UITEENLOPENDE STEMMINGEN f ALLE MEDEWERKING van NEDERLANDSE ZIJDE DE K.R.O. OP 5 DECEMBER In D Pater beschreef communistisch verhoor Een Hagenaar schrijft aan zijn zoon 'n Compliment voor HUNTER HUNTER Meevfojkl 20 jaar Bing Crosby sal; OK DERDE BLAD DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 Voor alle mannen die ik verrassen wil blijft mijn devies: Gebrekkige achter verlichting ORDEBEWAARDERS RAAKTEN SLAAGS Beste Huub, BRITS PARLEMENTSLID VEROORDEELD Vreemdelingen verkeer Je Vader, Spaanse vrijmetselaars vrijgelaten Campagne van Monnet voor een Verenigd Europa? Cultuurwaarden onder invloed van besprekingen in de V.N. VAN MIERLO n ZflONi.i. waard gerd. Lizzi, Vader waarsc aan he de aar DE AUTOSTRADA DOOR DE KEMPEN In zijn Memorie van Antwoord over de begroting van Water staat kondigt minister Algera ook aan, dat een onderzoek wordt ingesteld naar het tracé van de autosnelweg door de Kempen, welke een zijtak wordt van de autostrade AntwerpenLuik. De ze zijtak, welke van Viersel naar de Nederlands-Belgische grens nabij Reusel loopt, zal Zuidelijk langs Eindhoven met VenloN ver bonden worden. Van Venlo zal een weg naar Oberhausen de laat ste verbinding zijn op Duits gebied. Rijkswegenplan Herziening Minister Algera meldt nu, dat het tracé voor het Nederlands gedeelte thans nader wordt verkend, terwijl de nodige besprekingen met de belang hebbende instanties worden gevoerd. Wanneer het in gang zijnde onderzoek uitwijst, dat een bevredigende oplos sing kan worden verkregen, zal het no dig ijn het Rijkswegenplan in dier voege te herzien, dat de daarin thans opgenomen Rijksweg Eindhoven—Hel mondVenlo in Zuidelijke richting wordt verschoven, terwijl België en Nederland de nodige voorstellen zullen moeten doen om tot de vereiste her ziening van het internationale wegen plan te geraken. De plannen voor het tracé van de nieuwe weg zullen op de gebruikelijke wijze aan het oordeel van de Commissie van Overleg voor de Wegen worden onderworpen. TEGENSPRAAK De minister weerspreekt ook het geen de Belgische directeur-generaal van da Wegen, ir Hondermarcq, in Ju li op een vergadering te Antwerpen beweerde over gebrek aan Nederland se medewerking bij de voorbereiding van dit wegenplan. Minister Algera meent namelijk geen aanleiding te heb ben gegeven voor het vestigen van de indruk, dat van Nederlandse zijde te geringe medewerking zou worden ver leend ten aanzien van de vertakking EindhovenVenloRuhrgebied. Aan België is toegezegd, dat plannen voor deze verbinding zullen worden opge maakt en onderzocht. Dit onderzoek is nu ter hand genomen. Het is zelfs mogelijk, dat de weg, die in België twee rijbanen krijgt, spoediger dan aanvankelijk in de bedoeling lag, ook in Nederland van twee rijbanen zal worden voorzien. Nu deze weg, aldus de minister, wanneer de thans in onderzoek zijn de plannen aanvaardbaar blijken, naast het internationale veekeer ook gebezigd zal kunnen worden door het Nederlandse verkeer van Eindhoven naar Venlo, bestaat er aanleiding te overwegen om de klasse-indeling te herzien, aangezien in dat geval ge rekend zal kunnen worden met de noodzakelijkheid eerder tot verdubbe ling van de in eerste instantie met een enkele rijbaan aan te leggen weg EindhovenVenlo over te gaan. De minister meent, dat het heziene tracé, waarbij deze weg zal dienen voor de inderdaad ook voor Eindho ven zeer gewenste verbinding via Venlo met het Rijn- en Ruhrgebied, en anderzijds met het industriegebied bij Turnhout en Antwerpen, in be ginsel zeer gelukkig is gekozen. Het werkschema voor de aanleg van het Nederlandse gedeelte zal mede wor den bepaald door de resultaten van het terzake van de totstandkoming van de verbinding Antwerpen-Ober- hausen met België en Duitsland te plegen technisch en financieel over leg. PERSGESPREK In verband met deze mededelingen van minister Alegra is het interes sant tevens kennis te nemen van een persgesprek. dat de Belgische miins- ter van Openbare Werken, Van Glab- beke aan de Antwerpse ..Métropole" toestond en waarin ook de autosnel weg van Antwerpen naar het Ruhr gebied ter sprake kwam. Minister Van Glabbcke herinnerde er aan, dat er een half jaar geleden nog geen tracé voor deze autostrada vast- (Advertentie) U wit F.M. li en kent U d voordelen? En 3 D? Get U wear U op letten moet alt, U 'n radiotoestel kopen gaat? Deskundigen vertellen dat m een. aardig geïllustreerd boekje, gratis bii Uw handelaar verkn/gboar te gen inlevering van deze annonce. 'n Service van Braun Rad!* Imp C. V. Hopé, Amilerdom stond, omdat over het verloop van de weg verschil van mening heerste tussen de Antwerpse belanghebben den en de dienst van Bruggen en We gen. Deze laatste wilde een Zuide lijker tracé, dat aansloot op de weg BrusselLuik. Minister Van Glabbeke heeft nu, zoals bekend, de knoop doorgehakt ten gunste van het tracé langs het Albertkanaal in de geest van de wen sen van Antwerpen. Nu moet men tot de opneming van het terrein over gaan, waarbij de luchtfotografische dienst wordt ingeschakeld. Voor dit werk is op de begroting van 1955 55 millioen Belgische franks voorzien. De Bejgische minister wil met de aanleg beginnen aan de kant van Luik, omdat daar belangrijke kunst werken te maken zijn en het terrein daar geaccidenteerd is, terwijl de bo dem bij Antwerpen vlak ligt. Voor de kunstwerken op de auto strada AntwerpenLuik is een som van 90 millioen frank,s uitgetrokken, zo voegde minister Van Glabbeke er aan toe, die kennelijk behoefte er aan gevoeld heeft met het noemen van nieuwe cijfers de slechte indruk weg te nemen, welke het ene mil lioen voor de autostrada op de begro ting van zijn wegenfonds onlangs op de Belgische pers heeft gemaakt. Uit het nogmaals gereleveerde feit, dat het tracé van de weg een half jaar geleden in Belgi4 nog niet vast stond, blijkt ten overvloede opnieuw, dat het traag verloop der voorberei dingen in geen geval aan een tekort aan medewerking van Nederlandse zijde kan worden geweten. Het KRO-programma van Zondag 5 December is één groot St Nicolaas- feest. Reeds om 14.00 uur zal de Goedhelligman in eigen persoon voor de microfoon komen in het program ma voor de jeugd, het Radio Pren tenboek. Samen met zijn knecht zal hij dit keer in dit prentenboek gaan blade ren en voor de nodige verrassingen zorgen. Bij dit hoog bezoek zullen ook Paula van Alphen met de kleuters, die anders alleen op Dinsdagmorgen de beluisteren zijn, van de partij zijn. Na een intermezzo van Disco-sur prises (14.4515.10) wordt met een feestelijke strooi-finale de grote Sint Nicolaasactie van Alex van Waayen- burg's Radioziekenbezoek „De Zonne bloem" beëindigd. Het ziet er naar uit, dat deze jaarlijkse actie dit keer een nieuw record heeft geslagen. De 12 „Centrale Posten", die een groot aandeel in deze actie gehad Dit is een willekeurig genomen passage uit ,,L' Odyssee d'un survivant", geschreven door pa ter Coyos, M.E.P., enige over levende van dertien Franse missionarissen in Korea. Hij werd na 33 maanden gevangen schap in Noord-Korea vrjj ge laten en zette zijn merkwaar dige belevenissen op papier. I Advertentie) „Regelmatig worden we aan lan- ondervragingen onderworpen, gedurende twee, drie, vier uren. Zonder enig verband worden tal van vragen gesteld. Ziehier een voorbeeld: „Is u getrouwd?" Neen, ik ben een katholiek pries ter. Katholieke priesters trouwen niet. „En waarom dan?" Een getrouwd man heeft als bijzonder doel het welzijn van vrouwen en kinderen te verzekeren. Een priester moet al zijn tijd aan de anderen kunnen besteden. „En wat doet gij dan wel?" De priester houdt zich bezig met weldadigheidswerken, wezentehuizen voor verlaten kinderen, bijvoorbeeld. „Hm! Dat versta ik. Alle kleine meisjes staan dan tot uw dienst!" Volgen dan een hoop scheldwoorden. Om die te vermijden gebeurt 't dat ik dwaze antwoorden geef, wat het voordeel heeft de ondervragers zeer verward te maken en volgende vragen voorkomt. Wanneer men me dus nog vraagt waarom ik niet getrouwd ben, dien ik ze van antwoord: „Ik trouwde niet omdat ik een zeer slecht karakter heb. Als jongen reeds was ik zeer vechtlustig, steeds op zoek naar sterker dan mezelf. Geen dag ging er dan ook voorbij zonder dat ik er niet op los te slaan had. Ik wou dan ook niet trouwen omdat ik niet graag vrouwen sla". Tegenover dergelijk antwoord bleef de ondervrager met open mond zitten, vol bewondering voor een dergelijk fenomeen hebben, zullen in de studio vertegen woordigd zijn om evenzovele geschen ken aan te bieden aan een rusthuis. Bij deze „finale aan de zonzij" zullen Jules de Corte, Jan de Cler, Henk Do- rel, het duo Black and White en het KRO Dansorkest o.l.v. Klaas van Beeck de stemming er in brengen. Dit programma duurt tot 16-10 uur. Van 16.3017.00 uur zendt de KRO als gebruikelijk de Vespers uit, dit keer vanuit de St Nicolaaskerk te Amsterdam. St Nicolaas is immers de schutspatroon van Amsterdam. Daar om ook zingen de leden van de Am sterdamse Korenbond. AVONDPROGRAMMA Het avondprogramma brengt van 20.0021.00 een Pepernotenprogram- ma. De Karekieten o.l.v. Willy Fran gois zingen een keur van Sinterklaas liedjes, afgewisseld door de KRO-en- sembles met Sinterklaasmuziek. In dit programma komt ook de surprise van de avond. Zwarte Piet komt aan zijn trekken in het programma van 21.20-22.40 uur „O kom er 's horen, wat ik in mijn schoentje vind". Tach tig minuten gezellige muziek met daartussendoor verrassingen voor be kende en onbekende Nederlanders. Het avondconcert, waarmee de KRO zijn programma besluit, blijft in de stijl van de dag: „Muziek uit Spanje". (23.15—24.00 uur). Schriftelijke verkeer»- paedagoog. De KNAC voert In dit jaargetijde van mist en vroeg invallende duister nis een intensieve campagne voor het verzorgen van een goede achterver lichting o.a. voor alle soorten auto's. Hieraan ontbreekt, zonder dat de be stuurders zich hiervan bewust behoe ven te zijn nogal eens iets. Een goed, en naar de ervaring heeft bewezen afdoend middel om hen hierop opmerkzaam te maken is het inschakelen van de Schriftelijke Ver- keerpaedagoog van de KNAC. Het systeem werkt aldus. Zodra men een auto of motor heeft gesignaleerd waarvan de achterverlichting niet goed functioneert zendt men hiervan, onder opgave van tijd, plaats en num mer van het motorvoertuig, bericht aan het secretariaat van de KNAC te 's Gravenhage. Dit zal er dan voor zorgen dat de betrokkenen onmiddel lijk een brief zullen ontvangen, waar in zij op een en ander opmerkzaam worden gemaakt, waarna het al vreemd moet lopen, als de verlich ting niet terstond in orde wordt ge bracht. Hierdoor wordt niet alleen het gevaar van een dikwijls ernstige aanrijding bezworen, maar bovendien loopt men geen kans meer op een proces-verbaal uit hoofde van het uitvallen der achterverlichting. 1 Aflverteutie) In de Chinese wijk van Saigon zijn leden van het Vietnamese nationale le ger en politiemannen slaags geraakt, waarbij twee soldaten, en twee leden der politie werden gedood, en zes mi litairen, zeven politiemannen en zeven burgers gewond. De strijd vloeide voort uit een twist tussen een Vietnamese militair en een politie-agent. De soldaat wond zich zo op, dat hij de politie-agent op een gegeven ogenblik in een door deze wijk lopende rivier wierp. Daarop rukten politieversterkingen aan, doch ook legerpatrouilles waren spoedig ter plaatse, waarna een ge vecht tussen beide categorieën „orde bewaarders" ontstond. £en van mijn medewerkers op kantoor vroeg mij deze week: „Als de socialistische Tweede Ka merfractie niets dan vriendelijkhe den heeft voor christelijke minis ters als Zijlstra en Staf en onaan gename situaties schept met be trekking tot partij-g oten-minis- ters als Drees, v.d. Kieft en Don ker, kan dat dan zonder consequen ties blijven? Een Interessante vraag, Huub, waar we niet uitgekomen zijn en waar ik met jou ook graag eens over praten wil. Feit is n.l. dat de P.v.d.A.-fractie jegens de genoemde protestants-christelijke ministers een welwillende houding heeft aan genomen. Feit is ook, dat men Drees heeft laten voelen, hoezeer men het betreurde dat hij niet zoals Burger gesproken heeft over het Mande ment. En evenzeer is het waar, dat de P.v.d.A.-spreker Hofstra zich bij de behandeling van de begro ting van Financiën scherp stelde tegenover minister van de Kieft, toen het ging over de datum van ingang der belastingverlagingen. Hier stond de rasechte socialist Hof stra tegenover de gematigde v.d. Kieft, bij wie de natuur nogal eens boven de leer gaat. En tenslotte is het waar, dat de heer Burger zijn partijgenoot Donker fel heeft aan gevallen en een motie tegen hem indiende, die weliswaar verworpen werd, maar waarbij de hele fractie der socialisten (een paar leden had den vóór de stemming het veld ge ruimd) met Mr. Burger meeging. Zou jij nu de vraag, die ik zo pas citeerde, meteen durven beant woorden. Huub? Anders gevraagd, geloof jij, dat er een enkelvoudig antwoord op te geven va.lt? Ik ge loof van niet. Jk ben van mening, dat men hier allereerst moet letten op het ver schil van positie van een minister en een groep volksvertegenwoordi gers, een fractie. Een verschil, dat men in socialistische kring wel eens uit het oog verloren heeft, in die zin, dat sommige socialistische mi nisters wel eens vergaten, dat zij geen partij-minister zijn, maar die naren der Kroon. En da.t de socia listische partij de ministers van so cialistische huize soms zonder meer als socialistische functionarissen beschouwde. De bestaande moeilijk heden hebben de socialisten vel duidelijk gemaakt, dat vereenzelvi ging van partij, fractie en minister onjuist is en blijkbaar ook voor de socialisten niet door te voeren. Op de tweede plaats dient men te letten op de persoon van de hui dige fractievoorzitter, Mr. Burger, wiens karakter en aanleg hem blijkbaar niet in staat stellen een evenwichtig en in eigen kring alge meen aanvaard beleid te voeren. Tegenstellingen tussen hem en zijn voorganger, Mr Donker, nu minis ter van Justitie, spelen in de be staande moeilijkheden blijkbaar ook een rol. Dit facet van de kwestie heeft dus maar ten dele een poli tiek karakter, maar getuigt er wel van, dat de P.v.d.A.-fractie bij de keuze van haar voorzitter niet al tc gelukkig is geweest. Op de derde plaats, Huub, - in feite de belangrijkste - moet men natuurlijk de politieke facetten in ogenschouw nemen. Ik wil je een paar daarvan noemen, die ik als de voornaamste beschouw. Ik ben er van overtuigd, dat het Mandement bij dit alles de over heersende achtergrond vormt. Wel willendheid jegens de protestantse ministers pas b.v. bij de - tijdens de algemene beschouwingen duide lijk mislukte - pogingen om de pro testantse groeperingen voor zich in Kapitein Peter Baker, een 33-jarig Brits conservatief parlementslid is tot leven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens valsheid in geschrifte, waar mee een bedrag van meer dan 1.030.000 gulden gemoeid is. De aanklager zei, dat Baker welbe wust de handtekeningen van verschil lende welbekende personen, o.a. van de millionnair en industrieel Sir Ber nard Docker, had vervalst om voor schotten van banken te krijgen. Baker ontkende een van de zeven aanklachten en werd veroordeeld op grond van de zes overblijvende be schuldigingen, waarmee een bedrag van 880.000 gulden gemoeid is. Baker, die een uitgeversmaatschap pij drijft, was volgens zijn verdediger verstrikt geraakt in de netten van zaken doen in het groot, iets, wat hij niet begreep. Millioenen-industrie Volgens de officiële gegevens namen in 1953 ongeveer 22 millioen personen deel aan het vreemdelingenverkeer tussen de verschillende Europese lan den. In vergelijking met 1952 betekent dit een stijging van 10 procent. Europa werd in 1953 bezocht door 400.000 toe risten uit de Verenigde Staten, die te zamen 475 millioen uitgaven. Wat het aantal toeristen betreft, betekent dit een toeneming van 13 procent. De dol larinkomsten uit het bezoek van Ame rikaanse toeristen bedroegen in 1953 19 procent van de waarde van de zichtbar» uitvoer van Europa naar de Verenigde Staten. Met inbegrip van de vervoerskosten bedroegen de uitga ven der Amerikaanse toeristen in de gehele wereld in 1953: 1275 millioen dollar. Anderzijds gaven vreemdelin gen in de Verenigde Staten 527 milli oen dollar uit. Europeanen besteedden 45 millioen dollar in de V. S. Dit luxe blikje met 50 Hunter „Melange 1955" zal ook voor de meest verwende roker een extra Sint Nicolaasverrassing zijn Als U er vlug bij bent, kan Uw winkelier U er misschien nog aan helpen I te nemen en om de Katholieken te isoleren. Moeilijkheden met de partijgeno- ten-minsters passen in het verschil van sfeer, dat er blijkbaar tussen Kamer en Kabinet bestaat. In de Kamer heeft de Partij v.d. Arbeid het Mandement aangegrepen om haar positie als doorbraakpartij (vooral naar de Roomse kant) te behouden en te versterken. Daar is de tegenstelling tussen socialisten enerzijds en Katholieken en Protes tanten (deze laatste tegen de soci alistische hoop in) anderzijds scherp in het licht getreden, vooral met betrekking tot de opbouw der maatschappelijke en politieke orga nisaties. Maar ook de tegenstellin gen in verband met de op stapel slaande wetsontwerpen zijn al evi dent gebleken. In het Kabinet daar entegen zijn de verhoudingen gun stig; minister-president Drees heeft daarvan nadrukkelijk getuigenis afgelegd. Ook al heeft het Mande ment de socialistische ministers diep getroffen. Een gans andere instelling dus in het Kabinet vergeleken bij de Tweede Kamer. Botsingen kunnen daarom niet uitblijven. Moeilijkhe den voor de socialistische partij evenmin. Reeds nu hoort men ver luiden: de invloed en de populari teit van Dr. Drees worden geringer. En dat kan de P.v.d. A. met het oog op de komende verkiezingen zeker niet hebben. Want dan moet Dr. Drees weer de vaderlijke, populaire lijst aanvoerder zijn. fietekent dit Huub, dat er straks bij de behandeling van huur verhoging belastingverlaging, huur- afroming enz. van socialistische zij de geen ernstige moeilijkheden te vrezen zijn? Ik zou het niet graag willen zeggen, maar ik geloof even min dat de P.v.d.A.-fractie zich gauw van Dr. Drees zal distan- cieren. Ziezo, je hebt weer iets om over te peinzen. Houd je goed, ke rel, je moeder en ik groeten je hartelijk, Veertien van tie vijftien Spanjaarden die in het begin van de maand we gens vrijmetselarij tot gevangenis straffen tot zestien jaar werden ver oordeeld, zijn voorwaardelijk vrijgela ten, aldus is te Madrid medegedeeld. De vrijmetselarij is sedert 1940 in Spanje verboden. De vrijgelatenen zullen zich op ge zette tijden bij de politie moeten mel den. De enige, die nog in de gevange nis zit, Enrique Ramos Romero, zal de vijftien jaar, waartoe hij veroordeeld Js, moeten uitzitten. Alle vijftien wer den in November 1952 gearresteerd. Jean Monnet de „vader" van de Eu ropese kolen- en staalgemeenschap, zal naar verwacht wordt, in het begin van het volgende jaar een grote campagne beginnen voor een Europese Staten bond. Hij bevestigde in Straatsburg zijn aftreden als president van het Hoge ge zagsorgaan van de K.S.G., een functie die hij sinds Februari 1952 heeft be kleed. De 66-jarige gewezen reiziger in cognac zal waarschijnlijk proberen buiten de controversen van de Franse partijpolitiek te blijven bij zijn pro paganda voor Europese integratie. Verwacht wordt, dat hij zijn invloed achter de schermen zal aanwenden. 50 stuks fl. Dus niet duurder dan het normale pakje van 20 stuks 75 ct Iedere man is wild op zo[n typisch Engels blikje. Het staat zo royaal en z'n sigaretten blijven er kersvers in! BEURSOVERZICHT VAN 24 TOT 30 NOVEMBER 1954 De Amerikaanse muziekwereld viert dit jaar de twintigste verjaardag van de gramofoonplalenmaatschappij Dec- ca. De nu vijftigjarige Bing Crosby is vanaf het begin een grote attractie van het Decca-repertoir geweest en hij is dat nog. Het aantal verschillende liedjes dat hij op de plaat heeft vastgelegd, loopt in de duizenden. Daarbij waren er maar liefst negentien, waarvan meer dan een millioen exemplaren verkocht werden o.a. „White Christmas" (ruim 9.000.000); „Silent Night" (ruim (6.000.000), „Jingle bells" (ruim 5.000.000), Don't fence me in, „South America take it away", „Play a sim ple melody" (met zijn zoon Gary) enz. Ter gelegenheid van dit dubbele ju bileum verscheen speciaal voor de Ne derlandse Crosby-bewonderaars een langspeelplaat. De negen „all time fa vorites" op de plaat zijn „Auld lang syne", „Whiffenpoof song", Kentucky Babe", „Now is the hour", „Silver threads among the gold", „Home sweet home", „Darling Nellie Gray". V\E AFGELOPEN PERIODE heeft zich gekenmerkt door zeer uiteen lopende stemmingen. Zeer vaste en willige dagen werden afgewisseld met onregelmatige en de laatste beursdag was de stemming volkomen om en werden grote koersverliezen geregis treerd. De internationale waarden hebben de beursweek zeer vast ingezet, wel ke vaste stemming eerst-op Maandag omsloeg in een twijfelachtige. De laat ste beursdag gaf echter zeer belang rijke inzinkingen te zien. Aand. Kon. Olie, welke op 536 de vorige week verlieten, bereikten na enkele ups en downs als hoogste no tering 550 1/4, doch moesten op de laatste beursdag ongeveer 10 punten prijsgeven, terwijl verwacht mag wor den, dat ze op de eerste nieuwe beurs dag weer belangrijk lager zullen note- ren in verband met het feit, dat New York Dinsdagavond circa 2 punten la ger voor Olie's afkwam, hetgeen neer zal komen op een verdere daling in Amsterdam van 15 Aand. A.K.U., welke in de vorige periode op 299 sloten, bereikten met stijgingen van 10 punten per dag een hoogste notering van 330, terwijl ze zelfs in het niet-officiële verkeer op 335 werden verhandeld. De laatste beursdag kwam er een note ring van 310 gedaan en bieden tot stand, terwijl het fonds op 314 3/4 sloot. Op de nabeurs werden A.K.U.'s verhandeld op 314 3/4 tot 317 ter wijl in het telefonische avondverkeer de notering 313 tot 306 werd, even eens op lagere koersen, welke uit New York werden overgeseind. Aand. Unilever bereikten als hoog ste koers 487 1/2, dus een koersver- betering van 27 1/2 ten opzichte van het vorige slot. Op de laatste beursdag bood het fonds meer weer stand dan de andere internationale waarden en boekte ten opzichte van zijn hoogste notering een verlies van 5 a 6 punten. Aand. Philips, komende van 375 bereikte hun hoogste punt op 388 1/2 en moesten de laatste beursdagen bij dalende koersen circa 15 punten prijs geven. In de nabeurs en in het avond- verkeer liep de notering nog verder terug tot 368 We hebben hier dus weer eens te doen met een zeer gezonde volkomen technische reactie, welke nog in de hand werd gewerkt doordat er oor vrij grote posten stop-loss-orders la gen voor aand. A.K.U. en Philips, naar men zegt op 315 resp. 375 Ter beurze is men het er vrijwel algemeen over eens, dat de bestaande noterin gen hoog zijn, doch zeker niet té hoog. Er behoeft dan waarschijnlijk ook niet gerekend te worden op koersen, welke een definitief dalende richting zullen inslaan. HOUDING VAN NEW YORK York. New York was, tegen de ach tergrond van het vele gunstige nieuws uit het bedrijfsleven, in de voormid dag vast gestemd; er konden dan ook tot aan de middaguren overwegende koersstijgingen worden geregistreerd, welke echter tot fracties beperkt ble ven. In de loop van de namiddag kwa men evenwel de winstnemingen los en hieronder had het koerspeil veel te lijden. De winstnemingen namen een dermate grote vorm aan, dat de tikker bij de handel ten achter bleef, waardoor ook New York de markt sloot met verliezen, welke voor som mige fondsen tot 2.- liepen. Wat de locale fondsen betreft, kon den Hoogovens reeds de eerste dag van de periode een koersverbetering van circa 10 punten boeken. Dit hoog niveau kon echter niet gehandhaafd blijven en na een hoogste notering van 296 1/2 werd het fonds in de verslagweek verhandeld op koersen, liggende tussen 286 tot 291 Op de laatste beursdag ontkwamen ook Hoogovens niet aan de daling en het fonds verliet de markt op 281 3/4 wat nog iets beneden het peil is, waar op het de vorige week verliet. Cultuurwaarden, welke reeds ge ruime tijd vast in de markt lagen, le den een gevoelig verlies onder in vloed van de besprekingen, welke op de Vergadering van Verenigde Naties plaats vinden betreffende de status van Nieuw-Guinea. H.V.A.'s moesten ruim 10, Deli-Mij 9 en Amsterdam Rubber circa 6 pun ten prijsgeven. Ook aand. Nationale Handelsbank deelden in de malaise met een koers verlies van circa 5 punten. Scheepvaartwaarden waren even eens iets lager en speciaal de lijnen, die op Indonesië varen, waren hier van de dupe: Pakketten min. 8 punten, R'damse Lloyd min 7 punten, Nederl. Scheepvaart Unie min 4 punten. De New Yorkse beurs was be houdens dan de laatste dag. waarover wij hierboven reeds spraken in de loop van de week zeer vast ge stemd en er konden dagelijks belang rijke koersverbeteringen worden ge noteerd. In de loop van de week kwam het reeds lang verwachte prospectus van Ketjen uit, wat weinig nieuws bracht terwijl daarnaast verscheen een pros pectus van de 'Werf Gusto te Schie- dam, welke overgaat tot uitgifte van 1 millioen nieuwe aandplpn De flauwe stemming, welke op de laatste beursdagen in het avondver keer bestond, werd in de hand ge werkt door de houding van New millioen nieuwe aandelen. Verder werd door de Directie van Hoogenbosch' Schoenen bekendge maakt, dat besloten is tot het over gaan van een uitgifte van ƒ500.000. aandelen a pari, me recht van voor keur voor oude aandeelhouders in de verhouding van 1 op 2. Vervolgens verscheen een prospec tus van de Nederl. Optische Industrie E.N.O.T. Dit aandeel wordt door mid del van een claim-emissie ter beurze geïntroduceerd, waarbij 500.000 -j Tide Water Ass.Oiïï c'. aandelen worden uitgegeven in de Southern pacif. Comp. verhouding 1 op 1. 1 Union Pac. Railr. C. De obligatiemarkt was zeer vast ge stemd en er zijn twee nieuwe emis sies geannonceerd, n.l. 2 millioen 3 3/4 obl. van de Groninger Indus triële Crediet-Bank N.V. tegen een koers van 99 (de Mij gaat tegelij kertijd over tot uitgifte van ƒ450.000.- aandelen, uitsluitend voor oude aan deelhouders, tegen een koers van 115 en daarnaast wordt uitgege ven: DM 5 millioen cert, van 7 obl. Dortmund-Hörder Hüttenunion A.G. per 1970 tegen 'n koers van 101 3/4 Deze DM 5 millioen maken deel uit van een obligatielening, die in totaal DM 40 millioen groot is. De Dort mund-Hörder Hüttenunion A.G. is de bekendste dochter van de Kon. Ne derl. Hoogovens, met een kapitaal van DM 184 millioen, waarvan de Hoog ovens circa DM 74 millioen bezit. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS Ned. '53 104 5 8 103 1/4 AANDELEN A'damsche Bank 246 1/4 R'damsche Bank 210 1/4 Twentsche Bank 216 1/2 Nat. Handelsbank 164 12 Ned. Handel-Mij 209 A.K.U. 299 vd B. en Jurgens fabr. 306 Machinefabr. „Breda" 173 1/2 Van Gelder Zonen 265 Unilever 458 3 4 H.K.I. 147 1/2 Ned. Kabelfabr. 255 G. B. v aand. Ph. Gloeil. 375 Kon. Ned. Hoogovens 286 Wilt. Fijenoord D- en w. 225 1/2 Intern. Gew. Betonbouw 155 Internatio 152 1/2 Billiton Mij II 315 1/2 Kon. Petroleum 536 Rubb. Cult. Mij A'dam 109 1/4 Bandar Rubb. Mij 149 1/2 Holl. Amerika Lijn 181 1/2 K. Ned. St.b. Mij. N, B. 181 Ned. Scheepv. Unie 158 14 R'damsche Lloyd 153 3/4 K. J.-China P.vaart L. 155 1/8 Ver. Vorstenl. C. Mij 24 3 8 Handelsver. A'dam 145 1 2 Ned. Ind. Suiker Unie 79 Ver. Deli-Mij 136 3 4 Senembah 113 7/8 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda C. M. Comp. 431/2 Beth. Steel Corp. General Motors Intern. Nickel Rep. Steel. Corp. United States St. Corp. Cities Serv. Comp. Shell Union Oil Comp. 94 1/4 91 1/2 55 3 4 69 3/8 68 110 1 '2 55 1 4 26 50 3 8 143 246 1/4 219 219 1/2 157 1/2 216 314 3 4 309 1/2 173 1/2 280 481 3/4 150 262 1/4 373 281 1/4 226 156 144 300 541 1/2 100 3/4 140 1/4 184 175 1/2 153 145 1/2 158 7/8 21 1/2 135 1/2 74 126 7'8 99 44 1/2 96 7/8 93 3/4 60 68 7 8 69 3 8 115 1 4 59 1 8 25 7/8 50 1/2 149 3,8 OBLIGATIES 23/11 '54 30/11 '54 3 Ned. 1962-'64 101 1/2 101 11/16 3—3Ned. '47 100 3,8 100 5/16 3 Ned. '47 doll.l. 98 3 4 98 3/4 Ned. '37 99 13/16 99 11/18 Ned. Inv.cert. 100 15/16 101 1/16 Grootb.obl. '46 99 1/8 99 3 8 Ned.-Indië '37 A 99 13/16 99 11/16 94e Jj Uitgav Versch Kastee ministr redactc C. J. v H. M. V. M. voorui I 6.55, bestell Losse toon 1 Tl OP Naar door de Ziekenhu Ziekenhu do verpl particulie van 1 J worden, middeid Uiteraa in werki verkreger overeenki Rijksbemi de verpl< huizen zi tot dit ni Waarscl pleegsters werken, i van een len in de: men in 01 sters en de leerlin EEN ZWE sagieren, van de aan de H meende te hebben is ernstig EEN 47-Ji venstein, werd dooi afgevuurd op wild ji Oss is hij IN HET ro" heef van Par plaatst, hoorlijke commissi verband militaire TE AMST rige leeftij Dobbenbui president HET CC heeft tot 1.927.000 g DE JAPA verklaard het parlerr tie van w wordt goe niet van LEIDSE S zich dezer op geparki daarvan ds digen. Toe ren de voj Z. K. H. P zeischap Duitsland te brengen gen van di DE OUD-3 Vincent Ai Duitse afg, zen tot er< federatie v MET EEN een gauwd ruit van ee gouden he d®n ringen DE AART Aires heef Argentinië aan godsdó toe de Kei stemming IN DE VE len- en St ter tafel k teit grote voor integi meenschap Weersv vanavond In de N het lan seljjk wa krachtige westelijkt lijke hel opklaring matige w Zuid. Vandaa Morgen: 13.11 uur

de Stem | 1954 | | pagina 10