van immuniteit Eilanden ALBA deed liet voor een krats fiuKuco a white VERRASSENDE ONTDEKKING BraziliëBoliviaPeru en ARTS Bevolking van Ecuador niet vatbaar voor bepaalde ziekte xJesJm> worn' iifurtHfwlzi/n ermogens Nederland Uit verzameling van dokter Gachet Di •ie onbekende Van aan het Lonvre geschonken HET VERRAAD DER FRANSE AMBTENAREN Boekenplank Hoe staan de clubs er voor 2 stuks voor 50 cent Bijbel se dierentuin te Jeruzalem GEHEIME DOCUMENTEN GINGEN NAAR PARTICULIERE COPIïST Het stralend witte overhemd met een stralend succes fi fi fi fi DERDE BLAD WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 Advertentie) Dr Eugene H. Payne, een Amerikaans ge neesheer,"die reeds langer dan 25 jaar een diep gaande studie heeft gemaakt van de gezondheids toestand in verscheidene Zuid-Amerikaanse sta ten heeft hierbij enige verrassende ontdekkin gen' gedaan. Diep in het binnenland van Zuid- Amerika vond hij gebieden, waar een bepaalde ziekte volkomen onbekend was. Door welke bloeddruk perfect in Loja verbleef, oorzaken? Dr. Payne weet dit niet. „Wanneer we hier achter komen," zegt hij, „zou dit een revolutie in de geneeskunde teweeg brengen. Kanker, hartziekte en nog enkele an dere kwalen, die jaarlijks duizenden slachtoffers eisen, zouden wij dan met meer succes kunnen bestrijden." Over zijn ontdekkingen schrijft de dokter: Verspreid tussen de bergen en over de vlakten van Brazilië, Bolivia. Ecuador en Peru liggen verscheidene p -imitieve dorpjes, die zo klein en onaanzienlijk zijn, dat men ze op geen enkele kaart kan vinden. Doch in de ze dorpjes liggen tevens zes medische geheimen verborgen, geheimen, die zo kostbaar zijn, dat de ontdekking ervan wel eens de loop der geschiede nis zou kunnen veranderen. Want elk van deze dorpjes is een eiland van immuniteit voor wat betreft een spe ciale gevaarlijke ziekte, waarmede de medische wetenschap zioh reeds ja ren bezig houdt, zoals hartziekte, kan ker, malaria, mijnworm, tandbederf en 'krankzinnigheid. Rondom deze dorpjes, vlak naast hun poorten zelfs, heersen ziekte en dood. Typisch is, dat de bewoners van deze dorpen bij na allemaal een pover bestaan lei den en dat er van hygiëne niet veel te bespeuren is. Wanneer een vreem deling, die met de een of andere ziekte besmet is, hier zou komen, zou er volgens de medische wetenschap een epidemie van deze ziekte moeten uitbreken. Doch niets van dit alles gebeurt. De dorpelingen blijven ge zond... en de zieke vreemdeling wordt op een snelle en raadselachtige wijze weer beter. EFN RAADSEL Hoe komt dit? Welke geheime ge nezende krachten schuilen er in deze onaanzienlijke en volgens onze begrip pen smerige dorpen? Tijdens mijn bezoek aan een neder zetting in de provincie Loja in Ecua dor, tegen de Oostelijke helling van het Andes-gebergte, hoorde ik van een Brits ingenieur, die aan hoge bloeddruk en aan een ernstige hart ziekte leed. De medische behande ling had niet veel gebaat en spoedig schreven zijn doktoren hem af. Zij verklaarden, dat er geen genezing voor hem mogelijk was en hij nog slechts enkele jaren te leven had, in dien hij het uiterst kalm aandeed. In Loja was het leven goedkoop en de natuur prachtig. Hij besloot daarom hier de enkele jaren, die hij nog te leven had, te gaan doorbrengen. Ik ging hem opzoeken. Tot mijn verwondering vond ik hem in blaken de welstand. Zijn hart was in uitste kende conditie en zijn bloeddruk, die hoger was dan 200, toen hij voor de laatste maal een dokter consulteerde, bleek, volkomen normaal te zijn. Hij' verklaarde mij, dat zijn hart en zijn waren, doch zolang hij nauwelijks (Advertentie) had hij het dorp verlaten, of hij kreeg weer last van zijn oude kwaal. ,,Wat denkt TT hiervan!", vroeg hij mij. Wanneer dit een geval op zichzelf was, zou men nog kunnen denken, dat hier een grote dosis suggestie aan te pas kwam, zo iets als vrees voor de wereld bulten het dorp. Doch auto suggestie kan het niet zijn, want in dit dorp is hartziekte een volkomen onbekend iets en zo goed als alle lij ders hieraan, die van huiten liet dorp komen, worden hier binnen en kele maanden van hun kwaal verlost. liet vreemde hierbij is, dat Loja al les behalve een gezondheidsparadijs is, want malaria, dysenterie en typhus komen er vaak voor. Builen bet. dorp komen hart- en bloedziekten evenveel voor als in de Verenigde Staten, waar 10 millioen mensen hier aan lijden. GEEN MALARIA In 1943 werd ik belast met een spe ciale missie orn na te gaan wat er in een bepaald gebied, waar een hevige malaria-epidemie heerste, gedaan kon worden om deze ziekte tegen te gaan. Terwijl we door een moerassig gebied langs de oevers van de Ama zone-rivier onze weg zochten, werd het mij duidelijk, dat dit een ideale streek was voor malaria. Wij kwamen in een klein dorpje, Breves genaamd, waar van de 557 inwoners er 557 waren aangetast. Wij hielpen de ar me bevolking zoveel als wij konden en trokken verder. Honderdtwintig kilometer verder stroomopwaarts kwamen wij in het dorp Gurupa, dat ruim 2000 zielen telde. lïet was een arm en smerig plaatsje, dat op gelijke hoogte lag met het omringende moerasland. Toen ik vroeg hoeveel malaria-ge vallen hier waren gesignaleerd, ant woordde de bevolking mij hoogst ver wonderd: „Malaria? Wij geloven niet dat zich hier de laatste honderd jaar één geval heeft voorgedaan." Ik stelde een onderzoek in en vond inderdaad geen enkel malaria-geval. Dit is verbluffend, wanneer men be denkt, dat deze ziekte jaarlijks 3 mil lioen doden eist. Tijdens dezelfde missie kwam ik in twee Braziliaanse.dorpen, Peixe en Porto Nacional, waar ik voor bet zelfde wonder kwam te staan, liet eerste dorp was zo aangetast door malaria, dat de mensen er niet tot werken in staat waren, terwijl het an dere, dat er zo ver van verwijderd Odstella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid. zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd was. volkomen malaria-vrij bleek. ,,Zo is het altijd geweest", vertel den mij de inwoners, zodra iemand van ons in Peixe gaat werken, komt hij bibberend van de koorts thuis, doch nauwelijks in ons dorp terug, is hij weer beter. En hij steekt.ook nie mand aan". Deze immuniteit is niet erfelijk. Huwelijken tussen de twee dorpen zijn vrij algemeen. Ouders, zowel als hun kinderen, krijgen dan malaria of blijven ervan verschoond, al naarge lang zij in het ene of in het andere dorp wonen. De enige oorzaak, die ik heb kunnen ontdekken, kan in het water liggen. Het ene dorp drinkt uit de rivier, terwijl het dorp, dat vrij is van malaria, over bronnen beschikt, waarvan het water sterk mineraal- houdend is. Enkele jaren geleden werkte ik in de binnenlanden van Brazilië en hier hoorde ik van een inlandse arts, dat in zijn gebied nog nooit kanker was voorgekomen. Ik heb zelf 60.000 men sen onderzocht, doch bij niemand ook maar een spoor van kanker kunnen ontdekken. KRANKZINNIGHEID ONBEKEND In Centraal-Bolivia, in de districten Cochabainba en Chuquisaca, is gees tesziekte zo zeldzaam, dat de inwo ners eenvoudig geen woord hebben voor: krankzinnig. Toen ik hen de verschijnselen trachtte te beschrijven van schizophrenic en paranoia, begre pen zij niet waarover ik het had. De ze geestesziekten komen nochtans in het overige deel van Zuid-Amerika even veelvuldig voor als elders ter wereld. Ook hier heb ik naar een ver klaring gezocht, doch deze niet kun nen ontdekken. Het feit, dat de inwo ners sober leven en slechts zelden uit hun verborgen vallei weggaan, kan niet de oorzaak zijn, want zo zijn er ele gebieden, waar deze ziekten toch voorkomen. In C'allejon de Huaylas, een hon derd kilometer lange bergvallei in Peru, ontdekte ik nog zo'n eiland van immuniteit. Daar was de bevol king volkomen vrij van de vaak fa tale ziekte, die wij mijnworm noe men. Zelfs wanneer zij aan besmet ting waren bloot gesteld, krijgen zij toch niet de ziekte. Hun buren in. de omringende di stricten worden door deze ziekte ech ter veelvuldig geplaagd. Wat is het geheim hiervan? Ook hierop moet ik het antwoord schuldig blijven. Even min als ik een verklaring heb kunnen vinden voor het feit, dat in bepaalde districten in Brazilië zo goed als geen tandbederf voorkomt. Ik heb slechts feiten opgesomd, evenals andere medici dit hebben ge daan, die ook ergens in de binnen landen zulke eilanden van immuniteit oor een bepaalde ziekte hebben ont dekt. Wat de oorzaak is, werd nog steeds niet grondig bestudeerd. Dit is het wat we eerst moeten doen. Slagen wij erin de oorzaak te ont dekken, dan krijgen we misschien sterke wapens in handen om zes van de meest gevreesde ziekten, die ware plagen zijn voor de mensheid, met succes te bestrijden", zo besloot dr. Payne zijn belangrijk artikel, dat in grote opmaak in de Amerikaanse bladen is gepubliceerd. deze kaart geven wij een overzicht van de vermogens-verdeling, ge ffrond op de onderzoekingen van het C.B.S. over het jaar 1951. Hieruit blijkt, aat het hoogste vermogen gemiddeld per inwoner in Nederland voorkomt in de streek tussen Den Haag en Leiden, n.l. 5081.— per inwoner Kn«ÏÜ2Zl!n ,ï°°ff genoteerde streken Het Gooi en het Noord Hollands Kennemcrland. Provinciaal gezien ligt het hoogstgemiddelde vermogen kroningen, terwijl Limburg het laagst per inwoner genoteerd staat. Van de gemeenten staat Wassenaar bovenaan met een gemiddeld ver jagen van J 17.d80 per inwoner. De gemeente Borgharen in Limburg heeft het laagst gemiddelde n.l. 105.— per inwoner. Te Jeruzalem bestaat een dierentuin waar alle dieren, vogels, kruipdieren en vissen, waarvan sprake in de Bijbel, verzameld worden. Toelichtende opschriften werden voor de hokken van alle dieren aangebracht en vissen, waarvan sprake is in de Bij bel, verzameld worden. Tussen de „kostgangers" kan men de beroemde Syrische beren aantref fen. Slechts vier exemplaren schijnen nog in leven te zijn. Óver deze beer werd waarschijnlijk in de Bijbel ver haald, daar waar gezegd wordt dat Koning David een beer doodde. Talrijke andere dierentuinen schon ken rare specimen aan de Bijbelse Die rentuin van Jeruzalem. Laatst was het de Dierentuin van Wassenaar, die pauwen, eenden, ganzen en twee apen schonk. Ook verkrijgbaar in geschenkclozen van 50 stuks d f 2.25. Drie schilderijen van Vineent van Gogli en een van Paul Cézanne, die nog nooit in het ojtenbaar vertoond zijn, werden zopas voor liet publiek tentoongesteld. Dit is een gevolg van een nieuwe sehenking aan het Louvre door een van zijn grootste weldoeners in de afgelopen jaren. Meer dan een halve eemv hebben dpze schilderijen, die alleen enkele deskundigen bekend zijn, gehangen in een bescheiden particulier huis in een kleine stad nabij Parijs. Zij behoren toe aan de 81-jarige Paul Gachet, ie zoon van een Parijse zenuwarts, die een van de meest waardevolle collec ties van Franse impressionistische schilderkunst heeft verzampld met stilzitten en vriendelijk zijn tegen onbekende schilders. Hij deed dit in het kleine stadje Auvers sur Oise, dat door de Franse schilders een eeuw lang bemind en geschilderd werd. Zijn zoon woont er nog steeds en is naar Parijs gekomen voor de opening van de tentoonstelling. Dit is de derde schenking van Ga chet aan het museum. De zoon was een jongen van zeven tien jaar, toen Van Gogh, die een nieuwe vlaag van krankzinnigheid vreesde, zich een kogel in het hart schoot. De jonge Gachet zat de gehele nacht bij hem in Van Gogh's kleine kamer boven een café en de broer van Vincent, Theo, gaf hem een van de schilderijen van Vincent als aan- Advertentie) denken. Dit schilderij, een studie van rozen en anemonen in wit en rose, maakt deel uit van de nieuwe schen king: een van de doeken, die nog nooit in het openbaar vertoond of ge fotografeerd zijn. De twee anderen geven een beeld van de tuin van Gachet. Op een er van staat Marguerite Ga chet, die vijf jaar geleden gestorven is en op het andere wordt de tuin op wonderbaarlijke wijze getransformeerd tot een schitterend gekleurd, bijna half-tropisch landschap, zoals Van Gogh ze kort voordien had geschilderd in de Provence. Kunstminnaars vinden de nieuwe Cézanne minder waardevol dan de Van Gogh's, hoewel toch ook van grote waarde. Het doek, dat bij de voorbezichtiging de meeste aandacht trok. is een stilleven van 25 bij 38 centimeter. „Alleen maar twee groene appelen", zei een van de gasten van het Louvre, „en zij doen je hart in de keel kloppen." Ambtsaanvaarding Prof. Dr F. J. P.van Dooren Prof. dr. F. J. P. van Dooren heeft zijn ambt van hoogleraar in de be drijfspsychologie en sociale psycholo gie aan cle katholieke Economische Hogeschool te Tilburg aanvaard. Hij sprak een inaugurele rede uit over: „Kennen en beoordelen van de ar beidsprestaties." WEKELIJKSE UNDERBERG PRIJSVRAAG! Wat kan UNDERBERG hier Zendt een aardige tekst bij deze tekening Iedere week ontvangt de beste inzender 1 doos met 50 flacons UNDERBERG ter waarde van f. 35.- Inzenden voor a s. Zaterdag aan de Importeur TONY van HEESWIJK - ROERMOND ITïï no Ds «atlust cpwskhsr de kater veedrijver, na overvloedige msaliijden, bij regenachtige dagen, «en cpkikkertje, ais ja j© niet helemaal lekker voelt. Verkrijgbaar bij Uw diarikbandelear, D* winnaar wordt 14 dagen later in dit blad bekend gemaakt Prijswinnaar adv. 13/11: dhr. G. II. Mol, Deken v. Oppensingel 129, Venlo Wat indertijd aan het licht kwam omtrent het verraad van enkele hooggeplaatste Franse ambtenaren, die de communisten geheime stukken van de Defensieraad in handen speelden, blijkt nog maar een deel te zijn geweest van de hele afschuwelijke co- medie- Een parlementslid, de heer Benouville, heeft namelijk aan de minister van Landsverdediging enkele vragen gesteld en in dit verband onthullingen gedaan, waaruit blijkt, dat de communisten beter op cle hoogte waren van de regeringsplannen met betrek king tot de strijd in Indo-China dan het Franse opperbevel zelf. TERW IJL DE SOLDATEN SNEUVELDEN.... Gedurende de oorlog in Indochina werden al de officiële telegrammen die .uit Indochina kwamen of naar Indochina gingen, op bevel van Jean Moirs, secretaris-generaal van de De fensieraad naar een speciaal bureau gebracht, waar zij gecopieerd werden in 14 exemplaren, zelfs als er maar één belanghebbende was; tezelfdertijd had Jean Mons bevel gegeven dat, al hoewel er 14 copieën werden genomen er slechts 13 zouden worden ingeschrc ven in het register der briefwisseling, het veertiende exemplaar moest per bode gebracht worden naar de dienst van Jean Mons en werd daar toever trouwd aan de hoge ambtenaren La- brusse en Turpin, die nu in de gevan genis zitten voor overbrieving van de geheimen aan de communisten. Tezelfdertijd is het volgende aan het licht gekomen: al de geheime dos siers van de eerste minister werden toevertrouwd teneinde de nodige afschriften te laten maken niet aan een ambtenaar doch aan een particu lier, Alba, die woonde in hetzelfde huis ais de journalist Baranès (jour nalist aan het communistische blad „Liberation"). Baranès werd samen niet Labrusse en l urpin aangehouden en was de tussenpersoon tussen La brusse en Turpin .enerzijds, en de communisten anderzüds. Dit hoogst vertrouwelijke werk werd aan de communist Alio,a toever trouwd onder voorwendsel, dat hij net werk enkele francs, goedkoper deed dan men het kon gedaan krijgen bij de administratie felf. DROEVE KLUCHT. Iedereen zal moeten erkennen, dat een dergelijke administratieve klucni alles overtreft wat men zich voorstel len kan: terwijl de Franse soldaten sneuvelden in Indochina en Frankrijk een milliard Franse franc per dag uit gaf aan onkosten om de strijd vol te houden, werden de geheime dos siers betreffende de landsverdediging toevertrouwd aan een communist, om dat hij het copieerwerk enkele francs goedkoper deed, en werden afschrif ten van alle telegrammen tussen Frankrijk en Indochina in de handen gegeven van twee hoge communisti sche ambtenaren, die de inlichtingen onmiddellijk doorgaven aan de com munistische partij. Geen wonder dat generaal Navarre, die geruime tijd opperbevelhebber was van de Fianse troepen in Indochina, aan de militaire onderzoeksrechter verklaarde, dat de legerleiding der communistische op standelingen beter op de hoogte was van de bedoelingen en plannen der Franse regering dan de Franse opper bevelhebber in Indochina. AUSTRALIË Sinds 1947 zijn meer dan 65.000 Ne derlanders naar Australië geemigreerd Het is dus eon land, dat door per soonlijke relaties steeds dichterbij in onze aandacht is komen te liggen, hoe veel duizenden kilometers het ook ver wijdercl is. Hot is dan ook begrijpe lijk, dat de firma Douwe Egberts baar nieuwe album aan dit ver-nabije inte ressante land liet wijden. De Australi sche ambassade verleende haar mede werking bij bet vérstrekken van ge gevens. Piet Bakker werd ingescha keld voor. hot schrijven van de tekst. En F. ten Have koos de kleurenfoto's en zorgde voor de verdere uiterlijke verzorging. Zo kwam er een voornaam boekwerk tot stand, dat ons inlicht over de geschiedenis en bestuur, over middelen van bestaan, onderwijs, ont spanning, flora en fauna van dit laatst ontdekte werelddeel. En dan is er natuurlijk ook veel sprake van emi gratie en kansen op een nieuw be slaan. Van de Brunssumer Paul Ver meer worden do ervaringen als emi grant uitvoeriger verhaald als voor beeld van wat er mogelijk is voor energieke mensen. Heel mooi zijn de foto's voor dit album welke men kan verzamelen en inplakken. Een voor naam boekwerk, waarin het reclame karakter geheel op de achtergrond staat. ALS DE BERGEN LOKKEN Ir. W. Sturm heeft een instructief boekje geschreven voor al degenen, die zich getrokken voelen tot het ma ken van tochten in het hooggebergte Hij begint met belangstelling te wek ken voor het ontstaan van de Alpen, geeft dan duidelijk aan, welke licha melijke gesteldheid vereist is voor het bergtoerisme lang niet iedereen is er voor geschikt behandelt de moeilijkheden, welke zich kunnen voordoen, tot in de finesses, geeft aan wijzingen voor het opstellen van plan nen, voor kaartkunde en kaartlezen, Hij vertelt over de speciale Al pen flor en fauna. Eerste hulp hij ongevallen en ziekteverschijnselen komen aan de orde en tenslotte vertelt de schrijver over onderkomens in de Alpen en ver schillende Alpenverenigingen. Het is een zéér. leerzaam boekje voor de aspi rant-bergbeklimmers van grote waar de. Er zijn ook fraaie foto's in opgeno men. (Uitgave Van Ilolkema en Wa- r< ndorf, Amsterdam). DE NAVOLGING VAN CHRISTUS Men disputeert de laatste weken over het nieuwe werk van later Naaykens, een tweede Navolging, en de critici bedoelen daarmee een ze kere diskwalificatie, een tekort, als zou de moderne mens niet meer vol ledig gebaat zijn bij de geestelijke op gang, zoals Thomas a Kcmpis die be schrijft en die zijn Navolging maakte tot het boek, dat naast de Bijbel het meest gelezen boek der christenheid werd. De mens van vandaag zou een ander ideaal vragen, een andere visie op het Evangelie en de beleving ervan dan de mens uit de tijden der Navol- ging. Wij mengtm ons niet in de discussie, maar geven toch onomwonden als on ze mening dat de Imitatio Christi van Thomas a Kempis het vandaag nog uitstekend „doet" en voor allen, die met hun geestelijk leven ernst maken een rijkdom aan gedachten en gebe den bevat en uiterst waardevolle richt lijnen voor hun geestelijke vooruit gang. Wij juichen een in de Prisma-reeks van Het Spectrum verschenen nieuwe vertaling door dr P.A.H.J. Merkx dan ook zonder meer toe en wij verwach ten een grote verspreiding ervan, want zij verdient het. De vertaling is in strofische vorm, een prestatie, die men pas ten volle waardeert wanneer men de Latijnse tekst er naast legt. Om zo iets te kun nen, moet men de Nederlandse taal volkomen beheersen en dichterlijke aanleg bezitten. Dr. Merkx voldoet aan beide voorwaarden. Zijn vertaling be antwoordt èn getrouw aan het origi neel en levert toch een vrije en on gedwongen weergave. Het is een pro za, dat zingt en de betoning der woor den loopt gelijk met de gang der ge dachten. Nooit stoot men op een man ke zinswending, overal is de stijl vloei end en zuiver. Wie deze Navolging leest, vergeet met een vertaling te doen te hebben. Een niet geringe lof. J.H. KLEIN, KLEIN KLEUTERTJE Met Sinterklaas voor de deur komt de uitgeverij Helmond het presentjes- zoekend publiek verrassen met de twee eerste deeltjes van de Grabbel tonserie. Daarvan is „Klein, klein kleutertje", verreweg het aardigst Een ware schat van verhaaltjes, oude rijmpjes en charmante versjes staan daarin bijeen. Men vindt er zelfs al lerlei spelletjes voor de kleuters in en we kunnen de samenstellers Tom Bouws en Leni Verstegen met de tweede druk van hun verzameling slechts feliciteren. Van geheel ander genre is „Maartje, de koe", opnieuw getekend en verteld door Piet Broos. Hij neemt de jeug dige lezertjes mee naar de boerderij. Dat is dank zij kundige tekenstift en vlotte verteltrant een opwindende, leerzame en prettige reis. (Advertentie) sanforised mijjj dubbele manchetten IJWjXU gevoerd front r||| J onkreukbare Aeroline prijs F 15.90 Verkrijgbaar bij: HERENMODES J. VAN BAAL B. PrinscnsinRel 63 Tel. 3119 Roosendaal 3e en 4e klassers K.N.V.B. Haarsteeg Nevelo 8 8 4 3 1 3 3 2 9 9 19—18 23—24 3E klasse b Ons Vios 8 3 3 2 9 19—22 Taxandria 10 8 0 2 16 25—10 Oisterwijk 10 2 3 5 7 15—27 Uno Animo 9 7 0 2 14 30—11 Wit Zwart 10 2 2 6 6 19—34 Ileusdcn 10 2 8 0 12 22—18 svg 8 1 2 5 4 14—26 WSC 8 5 1 2 11 17—15 Nieuwkuik 8 1 0 7 2 13—26 IiKC 9 4 2 3 10 20—16 Zwaluw 10 4 2 4 10 19—18 4e klasse e. RKDVC 10 4 2 4 10 17—19 T.A.C. 10 8 0 2 18 22—7 Gudok 10 3 1 (i 7 13—27 Gilze 9 7 1 1 15 30—13 Ilieronymus 8 2 2 4 6 13—15 Veerse Boys 9 7 1 1 15 30—14 EKTVV 10 2 2 6 6 30—31 Groen Wit 9 5 0 4 10 21—18 Concordia 8 2 1 5 5 13—24 S.C.O. 10 4 2 4 10 20—21 St. Mich.-Gcstel 10 1 3 6 5 14—29 Were Di 9 4 1 4 9 17—18 3e klasse c P.C.P. 8 3 1 4 7 18—20 VOAB 11 8 2 1 18 31—16 T.V.C. 10 2 3 5 7 23—32 Dongen 10 6 3 1 15 34—14 Zigo 9 3 0 6 6 20—30 Baardwijk 9 6 1 2 13 20—13 Boeimeer 8 2 1 5 5 13—21 BSC 10 6 0 4 12 35—22 Madese Boys 9 2 1 6 5 16—20 WVO 10 5 2 3 12 17—12 Breda 8 1 1 6 3 10—24 Hero 8 4 1 3 9 13—14 DHV 7 2 2 3 6 8—12 4e klasse i RWB 9 3 0 6 6 21—24 SC Gastel 8 7 1 0 15 29—11 ODIO 7 2 1 4 5 13—21 Schutters 9 7 0 2 14 33—12 VES 8 2 0 4 10—18 Zundert 10 6 1 3 13 27—18 Virtus 8 2 0 4 15—28 Burgh 8 5 0 3 10 19—16 Zierikzee 7 0 0 7 0 5—28 Steenbergen' Halsteren 8 7 4 4 1 0 3 3 9 8 21—18 16—14 3e klasse d rkvvu 9 4 0 5 8 20—14 Axel 9 7 1 1 15 23— 7 NSV 9 4 0 5 8 24—36 Hulst 10 6 2 2 14 32—18 Grenswachters 8 3 0 s 6 23—27 11K FC 9 5 3 1 13 19—13 Kaaise Boys 9 3 0 6 6 22—26 RCS 8 4 2 2 10 23—16 RSV 9 2 1 5 18—20 Zeclandia 9 4 2 3 10 17—17 HSC 8 0 0 8 0 12—52 Nw.-Borgvliet 9 5 0 4 10 16—21 Terncuzcn 8 3 2 3 8 24—18 4e klasse g Meto 8 2 3 3 7 12—14 Aardenburg 9 7 1 1 15 37—17 Hpntenisse 9 3 0 6 19—24 Steen 8 7 0 1 14 31— 6 De Zeeuwen 9 1 3 5 5 20—30 Clinge 9 6 1 2 13 29—14 Corn Boys 7 1 1 5 3 16—23 Luctor 10 5 1 4 11 26—17 Biervliet 9 1 1 7 3 21—41 Breskens Hoofdplaat 8 8 3 3 2 2 3 3 8 8 19—16 20—18 ie klasse d Yerseke 8 3 2 3 8 18—19 GSWB 11 9 1 1 19 32—10 Oostburg 9 3 1 5 7 23—36 Zaltbommel 9 5 2 2 12 28—17 Sluiskil 8 2 2 4 6 16—27 OJC 8 5 0 3 10 29—12 Koewacht 9 1 4 4 6 14—27 Vlijm. Boys 9 4 2 3 10 22—18 E.M.M. 7 1 1 5 3 8—29 RKJVV 9 4 2 3 10 19—18 Ria 9 1 1 7 3 13—23

de Stem | 1954 | | pagina 9