zich DONGEN legt hoogwaardig schoeisel toe op 75 75 50 20 49 45 RUSLAND bouwt aan een enorme gewapende reserve Aannemers ontvingen hun diploma in Bergse Markiezenzaal TWEE LANDARBEIDERS HET JUBILEUM-SOUVENIR glansrijk getvonnen Strijd met Waalwijl Meer dan twee-derde ATOOM-OOG KAMPERLAND KRIJGT HET PINKSTERCONCOURS Gedeserteerde marinier pleegde overval op taxichauffeur 285 155 125 125 100 10 Opvallend percentage geschoolde arbeidskrachten DEMONSTRATIES IN DAMASCUS 1924 1954 30-JARIG BESTAAN V. A. UIT EIGEN BAKKERIJ VROOM DREESMANN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 IN DONGEN blinkt bij wijze van spreken de welvaart je tegen. Uit de altijd roken de schoorstenen, uit riante woningbouw, uit maar liefst circa 15 hectaren plantsoen en park, uit goede wegen, uit de fraaie scholen, die spoedig weer met enkele nieu wen zullen worden verrijkt. Dongen heeft die welvaart gebouwd op zijn industrie, waar in de schoen- en leder industrie een overwegende positie inneemt. Er zit veerkracht in 't Dongense industrië le leven en de hele plaatselijke gemeen schap profiteert hiervan. Want het bedrijfs leven is er gebaseerd op de geboren en ge togen Dongenaar en heeft mede het zijne bijgedragen tot een harmonische uitgroei van de plaats in algemeen opzicht. Meer dan twee derde deel van de industriële beroepsbevolking van Don gen is werkzaam in de schoen- en leder-industrie. Deze tak van nijver heid is in Dongen derhalve van zoda nige betekenis, dat deze dcor geen en kele andere beroepsgroep wordt over troffen. De totale Dongense industrië le beroepsbevolking bedroeg bij de beroepstelling in 1947 circa 2300 per sonen, waarvan er een kleine 600 uit andere plaatsen afkomstig waren. Daarentegen werkten op dat mo ment slechts 162 personen vanuit Don gen in andere plaatsen. Daaruit moge blijken dat Dongen een werkgelegen- heidscentrum van formaat is. We hebben reeds gewezen op het feit van de overheersende positie van de schoen- en lederindustrie in Don gen. Maar bij een dergelijk overwicht is het duidelijk, dat in feite veel meer mensen, dan die welke recht streeks bij deze nijverheid zijn be trokken van de gang van zaken in de schoen- en lederindustrie afhankelijk zijn. Vooral de verzorgende bedrijven zullen van een al of niet goede gang van zaken in de schoen- en lederin- dstrie onmiddellijk de weerslag onder vinden. Meer dan drie vierde der Don gense industriële beroepsbevolking kan in belangrijke mate afhankelijk worden geacht van de activiteit in de lederverwerkende industrieën. Dongen levert bijna negen procent en bijna vijf procent van het arbeids potentieel in resp. de nationale schoen en lederindustrie. Dat is een bijdrage die gezien ook in het kader van de grootte der gemeente Dongen niet moet worden onderschat. Van 1947 tot 1950 is de arbeidsbezetting van de Dongense schoen- en lederindustrie nog met circa 300 arbeidskrachten uitgebreid en deze groei heeft zich de laatste jaren zeker nog voortgezet. GROTER DAN ELDERS Zowel de gemiddelde productie waarde per arbeider als de gemid delde waarde per geproduceerde paar schoenen is in Dongen aanzienlijk groter dan overal elders. De Dongense schoenindustrie heeft zich dan ook steeds ingesteld op de voortbrenging van een hoogwaardig product. Er staan in dit verband cijfers ter be schikking uit 1949, toen de gemiddelde arbeidskracht in de Nederlandse schoenindustrie 1457 paren vervaar digde tegen een gemiddelde waarde van f. 7.86 per paar. De gemiddelde arbeider in de Dongense schoenin dustrie produceerde in datzelfde jaar 1.040 paren, maar met een gemiddelde waarde van f. 12.60. Naar verhouding wordt in Dongen veel arbeidskracht en machinale kracht besteed aan een hoogwaardig product, waarbij men in tussen niet uit het oog mag verlie zen, dat in Dongen voornamelijk he renschoenen worden vervaardigd, welk schoeisel door bewerking en ma teriaal gemiddeld aanzienlijk duurder is dan damesschoeisel. De Dongense schoenindustrie heeft zich echter reeds lang op het produceren van een hoog waardig product toegelegd. Zeker vanaf 1921 is de gemiddelde waarde hoger geweest dan het provin ciaal gemiddelde, dat op zijn eurt weer hoger was dan het rijksgemiddel de De prioriteit die Dongen in de Langstraat inneemt met betrekking tot de gemiddelde waarde van eer. ge produceerd paar schoenen, is echter veel meer van recente datum. Tussen 1930 en 1935 l^eeft zich als het ware een strijd af gespee)tussen Waalwijk en Dongen om de hoogste gemiddelde waarde, een strijd, die na 1935 in het voordeel van Dongen schijnt te zijn uitgevallen. GESCHOOLDE KRACHTEN De hegemonie in hoog. tardigheid van zijn product heeft Dongen niet alleen passief verkregen, als is' het verkrijgen ervan gemakkelijker ge maakt door de vermindering van de gemiddelde waarde per paar schoenen in Waalwijk. Immers in de crisisjaren na 1930 hebben de bedrijven zeer ver schillend gereageerd in beide plaat sen. Terwijl men zich in Waalwijk sterk aanpaste aan de verminderde koop kracht en naast duurdere schoenen ook enorme hoeveelheden zeer goedkoop schoeisel op de markt bracht, legde Dongen zich nog meer dan voorheen toe op een hoogwaardig product. De differentiëring van de Dongen se schoenindustrie naar grote klasse is gunstig te noemen. De opbouw van bedrijven in verschillende grootte is in Dongen sociaal - economisch aan trekkelijker dan elders. Het middel grote bedrijf is in Dongen relatief sterk vertegenwoordigd. Nauw ver band hiermee houdt ook het feit, dat in Dongen naar verhouding een groot aantal geschoolde arbeidskrachten te werk is gesteld. Het percentage ge schoolden is in vergelijking met an dere centra hoog te noemen. In Don gen werken circa 32.4 procent ge schoolden in de industrie, tegenover in Waalwijk 26.1 procent en in Loon op Zanc 14.9 procen'. We mogen al met al concluderen, dat Dongen een gezonde industriële ontwikkeling ondergaat, waarbij de schoen- en lederindustrie in zeer bij zondere mate bijdraagt, al is tenslotte de vraag niet vreemd, of niet dient te worden gestreefd naar een grotere diversiteit. Maar dat is weer een heel nieuw verhaal. DOSAAF: MILITAIRE OPLEIDING VAN BURGERS IN THEORIE VRIJWILLIG, MAAR DE MENSEN KRIJGEN „ADVIES" TERWIJL de Sowjet Unie de mond vol heeft van „vreedzame co-existentie" met de niet-communistische wereld wordt er hard aan gewerkt om de grootste paramilitaire organisatie in het leven te roepen die de wereld ooit gezien heeft. Het is Moskou's bedoeling een gewapende reserve op te bouwen, waarbij iedere Sowjet-burger boven de 14 jaar, die gezond van lijf en leden is, wordt ingedeeld. Daartoe wordt een grootscheepse campagne gevoerd door de Sowjet-organisatie die door het geven van een militaire opleiding aan burgers nieuwe leden voor deze reserve wil kweken; genoemde organisatie draagt in de Sowjet Unie de naam van Dosaaf. Een speciale bril, waarmee het mo gelijk is radio-activiteit in geval van een atoomwapen-aanval tijdens de oorlog te meten, werd te Bonn op een luchtbeschermings-demon- stratie aan Duitse autoriteiten ge toond. De brillen zijn uitgerust met een radio-actief-gevoelig filter, dat °P r.g. gammastralen reageert, waardoor de drager in de gelegen heid is gevaar van die aard in welke vorm ook, direct waar te nemen. De brillen zullen vermoedelijk door de West-Duitse bevolking worden aan gemaakt onder de naam van atoom-oog voor het volk'1. E>r. E. Hielenz, hoofd van de We- tenschappelijk-Technische afdeling van de regering te Bonn demon streert hier het dragen van de bril. Bruikbaar is het alleszins, maar flatteus ,,Das ist eine ganz andere Sache Wedstrijden. Omdat de recruteringscampagne van de Dosaaf zo volkomen in strijd is met de herhaald? verzekering van Moskou van haar vreedzame bedoe lingen, krijgt men over deze campag ne, die al in December van het afge lopen jaar begonnen is, in de Russi sche radio-uitzendingen naar het bui tenland of in publicaties die ook bui ten Russische grenzen een ruime ver spreiding genieten, niets te horen. De binnenlandse pers en radio heb ben hiervan evenwel geen geheim ge maakt. Op 9 October, bij voorbeeld, heeft het persbureau Tass in een be richt aan de provinciale pers van de Sowjet-Unie er zich in verheugd dat Benjamin E. Door West in het eerste halfjaar 1954 duizenden nieuwe „grote Dosaaf afdelingen" in de steden en op het platteland zijn opgericht. Deze afdelingen zijn „cel len" van de Dosaaf; er zijn er bij die de leden omvatten van een vijftal collectieve boerderijen, maar andere omvatten slechts een groepje ver spreid wonende mannen en vrouwen. Deze cellen leveren het mensenma teriaal voor de eenheden van het le ger, de vloot en de luchtmacht van de Dosaaf. Bij de Dosaaf zijn nu al meer dan tien millioen mensen aangeslo ten. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd aan ongeveer 38 millioen men sen in meerdere of mindere mate een militaire opleiding gegeven door de .de beelden en personen uit eigen om geving d„ volle aandacht hadden be hoeft geen betoog. De toelichting door de heer Nieuwenhuijsen was hier dan ook terecht zeer summier. Hij bracht hierbij nog speciale hulde aan de Rijkspolitie. Tot slot werd nog een prachtige na tuurfilm in kleuren, in hoofdzaak ge wijd aan de vogels en getiteld „Len te, zomer, herfst en winter" vertoond, waarbij de heer Ivang zich een pret tige en uiterst deskundige verteller toonde. De mooie avond, die de afde ling 7 nieuwe leden opleverde, werd met een woord van dank en een krach tige opwekking om het werk der ver eniging te steunen door de heer Gle- rum gesloten. organisatie, die als een voorloper van de Dosaaf kan worden beschouwd, de Osoviakhim. Rusland streeft er naar dit cijfer uit de oorlogsjaren nog te overtreffen. In deze campagne wordt geen enke le streek in de Sowjet-Unie, hoe ver afgelegen ook, overgeslagen, Zo werd bijvoorbeeld aan de Sowjetburgers op het schiereiland Kamsjatska, ten Noorden van Japan, medegedeeld dat ..het noodzakelijk is dat iedereen ter dege vaardig en opgeleid is in een of andere militaire taak. De Sowjet bur ger moet zich systematisch bepaalde kennis eigen maken op algemeen mi litair gebied, in de luchtvaart of te water." In theorie is het lidmaatschap van de Dosaaf vrijwillig, in de praktijk sluiten zich de meesten slechts onder dwang aan. De campagne tot het werven van nieuwe leden gaat uit van het Cen traal Comité van de Communistische partij, de Bond van Jonge Commu nisten en van de Centrale Raad van Vakverenigingen. Door deze drie or ganisaties worden eigenlijk alle la- VAN DE LEERSCHOOL VAN JUTEN NAAR DIE VAN DE PRACTIJK Record jaar Een bijzonder woord van welkom was vóór burgemeester Peters, die be reid gevonden was om de diploma's "it te reiken en die de gelegenheid geboden had deze plechtigheid in de fraaie entourage van de Markiezen- zaal te doen plaats hebben. Ook toonde directeur Juten zich dankbaar voor de gewaardeerde aan wezigheid van gemeentesecretaris mr J Kuypers en de wethouders J. Ha- vermans en D. Leys. Er bleek boven- dien bijna 90 pCt van de oud-cursisten aanwezig te zijn. zodat het een ware reuni was. Met cijfers van vorige jaren en van dit jaar toonde ir Juten aan, dat 1954 BURGEMEESTER PETERS REIKTE ZE UIT ■A'an de leerschool van meneer Juten naar de leerschool van de practijk". Dit ogenblik de heer Bakels van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf had het zo genoemd was Zaterdagmiddag aangebroken voor 25 .longemannen, ijle uit handen van ir L. Peters, de burgemeester van Bergen óp Zoom, het hiploma voor aannemer ontvingen. Het waren allemaal afgestudeerden tan de aannemerscursus Bergen op ZoomBreda, waarvan ir A. Juten te B«gen op Zoom directeur is. Het was dan ook ir Juten, die de geslaagden (n (ie genodigden in de Markiezenzaal van het Bergse stadhuis „kijk eens naar de fraaie distinctie van deze zaai" verwelkomde. een uitstekend jaar was wat het aan tal geslaagden betreft. Om diezelfde reden had burgemees ter ir Peters ook een spontane geluk wens voor de directie van de cursus. Hij vertelde erbij, dat het percentage geslaagden van deze cursus dit jaar aanzienlijk boven het landsgemiddclde ligt. Met een handdruk en een hartelijk woord reikte de burgemeester hierna aan ieder der geslaagden persoonlijk het diploma uit. De heer Bakels bood gelukwensen aan namens de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en hij wekte de geslaag den op om later in hun practisch werk ook behulpzaam te zijn bij de oplei ding van jongemannen in het kader van het leerlingenstelsel. Hij feliciteerde ook ir Juten, die voor de vijfde maal bij de diploma uitreiking aanwezig was. „Wij weten in Den Haag dat ir Juten een goed di recteur is, die er niet voor terug schrikt om in het belang van zijn werk de degens te kruisen". Tot siot sprak L. v. Velthoven uit Zierikzee een dankwoord namens de geslaagden. „Moge de grondgedachte van vriendschap cn collegialiteit on der ons ook in de toekomst doorwer ken", wenste hij. Een voordracht en een Brabantse koffietafel maakten de dag voor de geslaagden en hun verwanten vol. Geslaagden zijn: P. G. van Aken, Stampersgat; W. M. M, v.d. Bergh, Bergen op Zoom; W. C. P. v. Boxel Standdaarbuiten; M. P. M. Bruy- ninckx. Roosendaal; A G M Dek kers, Roosendaal; M. W. M Doggen Firn N (TN-?r'); P' J' Grootenboer', Knt PhN Holm' Eierikzee; A, Kot, St. Philipsland; N. C. Padmos Dreischor, L D. de Rooij, Dinteloord; C. D. M. Schillemans, Halsteren; B p Sjerp. Willemstad; H. Smits, Zeven bergen; J. C. Suijkerbuijk. Hoogerhei- de; L. S. P. v. Velthoven. Zierikzee; J. Caron, Oosterhout; P. J. M. Wa- E, gen van de Russische samenleving volledig beheerst; zjj hebben aan hun plaatselijke afdelingen gevraagd alle burgers „te adviseren" dat zjj zich bjj de Dosaaf aansluiten. Zo'n advies komt neer op een bevel. Het door de Dosaaf opgestelde pro gramma staat in nauw verband met de bepalingen en voorschriften, die ten grondslag liggen aan de opleiding van het personeel bij het Rode Leger, de Luchtmacht en de Vloot. In de „leger-reserve" wordt bij voorbeeld niet alleen met geweren geoefend, maar deze is volledig uitgerust met infanterie, artillerie en tanks. Bij de „vloot-reserve" krijgt het personeel onderricht in de algemene beginselen van de strijd te water en wordt, wan neer enigszins mogelijk, door de re servisten aan oefeningen op volle zee deelgenomen; bij de luchtmacht spe cialiseert men zich op zweefvliegen en parachute-springen, terwijl tevens enig inzicht wordt gegeven in de al gemene beginselen. Teneinde sportieve jongelui aan te lokken wordt veel werk gemaakt van athletiek-wedstrijden tussen eenheden van de Dosaaaf. Men krijgt een goed idee om welk soort „sportbeoefening' het hier gaat na lezing van het arti kel dat op 7 Augustus verscheen het orgaan van de Bond van Jonge Communisten, de „Komsomolskaya Prawda". In dit blad stond een me dedeling van de athletiek-wedstrijden. die door de Dosaaf werden uitge schreven; daarin werd gezegd: „Leden van de Dosaaf zullen met HULST verkocht grond aan ambachtsschool Raad hield spoedvergadering De gemeenteraad van Hulst kwam onder voorzitterschap van wnd. bur gemeester P. Warnier in een spoed vergadering bijeen. Als enige punt van bespreking gold het voorstel van B. en W. tot verkoop van gronden aan de Vereniging R. K. Ambachtsschool voor Hulst en Omstreken te Hulst. Er bestaan plannen tot uitbreiding van het gebouwencomplex voor dit onderwijs en deze plannen zijn reeds in een zodanig gevorderd stadium ge komen dat onderhandelingen over overdracht der benodigde gronden noodzakelijk werden. De aad besloot in principe accoord te gaan met de verkoop van 11127 M2 grond ad.- f 6.per M2. Thans is het dus alleen nog wachten op de beslis sing van hogere autoriteiten. NEHROE OVER DE INDISCHE COMMUNISTEN De Indische premier. Jawaharlal Nehroe, heeft Zondag in zijn eerste openbare toespraak na zijn bezoek aan communistisch China gezegd, dat. terwijl de Chinese communisten zich geheel en al inzetten oor de verhef fing van hun land, de Iijdische com munisten geneigd waren „de economie van het land te verstoren voor partij doeleinden. Zij legden een geestes houding ten opzichte van alle aspec ten van Indische problemen aan de dag. die tegen India, tegen het volk en tegen het land was. BUMA WORDT LASTIG Op de vergadering van de Zeeuwse bt .d van fanfarekorpsen werd beslo ten het Pinksterconcours volgend jaar te Kamperland te houden. Er was een s erke minderheid voor Middelburg. Uitvoerig werd gesproken over de moeilijkheden en het contract met de BUMA. De verenigingen moeten nu f 24.60 per jaar betalen en bovendien nog het achterstallige over de jaren 19411951. Over twee tot drie jaar moet alles betaald zijn. Dit is een zeer zware financiële last voor verschil lende verenigingen. Gebleken is, zo werd meegedeeld, dat de administra tie van de BUMA niet zo goed klopt. De f 2600, die de Bond te veel zou moeten betalen is hier een bewijs van. Meegedeeld werd, dat binnenkort door de Zeeuwse Muziekschool een dirigentencursus zal worden begonnen. Een bekwame toonkunstenaar uit Am sterdam is hiervoor aangezocht. Deze gang van zaken, zo werd op gemerkt, zal zeker het muzikale peil van de verenigingen bevorderen en niet in het minst zal de jeugd kun nen profiteren van de eveneens te ge ven lekencursussen en cursussen voor ouderen. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat er een batig saldo was van f 832.10. In het jaarverslag van de secretaris werd meegedeeld, dat de verenigingen te Rilland. Wol- phaartsdijk en Kruiningen al naar dat zij na de ramp zijn geholpen, resp. hebben ontvangen van de zusterver enigingen een bedrag van f 643, f 316 en f 39. VASTGEBONDEN IN HOTELKAMER De politie te Leeuwarden heeft gis ternacht in een hotel de gedeserteer de marinier M. H. v. J. M. gearres teerd wegens een overval op een Veendamse taxichauffeur. De man is 26 jaar en afkomstig uit Utrecht. Zaterdagavond omstreeks zeven uur vroeg v. d. M. aan de garagehouder T. B. te Veendam een auto met chauf feur te huur. Hij kreeg die en gaf de chauffeur opdracht hem naar Assen te rijden. Daar aangekomen zochten zij naar 'n café, doch slaagden er niet in, iets te vinden, dat naar genoegen was. M. verzocht de chauffeur daarop, hem naar Meppel te rijden. Daar herhaal de zich de geschiedenis en v. d. M. verzocht nu. hem naar Zwolle te brengen. Het la„ in de bedoeling van v. d. M. daar te eten en de nacht "in een hotel door te brengen. In Zwolle aangekomen, vroeg de chauffeur, die van mening was, dat hij v. d. M. nu wel ver genoeg gebracht had, zijn geld. V. d. V. nam G. mee naar een hotelkamer, die hij inmiddels bespro ken had. Op de kamer aangekomen, zag G. inplaats van geld een revolver voor zijn neus. De marinier wierp G. een stropdas toe met de opdracht daarmee zijn benen vast te binden. Toen dit gebeurd was, bond V. d. M. de armen van G. vast op zijn rug, legde hem op het bed, bond hem daar met een laken vast, duwde hem nog een prop in de mond ên verliet de kamer, met medeneming van de portefeuille van G„ inhoudende f 40,- en het contactsleuteltje van de auto. elkaar wedijveren in schiet-wedstrij- den, lange afstandsmarsen, granaat- werpen, luchtafweer en verdediging tegen- gasaanvallen - dit laatste af hankelijk van plaatselijke omstandig heden - motorrijden. wielrennen, zwemmen vrije stijl en hindernislo pen". Beneden gekomen vertelde hij de ho telhouder, dat zijn collega zich niet erg goed voelde en dat hij (v. d. M.) nog even weg moest. Maar hij kwam niet terug. Even later ging de hotelhouder naar boven om te zien hoe de achtergeble ven man het maakte. Deze trof hij op bed vastgebonden aan. De heren J.ltien Toonder, W. Brand en J. Burger werden als bestuurslid herkozen. In de straten van de Syrische hoofd stad Damascus hebben Maandag naar schatting tienduizend personen, on der wie vele studenten, betogingen gehouden naar aanleiding van het feit dat de Verenigde Naties zeven jaar ge leden tot een verdeling van Palestina tussen Joden en Arabieren besloten. De politie kwam snel in actie om de orde te handhaven en de bewaking bij buitenlandse ambassades en lega ties, in het bijzonder die van Enge land, Frankrijk, de V. S. en Turkije, te versterken. De betogers protesteerden ook te gen de annexatie van de Sijrische pro vincie Alexandretta door Turkije in 1939. NEEFJE ZAG DE KANS SCHOON De politie te Den Haag heeft de 18-jarige H. V. aangehouden. V. woont bij een oom in huis en toen deze 14 dagen op reis was, nam neêf de gelegenheid te baat om een geld kistje mét f 25C5 open te breken. Voor dit geld schafte hij zich onder andere een pick-up en een fototoestel' aan. De goederen zijn in beslag genomen plus het resterende bedrag van f 200. JOSJIDA KOMT NIET YOOR De Japanse premier Josjida heeft voor de derde maal geen gehoor ge geven aan het verzoek om voor een commissie van de Japanse Rijksdag mededelingen te doen over een om koperij-schandaal. waarbij Japanse functionarissen steekpenningen heb ben aanvaard van figuren uit het scheepsbouw- en scheepvaartbedrijf. Hij verklaarde door ziekte niet te kunnen verschijnen. Rechtskundigen onderzoeken, of de premier wettelijk kan worden ge dwongen voor de commissie te ver schijnen. GEVRAAGD: legen 1 Maart. Woningeil beschikbaar. S. ADRIAENSSENS DE KEILEN Schengepolder, post 's-Heer Arendskei'ke. 836-0 (Uitsl. bij vooruitbetaling) Uitsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder f 0.90, iedere regel meer 10 ct. Bij 3 achtereenvol gende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend. 25 Letters, cijfers of leeste kens gelden voor 1 regel PERSONEEL GEVR. Gevr. net meisje in Ned. gezin met 3 kind. Zich aanbieden of melden: mevr. v.d. Weijden Ruytenb.str. 3 Berchem. 1525 Energ. pers. gevr. v. d. verk. op het platteland v. onze tuin en landb.- zaaigr. pootaard. pr. bijverd. z. bedrijfskap. Dit jaar veel vraag naar zaad. Haast u. Prijsc. versch. deze week. Ser- rarens, Zaadhandel, Goes. 93 Voor direct gevraagd nette win keljuffrouw bij levensmiddelen- bedrijf Fa. Fassaert, Steenstr. - Hulst. 811 Gevraagd concierge, man werk op onze fabriek, vrouw huish. werk. Liefst zonder kind. Schr,: L'Angelus, Haasdonck, België. Te Gent deftig dienstmeisje ge vraagd voor alle werk. In geslo ten huis. Goed loon. Zaterdag tot 's Maandagsmorgens vrij. Schrijven onder letter O.V. pie- tersnieuwstraat 73, Gent. TE KOOP GEVR genaars, Woensdrecht; P. A. A. Ermes, Gilze: J. P. M. van Etten. Breda; H. J. de Nier, Teteringen; C. H. Schouwe naars. Zevenbergen; A. J. C. v. Sprun- del, Gilze; Chr. J. v Stiphout, Teterin gen; J. P Moll, Oosterhout. Tc koop gevraagd: gebruikte schrijfmachines. Brieven met opgave van merk, nummer en prijs onder no. 806 van dit blad. TE KOOP AANGF i Te koop of te huur zwarte pie- tencostuums. Bij H. de Cock- Freyser, Kleermakerij Modear tikelen. Hoofdstraat 11 tel. 133 St Jansteen. 801 EEN PRACHTIG ZWITSERS DAMES- of HEREN HORLOGE verstrekken wij niet, zoals abusievelijk in de advertentie van Vrijdag j.l. bij aankoop van f 10.maar bij aankoop van TENMINSTE f 90. GEHEEL GRATIS tot en met 11 DECEMBER. Grote partij z.g.a.n. open en ge sloten bakfietsen, bakfiets-on derstellen en zware transport fiets. J. M. Tijs, Talmastr. 61 Breda, Tel. 4542. 1374 2,5 en 5 tons luchtbandenwagen Grote partij paardentuig z.g.a.n. Eng. rijzadel, Shetlandse ponies. J. M. Tijs, Talmastr. 61, Breda Tel. 4542. 1372 Te koop een electr. houten was machine in g. st. en electr. kookketel, inhoud 200 1. bij Th. Waterschoot, Groenendijk 57. .Te koop in g.st.z. kinderwagen Te bevr. bij de agent van dit blad te Koewacht. 807 Grote partij z.g.a.n. open en ge sloten bakfietsen, bakfiets-on derstellen en zware transport fiets. J. M. Tijs, Talmastr. 61 - Breda, Tel. 4542. 1374 Twee fauteuils, 4 stoelen, tafel dressoir f 120, 2 clubs 4 stoe len slechts f 60, f 80, f 155, keu kenstoelen f 5, f 7, f 9, f 9.75, losse clubs, tafels, rookfauteuils salontafels, keukentafels, bed elen. ledikanten, dekens, vloer kleden, tafelkleden, Oud-Holl. naaiboxen enz enz. Ook inruilen Alles gratis thuisbezorgd. Jan Schoone, O. L. Vrouwestr. 152, Zegge, Kade 38, Roosendaal. 9526 Nieuwe Holl. Tudor accu's 6 volt 90 amp. 15 mnd. garantie f 37,50 bij inlevering. Oolc zw. verkrijgbaar. J. M. Tijs, Talma str. 61 Breda Tel. 4552. 1371 Steeds voorradig z.g.a.n. en pri ma gebruikte autobanden. Alle maten verkrijgbaar. J. M. Tijs, Talmastraat 61 Breda Tel. 4542. 2,5 en 5 tons luchtbandenwagen Grote partij paardentuig z.g.a.n. Eng. rijzadel, Shetlandse ponies J. M. Tijs, Talmastr. 61 Breda Tel. 4542. 1372 Wegens overcompl. te koop prachtige kroonlamp bij A. Knook-v. Dis C 3a Noordhoek Standaardbuiten. 9533 Door inruil te koop aangeboden 2e hands trap- en handnaaima chines. Losse trappen. Bogaerts Naaimachinehandel, Hulst. 802 Wegens overcompleet te koop aangeb. in g. st. z. haard. Te be- vragen Vestdijkstr. 11 Hulst. 809 Te koop een in pr. st. z7~keu kenfornuis. Te bez. Hoofdstr. 31 St. Jansteen.810 Snelwarmachine te koop (nog niét gebruikt) f 2,50 per week. Br. no. 63800 Philips radio te koop (nieuw), 3 gulden per week, Br. no. 63301. HUIZEN Te koop een in pr. st. z. zo goed als nieuwe woning in een wel varend 'dorp in Oost Z. VI.: op korte termijn te aanvaarden. Br onder no. 808. HUWELIJKEN Weduwnaar 45 Jr. R.K. wenst kennismaking met R.K. weduwe of juffr. Brieven met foto (wel ke op erewoord retour) onder no. 92 Bur. Dabl. we Stem Goes. HANIIEl Meubelen rechtstreeks van fa briek op zeer gemakkelijke be talingscondities. Lage contant- prijzen. 100 Toonkamers. Ge heimhouding verzekerd. Brie- ven onder no. 61376 bur. blad. U leest het steeds weer in de Krant. Voor termijn betaling naar v.d. Za^idt. Meubelen, bedden, matrassen, tapijten enz. Betaling per week of per maand. Grote keuze, lage prijzen. De beste kwaliteiten. Vraagt reizigers- bezoek of kom zelf eens praten. A. G. M. v. d. Zandt, Terheij- denstr. 9, Breda Tel. 5833. 1548 ROOMBOTER LETTERS, gevuld met pure amandelspijs, overheerlijk 500 gram BANKETLETTERS onze bekende kwaliteit, 500 ^ram ROOMBOTERSTAVEN met puur amandelspijs BANKETSTAVEN van onze heerlijke bekende kwaliteit SPECULAASHARTEN gevuld met spijs, een ware tractatie ST. NICOLAASCAKE, leuk opge maakt en overheerlijk van smaak UIT ONZE CHOCOLATERIEAFDELING CHOCOLADE LETTERS melk en puur in mooie doos- 40 verpakking, middel groot MARSEPIJNFIGUREN, puur aman delen, leuke voorstellingen, p. stuk SUIKERFIGUREN diverse leuke voorstellingen, vanaf CELLOPHAANZAK gevuld met St. Nicolaasfiguren een attractie voor de schoen CHOCOLADE HARTEN met rozen gegarneerd in een zeer IT'Ï mooie uitvoering in doosje verpakt I In surprises hebben wij een zeer grote sortering, diverse originele verpakkingen gevuld met suiker werk en chocolade, diverse prijzen. CHOCOLADE FIGUREN, vele verschil lende voorstellingen45 - 30 - CHOCOLADE VOETBAL staniool verpakt zeer origineel MENAGERIE rn echte chocolade, per 100 gram D3 STROOIMELANGE JQ extra voordelig, 250 gramtD FONDANTHARTEN extra fijne kwaliteit20 - I v BESTELLINGEN opgegeven t/m Vrij dag 3 December, 4 uur, worden door ons nog tijdig bezorgd. Ziet onze speciale chocolaterie en gebak etalage BREDA- BERGEN OP ZOOM

de Stem | 1954 | | pagina 5