Storm sloeg gat in dijk bij Vlissingen chtruim ;bal Prins bezocht Derde divisie Verbetering in toestand van de H. Vader Mendès-France verlaat „Buitenlandse Zaken" TIENJARIGE „KLEINE JANNEMAN" VEROVERDE VELE HARTEN Een fatale gaping tussen theorie en practijk rklaren aan Duitse liberale partij „trekt" aan verdragen Jantje Stuurbaat uit Machelen werd bekend Belgisch zangertje r l* Neumann c.s. lat vrijuit 10g DAGBLAD VOOR ZEELAND Dijkwerkersploeg rukte in vroege morgen uit Panamese tanker zinkende Het atoomplan aanvaard Karl Edel thans gearresteerd Wervelstorm over Wanneperveen Meisje viel uit rijdende trein VON BRENTANO OP BUITENLANDSE ZAKEN McCarthy is ziek „De Paus is nooit vermoeid. Toespraak werd uitgezonden Vertrouwensvotum weer gewonnen Debat in VN over bestandsschending Koos Vorrink treedt af Snelle carrière Onderzoek naar „Triton -ramp Tekortkomingen De „Broederschap ontbonden Sinterklaas in pantserwagen ïenukaarten, voorzien van zodat de kleine reiziger hiervan zelf kan bepalen j eten wil. tvaart is men gewend ver jken en men begrijpt, dat, kinderen op jeugdige naai een prettige indruk hun vliegtocht, zij voor ;ven gewonnen zijn voor an vervoer. Later zullen lik maken van het vlieg- vertellen dat dit „dé ma- izen is, want och. zij de- >en zij nog een baby wa- tduitse Hooggerechtshof g de vervolging van dr. imann, voormalige staats- an het departement van van Goebbels, en zeven gere Nationaal-Socialisti- doen staken wegens ge- ewijs. 1 was beschuldigd van te- ndwet gerichte activiteit, in Januari 1953 door de gearresteerd. De Britse icht de gearresteerden van ewring om de nazi's in nd weer aan de macht te n de wet gelden, wanneer vrij te maken, aanvaardt, [ie aan 4000 personen het om te onderzoeken wat omen. Men heeft ontdekt, stoken, de grote vyanden 't leven, zij doen ook ern- ^n St Paul's kathedraal zo zal kosten. De commissie e stelt voor om de kachels Tabrieken moeten installa- le lucht wordt ingeblazen, geven om betere kachels :ent worden afgeschaft die maars van auto's die een >teld. Op deze manier zou ard worden een een mist zou zijn. Het zal tien jaar ?EN VAN ZEELAND :man ER 1954, te 19-30 uur. loren: 7 zakken witte bonen ngstdijk richting Klooster- de. Ter. te bez. Wibaja, Ter- izen tel. 2062. 1805 HANDEL leest het steeds weer in de rt. Voor termijn betaling naar Zandt. Meubelen, bedden, trassen, tapijten enz. Betaling week of per maand. Grote ize. lage pryzen. De beste aliteiten. Vraagt reizigers oek of kom zelf eens praten. G. M. v. d. Zandt. Terheij- istr. 9. Breda Tel. 5833. 1548 adres voor Kerstsparren in e hoeveelheid en in alle ma- en prijzen is G. v. Vlierber- (de Lis) te Clinge. 820 derverkopers baal uw kerst- nen bij G. v. Vlierberghe te nge. Verkrijgbaar in alle ten en prijzen. 821 leren jassen, -mantels, -ves- enz. zonder vooruitbetling f 2.50 p. week, ie betaling na 6 weken. Levering door ieel Nederland. Brieven on- no. 64351. imachine Trico-best nieuwste :lel 1955, geheel metaal, 5 j. vanaf f 310,-. Vraagt inl. Breimachirrehandel, Am- 'damsestr.w. 176-178, Utrecht uwe G.M.C. onderdelen o.a. lans, sturen, tussenbakken versnellingsbakken. Tegen z. prijzen. Opel Kapitein 1950, d de Luxe 1948, Rover de :e 1947, Chevrolet Mapple f vrachtwagen 1947, Bedford osloperij W. de Geus, Kra- 4a Oud-Gastel Tel. 279 en isondaal Tel. 4749.9560 iktbezoekers, let eens op de am 't Interlockbuis, want e week ontvangt u bij aan- P van f 10 een prachtig ge- emd zijden kleedje van 90x90 geheel gratis als St. Nico- jgesehenk. Voor uw voordeel kraam 't Inteflockhuis. 97 rkthezoekers, wij hebben een ondere aanbieding in de ehtige graslinnen Treffers rerlakens, gebord., met 15 r levensduur, normale prijs 5, nu voor 9,50 in 180x240 cm jassende slopen gebord. van nu voor 2,95. De kraam 't irloekhuis.98 •lubezookers wij hebben een tij aanbieding in prima fla- en lakens 150 br. voor 4,95, 180 br. voor *5,95. Prachtige lellen herenpyama's in alle en voor 7,95 en bij aankoop f 10 geheel gratis een prach- kleedie let op: de kraam 't irloekhuis.99 rktbezoekers let op. Wij iben een kraam boordevol prachtige dames-, heren-, gens- en meisles- onderkle- g in de eerste Interlock kwa- lt. in Jaeger en met wol ge- rd. zeer lage prijzen en als Nicolaas-gcschenk geheel lis bij aankoop van f 10 een )i zijden kleedje. De kraam Interlockhuis. 100 - 1 - »i DrVERSEN ckmi dig repareren en verven lederen kleding met garan- Lederen kleding naar maat- aan huis te ontbieden. Fa- Schapendonk, Kloosterweg (bij watertoren) Waalwijk 2437.J7580 renmaandag 6 Dec. gr. schie- bij Osc. Neefs v. Hulst 'Be- 3 uur.823 dag 5 Dec. a.s. duiventcn- istelling van de liefhebbers Coemans L. v. d. Brande, L- Schepper bij F. Baert, Stati- iveg Hulst van 10-12 u. gij dag 5 Dec. a.s. duiventen- ïstelling van de liefhebbers de Nijs, A. de Vetter, H- mmaert en J. Blommaert p-z* Jos v. Helsland Hulst van uur.BIJ ieting bij .Tan Pluym 8t Jan- n op Zondag 5 Dec. a.s. Be- 2.30 u. stipt. Einde 6.30 u in met de missie alhier. 81» te halen Duivelsbruglaan 44a da: zwart katertje, gewen» Felix Kattenbrood. 1861 94e JAARGANG No. 21699 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 6 DECEMEER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: üUKS, Westsingel yö. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) ANGST EN SPANNING hebben het afgelopen weekeinde ge heerst in veler hart, toen een storm, die op sommige momen ten snelheden bereikte van bijna honderd kilometer per uur, langs onze kust en over ons land raasde. Voor de scheepvaart wa ren het kwade uren en het was, gezien het geweld van de storm, niet verwonderlijk dat verscheidene schepen in nood kwamen te verkeren. Doch ook in Zeeland nestelde de vrees voor rampen zich onder de mensen. De Zeeuwse kust werd hevig door de opge zweepte wateren bestookt. Het was „dood-tij" en theoretisch was er dus weinig gevaar aanwezig, doch niettemin was alles in ge reedheid gebracht. De zeewering bij Westkapelle kreeg enige schade. Ernstiger was het bij het eiland te Vlissingen. In de dijk bij dit eiland werd een gat geslagen van ruim 120 vierkante me ter. Doordat men de schade tijdig ontdekte en door het gunstige tij, kon men de toestand volkomen beheersen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de Westduitse le gerplaatsen, het Sennelager, Hohne en Vogelsang, waar de manschappen van de Nederlandse derde divisie, op het ogenblik voor herhalings oefeningen in Duitsland, zijn gelegerd. De vorstelijke gast liet zich van alle bijzonderheden uitvoerig op de hoogte stellen. Ergens in West-Duitsland is Z.K.H. in gesprek met een overste op een verbindingspost. De Prins draagt hier het uniform van inspecteur- generaal der infanterie. Door assemblee VN Het Westelijke plan, om te komen tot internationale samenwerking voor het vreedzaam gebruik van atoom energie, is Zaterdag met algemene stemmen door de assemblée der V.N. aanvaard. De Sovjet-Unie liet nog niet dui delijk blijken, of zij tot het voorge stelde Internationale bureau zou toe treden. Wel aanvaardde zij de begin selen. Twee Russische amendementen, om het „atoombureau" te binden aan de Veiligheidsraad en de assemblée, werden verworpen. DE ITALIAANSE regering dreigt met een diplomatieke breuk met Tsjecho-Slowakije, als radio-Praag niet ophoudt met zijn propaganda campagne tegen de Italiaanse rege ring. EEN VLIEGTUIG van de Laotiaanse luchtvaartmaatschappij, dat zijn mai- den-trip maakte, is met 26 personen aan boord verongelukt. DUIZENDEN Djakartaanse vrouwen hebben gedemonstreerd voor de inlij ving van Nieuw-Guinea bij Indonesië. DE PERUAANSE regering heeft een ultimatum gesteld aan de Griekse re der Onassis. Deze millionnair moet voor morgenochtend 3 millioen dollar betalen. DE OUDSTE inwoner van Noord-Bra bant (voor zover bekend) is Toon Wij nen uit Heeze. Hij werd Vrijdag 101 jaar. De 101-jarige is nog zeer vi taal. HET MONSTER, dat volgens vis- sersverhalen huist in 't meer Loch Ness in Schotland, is dezer dagen waargenomen op het radar scherm van een vissersboot. Het ondier moet zo'n 16 meter lang zijn en zes meter dik. Het heeft 8 poten. In Offenburg in Baden heeft de Duitse politie thans de lang gezochte Akense politieman Karl Eden gear resteerd, die er van verdacht werd een der bandieten te zijn, die weken lang de autowegen in het Rijnland onveilig hebben gemaakt. Edel werd in de kraag gegrepen toen hij het bureau van het vreem delingenlegioen verliet. Hij had zich voor het legioen gemeld, doch was uit Noord-Afrika teruggezonden, nadat gebleken was. dat hij wegens een cri mineel delict werd gezocht. Edel be weert evenwel, dat hij al sedert 15 October in het legioen is geweest en daarom met de overvallen op automo bilisten niets te maken kan hebben. De politie heeft in de Taunus drie uit een tuchthuis ontsnapte jongelie den gearresteerd, die daar een auto mobilist hadden overvallen. Vorige week was de „Cinderella", een coaster' uit Rotterdam op de dijk gezet. Hierbij was de zeewering be schadigd. Juist op deze plaats ont stond het gat, dat reeds Zaterdag in de vroege morgenuren werd ontdekt. De dijkwerkersploeg van de polder Walcheren rukte met voldoende ma teriaal uit en zodra de waterstand het toeliet, werd met herstel begonnen. In ijltempo werden noodvoorzieningen getroffen. Zo spoedig mogelijk zal met het definitieve herstel worden begonnen. Zaterdagnacht seinde het Panamese tankschip „Falcon", dat het nabij de Vikingbank, ongeveer 55 mijl van IJmuiden. in nood was komen te ver keren. De opvarenden werden door de Nederlandse trawler „Klaas Wij- ker" aan boord genomen, doch later, toen bleek dat de tanker, die reeds in zinkende toestand was, misschien nog naar IJmuiden zou kunnen worden ge sleept, ging de bemanning weer aan boord. De zinkende tanker was gis teravond onderweg. Of men de ha ven nog heeft bereikt, kon men ons nog niet meedelen. Aan de Noorse Westkust werden noodseinen opgevangen van het Noor se ss „Rensvik". Het dreef naar de kust af en vroeg dringend om hulp. WERVELSTORM Ook diep het land in veroorzaakte de storm schade. Wanneperveen, een dorp in Overijssel, werd getroffen door een wervelstorm, die bomen ont wortelde en zelfs een geheel boten huis enkele tientallen meters ver plaatste. Bijna alle woningen werden min of ïheer beschadigd. Het invaren van een nieuwe oveiv spanning in de Moerdijk-spoorbrug moest worden utigesteld. In Schoon hoven woei een zestig meter hoge ra darmast. die daar ten dienste van de luchtmacht is opgericht, onderstebo ven. In Rotterdam rukte de wind een luik van een sleepschip los. Het luik trof de 40-jarige schipper A. Wenne- kes, die daardoor werd gedood. Ook in Noord-Duitsland ontstond stormschade. In Hessen werden drie mensen gedood door een neervallende fabrieksschoorsteen. Honderden sche pen, die op de Oostzee voeren, zochten beschutting in de havens. Dodelijk ongeval (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag is op de Zeeuwse lyn een tragisch ongeval gebeurd. Reizigers in de trein, welke om even voor drie uur uit Goes was vertrok ken, zagen in de nabijheid van het hulpstation Lewedorp een vrouw op de spoorbaan liggen, uie, het kon niet anders, uit de wagon gevallen Zij trokken aan de noodrem en brachten zo de trein tot stilstand. Te ruglopend langs de lijn vonden zij op de rails het ontzielde lichaam van een meisje met zware vermin kingen aan het hoofd. Na van de ont steltenis te zijn bekomen, werden dokter en politie gewaarschuwd, die het stoffelijk overschot naar het Gast huis te Middelburg lieten vervoeren. Het slachtoffer bleekste zijn de 26- jarige Jannie Boter, te Gc.es in pen sion en werkzaam op de secretarie te Kloetinge. Zij was op reis naar haar zwager, de burgemeester van Arnemuiden, waar zij het Sinter klaasfeest zou vieren. Éven voor Le wedorp had zij tegen een medepas sagier gezegd: „Ik ben er haast", was opgestaan en naar het balcon gelo pen. Blijkbaar heeft zij toen de deu ren geopend en iets te ver, waardoor zij naar buiten is geslingerd. De commandant van de rijkspolitie te 's Heer-Arendskerke verzoekt hen, die eventueel op het balcon hebben gestaan, waaruit het meisje geval len is, zich by hem te melden. Een doorkijk door het vernielde botenhuis in Wanneperveen. Op de achtergrond een zwaar geteisterd hotel. In Bonn zijn de eerste stemmen opgegaan voor een vertraging van de procedure voor de ratificatie van de Parijse accoorden. Deze worden ge- motivperd met de opschuiving van de behandeling van de verdragen in Pa rijs. Bondskanselier Adenauer herhaal de zijn standpunt, dat er eerst met de Sovjets over Duitse hereniging kan worden gepraat, als de accoorden er door zijn. De liberale partij haalde daarentegen het al eerder wereld kundig gemaakte plan, voor directe onderhandelingen tussen Bonn en Moskou op. De socialisten zwakten hun agitatie iets af. Ollenhauer ziet nu meer kansen op een vergelijk over de hereniging in de tijd, die ligt tussen ratificatie en uitvoering van de Parijse verdagen. Grotewohl, de Oostduitse tegenspeler van Adenauer verdedigde het Sovjet-beleid inzake de hereniging. Eén en ander paste in de verkiezingscampagne in West- Berlijn, waar gisteren moest worden gestemd voor 127 zetels in het stads- parlement en 45 zetels in elk der twaalf gemeenteraden. Adenauer heeft meegedeeld, dat hij na de ratificatie de portefeuille van Buitenlandse Zaken, die hij o.a. beheert, ter beschikking te stellen, om zich geheel aan de op richting van het Westduitse leger te kunnen wijden. Von Brentano wordt als „coming man" genoemd. In Frankrijk heeft generaal De Gaulle een vurig pleidooi gehouden Senator McCarthy heeft een af spraak om in Cincinnati een toe spraak te houden, wegens ziekte moe ten afzeggen. Hij lijdt aan een ont steking in de elleboog. Deze ont stond doordat een wat al te vurige bewonderaar hem zeer krachtig de I hand had geschud. Geruchten, als zou de senator „ernstig ziek" zijn, werden door zijn echtgenote categorisch te gengesproken. voor een conferentie met Rusland, waartoe Frankrijk het initiatief zou moeten nemen. Een voorlopige telling heeft uitge wezen, dat in West-Berlijn 91.4C van de kiezers gestemd heeft. Toen bijna een kwart van de stemmen geteld was. was de stand volgens niet-offi- ciële berichten: Socialisten 154.788 stemmen, Christen-Democraten 96.196 stemmen, Vrije Democraten 38.050 stemmen, Duitse Partij 14.573 stem men. Communisten 9.377 stemmen, Vluchtelingenpartij 7.415 stemmen. Andere partijen tezamen minder dan 7.000 stemmen. Grote opluchting en blijd schap heersten er dit weekend in het Vaticaan, toen bekend werd, dat er een wending ten goede is ingetreden in de ziekte waaraan de II. Vader lijdt. De vreugde hierover heeft zich mee gedeeld aan de gehele wereld, toen de vertrouwde stem van de Paus, wel matter dan anders, maar nog duidelijk verstaanbaar, door de radio klonk. Premier Mendès-France van Frank rijk heeft besloten om eind van dit jaazijn functie van minister van Bui tenlandse Zaken neer te leggen, ten einde zich uitsluitend aan economi sche kwesties te kunnen wijden. Hieruit moge blijken, dat Mendès- France er absoluut op vertrouwt, dat de Parijs overeenkomsten dit jaar door he tparlement zullen worden geratifi ceerd. De ochtendzitting van het par lement. Zaterdag jl„ bracht de pre mier het zoveelste vertrouwensvotum. Een resolutie van een boerenafgevaar- digde, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de regering alle nodige maatregelen zal nemen om de schuldigen aan het uitlekken van de defensiegeheim voor het gerecht te brengen, werd met 287 tegen 240 stem men aanvaard. Tevens werd de rege ring verzocht, de inlichtingen- en con- traspionnagediensten te reorganiseren. De vertrouwenskwestie werd gesteld na de beschuldigingen aan het adres van de premier en minister Mitterand. IN EEN STRAFZAAK, die diende voor de rechtbank te Dordrecht, ble ken zeven van de twaalf getuigen meineed te hebben gepleegd. Een uni cum, zonder twijfel. DE SJAH van Perzië en zijn gemalin hebben gisteren even Nederlandse grond onder de voeten gehad. Zij reisden namelijk via Schiphol naar de V. S. TWEE BIRMAANSE ministers, die in 1949 een complot hadden gesmeed om de regering omver te werpen, zyn de zer dagen gearresteerd. DE H. VADER heeft een uit ivoor gesneden beeldgroepje, voorstellende de H. Familie ter beschikking gesteld van de organisatie S.U.S., als speciale prijs voor de komende loterij-cam pagne. een vliegtuig van het type „Me teor" is op een afstand van vier mij len van Southend in zeer gestort. De piloot is opgepikt. WISSELEND BEWOLKT J Weersverwachting, vanavond: geldig i tot Wisselende bewolking met nog enkele buien. Zwakke tot matige Westelijke wind. Dezelfde tempe- t raturen als gisteren. I Vandaag: Zon onder 16.30 uur. Maan op 13.51 uur. Morgen: Zon J op 8.33 uur. Maan onder 5.13 uur I Nasleep van Korea De VS hebben officieel ver zocht om een debat in de alge mene vergadering van de VN over de elf, door de Chinese com munisten tot gevangenisstraffen veroordeelde Amerikaanse vlie gers. De gang van zaken zou strijdig zijn met de Koreaanse wapenstilstands- overeenkomst. Om die reden plaatsen de landen, die troepen in Korea had den zich achter Amerika als de klacht behandeld wordt. Vandaag wordt een resolutie hierover opge? steld. De ene Canadese piloot, die de zer dagen door communistisch-China werd vrijgelaten, heeft verklaard, dat er in China nog meer Amerikaanse krijgsgevangenen zijn, buiten de elf, fiie vorige maand zijn veroordeeld. De heer Koos Vorrink zal zich tij dens het in Februari 1955 in Leiden te houden tweejaarlijks congres van de Partij van de Arbeid niet als voorzitter herkiesbaar stellen. Zoals bekend heeft hij enkele maanden ge leden reeds bedankt voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. De heer Vorrink is reeds sedert medio 1953 ziek. Sedertdien heeft ir H. Vos het voorzitterschap van de PvdA waargenomen. HET WAS in 1952 dat Jantje Stuurbaat uit het Belgische plaatsje Mache len zijn weg zou gaan vinden. Om precies te zijn was het de 25e December van dat jaar, toen in het stadje een Kerstfeest voor de zieken georganiseerd werd. Jantje Stuurbaat was er ook met zijn moeder. Trouwens, er waren meer kinderen met hun moeders. Maar dat die muzikant nu juist aan Jan tje moest vragen om eens een liedje voor de aanwezigen te zingen. Het ventje had ook wel heimelijk gehoopt, dat hjj die avond zou mogen zingen, maar toen het hem gevraagd werd, overviel het hem toch wel een beetje. wel eens een keertje door de radio beluisterd. Hij keek zijn moeke eens zenuw achtig aan, maar deze stelde hem met een vriendelijk glimlachje ge rust en duwde hem stilletjes achter de microfoon. En Jantje begon te zingen. Bedeesd klonk zijn stem metje, zenuwachtig en gejaagd, maar helder en duidelijk. Het pu bliek k likte hem aanmoedigend toe en tracteerde het achtjarige man neke op een hartelijk applaus. En Jantje moest nog eens zingen ZO WERD op dat Kerstfeest in 1952 een bekeno Belgisch zangertje „ge boreneen zangertje, dat in Vlaan deren en Nederland vele harten ver overde. En toch zult ge waarschijn lijk nog nooit van Jantje Stuurbaat uit Machelen gehoord hebben. Doch als we Jantje Stuurbaat even van uit de burgerlijke stand overhevelen naar de reclame-affiches, dan zult ge hem direct herkennen. Want ..De kleine Janneman" kent iedereen. Ieder heeft zijn stemmetje al DE EERSTE PLAAT. NA dat eerste kleine succesje duur de het nog ruim een jaar voordat Janneman ook buiten de enge kring van het stadje bekendheid zou ver werven. Jantje's stem was bij dat Kerstfeest nog onregelmatig en on geoefend en daarom besloten zijn ouders dan ook hem les te laten ha len bij de muziekleraar Leopold Loos uit Vilvoorden. Deze slaagde er in de kinderlijke stem verder te ontwikkelen, doch zorgde er vooral voor, dat het ongekunstelde en kin derlijke niet geschaad werd. De heer Loos had eer van zijn werk want Jantje toonde zich een vlijtige leerling, die goede vorderingen maakte. In 1953 vond de leraar dan ook de tijd gekomen om een proefplaat te la ten maken, die aan Phillips toege zonden werd. En ze werd gunstig onthaald. Korte tijd nadien werd Jan- tje_ dan ook uitgenodigd om bij de Philips een liedje te komen zingen, dat met begeleiding van een kinder koor op de markt gebracht zou wor den. ,,Ik ga zo graag naar mijn Bon papa" heette het liedje, een werkje van Marcel Charmell en Erik Frans- sen. „Bonpapa" werd een succes. Steeds opnieuw klonk zijn helder kinder stemmetje door de aether, dan weer met „Bonpapa", dan weer met „Ed die de Eskimo", dat ook een succes nummertje werd. MET JEAN WALTER. „De kleine Janneman" is nu tien jaar. Het is een flink manneke, maar toch tamelijk klein voor zijn leeftijd. Zijn haren zijn kortgeknipt en staan recht op zijn hoofd. Twee schalkse blauwe ogen kijken openhartig de we reld in. Hij is nu op tournee in het Vlaamse land. onder de bescherming van zijn moeder, die hem geen ogen blik uit het oog verliest. (Janneman moet ook zijn huiswerk maken.) Hij is in een goed gezelschap opgenomen, met de bekende Belgische troubadour Jean Walter (wiens ster al even snel aan het firmament verschenen is), het radio-orkest van Lou Logist en de Vlaamse humoristen „Ds Woodpec kers". En Janneman zing) maar. want dat doet hij graag. Hij bekoort volle zalen door zijn kinderlijke voor dracht van een cowboy in het liedje ..Pief-paf-poef" en zijn ernstige ge zichtje bij het nieuwe iiedje ..Hoedje op, hoedje af". Ondeugend kijkt hij, als zijn klapper-pistooltje al eens wei gert of kleurt, als hij zijn hoedje laat vallen. Zo zal Janneman blijven zingen en volle zalen trekken. Totdat de tijd komt. dat de baard in zijn keel zal schieten en we waarschijnlijk niets meer over de „Kleine Janneman" zullen vernemen. De oud-hoofdredacteur van het Franse communistische blad ,.1'Huma- nité". Pierre Herve, wil de dissidente Gaullistische afgevaardigde Jean Le- gendre wegens laster laten vervolgen, Legendre had beweerd, dat Herve de bezoldigde verstrekker van geheime inlichtingen aan Baranès was. Inmid dels zijn weer twee Fransen, een com munistische onderwijzer, Bermet, en diens zoon, beschuldigd van het door geven van militaire geheimen aan de communistische partij. Z.H. Paus Pius XII in wiens toe stand lichte verbetering is ingetre den, maar die uiteraard nog bed moet houden, heeft in zijn kamer de kardinalen Tisserant (midden) en Canali (links) aan zijn ziekbed ontvangen. Vanaf zijn ziekbed heeft de kerk vorst namelijk een toespraak gehou den ter gelegenheid van de zaligver klaring van de Benedictijner monnik, pater Riccardi, Deze toespraak werd door radio-Vaticana uitgezonden. Zaterdagmiddag gaven de genees heren. die de Paus behandelen een bulletin uit, waarin wordt gezegd, dat de hik, waaraan de H. Vader lijdt, het gevolg is van een maagzweer. Door kunstmatige toediening van voedsel hoopt men erin ie slagen het lichaam weer in goede conditie te brengen. Werking van hart en longen is normaal. Door injecties e.d. wordt de constitutie van de patiënt op peil gehouden. Een operatie zal naar alls waarschijnlijkheid niet nodig zijn. Gisteren had de hik zo goed als opge houden. De H. Vader had een rustigs nacht. De Paus ontving enkele kardinalen aan zijn ziekbed, om met hen de be langrijkste zaken door te nemen. Ook las hij de kranten en hij vroeg toen verbaasd aan de artsen: „Ben ik wer kelijk zo ziek?" Hij begon ook weer le werken en toen men er bij hem op aandrong toch rust te nemen, antwoordde de H. Vader: „De Paus is nooit vermoeid. De Paus rust nooit. De Paus moet werken tot de dood en dan draagt hü zijn werk over aan zijn opvolger, die werken moet tot het einde." Een noodlottige gaping tussen theo rie en practijk was de voornaamste oorzaak, die leidde tot de verlate hulpverlening na de ramp met de „Triton" op 5 September op het vlieg veld Shannon. In theorie was alles op het vliegveld tot in de puntjes geregeld. In de practijk waren er echter ernstige tekortkomingen ge bleken. De conclusies van het onderzoek, dat bijna een week in beslag nam, zijn: Er was de foutieve observatie van een radarpost, die meende, de Triton 23 mijl ten Westen van het vliegveld op het radarscherm te hebben gezien. O Een gebrek aan samenwerking en overleg tussen de verkeers- en controletoren enerzijds en de ge combineerde veiligheidsdienst ander zijds. Een tekort aan practische in- telligentie en doortastendheid van een aantal personeelsleden dezer diensten. De verkeerstoren bleef in de be wuste onheilsnacht zoeken naar de „Triton", zonder de brandweer in te lichten. De brandweer intussen ver moedde wel, dat er iets niet klopte met de „Triton", maar men vertrouw de op de verkeerstoren. Toen er twee uur na de start van de KLM-machi ne lichtseinen op de rivier de Shan non werden gezien, wilde men over en weer niet accepteren, dat het de „Triton" was, die verongelukt was, ook al had men op grond van de feiten bijna met zekerheid kunnen vaststellen, dat er met dit toestel iets niet in orde was. 99 De Egyptische „Raad der Revolutie" heeft gisteren meegedeeld, dat de Mohammedaanse Broederschap offi cieel is ontbonden. Tegen mogelijke ondergrondse voortzetting van de verzetsactiviteit zal worden opgetre den. Hassan el Hodeiby, over wiens hoofd vorige week het doodvonnis was uitgesproken, omdat hij als op perste gids van de broederschap ver antwoordelijk zou zijn voor geweld daden, o.m. tegen premier Nasser, is Zaterdag begenadigd. Hij kreeg le venslang. Een vijftal leden van de broederschap werd tot de dood door de strop veroordeeld. Eén der be klaagden barstte in lachen uit. toen hii zijn vonnis vernam. In Syrië en ook in Pakistan s ernstig verzet ge rezen tegen de maatregelen in Egypte. Radio Cairo heeft bekendgemaakt, d Zondag een aanslag is gepleegd op het leven van de Soedanese pre mier. Ismail el Azhari. In een be richt uit Kartoem wordt gezegd, dat een lid van het Soedanese parlement is gearresteerd en Maandag terecht zal staan. n Bonn, de Westduitse hoofd stad, wonen heel wat Neder landse kinderen, die zo tegen 5 December al even verlangend naar de komt van zekere baar dige bisschop uitzien, als de kinderen in Nederland. Maar de goede Sint had veel te veel gehoord over roofovervallen op de Duitse autobanen. Het bezoek dreig de niet door te gaan. Toen kwam Sinterklaas op het schit terende idee. om in 'n pantser wagen naar Bonn te rijden. Dat is gebeurd en voor 130 Neder landse kinderen in Bonn werd het gisteren een onvergetelijke dag. Deze moedige daad van Sinterklaas schijnt op de ban dieten veel indruk te hebben gemaakt. Hoe moet men het anders verklaren, dat uitgere kend gisteren de Duitse auto mobiel-club geruststellend mee deelde dat er voor overvallen niet meer behoeft te worden gevreesd?

de Stem | 1954 | | pagina 1