„Verenigde Naties der Kinderen zetelen in Munchen 'üh(;ejs 1 deze week in het buitenland VA LD A Jeugd geeft prachtig voorbeeld aan volwassenen Voorstel ouderdom sverzekering op komst STAFKE vindt navoleins: AT EEN ONDERLiJKE ERELD RADIO-PROGRAMMA'S Het huis met de duizend kaarsen 'EDEN M/V/MG (t Kansen voor Parijse accoorden in Duiisiand verbeterd Churchill remt gesprek met Moskou af Meningen en Commentaren De Grote Onthulling Duidelijk oordeel Interessant experiment van Engelse dame Liturgische Kalender Sport sprak over rotingen erelken van de pen- leeftijd werd door de erzoek eervol ontslag e gemeente-arts J. de ankzegging voor de oop der jaren aan de :en. in het Algemeen Arm- 53 werd goedgekeurd, ling van het Burger- Eede over 1953. van het Algemeen .ardenburg voor 1955 rd met aan inkomsten 1060.70 in de gewone kapitaaldienst f 10.000, turgerlijk Armbestuur met aan inkomsten en Met de N.V. Bank rise Gemeenten werd crediet-overeenkomst jrant aangegaan van ier leerling in de ge- tiekosten der scholen jaar 1955 bepaald op s! tevoren een informa- ïst ten aanzien van de 1955 had plaats gehad, vergadering de begro- Speciaal Mevrouw E. -de Man (P. v. d. A.) woord. Zij sprak haar t over het voorzichtig de begroting tot uit- doch maakte diverse 'er talrijke posten. Bij Vlaatschappelijke Steun wam weer het stok- s kolentoeslag aan de e een post in de begro- n te zien voor kolen- werd het voorstel dan met 7 tegen 3 stemmen, ingen werd de begro- i g veilingdagen an de volgende week is op Vrijdag in Kapel- r wordt dan enkel nog 'oensdagmiddag om 1 erband met het sterk •uitaanbod. adverteerders NIEUW ENGELAND ledingmagazijn „Nieuw ie Lange Delft te Mid- een ingrijpende ver gaan en thans is het vergrote winkelpand bruik genomen. Deze had een dubbel fees- omdat ze samenviel tig-jarig bestaan der ing heeft meer ruimte het onderbrengen van >ctie herenkleding en ■r achter een gedeelte de mogelijkheid heeft bij daglicht de stoffen :e keuren. nering, aankleding en de uiterste zorg be- moed zet de eigenaar, imans, koers naar de um van zijn zaak. iENDA Vlaamse Opera 8 uur: weduwe. TT Olympia 8 u.: Paula - Luxor 8 u.: Vergeef mij w 8 uur: Blackbird the Ledel 8 uur: Avonturen Zaal Willem Beukelsz hieting. Ijscoopgebouw 8 uur: Van rouw. id: Bittere rijst. Electro: Anna. Schut- twee straatjongens van Luxor: Het uur voor Alhambra: De terugkeer millo. Kinema van Dijck 7.30 den havik. Vlaamse Opera 3 uur: De graaf van Luxemburg. - A. de Ntfs 6 uur: Frijs- d: Bittere rijst. Electro: Anna. Schut- twee straatjongens van Luxor: Het uur voor Alhambra: De terugkeer imillo. Zaal Willem Beukelsz. lokkende wildernis. NT Olympia 2.30 uur: ie; 5 en 8 uur: Paula. Luxor 4.30 en 8 uur: 2 uur: Blackbird the ertgebouw 8 uur: Black- 'ate. Ledel 8 uur: Avonturen *e; 2 uur: Kikvorsmannen. Ned. Schouwburg: Eens rd jaar. scoopgebouw 5.15 en 8 uur: tot vrouw; 2.30 uur: De nekte. Duivententoonstel- Baert van 10-2 uur en bij nd 10-2 uur. Dansen bij Alf. d'Hol- 5 uur. Duivententoonstel- Kind van 10-4 uur. Schie- Wouters, Moerbeke. Th. Misseghers. I Schieting bij J. Pluym lur. Duivententoonstelling bij Kinema van Dijck 3 en ie gouden havik. Prijskaarting en piecken Geertruy t.b.v. missiewerk aanvang 17.30 uur. licolaas 13 uur. E Bezoek St Nicolaas Kinema van Dijck 7.30 wind. - A. de Nijs 3 uur: Schie- ÏT Olympia 8 uur: Paula - Luxor 8 uur: Vergeef mij - Ledel 8 uur: Avonturen :e. isen in zaal Apollo, 8 uur. uw 8 uur: De ingebeelde ting bij Osc. Neefs, 8 uur. - Schieting bij Alb. Wou- ke. Prijspiering bij L. de 6 uur. d: Bittere rijst. Electro: Anna. Schut- twee straatjongens van Luxor: Het uur voor Alhambra; De terugkeer imillo. rWFEDE BI AD ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 verkiezingsuitslagen voor de Landdagen van Beieren en Hes sen hebben de positie van kanse lier Adenauer in de West-Duitse Bondsraad bevestigd en zelfs ver sterkt. In Beieren regeerde een coalitie van christelijk-socialen en socialis ten; in Hessen waren de socialisten alleen aan de macht. In beide lan den kunnen de socialisten, die in de oppositie zijn tegen de coalitie regering van Adenauer, hun deel name aan het bewind verspelen. Adenauer steunt in Bondsdag en Bondsraad op de christen-demo craten of liberalen en de vluchte- lingenpartij. Deze of aanverwante groepen kunnen nu ook in Hessen en Beieren de regering vormen. Voor wat Beieren betreft, heeft het socialistische partijbestuur reeds verklaard niet meer aan de coalitie deel te nemen. De intoming der socialisten was van belang om Adenauer in de Bondsraad, als het nodig is, een twee-derde-meerderheid te doen behouden bij de behandeling van de Parijse accoorden annex Saar- overeenkomst, welke nog deze maand aan de orde komt. Het is een twistvraag, of hiervoor een twee derde-meerderheid inderdaad nodig is en zelfs of de Bondsraad bevoegd is een besluit over de accoorden te nemen. De juridische commissie van de Bondsraad meent althans, dat deze raad alleen over het legeren van buitenlandse troepen en het herstel van de souvereiniteit te stemmen heeft. Maar ook als het tenslotte toch om een twee-derde meerderheid zou gaan, kan Ade nauer nu wel gerust zijn op de aanvaarding der accoorden van Pa rijs in zijn land, al blijft de Saar- overeenkomst een wrijfpunt, waar over met Parijs en de bondgeno ten der West-Europese Unie nog overleg wordt gezocht of gepleegd. jy^aar nu lijken juist weer in Frankrijk de kansen voor aan vaarding der Parijse accoorden twijfelachtiger geworden. Evenals Adenauer vond zich Mendès-France na zijn terugkeer uit Washington voor een verwarde binnenlandse toestand geplaatst. Daar was aller eerst de Algerijnse kwestie, die de gemoederen in beweging had ge bracht, maar tegelijk bleken de groepen, die zo juist de behandeling der Parijse accoorden in principe hadden aanvaard, aan het fronde- ren te zijn geraakt om die behan deling op de lange baan geschoven te krijgen. Voorop de Gaullisten en met hen de voorstanders van de afgewezen E.D.G., die het herstel van een nationaal Duits leger had den willen voorkomen. De Russische diplomatie heeft deze situatie uitgebuit door een be zoek van de Sovjet-ambassadeur Winogradov aan generaal de Gaulle te ensceneren, zogenaamd om hem uit te nodigen ter viering van het tienjarig bestaan van het Frans- Russisch accoord van 1944 naar Moskou te komen, wat de generaal overigens heeft afgeslagen. Maar Winogradov moet tegelijk te ver staan hebben gegeven, dat dit ac coord en bovendien nog het Frans- Russisch handels-accoord in de waagschaal werden gelegd, als Frankrijk de overeenkomsten van Parijs zou ratificeren. Men vraagt zich nu af, welke houding de Gaulle, wiens stem in Frankrijk nog altijd veel gezag heeft, tegenover de aceoorden van Parijs zal aannemen. Mendès-Fran- ee heeft intussen besloten, dat de behandeling der Parijse overeen komsten in de Franse Assemblee nog vóór Kerstmis haar beslag moet hebben gekregen. Inmiddels blijkt uit de kramp achtige pogingen der Sovjets om nog op de valreep het binnenhalen van de West-Europese Unie met de herbewapening van West-Duitsland te voorkomen, de juistheid van de Westerse politiek niet met het Sovjetblok te gaan onderhandelen, voordat de aceoorden van Parijs zijn geratificeerd. De uitnodigingen voor de conferentie over de Euro pese veiligheid te Moskou zijn af gewimpeld en de opmerkelijke at tenties der Sovjet-groten tegenover Joego-Slavië zijn tot dusver zon der resultaat gebleven. Zij dienden alleen maar om de voornemens van Parijs nog te verijdelen. Wel hebben de Westerse Grote Drie. de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, in hui antwoord aan Rusland de suggectie van Mendès- France opgenomen om onderhande lingen te beginnen na de ratificatie der Parijse accoorden. Maar de 80- jarige Churchill heeft met een merkwaardige onthulling (te posi tief van toon, naar hij later heeft toegegeven) kennelijk de voortva rendheid van Mèndes-France bij het streven naar een gesprek met Moskou willen afremmen. Waarbij tegelijk een ommekeer in de ge dragslijn van Engeland en Amerika tegenover Rusland reliëf krijgt. De Amerikaanse staatssecretaris Dulles heeft intussen in een rede te Chicago nog eens duideliik de voorwaarden voor onderhandelin gen tussen Oost en West uiteenge zet. Hij wenst te weten, of de Sov jet-Unie het staatsverdrag met Oostenrijk zal tekenen, of zij na ratificatie der Parijse accoorden ernstig over de hereniging van Duitsland wil onderhandelen en of zij op haar veiligheidsconferentie te Moskou tot bewapeningsbeper king voor het Oosten zal overgaan. De geluiden uit Moskou spreken voorhands een andere taal. Daar wil men een tegenhanger scheppen voor de West-Europese Unie en Oost-Duitsland gaan bewapenen, waarmee overigens slechts een ca mouflage van een reeds bestaande toestand wordt opgegeven. Deze tekenen wijzen slechts op een hand having van de status quo. Of er werkelijk verandering op til is in de geest van een modus vivendi tussen Oost en West, zal eerst blij ken, als de ratificatie der Parijse accoorden heeft plaats gevonden. (Advertentie) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND jyjorgen is het dan zover. De Grote Onthulling zal geschieden. Al wat er in de verborgenheid van af gesloten kamers is gepakt en ge plakt en gezakt, alwat er in uiterste krachtsinspanning aan poëzie is ge produceerd, zal nu te voorschijn komen. Het blijft een mirakel, door geen verstandelijke redenering te verklaren, dat een Bisschop, zoveel eeuwen geleden levend in Klein Azië, thans deze koortsachtige be drijvigheid in dit landje aan de Noordzee weet op te wekken. Het is een nog groter mirakel dan het rijden met een schimmel over de daken. Marx zal hier geen raad ee weten. Het ontsnapt aan alle ijze ren economische wetten. Er komen geen complexen aan te pas. Het is eenvoudigweg; goed zijn voor el kaar, zoals die oude Bisschop van Myra dat ook metterdaad preekte. Wij hopen voor al onze lezers en lezeressen, dat ze in geen enkele van hun verwachtingen bedrogen zullen worden. Tn het socialistische weekblad „Vrij Nederland" wordt nog wel eens het vrijmoedig woord gesproken ten aanzien van eigen partijgeno ten, waartoe het byzantijnse „Vrije Volk" zich nooit kan opwerken. Thans wordt in dat weekblad naar aanleiding van het conflict Donker- Burger gezegd, „dat er bij de frac tie van de P.v.d.A. op het ogenblik een volstrekt ontoereikende poli tieke leiding is". En ook wordt het adjectief „onbekookt" gebruikt. Be langstellend kunnen we toezien, waartoe dit „vleugelgeklapper" in de P.v.d.A. zal leiden. 2TONDER enig kapitaal, zonder adminitsratie en zonder poli- J tiek, richtte een jaar geleden Mrs Yella Lepman in Muen- chen de „Verenigde Naties der Kinderen" op. Deze „UNO der Kinderen" heeft pas geleden haar achtste voltallige vergade ring gehouden- Twaalf tot zestienjarige jongens en meisjes spe. len met jeugdige ernst dat spel. Zij ijveren voor een beter be grip onder de volkeren en voor een betere, vreedzame toekomst. OOK NEDERLAND VERTEGENWOORDIGD Zij houden hun bijeenkomsten niet zoals hun volwassen collega's in New York, in een glazen paleis dat milliarden kostte, maar in de „Internationale Jeugdbibliotheek" in Muenchen. Er zijn hier geen gemak kelijke zetels, er staan geen luxueuze auto's geparkeerd voor het gebouw, er zijn geen grote perstribunes aan gebracht. Slechts zelden komt een re porter de vergaderingen van deze UNO voor de kinderen bijwonen. Be neden staan slechts enkele rijwielen. Het rijwiel is het vervoermiddel van deze UNO-afgevaardigden. Wel zijn de tafels in hoefijzervorm geplaatst, net zoals dat in de grote UNO-verga- dering in New York het geval is. De UNO der kinderen heeft een president en twee vice-presidenten, en die worden even democratisch ge kozen als de voorzitter en de vice- voorzitter van de UNO-Vergadering in New York. 16-JARIGE VOORZITTER. De verscheidene afvaardigingen hebben een leider, die wordt geflan keerd door een secretaris en door een plaatsvervanger. De afvaardigingen hebben voor zich op tafel een wit bord met de naam en de kleuren van hun land. Daar zijn ook de gasten, die met gespannen aandacht de de batten volgen, maar die bij de stem mingen geen stemrecht hebben. Mrs. Lepman heeft slechts een raadgevende stem. Zo gebeurt het dat zij zich na een verklaring van de een of andere afgevaardigde, de zes tienjarige voorzitter in het oor fluis tert: Mijnheer de voorzitter, als ik jou was zou ik met de discussie be ginnen". De Verenigde Naties der kinderen teellen 113 afgevaardigden uit 47 ver schillende landen. De kinderen heb ben Duitsland, Finland. Italië, Portu gal en Zwitserland landen die nog niet vertegenwoordigd zijn in de gro te UNO reeds in hun Vergadering opgenomen. ACHT BUITENLANDERS. Er zijn slechts een achttal buiten landse kinderen in de kleine UNO; drie kleine Amerikanen, een Frans man, een Nederlander, een Zwitser, een Italiaanse en een meisje uit Af ghanistan. Dat zijn allen zonen en dochters van consulaatsambtenaren in Muenchen. Alle andere afgevaar digden zijn uit Muenchen en omge ving afkomstig. Zij vertegenwoordi gen een land naar hun keuze. Tijdens hun vrije middagen en avon den bestuderen de kinderen de ge schiedenis, de aardrijkskunde, de kun sten en de letteren, de zeden en de gebruiken van het land, dat zij zullen vertegenwoordigen. En dan houden zij een referaat over ,,hun" land, en be antwoorden zij de vragen en de op merkingen van de andere gedelegeer den. Er wordt hier van alles gevraagd: „Welke schrifttekens gebruiken de in woners van Afghanistan? (Antwoord Arabische; zij zien er uit als steno grafische tekens.) Vanaf welke leeftijd mag men stem men in Nederland? Welke waarde heeft de gulden? Hoeveel musea zijn er? Waar woont de Koningin? Waar hangt Rembrandt's „Nachtwacht"? OP EEN NA De dertien-jarige afgevaardigde be antwoordt alle hem gestelde vragen correct. Slechts één vraag kon de Ne derlandse afgevaardigde niet beant- antwoorden: Welke was de oerbevol king van Nederland? Maar hij pa reerde snel Kijk dat maar in de Brockhaus (dat is de Duitse encyclo pedie) na! Daarin vindt ge het ant woord". Het komt er niet op de eerste plaats op aan de kinderen UNO en parle ment te laten spelen, zo zei Mrs. Lepman. De kinderen moeten door UNO te spelen, andere landen en vol keren leren kennen. Uit dit begrip wordt een betere, vreedzamer toe komst geboren. Mrs'. Lepman kwam, na het einde van de oorlog, uit Londen naar Muen chen en bouwde hier, op eigen ini tiatief, uit liefde voor de kinderen K.V.P.-voorstel inzake weduwen en wezen in studie IV/TINISTER Suurhoff stelt blijkens zijn Memorie van Antwoord alles in het werk om in het eerste half jaar van 1955 zo mogelijk nog in het eerste kwartaal van 1955 het wets ontwerp betreffende de oudersdoms- verzekering voor indiening gereed te hebben. De minister is van oordeel, dat het KVP-rapport inzake de weduwen- en wezenvoorziening tal van vragen openlaat, die een nadere bestudering vragen. Zou een algemene voorzie ning, als hier bedoeld wordt, tot stand komen, dan zal de definitieve regeling op verzekeringsbasis, welke thans bij de SER in studie is, moeilijk een an dere dan een volksverzekering kun nen zijn. Ware het anders, dan zou den immers groepen van weduwen, o O Een 14-jarige jongen uit Amsterdam heeft Donderdag een in de Nieuwe Looierstraat te Amsterdam gepar keerd staande grote vrachtauto met meubelen gestolen. Aangezien het wegdek buiten Diemen opgebroken is, geraakte hij met de wagen in de wegberm. Het trok de aandacht van de houder van een benzinestation, dat de jongen zich bij de vrachtauto ophield. De Rijkspolitie van Diemen werd gewaarschuwd en nam de jon gen mee. De auto is in beslag geno men. De recherche van de politie te Amsterdam haalde de jeugdige auto piraat op. Het bleek dat hij tevens werd gezocht wegens verduistering. die bij eventuele invoering van een noodregeling een ondersteuning zou den gaan ontvangen, straks weer uit gesloten zijn. Voorts dient, uitvoeriger berekend te worden hoe zwaar de eventuele in voering van een noodregeling op het staatsbudget zal drukken en hoe de middelen daarvoor gevonden kunnen worden. Deze vragen en nog allerei andere worden thans door de regering bestu deerd. Het oordeel van dr SER zal ook niet kunnen worden gemist. van de gehele wereld, gedreven door een idealisme dat in onze eeuw steeds zeldzamer voorkomt, met bijeengebrachte schenkingen de „In ternationale Jeugdbibliotheek". Er staan 25.000 dikke boekdelen in deze toonstellingen en de discussie-avonden bibliotheek, de tekenlessen, de ten- die zij organiseerde, zij thans niet meer weg te denken uit Muenchen. ARTIKEL ZEVEN. „Het kind moet worden opgevoed in het bewustzijn dat het zijn gaven tot heil van zijn medemensen aan wendt", aldus luidt het zevende arti kel van het UNO-Handvest der kinde ren. Deze boodschap werd echter reeds na de eerste wereldoorlog verkon digd, maar tot dusver bleef zij een waardeloos stukje papier. Hoe hadden anders de tweede wereldoorlog, Ko rea en Vietnam millioenen kinderen kunnen doden? Mrs. Lepman's experiment is geen wereldvreemde Spielerei. Het^ zou goed zijn dat een volwassen politicus eens een bezoek brengt aan deze Kin der-UNO. Misschien zou de politicus even gaan nadenken... Zondag 5 December. Paars. 2e Zon dag van de Advent. 2e gebed H. Sab- bas. 3e van de H. Maagd. Credo. Pre fatie van de H. Drievuldigheid. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e H. Sabbas. Maandag 6. Wit. H. Nicolaas. 2e ge bed Excita. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e Excita. Credo. Dinsdag 7. Wit. H. Ambrosius. 2e gebed Excita. 3e gebed en laatste Évangelie van de vigilie van O. L. Vrouw Onb. Ontvangen. Credo. Bre i a 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e Excita. 4e gebed en laatste Evangelie van de vigilie. Of: Paars. Mis van de vigilie van O. L .Vrouw Onbevl. Ontvangen. 2e gebed H .Ambrosius. 3e Excita. Geen Credo. Breda: 2e gebed H. Am brosius. 3e octaaf H. Barbara. 4e Ex cita. Woensdag 8. Wit. Onbevlekte Ont vangenis van Maria 2e gebed Excita. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Donderdag 9. Wit. Mis van de Onb. Ontv. 2e gebed Excita. 3e van de H. Geest. Credo. Prefatie van de H. Maagd, Breda: 2e gebed octaaf St. Bar bara, 3e Excita. Vrijdag 10. Wit. Mis van de Onb. Ontvangenis. 2e gebed Excita. 3e H. Melchiades. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e Excita. 4e H. Melchiades. Zaterdag 11. Wit. H. Damasus. 2e gebed octaaf Onb. Ontv. 3e Excita. Credo. Prefatie van de Apostelen. Bre da: Rood. Octaafdag van de H. Bar bara. 2e gebed H. Damasus. 3e octaaf Onb. Ontv. 4e Excita. Credo. Prefatie van de Apostelen. INTENTIES. De intenties voor de leden van het Apostolaat des Gebeds zijn: Algemeen Hart van Jezus, laat het Rijk van Uw vrede door de Onbevlekte Maagd Maria onder de mensen komen. Mis sie: Hart van Jezus, geef de hogere standen van India het verlangen te beminnen en te volgen. w Het startschot voor hard lopers klinkt over de gehele wereld hetzelfde. Maar hoe is het met „op uw plaatsen!" en „klaar?" In het Engels ,,on your marks" en „set"; in Rusland „na mesta" en „go- tovo"; in Israël „lameko mot" en „hïkon"; in Japan ,.i tsji ni tsoei te" en „joe i". (Dit hebben wij niet alle maal van ons zelf). Vliegtocht Stamboom Juist na zijn tachtigste verjaardag hebben vorsers waarachtig uitge zocht. dat Winston Churchill een af stammeling is van keizer Karei de Grote. Men was reeds langer bezig met zijn stamboom te onderzoeken en toen men een stuk of vijftien ge neraties had nagesnuffeld kwam men bij voornoemde keizer terecht. Daaruit volgt meteen, dat Churchill ook familie is van Alfred de Grote, Willem de Veroveraar en andere ge weldenaren. Dit was reeds vroeger uitgezocht. Bevolking De heer J. Durand, directeur van de afdeling bevolking der Verenigde Naties, heeft in zijn vr.e tijd eens precies uitgerekend met z'n hoeve- len wij op de rrde rond lopen. De aarde telt nu twee en een half mil- liard mensen. Wie dit weinig viiidt moet wachten tot 1980. want dan zal het aantal aardbewoners zijn gestegen tot vier milliard. T uin Montevideo, de hoofdstad van Uruguaye, is de eerste stad ter wereld, die een park heeft, dat Unesco heet. Het is een primeurtje en de burgers van de stad gaan er een beetje trots op. De naam werd bedacht tijdens de algemene ver gadering van de Opvoedkundige, Wetenschappelijke en Culturele Organisatie, zoals de Unesco in het breed gezegd heet. Oogst Het Russische persbureau Tass heeft laten weten, dat men er in het poolgebied in is geslaagd een nieuw soort aardappel te kweken. In de bittere kou gedijt die aardappel veel sneller dan de aardappelen bij ons. Verder zou men er verschillende groenten hebben geoogst, die ook allemaal void n. Men gaat nu den ken aan appelen, frambozen en bes sen op die „koude" grond. Zestien uur lang hadden de passa giers van een Constellation gevlo gen en ze waren blij, dat het toestel eindelijk landde. Het vliegtuig was opgestegen bij Londc en de mensen dachten, dat ze in Shannon waren gearriveerd. Tot hun verbazing za gen ze, dat ze nog steeds in Londen waren. De piloot was vol Roede moed opgestegen, was werkelijk in de buurt van Shannon geweest, kon daar niet landen vanwege de mist en had toen maar rechtsomkeer gemaakt. Record De beroeps-hongerlijder Willi Schmidt uit Duitsland is in het zie kenhuis opgenomen, omdat hij een zenuwinstorting nabij was. Dat is niet zo'n erg groot wonder, want Willi had in geen 66 dagen gegeten. Hij was serieus bezig met het bre ken van een record, waarbij het er op aankwam om zo lang mogelijk' te vasten. De Duitser was eigenlijk van plan het hongerlijden 81 dagen vol te houden. Hij dacht, dat hij dar een flinke mijnheer zou zijn. Hoed Een listig herenhoeden-fabrikant in Amerika heeft verklaard, dat de Engelse politicus Athony Eden de best behoede man van dit jaar is. De fabrikant maakt zelf herenhoe den en hoopt met deze uitspraak zijn verkoopcijfers een beetje naar boven te drukken. Het merkwaar dige is evenwel, dat Eden al sinds jaren geen haed meer draagt. Nie mand snapt dus, waaraan hij de uit verkiezing precies heeft te danken. Prijs QE American National Art Foundation heeft het plan om prijzen beschikbaar te stellen voor mensen, die zich verdienstelijk maken op een gebied, dat niet door de No- bel-prijzen wordt bestreken. Men tobt er alleen nog over, welke gebieden daar nu voor in aanmerking komen. Chur chill heeft al een suggestie gedaan. „Geef de prijzen aan personen, die ons zeer trots maken tot het menselijk ge slacht te behoren", stelde de onvermoeibare voor. „Jij bent zeker een van die idioten die denken dat ze alles mogeri_ ZONDAG, 5 DECEMBER 1954 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige hoogmis. NCRV: 9.30 Nws en waterst. 9.45 Vocaal ens. 10.00 Kerkd. v.d. Vrije Evangelische Gemeente. 11.30 Kamermuz. 12.00 Gram. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.15 Luncheonc. 13.40 Boek- bespr. 13.55 Gram. 14.00 V.d. kind. 14.45 Gram. 15.10 V.d. zieken. 16.10 „Katholiek Thuisfront overal!" 16.15 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Oecumenische jeugddienst. 18.15 Sinterklaasprogr. 18.45 Pastorale rubr. NCRV: 10.00 Boekbespr. 19.10 Samenzang. 19.30 „De mens in grenssituatie'', caus. KRO: 19.45 Nwa. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.20 Sint Nicolaasprogr. met gram. 22.40 „Het getuigenis over Christus", caus. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Carillonmuz. 8.30 „Langs ongebaande wegen", caus. 8.45 Sportmeded. 8.50 Sinterklaasliedjes. 9.15 Hoorsp. v.d. kind. 9.35 „Geestelijk leven", caus. 9.50 Kamerork., groot koor en sol. 10.50 ..Met en zonder omslag". 11.20 Sin terklaas-cabaret. AVRO: 12.00 Sport. 12.05 Amus.muz. 12.35 „Even afrekenen, He ren!" 12.45 Kinderkoor. 13.00 Nws. 13.10 Meded. of gram. 13.15 V.d. mil. 14.00 Boekbespr. 14.20 De schone in het sla pende bos", zangspel. 15.00 Sinterklaas progr. v.d. kind. 15.25 Kamerork. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 voor de kind. 17.45 Sportjournaal. 18.15 Nniuws en sportuitsl. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. Kerkdienst. IKOR: 19.00 Kinderdienst. 19.35 „Gesprekken om de Bijbel". AVRO: 20.00 Nws 20.05 Radiojourn. 20.15 Gevar. muz. 21.00 Hersengymn. 21.20 St. Nico laasprogr. 21.55 „De tien taai taai vrijers van Grav:n Knal", hoorsp. 22.25 Gram. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.15 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 V.d. sold. 14.00 Operaconc. 15.30 Gram. 16.00 Sport. 16.45 Gram. 17.00 Symph.ork. 17.15 Radio Philh.ork. 17.40 Omr.ork. 17.45 Nws. 18.05 Volkszang. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gevar.progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Dansmuz BRUSSEL 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz.progr. 14.30 Orkestconc. 15.00 Groot Symph.ork. 15.45 en 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.00 Kath. uitz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar.progr. 21.15 Omr.ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Vrije tijd. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. MAANDAG, 9 DECEMBER 1954. HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord v.d. dlag. 8.00 Nws. en weerber. 8k15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V.d. zieken. 9.30 V.d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 „Mastklimmen". 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Me- MYSTERIE- ROMAN door Meredith Nicholson 24) Een van de deuren stond open en toen ik naar binnen keek zag ik daar een vreemd schouwspel. Op verschil lende plaatsen brandden de grote kaarsen nog in hun koperen en gla zen kandelaars en verspreidden een eigenaardige gloed in het grauwe licht van de morgen. Van vele plan ken had men boeken op de grond ge worpen en met een scherp voorwerp had men het houtwerk deerlijk geha vend. De laden, waarin zich de teke ningen en schetsen hadden bevonden, waren leeg gehaald en de inhoud lag over de grond verspreid. Het hui- was zo stil als een graf, doch terwijl ik bij de deur stond en mij afvroeg wat er gebeurd zou kunne- zijn, hoorde ik bij de haard enige beweging, en voor zichtig trad ik het vertrek binnen, totdat ik bij een lange tafel onder een der kandelaars stond. Weer hoor de ik dat geluid: en het deed mij den ken aan een dier dat ontwaakt en zich uitrekt, doch een ogenblik later hoorde ik een gekreun, dat beslist meselijk was. Dan zag ik twee han den van een man zich vastklemmen aan de rand van de tafel en langzaam met grote moeite en veel pijn rees he gezwollen bebloede gelaat van Bates boven de tafel uit. Hij richtte zich nu geheel op en steunde op de tafel. Ik greep een kaars en liep naar hem toe om mij zelf ervan te overtuigen, dat mijn ogen mij niet bedrogen. „Mijnheer Glenarm! Mijnheer Gle- narm!" fluisterde hij, „ik ben het, Bates! „Wat heeft dit te betekenen, Bates? Wie is hier in huis geweest?" „Ik kan het u niet vertellen, mijn heer Glenarm." „Kan je het mij niet vertellen? Je zult het mij vertellen of anders zal ik je laten arresteren. Er is hier iets gebeurd en ik wens niet door jou met 'n kluitje in het riet gestuurd te wor den. Wel..." Het was hem aan te zien, dat hij veel pijn leed, doch in mijn woede over de vreselijke wanorde in de ka mer trad ik op hem toe en greep hem bij de schouder. „Ongeveer om twee uur in de nacht" begon hij, „hoorde ik rumoer in huis. Ik ging naar beneden daar ik dacht dat u het waarschijnlijk zou zijn. U was gisteren immers ziek..." „J? ga verder." „Toen ik in de hal kwam zag ik licht branden in de bibliotheek. Daar u gisterenavond vroeg naar uw kam was gegaan had ik de lichten in de bibliotheek in het geheel niet aange daan. Ik hoorde voetstappen en ie mand scheen met een hamer op de muren te kloppen." „Ik zag een man bij de boekenkast staan, die de boeken op de grond had geworpen en bezig was de binnenkant van de planken met een hamer te be kloppen. Hij liep heel vlug langs de wanden. En een ogenblik daarna liet hij nog een andere man binnen, door een der glazen deuren, die op het terras uitkomen. Daar, door die derJ?r' ,n°g .een e»ndje open staat. Terwijl hij zich half omwendde om de deur aan te wijzen, vertrok zijn laat van pijn. „Ik snelde naar binnen, greep een van de grote kandelaars en ging de eerste man te lijf. Zij wilde gaan kloppen op het eiken paneel boven de schoorsteen en dat is de trots van uw grootvader, dat paneel. Zij hebben mij geloof ik, lelijk toegetakeld, mijn heer". „Dat geloof ik ook. Maar je moet niet vergeten dat jij alleen tegen twee..." „Neen, wij waren met z'n tweeën, begrijpt u dat? Op een gegeven ogen blik kwam een man binnen rennen en koos mijn partij. Een van die an dere mannen riep: Grote God, het is Glenarm, juist zoals ik het nu zeg. Maar u was het niet; het was iemand anders. „Dat klinkt heel erg aannemelijk, tot dusver. En wat verder?" „Verder kan ik mij niet veel her inneren, dan dat iemand mijn gelaat met water bette, en volgens mijn idee enige ogenblikken daarna, keek ik „Ik vrees heel erg, dat een van die mannen Ferguson was; de tuinman van St. Agatha. Ik ben zeer in hem teleurgesteld, mijnheer". „Heel goed; en wie was die an dere man?" tropole ork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio 14.30 Gram. 14.45 V.d. vrouw. 15.15 Gram. 15.28 Viool en piano. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 V.d. kleuters. 17.15 Gram. 17.30 V.d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Cl. Belloni: „Naar het witte hart van Nieuw Guinea". 18.00 Vrouwen koor. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.40 En gelse les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Pari. comm. 19.45 Oude ka mermuz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Piano trio. 20.50 ..Sinterklaas-perikelen", hoorsp 21.15 Gram. 21.20 „Zegels hebben wat te zeggen", klankb. 21.45 Gram. 22.00 Ka merork. en sol. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.45-24.00 „Het Evangelie in Esperanto.'' HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 7.50 Vierhandig pianosp. R.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Amus.muz. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V.d. zieken. 11,15 Fluit en piano. 11.40 Voordr. 12.00 Gram. 12.15 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V.h. platteland. 12.38 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 V.d. Middenstand. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 V.d. vrouw. 14.15 Strijktrio. 14.45 Gram. 15.45 Zestig minu ten boven de zestig. 16.45 Jeugdork. en sol. 17.10 Gram. 17.30 Orgel en zang. 17.50 Mil comm. 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.25 Gram. 18.40 Parl.overz. 18.55 Liedjes v.<t. jeugd. 19.05 Jeugdconc. 19.45 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek: Een radioreportage over het rooien van on rendabele boomgaarden. 20.00 Nws. 20.05 „De Fam. Doorsnee", hoorsp. met muz. 20.35 Aethcrforum. 21.15 Oude en mo derne dansen. 21.50 „Amerikaanse erva ringen", caus. 22.05 Radio Philh.ork. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V.d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianosp. 13.30 Gram. 13.45 Pianosp. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kamermuz. 15.05 Gram. 15.15 Pianorecital 15.45 Koorzang. 16.00 Koersen. 16.02 V.d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Romantische liederen. 20.00 Kamerork. en solist. 21.00 Kunstka- leidoscoop. 21.15 Omr. ork. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Kamermuz. 15.30 Omr.ork. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.50 Gram. 13.30 Chansons. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Lichte muz. 20.45 Kamerork. en sol. 21.30 Muz. raadsels. 22.00 Nws. 22.45 Gram. 22.55 Nws. t Advertentie) VOORHAVEN 101 TEL 34971 ROTTERDAM „Die heb ik niet kunnen zien. Ik was aan het verchten met Ferguson en wij hadden beide onze handen vol werk, toen de andere man binnen kwam. „Aio jij eens zou moeten raden, zou je het dan niet heel waarschijnlijk vinden, dat die andere man Morgan gweest is?" „Volgens mij is dat heel goed mo gelijk, mijnheer Glenarm." „En de man, die jou te hulp kwam; wie voor de duivel was dat?" „Ik weet het heus niet. Hij ver dween zonder een woord te zeggen. „Hm! Kom, ik zou nu maar naar bed gaan als ik jou was. Wil ik de dokter voor je halen?" „Neen mijnheer, dank u. Ik zal zelf mijn hoofd wel verbinden." „Denk er aan, dat je met niemand over het gebeurde spreekt. Het moet een geheim blijven." ,,Ik zal er aan denken, mijnheer." Hij verliet het vertrek en begaf zich naar de keuken en ik liep vlug de trap op en snelde naar mijn ka mer. Ik verwenste mijn dwaasheid om het venster open te laten, want ongetwijfeld hadden Morgan en zijn nieuwe bondgenoot Ferguson, daar van gebruikt gemaakt om het huis binnen te dringen. Zeer waarschijn- j 1? n ZÜ °°k mijn afwezigheid ontdekt en dat zou ongetwijfeld mee gedeeld worden aan Pickerling. Ik wierp de deru van mijn kamer open en trad met een uitroep van verba zing achteruit. Voor mijn toilettafel, gekleed in een badmantel mijn eigen badman tel, zag ik tot mijn grote woede met zijn rug naar mij toegewend stond een man zich kalm te scheren met mijn scheermes! Zonder zich om te wenden, sprak hij mij aan, heel kalm, alsof zijn aanwezigheid in mijn kamer de na tuurlijkste zaak ter wereld was. „Goede morgen, mijnheer Glenarm. Dat costuum is een tamelijk overtui gend bewijs. Het is zeker de gewoon te van bewoners van herenhuizen van het platte land om des avonds in avondkleding het huis door het ven ster te verlaten en er door de deur weer in terug te keren. Mij dunkt dat het andersom veel verkieslijker zou zijn." Larry!" riep ik uit. „Jack! „Schop die deur dicht en doe haar op slot," beval hij op een scherpe toon, die ik zo goed van hem kende en die mij op het ogenblik aange naam aandeed. Hij greep een borstel en nam een broek onderhanden, die bedekt was met grote plakkaten modder. Zijn jas en hoed lagen op een stoel en ver keerden in een niet betere toestand. Het was onmogelijk Larry's or ders niet te gehoorzamen, en ter wijl hij zijn kleding reinigde en zich daarna kleedde, vertelde ik hem de voornaamste gebeurtenissen sinds mijn aankomst op Glenarm House. Hij kleedde zich zeer zorgvuldig, bediende zich uit mijn garderobe van een schoon overhemd cn koos de beste das uit mijn gehele collec tie. Nu en dan stelde hij een vraag, doch voor het grootste gedeelte van mijn verhaal luisterde hij toe met een glimlach op zijn lippen. Hij haalde een sigaret uit zijn zak en stak die aan. „Bah, die vrouwen! Volgens de voorwaarden van het testament van je geëerde grootvader heb je alle aanspraken op de erfenis verloren. Het schijnt mij toe, dat je je zelf aan je vijanden hebt overgeleverd, voor zover het de wettelijke zijde van het geval betreft. Wat denk jij er van?" „Natuurlijk heb ik al mijn rech ten verloren. Maar ik geloof, dat voorlopig niemand het te weten zal komen." „Mijn beste jongen, maak je zelf toch niets wijs. Iedereen hier in de omtrek zal het voor vanavond we ten. Jij smeerde 't hem. liet het venster open staan en twee heren, die naar dit huis gekomen waren om in te breken, kwamen tot de voor hen ongetwijfeld zeer aangena me ontdekking dat zij zich die moeite konden sparen. Een van hen drong door jouw venster het huis binnen, opende daarna de deur voor de andere, waarna zij een vreselijke ruïne van je huis maakten." ..Ja, maar hoe ben jij er aan te pas gekomen? Als je er tenminste mets op tegen hebt het mij te ver tellen. ..Dat is gauw genoeg verteld. Die kleine vent van Scotland Yard. waaraan ik mij in New-York zo he vig ergerde en die mij naar Mexi co gedreven heeft, gaf het niet op. Doch drie dagen geleden slaagde ik er eindelijk in hem in Indianapolis mijn spoor bijster te doen worden. Ik kocht een plaatsbewijs naar Pittsburg terwijl hij vlak achter mij stond. Hij vond zeker dat de jacht een beetje eentonig werd en was waarschijnlijk van mening dat, hoe verder ik naar het Oosten ging, des te dichter hij bij een Engelse Con sul was, als hij mij arresteerde. Voor hem uit liep ik het station op en recht naar de trein naar Pitts burg. Ik zette mijn valies in mijn coupé, keek om en zag hem over het perron in mijn richting lopen. Op dat ogenblik zette de wagen zich in beweging; hij moest gekoppeld worden aan een slaapwagen uit Louisana. Ik sprong vlug naar bin nen en wierp mijn valies aan de an dere kant naar buiten in een grep pel, die niet helemaal droog was, zoals ik later tot mijn spijt bemerk te. Ik sprong eveneens in die grep pel en op dat zelfde ogenblik reed een rij goederenwagons mij voorbij Ik slaagde er in mijn valies en mij zelf een plaatsje te bezorgen in een van die wagens en meer dan een uur bleef ik rustig zitten. Toen maakte ik gebruik van de eerste ge- legenheid om de trein te verlaten op een plaats waar een eind geko men scheen te zijn aan alle aardse dingen en begon een voettocht dwars door het land. Zeer aanbeve- lenswaardig! 'De volgende dag ad resseerde ik mijn valies aan jouw adres vanuit een stadje dat de vriendelijke naam Kokomo droeg IWurdt vervolgd! I

de Stem | 1954 | | pagina 3