Daar BEVA SKETCH Wij droomden over wintersport Werkgeversverenigingen zijn niet populair bij de landarbeiders Nieuw „Stalinon'-drama in Frankrijk? Sprookjesachtig vergezicht op Saas-Fee Wees toch veeleisend! 7£&- Jam DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 Standpunten Gloednieuwe organisaties brengen veel problemen Oplossing MONOPOLIE MONTGOMERY CRITISEERT GEALLIEER DE LUCHTMACHT STIJLVOLLE FEESTEN IN AUGSBURG NIEUW GRAF VOOR ALBERTUS MAGNUS PROF. DR J. VAN DER VEEN Pasgeboren babies overleden Bruin worden als chocolade al ski-end in het Grindelwald 148 214 281 506 566 578 785 825 855 244 274 290 630 676 711 855 856 860 969 972 994 315 381 385 699 706 709 937 979 22000 merkt hebben dan hun doel be reikt? ,.Er zal verder moeten worden ge praat over deze kwesties, en de hele serie andere kwesties, waarover wij het niet hebben gehad. Er zullen stand punten moeten worden bepaald. Aan beide kanten. (Want er zijn nu twee kanten)." Dat is een hard slot. Het boekje met schaakproblemen ligt nog steeds op het bureau. Het is toe. Gelukkig. Wij kunnen niet scha ken. Onderhoud met vakbondbestuurder MACHIELSE (Van onze redacteur) Tja. Over de werkgeversverenigingen, zoals die onder an dere werken in Zevenbergen en Rilland-Bath. Over organiseren de boeren, die de arbeidsvoorziening op hun bedrijven in eigen hand willen nemen. En over de vloed van ongedachte problemen, die deze plannen het land in stuwen. De heer L. Machielse, vakbondbestuurder van de Katho lieke Landarbeidersbond, zit tegen het licht van het venster. Zijn forse gestalte is het overwegende beeld in dat beweeglijke, drie dimensionale scherm. Langs het raam rolt het doordeweekse le ven voorbij, telkens enkele seconden gevangen tussen de spon ningen: een passerende man met een pet op, een nors jongetje met een hoepel, een melkboer, die luid, maar zonder bezieling over het weer praat. De zon laat zich nog steeds niet kennen en strooit stralen als een blanke zwarte piet. Op het bureau van de Bredase kamer ligt een boek met schaakproblemen. Dat is een treffend symbool. Want in liet gesprek duiken tegen de achtergrond van het leven moei lijker problemen op dan de samensteller van het schaakboekje bij elkaar gezocht kon krijgen. Zij worden duidelijk, zwart-wit getekend door de vakbondbestuurder, die de verhoudingen kent en de werkgevers verenigingen (waarvoor het gesprek is ingezet) van zijn kant ziet. Van de kant van de landarbeiders, die betrokken „partij" zijn in deze nieuwe organisaties. taalt van de landarbeiders, die bij hen werken. Weg met de papieren warwinkel. Weg met het gecompliceer de gereken. Vóór. „Maar dat kan natuurlijk altijd,' meent de heer Machielse. „Er is geen werkgeversvereniging nodig voor zo'n gezamenlijke administrateur alleen. Kan het niet zo? Zo, dat de taak van de werkvoorziening wordt verricht in de snit van vroeger? In de Biesbosch een der moeilijkste gebieden, wat de arbeidsverdeling betreft speelde het een sociale commissie klaar. Boeren èn landarbeiders hadden daarin zit ting en ze hebben het in vergelijking met andere gebieden uitstekend ge daan. Weet je wat je dan krijgt? Dat de verhouding tussen boer en arbei der niet wordt gestoord en dat de be langrijke vraagstukken rond de ar beidsvoorziening worden opgelost door partijen, die er beide stevig mee heb ben te maken." De Katholieke Landarbeidersbond heeft in die richting voorstellen ge- Advert en vieï daan. De werkgeversverenigingen heb ben geweigerd. De boeren hebben met hun nieuwe organisaties één groot doel: Het erger wordende arbeidstekort te ondervan gen. Dat is een mooi ding. Ongemaai- de, golvende, korenvelden inspireren alleen goed doorvoede dichters en aardappelen, die bij gebrek aan werk krachten in de grond moeten blijven, verrotten. Dat moet anders. „De geschiedenis van het ontstaan van tekorten aan werkkrachten is altijd precies hetzelfde geweest". De heer Machielse rookt een sigaar van achttien centen. De rook krin gelt traag in de lucht. Hij peinst en het verleden wordt levend: „Mijn vader u)as landarbeider. Hij werkte soms 24 uur per dag en kreeg op het einde van de week drie gulden. „Bedankt", zei hij dan. Maar het was te weinig. Vader had één wens: „Wanneer het enigszins kan, wor den mijn kinderen geen landarbei der." Zij WERDEN het niet". Veronderstel, dat op deze huidige dag ongetelde vaders geprikkeld door hun onmacht in de werkgevers verenigingen en geprikkeld door een heleboel andere beroerde dingen in hun vak precies hetzelfde wensen. Hoe veel groter is dan het tekort aan werkers in de volgende generatie? En hebben de werkgeversverenigingen die niet populair zijn, zoals wij ge- „Gij moet weten" zegt de heer Ma chielse, „dat de activiteit van die werkgeversverenigingen zich bepaalt tot arbeidsvoorziening tijdens de oogst wanneer alles ineens moet gebeuren en waarbij het grote tekort aan land arbeiders het meest voelbaar is. De samenwerkende boeren trekken dan gezamenlijk werkkrachten aan, die ze op hun bedrijven inzetten. En die ze, ook alweer gezamenlijk, ontslaan, wan neer de taak is volbracht. Die activi teit is niet nieuw. Het Bureau Oogst- voorziening, een dienst van het De partement van Landbouw, verzorgde tot dusver de verdeling van arbeids krachten in de oogsttijden. In het raam van de nieuwe werkpolitiek gaat dat Bureau echter binnenkort verdwijnen. Er komt een andere in stantie voor in de plaats, maar de boe ren van verschillende plaatsen wilden tevoren de belangen veilig stellen en gingen zelf aan arbeidsvoorziening denken. Daarmee duikt het eerste probleem op. Dit: In het B.O. waren zowel werk gevers als werknemers opgenomen. Beide partijen hadden zeggenschap. Bovendien werkte het bureau contro lerend en werden slechts bij grote noodzaak mensen beschikbaar gesteld. Maar bij de werkgeversverenigingen dreigt dat anders te worden. Daar bepalen koele zakenmensen de bruik baarheid van bet arsenaal werkkrach ten. Zij zetten mensen in, wanneer zij de oogst denken binnen te halen. Zij passen de {inderdaad schaarse) land arbeiders in het raam van hun be langen en het blijft een grote vraag of er dan op bepaalde ogenblikken niet iets mis gaat lopen. „Duidelijk gezegd herinnert me dat aan het krooi-systeem, dat jaren ge leden welig tierde" zegt Machielse. „Er waren toen krooi-bazen (café-hou ders en winkeliers), die landarbeiders alleen in hun werkgroepen opnamen, wanneer het klanten waren. Buiten die krooien kwam men niet aan het werk. Men bond zich dus aan de gewiekste zakenmensen. Men bond zich radicaal en zonder verzet. De macht was aan één kant. Er was een monopolie, om het met een mooi woord te zeggen." Dat zijn harde woorden. Ze zijn mis schien niet zo bedoeld. Het is bijna onwaarschijnlijk, dat de boeren met hun werkgeversverenigingen ook het gehate monopolie willen verwerven. Maar het kan. Op een gegeven mo ment kan zo'n werkgeversvereniging zeggen: „Je doet dit of dat, want an ders kom je erbij ons niet aan te pas." En dan hebben de landarbeiders zich te laten binden. Radicaal en zonder verzet. De Katholieke Landarbeiders bond heeft onmiddellijk zijn standpunt bepaald. Men stelde, dat de arbeidsvoorziening niet een taak was voor de boer al leen, maar een gezamenlijke taak van boer en arbeider. Dat noemt men niet een los principe, dat zo maar is komen aanwaaien in het hoofd van een wantrou wend vakbondbestuurder. Er is nog iets anders. Tot dusver was er een bedrijfsrecht- spraak. Wanneer er conflicten opdoken was er onmiddellijk het zwart van de vakbekwame m'annen in toga, die men niets behoefde te vertellen van wat er in de landbouw gaande was en die het recht hanteerden met een ver trouwenwekkende degelijkheid. Er was één voorwaarde: De betrokkenen moesten partijen van „contract" zijn, ze moesten georganiseerd zijn. Ge boekt, zogezegd. De werkgeversvereni gingen (waarbij de landarbeiders in dienst zijn) zijn geen „partij van con tract." De conflicten moeten dus in de toekomst meteen voor het kantonge recht worden gebracht. Uit de sfeer. Allicht. Allicht zijn er goede dingen in de werkgeversverenigingen. Neem de administratie, die gezamenlijk ge voerd kan worden. Een boer is geen boekhouder. Hij heeft er heel wat voor over, wanneer dat anders geregeld kan worden. De tot dusver opgerichte verenigingen hebben alle een admini strateur in dienst, die de lonen uitbe- zit 'm de kneep Veldmaarschalk Montgomery, plaats- vervangend opperbevelhebber in Eu ropa, heeft in een toespraak te Los Angeles verklaard, dat de huidige or ganisatie van de luchtmacht in het Westen, een groep landen, die be weert kennis van oorlogszaken te hebben, onwaardig is. „Als wij de oor log in de lucht verliezen, verliezen wij de gehele oorlog en wij verliezen hem snel". Binnenkort zou het zo ge steld zijn, dat vliegtuigen de controle op het land zowel als op de zee zou den hebben en daarom diende een „flexibel, verenigd luchtcommando" ingesteld te worden. Sinterklaas op de bon - J De traditionele intocht van Sinterklaas te Rucphen heeft een i i weinig alledaags gevolg gehad. De J harmonie, die zoals steeds mede- J werking verleende, loodste de goede Sint een straat in zonder i i acht te slaan op het verbodsbord, Je politie, die juist op dit punt uiterst actief werkzaam was, deelde na de optocht prompt een proces-verbaal uit aan het be- stuur van N.E.O. Zij trof daar mee Sinterklaas zelf. Op het programma van de feeste lijkheden, welke in 1955 te Augsburg zullen worden gehouden, o.m. om het sluiten van de Godsdienstvrede van 1555 te herdenken, zal ook een ten toonstelling „Augsburgse Renaissan ce" staan. Men zal hier vooral wer ken vinden uit de jaren 15001560, waaronder meesterwerken van schil derkunst, beeldhouwkunst en toege paste kunst, Aan de hand van te keningen en documenten zal de be zoeker zich een beeld kunnen vormen van het culturele leven in het midden van de XVIde eeuw. Landbouwers! Dit stoere pak maakt Beva voor U uit Schuttersveld-manchester, speciaal voor Beva gemaakt. Oersterk, mooi, soepelen practisch niet te slijten. Alle naden van Beva-kleding extra versterkt. Dit kloeke pak, waarin U ook buiten het werk om gezien moogt worden, zit gemakkelijk en royaal. VAKKLEDING VOOR ALLE BEROEPEN (Advertentie) Geef een smaakvol geschenk. Geef APART VAN SMAAK 50 stuks in feestverpakking tegen de normale prijs van f 2.- 20 STUKS SO CIS - 10 STUKS «O CTS 20 STUKS COKK-TIPPID 80 CTJ Geruime tijd geleden zijn in de St. Andreaskirche te Keulen de funda menten van een tot nu toe onbekende crypte uit de Xe eeuw gevonden. De crypte, welke vermoedelijk in 970 ge bouwd werd en in 1420 werd ver woest en onder puin werd bedolven, is thans geheel gerestaureerd. Een al taar en muurschilderingen uit de XlVe eeuw zijn behouden gebleven. In een prachtige sarcophaag uit de lilde eeuw zal het gebeente van Albertus Magnus worden geborgen. Het bestuur der Sint Radboudstich- ting te Nijmegen heeft benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde dr. J. van der Veen te Tilburg, voor het geven van onder wijs in de gezondheidsleer, met inbe grip van de bacteriologie en de viro logie. Heeft er in Frankrijk een nieuw Stalinon-drama plaats gehad? Deze vraag wordt gesteld naar aanleiding van de berichten uit de stad Niort, waar twee pasgeboren babies zijn overleden en negen andere met moeite in het leven konden worden gehouden nadat hun moeders kort voor de be valling een bepaald geneesmiddel had den ingenomen. Het is nog niet zeker, dat dit ge neesmiddel de oorzaak van het tragi sche gebeuren is, maar het labora torium. dat het product vervaardigt, heeft het dadelijk uit de handel ge nomen en alle betrokkenen gewaar schuwd, Het Franse departement van Volksgezondheid heeft een grondig onderzoek bevolen. Een bekende arts uit de stad Niort heeft de overheid op de hoogte ge- Advert en tiel bracht van zijn verdenkingen, nadat hij „tweemaal een product had ge bruikt, dat bestemd is om de geboortè te vergemakkelijken, maar ook de beide malen ernstige gevolgen consta teerde." In de twee gevallen stierf de baby bijna in de armen van de arts en een der babies moest met een injectie worden bijgebracht, terwijl bij de an dere babies de kunstmatige ademha ling moest worden toegepast. Het blijkt, dat de afgelopen zes maanden 34 vrouwen, kort voor de bevalling het bedoelde middel hebben gebruikt. Van de 34 babies verkeerden er elf in een lethargische toestand. Op het laboratorium, waar het mid del wordt vervaardigd, verklaarde men, dat het onderzoek nog niet heeft aan het licht gebracht, dat het genees middel inderdaad het tragische gebeu ren heeft veroorzaakt. Men zegt daar dat bet reeds bij 50.000 bevallingen werd gebruikt, zonder dat er ernstige gevolgen werden geconstateerd. BEVA WERKKLEDING verkrijgbaar bij: Fa. WILLEMSEN Noordstraat 39 Axel Tel. 648 VISSER KOOLE N.V. Axel Tel. 663 SPECIAALZAAK BEVA L. Vorststraat 64—66 Goes V. A. HOPMANS, Kledingmagazijn, L. Kerkstraat 18, Tel. 2277, Goes R. MALCONTENT Bonte Hondstraat 6 Hulst A. DEES Axelsestraat Zaamslag DEES Bosstraat 34 Bergen op Zoom P. FRANSE Dorpsstraat B 3 Kwadendamme. Misschien gelooft U mij niet, maar ik behoor tot de ouder wetse lieden, die naar het raam hollen, als iemand thuis of op kantoor plotseling uitroept: „Kijk eens naar buitenhet sneeuwt." Dan sta ik geestdriftig aan het venster en kan net zo blij naar buiten staren als de schooljongens aan de overzijde van de straat. En als ik dan buiten kom en door de vrolijk dwar relende vlokken loop, die helaas spoedig genoeg door het ver keer tot een vuile brei worden gemalen, dan komt er iets als een feeststemming over mij. Het is niet alleen de feeststemming die mij overvalt, maar tegelijkertijd komt ook over mij de reiskoorts. iedereen, die uit eigen ondervinding de veelzijdige genoegens van zo'n Zwitserse bergwinter kent. Zonnebaden op de Stoos-Alpen Ik wandel wel in dit vlakke land met zijn modderige trottoirs en stra ten. maar mijn gedachten hebben mij bij het vallen van de eerste vlok als bij toverslag naar hogere regionen verplaatst, honderden kilo meters hier vandaan, in het rijk van de Zwitserse Alpen. Naar het ge bied, waar de ongerepte sneeuw op het glooiende landschap alles geeft, wat zij maar aan vreugde en beko ring te geven heeft en waar zij niet als verkeersobstakel, maar als het tegendeel daarvan beschouwd wordt. Daar luidt zij, dankbaar verwel komd door jong en oud.het langver beide glinsterend witte jaargetij in, tot vreugde niet alleen van de win tersportmensen, maar ook van die genen, die niets anders verlangen dan zon, zuivere lucht, de steeds weer boeiende aanblik van het win terse berglandschap en gezondheid: tot vreugde ook van de hoteliers, die weer een beetje bijgekomen van de zomerdrukte vol verwach ting oude en nieuwe gasten begroe ten.. In deze feeststemming komt wel Ik heb het gevraagd, niet aan het gilde van de „verstokte" skiërs, die 's zomers op het Jungfraujoch en, zodra in de herfst het weer omslaat, op Claridenfirn of Pizol de lange latten onderbinden, maar aan het ..gewone" skivolkje, aan al diege nen, die op de laatste prachtige herfstzondag nog zonder de houten onderdanen door de bonte bossen wandelen om afscheid te nemen van het gouden loof en de groene wei den. Vanavond zitten zij waarschijn lijk gebogen over de een of andere beschrijving van een skigymnastiek- methode, die dan morgen vroeg, voor he' nog goed en wel licht is, geprobeerd moet worden. Dat is die heerlijke voorpret, die tegelijkertijd een voorbereiding tot de daad wil zijn. De spieren worden weer soepel gemaakt, de ski's wor den..,. En op dit ogenblik valt mijn oog op ski's.... ik ben weer in mijn eigen land terug van de denkbeeldi-n ge reis en vind mijzelf voor de eta lage van een sportzaak. Die hebben dus ook gemerkt, dat het tijdperk van de witte sport aangebroken is. Daar liggen zij, die aangename-her- inneringen - wekkende bijbehorende voorwerpen: skibinding en-stokken, sneeuwbril en de hele vrolijk ge kleurde uitrusting. En daar op de achtergrond een foto: een drietal skiërs in suizende vaart de witte vlakte doorklievendIk zegen nu mijn zomers besluit, een deel van mijn vacantie voor de winter op te sparen. Thuis gekomen wordt het nog er ger... Daar liggen niet alleen de nieuwste ski-club-mededelingcn op mijn schrijftafel maar tevens niet minder dan drie splinternieuwe sportcatalogi. En dan zou een nor maal mens sterk zijn en de verlei ding weerstaan?! Ik begin er met een diep en innig welbehagen in te bladeren. Schaat sen... interesseren mij op het ogen blik niet, hoogstens als St. Nicolaas- cadeautje voor mijn dochtertje. NEE. DAN HIER! Ski's. Eigenlijk hoef ik aan deze ru briek ook niet veel tijd te besteden, want ik ben de gelukkige bezitter ran zeer goede Hickory's. Of ze met de hand. dan wel machinaal ge gleufd zijn weet ik niet. Kijk. daar staan ze. rechts in de hoek mijn vrouw beweert weliswaar, dat ze op zolder thuishoren, maar ik vind, dat ze juist nu het schoonste en vooral waardigste ornament van de kamer vormen. Overigens... men zou ze vlug even kunnen keuren: Spanning, vering, glijvlak. De spanning is goed en de vering prachtig. Met oprechte ge voelens van dankbaarheid jegens dit prachtige, onverwoestbare houtstrijk ik 'n paar maal liefkozend over het loopvlak. En tegelijkertijd kan ik vaststellen, dat mijn lange bruine latten hard en glanzend zijn, zo glanzend in het licht van de lamp, dat 't haast lijkt of ze van voorpret in het eerste witte avontuur stille tjes voor zich heenlachen. Heus, ik ben bovenmate tevreden, ook over het feit, dat de ski-wetenschap met zijn verschillende faculteiten in de loop der jaren zoveel eenvoudiger is geworden. Het vroeger buitenge woon ingewikkelde probleem van staalkanten, wassoorten, bindingen enz. waarover in sporthotels en ski hutten eindeloos geboomd werd, be staat vrijwel niet meer. Knielend voor mijn la, op zoek naar ski-ingre diënten vind ik nog een oud. vies potje: een mengsel van vistraan en bijenwas, jaren geleden zelf gebrou wen, nadat ik tureluurs gewor den door tientallen van aanbiedin gen van diverse firma's en evenzo- vele raadgevingen van ski-vakmen sen hiervoor het recept van een goede wintersportcoiiega ontvangen had. Met al deze wassoorten is het zo gegaan als met de talrijke ski bindingen, het allerbeste handhaaf de zich en werd vervolmaakt, het andere raakte uit de mode en uit eindelijk werd de keuze beperkt tot 2 a 3 soorten. Van de verschillende ski-kant-systemen bleef er slechts een enkele over. Zo werd alles een voudiger en baarde steeds minder zorgen. ZO BRUIN ALS CHOCOLADE Daar zjjn ook nog de klimvellen, ja, die moeten mee, ondanks alle skiliften, zweefbanen en dergelijke transportmiddelen, waarmede we vandaag de dag verwend norden. En de zonnebril.... een hoogst noodzakelijk onderdeel der uitrus ting. Het menselijk oog is onbe schut tegen de intensieve, door de sneeuwkristallen teruggekaatste zon nestralen in 't hooggebergte weer loos en wordt sneeuwblind. Ja. die winterzon in de bergen! Vier maal krachtiger dan in de lage gebieden schijnt zij hier en tovert in enkele dagen een tintje op Uw gelaat, zo bruin als chocolade.... En als zij on dergaat? Zal ik U vertellen van de lange, gezellige winteravonden in het berghotel onder vrolijke bruinge brande mensen, die ook nu nog maar thans op de dansvloer hun been- en andere spieren soepel hou den om morgen weer startklaar voor de wintersport te zijn? Nee. ook dit hoort tot de dingen, die moeilijk te beschrijven zijn en zo wil ik ma ai- liever hopen, dat U spoedig zelf dr gelegenheid zult hebben ook dit ge not persoonlijk te beleven.

de Stem | 1954 | | pagina 7