Gematigder resolutie ingediend Redelijke garantieprijs voor de melk gevraagd Churchill met eerbewijzen overladen India en zeven andere landen willen slechts „de hoop uitspreken...." Vreemd geluid aan bakboord bij de start Britse koopvaarder ten Zuiden van Ierland gezonken Joh. Strijdom aangewezen als opvolger van Malan Stemming Nieuw-Guineaplotseling uitgesteld Von Ralluseck: Geen overleg mogelijk Zelfs de oppositie in jcuiuet.... „Er is nog nooit zoiets in de Britse geschiedenis gebeurd" r Geen keizerskroon DAGBLAD VOOR ZEELAND Bedriegelijke indruk Storm zocht opnieuw zijn prooi Meer dan twintig slachtoffers De slachtoffers van de „Carpo"' H. VADER NIET ERNSTIG ZIEK Nasleep van kermisrel Raamsdonksveer Bazar" ging in vlammen op Tweede Kamer over „Landbouw" Hoger vetgehalte een luxe? Nieuwe premier van Zuid-Afrika Jurist, veeboer en strijdbaar politicus ..De laatste der redenaars Museum.... Elke man r ',!véiSt2, prefereert een TOOTAL das... 94e JAAARGANG No. 21695 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11 - Tel.: Eedactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. m. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderlana WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezdnden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden. Gt )KS, Westsingei 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teletoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel 2601 UUSTBURG, Nieuwstiaat 41, Tel. no. 3 Commodore Viruly: „Triton" daalde steil en snel Op de tweede dag van het onderzoek naar de ramp met het KLM-toestel „Triton" heeft commodore Viruly, die gezag voerder was op de verongelukte machine, een nauwkeurig re laas gegeven van zijn ervarin gen tussen de start van 't vlieg tuig en het moment waarop het op een modderbank in de ri vier de Shannon aan de grond kwam- Hij vertelde, onmiddellijk bij het optrekken een geluid aan bakboord te hebben gehoord, alsof een der mo toren vreemd begon te doen. Even had hem dit een gevoel gegeven dat er gevaar dreigde. Het toestel echter ge droeg zich normaal. De start was iet wat „vlak", maar bij een snelheid van 140 knopen steeg de machine vrij snel. Toen de snelheid tot 160 knopen was opgevoerd, aldus Viruly, kreeg ik de indruk dat er iets absoluut ver keerd was met de machine. We maak ten een steile, plotselinge daling, dui zend voet per minuut volgens de over het algemeen nog traag reage rende daalsnelheidsmeter. Ook de naald van de hoogtemeter sloeg door de honderd voet terug en op hetzelf de moment raakten we het water. Meteen was er een hevige zwaai. Ik voelde hem naar rechts, maar som mige anderen naar links. Even was ik geheel versuft. Toen ik tot hande len in staat was, waren de reddings werkzaamheden al begonnen. De heer Probert, Iers luchtvaart- deskundige, vertelde ter zitting, dat aan de instrumenten geen tekortko mingen waren geconstateerd. Vandaag wordt de zitting weer voortg^et. IN SOMMIGE delen van de Verenig de Staten hebben zware sneeuwstor men gewoed. In Colorado, waar 35 cm ONVERWACHT heeft Dinsdagavond de poli tieke commissie van de Verenigde Naties de stemming over de door Indonesië ingediende resoluties ten aanzien van Nieuw-Guinea uitge- die in grote lijnen overeenstemt met de Indone sische resolutie, maar in haar voorstellen aan de V. N. veel gematigder is. Volgens deze reso lutie namelijk zou de Algemene Vergadering steld. Even voordat er gestemd zou worden, worden verzocht, „de hoop uit te spreken", dat werd de vergadering op verzoek van de gede legeerde van India, Krishna Menon, een uur ge schorst. Na de hervatting dienden India, Argen tinië, Costa Rica, Cuba, Equador, El Salvador, Syrië en Zuid-Slavië een nieuwe resolutie in, De Nederlandse vertegenwoordiger, Von Ballnseck, had in de bijeen komst van Maandagavond Iaat reeds onomwonden te kennen gegeven, dat Nederland niet meer tot onderhandelingen bereid is. Uit de ver klaringen gedurende het debat, zei hij, is duidelijk gebleken, dat de me ningsverschillen tussen Indonesië en Nederland op het punt van Nieuw- Guinea onverzoenlijk zijn en dat geen compromis mogelijk is. De Indonesische ontwerpresolutie ontwijkt volgende de Nederlandse af gevaardigde de kwestie waar het om gaat en tracht een indruk van mati ging te scheppen. Dit is echter een „absoluut bedriegelijke indruk" om dat de verklaring er geen twijfel aan laten bestaan, dat het uiteindelijke doel van de te hervatten onderhan delingen is de overdracht van de sou- vereiniteit over Westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië, zonder raad pleging van de bevolking van dat ge bied. De heer von Ballusek noemde de argumenten, dat de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea onder het Nederlandse bewind nog maar weinig ontwikkeld was „niet helemaal eer lijk". De ontwikkeling van een primi tieve bevolking, levend in het ontoe gankelijke gebied van Westelijk Nw.- Guinea, kon immers niet anders dan langzaam gaan. CONTRAST. Indonesië en Nederland naar een oplossing zul len zoeken in overeenstemming met het hand- vest der V. N. In de volgende vergadering der Assemblee zou over de besprekingen rapport moeten worden uitgebracht. teit zou een schending van het hand vest zijn en zou in strijd zijn met de politiek van de Nederlandse regering, die uiting gaf aan haar voornemen om te gelegenertijd onafhankelijkheid aan de bevolking van Westelijk Nw.- Guinea te verlenen. In zijn rede zei de Nederlandse af gevaardigde voorts, dat er in Nieuw- Guinea een duidelijk contrast bestaat tussen de „Papoea's en de Indonesiërs" omdat de laatsten zich in grote mate superieur voelen boven de inheemse bevolking. De Zuid-Afrikaanse afgevaardigde W. du Plessis, zei, dat Zuid-Afrika zou stemmen tegen de Indonesische en elke andere resolutie, die, in an dere woorden, hetzelfde doel nastreeft. Toegeven aan de Indonesische eis voor overdracht van de souvereini- Het 7.373 ton metende Britse schip „Tresillian" is Dinsdag- ohctend in een hevige storm ten Zuiden van Ierland gezon ken. Volgens voorlopige berich ten werden vijftien van de veer tig opvarenden gered. De „Tresillian" was met een lading graan op weg van Montreal naar Avonmouth in Groot-Brittannië. In de nacht had het schip geseind, dat sneeuw viel, kwamen drie mensen om het dertig graden slagzij maakte en het leven. dat de bemanning van boord zou moeten gaan, indien de toestand ern- DE COMMISSIE van de fractielei- stiger zou worden. Twee schepen ders in de Bondsdag hebben de be- schoten te hulp en konden een deel handelingen der Parijse verdragen der opvarenden aan boord nemen. voor de Bondsdag vastgesteld op 15, 16 en 17 December a.s. HERMAN VAN DER HORST heeft het „diploma of merit" gekregen voor zijn film „Lekko", die met vier an dere Nederlandse films op het film festival te Edinburgh werd vertoond. PRESIDENT TITO van Joego - Slavië is Dinsdag per schip vertrokken voor zijn officiële bezoek aan India en Birma. Premier Nasser van Egypte zal waarschijnlijk 'n ontmoeting met hem hebben als het schip het Suez- kanaal passeert. MILITAIREN van de tweede herha- lingsploeg der derde divisie, die min der dan 25 kilometer van de demobi lisatiecentra wonen, zullen het St. Ni- colaasfeest thuis kunnen meevieren. EEN 35-JARIGE postambtenaar in Amsterdam is gearresteerd, omdat hij zich gelden heeft toegeëigend die voor het Rampenfonds waren be stemd. Hij had voor 400 gulden aan stortingen verduisterd. VANDAAG ZAL DE Amerikaanse senaat stemmen over de vraag of se nator McCarthy berispt moet worden, heeft aangeboden, „onbe leefde en beledigende uitdrukkingen" terug te nemen. De VERENIGDE STATEN zullen een ?*?ta'Sabre-straaljagers aan Nationa listisch China leveren. De eerste twee toestellen zijn al naar Formosa gevlo- dril MILLIOEN DOLLAR zal de regering van Peru eisen van de ^riekse reder Onassis, als vergoe- hülVan de onk°sten die Peru v=n a emaakt b'j het aanhouden an de walvisvaarders. Andere kustvaarders zonden in de nacht ook noodseinen uit: de „Saint Aiden" verloor de stuurinrichting bij de Scilly-eilanden en de „Selbourne" liep bij de kust van Wales aan de grond. Beide schepen kwamen zonder hulp van andere schepen weer uit de moeilijkheden. De reddinkboot van Bembridge op het eiland Wight heeft Dinsdagoch tend tevergeefs gezocht naar een schip, dat in de vroege ochtenduren drie uur lang vuurpijlen had afge schoten. Een vliegtuig van de Britse lucht macht heeft aan de Zuidkust van Wa les in het kanaal van Bristol een tankschip waargenomen, dat op drift is. Er werd geen spoor van leven op het schip gezien. HET INCIDENT OP DE „CA SINO". bHckgaat bli Istanboel een fa- vnn4; r radiotoestellen bouwen, ter kitelo 2g ln de beh°eften die Tur- Kije aan deze toestellen heeft. DE v.s. zouden een Marshallplan voor Aziëoverwegen, waarmee de komende bedrag van milliarden dol- vonr h gemo,e,'ci I" Januari zou daar- voTden IevraaegUdnng Va" het C°ngreS De moeilijkheden met de beman ning van de „Casino", die aan het zinkende Nederlandse schip „Carpo" voorbijvoer en waarvan de kapitein geen hulp zou hebben willen ver lenen, zijn nog lang niet opgelost. Het is zo goed als zeker, dat óf het ver ontwaardigde deel der bemanning óf de kapitein en de eerste officier ver vangen zullen worden, wil het schip weer met een volledige équipage de reis voortzetten. In de Rotterdamse haven wacht men vol spanning de af loop van het geschil af. WILHELM EURTWAENGELER OVERLEDEN De beroemde dirigent dr Wilhelm Furtwaengler is op 68-jarige leeftijd in een sanatorium te Baden-Baden aan longontsteking gestorven. Hij was de eerste dirigent van het Ber- lijnse Philharmonisch Orkest en het Weense Philharmonisch Orkest. Furtwaengler gold als de grootste der hedendaagse Duitse dirigenten en genoot internationale faam, vooral dank zij zijn interpretatie van de Duitse symphonische muziek. Als zoon van de negentiende eeuw gaf hij met grote intensiteit gestalte aan romantische muziek. Als componist heeft Furtwaengler o.a. twee symphonieën, een Te Deum een pianoconcert en twee vioolsonaten geschreven. MINDER W IND tot Weersverwachting, geldig vanavond: Veranderlijke bewolking, met enaele verspreid optredende bui- en. Overwegend matig wind tus- sen Zuid en Zuidwest. Iets lagere temperaturen. Vandaag: Zon onder 16.33 uur. Maan onder '3.29 uur. Morgen: op 8.26 uur. Maan op 12 36 uur. Emigranten met „verlof" naar Nederland Ongeveer vijfhonderd Nederlanders, die in Canada een nieuw bestaan heb ben opgebouwd, zijn thans met de ..Maasdam" van de Holland - Ame rika lijn onderweg naar Nederland. Zij zullen, evenals een groot aan tal andere Nederlandse emigranten in voorgaande jaren deden, St. Nico- laas, Kerstmis en indien mogelijk ook oud en nieuw in de familiekring in het vaderland meevieren. Het schip wordt Vrijdag a.s. in Rotterdam ver wacht. Ook Goessenaar onder de opvarenden Van de zijde van de maatschap pij Zeevaart directie Hudig en Ve der te Rotterdam, deelt men ons mede. dat de volgende personen behoorden tot de opvarenden van de „Carpo", het schip dat voor de Britse kust is vergaan: De 63-jarige kapitein A. Douw, Krimpen aan de Lek, de 24-jarige eerste stuurman J. ter Voort, Am sterdam, de 22-jarige tweede stuurman H. Loubert uit Geleen, de 32-jarige eerste machinist A. Peters te Rotterdam, de 21-jarige tweede machinist I. Tessensohn, Den Haag, de 18-jarige derde ma troos. J. Daalmeijer, Schiedam, de 26-jarige kok M. Brasser, Rotter dam, de 18-jarige matroos C. Kei denier, Goes, de 27-jarige ma troos A. van Drongelen, Rotter dam, de 17-jarige matroos H. Mül- ler, Den Haag. de 15-jarige !o- gies,jongen J. Schrammeijer, Rot terdam en de 24-jarige C. Wit kamp te Rotterdam. Hij herinnerde aan het beroep van Sir Percy Spender van Australië op de afgevaardigden om steeds in ge dachten te houden, dat de veiligheid van Australië en die van Nieuw-Gui nea een en ondeelbaar zijn. Geruststellende verklaring Aangaande de gezondheidstoestand van de H. Vader is bekend gemaakt, dat de Paus aan geen enkele orga nische kwaal lijdt, maar hinder heeft van funetionele storingen, veroorzaakt door oververmoeidheid. Als gevolg van de vele werkzaam heden, die hij in de afgelopen maan den heeft verricht, zijn zijn physieke krachten in belangrijke mate afge nomen. Alhoewel het verschijnsel van de hik in een zekere hardnekkige vorm is teruggekeerd, verklaarde de behandelende geneesheer, dat er geen enkele reden tot ongerustheid is. Hij past op de hoge lijder dezelfde be handeling toe, welke in het voor jaar is aangewend. Deze behandeling vereist van de patiënt vplslagen rust. Vrijspraak geëist tegen sergeant Zoals men zich zal herinneren werd Raamsdonksveer op 27 Juni van dit jaar op stelten gezet door een „mi litaire" demonstratie voor het poli tiebureau. Een aantal militairen eis ten de vrijlating van een soldaat, die wegens veehtjasserij door de Rijks politie was gearresteerd. Enkele van de demonstranten wer den door de Krijgsraad tot fikse straf fen veroordeeld, maar de sergeant J. P. werd vrijgesproken, omdat hij, in tegenstelling tot wat hem ten laste werd gelegd, een poging zou hebben gedaan, om de manschappen tot rust te brengen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft nu de zaak opnieuw behandeld. De advocaat-fiscaal eiste eveneens vrij spraak. Hoewel de sergeant in zijn poging heeft gefaald, zei hij, is hij de enige onderofficier geweest, die althans heeft getracht een einde aan de rel te maken. (Van onze parlementaire corres pondent) Voor de tiende maai na de bevrij ding heeft Minister Mansliolt gisteren in de Tweede Kamer zijn landbouw begroting moeten verdedigen. Voor het eerst, zo werd geconstateerd, in omstandigheden die voor de boeren minder gunstig zijn. De grote over schotten in diverse delen van de we reld brengen de prijs en de export mogelijkheden in gevaar, zoals de K.V.P.-afgevaardigde, Ir. Droessen op merkte. Hij prees de minister voor diens beleid om prijsbederf te voor komen. Er is nog steeds overleg gaande over een garantieprijs voor de melk, omdat de gestegen kosten verrekend moeten worden. Het overleg loopt niet vlot. Ir. Vondeling (P. v. d. A.) ried de minister dringend aan zich niet blind te staren op een garantieprijs maar te komen tot een minimum-garantie-in komen voor de boer. Er wordt, zei hij, over de garantie prijs voor de melk in bezadigde rust wat gecorrespondeerd. Maar het is geen kleine zaak! Een verschil van één onnozele koperen cent betekent ongeveer vijftig millioen gulden. Ir. Droessen drong aan op een behoor lijke garantieprijs voor de eerste 16000 kilo melk en een lagere voor de rest. HET VETGEHALTE. Nog altijd is het een twistpunt, of naast de melk van 2.5 percent vetge halte ook melk met een hoger vet percentage beschikbaar moet worden gesteld voor de consumptie. De mi nister heeft te kennen gegeven, dat hij naast 2.5 percent ook 3.5 percent in de handel wil brengen. In dat ge val echter zal de „luxe" melk. zoals ir. Vondeling het betitelde, minder sterk worden gesubsidieerd. Hiertegen maakte ir. Droessen bezwaar. Hij meent, dat de subsidie gelijk moet blijven. Laat de minister het als een proef beschouwen, zo dviseerde hij, zodat we kunnen zien welke gevolgen de beschikbaarstelling van twee soor ten heeft op de consumptie en op de boterproductie. Maar ir. Vondeling meende, dat „luxe" melk helemaal geen subsidie nodig heeft. Wie vette melk wil drinken, vond hij, moet ook het volle pond betalen. Minister Mansholt heeft in de avondvergadering geantwoord, dat de regering vasthield aan haar voorne men om twee soorten melk in de handel te brengen en dat op de lange duur de subsidie zou worden afge schaft. De subsidie voor de melk met 2.5 procent vet zal voorlopig op 4 cent worden gesteld, die voor de melk met 3.5 procent vet op 2 cent. De wereldberoemde Bazarte Istanboel's werelds grootste overdekte marktis ten prooi gevallen aan een enorme brand, welke 34 straten met in totaal 1600 winkels en winkeltjes, in as heeft gelegd. Foto boven: De Bazar, zoals hij er uitzag voor de grote brand. Foto onder: Brandweerlieden bezig met de nablussing van de smeulende resten in de Bazar. De Zuid-Afrikaanse Nationale Partij heeft Johannes Strijdom tot premier gekozen, als opvol ger van dr Malan. Zoals men weet heeft deze laatste zich wegens zijn gevorderde leeftijd teruggetrokken. Dr Malan had liever de meer gematigde mi nister van Financiën, Nicolaas Havenga, als zijn opvolger ge zien. De 61-jarige Strijdom is partijleider De Britse Eerste Minister, Sir Winston Churchill, is Dinsdag, de dag waarop hij tachtig jaar is geworden, hartelijk toegejuicht door de menigte in de Londense straten, toen hij zich van zijn ambtswoning naar het parlementsgebouw begaf, waar Koningin Elizabeth de troonrede uitsprak. Na naar de troonrede geluis terd te hebben, begaf Churchill zich naar de Westminster Hall in het parlementsgebouw om huldeblijken van parlementsleden in ontvangst te nemen. Toen de oude premier de zaal betrad, werd op de trommels het V-teken, de V van Victorie, geslagen. Churchill en zijn echtgenote namen plaats op verwarmde stoelen, waar achter een nieuw, in een doek gehuld portret van de jarige, dat hem door Attlee, de oppositieleider, namens de parlementsleden zou worden overhan- digd. In zijn toespraak bracht Attlee de hoogtepunten van Churchills carrière sedert hij 54 jaar geleden lid werd van het Lagerhuis in herinnering. Hij noemde Churchill ,.de laatste van de grote redenaars". Maar soms in ge makkelijker tijden in het Lagerhuis schijnt hij ,,de ondeugende geest van de jongen terug te krijgen". Tot slot sprak Attlee de hoop uit, dat Chur- chill het begin zal zien van een tijd perk van vrede in de wereld na de stormen die hij heeft moeten weer staan. „EDELMOEDIG". Vervolgens werd hem door David Grenfel, die het langst ononderbro ken zitting heeft in het Lagerhuis, een boek aangeboden, waarin de meeste parlementsleden hun handte kening hadden gezet. Toen Churchill opstond om te ant woorden, werd hij luide toegejuicht. De premier, die de handen op zijn horst sloeg, zeide: „Dit is voor mij de meest gedenkwaardige openbare gebeurtenis in mijn leven. Niemand is ooit tevoren een dergelijk eerbewijs deelachtig geworden. Er is nog nooit zoiets in de Britse geschiedenis ge beurd." Hij zeide er aan te twijfelen of een van de moderne democratieën in het buitenland zoveel vriendelijkheid en edelmoedigheid jegens een partijpoli ticus heeft getoond, die zich nog niet heeft teruggetrokken en ieder ogen blik in een geschil betrokken kan ge raken. Hij noemde dit een teken van de eenheid van het Britse nationale leven. Na een kort ogenblik van zwijgen zeide de premier: „Ik, dames en he ren, ik nader nu het einde van mijn reis. Ik hoop dat ik nog enkele dien sten kan bewijzen. Wat er ook gebeu ren moge, ik ben er zeker van, dat SIR WINSTON .schildert) van Attlee.. ik de emotie van deze dag nooit zal vergeten". TWEE TAARTJES. Van alle fcanten zijn de jarige gis teren gelukwensen en geschenken toegestroomd. Er werden twee feest taarten binnengedragen, die elk hon derd pond wogen. Eén taart met acht grote kaarsen, de andere met tachtig kleine kaarsjes. Koningin Juliana en Prins Bern- hard zonden mede namens Churchill's petekind, prinses Marijke, en telegra fische felicitatie en minister-presi- Churchill zal een liefdadigheids- organisatie in het leven roepen met de gelden, die hem uit alle delen van de wereld ter gelegen- heid van zijn verjaardag zijn ge- schonken, aldus werd Dinsdag- avond te Londen bekendgemaakt. Een deel van het geld zal wor- den gebruikt om Churchills land- huis te Chartwell in Kent in te I richten als een museum, gewijd aan.Churchill. dent Drees dankte sir Winston in een gelukstelegram voor de gastvrijheid die de Britse regering aan de Neder landse vorsten en haar regering heb ben geboden, ten tijde van de tweede wereldoorlog. Dr. Drees prees, giste ren in de Tweede Kamer. Churchill als voorvechter van de vrede, nadat Prof. Gerbrandy hem geschetst had als de man die in de oorlog van geen wijken wist en wiens woord kracht gaf aan millioenen verdrukten. Ook uit landen achter het ijzeren gordijn werden bloemen en gelukwen sen gezonden. De Sovjet-Unie liet evenwel verstek gaan. Gisterenavond heeft Koningin Eli zabeth Sir Winston op Buckingham- Palace ontvangen. Rotterdam onthulde ter ere van zijn ere-burger een borstbeeld van Chur chill in de stadhuishal. in Transvaal en Minister van Land bouw en Besproeiing. Hij is de „ster ke man" van de partij. Na zijn stu dies vestigde hij zich als struisvogel houder in het district Willowmore, maar toen de struisvogelveren min der gewild werden, werd hij ambte naar. Vier jaar later vestigde hij zich als advocaat in Nijlstroom, maar het land bleef hem aantrekken en jaren lang werkte hij daarom nog als vee boer. Men neemt aan, dat Strijdom vast besloten stappen zal doen om de apartheidspolitiek toe te passen zon der veel onderhandelingen en com promissen. Hij staat bekend als een man die fel is in zijn aanvallen. Bij een debat zei hij eens tegen een par lementslid: „Ik zou de geëerde afge vaardigde willen verzoeken te zwij gen. Hij is veel boeiender als hij zwijgt dan wanneer hij spreekt...." Strijdom werd met algemene stem men gekozen nadat Havenga zijn can- didatuur had ingetrokken. De verga dering van de partij duurde ander half uur. Advertentie) want alleen een Tootal das bezit de Tootal garantie was echt en kreuk- herstellend. Fl. 2.95 Fl. 3.50 FI. 4.50 Voor jongens Fl. 2.50 Voor de handel TOOTAL, Marnixstraat 415, Amsterdam. Het Oostenrijkse Hooggerechts hof heeft de uitspraak van de 7O-jarige Robert Bachmann, de wettige zoon van wijlen kroon prins Rudolf van Habsburg uit een neheim huwelijk met prin ses Marie Antoinette di Toscana te zijn, voor goed verworpen. Bachmann zei, dat hij naar We nen was gebracht en was toe vertrouwd aan een echtpaar, Maria en Heinrich Bachmann, dat hem in de plaats van hun eigen gestorven zoon had op gevoed. De geschreven verkla ring, waarin dit was vermeld, was echter verloren gegaan bij de grote brand van 1927, waardoor een groot deel van Oostenrijkse Staatsarchief was verloren gegaan. Indien de aanspraak was toe gewezen, zou Bachmann sterke aanspraken hebben kunnen ma ken op de positie van hoofd van het Keizerlijk Huis Habs burg en van pretendent van de Oostenrijkse Troon.

de Stem | 1954 | | pagina 1