Na hartaanval Donderdagmiddag: Toestand van H. Vader zeer ernstig TREIN MET DUITSE supporters bij Leuven ontspoord Hoe lang nog?? In de avonduren trad een lichte verbetering in K.V.P. acht huurbelasting en egalisatiefonds ongewenst Minstens zeventien doden en tachtig gewonden Tegenstrijdige verklaringen op vierde dag van onderzoek 35 procent salarisverhoging! H.M. de Koningin bezocht Rijksmunt Engeland maant tot voorzichtigheid Droevig einde van een voetbalreis Verschrikkelijke puinhoop Eisenhower: V.N. moeten stappen doen PAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdagmiddag om half 4 heeft Hart vertoonde reeds eerdér tekenen van zwaktA Tussen hoop en vrees vragen Sovjets nieuw Korea- gesprek „Terug naar vrije huurprijsvorming,> Voorzieningen voor ouden van dagen e.d. Aardige jongetjes Indonesische politie liet vijver in Bandoeng dichtgooien Mannen met schoppen Knarsende imitatie DE RAMP MET DE TRITON r Zwijnerijte Koewacht 94e JAAARGANG No. 21697 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. foon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel 2601 - Bureauvoor Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 3 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teietiureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35J de H. Vader een hartaanval gehad, waardoor zijn toestand plotseling is verer gerd. De lijfarts, prof. Riccardo Galeazzi Lizzi, achtte het nodig de zuster van de H. Vader en zijn neef, prins Carlo Pacelli, te waarschuwen. Om zeven uur verschenen ze aan het ziekbed van Zijne Heiligheid, nadat de aanwezige arisen al het mogelijke had den gedaan 0111 het hart van de Paus te vei-' sterken. Om 9.10 uur Donderdagavond kon prof. Lizzi melden, dat er, hoewel de toestand nog zeer ernstig moest worden ge noemd, een lichte verbetering was ingetre den. Voor gedurende de nacht verwachtte hÜ geen ontwikkeling ten slechte of ten goede meer. „Er is geen reden", zei hij, „0111 onmiddellijk het ergste te vrezen". Surprise voor verpleegsters Naar blijkt uit een circulaire, die door de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen is gezonden aan de R.K. Ziekenhuizen, zullen de salarissen van de verplegers en verpleegsters van particuliere ziekenhuizen met ingang van 1 Januari aanstaande verhoogd worden. Deze verhoging bedraagt ge middeld 35 procent. Uiteraard moet, voor de verhoging in werking kan treden, goedkeuring verkregen worden van de collectieve overeenkomst van het College van Rijksbemiddelaars. De salarissen van de verplegenden in overheidszieken- huizen zullen eveneens per 1 Januari tot dit niveau worden opgetrokken. Waarschijnlijk zullen ook de ver pleegsters, die niet in een ziekenhuis werken, dus b.v. een wijkverpleegster van een kruisvereniging ook medede len in deze verhogingen. In totaal telt men in ons land ruim 20.000 verpleeg sters en verplegers, met inbegrip van de leerlingen. EEN ZWEEDS ZEEMAN, die ging pas sagieren, verdwaalde op de terreinen van de N.V. Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Een bewaker, die meende met een indringer te maken te hebben, schoot de man neer. Hij is ernstig gewond. EEN 47-JARIGE SPOORMAN uit Ra- venstein, die op de spoordijk liep, werd door een schot hagel getroffen, afgevuurd door een jachtopziener, die op wild jaagde. In een ziekenhuis te Oss is hij overleden. De verklaring omtrent de hartaanval van de Paus werd door zijn lijfarts telefonisch doorgegeven aan het persbureau van het Vaticaan, vanuit een kamer die grenst aan het slaapvertrek van de H. Vader. Reeds eerder had het hart van de Paus tekenen van zwakte vertoond, maar nu vond men de toestand ernstig genoeg om zijn familie te waarschuwen. derden verslaggevers, die zich naar Zoals bekend waren de hik-aan- vallen, die de H. Vader in het voor jaar ernstig verzwakten, opnieuw teruggekeerd. Hij moest weer rust houden en onderging dezelfde be handeling als enkele maanden ge leden. De artsen vrezen, dat het hart van de Paus de grote spanning tengevolge van het voortdurend hikken niet zal kunnen verdragen. Kort nadat de aanval zich voor deed, werd er een verklaring uit gegeven, waarin de lijfarts van de H. Vader de vrees uitsprak, dat herstel vrijwel uitgesloten moest worden geacht. De vaststelling van Donderdagavond, dat „de alarmtoe stand" voorbij was, gaf echter weer enige hoop. Om 9.15 uur in de avond verlie ten (Je privé-secretaris van Zijne Hei ligheid en de prostaatssecretaris. mgr Tardini, de pauselijke vertrekken. Prof. Lizzi had toen zijn enigszins ge ruststellende verklaring gedaan. Prof. Casimiri, hoofd van het Va ticaanse persbureau, zei tot de hon- het Vaticaan hadden gespoed, dat vandaag (Vrijdag) een communiqué door het Staatssecretariaat zou wor den uitgegeven. De vicaris-generaal van de Paus voor Rome, kardinaal Micara, zal de bevolking van Rome aansporen voor het herstel van de H. Vader te bidden. Westen voelt er niets voor De Sovjet-Unie heeft in de politieke commissie van de Ver. Naties voor gesteld een internationale conferentie te houden van landen betrokken bij de Koreaanse kwestie. Eerder had de commissie een Russisch verzoek om communistisch-China en Noord-Korea uit te nodigen deel te nemen aan het debat over Korea, verworpen. De Westelijken voelen voorlopig niets voor een conferentie. Eerst menen zij moeten de communisten hun standpunt wijzigen over vrije ver kiezingen in Korea. Zuid-Korea heeft heftig afwijzend op het Russische voorstel gereageerd. Namens de KVP-fractie in de Twee de Kamer heeft gisterenavond de Eindhovense afgevaardigde van Vliet betoogd, dat de KVP geporteerd is voor een vrije huurprijsvorming, maar erkent, dat dit slechts langs de weg der geleidelijkheid kan gebeuren. De huren, zei hij, zullen zich afstemmen op de prijs van de nieuwbouw en het verschil in huur tussen oude en nieuwe woningen kan op 25 punten worden gesteld. Met het optrekken van de huren komt onmiddellijk het probleem van de inkomens aan bod. Bij de compen satiemaatregelen zal op de eerste plaats moeten worden gedacht aan voorzieningen voor invaliden, ouden van dagen, weduwen en wezen. De re gering heeft voor hen het verlenen van een huurtoeslag in overweging. De suhsidiedienst van de woning- houw, aldus de heer Van Vliet, moet door het hele volk gedragen worden. Een egalisatiefonds uit een bijzon dere belastingheffing is ongewenst! Het vertraagt het proces van de huuraanpassing en maakt de woning financiering ingewikkelder. Men mag niet stellen dat verhuurders van vooroorlogse woningen byzondere verplichtingen hebben. Er is voor de Minister van Weder opbouw en volkshuisvesting geen re den, aldus de heer van Vliet, de huur belasting te wensen of te verdedigen. Zij zou waarschijnlijk ten koste komen van het rechtvaardige inkomen van de verhuurder. De C.H.U. v het met deze ziens wijze volledig eens. De anti-revolu- tionnairen wilden liever wachten tot de wetsvoorstellen waren ingediend en de V.V.D. sprak uit voor het stand punt der K.V.P. Woordvoerders van de P. v. d. A. verdedigden uiteraard met vuur het egalisatiefonds. IN HET FRANSE blad „Le Figa ro" heeft de ex-hoofdcommissaris van Parijs een advertentie ge plaatst, waarin hij naar een „be hoorlijke" betrekking zoekt. De commissaris werd ontslagen in verband met het uitlekken van militaire geheimen. TE AMSTERDAM overleed op 95-ja rige leeftijd mevrouw A. S. Drees-van Dobbenburgh, moeder van minister president dr. W. Drees. HET COMITÉ Vluchtelingenhulp heeft tot op heden een bedrag van 1.927.000 gulden ontvangen. DE JAPANSE premier Josjida heeft verklaard niet te zullen aarzelen om het parlement te ontbinden als 'n mo tie van wantrouwen in de regering wordt goedgekeurd. De regering is niet van plan af te treden. LEIDSE STUDENTEN „vermaakten" zich dezer dagen door in Den Haag op geparkeerde auto's te springen en daarvan daken en antennes te bescha digen. Toen de politie verscheen wa ren de vogels gevlogen. Z. K. H. PRINS BERNHARD is in ge zelschap van enige officieren naar Duitsland vertrokken om een bezoek te brengen aan de herhalingsoefenin gen van de derde divisie. DE OUD-PRESIDENT van Frankrijk, Vincent Auriol, is op voorstel van de Duitse afgevaardigde als eerste geko zen tot ere-voorzitter van de wereld federatie van Veteranen. MET EEN STRAATKLINKER wierp een gauwdief te Deventer een winkel ruit van een juwelierswinkel in. Twee gouden herenhorloges en enige gou den ringen waren de buit. DE AARTSBISSCHOP van Buenos Aires heeft de Ronms-Katholieken in Argentinië verboden deel te nemen aan godsdienstige bijeenkomsten waar toe de Kerkelijke Overheid geen toe stemming verleend heeft. IN DE VERGADERING van het Ko- \en' en Staalparlement zal een plan ter tafel komen om de Hoge Autori teit grotere bevoegdheden te geven voor integratie-maatregelen en de ge meenschap uit te breiden. ZACHT WEER Weersverwachting, geldig tot vanavond: In de Noordwestelijke helft van hetlan zwaar bewolkt met plaat selijk wat regen of motregen en krachtige tot vrij krachtige Zuid- westelijke wind. In de Zuidooste lijke helft droog weer met enkele opklaringen en vrij krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Vandaag: Zon onder 16.32 uur Morgen: Zon op 8.29 uur. Maan op 13.11 uur. De heer Andriessen van de K.V.P. vroeg om directe verhoging van de premies voor de particuliere woning bouw om betere en grotere bouw mo gelijk te maken. Worden op dit punt door de minister geen bevredigende toezeggingen gedaan, dan zal de K.V. P. een motie indienen. Woensdag is de brug over de Schie te Schiedam twintig minuten open blijven staan, doordat het mechanisme weigerde. Het treinverkeer ondervond hierdoor meer dan twintig minuten vertraging. Men heeft lang gezocht naar de oor zaak en deze werd tenslotte gevonden. Het is gebleken, dat de jongens stenen hebben gelegd op de steunvlakken. De politie kon vaststellen dat het zeven jongens zijn geweest van 7 tot 9 jaar. Zij zijn geducht onderhanden geno men. Donderdagmiddag heeft H. M. de Koningin een officieel bezoek ge bracht aan de Rijksmunt te Utrecht om zich daar tijdens een rondgang door het bedrijf op de hoogte te stellen van de verschillende aspec ten van dit unieke bedrijf. Zelf sloeg zij de eerste twee nieuwe zilveren guldens. Koningin Ju liana in het Smelthuis. De Rijks muntmeester dr J. A. van Hengel geeft H.M. een uitleg van de me thode die bij het vullen van de vormen met een zilver-legering wordt gevolgd. Op last van Indonesische politie autoriteiten, zo vernamen we uit Den Haag. is de vijver In de tuin van een huis aan de Lembangweg in Bandoeng waar enige Nederlandse arrestanten met hun hoofd onder water zijn ge houden om hen tot onjuiste verklarin gen te dwingen, dichtgegooid. De Indonesische regering heeft in haar nota van 8 October j.l. het be staan van deze vijver op de door het Nederlandse Hoge Commissariaat aan gegeven plaats ontkend. Daarna volg de een Nederlandse nota met situa tiekaartje. Een overzicht van de ravage, ten gevolge van het déraillement van de rijtuigen. De hulpverlening is in volle gang. OOST-EUROPEES DEFENSIEPACT GETEKEND Malenkof, Molotof en vrijwel alle andere Sovjet-groten heb ben gisteren bun handtekening gezet onder een gemeenschap pelijke verklaring, die aan het slot van de Moskouse conferen tie der acht communistische landen is uitgegeven. In die verklaring wordt gezegd, dat de vertegenwoordigers der deelne mende landen hebben besloten, te voorzien in onmiddellijke mil. maatre gelen voor de organisatie van hun strijdkrachten onder één opperbevel, alsmede in andere maatregelen ter ver groting van het defensieve vermogen. Voorts worden alle Europese landen uitgenodigd de mogelijkheden te be studeren voor het scheppen van een stelsel van collectieve veiligheid. EEN 13-JARIGE Mulo-jonge- ling uit Roosendaal, blijkbaar on- der de indruk gekomen van de twijfelachtige prestaties van Staf- ke van Z.. wilde het ook eens pro beren. Hij stapte in de Lyceum laan in een Diesel-Mercedes en startte. De auto maakte wat vreemde geluiden en een sprong en kwam 50 meter verder tot stil stand. En toen heeft me die Mulo klant toch een uitbrander gehad... Begrijpelijk onbehagen Groot-Brittannië heeft een beroep op communistisch China gedaan, over haaste acties tegen de eilanden ter hoogte van de Chinese kust, die zich in handen van de Chinese nationalis ten bevinden, te vermijden. Het „Foreign Office" liet de Chine se zaakgelastigde Hoean Hsiang, on langs weten, dat Engeland hoopt, dat de regering te Peking zich zal ont houden van acties, waardoor waar schijnlijk de spanning in dat ge bied zou toenemen. Terzelfder tijd drong de Britse re gering er in de loop van besprekin gen te Londen en Washington bij de V. S. op aan. hun invloed aan te wen den teneinde een eventuele Nationalis tische aanval op het Chinese vaste land te voorkomen. Een internationale trein, waarmee voor het grootste deel Duitse sup porters reisden, die de wedstrijd EngelandDuitsland hadden bijge woond, is Donderdagmorgen even voor half acht op enkele honderden meters van de Dijlebrug te Leuven ontspoord. De locomotief kantelde en de wagons sprongen uit de rails, waarna vier van de rijtuigen met luid gekraak in de sloot langs de spoorlijn belandden. De verschrikke lijke schok drukte de wagons tot een onherkenbare hoop metaal en ver- h°iR in elkaar. In de middaguren had men 17 doden geborgen. Vijftien Duitsers en twee Belgen. Tachtig mensen werden gewond en velen van hen verkeren in levensgevaar. De trein kwam uit Ostende en was over Mechelen omgeleid tenge volge van electrificatiewerken tussen Brussel en Luik. Men vermoedt, dat een beschadigde wissel de oorzaak is van de ramp. Behalve de rij tuigen, die geheel werden vernield, derailleerden ook de andere wagons van de trein. De locomotief die met vier rijtuigen de spoorwegberm was afgereden, liet hevig sissend golven gloeiende stoom ontsnappen en in zijn val waren de machinist en stoker op afschuwelij ke wijze om het leven gekomen. Toen het oorverdovende geraas van de ont sporing was weggestorven, klonken overal uit de wirwar van verbrijzelde spoorwegrijtuigen de kreten op van de slachtoffers, vermengd met het ge luid van ruiten die werden ingesla gen. Overal zag men half versufte reizi gers uit de wrakstukken klauteren en met bebloede kleding rondlopen. Een man was door de verschrikkelijke schok uit zijn coupé geslingerd en hing nu beklemd tussen twee om- hooggeschoten rijtuigen. Ondanks de wanhopige pogingen der reddingsploegen slaagde men er niet in. de ongelukkige uit de ineen- strengeling van metaal te verwijde ren. De man stierf eerst twee uur na het ongeluk. Door de positie van de door elkaar geworpen rijtuigen was het vooral in het begin zeer moeilijk hulp te bieden. De redders moesten zich met koor den en ladders staande houden op de schuine wanden van de wagons en konden slechts met moeite door dringen tot het inwendige ervan. Reeds kort na het ongeluk arriveer den de eerste dokters, die men door de opengeslagen ruiten naar binnen zag dringen om de eerste hulp te bie den aan de vele zwaar- en lichtge wonden. Een drietal dagen geleden zou zich op deze plaats ook reeds een ontspo ring hebben voorgedaan, zonder dat dit evenwel ernstige gevolgen had. Hierdoor zou een wissel beschadigd kunnen zijn. Volgens de deskundigen zou de ont sporing ook toe te schrijven zijn aan een te grote snelheid bij het passeren van de wissel. De geblokkeerde snel heidsmeter van de locomotief wees een snelheid aan van 78 km. Talrijke reizigers werden door de kracht van de schok uit de rijtuigen geslmgerd en lagen op de spoorweg berm of in het land naast de spoorweg Hier werden zij verzorgd door men sen uit de omtrek, die warme dran ken en dekens aanvoerden. De gehele morgen zijn kraanwagens en snijbran ders in de weer geweest om nog in gesloten slachtoffers te bevrijden uit de verwrongen wrakstukken. De niet gewonde reizigers bestormden na het ongeluk de plaatselijke telefoons om hun familieleden in Duitsland op de hoogste te stellen van het ongeluk. Medio November heeft men het wa ter uit de vijver laten weglopen. On geveer tien dagen geleden hebben re chercheurs en politiemannen die per vrachtauto bij het bewuste perceel aan de Lembangweg te Bandoeng aan kwamen en die voorzien waren van spaden en schoppen de vijver dicht gegooid. Dit werk geschiedde op last van de politie-autoriteiten. In België KATHOLIEKEN verlieten SENAATSVERGADERING Katholieke senatoren hebben Don derdagmiddag de vergadering van de Belgische Senaat verlaten uit protest tegen het socialistisch-liberale rege ringsbeleid. Er kon niet worden gestemd over een gewijzigd artikel, van de Grond wet, omdat slechts 76 van de 88 leden, het aantal vereist voor het geldig zijn van een vergadering, over waren ge bleven. K. VP. dringt aan op spoed met Rijn-Schelde- verbinding (Van onze parlementaire corres pondent). De weinige woorden, die de katho lieke afgevaardigde Jos. Maenen, gis teren in de Tweede Kamer wijdde aan de kwestie van het Moerdijkkanaal, waren dringend: „Wij wensen ons op dit moment van elke suggestie om trent het ene of het andere plan te onthouden, maar dringen wel met klem aan op het nemen van een be slissing, hoe dan ook! Men heeft zich in de K.V.P.-fractie het hoofd gebroken over de vraag of er enige samenhang is tussen hetgeen minister Algera in de voorbereidende stukken van zijn begroting heeft ge steld. Enerzijds wordt gezegd: „de uitge werkte rapporten der experts zullen tenslotte aan de (Europese) ministers- Conferentie worden voorgelegd", en anderzijds; „Met betrekking tot de Rijn-Schelde verbinding wórdt het rapport Steenberghe-Van Cauwelaert geacht zulk een rapport te zijn". Moet het rapport van de commissie nu nog weer eens aan de conferentie worden voorgelegd? Het lijkt ons onwaarschijn lijk, aldus Maenen, maar hij wenst toch zekerheid en een spoedig besluit. Welhaast alle afgevaardigden, die aan het woord kwamen, maakten zich ongerust over de toenemende ver keersonveiligheid. Niet alleen moeten de voetgangers beschermd worden (oversteekplaatsen), maar ook vraagt het snelverkeer een aantal voorzie ningen. In de grote zaal van de King's Inns te Dublin, waar een internationaal hof zich verdiept in de ramp van 5 Sepf. jl. van de K.L.M.-superconstel- lation „Triton", zijn op de vierde dag van dit onderzoek opvallend tegen strijdige verklaringen afgelegd. Wat er van te denken, dat de tot dusverre gehoorde vijf leden van de bemanning, inclusief commodore Vi- ruly. die de „Triton" op zijn laatste vlucht bestuurde, unaniem verklaren, dat de start volkomen normaal ver liep, teryijl aan 't slot van deze mid dag de 30-jarige Thomas Kearney, een douane-beambte van het vliegveld Shannon, die in de vroege ochtend van Zondag 5 September de „Triton" bij zijn vertrek nastaarde, verklaarde, dat het toestel een allermiserabelste start had, waarvan hij het ergste ver wachtte! Hij rende met zijn chef naar buiten om het toestel na te staren, omdat hij verwachtte, dat het zich tegen de dijk van de vlak achter het vliegveld ge legen rivier Shannon te pletter zou vliegen. Ook de verklaringen van de beman ningsleden. ten opzichte van elkaar, waren zeer tegenstrijdig. Viruly heeft verklaard een vreemd geluid te heb ben gehoord, maar de boordwerktuig- MCCARTHY KRIJGT EEN BERISPING De Amerikaanse Senaat heeft be sloten senator McCarthy te berispen, omdat hij de subcommissie, die een onderzoek instelde naar zijn financiën onheus heeft bejegend en brigade-ge neraal Ralph Zwicker heeft beledigd. McCarthy noemde de stemming over het voorstel om hem een berisping toe te dienen „comedie". Het se naatsbesluit heeft in Amerika heel wat deining veroorzaakt. kundige Rademaker bleek niets be merkt te hebben. Parfitt en Webbink spraken over het hevig trillen en schokken van het toestel, maar ook hiervan had Rademaker niets erva ren. Gisteren is ook het rapport ter ta fel gekomen van de door een dicta- phoon opgenomen gesprekken tussen de verkeerstoren en de „Triton". Hier uit bleek, dat eerst twee uur na de laatste melding van het vliegtuig een bang vermoeden rees op het vlieg veld. De veroordeelde Amerikanen President Eisenhower heeft Donder dag verklaard, dat de Verenigde Na ties zich verantwoordelijk dienen te voelen voor het it van de Amerikaan se krijgsgevanagenen, die onlangs in communistisch China tot gevangenis straffen zijn veroordeeld. Indien de veroordeling van de Ame rikanen 'n welberaamde poging is, zei hij, om de Verenigde Staten tot een impulsieve actie te brengen in de hoop de geallieerden te verdelen, maakt deze poging de gematigder stappen die in de laatste tijd door de Russen zij ngedaan tot 'n aanfluiting. Een wild zwijn met vervaar lijke slagtanden, dat van de richting Axel kwam en onder Koewacht door de Moerspui- polder draafde, was gisteren het gesprek van de dag in deze contreien. Temeer waar het beest zich verstoutte tot een uiterst agressieve houding te genover een bromfietser. Het zette de man achterna, maar op een gegeven moment kwam daar wachtmeester Wouters van de Rijkspolitie aan. Die trok een vuurwapen van genoegzaam kaliber, richtte en schoot. Het zwijn blies zijn laatste adem uit en Koewacht herademde. Jagers onder Axel bleken het beest óók al gezien te hebben, maar ze hadden geen kans ge kregen om te schieten Negentig kilo woog 't zwijn tje. Boer de Herd uit Zuid- dorpe heeft het voorlopig on derdak gebracht.

de Stem | 1954 | | pagina 1