In LA PAZ moet men een stel goede longen hebben Dolf Verschueren hoopt op nieuw leven achter de zware motoren Volkomen verdiende Engelse zege den DE HOOGSTE HOOFDSTAD TER WERELD BOEKEJSPLA NK K.N.V.B. afdeling Zeeland Ook geen vréémde voetbalpools! Hoe staan de clubs er voor DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 NDA Ijle lucht speelt velen parten FEEST OP HET KERKHOF Stay eren van A(ntwerpen) tot Z(ürich) Waarom trekt Wim van Est deze sport óók niet mee uit het moeras SCHULTE-PETERS DOEN HET KALM AAN Die andere wedstrijd van 't jaar KiiNEN (Sprint) in Neder landse cross-ploeg In intent, wedstrijd te Wespelaer ï/SPORTmt KORT* HULST BLIJFT MAAR WINNEN Om de persoonlijke titels Tenieuzeii won in Maastricht 'lst. ng. Hulst maakt lag 6 Decem- de dranklo- nsgelegenheid lags 4 uur tot :é's sluiten 12 :huldigde ver- óór of op Za- ig voorafgaan- gemeente-ont- -ontvanger af- t als vergun- il geen afzon- dient te wor- ter van Hulst, 148-o De toneelclub ten op de twee- brengen „De oordenaar" in delijk zal wor- ïuari of begin JTIE k werd de dis- de leiders, be- -an de jeugdor- 'ingen en ande- ngemannen uit 1. Voor de deel- :iale H. Mis op- itie was gewijd a. Na de H. Mis t in de Bewaar- rVOERING toneelvereniging |igen van het to- het bruin" een >st. Was de eer- iheel gevuld, de >n velen teleur- lezien de zaal al •kocht. Zowel de vamen zeer goed het publiek van <on genieten. De van de heer C. »rime werd ver- E. van Campen. St. Cecilia ver- iden haar mede- e nummers wer- van het toneel- acht. 8 December a.s. kerk tot sluiting Avondmis wor- •aan voorafgaand ber tot 7 Decem- iden ter bevorde- ge en heilzame ajaar. \S KOMT ijk als aan Bosch laas op Zondag 5 zoek brengen. Met Sint om half drie Bossestraat arri- daaruit naar het n, waar alle kin- iar zullen worden zal St. Nicolaas an, waar de ont- n het Verenigings ullen aan de kin- vorden uitgereikt, zijn intocht ver- de muziekvereni- erhole. Jonge boe- de erewacht vor- e eerste maal dat neente een derge- bereid, hetgeen is door samenwer- ïillende plaatselij- het Verenigings aas tevens de pri.i- e gehouden St. Ni- gramma erklaas. gesteld door de Sluise bevolking, licolaascomité roo e goede Sint weer brengen aan Sluis, al Sluis drie dagen eid vereren. Vr:j- e H. Man in het le Ned. Herv. Ge- •n bezoek brengen rdag 5 December muit België en zal ven naar het oud- Anna ter Muiden r te onderhouden. een kort bezoek ieren van de „Pro uur zal daar zijn taan en voorafge- kgezelschap Apoi.o knechts zich naar waar hij officieel pbestuur zal wor- afloop hiervan zal iwandeling maken onder meer Rozen- aangedaan, om de uden van dagen en te brengen, aer zal St. Nicolaas luis beëindigen met ille, waar de kin- c om 13.30 uur in len verwacht. Ook en ouden van >cht. !d bij ongeluk. ;e H. d R. uit Sluis or naar Terneuzen daar zijn rijvaar- alen, werd hij nabij nburg onder de ge- doordat hij een im. door een hem auto gegrepen. Hij ind en moest naar iekenhuis te Oost- jebrach. laamse Opera 8 uur Ned. Schouwburg: rncerto. Electro: Vorstelijke ïwburg: Toneelavond joester in Wallstreet' Ariënsgebouw: Kath. uur. Alhambra: Ont- geluk. Luxor: Vicky- {GE/V pgebouw 8 uur: Het DE HOOFDSTAD VAN BOLIVIE, LA PAZ, geniet het twij felachtig voorrecht de hoogste hoofdstad ter wereld te zijn: zij ligt ongeveer 3800 meter boven de zeespiegel. Deze stad kon zich derhalve de „luxe" van een brandweer besparen, want de zuur stof is hier zo zelden dat iedere brand slechts een uiterst klein brandje kan zijn. Maar dit hoogterecord heeft ook zijn keerzijde; de zuurstofarmoede van de lucht doet het hart zo stormachtig kloppen en doet iemand evenzeer naar adem happen als het ge val is bij het afleggen van de eerste li efdesverklaring, wanneer men zestien is. Bij vele Europeanen die niet ge wend zijn op zulke hoogten te leven, zijn de begeleidende verschijnselen zo erg, dat die Europeanen de hoofdstad van Bolivië dienen te verlaten. En zelfs wanneer men enigszins ge wend is geraakt aan de hoogte, kijkt men met jaloersheid naar het snelle looptempo van de Indio's, die zware lasten uiterst vlug de steile, spiegel gladde straten van La Paz omhoog- slepen. Zelf geraakt men slechts moei zaam vooruit als een gebrekkige oude man. Ook oude ingezetenen moeten met hun ademvoorraad spaarzaam omgaan. Zij leggen hun bezoeken voor af vast en rijden dan met een taxi die hier goedkoper is dan een tram in Europa naar het dichtst bij zijnde hoger gelegen kruispunt, om dan berg af te lopen naar hun doel. VLEES PAS NA TIEN UREN GAAR De huisvrouwen van La Paz hebben het verre van gemakkelijk; op een hoogte van 3800 meter kookt het wa ter reeds bij een zo lage temperatuur dat een pond vlees ongeveer tien uren nodig heeft om gaar te worden. Opdat het middagmaal op tijd klaar is, moet de huisvrouw reeds de avond tevoren alles op het vuur zetten. Gas is er zo goed als niet. En wegens het gebrek aan deviezen ontbreken er tal van noodzakelijke artikelen, terwijl andere producten plotseling een tijd lang van de markt verdwijnen om dan opnieuw, en tegen aanzien lijk hogere prijzen, te verschijnen. De omgang met de Indiaanse huis dienaars biedt tal van moeilijkheden Het is volkomen zinloos hen de op dracht te geven het middagmaal te gen een bepaald uur klaar te maken, want zij weten niet wat een uurwerk is of hoe lang een uur duurt. Zij bezitten daarenboven de behen digheid om onaangename karweitjes uit de weg te gaan. DE STOMME MARKT. Maar ondanks deze nadelen is La Paz een van de schoonste en interes santste hoofdsteden ter wereld. Wan neer men deze stad over het wiide maanlandschap van de Alt-piano na dert, komt plotseling het grote ogen blik; in het plateau is als met een reuze beitel een reusachtige ketel uit gehakt. Op de bodem van de ketel strekt zich La Paz uit. De woningen, de lemen hutten klauteren langs rots wanden omhoog. Het is een bont beeld Naast lage lemen hutten met verroes te daken in blik, verrijzen supermo derne gebouwen, naast geasfalteerde brede Avenidas ziet men smalle straatjes en zandwegen. Daartussen in het frisse groen van de parken en eucalyptusbosjes naast bruine, rode en grauwe rotsen. La Paz is een wondere stad. Het ge zinsleven van de Indio's (en meer dan de helft van de inwoners der Bolivi aanse hoofdstad zijn Indio's) speelt zich af op straat. Daar hokken zij sa men langs de muren. Daar verkopen zij hun vruchten, stoffen, zilverwaren, lederartikelen en daar koken zij hun spijzen, of weven zij; hun witte wol in de ene hand en de weefstoel in de rechterhand. Dat doen zij zoals hun voorvaders dat eeuwen geleden de den. De vrouwen dragen zwarte, brui ne of grauwe vilten hoofddeksels. Zij hebben een wijde rok aan met vijf of zes helgekleurde onderrokken, maar kousen of schoenen kennen zij niet. Terwijl de ene vrouw haar baby zoogt, ontluist een andere het lioofd van haar „wawa" (baby) en steekt zij daarbij de vangst grijnzend in de grote mond. Over smaak valt nu een maal niet te discussiëren. Zwijgzaam zijn ook de Aymara- vrouwen achter de talloze verkoops standen in de steile Calle Sagarnage, de Indianenmarkt van La Paz. Zwijgend en ais het ware afwezig zitten zij achter hun waren, die zü op VREUGDE OP HET KERKHOF. Wil men luidruchtige Indio's zien, dat moet men naar het centrale kerk hof gaan. Dat is een echte dodenstad met talloze straten en dodenhuizen met vijf verdiepingen. Op iedere ver dieping treft men '11 dertigtal nissen aan waarin de zerk wordt geschoven en ingemetseld. Voor een nis, waarin zopas een kleine witte doodskist werd ingeschoven, stond een Indio-familie. Men dronk Chicha en bier, men rook te sigaretten .voerde drukke gesprek ken, lachte, terwijl de kinderen roe pend om de graven speelden. In het eerst begrijpt men niets van dat vro lijk gedoe. Maar een lid van de treu rende gemeente legt 't uit: de kleine, driejarige dode is nu een engeltje, dat in de hemel niets te kort komt. En het is hierover dat men zich ver heugt. Dat moet gevierd worden. Toen Manuelito stierf heeft men hem in een wit, met zilverfranjes ge borduurd gewaad gehuld en hem zo op de kast geplaatst. Dan werd er een groot feest op het getouw gezet, met veel eten en drinken en dansen. En opdat ook de buren 't engeltje zouden kurlnen vieren werd Manuelito uit I geleend, van het ene huis naar het an de straat hebben uitgestald. Hun dere, tot zijn toestand de ter aardebe- kinderen hangen in bonte doeken ge-stelling dringend noodzakelijk maakt- wikkeld op hun rug. te!... VAN DE BLINKENDE STEEN Jan van Ruusbroec schreef zijn „Geestelijke Bruiloft" algemeen als zijn meesterwerk beschouwd, niet in de stilte van het Zoniënbos, even min als „De blinkende steen", dat er een aanvulling van is, maar in de tijd van zijn drukke kapelaansjaren aan de Sint Goedele te Brussel. Het is wel een bewijs, hoezeer zijn geest zich getraind had „onverbeeld" alleen met God bezig, te leven. Het lijkt ons, die zo makkelijk het contemplata aliis tradere in de mond nemen, d.w.z. dat men om vruchtbaar te werken het contemplatieve met het actieve leven moet verbinden, haast een onmogelijkheid hieraan practisch te voldoen. Jan van Ruusbroec lever de het bewijs. En zijn werken zijn er de rijke neerslag van. In zijn titel „De blinkende steen", vat Ruusbroec twee gedachten samen. De steen is niet alleen het kleinood dat in Openbaring 2.17 aan iedere Za lige gegeven wordt met daarop ge schreven een nieuwe naam, symbool van de persoonlijkheid, maar die blin kende steen is tegelijkertijd Christus zelf. Immers door „overvorming" valt Christus samen met de nieuwe naam. Deze overvorming maakt de eigenlij ke kern uit van dit tractaat. Zij komt tot stand in het beschouwende leven. Vele trappen geleiden ertoe, maar niet iedereen bereikt de hoogste trap van het Godsleven.... sommigen klimmen niet eens, zij blijven wat ze zijn. Laten priesters en leken dit kleinood van onze literatuur ter hand nemen en er de schoonheid van genieten. De bekende Zuster dr Costanze gaf een uitstekende bewerking van de oor spronkelijke tekst. Uitgave Mariën- burg 's-Bosch. j.H. Willemstad SCHILDERIJEN-EXPOSITTE. Gedurende de laatste weken van December a.s. zal er in de kelders van het gemeentehuis wederom een schilderijen-expostie worden gehou den. De kunstschilder C. de Kort uit Tilburg zal ook weer aan de expo sitie deelnemen. EEN hoogst interessante tak van de wielersport, het stayeren, is na de oorlog in het algemeen erg in de verdrukking ge raakt. Het beschikbare, uiterst kleine rennerswereldje in deze specialiteit bestond practisch geheel uit oud-gedienden. Uit ve teranen, die hun beste tijd al lang achter de rug wisten, waardoor de stayers-wedstrijden smalend wel eens de „koersen voor pen sioen-gerechtigden" werden genoemd. Langzaam kwam hierin de laatste tijd een kentering, toen enkele renners van naam en jonge krachten, zich schoorvoetend achter de rol gingen nestelen. Te weinig renners zijn er evenwel nog, die het voorbeeld van Im- panis, Wagtmans en de Duitsers Petri en Jacobi volgden en re denen om hoog van de toren te blazen zijn er nog lang niet. Dolf Verschueren, de huidige wereldkampioen der stayers, betreurt deze gang van zaken misschien wel het meest en ondanks zijn al- leen-heersersrecht zou deze een der eersten zijn om nieuw leven achter de zware motoren van harte toe te juichen. Wij hadden Te Parijs behaalde Dolf Verschueren in 1952 zjjn eerste wereldtitel. Op de foto ziet men de Belgische kampioen, die naar de afrastering gerend is om de gelukwensen van zijn moeder in ontvangst te nemen. het genoegen een aangenaam onderhoud te hebben met deze sym pathieke Antwerpse kampioen, die in een exclusief interview alle aspecten van de wielersport belichtte en mogelijke Neder landse kampioenen tipte. Indien de stayerssport voorgoed uit het moeras getrokken wordt, zal de regenboogtrui-drager daar in be langrijke mate toe hebben bijgedragen. Want lang was hij in het stayers-wereldje de eenzame, die predikte in de woestijn Dolf Verschueren troffen we een dezer dagen aan in café „Telegraph" aan de Jezusstraat te Antwerpen, want Dolf Is, net zoals alle Belgische wieler kampioenen, naast coureur ook een voortreffelijk kastelein. De Belgen be spreken de successen van hun favoriet nu eenmaal graag bij liet genot van een pintje. En het liefst in het hol van de leeuw zelf. Het moet gezegd, dat Dolf Verscheuren zijn supporters dikwijls gelegenheid gegeven heeft om een glaasje op een nieuwe overwinning van hem te komen ledigen, want hij be schikt over een waarlijk uitzonderlijke ere-lijst. De veelvoudige hampioen „Eerst op 27 jarige leeftijd begon jl01j yerschueren te stayeren, dat was in h t Verschueren 't stayeren ri„ et b]°?d zat („in mijn jongensja- Ibed 'h al achter auto's en alles riniiiv03" sne* Ring") bleek overdui- «fninn-vLa1t,reeds in l®5" speelde de Waar het kampioenschap van Belgie te behalen, vóór Meule- nft "Good-old" Willy Michaux. r®, 1 .Te' zo maar een toevallige hevoltiodl rrWe fort|ma was geweest rifïrnn ®rscbueren reeds 't jaar vonH h'ü -aI!- met kennelijk gemak kpprï in Hp nnr" l951 voor de tweede rifpn hp te- trui om boven- Ziin nnnL 1 r0pehs-kamPioensehap op hof 1 scbnJven. In 1952 van hfLfm h-ke" upak en in dat jaar nfnnno h hlJ nïasj het ^Sische klm- L pflr P n eerste wereldtitel ;e Far(js. De Fransman Queuenet fuKilHoeehn geYaabUlk? out-sider) ont futselde hem in dat jaar evenwel de Bnf nUSe Doci1 in 1953 won de wal® hl wat,er 00k ™aar te winnen ïff'ij11! w"d weer kampioen van Belgie, van Europa en Weltmeister" te Zurich. En dit jaar kon de Antwerp- cessfff dp°°r de derde meal in suc- ®i„de regenboogtrui over zijn fW? trekken, na een enerverend rin on P °nzu iendfienoot Jan Pronk. r»„ December a.s. gaat Verschue- titfi tl hfren zijn derde Europese te Dortmund. °P de wielerbaan Eergierig renner Voordat Verschueren achter de zwa re ronkers begon te rijden, betwistte hij eerst enkele wedstrijden achter nanclelsmotoren, om in één jaar alle bekende stayers tot de tweede plaats te verwijzen, zoals Cor de Best Lesu- eur e.a Doch Dolf vond dit allemaal heel onbelangrijk en gaf het verlan gen te kennen achter de zware moto ren te gaan. De huidige bestuurder van het Antwerpse sportpaleis, Leon Het door Luxemburg: ingerichte we reld-kampioenschap in 1953 werd voor de stayers in Parijs gehouden, wegens gebrek aan een wielerbaan in het Groot-Hertogdom. Dolf Verscheuren behaalde hier zijn tweede wereldtitel in successie en nam stralend de regen boogtrui in ontvangst, die voorzitter Joinard van de U.C.I. hem overhan digde. van Gastel, gaf hem plotseling die ge legenheid; Verschueren greep ze met beide handen aan. Dolf is daarvoor de Sportpaleis-bestuurder nog zeer dankbaar: ,,Want ik was meteen ver trokken". Én hoe. Dolf is wel een van de sportiefste renners, die er op dit ogenblik op dit ondermaanse met hardfietsen hun kostje bij elkaar scharrelen. Hij is vooral eergierig; hij rijdt een wedstrijd om te winnen en houdt niet van achterbakse .foefjes" en bedrogjes. ,,Toen ik in Antwerpen door Woutje Wagtmans verslagen werd, was de Bredanaar mijn meer dere" bekende Verschueren spontaan. Dolf heeft daarna alles in het werk gesteld om revanche te nemen op lepe Woutje, waarin hij kort daarna ook slaagde na een uitermate boeien de wedstrijd. De regels voor de stayer Zoals sprinten en achtervolging is ook stayeren een specialiteit, die ze ker niet iedere renner van formaat onder de knie kan krijgen. Een van de voornaamste voorwaarden voor een stayer is de alzijdigheid, terwijl hij over twee onmiskenbare kwaliteiten moet beschikken. Dolf Verschueren noemde het de ,,fond" en ,,un sprint dur". Met de',,fond" bedoelde de we reldkampioen het grote uithoudings vermogen, dat de stayer in de eerste Plaats moet hebben, want zonder dat uithoudingsvermogen is hij bij voor- voorbaat geslagen. ..De sprint dur" is het beste te vergelijken met een sprint berg-op. dat wil zeggen, dat set een lange, lastige en scherpe spurt is. Deze sprint dur" is nodig om inééns voorbij enkele tegenstanders te kun nen wippen, hetgeen veel vergt van het uithoudingsvermogen gedurende de wedstrijd. Dolf vertelde, dat na tuurlijk ook de gangmaker in de wed strijden een rol speelt, doch boven dien zijn de verschillende wielerbanen van invloed. Verschueren deelde de wielerbanen dan ook in twee catego- riën in, de snelle piste" en de min der lichte piste. Voor vele stayers is de grote handicap, dat ze in beide ca- tegoriën hun mannetje niet kunnen staan. Pronk en Wagtmans In dit verband ook op de Neder landse stayers doelende, riep Ver schueren uit: ,,Daar is b.v. jullie uit stekende renner Jan Pronk. In Am sterdam is deze bijna onklopbaar en daar dan ook veruit mijn grootste te genstander. Op deze wielerbaan komt de kunde van Pronk eerst goed tot zijn recht en daarom zal ik ook alle mogelijke moeite doen, om bij de wereldkampioenschappen te Am sterdam in 1958, in mijn beste forme" te verschijnen. Indien ik er daar in kan slagen het wereldkam pioenschap op nieuw te winnen, dan zou mij dit wel een buitengewone vol doening schenken. Jan Pronk is daar dan ook een groot kampioen en veel beter dan Woutje Wagtmans, die daar toch ook zijn mannetje staat. Het is daarom juist zo jammer voor Pronk, dat hij in Antwerpen en Brussel geen eerste viool kan spelen, want al dik wijls heeft hij daar een zware neder laag moeten slikken. In Wuppertal b.v. is Pronk echter weer de klasse stayer. Heb ik van te voren ook niet gezegd, dat hij daar mijn voornaam ste tegenstander zou zijn bij de we reldkampioenschappen dit jaar?" (Uitslag: 1. Verschueren 2.' Pronk) Als bewijs van zijn opvatting:, dat vele stayers slechts op enkele pistes tot schitterende resultaten kunnen komen haalde Verschueren ook Wagt mans aan. Hij noemde Woutje in Antwerpen zijn gevaarlijkste Concur rent en verklaarde hem slechts in zijn beste conditie heel moeilijk te hebben kunnen verslaan. Doch in Brussel werd Wagtmans weer naar het tweede plan verwezen, omdat Raymond Impanis de scepter zwaait. En naast Jan Pronk in Amster dam is Queugnet in Parijs weer de sterkste tegenstander van de drievou dige wereldkampioen. ,,Maar ge moet overal kunpen winnen, that's the question", lachte Verschueren. „Om naam te maken moet een stay er een wedstrijd in Parijs kunnen winnen, want dat is de regelmatig- ste piste". Willem van Est Verschueren betreurde het vooral, d t nog zo weinig groten" het voor beeld van Impanis en Wagtmans volgden. ..De velodroom-bestuurders zouden glunderen als er enkele ach- t'r de rol kropen, maar dan klas mannen". Zie maar eens hoe het er in Brussel draait, nu Impanis daar vriend en vijand verrast heeft". Is dat stayeren nou niks voor jul lie Wim v. Est?" vroeg Verschueren ons. ,,Ik ben er zeker van, dat hij zou slagen, want hij heeft de beide ken merkende eigenschappen die ik reeds aanhaalde, n.l. de fonds" en, de .sprint dur". Daarom zou ik juist Wim v. Est zo graag tot de stayers- v. ereld toe zien treden, omdat hij een versterking zou betekenen." Wil lem v. Est? Zou hij een der top-figure willen zijn, die de wedstrijden achter de zware motoren mee uit het moe ras gaap trekken? Het zou in ieder geval wel hoogst interessant zijn, in dien „ijzeren" Willem nog eens tot die tak van wielersport toe zou tre den. Of Gerrit Schutte nog Ondanks het feit, dat Gerrit Sehul- te na een geringe jroging achter de motoren weer tot zijn oude liefde voor ploegkoersen terugkeerde, is Dolf Verschueren er zeker van, dat ook de taaie Bossche reus zou heb ben geslaagd. En nog kan slagen. „Want niettegenstaande zijn ouder dom zou Gerrit een stayer van for maat kunnen worden, indien hij er zich SPECIAAL op toe zou leggen, doch dan ook enkel en alleen daar op." En, wie weet? De stayers-sport zou zeker met de „fou-pedalent" verrijkt worden, want er zijn op het ogenblik slechts weinig renners met werkelijke stayerskunde. In dit verband noemde Verschue- r' de Engelsman Bunker, de Fran sen Queugnet, Le Slrat en niet te ver geten de jonge zoon uit het land van Marianne, Melot. Ook de Duitsers hebben goede krachten in hun rijen met Holzmann en de jonge renners Jacobi en Petri; de anderen noem de we reeds. In Zesdaagse te Brussel Woensdagavond laat was de stand in de Zesdaagse te Brussel als volgt: 1 Van Steenbergen-Ockers 360 pnt. 2 Senfftleben-Forlini 245 p. Op een ronde: 3 Carrara-H-assenforder 670 p. 4 Magni-von Bueren 495 p. 5 Schulte- Peters 110 p. De overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. In de middaguren - -van Woensdag werd een extra premie van 10 sprints ingelast, welke resp. gewonnen wer den door Gosselin, Glorieux, Ockers, van de Velde, A. Rijckaert, Forlini, v. Steenbergen, Ockers, van Bueren en van Steenbergen; Gerrit Schulte maakte een val, maar vrijwel onmiddellijk daarna kon hij de strijd hervatten. DUITSERS KWAMEN ER NIET AAN TE PAS (Van een speciale verslaggever) LONDEN, Woensdagavond. HET ENGELSE nationale voetbalteam heeft vanmiddag in het Wembley Stadion met 3-1 van de Duitse vertegenwoordi gende ploeg gewonnen. Het is geen grootse wedstrijd geweest. Wij kunnen om dit te ervaren het best de Engelse critici aanha len. Zij verklaarden na afloop: Het was een aardige wedstrijd, er werd af en toe behoorlijk voetbal gespeeld, maar van super klasse was het Engelse Elftal niet, om van de Duitse ploeg maar te zwijgen. Zo was het Daarom zal deze ontmoeting, door de Italiaan Orlandini geleid niet lang in de herinnering van de 100.000 toeschouwers blijven. Want En gelse supporters en Duitse bezoekers hebben in het afgelopen jaar wel wedstrijden gezien die op een veel hoger niveau stonden. Gelukkig kon de F. A. na afloop een nieuw record bekend maken. Als troost voor de matige vertoning. Nog nimmer in de geschiedenis van de F.A. is namelijk een recette van ruim 51.000 pond sterling (meer dan een half millioen gulden in het Wembley Stadion binnengekomen. 12000 Duit sers hebben daarin hun aandeel geleverd. V an wereldkampioensploiPg geen spoor Zeker, het is bekend, dat in de kans loze Duitse ploeg, nog maar drie spe lers zaten, die ook in de „wonder- ploeg" van Bern waren opgesteld: Po sipal, Liebrig en Kohlmeyer. Niet al leen, dat er zo weinig ervaren spelers in het team van de bezoekers ope reerden maar bovendien had Herber ger in zekere zin noodgedwongen, en kele debutanten het veld in moeten sturen, die stuntelige leerlingen ble ken te zijn, tegenover geroutineerde profs als Billy Wright, die, het zij nog even gememoreerd, zijn 61e landen- wedstrijd speelde; tegenover Tom Fin ney, tegenover Stanley Matthews om van enkele andere oude gedienden maar niet te spreken. Hel is misschien wel aardig om te vermelden, dat de elf Duitse spelers tezamen niet zoveel landenwedstrijden op hun naam heb ben staan, als Billy Wright alleen. De jeugdige Duitse middenvoor See- ler stond tegenover aanvoerder Wright bijna een generatie verschil, en slechts heel zelden heeft de Duitse midden voor een scoringskans gekregen. Aan de andere kant van het speel veld vond eveneens een interessant, maar niet zo eenzijdig duel plaats tussen de niet zo gemakkelijk opzij te duwen of te passeren Liebrig en de Engelse midvoor Allen. Onomwonden gaven de Duitse leiders na afloop van de wedstrijd toe: Liebrig en ook doelman Herkenrath hebben de eer van het Duitse voetbal gered, want dit tweetal heeft ervoor gezorgd, dat de score niet 6-1 of 7-1 is geworden. Xe GOAL NA 27. MIN. In de 27e minuut scoorde rechtsbin nen Bentley van dichtbij, maar verder dan dit ene doelpunt kon de Engelse voorhoede het voor de rust niet bren gen (1-0). Drie minuten na de rust kon Allen eindelijk eens van een kans profiteren, toen Finney na schitterend individueel spel hem 't leder in vrije positie toespeelde (2-0). Ondanks het feit, dat de Duitse ploeg volkomen defensief speelde, viel Te Wespelaer wordt Zondag 5 Dec. a.s, door de Racing Club de Bruxelles een Internationale Cross georganiseerd over een afstand van 10 km. Aan deze wedstrijd zal ook een Ne derlandse ploeg deelnemen. Door de Nat. Tech. Cie. van de KNAU zijn hiervoor de volgende lopers aangewe zen: W. van Zeeland (AAC), H. v. d. Veerdonk (Kimbria), F. Künen (Sprint) en A. Verbaan (Festina). BOBBY CALLAGHAN, een 21-jarige Engelse beroepsbokser, is Woens dag in een ziekenhuis te Londen overleden. Callaghan was Maan dagavond daarheen vervoerd, na in een wedstrijd te zijn neergegaan. Operatief in grijpen heeft zijn le ven niet kunnen redden. Callaghan was als amateur in ruim honderd wedstrijden uitgekomen; enkele ja ren geleden trad hij tot de rijen der professionals toe. TE EINDHOVEN is tengevolge van een hem verleden week overkomen verkeersongeval op 61-jarige leef tijd overleden de bekende oud-ath- leet H. Kamerbeek. De heer Ka merbeek was een der eerste Ne derlanders, die aan de Olympische Spelen deelnamen op de nummers kogelstoten en kogelslingeren. Hij werd negentien maal nationaal kampioen op deze nummers en was in de jaren 1924 tot 1936 Neder lands recordhouder kogelslingeren. VOLGENS het Belgisch Olympisch Comité heeft de regering een eer ste uitkering, groot een millioen francs (75.000) versterkt als sub sidie voor de training van de Bel gische athleten voor de Olympische Spelen van 1956. GEERT JAN VAN ROOY heeft bij internationale zwemwedstrijden te Leipzig op de 100 meter vlinderslag een gemakkelijke zege behaald. De Aegir-man noteerde 1 min. 12.8 sec. IN HET LUMA-THEATER bracht Ons Genoegen uit Ruephen een tegen bezoek aan Nooit Volleerd te Sint Willebrord. Het is de mannen uit Ruephen niet gelukt revanche te nemen; slechts één partij wisten zij te winnen. Na afloop zijn de spe lers met hun echtgenoten nog enige tijd gezellig bij elkaar gebleven. Een tegenbezoek werd besproken. een doelpunt aan de Britse kant, 13 minuten voor het einde. Na goed werk van Seeler kreeg de vrijstaande links buiten Beek de bal, die met een zui ver schot, vlak langs de paal, doelman Williams passeerde (2-1). Enkele minuten later ging Shackle- ton er alleen vandoor en ditmaal kreeg Herkenrath geen kans door snel uit lopen een doei punt te voorkomen. (3-1). TRIO VOL Zo verloor Duitsland zijn derde lan- denwedstrijd na Bern. Eerst kwam de nederlaag te Brussel tegen België, toen volgde de overwinning van Frankrijk te Hannover en nu kreeg de wereldkampioen 1954 in het Wembley Stadion geen voet aan de grond. Welk een verschil tussen Engeland - Hon garije 3-6 en Engeland - Duitsland de ze Woensdag (3-1) De samenstelling van beide ploegen was: ENGELAND: Doel: Williams, achter, Staniforth en Byrne, midden: Philips, Wright en Slater, voor: Matthews, Bentley, Al len, Shackleton en Finney. DUITSLAND: Doel: Herkenrath, achter: Posipa! en Kohlmeyer, midden: Erhardt, Liebrig en Harpers, voor: Kaufhold. Pfeiffer, Seeler, Derwell en Beek. Programma Zondag 5 December le Klasse A.: Walcheren 1Domburg 1, IJzendijke 1Groede 1, Schoondij- ke 1Noormannen 1, Sluis 1Retran- chement 1. le Klasse B.: Kruiningen 1Graauw 1, Rapenburg 1Robur 1, Volharding '32 1Hansw. Boys 1. le Klasse C.: Dreischor 1Renesse 1, Burgh 2Zierikzee 2. 2e klasse A: Breskcns 3Noormannen 2, Zeelandia 3RCS 3 Middelburg 4Vlissingen 4. 2e Klasse B.; Hulst 3—Ria W 2, Axel 3Hansw. Boys 2. 2e Klasse C.: Dreischor 2Renesse 2, Zierikzee 3 Brouwershaven 1, SVOWK 1Zonne- maire 1. 3e klasse A: Walcheren 2 Domburg 2, EMM 3Schoondijke 2. 3e Klasse B.: 's Heer Arendskerke 2 Koewacht 2, Corn. Boys 3Robur 2, Luctor 3Kwadendamme 2. Tilburgse politie greep in Op grond van overtreding van de loterijwet, art. 2, heeft de Tilburgse politie dezer dagen proces verbaal op gemaakt tegen drie personen (allen Tilburgers), die ervan worden ver dacht de organisatie en propaganda te bevorderen van enkele buitenland se voetbalpools. Formulieren en gel den werden in beslag genomen. Reeds enkele weken geleden stelde ëe politie een onderzoek in, ten ein de de onder verdenking staande per sonen te kunnen verbaliseren. Dezer dagen gelukte dit, toen men de hoofd persoon, een zekere j. j. H. aantrof bij het verrichten van corresponded tiewerkzaamheden voor een der pools Proces verbaal werd opgemaakt en dit zal. zo wordt aangenomen het be gin zijn van een sneeuwbal, die zal voortrollen over de vele gemeenten (Biljarten). Nieuwe zege van II.B.C. De ontmoeting tussen de jubileren de Hulsterse biljartclub H.B.C. en Sas van Gent was voor veel biljartlief hebbers aanleiding om naar de Bruyn's restaurant te komen. Deze wedstrijd van het nederlaagtournooi beloofde een spannend verloop te krtf gen. Dat is ook gebeurd. Vooral de ontmoeting Freyser-Be- gijn was de moeite waard: de Hul sterse crack was echter niet zo best in vorm deze keer. Hij heeft dan ook de eer van de hoogste serie aan zijn tegenstander moeten laten, doch hij heeft Begijn er toch onder gekregen. Met 3 caramboles sloeg hij zijn Sasse rivaal. Deze speler maakte een prach tige, kundig gespeelde serie van 95. De uitslag van de op 20 beurten ge speelde wedstrijd luidt: Freyser (HBC) 243-Begijn (Sas van Gent 240, R. Lampo 114C. Meers schaert 103, Fr. Schelfhout 78A. d' Hondt 78, G. Eeckhout 79A. Beau- rain 84, J. Taelman 91v. Avermaete 71, J. Leeraert 80Vermeulen 55, J. Blommaert 96J.. Waes 40, B. Snel- leman 52R. Claeyssens 27. HBC be haalde zo 833 tegen 698 voor Sas van Gent. Voor het persoonlijk kampioenschap van Zeeland hoofdklasse werden twee wedstrijden gespeeld. L. Davidse zag zich geklopt door N. Corstanje en zakte daardoor af naar de derde plaats. H. de Vlieger klom een plaats je op de ranglijst door een overwin ning op G. Blom. In de le klasse waren de uitslagen: P. van Boven - J. de Neef 1-1; N. Schot - C. van Overloop 0-2; C. Stan ge - C. Blankenburgh 2-0. (Schaken) (41/2—5%) liet eerste tiental van de schaak vereniging Terneuzen leverde een uitstekende prestatie door de uitwed strijd tegen Maastri'- met 4,5-5,5 te winnen. Hierdoor is Terneuzen een heel eind op weg om zich in de lan delijke tweede klasse te handhaven. De uitslagen wrren: L. Lemmers-M. Quakkelaar 1-0, J. van Beurden-P. v. d. Sande 0-1, J. Eymael-A. Stadhou ders 0-1, dr J. van Renesse-P.Mulder 0-1, mr J. Heyboer-A. de Coninck 0-1, J. Fransen-J. v.d. Staal 0-1, ir G. Tel- ders-J. D.vselynck l-'J, R. Dael-J. Kaan 1-0, L. Nicolaes-N. Buysert 1-0, j. Muysson-J. v. d. Ree 0,5-0,5. De standenlijsten van de afdeling Zeeland van de KNVB, bijgewerkt tot en met heden, zien er als volgt uit: lste Klasse A.: Noormannen 917, Schoondijke 710, Domburg 810, Walcheren 78, IJzendijke 67, Re- tranchement 95, Groede 73, Sluis 7—0. lste Klasse B.: 's Heer Arendsker ke 8-14, Hansweertse Boys 611, Vogelwaarde 79, Robur 68, Lewe- dorpse Boys 78, Rapenburg 65, Kwadendamme 75, Kruiningen 7 4., Volharding 62, Graauw 60. lste Klasse C.: Renesse 714, Burgh 2 75, Zierikzee 2 63, Dreischor 4—2. 2de Klasse A.: Zuidzande 710. Noormannen 2 6—9, Vlissingen 4 48, Middelburg 4 34. Breskens 3 6—4, Zeelandia 3 73 RCS 3 72. 2de Klasse B.: Hontenisse 3 811, Hansweertse Boys 2 710, Axel 3 8 9, Clinge 2 8—9, RIA 2 7—4, Hulst 3 8—3. 2de Klasse C.: Renesse 2 813, Zon- nemaire 58, Brouwershaven 67, Zierikzee 3 7—6, Dreischor 2 42, SVOWK 6—0. 3de Klasse A.: Lewedorpse Boys 2 5—10, Schoondijke 2 5—7, Domburg 2, 54, Hoofdplaat 2 12, Vlissingen 5 22, EMM 3 21, Retranchement 2 10 Walcheren 2 50. 3de Klasse B.: 's Heer Arendskerke 2 711, Vogelwaarde 2 710, Koe wacht 2 77. Rapenburg 2 55, Corn. Boys 3 3—4, Steen 3 4—3, Ro bur 2 4—3, Luctor 3 4—2, Kwaden damme 2 5—1. in ons land, waar men activiteiten op dit terrein veronderstelt. De justitie is n.l, naar ons werd meegedeeld, voornemens paal en perk te stellen aan deze voetbalpools, waar aan het deelnemen NIET, doch het bevorderen ervan WEL strafbaar is. In Tilburg werd nog proces-verbaal opgemaakt tegen J.A.M.S. die als drukker fungeerde en tegen A.L.Z. een sub-agent van de organisatie. MARKTEN DEN BOSCH, 1 Dec. Op de Bossche veemarkt van heden werden aangevoerd 6551 stuks vee, zijnde: 2728 runderen, 286 vette kalveren, 832 nuchtere kalveren, 51 fokzeugen, 337 slachtzeugen, 122 lopers, 1865 biggen, 315 schapen, 15 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 690-975, guiste koeien 490-710, zware soorten boven notering. Kalfvaar- zen 570-900, klamvaarzen 485-580, guiste vaarzen 470-560, pinken 315-425, graskal veren 200-285, nuchtere fokkalveren 80- 135, nuchtere slachtkalvèren 34-48, zware soorten 52-80, drachtige zeugen 260-325, lopers 68-86, biggen 32-57, schapen 60- 105, zuiglammeren 72-110. Aanvoer van slachtvee: 885 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten vaarzen 2.70-2.80, le kw. 2.60-2.70, 2e kw. 2.40-2.50, 3e kw. 2.15-2.25, vette stieren 2.30-2.40, worst koeien 1.90-2.10, alles per kg. gesl. gew. Vette kalveren zware soorten 2.45-2.90, vette kalveren middenklasse 2.25-2.30, vette kalveren lichte soorten 1.95-2.20, nuchtere slachtkalveren 1.225-1.325, zware soorten 1.40-1.75, slachtzeugen 1.55-1.62, fijne jonge slachtvarkens 1.78-1.83, alles per kg lev. gew. Verdere mededelingen: Ruime aanvoer van melk- en kalfkoeien, de goedsoor- tige dieren werden traag verhandeld te gen onveranderde prijzen, de mindere soorten prijzen lager. Groot aanbod van guiste koeien, minder vraag en kalme handel, ook voor de zware soorten, prij zen iets minder. Ruime aanvoer van jongvee, het aanbod was groter dan de vraag waardoor de goedsoortigen lui wer den verhandeld, prijzen moeilijk te hand haven of minder, afloop traag. Vette kalveren handel vlugger met voor de zware soorten iets hogere prijzen. Korter aanvoer van schapen en zuiglammeren, de kwaliteiten werden vlot verkocht, prijzen onveranderd. Korte aanvoer van fokzeugen, handel stug, prijzen moeilijk te handhaven. Grote aanvoer van lopers en biggen, over het geheel handel traag, prijzen nauwelijks te handhaven of min der. Ruime aanvoer van slachtvee, de extra kwaliteiten vaarzen werden vlot verhandeld tegen vaste prijzen, de rest overwegend slepende handel. Grote aan voer van slachtzeugen, in het begin vlotte handel met iets hogere prijzen, afloop traag, prijzen zakkend. GOES, 1 Dec. Groenten: bloemkool A2 46-52, BI 27-34, afw. 14-42, spruiten Al 38-45, A2 35-37, BI 24-31, gr. sav. kool 16-25, rode kool 10-18, witte kool 5-12, gele sav. kool 18, boerenkool 8-10, uien 5-14, prei 22-26, andijvie 6-25, knolselderij 2-9, peen 8-13, kropsla BI 17-19, witlof Al 73, A2 69, BI 56. KAPELLE, 1 Dec. Industrie- en ex- portveiling. Appelen en peren: Goud- reinette AAA 30.10, A 26.70, B 18.80, C 14.10, 1 grof 23.60-25.20, 1 18.10-21, 1 fijn 15.50, 2 9.40, K 14.30, F 9.30. Sterappelen 1 grof 25.40, l 25.80, 1 fijn 17.40, 2 door gedraaid. Cox Orange pippin 1 grof 54.10 1 39.90, 1 25.50, K 29.10-29.50, F 11.10-13,10. Jonathan 1 grof 23.50, 1 22-23, 1 fijn 17.30- 7.50, K 10.40, F 3.30-3.90, 2 8.00-9.50. Beur- re Alex L' cas 1 grof 51.20, 1 fijn 41.40, 2 14, Doyenne du Cornice 1 grof 1.00, 1 97.30, 1 92.10, 1 65, 85.40. 2 63.30. Joden- peer 1 grof 13, 1 fijn 12.90, St Remy 1 grof 17.40, 1 fijn 18.50, 2 12.70. Zure kroet- appelen 3.20-3.30. Verpakt fruit: Goud- reinette AAAA 39, AAA 37, AA 33. Jona than A 36, A 33, B 28. Gewone veiling: Kleipeer 3-17, Gieser Wildeman 7-35, Sterappelen 3-12, Zoete Hollaert 6-19, Jonathan 3-14, Zoete Erm- gaard 15-49, Golden Delicious 8-49, Com- tesse de Paris 7-26, Brabantse Bellefleur 3-11, Franse Reinette 8-11, Campagne- zoet 9-22, Pondspeer 5-12, Bismarck 3-12, Groninger Kroon 3-13, Cox Orange pippm 13-40, Zoete Ribbeling 16, Dubbele Belle fleur 3-5, Beurre A. Lucas 7-17, Doyenne du Comice 43-76. Groentenveiling. Witte kool 9-11, rode kool 6-16, sav. kool 16-18, aardappelen 7- prei 12-22, spruitkool 12-49, uien 5-19, andijvie 11-16, breekpeen 8-15, knolsel- derie 5-7,5, witlof 53-55, bloemkool 9-45, kropsla 5, koolrapen 4. TERNEUZEN, 1 Dec. Sla 3.30-4.30, bloemkool A 41-63, B 18-48, C 11-22, peen II 15, Bintjes II 5.30-7.50, andijvie 8-23, rode kool 17, sav. kool 13-24, witte kool 13-14, waspeen II 13-20, prei 16-28, knol selderij 10, spruiten 46-54, uien II 3-18, witlof 29-57, breekpeen II 14-15, boeren kool 13. Golden Delicious K 35-37, F 30. Goudreinette A 22.10-33.90, B 16.20-18, C 14-17, Hl 14-26, H2 10, K 15-18, F 7-14. Jonathan A 27.20-32, B 24.20-27. C 18.20- 20. Hl grof 20-26. Hl 14-19, H2 .5-11, K 17-18, F 6-14, Overige appelen 3-16. St. Remy K 15-16, F 9-11, overige soorten peren 9-16. W 4TERST 4NDF.N Mannheim 240 (+0.16), Kaub 173 0.03). Trier 384 (-10.64), Knblenz 240 (+0.32). Keulen 203 0 331, Ruhrort 286 (+0.25). Lobith 980 i 0.201, Nijmegen 758 (-"0.091, Arnhem 777 0 O-), Eefde 323 (onv.), Deventer 227 (—0.02). Namen la Plante 212 (onvt, Borgharen 4128 (-.0,17), Bel- feld 1252 (—0.14), Grave 517 (—0.20).

de Stem | 1954 | | pagina 3