Een natuurvolk bedreigd door contact met „de beschaving"? Gillette ZWITSARUB Indianen zijn méér dan boekenhelden Een dorado voor belastingbetalers OUDE VRIENDEN, NIEUWE NAMEN Blank en bruin hebben hier elk een eigen cultuur TOEN LIECHTENSTEIN TEN OORLOG TOOG derde blad dinsdag 30 november 1934 eindeloos helpen archeologische tentoonstelling te hulst Hèt cadeau Hoe cle Nazis werden afgeslagen Verkouden kinderen? LAMBIEK STELT EISEN het ideale kant-en-klare cadeau AGFA CLACK en ft schitterende 'c geschenkverpakking vechtlustige nakome ling van abdel kader krotopruiming te nisse ENKELE WEKEN geleden deed zich bij een Amerikaans gerechts hof een vreemd geval voor. Een aantal Indianen had een klacht inge diend tegen e enregeringsinstantie. Indertijd had men hun beloofd, dat zolang de zon zou opgaan en de Noordenwind zou waaien...." zij in 'een bepaalde rivier mochten vissen. Thans echter zou deze rivier afge damd worden, omdat men er een stuwdam voor een electrische cen trale ging oprichten. Het contract het idem zoveelste werd op nieuw door de „blanke broeder" eenzijdig verbroken. Zouden de Indianen vroeger de strijdbijl hebben opgegraven, thans begaven zij zich naar de rechter. Helaas, zij werden in het ongelijk gesteld. Maar.... door dit geval kwam de gehele Indiaanse kwestie weer midden in het nieuws te staan. Als men denkt, dat het probleem van de Indiaan voor Noord-Amerika voorbij is, dan vergist men zich,. De Indiaan is zelfbewuster dan ooit te voren. Van een schamel handjevol overlevenden, zijn zij thans de belangrijkste bevolkingsgroep gewor den, die snel toeneemt. Waren er in 1868 nog slechts een 7000 Navajo's over, nu, nog geen zes-en-tachtig jaar later, zijn zij bijkans vertien voudigd. Het is dan ook nüttig, dat wij ons bezig houden met de Indi aan van tegenwoordig en de problemen die zich thans rondom deze figuur in de U.S.A. voordoen. Hierover heeft J. J. Schilstra voor de A.O.-reeks een boeiend artikel geschreven. De Indianen sterven niet uit. Het aantal bedraagt momenteel in de Ver. Staten 400.000, dat is ongeveer een kwart procent van de totale bevol king! Het merendeel hiervan zijn vol bloed Indianen. Bij de landing van Co lumbus in Amerika moet de bevolking daar, naar schatting, een millioen zie len hebben geteld!) Er zijn nog 200 stammen (of restanten) over. Nu komen er, wat die 400.000 In dianen betreft, vele problemen voor, waarvan sommige niet zijn op te los sen. Problemen, die zich vooral voor doen waar een primitieve cultuur in aanraking komt met een technisch zo veel verder ontwikkelde beschaving. Zij hebben hun cultuur en wij de ón ze. Daartussen ligt een niemandsland en wgj degenen, die de sprong niet maken kunnen en daarin terecht ko men: dat zijn stumperds, aan de drank geraakt, vervuild en werkschuw. Soms raakt een hele stam in dit „niemandsland" en het is dan een kwestie van tijd, tot de volledige on dergang heeft plaats gevonden. Ten slotte is het hun schuld niet, dat de bossen gekapt zijn, het wild verdre ven, de rivieren vergiftigd! De wester ling kan achter zijn prikkeldraad een welvarend bestaan opbouwen. De In diaan is vóór alles gemeenschapsmens en deze gemeenschap heeft de ruimte, de wijde horizon nodig; waar deze ruimte hem ontnomen is, is het met de stam en dus met hem gedaan. Een van de gevolgen van die botsing tussen twee werelden is de kennismaking met nieuwe ziekten geweest. Van de Apa chen heeft eens 70 pet. aan t.b.c. gele den, om een enkel cijfer te geven! HOE TE HELPEN? Verenigde Staten wonderlijke rotswo ningen. Hoog in de steile bergwand liggen daar de verlaten dorpen, zelfs nu nog alleen met veel moeite bereik baar. In de vlakte zijn er resten van vestingdorpen, waarvan de bewoners verdwenen zijn verdreven door een droger wordend klimaat. Nu liggen daar tóch nog enkele dorpjes hoog op de Mesa's, (de naam voor rotsplateau in Arizona en Nieuw-Mexico), amper beroerd door de Westerse beschaving. De bewoners bebouwen in de woestijn op hun manier akkertjes met maïs, bonen en pompoenen, waar geen blan ke een bestaan zou kunnen vinden. Van hun wonderlijke religieuze ge bruiken is nog lang niet alles bekend. Het is verbazingwekkend hoeveel er nog is overgebleven. De godsdienst van de Indiaan is slechts een van de vele aspecten die kunnen worden besproken. Doch om dat juist het geloof zo'n taai leven heeft in de Indiaanse gemeenschappen is een bespreking hiervan noodzake lijk. De Indiaan is animist De leven de en dode natuur om hem heen is be zield en er is heel wat voor nodig die kracht zo te richten, dat men die méé en niet tégen heeft. Bij het merendeel der stammen is hét besef aanwezig, dat men in' trance met die krachten in aanraking kan komen. Het geloof in visioenen en dromen, Van ontmoe- .tingen met cüefén, is daar algemeen en nóg baseren de medicijnmannen hierop hun kunst van genezen. BURGERRECHTEN Van Woensdag tot Zaterdag geopend Vanaf Woensdag a.s. wordt in de Burgerzaal van het Stadhuis van Hulst een tentoonstelling ingericht, welke een overzicht' geeft van het oudheidkundig bodemonderzoek in Nederland. De expositie, welke tot en met Zaterdag 4 December geopend is, draagt de naam van „Geheimen van de grond". De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amers foort verzorgt de tentoonstelling met medewerking van de Oudheidkun dige Kring „De vier Ambachten". Van deze gelegenheid, om kennis te ne men van het ook in Zeeuwsch-Vlaan- deren actuele bodemonderzoek, zul len ongetwijfeld vele bewoners van Hulst en omgeving gebruik willen maken. De expositie omvat een pe riode vanaf de oertijd tot aan de Mid deleeuwen. Van haïf vijf tot zes uur 's middags en 's avonds van zeven uur tot half negen is de Burgerzaal voor de bezoekers geopend. De Oudheidkundige Kring is ver der voornemens voor het komende winterseizoen een aantal prominente sprekers uit te nodigen. De onderwer pen waarover men lezingen wil or ganiseren zijn o.a. de wooncultuur, de Vlaamse landbouw (ook en voor al in Oost Zeeuwsch Vlaanderen) en kunsthistorie, of archeologie. (Advertentie) scheerapparaat. Geef met St.Nicolaas deze Gillette 52A. Daar beleeft iedere man, élke morgen weer plezier van. Het L een ééndelig precisie apparaat, zware uitvoering, in sierlijk étui: met dis penser, bevattende 10 Blauwe Gillette mesjes Gillette precisie scheer apparaten verkrijgbaar van f. 1.10 tot F. 25.- Een „goeie morgenbegint met Gillette! Hulp bieden is hier een vaak hope loze taak, met als tegenwerkende fac tor: onwil, achterdocht, grote afstan den en schaarste aan personeel. Deze onwil en achterdocht mag men de In dianen weer niet verwijten, want na de enkele eeuwen contact met de blanke „broeder" is niet plotseling te verwachten dat hoogstaande bedoelin gen van nu in een ander licht gezien worden, dan de ervaringen van vroe ger hem hebben geleerd. U ziet dus hoe moeilijk de kwestie is, nog voor er maatregelen kunnen worden getroffen. Het feit nu doet zich voor, dat er by hulp bieden aan de Indianen geen einde komt! We kunnen de Indiaan niet een klein beetje helpen! Zorgen we voor doktoren en ver pleegsters, geneesmiddelen en zieken huizen, dan is dat tevens een ingrij pen in de verhouding medicijnman patiënt en bovendien een ingrijpen in de Indiaanse religie. Deze hulp heeft echter geen zin als we ons niet meteen bemoeien met de woningtoestanden, waar in één hut tien of meer mensen bijeen wonen. Dit is dan ook een be moeien met Indiaanse zeden, gebrui ken en methoden. Lukken onze pogin gen, dan zal men met een toenemen de bevolking te maken krijgen en dus andere en moderne bronnen van in komsten moeten introduceren, die wei nig overeenkomst meer hebben met bet oude stamleven. Het einde is dus: óf een verheffing tot een westers peil met verlies van het eigene, óf de po- imgen mislukken en de stam vindt €en roemloos en zielig einde, óf (het allerbeste!) het stamleven is zo sterk dat het in staat is het eigene te bewaren en van het nieuwe alleen dat gene te absorberen wat bruikbaar is. De belangstelling van de Westerling voor de Indianen is tweeërlei; Soms betreft deze de Indiaan als mens met zijn hedendaagse problemen en noden. De wetenschappelijke interesse echter gaat uit naar zijn cultuur met talloze boeiende facetten. In Amerika ontwikkelt zich een be schaving langs andere wegen dan in óe oude wereld. Om een zuiver beeld krijgen moet men de westerse in- vloeden elimineren en liefst terug- &aan lot de toestand van voor 1492 bot jaar, waarin Columbus Amerika ontdekte. Het beschikbare materiaal j Js dan zo overstelpend, dat het geen mens gegeven is het te doorvorsen. OORSPRONG In 1924 precies dus pas dertig jaar geleden kregen de Indianen burgerrechten, maar eerst sedert het bewind van President Roosevelt is er sprake van een zekere humane ge dragslijn, die in overeenstemming is met moderne opvattingen. De depres sie die in de dertiger jaren de Ver. Staten teisterde, drukte zwaar op de ze bevolkingsgroep en.we kunnen ge rust zeggen, dat eerst sinds de oorlog en vooral daarna de Indiaan krijgt wat hem toekomt. Er is ook een stroming, ook van kerkelijke zijde, die zich fel kant tegen de nieuwe opvattingen en de Indiaan zo snel mogelijk wil doen as simileren. De huidige politiek van het Bureau voor Indiaanse aangelegenheden is op het volgende gericht: De Indiaan zonder dwang onafhan kelijk te maken; hem te helpen zyn levenspeil te verhogen door gebruik te maken van zyn persoonlijke be kwaamheden en de hulpbronnen die hem ten dienste staan met instand houding (voor zover mogelyk) van eigen cultuur. Dit kan niet één programma zijn, want de problemen liggen voor elke stam en elke streek weer anders. On der deze hulp vallen gezondheidszorg, onderwijs, irrigatie, bebossing, land bouwkundige voorlichting en in het algemeen soil-conservation" (grond- behoud!). Dit laatste omdat vele re servaten in hoge mate overgraasd zijn en de gronden op ontstellende wijze eroderen. Eén ding is gelukkig, de staf van dit uitgebreide bureau bestaat nu voor meer dan de helft uit Indianen, die een behoorlijke opleiding hebben ge had. Om een klein beeld te geven van de werkzaamheden: 130 millioen dollars aan eigen In diaanse fondsen worden beheerd. De jaarlijkse uitgaven bedragen liefst maar 50 millioen dollars, waar van slechts 5 pet. aan ondersteuning afgaat. (Advertentie) Genezende warmte door wrijven met: een Zwitsal preparaat^ Weinigen beseffen hoeveel en hoe vaak wij in ons leven met de Indiaan se nalatenschap hebben te maken. Vaak zijn we meer dan de naam al leen aan hen verschuldigd. We dan ken aan de Indianen tabak, maïs, cho colade, kinine, tomaten, de kano Van de Amerikaanse Staten hebben er 26 Indiaanse namen en als een Da kota over uw huis vliegt, is er in de benaming althans een band met onze rode broeder. Van de plaats- en an dere namen noemen we alleen de Niagara, Mississippi, Missouri, Onta- riomeer, Alabama en Chicago. Een van de grote „geschenken" van de Indiaan aan de blanke is wel de maïs geweest, veredeld en in talloze variëteiten gekweekt in een proces dat duizenden jaren nodig liad. De voed selpositie in Amerika en met Amerika die van Europa, steunt in hoge mate op de maïs, een plant, die zich zelf niet zaaien kan maar toch groeien wil in de gloeihitte van de woestijn tot in de gebieden om de grote meren in het Noorden toe. Ons leven is zonder de tabak, de chocolade en tomaten ook niet meer denkbaar. Veel meer nog dan in ons land geldt dit voor het leven in de Verenigde Staten. Talloze gerechten en gebruiken zijn daar van de In dianen overgenomen: wegen zijn aan gelegd over „the trails" van de In dianen (zo is Broadway op Manhat tan New-York 'n oud Indianen- spoor) en vele woorden zijn aan de Indiaanse talen ontleend. (Van onze correspondent) NEGEN MAN bewaken een vorstendom en nochtans hebben ze het niet druk, want in Liechtenstein wonen slechts rustige mensen. Geen enkele misdadiger zal er aan denken hier onder te duiken, terwijl niet temin geen paspoort voor het binnentreden wordt geëist, want binnen de tien minuten zou hij ontdekt zijn. Het landje is namelijk slechts 157 vierkante kilometer groot, kleiner dus dan ons Zuid-Limburg. De ko ning en de koningin maken iedere Zondagmiddag met hun vier kin deren een autotochtje, hetgeen wil zeggen dat de toestand der wegen, de kwaliteit der omheiningen, de waterafvoer en alle burgers en amb tenaren wekelijks finaal en volledig worden gecontroleerd. Eén zijner voorvaderen heeft er eens gedacht een toren te bouwen op de 2604 me ter hoge Grauspitze, omdat hij met één blik zijn koninkrijk wilde kun nen overzien. De staatsingenieur ontdekte evenwel, dat de toren niet nodig was, omdat de Grauspitze de hoogste top was en sedert die tijd- hebben die van Liechtenstein geen problemen meer. (Advertentie) mmi CJmm sphnnende urn turen ff Een verhhhl vm geheimzinnigheid, whter, winers, vissen en bhwser ven De diepzeegeheimeh zuuen voor u ontsluierd worden hls0f het niets is. een verzonnen stftd en diepzeebewoners spelen00n een rol met de volgende hoofdpersonen: Waar komen de Indianen vandaan? Over deze vraag is het laatste woord n°& niet geschreven. Bodemvondsten andere gegevens wijzen op een Aziatische afstamming. In een proces, dat zich over duizenden jaren uit lekt, zou die intocht via Alaska 'Wellicht was toen het klimaat milder) hebben plaats gevonden, maar dit is 20 lang geleden gebeurd dat zelfs de talen geen aanknopingspunten meer hebben met die van Azië. De hond hebben zij van ouds als huisdier gekend, de boog, de vuurboor eh ook het vervaardigen van stenen voorwerpen is bekend geweest. Koper kenden ze. echter geen ijzer en het therkwaardigste is wel, dat het wiel in öe nieuwe wereld nooit is uitgevon den. Dit wordt vaak als bewijs aange voerd, dat het bestaan van banden tussen de oude en nieuwe wereld ont kend moet worden! De beschavingen van de Azteken en «e Inca's, die meer spectaculair zijn ,ran J® indianenculturen ten Noorden ,,a" Mexico, zijn door de Spanjaarden vernietigd. Toch vinden we ook in de Inderdaad, nu we De Speelgoed zaaiers weer vaarwel moeten zeggen, gaat onze belangstelling alweer uit naar de nieuwe avonturen van „ons" Suske en Wiske: we kunnen hen im- mefs niet meer missen! Dat behoeft ook niet. Er zijn nieu we spannende momenten om niet te zeggen monumenten in hun en dus in ons aller leven. We gaan er met „De IJzeren Schelvis" tussen uit en we ne men op de bodem van de oceaan met Lambiek een heerlijk voetbadIn middels heeft de scherpzinnige lezer al opgemerkt, dat we zo maar ineens de naam van Lambiek schrijven zoals we die uitspreken. Dat was namelijk (sinds hij een echte koning was) zijn uitdrukkelijke wens. „Anders kom ik t niet terug", heeft hij dreigend ge mompeld. Maar hij had nog veel meer op zijn koninklijke lever: hij vond Sidonie niet „deftig" genoeg meer klinken in zijn (voormalig) koninklijk gezelschap. Dat moest met alle geweld Sidonia worden. Ook dat hebben we maar ge slikt. Tenslotte is het een zeer sierlij ke naam, vinden We en geheel over eenkomstig de sierlijke waardigheid van onze innig geliefde tante/ Juist wilden we met een hartelijke handdruk afscheid nemen van vriend Lambiek, toen hij ons bij het puntje van onze neus terugtrok: „En toch duik ik voor uw plezier niet zo maar de zilte plas in. Ik heb nog een voor waarde, een hele straffe voorwaarde zelfs. Die bestaat uit vier verschillen de onderdelen: 1. Ik krijg een pint bier 2. Ik krijg een pot bier 3. Ik krijg een fles bier 4. Jerom zal voortaan de krijgshaf tige naam dragen van Jeroen We keken een beetje onthutst, pak ten met Lambiek samen drie biertjes en tenslotte vonden we in alle op rechtheid, dat het heldhaftige gedrag van Jeroen met de onderscheiding van een deftige naam diende beloond te worden. „Oh ja", zei Lambiek toen, „ik ver gat het vijfde deel van mijn laatste voorwaarde nog". Hij ging eens extra recht staan, zijn (flinke) neus in een hoek van ongeveer 60 graden met het uitspansel en zei met donderende stem: 5. Ik krijg een glas bier Toen namen we afscheid. Op de hoek van de straat zagen we nog juist Jeroen. Hij droeg o zo voorzichtig! een kleine kom voor goudvissen. tijdelijk in (zonder prijsverhoging!) De onvolprezen Agfa Clack camera en de bekende Agfa condensator flitsers „KK" en „KL" zijn ter ge legenheid van Sint Nicolaas en Kerstmis tijdelijk verkrijgbaar in 'n magnifieke, Amerikaanse plastic doos. Haast U! De voorraad bij Uw fotohandelaar is beperkt en het loopt storm voor deze unieke geschenken,waarbij de smaakvolle, moderne cadeauverpakking kos teloos beschikbaar wordt gesteld. Inhoud van de Clack geschenkverpakking i Agfa Clack Camera f. 25.-- 2 Agfa Isopan ISS films f. 3.90 Totaal (verpakking èn Inhoud) f. 28.90 Inhoud van de Flitser geschenkverpakking i Agfa KK flitser In tas f. 21 2 Agfa Isopan ISS films f. 3.90 4 Philips PF3 flitslampjes f. 1 .60 Totaal (verpakking èn Inhoud) f. 26.50 Als boven, doch met kl" flitser In tas l.p.v. ,,KK" flitser f. 35.— R O L F I L M S CAMERA'S Emir Said Jazairi. een nakomeling van Emi Abdel Kader, heeft de Egyp tische premier, luitenant-kolonel Nas ser, telegrafisch medegedeeld, zich met 300.000 volgelingen beschikbaar te stellen ,voor een strijd op leven of dood tegen het imperialisme". Abdel Kader heeft, van 1832 tot 1847 een opstand tegen het Franse gezag geleid. Hij werd uiteindelijk versla gen en gevangen genomen. De Fran sen behandelden hem edelmoedig, hetgeen hem tot een vriend van Frankrijk maakte. Hij overleed in 1883 te Damascus. Land zonder pascontröle We waren in het Zwitserse paradijs je St. Gallen, vlak bij het Bodenmeer, toen de benzineverkoper ons vertelde, dat we in feite nog nauwelijks dertig kilometer van Liechtenstein waren verwijderd. We koersten naar het Zui den en een half uurtje later stonden we op de grens, welke was aangege ven met een enkel zwart-wit bord met twee woorden: Fürstentum Liechten stein. Beleefd, zoals we dat in Wern- hout gewoon zijn, stopten we voor de douane-ambtenaren. Maar er kwam niemand. Pas later hoorden we, dat er hier geen passencontröle plaats vindt, om dat Liechtenstein een tolunie heeft met Zwitserland. Iedere vacantieganger, die in Zwitserland vertoeft kan dus een uitstapje naar Liechtenstein ma ken. Handig bekeken. Nu zijn de Liechtensteiners altijd handige lieden geweest. In 1866 trok ken ze ten oorlog aan de zijde van Oostenrijk, om de Pruissen mores te leren. Alle legers van de Duitse Bond, waartoe het landje toen behoorde, le den gevoelige verliezen. Alleen de Liechtensteiners niet. Ze waren met honderd man uit de Heimat vertrok ken en keerden met honderd en één man terug. Ze hadden namelijk een krijgsgevangene gemaakt, die oud- Liechtensteiner bleek te zijn, bij de kapitein in de smaak was gevallen en voortaan in het vorstendom mocht wonen. Overigens is het niet zo gemakkelijk Liechtensteins staatsburger te worden waarvoor temeer belangstelling be staat, omdat de vorst geen belastingen heft. Er woont bijvoorbeeld een Ne derlander, die zijn taal al jaren is vergeten. Hij is gehuwd en zijn twee kinderen Jan en Annie zijn ter plaat se geboren, maar niettemin blijft na turalisatie vrijwel onmogelijk, alleen als hij een slordige honderd duizend Zwitserse frank enkan betalen krijgt hij een Liechtensteins paspoort. En die heeft hij evenmin als ik. Van een kant hebben ze gelijk. Op de 14000 inwoners zijn al 22 pet. buiten landers. Indien men nog vrijgeviger was met paspoorten en verblijfsver gunningen zou men wolkenkrabbers moeten bouwen en dan zou Liechten stein Liechtenstein niet meer zijn. „Schrijf geen onzin over ons land je", aldus verzocht ons Herr Banzer, de directeur van het touristenbureau". Er is al te veel onzin over ons gepu bliceerd.En daarin heeft hij schoon gelijk. Collegue, vermoedelijk onder de invloed van de koppige land wijn hebben Liechtenstein afge schilderd als een operettestaatje met een lustige vorst, die bonbons uitdeelt aan de schoolkinderen en wijze raad over babyvoeding aan de jonge moe ders. Jozef II lacht er om. Hij heeft ook goed lachen, want geen enkele vorst is zo zeker van zijn troontje. Het volk staat in gesloten gelederen ach ter hem: niemand heeft republikein se neigingen. 'De redacteur van het „Liechtensteiner Volksblattes formu leerde het als volgt: „De enkelingen, die niet uit overtuiging aan onze vorst hangen zijn toch dol op de monarchie en de zelfstandigheid, omdat beide begrippen ons interessant maken voor de touristen. WELVAART EN VOORSPOED Overal hier heersen welvaart en voorspoed, orde en rust. De huizen en huisjes zijn keurig onderhouden en vers geschilderd. Men rijdt er in nieu we, blinkende automobielen, de res taurant zijn uitstekend en de hotels lopen over van comfort. Goeddeels is deze welstand inderdaad aan de buitenlandse touristen te danken, maar anderzijds doen de Liechten steiners meer dan vacantiegasten ver zorgen. Het hoofdbestaansmiddel is nog steeds landbouw, want meer dan de helft der totale bodemoppervlakte is bouwland of weiland. Er is ook wat industrie: aardewerk, metaal, katoen, levensmiddelen en machines. Alle nieuwe bedrijven, die de welvaart kunnen verhogen hebben steeds de volle aandacht van de vorst. Jozef II is hier geliefd. Hij is de eerste monarch, die steeds in zijn landje woont. Zijn voorgangers waren nogal uithuizig en steeds afwezig. Met koningin Gina, troonopvolger Hans Adam, de andere kinderen en een ui terst beperkte hofhouding leeft hij in een modern ingerichte vleugel van de Vaduzer Burg. Vele jarenlang behoorde zijn ge slacht tot de ryksten van Europa, maar tijdens de laatste oorlog verloor men in Tsjecho-Slowakije en ten Oos ten van Wenen ongeveer 75000 ha. grond met boerderijen; woonhuizen en fabrieken. Ook nu nog is het vorsten huis zeer welvarend. Het bezit lan derijen in Liechtenstein en Oostenrijk (Vorarlherg) fabrieken en handels ondernemingen. De kunstverzameling van Jozef II wordt geschat op vijftig millioen Nederlandse guldens. Onder andere bezit hy dertig schilderijen van Rubens, twintig Rembrandts en twaalf van Dijcks. Vorst Jozef heeft dus geen inkomen van zijn burgers nodig. Hij leeft van zijn eigen bezit. Ook hiermee hebben de Liechtensteiners dus geluk.. Juridisch is de vorst staatshoofd. H'j schrijft verkiezingen uit en stuurt, het parlement naar huis. De regé- rings-chef en diens plaatsvervanger worden door de vorst benoemd. Tot nog toe is het nimmer tot een me ningsverschil gekomen. Een leger heeft men niet. Toen men in 1866 met meer soldaten terugkwam dan men was vertrokken, heeft men de Wehr- macht afgeschaft. De enige wapendra gers zijn nu de negen politiemannen. Maar ook zonder leger zou Jozef II de nazi's verslaan. GEVAARLIJKE DAGEN Het verhaal van zijn overwinning op Hitler is enig. Na de inlijving van Oostenrijk wer den Hitler-Duitsland en Liechtenstein buurlanden. Men voelde zelfstandig heid aan een dun draadje hangen. De nazi's vormden ook in Liechtenstein een cel, die via infiltraties ongeveer twee honderd man sterk werd. Deze twee honderd droomden van aanslui ting bij het Groot Duitse Rijk. Op de verjaardag van de Führer zouden zij een putsch uitvoeren en het vorsten dom zonder leger inlijven. In Oosten rijk stonden honderd auto's opgesteld, vol Duitse stoldaten. Men nam zelfs kanonnen mee, daar men wist, dat sommige Liechtensteiners jachtgewe ren bezaten. Met dit leger zouden de 200 nazi's een triomphale intocht hou den. Jozef inspecteerde niet eens zijn negen man. Maar de telefoonkabels tussen Berlijn en Vaduz stonden heet gloeiend. Tenslotte capituleerde Hit- Ier: hij besloot van de inval in Liech tenstein af te zien. Het leger in Oos tenrijk werd door Berlijn op de hoog te gesteld, dat Liechtenstein niet aan getast mocht worden, doch men ver zuimde de Nazi's in te lichten. Die marcheerden derhalve vol goede moed, met ministerhaantjes in het vooruitzicht naar het grensdorpje Scharwald, waar ze zich met de bin nenrukkende Duitsers zouden vereni gen. De Zwitserse douane-ambtenaren hadden zich reeds terug getrokken. Zwitserland wenste geen narigheden met Duitsland. Maar de Liechtenstei ners hadden de regie in eigen hand genomen. In Scharwald stond een dui zendkoppige menigte gereed om de verraders te ontvangen. Na deze fees telijke ontvangst was er geen enkele nazi meer over. Waaruit wel blijkt, dat er met de Liechtensteiners niet te spotten valt. Heffing van baatbelasting De raad van Nisse trok voor krot- opruiming en woningverbetering een bedrag uit van f 746.— Besloten wem voorts, het bedrag, dat door de amb tenaren was afgestaan voor de vluch telingenhulp, uit de gemeentekas te verdubbelen. De raad ging accoord met wijziging van de jaan -<dderegeling van de ambtenaren ter secretarie en met een loonsverhoging van 6 procent. Aan de bibliotheek van de Herv. Gemeente werd een subsidie verleend van 5 cent per boek. Het voorstel, een gedeelte van de voormalige Kromrraerandweg. onder aan de Stelsedijk, aan het verkeer te onttrekken, werd afg< .vezen. De gewijzigde begroting-1954 werd aangenomen, evenals de begroting- 1955. Een verordening tot hefting van straatbelasting ad 3 pet. van de belast bare opbrengst, werd eveneens aan genomen. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd herkozen de heer J. C. van Liere-

de Stem | 1954 | | pagina 9