WALCHEREN Z.-VLAANDEREN Zeeuwse boeren naar de Noordoostpolder Middelburg feestte rond nieuwe Vlissingsebrug De Zeeuwse visvangst in September Zilveren pastoor Th. Wolters te Wouw 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 DECEMBER 1954 5 FRUITTEELTDAG 1955 Wederom te Goes BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Eerste stichtingsboom geplant te Zierikzee Nieuw voor Nederland daadwerkelijke luchtverversing MIDDELBURG Een koelkast voor 'n ilagzin VLISSINGEN Veilig Verkeer vergaderde Veerdienst sloeg een vaart over TERNEUZEN TWEEDE PLOEG TEKENT DE CONTRACTEN Goese school won een prijs EXAMENS AXEL HULST TALRIJKE CADEAUX Waarom steeds meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Rheumatiek- AGENDA HEDEN Moderne uitvoering Zaterdagmiddag werd de Vlissingse Brug te Middelburg officieel door bur gemeester mr. dr. N. Boikestein voor het verkeer opengesteld. De plech tigheid was aanleiding geweest voor de actieve buurtvereniging „De Vlis singse Brug" om een buurtfeest te organiseren, waar een kindercaroussel, schiettent, rad van avonttuur en een enorme danstent voor de ontspanning van oud en jong zorgden. In zijn openingswoord deelde de burgemeester mee, dat men het eerst overbodig achtte, een hulpbrug te leg gen toen men de Vlissingse brug in restauratie nam. Het bleek echter, dat dit gedeelte van Vlissingen niet zonder kon en de noodbrug kwam er. Thans kwam de restauratie van de oude brug klaar en een nette, mooie en flinke brug die past in deze buurt staat weer ten dienste van het verkeer. De burgemeester was dankbaar voor de opgewekte geest in de buurtvereniging. Nadat een koortje van kinderen een toepasselijk lied had gezongen, reikte de elfjarige Sientje Overwijk de bur gemeester een schaar aan en hiermee werd het lint dat de brug nog afsloot doorgeknipt. RECEPTIE. Hierna begaf het gezelschap zich naar de ontvangstzaal, waar de buurt vereniging recipieerde en hier wer den talloze woorden van waardering gesproken. Zo gewaagde de heer A. J. W. Mathijssen, directeur der Stads- schuur van de grote tederheid, waar mee men aan de oude brug moet terugdenken. Hij hoopte echter, dat de buurt èn Middelburg veel profijt mogen trekken van de moderne brug. De voorzitter der buurtvereniging, de heer Schieman, verklaarde, dat de Vlissingse brug het hart van de wijk is. Daarom leeft de naam der brug ook bij ieder en de buurtver eniging noemde zich naar haar brug. Als dank bood hij aan de burgemees ter een foto aan van de oude Vlis singse brug. Burgemeester Boikestein toonde zich verheugd over dit ge schenk en zegde toe, dat dit een plaats zal krijgen in het stadhuis. In de zomer 1955 MOGELIJKE HELICOPTER DIENST VIA ZEELAND Volgens Het Laatste Nieuws bestaat er een goede kans, dat tijdens de zo mer van 1955 een helicopterverbinding Brussel Walcheren ZiZerikzee Rotterdam gedurende 100 dagen tot stand zal komen t.g.v. de grote ten toonstelling E 55 te Rotterdam. Op de vraag of het mogelijk zal zijn deze he licopterverbinding een bestendig ka rakter te geven, kan nu nog niet wor den geantwoord. De dienst zal door de Sabena worden onderhouden. De jaarlijkse fruitteeltontwikke- lingsdag voor Zeeland zal gehouden worden op 7 Januari a.s. te Goes. Het programma zal nog worden be kend gemaakt Voorlopig kan echter reeds worden medegedeeld, dat dr. ir. G. de Bakker zal spreken over de be tekenis van het onderzoek in de fruitteelt, terwijl dr. ir. A. Soenen uit België zal vertellen over zijn jaren lange ervaringen op het gebied van de meeldauwbestrijding. De schaar, waarmee de burgemees ter de brug officieel in werking had gesteld, werd hem aangeboden door de aannemer, de N.V. Heykamp II, die bij monde van haar mede-directeur L. Backx dank bracht voor de uitste kende samenwerking, welke zij mocht ondervinden. Inmiddels was in de buurt het feest voor jong en oud begonnen. En deze brug. de eerste brug in het Zui den van ons land die, naar men ons mededeelde uitgevoerd werd in-span beton, was dit feest dubbel en dwars waard. (Advertentie) Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd'tot pastoor te Leider dorp (,0. L. Vr. Onbevl. Ontv.) H. C. A. M. Kouwenhoven; tot pastoor te Amsterdam (H. Maria Magd.) K. J. H. Lautenschütz; te Haarlemmerliede B. G. H. Keijer, die kapelaan was te Vogelenzang; te Haarlem (H. Joan, de Doper) H. W. van Schie; te Wester- Zwaagdijk W. van Lammeren, die ka pelaan was te 's-Gravenhage (H. Ag nes). Tot kapelaan te Dordrecht (H. Ant. van Padua-Sliedrecht) P. J. Krom, die kapelaan was te Rotterdam (H. Hart van Jezus). Onder grote belangstelling is vorige week de eerste door de stichting Nieuw Schouwen-Duiveland overge dragen boom geplant in het Haven park te Zierikzee. Aan het feit zelf ging 'n bijeenkomst /ooraf in de zaal van de sociëteit. „De Vereniging", waar het gemeentebestuur, vertegen woordigers van de Heide Mij. en on- derwijsautoriteiten aanwezig waren. De voorzitter van de stichting, de heer P. Heering, ging in korte trekken de geschiedenis van de beplanting na. Aanvankelijk dacht men de hele be planting voor eigen rekening te ne men, die echter belangrijk beperkt werd door een uitspraak van ir. Her- weyer, directeur van de Cultuur Technische Dienst, waaruit bleek, dat het gedeelte van het eiland buiten de woonkern en beplant zou worden bin nen het raam van de Herverkaveling voor rekening van het Rijk. Zulks bracht een belangrijke beperking van de propagandistische taak mede. De Stichting kreeg de beplanting der woonkernen toegewezen. Men kwam uiteindelijk terecht bij de Ned. Heide Mij. die contact zoekt met de lande lijke gemeentebesturen waarmee plan nen in onderling overleg zullen wor den opgesteld en begrotingen opge maakt, terwijl deze maatschappij ook de zuivere onkosten kan berekenen. Wethouder A. M. de Boer dankte namens het gemeentebestuur voor het feit, dat Zierikzee de eer te beurt viel, als plaats waar met de beplan ting werd begonnen. Het gezelschap begaf zich daarna naar het Haven park, waar een koningslinde door een drietal scholieren werd geplant. De voorzitter der Stichting droeg daarop de boom over aan de jeugd van het eiland in de hoop, dat zij zich ver antwoordelijk zou voelen voor hetgeen tot stand kwam met medewerking der Nederlandse bevolking. x O c S O O De actieve luchtcirculatie met chlorophylwerking welke ontstaat onmiddellijk na het aansteken van de chlorophylkaars, zuivert opvallend snel de lucht. Na enige tijd ontstaat een in alle opzichten ideale en gezonde atmosfeer. Bovendien; Als elke andere Gouda kaars is ook de chlorophylkaars een bron van rust en intieme gezelligheid. Haal nog heden dit „Levende Licht" in huis. COUPON Zend mij gratis Uw boekje „Levend Licht" Naam Straatnaam Plaats Zend deze coupon in ongesloten enve lop,gefrankeerd met 2 ct., aan „Gouda- Apollo" te Gouda. mint. N.V. KONINKLIJKE STEARINE KAARSENFABRIEKEN HfMJ rrrr t r T T s Het echtpaar Swiers-Lievense in de de Ruyterstraat, een paar maanden geleden in de huwelijksboot gestapt, werd verrast met een grote koelkast, de vierde prijs in de Omo-wedstrijd. De heer Sparreboom, hoofd-directeur van de Lever's Zeepmij., kwam dit zware stuk in de huishouding bij de gelukkige winnaars afleveren en die waren heel wat minder koel bij die gelegenheid dan de kast. zeskleurige reflecterende borden met de slagzin „Doe beheerst in het ver keer" worden neergezet. Naar aanlei ding van dit verslag werd nog ge sproken over het verkeerslokaal, dat gratis toegankelijk is en waar des kundige voorlichting wordt gegeven, niet slechts aan scholieren, maar ook aan verenigingen en steeds op ver zoek) aan particulieren. De aftredende bestuursleden, mevr. Mazure en de heren Rosendaal en Louisse, werden bij acclamatie her kozen. Na de vergadering werden twee fraaie films vertoond. De eerste was getiteld „Twee jongens en een auto" en de tweede behandelde het werk van het Verbond van Vereni gingen voor Veilig Verkeer. Onder leiding van de heer E. Vis- scher werd in restaurant Wöhler een ledenvergadering gehouden van de Vereniging voor Veilig Verkeer Mid delburg e.o. In zijn welkomstwoord zei de voorzitter, dat thans op prac- tisch alle scholen op Walcheren ver- keersonderwijs wordt gegeven. Uit het verslag van de penningmeesteresse, mevr. Mazure, bleek, dat er eind vorig jaar een batig saldo was van f 457.36. Er zijn momenteel ongeveer 400 leden. De secretaris, de heer L. A. van Hoeve, deelde in zijn jaarverslag o.m. mede, dat er geen voldoende aanlei ding bestond voor het instellen van jeugdverkeersbrigades, maar dat een proef zal worden genomen met zo'n brigade, wanneer de brug over de 1 ging schuiven, viel op het rijdek en Herengracht gereed is. Leerlingen van veroorzaakte daar een glibberige vette een school in de buurt zullen deze massa. De zware vrachtauto bleek vormen. Diverse gemeenten op het eiland hebben in totaal f 225.aan subsidie toegezegd. Middelburg wil f 250.beschikbaar stellen voor het medio September 1955 te houden landelijke congres. Volgende maand zullen op kruispunten in de stad waren pastoor Preijers van St. Jan steen en de burgemeester Mr. Reuser en P. Vercauteren, resp. van St. Jan steen en Clinge. De Sint richtte zich tot de jeugd, tot de ouders en tot de genodigden. Hij hoopte voor de bewoners, dat zij betere wegen zouden krijgen en in dien mogelijk een kleuterschool. Om de menten toch al voorlopig vooruit te helpen, gaf hij 'n symbo lische stoomboot en een bouwdoos. Daarna volgde d<? tractatie voor de schooljeugd, die dapper zong, aan het harmonium begeleid door de jeugdige Gerry Flos. De voorzitter van het feestcomité, de heer P. Stevens, bracht dank aan he.t heilig gezelschap en eindigde met 'ntot volgend jaar. Clinge Rond acht uur Zaterdagavond moest de veerdienst op Breskens één vaart overslaan, terwijl hierna zwaar ver voer niet meer werd overgezet. Bij het invaren van de haven werd n.l. door de zware zeegang en de rollers een gevolg van de storm, die op die dag heerste een vrachtwagen, met haring geladen, van zijn plaats geschoven en kwam tegen de zijkant van de boot terecht. De lading haring klem te zijn geraakt en eerst met behulp van takels kon zij vrij ge maakt worden. Eén vaart moest hier door worden overgeslagen. In verband met de veiligheid werd besloten géén zwaar vervoer meer over te zetten. Zondagmorgen functionneerde de veerdienst weer normaal. Op 9 December a.s. zal de tweede groep landbouwers in het Herverka- velingsgebied in totaal 25 de pachtcontracten voor hun nieuwe be drijf in de Noordoostpolder onderte kenen. Hieronder volgen hun namen: A. van Aas, Noordgouwe. C. M. Beye, Ouwerkerk, J. Mom, Nieuwer- kerk, J. van Burg, Zierikzee, P. Dale bout, Kerkwerve, M. Franke, Tholen, L. Geluk, Zierikzee, J. Goemans, Drei- schor, J. Hendrikse, Oosterland, M. Heyboer, Tholen, J. Janse, Poortvliet, J. de Jonge, Waarde, C. Jonker, Brui- nisse, P. Kaat, Scherpenisse, J. de Kam Ouwerkerk, C. van Langeraad, Drei- schor, H. Nelisse, Scherpenisse, W. v. Nieuwenhuyzen, Poortvliet, L. Pad mos, Zierikzee, H. Quaak, Scherpenis se, P. Ringelberg, Kerkwerve, J. van der Slikke, Poortvliet, C. Steendijk, Nieuwerkerk, B. van Velde, Duiven- dijke, J. de Vrieze, Dreischor, A. Wa terman, Waarde, L, van der Wekken, Zonnemaire, H. Weststraten, Waarde, C. Zandijk, Waarde. Eén der voorwaarden voor hun ver trek is, dat zij hun grondeigendom verkopen aan de Stichting tot het Be heren van Landbouwgronden en af stand doen van hun recht van pacht op de door hen gepachte percelen ten Grote »oogst" aan mosselen In de maand September j.l. was de totale aanvoer van vis en schelpdie ren in Zeeland 4.236.000 kg. tegen 2.401.000 kg. in September 1953. De geldelijke opbrengst beliep f 959.800 tegen 801.000. De oesters en mosselen leverden hiervoor het leeuwendeel met resp. 370.400 en 365.180. De garnalen brachten 158.000 op tegen 203.400 in het vorige jaar Sep tember. Bot, schar en tong leverden 25.000 tegen 22.000. De oestervisserij werd door 64 vaar tuigen onregelmatig uitgeoefend. Er werd in Zandkreek en Yersekebank matig op consumptie-oesters gevist, die in het district Zandkreek nog be ter van kwaliteit en groei waren dan in het district Yersekebank. De totale verzending bedroeg 1.586.673 stuks tegen 1.671.891 stuks in September 1953, wat 85.218 stuks minder was. De broedval op de pannen en mos selschelpen was slecht te noemen. Het z.g. bakkengoed, dat op de kweekbakken stond op het Noordelijk deel van de Yersekebank werd op de percelen uitgezaaid. De export van consumptie-oesters was bevredigend. MOSSELCULTUUR De mosselvisserij werd in Septem ber door 91 vaartuigen onregelmatig uitgeoefend. In het district Grevelin- gen werd in September j.l. door bijna alle kwekers van Bruinisse op con sumptiemosselen gevist, die van een goede kwaliteit waren met een visge- wicht van 20 tot 25 pet. Uit de Gre- velingen werden 17.900 ton consump tiemosselen opgevist en afgeleverd te Yerseke en Tholen. Ook in het district Oosterschelde westelijk deel, Hammen en Zandkreek werd op consumptiemosselen gevist, die van een goede kwaliteit waren. Uit het district Grevelingen werden nog 1000 ton halfwas mosselen overge bracht naar Oosterschelde w.d. Uit de Eendracht werden 900 ton halfwas mosselen van een redelijke kwaliteit opgevist en naar de benedendistric- ten overgebracht. Ongeveer 400 ton mosselzaad werden nog van de vrije banken in Zeeland uitgezaaid in de Eendracht. In de Westerschelde wer den nog 500 ton mosselzaad opgevist waarvan 400 ton naar de Oosterschel de en 100 ton naar de daarvoor be stemde percelen in de Westerschelde gebracht werden. behoeve van de Herverkavelingscom missie. De op deze wijze vrijkomende gronden worden dienstbaar gemaakt aan de vergroting van te kleine be drijven. Het vertrek van deze Zeeu wen naar hun nieuwe bedrijven bete kent aldus een verlichting van de pro blemen voor hen, die achterblijven. De vrijkomende gronden komen bij de definitieve toedeling aan het einde van de Herverkaveling ter beschikking van de te saneren bedrijven. Geduren de de Herverkaveling worden ze tij delijk in gebruik gegeven aan hen, die daarvoor naar het oordeel van de Herverkavelingscommissie, op advies van de agrarische subcommissies, het meest in aanmerking komen. En de gelukkige ivist het nog niet (Van onze redacteur) By de kinderpostzegelactie was on der de twintig prijswinnaars, ook een Goese school. De vierde prijs een dag op reis of een mooi radio-toestel is namelijk gewonnen door de zes de klas van de openbare prof. Kohn- stamschool. Toen wij bij het hoofd der school, de heer v. Liere, op informatie uit gingen, bleek dat hij de brief met de goede Jijding ontvangen had, maar dat de heer v. Elsacker, die de zesde klas heeft, welke in de oude school A huist, nog van niets wist. We zijn hem dit toen gaan vertellen en de heer v. Elsacker stond er op, dat wij het ook aan de klas zouden mee delen. Natuurlijk ging er een gejuich op van jewelste en zodra de keuze tussen reisje of radio aan de orde kwam, klonk het in koor: een reisje, een reisje". We vernamen nog, dat de leerlin gen der school in totaal 871 pakjes zegels hebben verkocht, waarvan de zesde klas, op wie het lot viel, er 177 voor haar rekening had geno men. De prof. Kohnstamschool is de enige in Zeeland, welke een prijs trok. NEDERLANDSE HANDEI SCORRESPONDENTIE Te Bergen op Zoom slaagden voor het diploma Nederlandse Handelscorrespon dentie de heren A. v. Laer. Walsoorden: P. Frankevijle en H. Crortibeen, Hulst. ST. NICOLAAS IN HET ORANJEKWARTIER. Traditiegetrouw waren 200 kinderen leden van de buurtvereniging Oranje kwartier verzameld in het jeugdge- bouw aan de Kerkhoflaan, te gast bij St. Nicolaas, die daar met zijn knecht versnaperingen en enige vermaningen uitdeelde. Na afloop werd Sint met de auto naar de zieken van het Oranjekwar tier gebracht, waar hij voor allen een woord van troost en eveneens versna peringen had. Het feest in de zaal werd nog een uurtje voortgezet met een aardige poppenkastvertoning door de heer en mevrouw Vermeer. Mevrouw Tailly begeleidde zeer verdienstelijk de St. Nicolaasliedjes op de piano. UITGESTELDE VERRASSINGEN REGEN. Was het de vorige w;eek Zaterdag bij een harde wind doch overigens goed weer ondoenlijk het beloofde vliegtuig, dat voor de bonnenregen zou zorgen, te doen starten, de storm van Zaterdag j.l. en. de laaghangende dreigende wolken maakten dit eve nement helemaal onmogelijk. Doch de winkeliersactie moest vóór het St. Nicolaasfeest doorgang vinden, hoe dan ook. Het effect was niet zo imposant, maar waarschijnlijk minder gevaarlijk en dat is ook wat waard. Inplaats van een vliegtuig toerde een jeep rond met twee Zwarte Pie ten, die handen vol geld weggooiden. Want tussen de duizenden reclame biljetten dwarrelden ook enveloppes met waardebonnen, en de deelne mende winkeliers zijn niet karig ge weest met hun prijzen. I Toen de jeep dan ook langzaam rijdend door de straten bewoog, in de overdrukke Noordstraat geëscorteerd door statige politiemannen, die onge lukken voorkwamen, en de biljetten en waardebonnen met handen vol de lucht ingingen, was het vooral een enthousiaste jeugd, die zich hiervan meester maakte. En zo zijn er heel wat kinderen met verwarde haren, blozende gezich ten en stralende ogen triomphantelijk met een enveloppe zwaaiend, buiten adem thuis gekomen. ST. NICOLAASDRUKTE. De eerste van de lichtweken die de Terneuzense middenstandsvereniging „Klimop" heeft georganiseerd is een succes geweest. Hoewel de verlichting nog slechts op bescheiden schaal is in gezet (het is de bedoeling verlichting en aantal straten aanmerkelijk uit te breiden) was deze toch mooi genoeg om in de avonduren veel mensen te trekken. Het gevolg hiervan was dat ook doordat de winkeliers tot negen uur mochten verkopen, veel kijkers ook veel kopers werden. De meeste zaken werden vrijwel iedere avond druk bezocht. Dit jaar si zeer zeker voor vele neringdoenden beter geweest dan verscheidene voor afgaande jaren. Vóór het geval in kannen en krui ken was, is er nog heel wat water door de Schelde gevloeid en hebben de initiatiefnemers veel moeilijkheden en waarschijnlijk nog meer tegen stand van hen die hét -feiet aandurf den, moeten overwinnen. Maar het is doorgegaan en er zullen weinig deelnemers zijn die er spijt van hebben. BURGERLYKE STAND Geboorten. 25 Nov. Ludovicus August Suzanne, z. van Josephus Savoy (won, te Hoek). 26 Nov. Abraham Arie, z. van Abraham G.A.F. Herwegh en Pe- tronella M. Maas en Leuntje Verpoor- te. 27 Nov. Rosita Gabriëlla Emma, d. van Cyrilles P. Ysebaert en Anna M.H. van Baemel (won. te Westdor- pe); Monique Germaine Marie Jose phine, d. van William A. de Bruyne en Celina M. du Puy; Cornelia Pouw- lina, d. van Maarten W. Goudzwaard en Cornelia Hage. 29 Nov. Maria The- resia Angelina Renée, d. van Joseph B. de Meester en Alice A.E. de Schep per (won. te Koewacht). 1 Dec. Jean Baptiste, z. van Antonie C. Krijger en Clementine E. Dooms; Frederik Willem, z. van Frederik Simons en Cathlina van Dixhoorn. 2%Dec. Lam- bertus Cornelis, z. van Bernardus J. Lievens en Serfina S. van Hecke; Patrick Theophiel Marie, z. van Wal ter A.M. Lockefeer en Bertha M.J. de Groen (won. te Hulst). Huwelijksvoltrekkingen. 30 Nov. Ja cob Wieles, 25 j., jm. (won. te Woens- drecht) en Maria E. van Schilt, 21 j., jd. 2 Dec. Cornelis Jongeneel, 31 j., geh. gew. (won. te 's Gravenhage) cn Janna M. van Tatenhove, 28 j. jd.; Enrico A. Sandrini, 22 j., jm. (won. te Axel) en Maria J. Vink, 20 j., jd. Overleden. 26 Nov. Pieternella Su- zanna Krijger, geh. gew. met Pieter de Leege; Leopoldus Geers, 79 j., geh. ,gew. met Sara Cornelia de Jonge, 29 Nov. Helena Dieleman, 84 j., geh. gew. met Rijnhout Kurvink. 1 Dec. Arie M. Vroegop, 78 j., echtg. van Helena A. van Kerkvobrt; Alphonsus Hoornaert, 60 j., echtg. van Anna C.E. Vettenburg. ST. NICOLAAS OP BEZOEK Het plaatselijke feestcomité had de eer om St. Nicolaas in het Zeegat te mogen verwelkomen. Met de fanfare Weldoen door Vermaak trok Hij met Zijn drie zwarte Pieten door het dorp. Nadat het gezelschap een ronde ge maakt had had op 't gemeentehuis de officiële ontvangst plaats door Bur gemeester P. Vercauteren, die de Sint hartelijk welkom heette in zijn ge meente. Evenals kleine kinderen wilde ook hij als burgemeester voor zijn ge meente iets vragen. Het eerste was verbetering van de Molenstraat. Ver volgens vroeg hij om een nieuw ver enigingsgebouw, dat broodnodig is om tenslotte nog eens de aandacht te ves tigen op het bouwvolume. St. Nicolaas gaf op zijn beurt te kennen dat hij gaarne naar Clinge komt omdat de kinderen er zeer braaf zijn. Wat het gemeentebestuur aangaat, kon de Sint meedelen, dat Hulst, St. Jansteen en Clinge geannexeerd zul len worden voor wat betreft één Sin terklaas, één woonwagenkamp en één zuiveringsinstallatie. Burgemeester P. Vercauteren zal hiervoor als enige bur gemeester fungeren. St. Nicolaas leg de hem in verband met deze promotie de ambtsketen om. Nadat de kinderen nog enige liedjes gezongen hadden werd overgegaan tot bet uitdelen van snoep. Daarna bracht de Sint nog een bezoek aan verschei dene zieken van de plaats. Graauw RAADSVERGADERING Vandaag zal de raad om 7 uur zeer waarschijnlijk de laatste maal dit jaar in openbare vergadering bijeenkomen. Het voornaamste te be handelen punt is ongetwijfeld de vaststelling van de gemeentebegro ting 1955 en die van de verschillen de takken van dienst. Verschillende onderwijsbesluiten zullen moeten worden genomen, ter wijl verder de organisatie-verorde ning van de brandweer onder de lou pe zal worden genomen. BESCHERMING BEVOLKING Herhaaldelijk is door de leiding van B. B. getracht een druk vergadering- bezoek te krijgen om zodoende krach ten aan te trekken. Gedeeltelijk is dit gelukt, doch de groep is veel te klein om goed te kunnen werken. Daarom heeft de burgemeester beslo ten een andere methode te volgen en zo zal één der eerstvolgende da gen een huisbezoek worden gebracht, waarbij dan gevraagd zal worden of men genegen is aan het werk van de B. B. deel te nemen. BOMEN GEROOID Tussen de bebouwing aan de Nieu- wendijk (Westzijde) werd een rij bo men gerooid. Wellicht kan nu deze drukke verkeersweg verbeterd en verbreed worden, hetgeen ongetwij feld het verkeer ten goede zal ko men. VAL MET BROMFIETS De wijkverpleegster G. kwam na bij het buurtschap Spui, doordat een kind tegen haar bromfiets liep, te vallen, waarbij zij behalve enige schrammen een lichte hersenschud ding opliep. GOUDEN BRUILOFT Dezer dagen vierde het bruidspaar P. Deijden-Hamer zijn 50-jarige echt vereniging. Het heeft de krasse ech telieden zeker niet aan stoffelijke blij ken van belangstelling ontbroken, terwijl ook verschillende Ouden van Dagen de secretaris en zijn echtgeno te kwamen feliciteren. Zelfs St. Nicolaas in hoogst eigen persoon kwam zijn felicitaties aan bieden. Naast een groot kindervriend, heeft de Sint hiermede getoond ook de Ouden van Dagen een liefdevol hart toe te dragen. OVERPLAATSING De sergeant-instructeur van de Na tionale Reserve te Philippine, de heer J. de Caluwé te Sas van Gent, werd in gelijke functie alhier benoemd. Schoondijke SNOEP- EN ROOKLUST De jeugd van Schoondijke schijnt reeds geruime tijd voor het feest van de goedheilige man in een echte St Nicolaasstemming te hebben ver keerd. want zoals kortgeleden geble ken is, hebben jeugdige personen, zowel jongens als meisjes, snoep- en rookartikelen gekocht zonder deze te betalen. De jeugdige snoep- en rooklustigen gingen om het begeerde vanachter de toonbank te krijgen listig te werk. Zij kochten doodleuk op rekening van hun ouders, buren of andere be kenden. Om dit euvel de kop in te drukken heeft de burgemeester zich genood zaakt gezien zich in een rondschrij ven te wenden tot alle handelaars, winkeliers of verkopers van snoep en rookartikelen en hen verzocht zo veel mogelijk waakzaam te zijn. Op die manier hoopt de burgemeester veel verdriet voor ouders en kinde ren te voorkomen. HET BEGIN IS GEMAAKT! Lang is uitgezien naar de eerste te kenen, die er op zouden wijzen, dat het met de bouw van het gemeente huis, waarover reeds zo vaals geschre ven is, eindelijk een aanvang zou worden gemaakt. Deze week zijn de ze tekenen gearriveerd en wel in de vorm van 2 directieketen van de aan nemersmaatschappij firma Christiaan- se te Vlissingen. Het gebouw is in middels uitgezet en de zware heipa len liggen gereed om in de grond geplaatst te worden. Alles wijst er op dat het nu ernst wordt! BEZOEK VAN ST. NICOLAAS Graauw kreeg het aangekondigde bezoek van de Heilige Man. Hij arri veerde, geassisteerd door 2 knechten, per auto om 3 uur op de Oude Kaai. maar moest noodgedwongen even in de wagen blijven zitten .omdat op dat moment een geweldige hagelbui neer viel. Maar achter de wolken scheen ook nu de zon en toen even latar de stoet, bestaande uit St. Nicolaas te paard geflankeerd door de Zwarte Pie ten, leden van het St. Nicolaascomité en bestuursleden der fanfare door het dorp trok en omstuwd door vele kin deren, voorafgegaan door de fanfare, straalde een heerlijk najaarszonnetje. Hdt eerst bracht de Sint een kort bezoek aan onze oudste inwoonster, onze Doka Vermeulen, die een pakje in ontvangst had te nemen en geroerd daarvoor dankte. Toen ging men naar het Patronaat, dat eigenlijk te klein was om alle be langstellenden te bergen. Na een kort woord door voorzitter Van de Vijver, sprak de beer Burgemeester de goede Sint toe. Hij dankte hem hartelijk, omdat hij, niettegenstaande zijn druk ke bezigheden, ook dit jaar weer een bezoek aan ons dorp wilde brengen. De Sint dankte voor dat welkomst woord en noemde zich zelfs gelukkig hier te mog enkomen te midden van zoveel vriendelijke mensen. Nadat een paar Sinterklaasliedjes waren gezongen, kreeg ieder kind de gelegenheid de Sint de hand te druk ken en daarna een pakje van de Zwar te Pieten in ontvangst te nemen. On dertussen zorgde de fanfare, dat de stemming er in werd gehouden. Tot slót sprak de voorzitter nog een dankwoord voor allen, die hadden meegewerkt om de ontvangst zo goed te doen slagen, speciaal voor de fan fare en de politie, die zeker tot het succes hebben bijgedragen. F ede IN BESLAG GENOMEN Door de ambtenaar der I. en A. werd in de wijk De Biezen 2 par tijen boter van 90 en 60 kg in beslag genomen. Geslaagd. Voor het te Nistel- roede gehouden examen voor de Rijkspolitie slaagde onze dorpsgenoot D. Minnaert. Bij 't te Den Haag gehouden exa men voor het kleinhandel visserij slaagde onze dorpsgenoot W. Fou- wels, alhier. Biervliet TONEELUITVOERING VOOR OUDEN VAN DAGEN Voor de derde maal werd „Carna val der Liefde" door de RKJB en BJB ten tonele gevoerd. Deze maal gold het een gratis uitvoering voor de Ou den van Dagen, die deze gelegenheid dankbaar aangrepen en in grote ge tale opgekomen waren. De winkeliersvereniging „Willem Beukelsz" en de gemeente boden de oudjes tussen d- bedrijven een con sumptie aan, hetgeen zeer werd ge apprecieerd. De avond werd geopend door de heer M. Maas, in de kwaliteit van voorzitter van het Reiscomité Ouden van Dagen. Ook hij had nog een ver rassing voor de oudjes in de vorm van een reeds geplande reis naar Mi niatuur Walcheren. Ook Sint Nicolaas met zijn knech ten was aanwezig en op allerkoste lijkste manier wist de Sint de oudjes te vermaken. Een dertig-tal prijzen afgestaan door de leden van de win keliersvereniging. werden door de Sint en zijn knechts tijdens de pauze verloof Aardenburg DOKTER DE HULLU MET PENSIOEN De gemeente-arts dokter J. de Hul- lu gaat met ingang van 1 Januari a.s. met pensioen. Door de gemeente-raad werd hap in de laatste raadsvergade ring oiwzijn verzoek eervol ontslag verleend. Dokter de Huliu kwam als jong militair arts eind 1916 naar Aar denburg en bouwde zich in latere jaren een practijk op. Jarenlang was hij de enige arts voor Aardenburg. Eede en Sint Kruis en door zijn bijzondere zorg voor zijn patiënten wist hij zich bij velen bemind te maken. De statige en aristocratische figuur van dokter de Hullu gaf hem het type van een echte dokter. Na de bevrijding werd het werk hem mede door zijn gezond heidstoestand te zwaar en moest hij geleidelijk zijn practijk overlaten aan anderen. Alleen bleef hij nog gemeen tegeneesheer, speciaal belast met de inentingen tegen pokken. Sint Kriiis O.L. SCHOOL WORDT VERKOCHT De voormalige O.L. School wordt verkocht. Door het geringe aantal leer lingen moest door de raad met ingang van 1 Augustus 1950 worden besloten om de school te Sint Kruis op te hef fen. Het gemeentebestuur had gehoopt om het gebouw nog te kunnen bestem men om er een soort dorpshuis voor Sint Kruis van te maken, doch van de zijde van de bevolking waren geen initiatieven daartoe gedaan. Het ge meentebestuur zag zich daarom ge noodzaakt het gebouw ter verkoop aan te bieden. Wanneer het gebouw verkocht wordt is het vrijwel zeker, dat het niet .meer in het algemeen be lang zal kunnen worden benut. (Zie verder pagina 5) CAFÉHOUDERS VERGADERDEN. De Nederl. Katholieke Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders en Slijters hield in hotel De Graanbeurs een gezellige praatavond, waarvoor van de zijde der Hulsterse vakgenoten een flinke belangstelling bestond. De heer D. Biesbroeck leidde de spreker van die avond, de heer van Poppel uit Breda, in. Dit bestuurslid van de bond gaf de vergadering een over zicht van het werk der organisatie. Speciaal sprak hij over de vestigings wet. Uit de vele vragen die men de heer van Poppel over dit onderwerp stelde, bleek wel van hoe groot be lang de aanstaande veranderingen, waarvoor verschillende bedrijven straks gesteld worden, geacht mogen worden. Indien men voor welk vak dan ook wél aan de vestigingswet rpoet voldoen en voor het hotel-, café- en restau rantvak niet, zou men deze veelom vattende branche kunnen gaan be schouwen als de vuilnisbak der be roepen, goed voor ieder die niet weet van wat hout pijlen te maken. De spreker werd door de heer Bies broeck dank gebracht voor zijn uit eenzetting en ook hij drukte de vak genoten nog eens op het hart van hoe groot nut het lidmaatschap van de bond is. De verzamelde horeca-heren hadden het blijkbaar goed begrepen, want velen gaven zich op als lid van deze katholieke bond. En tot slot pak ten de cafébazen er, volkomen in hun stijl, een pint op. Kapellebrug SINT NICOLAAS OP BEZOEK Sint Nicolaas met drie zwarte knech ten bracht een bezoek aan deze buurt schap. Eerst werd een rondrit door de wijk gedaan, Waarna met de fanfare „St. Jan" voorop, Sint Nicolaas zijn intrek nam in het R.K. schoolgebouw te Kapellebrug, waar o.m. aanwezig Maandag was het vijf en twintig jaar geleden, dat pastoor deken Th. Wolters herder werd van de Sint- Lambertusparochie te Wouw. De pa rochianen grepen de gelegenheid aan om hun zilveren pastoor een passende hulde te bereiden. Het beste kwam deze tot uiting tijdens de bijeenkomst 's avonds, toen de pastoor-deken in het parochiehuis een grootse huldi ging in ontvangst mocht nemen. De feestdag werd ingezet met een plechtige H. Mis uit dankbaarheid, die door de jubilaris om negen uur werd opgedragen. Hij werd aan het altaar geassisteerd door zijn heerbroers, de pastoors Wolters uit Putte en Groede, respectievelijk diaken en subdiaken. Als ceremoniarius fungeerde pater Siebelink. Acolieten waren de kape laans Oomen en Schoenmakers en de theologant Jac. Vos. Dé feestpredica- tie werd gehouden door de broer van de jubilaris uit Putte, die sprak over het priester en herder zijn. Om twaalf uur nam in het paro chiehuis de receptie een aanvang. Op het fraai versierde podium nam de jubilaris met zijn familieleden en de parochiegeestelijkheid plaats. In een Advertentie) Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze rheumatiek- lijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende wer king van Kruschen op de bloedzuive rende organen gaan deze weer krach tiger werken; het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de on zuive» heden die uw pijnen veroorza ken. Kruschen's zes minerale zouten zijn over de hele wereld beroemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen, hoek van de zaal lagen op een tafel de vele geschenken, die de jubilaris in ontvangst mocht nemen. Een bui tengewoon fraai cadeau was wel het fotoboek over de verwoesting en het herstel van de prachtige Sint Lamber- tuskerk. Tientallen parochianen en zeer veel geestelijken uit de omgeving kwamen de zilveren pastoor hun gelukwensen aanbieden. Ook burgemeester mr. F. Hoebens en zijn echtgenote brachten felicitaties over. De foto geeft het mo ment weer, waarop de burgervader zijn gelukwensen aanbied. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Kleermaker Wibbel. GOES Schuttershof: De strijd in de Noordpool, film-epos paters Oblaten, om 20 uur. Grand: The quiet man. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Van meisje tot vrouw. MIDDELBURG Electro: Eindstation. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Har ten vrouw. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vergeef mij. VLISSINGEN Alhambra: Nacht-eska der. Luxor: De vier veren. Ariënsge bouw om 19.30: EHBO. GOES Grand: The quiet man. HENKENSZAND Café Hoonders: De strijd in de Noordpool om 20 uur. MIDDELBURG Electro: Eindstation. OOST BURG Ledel 8 uur: Kikvors mannen. SAS VAN GENT ten vrouw. Olympia 8 uur; Har- l'ERNEUZEN Luxor 8 uur: Vergeef mij. VLISSÏNGEN Alhambra: Nacht-eska der. Luxor: De vier veren. Ariënsge- bouw: Bestuursvergadering KAB.

de Stem | 1954 | | pagina 2