Namen Mendès France en Mitterand in het geding jloyat Derby Het schandaal rond de Defensieraad Reeds 21 doden Maasdam" bracht vijfhonderd emigranten naar Nederland Dulles tekent op Formosa.... 4Wi Aandacht voor West-Brabant Toestand H. Vader Vrijdag iets beter Casey waarschuwt Indonesië voor onberaden stappen Nog niet oud op 65 Erkend opkoper rerneuzen Oostbur^ l-AXEL - UZBUHKE kv - Hulst ISEKE Surprise van het Zuivelfonds Didès was niet fout!'1 TREINONGELUK TUSSEN BREDA EN LAGE ZWALUWE Voorbereiding Brits atoomvliegtuig? „OOK GIJ, BRUTUS!" 8 AMAICA ZUIDZEE 4NEN N IND S VAN LAND SAS VAN GENT >uw VROUW E ZIEKE PAGBLAD VOOR ZEELAND Verlenging herhalings oefeningen Gaullist Legertdre verwekt groot tumult in Assemblee Buiten onmiddellijk gevaar Rustige nacht Koninklijk gezin naar Sankt Anton Min. Luns: „Meer begrip voor Nederland" Schip vol vreugde en desillusie Verwelkomd door minister van Sociale Zaken Onwennig, in die mooie salons St Nicolaasreis r sr. Aanvang 8 uur: William Bendix •ate) vaarin de glorietijd alen liefde., moord itseerden elke zee ier in de geschiede- >otse film over de ste piraat bevangen iren. (18 jaar). December. Aanvang nes Roberta Hay- avonturenfilm met les Roberta Hay- helpen tegen de ter. (18 jaar). B uur: Richard Wid- Lerrill in het verhaal st formidabele ver- chtige uitrusting de ten. (18 jaar) Kikvorsmannen. iur: Avontuur in de 10 en' 9 uur en Zon- ngen wij een nieuw de maker van vele komt en vergezelt reis naar INiemands- indigt.. het paradijs w zorgen kunt ver. Kapitein Haak; zyn alles kunt U zien in D; geheel Nederlands loegang elke leeftijd. ier, aanvang 8 uur; ith in; ilist). de moordenaar, die en worden gevangen loordenaar en wach- ïoment van huin on- (Toegang 18 jaar) Zondag 5 De- Charles Laughton, komiek doen deze bulderen van het ng alle leeftijden.. >ecember om 8 uur. ng en Kent Smith in ven van een vrouw' twee woorden uit (Elke leeftijd). ier om 8 uur: Tyrone ■sal's Technicolor: (14 jaar) ontuur, vol spanning (Elke leeftijd) Zondag 5 Decem- December om 8 uur: BSCHMID en PAUL het volle leven ge' Leben). :1de film, die vooral vertellen heeft. Een aar krijgen. Elkaar (14 jaar) Maandag (Boe' ckeJ Oscar Sima in gezond te lachen: 'kracht, zodat U on' een moment verveelt. Een gezondheidskuur opgegeven. (Elke leeftijd) ESTRAAT 14 HULST. flOUDEN M O. van boekhoudingen, ouden en midden- VAN DER STEEN '..JÏL.K.. 94e JAAARGANG No. 21698 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Voor Gocl, Koningin en Vaderland ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr, H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden UuEb, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel 2601 OOSTBLJRG, Nieuwstraat 41, TeL no. Afwijking dienstplichtwet De Minister van Oorlog heeft mede delingen gedaan omtrent een tijdelijke afwijking van de dienstplichtwet die door hem is voorgesteld. Zij beoogt in de eerste plaats de termijn voor de herhalingsoefeningen te verlengen. Momenteel moesten dienstplichtige Nederlanders voor herhalingsoefenin gen 85 dagen onder de wapenen ko men. Maar omdat tegenwoordig ook oefeningen buiten de landsgrenzen, worden gehouden, is deze termijn te kort. De Minister wil hem verlengd zien tot 146 dagen. De betrokkenen zouden dan 90 dagen in legerkorps- verband en 56 dagen in de nationale sector onder de wapenen moeten ko men. Het bestuur van het Bedrijfschap Zuivel heeft besloten in deze Sinter klaastijd een bedrag: uit het Zuivel fonds van ongeveer 37.5 millioen gul den terug te betalen. De gelukkigen zijn die, aan wie in het melkjaar November 1953-1954 de heffing van het zuivelfonds werd op gelegd. De eerste categorie van deze met de surprises bedachten krijgt twintig cent per percent vet per 100 kilogram ontvangen melk of room. Op door boerenkaas-producenten bereide kaas wordt f 6.60 terug be taald. Tenslotte zal over iedere honderd liter volle melk, welke door melkvee houders rechtstreeks of via slijters in consumptie gebracht werd, drie kwart jes worden teruggestort. DE WESTDUITSE Bondsraad heeft een wet goedgekeurd, waarbij de in komstenbelasting met 20 tot 25 pro cent wordt verlaagd. En op 1 Januari gaat de wet al in. DE DIRECTIE van de K.L.M. heeft de Minister van Oorlog verzocht, de directeur materiëel Koninklijke Luchtmacht, reserve generaal-majoor vlieger J. A. Bach, te mogen aanzoe ken in dienst van de K.L.M. te willen treden. PREMIER NEHROE van India zou van plan zijn in Februari naar Mos kou te gaan. Eind Januari neemt hij in Londen deel aan de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest. CANADA ZOU gepoogd hebben een vliegende schotel te bouwen, maar die poging hebben opgegeven toen bleek, dat de kosten (honderd millioen) een beetje te hoog werden. DE VOORZITTER van de Surinaam se Staten, de heer Berger, heeft ont slag genomen uit zijn functie, omdat een motie van vertrouwen in zijn be leid niet met algemene stemmen werd aanvaard. DIVERSE KAMERS van Koophandel In Nederland en Duitsland hebben bij hun regeringen erop aangedrongen, de autoweg tussen Nederland en het Ruhrgebied door te trekken. DE AMERIKAANSE leider van de Katholieke Missie voor Vluchtelingen zorg heeft verklaard, dat de opneming van vluchtelingen uit Noord-Vietnam in Zuid-Vietnam „verbazend goed" ge slaagd is. De Franse afgevaardigde Legendre, een dissi dente Gaullist, heeft Vrijdag in de Franse Na tionale Vergadering grote opschudding ver wekt door beschuldigingen van verraad, waar bij ook de naam van Mendès France in het ge ding kwam. Legendre legde zijn verklaringen af bij het begin van de behandeling der zaak betreffende het uitlekken van geheimen uit de Defensieraad. Nadat hij enkele malen door een woedende Mendès-France was ge-interrumpeerd, verklaar de hij als klap op de vuurpijl, dat twee van de naaste medewerkers van de Premier, George Boris en Simon Nora, in verbinding hebben ge staan met de economische conferentie te Mos kou in het begin van dit jaar, dat Boris het nieuws van de wapenstilstand met Indo-China eerst naar de communistische Vredesbeweging te Parijs had doorgebeld en dat een paar dagen geleden, bij een inval in de woning van een Vietminh-agent te Parijs, stukken gevonden zjjn, waarin Mitterand en Mendès France als contact-mannen werden genoemd! 11 Minister Mitterand had. zoals men weet, een werkzaam aandeel in het liquideren van het complot, dat door de zaak Didès aan het rollen was ge bracht. Zoals indertijd gemeld, zouden ge heimen uit de Franse Defensieraad door een hooggeplaatst ambtenaar, Labrusse, zijn doorgegeven aan een communistische journalist, Baranès. Baranès zegt thans, dat hij een ge zagsgetrouwe Fransman is, die berich ten over de communistische partij doorgaf en werkte voor de ontslagen Parijse hoofdinspecteur van politie, Didès. Baranès en Labrusse bevinden zich in gevangenschap, evenals Tur- pin, de particuliere secretaris van de vroegere secretaris voor de Defensie, Mons. Deze laatste is geschorst, be schuldigd van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat door onachtzaamheid. „ER IS EEN VERRADER!" Legt iidre begon zijn opzienbarende verklaringen in de Nationale Verga dering met de constatering, dat pre sident Auriol zijn Ministers, tijdens een vergadering van de Defensieraad in 1953, zou hebben gezegd: „Er is een verrader onder U!" Twee weken later trad de huidige Minister van Binnen landse Zaken af als Minister van Staat, aldus Legendre. Op deze woorden ontstond groot tumult in de Nationale Vergadering. Premier Mendès-France sprong op en riep: „Wat bedoelt U? Waar wilt U heen?" Maar Legendre ging verder. Hij be weerde dat Labrusse berichten over Indo-China zou hebben verstrekt aan de communistischgezinde afgevaardig de d'Astier de la Vigerie, die ze op zijn beurt aan Mendès-France had doorgegeven. Op deze woorden riep de premier uit: „Dat is onjuist, volkomen on juist". Legendre wees naar "d'Astier de la Vigerie en zeide: „Hier is de man die ons de gehele zaak uiteen kan zetten". Hij bestreed de verklaring van het departement van binnenlandse zaken volgens welke het zogenaamde „net werk van Didès" in de communisti sche partij niet doelmatig was. Het deed goede diensten met behulp van 29 personen, die inlichtingen gaven. „Ik zal hun namen niet noemen", zei hij, „daar Mitterand ze zou doorge ven aan de communistische partij." Toen kwam hij met de beschuldi gingen, zoals hierboven reeds ver meld. Zo mogelijk ontlokten die nog meer protest van de premier en zijn getrouwen. MCCARTHY heeft na zijn beris ping door de Amerikaanse Senaat te kennen gegeven, dat hij blij is over het einde van de „circus voorstelling". Hij kan nu weer verder gaan met het „uitgraven van de communisten uit de rege ring", zei hij. MAARSCHALK MONTGOMERY heeft in New-York aangedrongen op de vorming van een wereldorganisatie der niet-communistische landen voor het leiden van de politieke en mili taire strategie. WEST-DUITSLAND heeft nu officieel de onafhankelijkheid van Oostenrijk erkend. Daarmee is de „Anschluss" tot een geschiedkundig feit geworden. IN MACAO, de Portugese bezitting op de Chinese kust, zijn Donderdagnacht drie personen gedood en zestien ge wond door het ontploffen van tijd bommen. ZACHT W EER Weersverwachting, geldig tot vanavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met J tijdelijk enige regen of motregen, t later op de dag enkele opklarin- gen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen J West en Zuidwest. Aanhoudend Zacht. f t "Vandaag: Zon onder 16.31 uur. Maan onder 1.2 uur. Morgen: Zon J op 8.30 uur. Zon onder (6.30 uur. Maan op 13.29 uur. Maan onder 2 23 uur. Maandag: Zon op 8.31 uur. Maan onder 3.47 uur. J John Foster Dulles, de Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, ziet men hier (links) tijdens de ondertekening op Formosa van het belangrijke verdrag, dat Ame rikaanse steun aan de Chinese Na tionalisten garandeert. Rechts de minister van Buitenlandse Zaken van Nationalistisch China, George K. C. Yeh. Minister Algera: EN OOK VOOR DE ZEEUWSE PROBLEMEN Bij de voortgezette behande ling van de begroting voor Ver keer en Wateerstaat heeft mi nister Algera Vrijdag geconsta teerd, dat er spoedig een beslis sing moet worden genomen over de onderhandelingen met Bel gië over de aanleg van een Schcldc-Rijnkanaal. De minister was het ermee eens, dat West-Brabant, door het uitblijven van beslissingen in een uiterst moeilijk parket zit. Wellicht, zei hij. zou er onafhankelijk van de plannen in de verhouding Nederland-België. iets kunnen geschieden, maar dan komt men wellicht later in het gedrang. De Minister beloofde bijzondere aandacht aan West-Brabant te wijden. Sprekend over de Deltawerken, waarvoor in het eerste kwartaal van het volgend jaar een ontwerp zal wor den ingediend, verklaarde de Minis ter, dat afsluiting van de Westerschel- de voorshands niet zal worden voor gesteld. Wel zullen de dijken van de Westerschclde verbeterd worden. Aan de belangen van visserij en mosselen en oesterkwekerij zal in ruime mate worden gedacht en redelijke oplossin gen zullen worden overwogen. Bleek van woede zei Minister Mit terand: „Indien er een lid van de re gering is, die denkt, dat mijn aftreden met deze kwestie in verband staat, laat hem dan opstaan en het zeggen". Toen stond Georges Bidault, Minis ter van Buitenlandse Zaken in het vo rige kabinet, op, en zei: „De reden van uw aftreden was, zoals u juist gezegd hebt, dat u het niet eenvwas met ons beleid in Noord-Afrika". DE TREITSRAMP H\ BELGIE Het aantal doden bij het spoorwegongeluk bij Leuven is tot 21 gestegen. In de nacht van Donderdag op Vrij dag zijn twee zwaar gewonden in het ziekenhuis overleden. Voorts werden de lijken van drie nog niet geïdentifi ceerde personen onder de wrakstuk ken vandaan gehaald. De toestand van de andere gewon den is over het algemeen bevredigend. Tien minuten na de aftrap van alle Zondag a.s. in West - Duitsland te spelen voetbalwedstrijden zal 1 mi nuut stilte in acht worden genomen, ter nagedachtenis aan de Duitse voet balsupporters, die bij het treinonge luk de dood vonden. Voorts heeft de Westduitse voetbal bond ten behoeve van de nabestaan den van de omgekomenen een bedrag van 5.000 mark ter beschikkinig ge steld. Dodelijke val van Amsterdams hoofdconducteur (Van onze redacteur.) De politie te Zevenbergen, direct in kennis gesteld, vervoerde het stoffe lijk overschot naar de kazerne en nam met veel voortvarendheid het onderzoek in handen. Tot op heden is echter de toedracht van de zaak niet helemaal duidelijk, daar den H. als treingeleider fungeerde. Na zijn val is hij vermoedelijk met het hoofd (licht gekneusd) op de seindraden naast de rails terecht gekomen en toen van de berm afgegleden. Tussen Lage Zwaluwe en Bre da, ter hoogte van wachtpost 18, heeft zich gisteravond een treinongeval voorgedaan, dat aan de hoofdconducteur J. den H. (58) uit Amsterdam het le ven heeft gekost. De personentrein van 19.06 uur had, na vertrek van het station te Lage- Zwaluwe in de richting Breda, onge veer zijn topsnelheid (95 km.) bereikt toen een tweede-klas reiziger het slachtoffer uit de deur van de bagage wagen zal vallen. Hij trok onmiddel lijk aan de noodrem; toen de trein tot stilstand was gekomen, vond men in een sloot terzijde van de spoorbaan het schijnbaar lichtgewonde, maar ont zielde lichaam van de hoofdconduc teur, die gehuwd was en zijn stand plaats te Amsterdam had. Zes maanden in de lucht Deskundigen van het Britse atoom centrum te Harwell hebben opdracht gekregen een atoommotor te ontwer pen, die een volledig bewapend vlieg tuig zes maanden lang ononderbroken in de lucht kan houden zonder brand stof in te nemen, aldus schrijft de we tenschappelijke correspondent van de „daily Mail" Vrijdag. Volgens de correspondent wensen 't Britse departement van bevoorrading en dat van defensie een vliegtuig, dat behalve als vliegende proefbank voor voortbeweging door atoom kracht ook kan worden gebruikt voor ononderbroken begeleiding van con- vooien en schepen. De toestand van Z. H. de Paus Pius XII is Vrijdag iets beter geworden. De Paus zou nu bui ten onmiddellijk gevaar zijn. Het hoofd van het Vaticaanse persbureau deed Vrijdagavond mededeling van „een verdere geringe verbetering" in de toe stand van de H. Vader. Hij voegde hieraan toe, dat de Paus het waarnemend hoofd van het staatssecretariaat, mgr Angelo dell'Aqua heeft ontvangen om de lopende Kerkelijke Zaken te bespreken. Een communiqué, gisteren door de lijfarts van de H. Vader verstrekt, bevatte de geruststellende verklaring, dat „een onderzoek niets verontrus- tends aan bet licht heeft gebracht De Paus had naar omstandigheden 'n rustige nacht. De behandelende chir urgen, zo werd Vrijdag ook meege deeld, zouden operatief ingrijpen over wegen. De berichten omtrent een be slissing hierover zyn echter nogal ver ward. Prof. Baldoni, chirurg en specialist in Rome, is geconsulteerd. De minis ter-president en de leden van de re gering staan in onafgebroken contact met het Vaticaan, evenals de diplo matieke vertegenwoordigers bij de H. Stoel, die grote belangstelling aan de dag leggen voor de uitermate critieke toestand, waarin de H. Vader ver keert. Het Sint-Pietersplein is voor alle rijverkeer afgesloten en een van mi nuut tot minuut toenemende menigte staart naar de vensters van de pause lijke vertrekken wachtend op nieuws. Velen van hen vallen op hun knieën, bidden, individueel of in groepsver band luide de rozenkrans. Zonder onderscheid van klasse of politieke partij rees iedereen, zelfs de communisten, in diepe eerbied en be wogenheid van zijn plaats op, toen de burgemeester van Rome, Dr. Rab- bechini, bij de opening van de raads- -itting het nieuws van de ernstige toe stand van de Paus bekend maakte. Allen sloten zich aan bij de wensen, die voor een spoedig herstel werden uitgesproken. De president van Italië, Mano Scel- ba. president Eisenhower van de V.S. en nog andere staatsgroten hebben de Paus hun beste wensen gezonden voor zijn herstel. In het Vaticaan is een gouden boek neergelegd, waarin hoge prelaten en leden van het Corps Di plomatique in Vaticaanstad hun wen sen voor de genezing van de H. Va der kunnen neerschrijven. In alle lan den wordt gevraagd, gebeden te stor ten voor zijn herstel. RADIO PEKING: Volgens radio - Peking heeft Gr. - Brittannië door zijn goedkeuring te hechten aan het verdrag tussen de Ver. Staten en Nationalistisch China tot wederzijdse beveiliging, „in strijd met zijn internationale verplichtingen gehandeld. Dit is een schaamteloze kuiperij, tegen het Chinese volk", aldus radio Peking, die verder zegt dat Groot - Brittannië de verklaring van Cairo en de overeenkomst van Potsdam, „die duidelijk voorzagen in het terug ge ven aan China van Formosa en de Penghoe - eilanden", heeft onderte kend en op grond daarvan genoemd verdrag niet had mogen onderschrij ven. Het Chinese persbureau „Nieuw - China" heeft Vrijdag de aanwezigheid van negen Amerikaanse vliegtuigen boven de Rood Chinese provincies Kwangtoen en Kwangsi gemeld. De Koninklijke familie zal dit jaar de wintcrsportvacantie weer in Sankt Anton am Arlberg in Oostenrijk door brengen. De koningin en de prinsessen zullen op 27 December per trein uit ons land vertrekken. Prins Bernhard zal enkele dagen later gaan. Hij wordt vóór de jaarwisseling in Sankt Anton verwacht. (Advertentie) De Australische Minister van Bui tenlandse Zaken, Richard Casey, heeft Vrijdag een beroep op Indonesië ge daan, „zich zeer goed te bedenken" over het geschil Nieuw-Guinea, alvo rens verdere stappen te doen. Het In donesische verzoek aan de Verenigde Naties om steun voor zijn eis inzake souvereiniteitsoverdracht had de zaak niet verbeterd, zei hij in een verkla ring tegenover de pers. VIRGINIA CIGARETTES 20 FOR f t.- j Famous since 1903 i V> (Van onze speciale verslaggever). RUIM VIJFHONDERD „neven en nichten uit Canada" zijn weer in het va derland teruggekeerd. Wuivend en roepend en met blinkende ogen stonden zij gisteren aan de railing van de „Maasdam", één der schepen van de Hol- land-Amenka-lijn. Hier, onder die lage hemel, ligt het land waarnaar ze daarginds zo intens hebben verlangd. Het land, dat ze verlieten, deze emi granten omdat het hoe clan ook. hun vrije ontplooiing belemmerde. Toch kwa men ze terug uit het verre, ruime land om in 'n kleine kamer in een kleine woning te mogen zijn. Sommigen voorgoed, teleurgesteld als zij zijn. Anderen alleen maar om in die oer-huiselijke sfeer de feesten van de Decembermaand mee te vieren. Want de „Maasdam" is een schip vol illusie en vol verbitte ring. Het bracht gisteren mensen mee, die in Canada voor zichzelf een toe komst wisten te maken, maar ook emigranten, die langzaam of abrupt het innerlijke evenwicht verloren cn als gebroken mensen terugvluchtten. liedjes en lieten zich met geschenken verwennen door de waardige figuur, waarover ze in het beste geval slechts hadden horen vertellen door hun ouders. In Rotterdam, bij de aankomst, ver scheen plotseling de grijze bisschop weer, in zijn baard fluisterend, dat het zeemansleven je voor vreemde dingen kan stellen, gezien het feit, dat hij minister Suurhoff moest toe spreken, die bij de verwelkoming van het schip aanwezig was. evenals een aantal andere autoriteiten en hoge functionarissen van de Holland-Ame- rika-lijn. KORTE HISTORIE. Gisteren waren zij één in hun ont roering en dankbaarheid, om weer in het vaderland te zijn. Het verleden begon voor deze mensen op het mo ment, dat zij in Canada aan boord stapten om met de „Maasdam" een speciaal gearrangeerde Sint-Nicolaas- reis naar Holland te maken. De „Maas dam" leek daardoor zelf wel op de le gendarische stoomboot van Sint Nico- laas, want de H. Man. in Halifax aan boord gestapt, maakte de hele reis mee en bewoog zich nagenoeg elke dag tussen de passagiers. Nederlandse kinderen, die tijdens de jarenlange kinderen, die tijdens het .jarenlange verblijf in Canada nog slechts enkele woorden van hun moedertaal kenden, zongen de Nederlandse St, De St. Nicolaastrips voor Nederlan ders in Canada hebben nog maar een korte historie, doch zij zijn uitermate populair geworden. Sinds 1952 boek ten steeds meer Nederlanders voor een Nicolaas- oversteek naar het vaderland in de maand-van-de-feesten. Dat zij dit kun nen opbrengen, duidt er reeds op. dat het hen ginds niet slecht is gegaan: tenminste financiëel. Iedereen kan in enkele maanden zijn terugreis, hetzij voorgoed, hetzi.i alleen voor vacantie. bij elkaar spa ren. Voor de laatste categorie is dit een werkelijke Sint-Nicolaasreis geweest Zij brengen naar Nederland hun triomf en hun dankbaarheid. Over enkele weken of maanden gaan zij te rug, de jongeren veelal met de vrouw, die zij in 't moederland houen te trou wen. de ouderen om er misschien pas over jaren weer te keren. Of nimmer. Omdat het, als je je heimwee wilt verduwen, heel raadzaam is, dat oude- vertrouwde nogmaals, maar nu met je veranderde, ruimere blik, te gaan zien. Was u ooit terug in een plaats, die u lang geleden lief was? Wat blijft er dan van over? De herinneringen schrompelen van grootse schilderstuk ken ineen tot armelijke prentkaarten. Ook hier een aspect van het Sinter klaasfeest: men houdt zichzelf de spiegel voor. Het is voor de meesten een schitte rende reis geweest. Een schip is een stuk Nederlandse bodem. Je kunt er weer Nederlands spreken, je vindt er mede-emigranten, die ook leerzame ervaringen hebben opgedaan. Je be weegt je wat onwenning over het schitterende schip, met al zijn com fort en zijn keurige personeel, want misschien kwam je wel uit een ver geten oord. ergens in New-Scotia of bij Wnnipeg. waar je op zijn best een maal in de week een Indiaan zag en verder nooit iets.... Maar dat went gauw. De jongeren gedragen zich uitbun dig, de ouderen heel waardig, maar Op uitnodiging van de Holland- Amerilca-Lijn heeft één onzer redacteuren enkele honderden terugkerende Nederlandse emi- granten uit Canada op het laatste gedeelte van hun „St. Nicolaasreis" vergezeld. In ne- venstaand artikel geeft hij een indruk van de aankomst van de „Maasdam" met aan boord o.a. de H. Man zelf waarmee de Nederlanders de oversteek l maakten. In een aantal volgende artikelen, zult u de gesprekken vinden weergegeven, die hij met tal van teruggekeerden ge- slaagden en gedesillusionneer- i den op de „Maasdam" had. gelijk is hun vreugde, als die ver trouwde grond hen weer opneemt. Thuis, bij moeder, of bij familie of vrienden, wordt er gewacht en ver langd. Sint Nicolaas reisde met de „Maasdam" mee, en zijn geest staat achter iedere terugkerende emigrant... Om vier uur heeft St. Nicolaas te Amsterdam 800 emigranten uitgeleide gedaan, die met de „Groote Beer" naar Zuid-Afrika vertrokken. Intussen heeft de Indonesische Mi nister van Buitenlandse Zaken, Su- narjo, een interpretatie gegeven van de resolutie, die door de politieke commissie der V. N. werd aanvaard. Aan de ene kant toonde hij zich te leurgesteld over de verzwakking van de Indonesische eis, anderzijds meen de hij te mogen opmerken, dat de po litieke commissie zich in feite uitge sproken heeft voor een hervatting van de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië. Een beetje bitter sprak hij over de Britse en Australische af gevaardigden, die zich achter het Ne derlandse standpunt stelden. Neder land. zei hij. wenst zich niet aan de publike opinie, zoals die in de V.N. haar uitdrukking vindt, te onderwer pen. Minister Luns, gisteren in Nederland teruggekeerd, zei, dat de resolutie van India, waarover de Algemene Verga dering der V. N. waarschijnlijk Dins dag zal stemmen, in de zwakste vorm is gesteld die men zich denken kan. De stemming ten aanzien van Neder land is veel gunstiger dan vijf jaar geleden, stelde hij vast. Sommige lan den die vóór de resolutie stemden, verontschuldigden zich met de ver klaring, dat zij moeilijk anders kon den Verlegging pensioengrens in Engeland Een commissie van de Britse rege ring heeft Vrijdag aanbevolen, dat de Britten drie jaar later dan thans het geval is recht krijgen op staatspen sioen voor bejaarden. Thans is de leeftijdsgrens voor man nen 65 en voor vrouwen 60 jaar. Medisch onderzoek, aldus de com missie, en het grote aantal personen, dat hoewel zij boven de genoemde leeftijden niet de grens zijn van het ten, tonen aan, dat de vastgestelde leeftijden niet den grens zijn van het vermogen tot het bekleden van een functie. In „Elseviers Weekblad" hekelde Godfried Bomans een week of wat geleden de vader landse neiging om iedere be- drijfs- of beroepsuitoefening aan een diploma te binden. Wie fietsen repareert, zei hij, moet tegenwoordig in Nederland het diploma van ingenieur hebben en wie pinda's verkoopt, moet deskundig zijn op het gebied van oliën en vetten. We moesten er aan denken toen ons het bericht onder ogen kwam, dat opkopers van oude materialen en afval een cursus moeten gaan volgen, willen zij „erkend" opkoper worden. Niet minder dan 52 lessen en 5 stu diedagen staan er op het pro gramma. Als men die met suc ces heeft bijgewoond, mag men onder patronage van de vereni ging „Oud Maakt Nieuw" oude materialen en afval verhan delen

de Stem | 1954 | | pagina 1