Communisten van India tegen de vreedzame landhervorming EXPRESSIE MARKIEZAAT VEERE eu VLISSINGEN BESTAAT 400 JAAR NIEUW KANTOORGEBOUW VOOR GOESE GASBEDRIJF Publieke Tribune Mechanisatiemiddag te Kapelle Raad van Kloetinge sloot overeenkomst met de Waterleiding Mij Sint-burgemeesters in de Domstad Zo werd de „vrede" getekend KRAAMCENTRUM HULST BOEKTE 4000ste „KLANT" Slogans worden in Moskou geboren Boekenplank (jrcte firvbletnen ixwt kieUte Koreaanse parlement ging op de vuist Propaganda voor oprichting taaiprovincies DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 Historische tentoonstelling in voorbereiding KAREL V heeft in zijn leven véle regeringsdaden gedaan, doch de laatste is niet zo erg bekend. Tóch was zij belangrijk, voornamelijk voor Veere, want op 21 October 1955, vier dagen voor zijn troonsafstand, ondertekende hij de giftbrief, waarmee Maximiliaan van Bourgondië, Heer van Veere, verheven werd tot Markgraaf over het Markgraafschap Veere! In de loop der tijden werden deze titels vervangen door markies en markiezaat titels, die tot op heden nóg voortleven, want onze Ko ningin is nog steeds: Markiezin van Veere en Vlissingen. Want ook Vlis- singen behoorde sinds eeuwen her bij het Markiezaat. De burgemeesters van Veere en Vlissingen namen contact met el kaar op en men heeft grootse plan nen voor de herdenking van het vierhonderd jarig bestaan. Aller eerst is men van plan een tentoon stelling te houden, zowel te Veere als te Vlissingen, en het hoeft geen betoo', dat hierop unieke documen ten. boekwerken en schilderijen te zien zullen zijn. Kostbare werken zullen uit archie ven tevoorschijn komen en enige tijd de bezoekers hun pracht tonen. DE GIFTBRIEF. Zo wil men de verheffende gift brief. welke in de Franse taal werd gesteld en ondertekend werd met „CHARLES" tentoonstellen. Deze brief bevindt zich in het Koninklijk Huisarchief en is vrijwel ongeschon den de eeuwen doorgekomen. Toe stemming zal natuurlijk verzocht moeten worden aan H.M. de Ko ningin, doch men twijfelt er niet aan, of men zal deze krijgen. Dan wil men oude charters en het in paars leer gebonden boek betreffen de de inhuldiging van Prins Willem IV, dat de bevolking van Veere aan Koning Willem III schonk, even eens tentoonstellen. Contacten werden reeds opgenomen met de historische afdeling van het Rijksmuseum, men wil het Maurits- huis inschakelen etc. Tevens zal op deze tentoonstelling een rijke ver scheidenheid van met de hand ge kleurde gravures te zien zijn, die de versieringen tonen, welke Veere aanbracht bij het bezoek van Prins Willem IV en Prins Willem V. Tekeningen van Springer, sterk de details en fragmenten van oude Veerse gebouwen belichtend, zullen aanwezig zijn. Originele geschilder de panelen met de beeltenissen van alle markiezen, die Veere in de loop der tijden gekend heeft, wil men eveneens een plaats geven op deze cultuur-historische tentoonstelling. GOUDEN BEKER. Natuurlijk zal de beroemde gou den beker, die Maximiliaan aan Nog geen afdoende restauratie van Schuttershof Reeds gaven wif enkele der belangrijkste zaken, welke de Goese gemeente begroting voor 1955 inhoudt. Zowel aan de toelichting als aan de begroting ontlenen wfj thans nog het volgende: Nog vóór de behandeling der begroting zal de raad een voorstel bereiken tot vaststelling der overeenkomst betreffende de gaslevering van Sluiskil en tot het gebruiken van het watergastoestel. Voor dit jaar, schrijven B. en W. was het niet mogelijk hogere bedragen voor het onderhoud van het gasbedrijf uit te trekken, hoe noodzakelijk ook. Volgend jaar zal langer uitstel niet mogelijk zijn. NADER VOORSTEL. Nu de stokerij buiten bedrijf is ge steld zal het nodig zijn dat een post wordt uitgetrokken voor bewaking van het terrein en de controle op de verschillende toestellen, omdat thans enkel overdag personeel aanwezig is. B. en W. menen in overleg met de gascommissie, hiervoor een betere op lossing te kunnen vinden door een nieuw kantoorgebouw te doen bou wen, waardoor een woning vrij komt die dan door een der personeelsleden kan worden bezet. Dit personeelslid kan dan tevens zorgen voor het nodige toezicht. Op de begroting van het gas bedrijf is een bedrag van f 25.000. uitgetrokken voor de bouw van een kantoor. Bij uitwerking van de plan nen is het idee naar voren gekomen, het kantoorgebouw iets groter te ma ken, waardoor het mogelijk wordt dat de gehele administratie in het nieuwe gebouw wordt ondergebracht en alle twee de woningen, die nu als kantoor worden gebruikt, vrij komen. Beide woningen kunnen dan door personeels leden worden bezet. Het uitgetrokken bedrag van f 25.000— zal dan ver hoogd moeten worden tot een bedrag van naar schatting f 35.000.—. Zodra een definitief oordeel is gevormd, zal hiervoor een nader voorstel worden ingediend. NIEUWE CHRISTELIJKE BEWAARSCHOOL. Op de gewone dienst is ook nog de rente uitgetrokken voor een geldle ning, benodigd voor de bouw van de Chr. bewaarschool in Oost, die het volgende jaar zal plaats hebben en die begroot is op f 175.000. Voor verbetering van het Schutters hof is slechts een bedrag van f 2000. uitgetrokken. Zolang de plannen tot verbetering nog niet kunnen worden uitgevoerd, worden deze bedragen ge reserveerd, waardoor bij uitvoering vgn de plannen reeds een bedrag be schikbaar is. Voor subsidies aan instellingen voor sociale zorg is f 1000 meer uitgetrok ken. Het R.K. Maatschappelijk werk tal f 238 ontvangen en het prot. ?hris- tel'ijk f 891. VLEESKEURINGSDIENST Hoewel reeds in het begin van dit jaar door de Kroon is beslist, dat d' Vleeskeuringsdiensten Goes, Hein- kenszand en Ovezande moeten worden samengevoegd to één dienst, is tot neden hieraan nog geen uitvoering gegeven kunnen worden, omdat de ge meente Kapelle een beroepschrift heeft ingediend bij de Kroon, tegen weige ring van Ged. Staten van een besluit, Sümeente tot opzegging van de JWing met Goes en tot toetre- jj hï tot de kring Kruiningen. Zolang merover geen beslissing is genomen ia gemeente Kapelle niet bereid, aan de nieuwe dienst mee te werken. Mej Iaat zich aanzien, dat het nog oei geruime tijd zal duren voor hier over een beslissing is genomen. Han- VERGETEN DIJK Vrijdagmiddag 26 Nov. 1954 hoorde ik ft* omroeper van het ANP m het nieuws aft 13 uur vertellen, dat er een wets- oorstei gaande was om 30 millioen uit ""ekken voor versterking der zeewe ringen. Daarbij dacht ik direct: daar is lkPh °0lc wel iets voor de Paal en woonachtig op de Paal gejneente aaPw en als ik door het venster kijk, e e<?» stuk dijk, dat de Waterstaat e alle mooie deltaplannen openlijk aan- aagt. Want met alle plannen en metin- wij £ebaa*- De dflk, waar n over heb, loopt van Paal haven ,!.ar Van Aelsteinpolder en is ongeveer "leter lang en is 1 Februari op ver- hehi plaatsen weggekankerd en dat rrrn r*- de dÜkbewoners zelf zo goed Ik hhersteld, maar niet afdoende, u-ai Cn kang dat als er nog eens een ^rstand komt die veel lager is dan n a« rampnacht 1953, (dit stuk dijk dat slechtst is van Zeeland, ik heb ten- epu'S^*a' aan vele di-lken in Zeeland en no^ riorgens zo iets slechts «zien), er veel slachtoffers zullen zijn. wie is dan de schuldige? Zij die ge ril waar hebben. ti#c met dit schnjven die instan- Krnt.Wï? te ™aken- di* alléén aan Bronte .ncn der»ken, ofwel na iets versta ^ebben verricht. en daaronder de ra dichten van de gaten van en ontT vergetèn°P laUW"en rUSten (Graauw). p. j. THEENAART. gende deze beslissing kan de nieuwe dienst niet beginnen en kan geen ver hoging van de keurlonen worden ge vraagd om een sluitende begroting te verkrijgen. Behalve de nodige tegenvallers zijn er ook meevallers. Behalve dat het Gasthuis-tekort, dat dit jaar f 19.000 bedragen heeft, waarschijnlijk f 10.000 minder zal bedragen, kon ook het te kort van het B. S. f 6.000 lager wor den geraamd n.l. f 77.500 tegen f 83.500. NIEUWE POSTEN Voor het eerst komt in de begroting voor een post „Kosten werkplaats minder validen" groot f 94.850. Daar van is f 67.000 nodig voor lonen en sociale lasten van tewerkgestelden; f 20.000 voor aankoop materiaal en f 6.000 voor salaris bedrijfsleider. Gerekend wordt, dat hiervan f 40.000 terugvloeit aan ontvangsten en nog f 48.500 aan subsidie van het rijk. Voor de Volkscredietbank wordt in de begroting voor het eerst f 150.000 gereserveerd. Veere schonk, eveneens op de ten toonstelling prijken. Hij schonk de ze beker, toen hij nog Heer van van Veere was, n.l. op 2 Februari 1551, Maria Lichtmis Avond. De burgemeester van Veere, Jhr. den Beer Poortugael, heeft echter nog meer plannen. Hij zou graag een herdenkingsdienst zien van ge- meente-wege. De Grote Kerk te Veere, die al lang niet meer voor ere-diensten wordt gebruikt, is door haar ontzettende ruimte uitstekend geschikt voor het opvoeren van his torische tableaux. Na de herdenking in de kerk wil hij op het haventer rein dansen doen uitvoeren door een dansgroep met omlijsting van car- rillon-klanken. Na de dansitvoering zal Veere baden in een zee van licht. De raad van Veere heeft in deze plannen nog het laatste woord, doch het is ondenkbaar, dat hij de bur gemeester zijn steun zal onthouden. Vier eeuwen markiezaat is een plechtige, gemeentelijke herdenking ten volle waard. Vermoedelijk zal de tentoonstelling van midden Juli tot Augustus 1955 in Veere gehouden worden en hier na nog een maand te Vlissingen ko men. DEMONSTRATIES MET TUINBOUWMACHINES HONDERDEN BELANGSTELLENDEN waren er bij de demonstra ties met tuinbouwmachines, welke werden gehouden in het Vroonland te Kapelle. Op twee verschillende plaatsen waren de vele machines voor het tuinbouwbedrijf in werking te zien. Duidelijk bleek op deze demonstra tie welk een grote vlucht de mechani satie van de tuinbouw heeft genomen. Dat vele er belangstelling voor heb ben bleek uit het feit, dat de aanwe zigen niet alleen uit geheel Zeeland kwamen maar ook van buiten de Pro vincie. In het bijzonder was er aandacht voor de verrichtingen van de nevel spuiten. Uit alle gesprekken op deze dag bleek, dat de gewone motorspuit bij velen heeft afgedaan voor de ziek tebestrijding en dat steeds meerde ren overschakelen op de nevelspuit. Verder ging de belangstelling ook spe ciaal uit naar de Bungartz fraisma- chine en de Agria. Beide machines zijn zeer geschikt voor het grond- en trekwerk in het gemiddelde Zeeuwse fruitteeltbedrijï. Ook de Gottbrod, tweewielige trek ker leverde prima prestaties. Verder VERBETERING VAN DE BUYS-B ALLOT STRAAT Op voorstel van B. en W. werd be sloten om de 6 pet loonsverhoging toe te kennen over het vierde kwartaal 1954 voor het gemeente personeel. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten zal overeen gekomen wor den, dat het crediet in rekening cou rant voor het jaar 1955 wordt vastge steld op 75.000,- Enkele subsidie aanvragen werden gezien de financiële positie der ge meente afgewezen. De rekening van inkomsten en uitge ven van het Burgerlijk Armbestuur over 1953 werd goedgekeurd met de volgende eindcijfers: a. Gewone dienst-inkomsten f.16.249.42 -uitgaven ƒ.15.503,84 batig slot ƒ.745,58 De gemeenterekening over 1953 werd voorlopig vastgesteld met de volgende eindcijfers: gewone dienst: uitgaven f 341.978,46 inkomsten f 325.679,27 na delig slot 16.299,19. Aan de N.V. Waterleiding Mij Zuid- Beveland" te Goes, werd gedurende 10 achtereenvolgende jaren 'n water opbrengst gegarandeerd van 12 pet. van de geraamde investeringskosten van de uitbreiding van het waterlei- dingsnet in de Groeweg, t.w. 12 pet. van 3500— is 420. Bij het vaststellen van het regle ment voor het gemeentelijk sportter rein vestigde de heer R. Buitenhuis (A.R.) de aandacht er op, dat de He melvaartsdag niet was genoemd als een erkend christelijke feestdag waar op sportwedstrijden verboden zijn tij dens het houden van een Kerkdienst. Ilij kreeg de toezegging van B. en W. dat tijdens deze uren geen sportwed strijden zullen mogen worden gehou den. Voor de verbetering van de Buijs- Ballotstraat en de Parallelweg zullen van de N.V. Nederlandse Spoorwegen enkele percelen grond worden aange kocht. Bij het voorsfel van B.en W. om af wijzend te beschikken op het verzoek van dhr. L. Steenbakker te Kloetinge, inzake premietoekenning voor verbe tering van diens woning vestigde de heer Koster er de aandacht op dat dit verzoek niet zonder meer afgewezen dient te worden. Hij kreeg dan ook de toezegging dat dit punt wordt aange houden. Bij de rondvraag informeerde de heer Koster naar de samenstelling van de bouwkas. Dit wordt nog nader geregeld. Ze hadden het gezellig en goed De Sint-burgemeesters zijn te Utrecht door burgemeester de Ranitz harte lijk ontvangen en namen vrolijk deel aan het Sinterklaasfeest dat in de Domstad was georganiseerd. Aanwezig waren de. burgervaders van St Niklaas, St Laurens, St Anna- land, St Maartensdijk, St Jansteen, St Michielsgestel, St Oedenrode, St Maarten en St Odiliënberg. Die van St Geertruidenberg en St Pancras waren verhinderd. De eerste ontvangst had plaats door de directeur van V.V.V. in „Termi nus", waarna een bezoek werd ge bracht aan kasteel ter. Haar, waar men de lunch gebruikte. In de hallen van'het Utrechtse stad huis w&fd het stralende kinderfeest meegevierd. Na de officiële ontvangst welke de Sint-burgemeesters in de trouwzaal-ten "deel viel, bood Utrechts gemeentebestuur zijn gasten een di ner aan in „Esplanade". In de Stads schouwburg woonde een deel der bur gemeesters nog een. balletopvoering bij. waren er de Kramer en Holder trek kers aan het werk en ook deze bleken zich goed te kunnen weren in de dik wijls modderige boomgaarden. Samenvattend kan gezegd worden dat het zeer goede demonstraties waren en dat iedere fruitkweker er de ma chines welke hij voor zijn bedrijf no dig heeft in het werk kon zien en een ieder was dan ook zeer tevreden over het getoonde, evenals de organisato ren van deze mechanisatiemiddag. Maar het wetsontwerp li team erdoor Aanhangers en tegenstanders van de regering van Syngman Rhee heb ben Maandag in de Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering een stevig rob bertje gevochten. Niet met de rapie ren van het welgekozen woord maar met de blote vuist. De regeringspartijen meenden, dat een wetsontwerp, waarbij Syngman Rhee voor de derde maal candidaat kon worden gesteld voor het presi dentschap, ondanks het tekort van één stem kon worden aanvaard. Een der parlementsleden namelijk had de stemming niet kunnen bijwonen. De oppositie nam het niet en eerst nadat de ontboden wachten verster king hadden aangevoerd konden de vechtende volksvertegenwoordigers uit de knoop worden gehaald. Het wetsontwerp kwam er door. In het gebouw van de Koninklijke Nederlandse voetbalbond te Den Haag werd Donderdagavond de overeenkomstwelke na felle debatten en einde loos moeilijke verwikkelingen tussen de KNVB en de profbond, de NBVB tot stand kwam, getekend. Hiermee is aan de voetbalstrijd in Nederland eindelijk een einde gekomen en is de fusie tussen de beide bonden een voldongen feit geworden. Tijdens de ondertekening: achter de tafel v.l.n.r.: de heer E. M. Joostenvoorzitter van de NBVB; Ir. H. F. Hopster, voorzitter van de KNVB en Drs. W. Reijsegere voorzitter van de ur gentiecommissie van de KNVB. Op de achtergrond staande v.l.n.r. Mt. van Zij 11, NBVBNotaris Imkamp, KNVB; Mr. Blaisse, NBVB en verder de heren Martens, Jhr. Mollerus, L. Brunt, Mr. A, Maris en van Houten allen KNVB Josephus in 's Heerenhoeh de onbewuste jubilaris HET KRAAMCENTRUM van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis, gevestigd in Hulst, boekte sedert de dag waarop het zijn werk begon, de 4000ste jonge klant. In 's-Heerenhoek werd in het gezin van H. Boonman- Grimminck de kleine Josephus geboren. De nieuwe wereldburger maak te meteen nóg een respectabel aantal vol: hij is het veertiende kind van zijn gelukkige vader en moeder! Groot was natuurlijk de verrassing van de lamilie Boonman, toen enige dagen na de geboorte plotseling een hele „kraamzorg-deputatie" verscheen zuster M.Hoenselaar, het hoofd van het kraamcentrum Hulst en verschei dene andere zusters, om de jonge ju bilaris (die zich er niets van aantrok) en zijn ouders te feliciteren. Ze had den natuurlijk cadeautjes bij zich, want nummer 4000 is toch wel de moeite waard om even bescheiden op te fuiven. Het kraamcentrum bereidde de familie nog een aardige financiële verrassing welke in dit bijzonder ge zegende gezin wel dubbel welkom was Het was dubbel feest in de Burge meester Tiemanstraat te 's-Heeren hoek. Maar ook voor het Wit-Gele Kruis van Zeeland en het kraamcen trum zelf was dit 'n feit om trots op te zijn. Hoe druk het „bedrijf" van de kraamverzorgster wel is, ntoge blij ken uit het feit dat het nog geen jaar geleden is, dat de 3000ste baby een hartelijk welkom werd bereid. En als TIJDENS de laatste maanden heeft de Sovjet-propaganda niets ongedaan gelaten om India en de Indiërs de sympathie van de U.S.S.R. toe te zeggen. Deze pogingen schijnen hun hoog tepunt bereikt te hebben naar aanleiding van het, bezoek dat een groep Indiase kunstenaars aan de Sovjet-Unie heeft- ge bracht. Bij deze gelegenheid spaarden de Moskouvietischè' dag bladen geen moeite om het volk van Indii met vleiende lof tuitingen te overladen en waren er geen superlatieven groot ge noeg om zijn cultuur te prijzen. Ze drukten eveneens de hoop uit dat nog talrijke andere delegaties naar de Sovjet-Unie zou den komen. GOED VOORBEREID Het streven naar vriendschappe lijke betrekkingen tussen India en de U.S.S.R. is op zichzelf natuurlijk zeer prijzenswaardig. Vrede en vriend schap tussen de twee landen zou een waardevolle bijdrage betekenen tot het vestigen van de vrede in Azië en in de wereld. Maar is de Sovjet-Unie werkelijk oprecht in haar houding ten opzichte van de republiek India? In een boek dat onlangs is ver schenen antwoordt de vroegere lei der der Indiase socialisten, M.R. Masani, op deze vraag. Het boek be handelt de houding van de beste bondgenoten van Rusland binnen de grenzen van India, de Communisti sche partij van India. Sommigen zou den geneigd zijn te geloven, dat de geschiedenis van een plaatselijke Communistische partij op zichzelf weinig interessant is. Indien men er één gelezen heeft, bv. die 'er Duitse, Braziliaanse of Amerikaanse commu nisten kent men de geschiedenis van het communisme over de gehele we reld, in grote trekken althans. De 60 of meer communistische par tijen die over de gehele wereld ver spreid zijn gehoorzamen tenslotte al le aan dezelfde instructies, die vanuit Moskou worden verstrekt. Ze hebben alle dezelfde tactischr sprongen ge maakt op nagenoeg hetzelfde tijdstip en ze hebden dezelfde crises doorge maakt. Maar elke communistische partij heeft niettemin een speciale taak te vervullen en hierbij met specifieke plaatselijke problemen rekening te houden. TAALKUNDIGE STATEN Daar krijgt de anders zo eentonige geschiedenis kleur en variëteit. Wel ke specifieke taak heeft Moskou dan wel aan de communistische Partij van India voorbehouden? De taktiek van de Indiase communisten, zoals ze in het boek van Masani wordt uiteenge zet blijkt op dit vraagstuk een hei- eer licht te werpen. Zolang ze geen succesvolle staatsgreep kunnen onder nemen. moeten dc communisten zich op scheurmakerswerk toeleggen, om op die manier de „bourgeois" rege ring van Nehroe te verzwakken. De taktiek van de communistische partij kan best geiilustreerd worden door haar houding ten opzichte van het taalprobleem in de verscheidene pro vincies. Iedereen is het er in India over eens dat de grenzen tussen de verscheidene provincies zoveel moge lijk moeten samenvallen met de taal kundige gebieden om beter aan de wensen der inwoners te beantwoor den. Maar de communistische inter pretatie der taalkundige staten ver schilt grotelijks van die der andere partijen en strekt ook veel verder. SAMENWERKING MET NATIONALISTEN De communisten eisen niet alleen 'n aanpassing van de grenzen, maar even eens dat elke staat zelfbestemmings- recht zou krijgen en zich zo gewenst zelfs zou mogen afscheiden van de Unie. De reden hiervoor ligt voor de hand. Zolang de communisten te Del hi niet aan de macht zijn, hebben ze er alle belang bij de provincies tón nadele van het centraal bewind te versterken. De communisten hebben niet alleen een leidende rol gespeeld in de agitatie voor dè oprichting van de taai-provincies: ze hebben de han den in elkaar geslagen met de plaat selijke extremistische en nationalisti sche groepen wanneer dit hun scheur makerswerk kon bevorderen. TEGEN VREEDZAME LANDHERVORMING Een ander voorbeeld van „ontbin- dingstaktiek - zoals ze door de Indi ase communisten wordt toegepast, is wel hun houding ten overstaan van de Bhoodan Yagna beweging. Bhoodan Yagna betekent hët vrijwillig geven of offeren van land. Deze beweging is een der interessantste verschijnse len in het nieuwe India. In minder dan drie jaar werden tot nog toe 1.375.000 hectaren van ongeveer 300.000 schenkers verzameld. Het eind doel van deze beweging is 20 millioen hectaren een oppervlakte die gro ter is dan die van het Britse Konink rijk uit te delen aan de mensen die geen grond bezitten. Deze grote vreedzame revolutie volgens de Ghandiaanse principes werd door alle politieke partijen, met uitzondering van de communisten, toegejuicht. Zoals ze zich ook verzet hebben tegen de vrijmaking van In dia met vreedzame middelen, zo ook staan ze thans de vreedzame land hervorming die door de Bhoodan Yag na beweging werd ingehuldigd, in de weg en laten ze geen gelegenheid onverlet om ze te bezwadderen. Ramamurthy, een leider van het Indiase communistische Politburo heeft verklaard dat de landbouwers van India de Bhoodan Yagna niet moesten volgen, maar wel het „held haftig voorbeeld" van Telengana. In Telengana, een deel van de staat Hyderabad, vestigden de com munisten in 1949 een kortstondig, maar zeer hevig terreur-regime. Ilun successen op het gebied der land bouwpolitiek waren nochtans zeer be perkt. Op een tijd van twee jaar en een half hadden de communisten van Telengana niet mee' dan 13.900 hec taren verdeeld. Terwijl de Bhoodan Yagna-beweging zonder enig bloed vergieten in twee jaar tijd* meer dan 20.000 hectaren bijeenbracht. „SLOGANS WORDEN IN ANDER LAND GEBOREN Moskou kan slechts moeilijk bewe ren, dat het niet verantwoordelijk is voor de daden of zelfs voor de voor naamste verklaringen van de com munistische Partij van India. In zijn boek bewijst Masani dat het nieuwe programma van de commu nistische partij, dat thans wordt ge volgd, slechts afgekondigd werd, na dat het Kremlin werd geraadpleegd. In het begin van het jaar 1951 ging een afvaardiging van vier communis tische leiders, waaronder de huidige partijsecretaris, Ajoy Ghosh, naar Moskou, om er „leiding en ophelde ring" te zoeken. Ze kwamen met nieuwe tactische instructies naar In dia weer. Zelfs eerste-minister Nehroe maakt zich over de Indiase commu nistische partij geen illusies, zoals blijkt uit verklaringen die hij in het begin van 1954 tijdens de kiescampag ne in de Staat Travancore-Cochin heeft afgelegd. Ze kwamen ongeveer op het vol gende neer: „De communisten heb ben geen wortels in onze bodem. Hun slogans werden in een ander land ge boren. Hun politiek wijst erop dat ze niet alleen de nationale vlag on trouw zijn, maar zich evenmin met hun land, India, verbonden voelen." er in Zeeland nu nog jonge meisjes zijn, die niet bang zijn van werken en de naastenliefde tot dagelijkse prac- tijk willen maken: laat hen zich dan opgeven voor de opleiding tot kraam verzorgster. Het is nog tijd. Ze maken een mooie kans om straks de 5000ste „Wit Gele-Kruis-baby" te mogen ver zorgen! LAND VAN ZINGEND WATER Land van zingend water is een boek dat verschenen is bij Allert de Lange te Amsterdam en geschreven werd door dr L. van Egeraat te Breda. Ita lië in het moderne Europa is de on dertitel van dit met veel foto's door schoten werk en het vertelt nu weer heel anders over Italië dan de twee reisgidsen, welke hij erover schreef. Dit boek is een echt reisverhaal. Daar tussendoor vlecht de schrijver actuele problemen, die op 't ogenblik Italië bezig houden en deze problemen pro jecteert hij tegen historische achter gronden. Óp deze wijze ontstaat bij de lezer langzamerhand een beeld van het huidige Italië; dat Dr Van Egeraat op zijn duimpje kent en dat hij op interessante wijze aan zijn le zer voorstelt. De lyrische hoofdtitel van het werk en de nuchtere ondertitel karakteri seren het boek in zijn geheel. Ener zijds vindt men tussen deze pagina's bladzijden die over de schoonheid van de Italiaanse steden en landschap pen zingen, maar daar tussendoor ziet de schrijver kans zijn lezer met de neus op de problemen van het Italië van vandaag de dag te drukken. En dat op een wijze, die men populair zou kunnen noemen. Zo behandelt hij de economische situatie van het hui dige Italië waarbij hij de lezer een inzicht geeft van de ontwikkeling der industrie, maar evengoed behandelt hij het onderwijs, de pers, de sociale toestanden. Eigenlijk laat hij geen facet van 1 moderne Italië onbe sproken. Bijzonder interessant zijn de bladzijden, die Dr Van Egeraatwijdt aan Rome. warrvan hij vertelt waar om hij het lief heeft en hoe hij het is gaan liefhebben. Na lezing van dit boek zal men beseffen, dat Italië meer is dan een museum van antie ke kunst, dat weliswaar met deze kostbare erfenis is belast, doch thans zijn plaats gaat opeisen in onze mo derne samenleving.. S.O.S. WIJ KOMEN Karei Novel heeft een boek geschre ven, dat verhaalt van het harde leven der „bergers" op Terschelling. Zodra het SOS weerklinkt, t2*ekken ze uit, de geharde, onvervaarde mannen om in een woedende strijd met golf en wind de in nood verkerende vaar tuigen te bergen. In de verhalen van die strijd komen ook de typen naar voren, mensen onder verfijnde be schaving, maar edellieden van hart en gemoed. Een boek, dat ook de jeugd moet aanspreken, als ze nog van ruige romantiek houdt. (Uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle). Van onze onderwijs-medewerker) (yiT hetgeen ik u tot op heden over onze vriend Cijffers heb verteld, zult u wel begrepen hebben, dat deze schoolman geen in spanning ie veel vond, om zijn onderwijs op peil te houden. Het valt tegenwoordig voor niemand mee, om geheel met de tijd mee te gaan. Want gewoonten en voorschriften ver anderen heden ten dage zo snel en grillig, dat men nauwelijks op een nieuw idee is ingescho ten, of iet idee is al weer verouderd. Zo u het zelf nog niet mocht ervaren hebben: vraagt u er„fn.aar eens een willekeurige zakenman naar. Welnu, ook in het opderwijs is tegenwoordig zo het een en ander te koop. Gelukkig, mogen we W"1 zeggen. Want uit -He grote toevloed van fris se plannen en gedachten blijkt toch in ieder geval, dat men voortgaat met te zoeken naar telkens weer betere methoden en opvattingen. Men is heden ten dage dynamisch, of men kan beter ophouden te zijn. Welaan dan, Cijffers was dynamisch. Toen hij derhalve in de voorbije zomervacantie een artikel las over „expressie als leervorm", had onze vriend dit aardige idee zorgvuldig in zijn onderbewustzijn gedeponeerd, met de bedoeling dat deze kostbare gedachte te gelegener tijd weer zou komen opdui ken. A propos, de expressie als leervorm is U na tuurlijk bekend, nietwaar U weet, hoe onze op voeding veelal te zeer geconcentreerd is rond de geestelijke vermogens, zodat de dienst die het li chaam aan de geest kan bewijzen, door op te tre den als uitdrukkingsinstrument, helaas te vaak wordt verwaarloosd, vandaar de vele houten Kla zen, die wij op onze levensweg ontmoeten. Van daar de lieden met het strakke gezicht en het on beholpen gebaar. Logisch vólgt hieruit, dat de school moet trachten, waar dat mogelijk is, ook enige aandacht te wijden aan de vorming van mi miek, houding en gebaar. Gelukkig bleek het onderbewustzijn van vriend Cijffers naar wens te functioneren. Toen namelijk vorige week de leesles een onprettig verloop dreig de te krijgen, schoot het onderwerp expressie weer naar boven en meteen was nu de mogelijkheid tot uitvoering gegeven. Ter verduidelijking het volgende: Kees de Wit zat een les voor te lezen over arbeiders, die een oud huis sloopten en daar (enkele bladzijden ver der), een verborgen schat'zouden ontdekken. In de tekst moest Kees nu het krachtige „Een.... twee HUP" laten horen, dat de arbeiders bij hun sloopwerk lieten horen. Maar Kees bracht deze strijdkreet zo slapjes ten tonele, dat Cijffers naar moderne middelen greep. ..Kom hier Kees. Ga hier staan. Zet je schrap. Pak die kabel v-st. Trekken!" Maar Kees bleek weinig fantasie te hebben. Hij stond een beetje te stuntelen, zonder enige echte uitbeelding. „Allez, Xees, denk je nu de situatie eens in. Hier pak dit gordijnkoord. Je moet maar denken, dat dit zo'n kabel is. Je hebt toch wel een tikkeltje verbeelding Nu jongens in de klas, laat nou die werkkreet van de slopers eens horen. Vooruit!" De hele klas dreunde van het „Eeen..tweeee ....HUP en met een forse ruk trok Kees gordijnroe en flad derende gordijnen over de hoofden der medearbei ders naar beneden. Toen stof en kalk verwijderd waren en in het week-end een deskundige de gordijnroe had her steld, bleken de kosten van deze geslaagde expres- sieles dertien gulden en veertig centen te bedragen. Centrale KNVB training uitgebreid De Keuze-commissie van de K.N.V.B. heeft de spelers Moljjn (Xerxes), van Kerkum (Feyenoord), Steenbergen (Feyenoord) en van der Land (HBS) uitgenodigd om in den vervolge de Centrale Training van de spelers, die in de toekomst voor het Nederlands Elftal in aanmerking komen, bij te wonen. Op het ogenblik nemen 15 spelers aan deze training te Amsterdam deel. Het ligt in de bedoeling van de tech nici dit aantal in de komende weken nog uit te breiden tot 20 a 24 spelers. Wijziging ■wedstrijdprogramma In het KNVB-wedstrijdprogramma voor Zondag 5 December a.s. zijn de navolgende belangrijke wijzigingen aangebracht: Uitgesteld in 2 B werden: Rood Wit- RAC, Alliance-Goes en (vanzelfspre kend) Roosendaal-Baronie. Het volledige proogramma voor 2 B ziet er nu als volgt uit: Rood Wit-Dosko, Goes-Alliance, Ba- ronie-TSC, RAC-Roosendaal, Middel- burg-Vlissingen, MOC-Internos. In 3 B is BSC-Hero omgezet in He- ro-BSC. In res. 3e klasse C: werd TSC 2- MOC 2 omgezet in MOC 2-TSC 2. Zeeuwse Zangersbond volgend jaar naar Kats Op de jaarvergadering van de Zeeuwse Zangersbond, Zaterdag te Goes gehouden, werd besloten het jaarlijks concours in 1955 te Kats te houden. Een voorstel van enkele leden voor taan het concours in een zaal te houden, werd verworpen. Verder viel het besluit, dat direc teuren van zangkoren geen bestuurs functie meer mogen waarnemen. ZEELAND OP DE BRES VOOR WAAKHONDEN Op 1 Januari 1955 wordt in de pro vincie Zeeland de „Verordening tot bescherming van waakhonden" van kracht, een verordening, die de waak honden een beter leven gaat schen ken. De waakhond moet beschikken over een behoorlijk hok, dat geheel vocht en tochtvrij is en een behoorlijke ruimte heeft. In plaats van aan een ketting zal de waakhond komen te liggen aan een looplijn, welke van paal tot paal minstens een lengte moet hebben van 10 m. Een lijn, bevestigd aan de halsband moet dan met een ring van omschreven afmeting aan de looplijn worden bevestigd, zodat de hond zich ruim kan bewegen. Ook zijn in de verordening de hy giënische toestanden onder de aan dacht genomen. Vanzelfsprekend brengt de uitvoe ring dezer verordening in sommige gevallen moeilijkheden mede voor de betrokken eigenaar, b.v. wanneer het erf een erg kleine oppervlakte heeft. Om echter deze moeilijkheden uit de weg te ruimen, zijn in de nieuwe ver ordening uitzonderingsbepalingen aan gebracht. Deze ontheffing zal echter bij hoge uitzondering slechts worden verleend en dan alleen wanneer aan andere nader in die verordening om schreven voorwaarden is voldaan. MARKTEN GOES, 29 Nov. Bloemkool Al 51, A2 42-47, BI 26-30, afw. 10-20, spruiten Al 49-52, BI 27-36, gr. sav. kool 18-25, rode kool 10-17, witte kool 10-14, boerenkool 10-13, gele sav. kool 12-15. uien 5, prei 27-31, andijvie 17-21, tomaten 35-38. wit lof 57-68, stek 21, kroten 27-29, kropsla 9-19, knolselderij 10-13. ROTTERDAM, 29 Nov. Aanvoer in totaal 2174, vette koeien en ossen 1241, varkens 735, schapen of lammeren 198. Vette koeien le kw. 2.56-2.70, 2e kw. 2.36- 2.50, 3e kw. 2.00-2.10. Varkens (lev. gew.) 1.84. 181, 179. Lammeren 110, 105, 95. Vette koeien aanvoer ruim. handel sle pend, niet geheel prijsh., enige prima's boven not. Graskalveren aanvoer groter, handel kalm, dalende prijs. Kalfkoeien aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen als vorige week Dinsdag. ROTTERDAM, 29 Nov. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe, rode, op vocht- conditie tot 26.75, voor voederdoelemden 25.00-26.50. Voedergranen vast. Zorner- gerst naar kwaliteit en vochtgehalte 26 - -28.-; geschoonde gedroogde tot 28.75. Haver naar kleur en vochtgehalte 25.00- 27.00, extra blanke tot 27.75. Rogge door sneekwaliteit 21.00-23.00. Bakrogge 24-25. W4TFRSTAM)F.N Mannheim 229 (-0.08), Kaub 164 (-0.02) Trier 219 (-0.17). Koblenz 195 (+0.13i. Keulen 157 (-0.11), Ruhrort 352 (-0.02). Lobith 955 (0), Nijmegen 743 0 01) Arnhem 763 (0), Eefde 310 (0), Deven- (er 219 0.02), Namen la Planle 216 0.35). Borgharen 4115 (-102), Belfeld 116 0.05), Grave 489 (—0,11).

de Stem | 1954 | | pagina 7