waarnemers vragen zich bezorgd af hoe de nieuwe buitenlandse politiek van Japan er uit zal gaan zien, nu Josjida van het toneel verdwijnt. Ve len betwijfelen of er een regering zal kunnen worden gevormd, die de steun van de meerderheid in het parlement heeft. Frankrijk heeft gevraagd naar de Russische mening omtrent een confe rentie over Europese problemen in Mei, waaronder in de eerste plaats het Oostenrijkse vraagstuk. De regeringen van Engeland en de V. S. werden van de Franse stap in kennis gesteld. Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken informeert even eens naar de mogelijkheden voor een conferentie tussen Oost en West. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Bohlen, zal trachten meer informele gesprekken met Sovjet-leiders te heb ben. Dulles zei met minder overtui gingskracht dan tevoren, dat ratifica tie van de Parijse accoorden voor waarde bleef voor een Viermogendhe- den-conferentie. De Franse informa ties in Moskou gingen volgens Dulles echter verder dan wat ook, waarover de Verenigde Staten waren ingelicht. Met betrekking tot de Oostenrijkse kwestie heeft ook bondskanselier dr. Adenauer een verklaring afgelegd. Hij zei, dat de Westduitse regering de aansluiting van Oostenrijk bij Duits land als tenietgedaan beschouwt. Bonn (Van onze parlementaire corres pondent). Minister Algera zal vooralsnog niet overwegen, het afleggen van een rij- vaardigheidsexamen voor bromfiet sers verplicht te stellen, zo deelde hy gisteren in de Tweede Kamer mee. De vraag of de rijscholen, die adspi- rant-automobilisten klaar maken voor het rij-examen een erkenning moeten hebben, is in studie, evenals de mo gelijkheid om voetgangers op over steekplaatsen voorrang te geven. De minister, stevig bijgestaan door de heer Van de Heuvel van de K.V.P., trok zodanig tegen de socialistische afgevaardigde Posthumus van leer, dat deze bakzeil moest halen. De heer Posthumus had 's ministers beleid met betrekking tot het goederenvervoer Een overzicht vqn de ravage na het ongeluk op de spoorbaan Roosen daalEssen. RUSTIG WEER 0 0 0 tot 0 In de ochtend lichte vorst en op Weersverwachting, vanavond. geldig vele plaatsen mist. Later op de dag wisselend bewolkt en voorn: melijk In de kustprovincies enke le buien. Overwegend matige wind uit uiteenlopende richtingen. On- geveer dezelfde middagtempera- t turen als gisteren. J Vandaag: Zon onder 16.29 uur. t Maan op 14.56 uur. Morgen: Zon t op 8.35 uur. Maan onder 8.03 uur. „Kant noch wal" In antwoord op de vragen van Prof. Gerretson betreffenede een vertrouwe lijke conferentie tussen socialistische Kopstukken te Scarborough (men zie eiders in dit blad) heeft Dr. Drees verklaard: jn de ^Intelligence Digest" wordt beweerd omtrent hetgeen tus sen hen besproken zou zyn, is gefan taseerd en raakt kant noch wal. De procedure begonnen De Congregatie der H. Riten heeft besloten een begin te maken met de procedure tot zaligverklaring van Paus Pius de Negende. In alle kerken van Rome is nu op last van de H. Vader een decreet aangeplakt, dat de procedure is begonnen. De Congregatie nam het besluit aan de vooravond van de honderdste ver jaardag van het dogma van de On bevlekte Ontvangenis, dat door Paus Pius de Negende op 8 December 1854 werd afgekondigd. Vijf geleerde pries ters zullen de gegevens, die in de af gelopen halve eeuw over leven en werken van Pius IX zijn verzameld, bestuderen. (van onze speciale verslaggever) TjE 18-JARIGE B. GEERTS uit Nispen heeft gisterochtend met -L' een kolossale sprong zijn leven gered. Op hetzelfde moment greep een trein de vrachtauto, die bestuurd werd door vader C. Geerts. De dikke mist die er hing het was rond 11 uur had vader en zoon Geerts verrast. De onbewaakte overweg bij de Belgische grens onder Nispen werd hun noodlottig. Op het moment van de botsing raakte de reminstallatie van de trein defect, zodat de machinist niet kon remmen. De ontembare locomotief kraakte de vrachtauto en sleurde die 200 meter mee. Vader Geerts werd er zwaar, maar niet levensgevaarlijk gewond uitgehaald. der door te rijden. Juist toen de wagen half op de lijn stond, doemde de loco motief op, die met een snelheid van 50 km. naderde. De jonge Geerts had nog maar één kans: springen! Maar de auto kon niet meer terug. Midden in de laadbak werd hij ge grepen. De klap werd tot in verre om geving gehoord en was zo hevig, dat de bieten van de vrachtwagen later op de stookplaat van de locomotief vierden teruggevonden. Op het moment dat de trein de auto greep, werd het voorstel door de zwa re afzetting van de overweg wegge- De twee Geertsen hadden bij land bouwer van Dormalen een vracht bie ten geladen en reden de Hol landsdiepstraat in een zandweg die op ongeveer 500 meter van de grens de spoorlijn naar België kruist. Het grauwe mistgordijn verhinderde ieder uitzicht en om de wagen veilig over de onbewaakte overweg te loodsen was de zoon op de treeplank gaan staan. HU zag niets en beduidde zyn va- rukt. Het chassis zakte op de rails, het achterstel kwam er dwars op te staan en zo werd de vernielde wagen voortgeschoven. Mogelijk heeft de chauffeur hier zijn leven aan te danken, want het over de rails schurende chassis rem de de lege materialentrein af. VERKEER GESTAGNEERD Temidden van de enorme ravage van stukken hout, verspreide bieten en verwrongen metaal werden onmid dellijk pogingen in het werk gesteld om vader Geerts te bevrijden. Zijn zoon en enkele inzittenden van de trein hielpen daarbij. Hij was nog bij bewustzijn en werd op advies van dokter Cox. die eerste hulp verleende, naar Charitas te Roosendaal overge bracht. Gistermiddag was zijn toe stand redelijk. Snel opruimingswerk o.l.v. adj.- hoofdstations-chef A. Drinkenburg en de heer Hazenack. hoofd van de af deling tractie Roosendaal kon niet verhinderen, dat het treinverkeer twee uur gestagneerd werd. In ver band met de mist moest men ook voor het werk op de lijn alle voorzorgs maatregelen nemen. Bij mist is de situatie langs de lijn Roosendaal Essen levensgevaarlijk. Er zijn verschillende onbewaakte overwegen in. waarvan er geen enkele met knipperlichten beveiligd is, ook niet de overwegen van verharde we gen die de lijn kruisen. Op de onbewaakte overweg te Mis te, gemeente Winterswijk, is een bak kers-bestelauto gegrepen door de „Blauwe Engel" De bestuurder werd vrijwel op slag gedood. Het slachtof fer was gehuwd en was vader van twee kinderen. door de Spoorwegen veroordeeld. De minister is voorstander van het geven van een goede kans aan particuliere vervoerders en het is onjuist te be weren, dat daardoor de Spoorwegen (van Gend en Lqos) schade zouden ondervinden, zoals de heer Posthumus had geprobeerd aan te tonen. O In de toestand van de H. Vader komt geleidelijk, zij het dan ook lang zaam, verbetering. De Paus kan kleine hoeveelheden vloeibaar voedsel tot zich nemen en hij heeft rustige nach ten. De behandelende geneesheren zijn tevreden. Zij hopen de volgende week het Röntgen-onderzoek en andere be handelingen te kunnen toepassen, die voor een juiste diagnose noodzakelijk zijn. De algemene toestand van de H. Vader blijft echter nog wel de groot ste oplettendheid eisen. NIEUWE KARDINALEN. De Paus is van plan in Januari een consistorie te houden voor het cre- eren van nieuwe kardinalen. Men acht het waarschijnlijk, dat de Paus de namen van de zes nieuwe kardinalen zal bekendmaken in de ra diotoespraak, die hij voornemens is op Kerstavond uit te spreken. erkent de zelfstandigheid en onafhan kelijkheid van Oostenrijk derhalve. GEEN UITSTEL. Vertegenwoordigers van de West duitse coalitiepartijen hebben besloten het debat over de Parijse verdragen niet uit te stellen en de eerste lezing op 15 December, zoals het oorspron kelijke plan was, te laten beginnen. Dr. Adenauer zal het debat inleiden met een regeringsverklaring. Onderzoek Triton-ramp Op de achtste dag van het openhaar onderzoek naar de oorzaak van de ramp met het KLM-vliegtuig „Triton" werden drie mogelijkheden geopperd, waardoor de foutieve radarmelding veroorzaakt kan zijn. Zoals bekend had de Ier Richard Baker, die in de fatale nacht dienst deed op een verplaatsbare radarpost, gemeld dat hij op het scherm een vliegtuig had waargenomen, 23 mijl West van de luchthaven en dus ver voorbij de rivier. Door deze melding had men in de controletoren de ge dachte aan een verongelukken van „Triton", met welk toestel geen radio contact kon worden verkregen, laten varen. Dc chef van Richard Baker verklaarde gisteren, dat de radar waarnemer op het scherm (1) een on bekend toestel dat niet van Shannon kwam en niet met Shannon in verbin ding stond, kon hebben gezien, dat het (2) de zgn. „tweede echo" kan zijn geweest van een ander toestel op een geheel andere plaats of (3), dat Baker een speciale regendichte wolk op het scherm had gekregen. Sen aatscom m issie De Belgische Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken heeft haar teleur stelling uitgesproken over het feit, dat sinds verscheidene maanden geen en kele ontwikkeling meer valt waar te nemen in de Belgisch-Nederlandse on derhandelingen betreffende de water wegen. De kwestie van de Schelde-delta, aldus de commissie, mag niet unilate raal behandeld worden, omdat zij van evenveel belang is voor Nederland als voor België. De commissie wil een spoedige oplossing zien van de andere vraagstukken, met voorop de Moer dijkverbinding, de stop van Ternaaien en het kanaal Gent-Terneuzen. De zestien landen, die deelgenomen hebben aan de oorlog in Korea, heb ben^ een resolutie ingediend, waarin de algemene vergadering der V. N. verzocht wordt aan secretaris-gene raal Hammarskjoeld te vragen, een poging te doen om de vrijlating van de elf Amerikaanse vliegers, die in China gevangen zijn gezet, en van „alle andere leden van de strijdkrach ten der V. N.. die nog vastgehouden worden", te bewerkstelligen. De V. S. overwegen voor het ogen blik geen andere stappen dan die bij de V. N. om vrijlating te verkrijgen. J/oor het eerst heeft Neder land zijn internationale uit vinders-tentoonstelling. Deze wordt tot 10 December in Am sterdam gehouden. Wie ver wacht had, op deze expositie allerlei lieden met schrandere oogjes en verwaarloosde baard jes te zien rondstappen, kwa-.n bedrogen uit. Veel uitvindin gen waren zelfs niet „in per soon" aanwezig. Men kon er foto's en blauwdrukken van bekijken en dat was dan alles. Er was één heel interessante stanwaarboven geschilderd was: Forschung", het Neder landse woord voor research.... Hier zag men de magische am pullen met zoveel haargroei middelen, dat het aanschouwen alleen reeds iemand de haren ten berge deed rijzen. Er stond een potje anti-malariathee te trekken, er was een wonderpoe- der dat eieren vertienvoudigt, een bliksemstrijkijzer en een „schornheidsplank"We zagen een vederlichte stofzuiger met beweegbare zuigmond (of mis schien moesten we wel zeggen ook achteruit kan kijken, ide- slurf), een bril waarmee men aal voor onderwijzers en een geruisloos sluitende deur. Al lemaal dingen, die voor som mige mensen in bepaalde ge vallen onmisbaar zijn, maar waarbij het mensdom toch niet direct zal gaan staan jubelen. Belangrijk is echter, dat de uit vinders blijven uitvinden en dat hun vernuft niet stilstaat.

de Stem | 1954 | | pagina 1