Uw laatste kans f 2500.- Mensen en blazen Critiek op houding van K.L.M. Greep uit de maandbladen Openhartig Katholiek Onderwijs Opgepast Tijdens congres „St. Raphael Hulstkamp spekt Uw spaarpot RADIO AT EEN ONDERLIJKE ERELD Het huis met de duizend kaarsen TWEEDE BLAD DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 MAHARADJA KREEG JUWELEN TERUG BEZWAREN TEGEN VRIJE LOONVORMING 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Millioen en schade in Stanboel Voorschot uitkering ouderdom s voor ziening BLAUWMERK f 7.23 Over Jan van Ni jlen, DiepenbrockGezelle, Marsman en Aacl de Haas DE GIDS Moord V Meredith Nicholson £)E jarige Churchill heeft vlak oor zijn feest boze woorden naar het hoofd geslingerd gekregen. Hij heeft namelijk verteld, dat in 1945 opdracht was gegeven, de Duitse wapens niet te vernietigen, maar op te slaan, opdat het krijgsgevan gen gemaakte Duitse leger onmid dellijk weer bewapend kon worden, als de Russen verder zouden op rukken dan de in gemeenschappe lijk overleg vastgestelde demarca tielijn. Deze ..onthulling" heeft de Labourpartr weer eventjs eensge zind gemaakt. Vol verontwaardi ging valt men over de bekendma king van dit feit. Wat zullen de Russen er wel van zeggen? En zal de oppositie in West-Duitsland tegen de herbewapening hierdoor niet aangewakkerd worden? La bour kreeg ook nog steun van de conservatieve Times. Die vond ook, dat Churchill op een erg ongelegen ogenblik was gekomen met zijn mededelingen. Bij dit eerwaardige blad was het ook vrees voor aller lei repercussies, welke de critiek inspireerde. Het hele rumoer is ons niet erg duidelijk. In zijn Memoires h-.d Churchill al heel duidelijk gemaakt, hoe verontrust hij was over de chi canes der Russen in de dagen van de overwinning. Men kon daaruit al weten, dat op 17 Mei 1945 alle verminderingen in sterkte van de Royal Air Force werden stopgezet, omdat men bevreesd was voor voor waartse bewegingen van het Sov- jetleger. Er was een order van Sir Winston, dat het aantal eskaders zou blijven wat het was, totdat het Oorlogskabinet anders had beslist. Deze order was in die dagen ook bekend aan de heren Attlee en Morrison, leden van het Oorlogs kabinet. Zij waren dus mede-ver antwoordelijk voor de maatregelen, welke uit vrees voor een Russische doorstoot naar het Westen werden gedicteerd. In zijn overwinningstoespraak tot het Britse volk had Churchill ook heel duidelijk gezinspeeld op het gevaar: „Het zou van weinig nut zijn de Hitlerianen te straffen oor hun misdaden, als wet en recht niet zouden heersen of als politie- regimes de plaats zouden innemen van de Duitse invallers." Het feit van deze vrees en van de maatregelen, op grond daarvan getroffen, kan niemand ontkennen. Het dunkt ons ook één illusie te menen, dat de Russen hiervan niet op de hoogte waren en dat de mededeling uit Churchills mond voor hen een volkomen verrassing zou betekenen. Ze gebaren nu he vig verontwaardigd, doch het is een verlate verontwaardiging. In 1945 moeten de mannen van het Kremlin ook woedend zijn geweest, omdat hun het verder laten voort rukken van de Sovjettroepen niet gegund werd. Waarom dan angstvallig zwijgen over deze feiten? Zijn de Russen zelf zo kieskeurig in woord en feitenuitstalling, als het de bond genoten uit de tweede wereldoorlog betreft? Ze gebruikten de grofste methodes om hen te belasteren, om hun aandeel in de gemeenschappe lijke overwinning te kleineren, om hun bedoelingen verdacht te ma ken. De laatste tijd is dat wat ver anderd, de brutaliteiten en dreige menten zijn wat minder geworden, doch ontbreken doen ze nog altijd niet. Het kan, dunkt ons, dan ook helemaal geen kwaad, als eens pre cies gezegd wordt wat men van het gedrag der Russen in 1945 dacht. Als daardoor besprekingen op het hoogste niveau verhinderd zouden worden, zouden die bespre kingen toch geen zin hebben. Ze kunnen alleen van nut zijn, als men precies weet wat men aan elkaar heeft. Dat is heel wat beter dan diplo matieke vleierij en camouflage. WE hebben onlangs cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar voren gebracht, waaruit bleek, dat de toename van leerlingen bij het Openbaar Onder wijs procentieel altijd nog groter is dan bij de katholieke scholen. Het leek ons een zorgwekkend verschijnsel. Blijkens een beschou wing in het Katholiek Schoolblad is de toestand echter niet zo on gunstig als hij lijkt. We moeten vooral letten op het aantal leer lingen, dat voor het eerst tot de lagere school werd toegelaten. Dit aantal liep ir totaal aanzienlijk terug en wel van 257.848 (in de periode 17 Januari 1953-16 Januari 1954) tot 246.500 (in de periode 17 Januari-16 September 1954) dus met 11.500 (afgerond) of met 4.4%. De teruggang bij het Openbaar On derwijs is 9.6%, tegenover een toename van 0.7% bij het Katholiek L.O. De oorzaak van deze totale teruggang is gelegen in het feit, dat de geboortecijfers in 1948 veel lager waren dan in 1946 of 1947. De enige groep, die voor deze leer lingen geen teruggang had te boe ken, is die van het Katholiek On derwijs. De oorzaak zal hier liggen in het feit. dat het geboortecijfer bij Ka tholieken in 1948 niet terug is ge lopen. De abnormale groei van het Openbaar Onderwijs in de achter ons liggende jaren is vooral toe te schrijven aan de stijging van het geboortecijfer in de periode 1945 t.m. 1947 juist in de bevolkings groep. die de meeste leerlingen levert voor het openbare onderwijs. Deze stijging is na 1947 veranderd in een daling, en in 1954 zien we nu ook een daling bij de leerlingen, die voor het eerst zijn toegelaten op de lagere school. Tot zover het K. S. Met dat al mogen we niet inslapen, als zou het Katholiek Onderwijs niets meer te duchten hebben van de propa ganda voor het Openbaar Onderwijs. Waarbij zich in de laatste jaren ook nog voegt een verhoogde in spanning van het „neutraal bijzon der onderwijs" dat ook beslist voor onze kinderen ongewenst moet worden geacht. ^AN twee zijden ontvingen we waarschuwingen tegen mislei dende colportage-manieren. De eerste waarschuwing betreft cursussen ter opleiding voor het Midde-ctrndsexamen Algemene Handelskennis. In een Noordbra bantse grensplaats hadden een acht tal aspirant-middenstanders zich door een welbespraakt colporteur laten verleiden contracten af te sluiten voor een dergelijke opleiding De eerste les zou medio September worden gegeven. De leerlingen ontvingen echter bericht, dat deze cursus later zou aanvangen. Onge veer 8 weken daarna moest de eer ste les nog gegeven worden. Men hoorde niets meer. Het totale cur susgeld was in de meeste gevallen reeds betaald. Met een desillusie rijker en f 120,armer werden de slachtoffers opgevangen door een bona-fide opleider. Een strafvervol ging tegen de leider van het z.g. les- instituut wordt ingesteld. Dit is één geval uit vele. Men zij gewaarschuwd! De andere waarschuwing betreft het colporteren met vulpenhouders. In een plaats vlak bij Breda ver scheen iemand, die langs de deur aanbood vulpenhouders te repare ren. En passant wilde hij ook een vulpenhouder verkopen en wel voor de prijs van f 67,50. De man, die dit geval vertelt, vond dat te veel, omdat hij al een pen bezat (kosten 6,95). Geen nood, De venter wilde deze wel inruilen, dan kon hij een nieuwe pen kopen voor f 47,50. En al pratende zakte dat bedrag alsmaar tot er tenslotte maar f 7,50 gevraagd werd „omdat het de laatsten waren". Maar in de winkel kost dit merk maar f 5,95! Toch schijnen er verschillende mensen in de bedoelde plaats inge- tippeld te zijn. En wel voor het hoogste bedrag! Ook wat dit betreft is het dus: Opgepast! De Maharadja van Bardoa heeft zijn juwelen ter waarde van ruim dertig millioen gulden teruggekregen, welke de regering van India in 1948 in be slag had genomen, nadat geruchten de ronde hadden gedaan, dat de Maharaja enige. sieraden naar het buitenland had gezonden. De Maha radja heeft de juwelen, waaronder een snoer zwarte parels en een grote diamant, welke eens heeft toebehoord aan keizerin Eugénie van Frankrijk, teruggekregen op voorwaarde, dat hij deze niet zal verkopen zonder toe stemming van de Indiase regering. In zijn openingsrede van het congres te Utrecht van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel ,.St. Raphael" heeft vice-voorzitter Dimmers zijn spijt erover uitgedrukt dat tot nu toe nog vrijwel geen inschakeling van de werknemersvakbeweging bij de be sprekingen over de Europese samen werking heeft plaatsgehad. Binnen het Internationaal Christelijk Vakver bond is het Internationaal Transport comité gesticht, dat grote aandacht besteedt aan de vraagstukken samen hangende met de Europese vervoers- integratie met name voor wat de con sequenties voor de arbeiders betreft. Aan dit comité zal St. Raphaël zijn daadwerkelijke steun blijven geven. De heer Dimmers bleef lang stil staan bij de houding van de directie der K.L.M., die geweigerd heeft de katholieke bond te kennen in het overleg over de arbeidsvoorwaarden van het vliegend personeel. Minister Algera heeft beloofd de zaak met de directie van de K.L.M. op te nemen, maar de erkenning is nog niet ver kregen. Ook de kwestie van het uit gezonden personeel is nog niet gere geld. Nog steeds is dit personeel over geleverd aan de uitsluitende visie van de directie en vindt over de vaststel ling van de lonen- en arbeidsvoor waarden geen enkel overleg plaats. Ten aanzien van het rapport van de Stichting van de Arbeid inzake de toekomstige loonpolitiek zei spreker, tAdvertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter'» Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 8e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter'» Leverpilletjes «tellen uw Inge wanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelhk Carter'» Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet ln de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter'» Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 62 dat er voor het vervoerspersoneel nogal wat bezwaren verbonden kun nen zijn aan een vrijere loonvorming. De arbeidsrust zou beter gediend zijn, indien enerzijds zou worden bepaald, dat afwijkingen beneden de richtlij nen niet worden toegestaan en ander zijds de afwijkingen boven de richtlij nen niet een vast te stellen percentage mogen overschrijden. Aangaande pen sioenwetgeving herinnerde de heer Dimmers eraan, dat ook deze kwestie door de grote onderlinge verschillen in de pensioenen nog steeds geregeld dient te worden. Volgens officiële schatting heeft 'n brand, die Vrijdagavond laat uitbrak in de uit het jaar 1460 stammende bazaar van Stanboed voor meer dan 500 millioen Turkse ponden (600 mil lioen gulden) schade aangericht". Ruim 1.300 mensen zijn door de brand geruineerd en 20.000 personen werkloos geworden. President Bajar en ministers begaven zich naar het toneel van de ramp, toen de omvang van de schade bekend werd. De over dekte bazaar, waar Turken en vreem delingen generaties lang kleden en an dere voorwerpen hebben gekocht, be staat uit 64 straten met meer dan 3.000 winkels. De brand was de he vigste sinds meer dan dertig jaar. Drie leden van de brandweer wer den bevangen door de. hitte en de rook in hun strijd tegen het vuur in de nauwe straten. Advertenue) op een surprise van Wanneer U nü naar Uw leverancier toestapt - vraag ook het gratis wedstrijdfor- m Aier - hebt U een oud.vaderlandse dronk op een oud-vaderlandse avond een genoeglijk puzzle- uurtje kans op de le prijs van f 2500.- in de grote prijs vraag Doe het nü] De inzendings termijn sluit onverbiddellijk op 7 December a.s. 7oals bekend heeft de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bii de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een webontwerp tot verhoging van de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening, dit in ver hand met de laatste loonronde. Daar in wordt voorgesteld een verhoging van f 72 per jaar voor gehuwden en van f 42 per jaar voor ongehuwden. In afwachting van de totstandkoming van deze wetswijziging zal, zo moge lijk nog in de maand December, bij wijze van voorschot, een uitkering worden gedaan over zes maanden, dus van 1 October 1954 tot en met 31 Maart 1955 en wel van f 36 voor ge huwden en f 21 voor ongehuwden. De zuivere oude genever met de klinkende naam OUDE MISDAAD NU OPGEHELDERD De politie bij Catania (Sicilië) heeft een geraamte, dat ongeveer een jaar geleden in een kist, welke in de muur van een kasteel ingemetseld was, werd gevonden, geïdentificeerd als dat van een beeldschoon kamermeis je, dat meer dan 40 jaar geleden was verdwenen. Er is komen vast te staan dat de koetsier van het kasteel haar de hals had afgesneden, omdat zij niet met hem wilde trouwen. De koetsier is in 1935 overleden. jQE redactie van de 117 jaar oude ziet kans elke maand stint op tiid met een frisse, op hoog peil staande afWering voor de dag te komen. Het Hikt er op of zij maar te kiezen heeft uit een overvloed van kony. Ook het November-nummer is weer bijzonder gevarieerd. Jan van Nijlen. die dezer dagen 70 werd, opent het met enige kwatrijnen, terwijl de Vlaamse criticus Bittremieux een artikel wijdt aan een z.i. verwaar loosd aspect van v. Nijlens poëzie. Voorts zijn er gedichten van Adriaan Morriën, Jac. van Hattum en Liane Bruylants. Marnix Gijsen vervolgt zijn roman ..Er gebeurt nooit iets" en Clara Eggink overziet in het kort diens geheld oeuvre. Naar aanleiding van de volledige publicatie van een brief, die Kafka aan zijn vader schreef, geeft J. H. Schouten een uit voerige beschouwing over de verhou ding tussen vader en zoon. Bijzonder interessant zijn weer de levensherin neringen van H. P. L. Wiessing. die deze keer handelen over zijn gymna siumjaren in den Bosch. Hij heeft er Alphons Diepenbrock gekend, die leraar voor Latijn was in de lagere klassen. Dp volgende anecdote is kenmerkend voor de gevoelige mu sicus: ..Op een keer hadden wij algebra gehad en heel het bord zat nog vol als met platgedrukte, witte in secten met cijfers, misschien wel pi-tekens óók, en wortelhaken, die een van ons erop had uitgewerkt toe?i de, als een wandelende-takken slanke gestalte van Diepenbrock in de deuropening verscheen. Tot mijn verwondering zag ik hem zich met een omdraaien. Met zijn rug naar de hele klas toe ,zei hij: Wil één van jullie eerst al die dingen ach ter mij op het bord uitvlak ken? Anders kan ik géén les gevend En toen hijgerustgesteld, een ogen blik later achter de katheder stond, legde hij met blikken vol afschuw in zijn altijd enigszins knipperende ogen uit, hoe zijn hele jeugd ver giftigd was geworden door de bit tere noodzaak om aldoor opnieuw zich met algebra en meetkunde te occuperen, waar hij niets, maar dan ook niets van had begrepen, of begrijpen kon." ROEPING. TTET culturele maandblad Roeping heeft nog altijd moeite het tempo bij te houden. We hebben de Septem- ber-aflevering voor ons liggen, ter wijl December in zicht is. Paul Hai- mon drukt hier een fragment af van zijn nieuwe roman „Stenen voor Brood." Anton van Duinkerken schreef in dichtvorm een .Afscheid van pater Molenaar". Dr. L. van Egeraat vertelt merkwaardige dingen over ..Links Italië". De belangrijke bijdrage van drs R. Gaspar over Gui- do Gezelle en Engeland wordt voort- HET BOEK VAN NU. TTET November-nummer van dit maandblad bevat als steeds een keur van boekrecensies. Redacteur Dubois bespreekt welwillend het werk van redacteur Brulez en vraagt aandacht voor de productieve Harry Mulisch. Garmt Stuiveling heeft veel waardering voor Arthur Lehnings herinneringen aan Marsman, maar het boek zou z.i. gewonnen hebben indien het in drie delen was opge bouwd: herinneringen, afgedrukte brieven, en gefotografeerde documen ten. KRONIEK VAN KUNST EN KULTUUR. TN dit tijdschrift behandelt B. Majo- rick de vraag ..Religieuze kunst in een eeuw als de onze?" en marge van het boek van Père R. Régamey o.p.: Art Sacré au XXe siècle? Hij is goed geïnformeerd en noemt verschil lende conflicten, die zich op dit ter rein voordoen, o.a. het volgende: Anton vayi Duinkerken verdedigt het werk van Aad de Haas, het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht exposeert diens werk, ter- zelfdertijd dat het R.K. Bouwblad zegt te hopen, dat er geen pastoor meer gevonden zal worden, die daar nog intrapt en t er zelf dertij d ook, dat een lid van het H. Officie, pater Mariano Cordovani in de Os- servatore Romano een reeks wer ken van de Haas veroordeelt, zon der daar zéér kennelijk ooit méér van gezien te hebben dan wat krantenfoto's. LIBERTIN AGE WAN dit periodiek verscheen het laatste nummer. Na zes jaar ging het ter ziele. De redactie moest tot opheffing besluiten bij gebrek aan geschikte kopy. Ongetwijfeld zullen de beide redacteuren H. A. Gomperts en A. Morriën een ander podium vinden, waarop zij zich kunnen laten horen. W. van der VELDEN. WOENSDAG 1 DECEMBER 1954. HILVERSUM I. 402 METER. NCRV: 7.00 Nws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8/0 Nws. on weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. .9.00 Voor de zieken. .9.30 Voor de huisvr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10 30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Stenen voor brood, hoorspel. 12.15 Omr. orkest en solisten. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 12.37 Adventsstonde. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Gram. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. of actualiteiten. 17.30 Orgelspel. 18.00 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.15 Cello en piano. 18.30 RVU: Dr. H. Groot: Hoe ontstond de wereld der-ster ren. Eerste lezing. Oudere theorien: Kant Laplace, Jeans. 19.00 Nws. en weerber. Twee autodieven, die hun straftijd uitzitten in het tucht huis t.e Lewisburg in Pennsyl vania zijn er van beschuldigd de gevangene William Walter Remington vermoord te heb ben door hem met een in een sok gewikkelde baksteen sla gen op hoofd en gezicht toe te brengen. Remington, een voormalig eco noom op het departement van handel, was tot drie jaren ge vangenisstraf veroordeeld we gens meineed. Hij had ontkend geheime documenten aan een communistische spionnage-or- ganisatie te hebben gegeven. Remington overleed aan de gevolgen van de slagen. Familie Tot voor kort waren de Ameri kaanse sergeants Roy en Doy Knight alleen maar tweelingbroers. De familieverhoudingen zijn nu echter aanmerkelijk vertroebeld, want Roy is nu ook nog de oom van Doy. Deze nieuwe relatie ont stond 'toen hij de tante van Doy's vrouw trouwde. Jeugd De West-Duitse politie heeft enige dagen geleden 98 Oostduitse scholie ren van de leeftijd 12 tot 17 jaar over de zonegrens gezet. De scholieren zouden op initiatief van het Akcns „vredescomité" in Aken een potje komen zingen en dansen. Zij bleken allen tot de „jonge 'pioniers" en de ..vrije Duitse jeugd" te behoren. En dat zijn organisaties, die in West- Duitsland zijn verboden, voorname lijk omdat zij zwaar communistisch zijn getint. Dienst De Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. zal binnen kort, naast de onlangs begon nen luchtdienst van Kopenha gen naar Los Angeles via het Noordpoolgebied, ook een ver binding tussen Kopenhagen en Mexico via datzelfde Noord poolgebied gaan onderhouden. Het bevalt best. Formulieren De opperbevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa is een actie begonnen tegen de papie ren. In plaats van 200 rapporten mogen er nog slechts 100 over één bepaald onderwerp worden geschre ven. Waar tot dusver 150 formulie ren voor moesten worden gebruikt, moet in de toekomst worden vol staan met 50 stuks. De orders hier omtrent zijn in 200 verschillende papieren de deur uit gegaan. Rede De directeur van de Franse spoorwegen heeft een toespraak gehouden in een aeseltrein, die met een vaartje van tegen de 120 kilometer over de rails vloog van Melun naar Parijs. Hij sprak over de toekomstover snelle treinen en over gemakkelijk reizende pas sagiers. Dit was een practisch voorbeeldje. Uitrusting De Zweedse soldaten zullen met kogelvrije vesten en broeken uitge rust worden, zo heeft het Zweedse ministerie van defensie medgedeeld. Tijdens hun verlof mogen ze het solide pak niet aantrekken. Auto' s De auto-export van West-Duits land zal dit jaar waarschijnlijk 60 pet. groter zijn dan verleden jaar. Tegen het eind van het jaar ver wacht men, dat 280.000 auto's naar het buitenland zullen zijn verkocht, 100.000 meer dan verleden jaar. De export bedraagt 43 pet. van de to tale West-Duitse auto-productie. Geschenkje In Parijs heeft een oplichter ju welen ter waarde van 6.000.000 "rcs. (ongeveer 60.000 gulden) gestolen door bestellingen te doen ten be hoeve van de echtgenote van pre sident Cotty. Hij bestelde de juwe len telefonisch en vroeg of zij on middellijk op het Elysee afgeleverd k-nden worden. Zij vormden, zo zei hij, een geschenk van het personeel aan mevrouw Coty. Hij waarschuw de het personeel van het Elysee eveneens telefonisch, dat er een pakje afgeleverd zou worden. Een uur later vervoeg hij zich bij het presidentiële paleis, om een audiën tie aan te vragen en verdween met het pakje, dat hij uit de hall weg nam. /.KI, „Da's toch idioot. Ik weet zeker da'k m in m'n broekzak gestopt heb." 19.10 Muzikale caus. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Is de NCRV een zuil?, caus. 20.30 Omroepork. en solist. 21.20 De Reformatie en het ambt, caus. 21.40 Leger des Heilsorkest. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Man en vrouw, caus. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.33 Gram. 7.45 Even opkrikken, c^us. 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel spel. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Gram. 14.55 Voetbalwedstrijd Engeland-Duitsl. (In de pauze Gram.) 16.45 Voor de jeugd. 17 05 Voor de zieken. 17.35 Gitaar ensemble en solist. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Jeugduitz.: Corres pondentieclub De Erievenbus gaat open o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Act. of gram. 1ö.40 Amusementsmuz. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Het Middenstandsdiploma, caus. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Voor de militairen. 20.50 Meneer Sampson, hoorspel. 21.37 Omroep orkest, groot koor en sol. 22.17 De mo derne gestalte van de Nederlandse Wa terbouwkunde. caus. 22.32 Lichte muziek 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Es peranto. 23.20 Gram. 23.4024.00 Orgel spel. BRUSSEL VLAA'IS 324 METER. 11.45 Gram. 12.15 Gevar. muziek. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 12.45 Gevarieerde muz. 13.00 Nws. 13.15 Vlaamse muz. 13.55 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Orkest concert (om 16.00 Nws) 16.05 Orkestcon cert. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.25 Voor dracht. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoor spel. 20.50 Beiaardrecital. 20.55 Gram. 21.00 Operamu'. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 METER. 12.00 Gevar. muziek. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.10 Idem. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Gram. 16.05 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital. 18.33 Gram. 19.15 en 19.28 Idem. 19.30 Nws. 20 00 Groot Symphonie-orkest en solist. 21.30 Spaanse liederen en dansen. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muziek. 22.55 Nws. mysterie-roman door 201 De laatste koffer werd in de baga gewagen geworpen, voor een ogen blik omlijstte ieder venster een tneisjesgezicht en de trein was ver dwenen. HOOFDSTUK XVI. OLIVIA GLADYS ARMSTRONG ..Bates!" >»Ja, mijnheer?" ..Ik meen, dat mijn geestelijke toestand niet is, zoals hij eigenlijk wel zijn moest, Ik heb raad nodig e^n geestelijk adviseur." ..Ik vrees, dat ik daarvoor niet geschikt ben, mijnheer." ,,Ik zou gaarne Mr. Stoddard voor een diner uitnodigen, teneinde dan in staat te zijn mijn zielstoestand rustig met hem te kunnen bespre ken. Juist, mijnheer Glenarm." „Doch volgens de voorwaarde van het. testament ben ik gedoemd al leen en geduldig te lijden. Met an- dere woorden ik zou tegen die voor- schiiften zondigen, wanneer ik Mr Stoddard uitnodigde. Wat denk jii er van?" J J Hij dacht een ogenblik na en ant woordde dan: ,,Ik zou zeggen, mijnheer als u mijn mening vraagt dat voor een heer als Mr. Stoddard, een geestelij ke, op die regel een uitzondering kan worden gemaakt. Ik heb uw grootvader dikwijls met veel lof over Mr. Stoddard horen spreken." „Maar als wij nu eens denken aan de executeur „Waarlijk, daaraan had ik niet gedacht, mijnheer." „Ik zou wel degelijk aan hem den ken, Bates. Hij is voor ons het Ho gere Hof, niet waar?" „Wel, wanneer u dat wilt, zultu hem natuurlijk zo kunnen beschou wen." „Ik geloof niet, dat er veel kans is dat Mr. Pickeri ons zo nu en dan een bezoek brengt, is 't wel?" Recht keek hij mij in de ogen, zonder een ogenblik zijn ogen af té wenden. ..Mr. Pickering reist veel. mijn heer. Vanmorgen is hij met de mail- trein door Annandale getrokken. Dat vertelde mij iemand van het stati on. Misschien hebt u hem wel op het station ontmoet." ,,Ja. ik heb hem inderdaad ont moet". antwoordde ik. Ik was niet zo'n goede leugenaar als Bates, en ik zou er niets mee kunnen winnen door te ontkennen dat ik de executeur ont moet had. ..Ik heb een aangenaam onderhoud met hem gehad. Hij was op reis naar Californië met een aan tal vrienden." „Dat is juist iets voor hem eigen wagens en lange reizen, Mr Picke ring heeft veel succes gehad mijnheer Uw grootvader was altijd zeer op hem gesteld." ,,Oh, ja! En mijn grootvader had een mooie manier om iemands karak ter te beoordelen. Maar ik zal je zo dadelijk een briefje geven voor Mr. Stoddard. Dat wil je dan wel even naar hem toebrengen, niet waar? Nu kan je wel gaan". „Ja, mijnheer." Het briefje werd geschreven en door Bates weggebracht. Stoddard was niet thuis en Bates berichtte mij, dat hij het briefje had achtergelaten. Na enige tijd ontving ik een antwoord, dat gebracht werd door de Schotse tuinman, Ferguson, een korte, stevige kerel. Toevallig opende ik zelf de deur voor hem en bracht het naar de bibliotheek, waar ik het briefje op mijn gemak kon le zen. Ferguson had volgens mij een paar valse ogen en zijn wortelkleurig haar ergerde mij hevig. Mr. Stoddard bracht mij zijn plimenten over en zou zeer vereerd vciceiu zijn bij mij te dineren. Hij had een groot handschrift, even rond cn open hartig als zijn gehele karakter. Zo is het goed. Ferguson", zei ik en de tuinman vertrok. Die avond zaten Mr. Stoddard en ik tegenover elkaar aan een tafel in de eetkamer, bij het licht van een aan tal kaarsen in 'n grote kandelaar die door Bates voor die gelegenheid uit een der kelders was gehaald. En ik moet zeggen, dat. hoewel er nu en dan eni ge onregelmatigheid was in ver krijgen van goede levensmiddelen in het dorp, hoewel de vis, die Bates tweemaal per week uit Chicago liet komen, wel eens te wensen overliet, de voorraad kaarsen onuitputtelijk scheen. Bates bracht kaarsen te voor schijn in alle mogelijke grootten en vormen. Er waren reusachtige kaar sen bij, zoals ik ze alleen nog maar in Russische kerken had gezien. Het Huis met de Duizend Kaarsen ver diende zijn naam ten volle. Bates had zijn maatregelen getrof fen. Zilver en kristal, dat ik daarvoor niet onder mijn ogen had gehad, glin sterde op de tafel, en op de schoor steen verhoogden twee grote kande laars nog het feestelijk aanzien van de kamer. „Ik heb Pickering nog gesproken," merkte ik op. „Ja, ik heb hem ook gezien", zei hij „Was hij in zijn geval pech of geluk?" „Daarover zou ik niet durven be slissen," zei ik, „maar om openhar tig te zijn, wil ik u wel vertellen, dat ik niet van hem houd dat ik geen ver trouwen in hem heb." „Oh, neem mij niet kwalijk! Dat wist ik natuurlijk niet!" Daar ik niet verder over Pickering wilde spreken, terwijl Bates de ge maskerde schurk! zich in het ver trek bevond, veranderde ik van on derwerp. „Ik veronderstel dat u hevige straf fen uitdenkt voor de meisjes van de St. Agatha." zei ik. Zijn lach was aangenaam om te horen en had een oprechte klank. Ik begon steeds meer van te man te hou den. „Nee, hoor! Zover reikt mijn in vloed niet. Daarvoor zorgen de Zus ters en daartoe zijn zij dan ook wel degelijk in staat zonder mijn hulp." „Maar er moeten toch wel eens buitengewone gevallen zijn. Een van de jonge dames vertelde mij ik vertel u dit in vertrouwen dat zij van school gestuurd werd." „Oh, dat moet Olivia geweest zijn! Ja, haar geval is zeker ernstig. Ik vrees, dat de Zusters hun geduld met haar hebben verloren." „Ik zou graag een goed woordje voor haar willen doen," zei ik hem. Verwonderd keek hij mij aan, en ik voegde er aan toe: „U moet mij niet verkeerd begrij pen. Wij hebben elkaar onder eigen aardige omstandigheden ontmoet, Miss Armstrong en ik." „Ontmoetingen met haar vinden doorgaans plaats onder eigenaardige omstandigheden", merkte hij droog op. „Ik leerde haar kennen, toen zij een jong katje in een der offerbussen had gestopt. Ik had twee dagen nodig om te ontdekken vanwaar het ge- miauw kwam!" Hij glimlachte even bij die herinne ring. „Het is een levenslustig meisje", vertelde ik hem. „Zij moet een 'uit laat zoeken voor haar jeugd in het rondvaren in kano's cn het jagen op konijnen. Maar zij is een streling voor het oog." Mijn hart werd warmer bij d^ her innering aan Olivia. Zij was waar lijk verscheidene meisjes in één ver zameld! Stoddard liet een klontje suiker in zijn koffie vallen. „Miss Devereux heeft veel moeite voor haar gedaan, maar Zuster The resa wilde niet toegeven. Haar in vloed op de andere meisjes was wer kelijk slecht." „Miss Devereux heeft dan onge twijfeld gedaan wat zij kon. Je be hoeft niet te wachten Bates." „Olivia was te populair. Al de an dere meisjes namen een voorbeeld aan haar. Zij is een grappig klein kind, dat zie hevenwel op school zo onbehoorlijk gedragen heeft, dat het voor haar en voor de andere meis jes beter is, dat zij naar huis terug keert. Zij is een klein meisje, dat juist tot aan de bovenste knoop van uw jas reikt, haar ogen zijn zo zwart als de nacht „Maar stond zij dan vanmorgen niet te praten met Pickering en zijn vrienden dat meisje met haar grijze hoed, een grijze mantel en blauwe ogen?" Sto'.dard staarde mij verbaasd aan. „Die jonge vrouw met haar blau we ogen en haar grijze mantel? Wel. mijn waarde heer. Olivia is een kind. Ik heb zelf met haar staan praten op het perron. U hebt ge sproken met Miss Devereux. Zij is Olivia niet: zij is Marian!" „Maar wie is dan Marian Deve reux -- waar woont zij en wat doet zij hier?" „Wel om uw vragen in volgorde' te beantwoorden: zij is een jonge vrouw; zij woont in New-York; zij heeft geen andere familie dan Zus ter Theresa, bij wie zij dan ook dik wijls logeert." „Maar is zij dan geen muziekon- derwijzeres?" „Niet dat ik weet! Zij speelt even wel uitstekend golf en slaat op de tennisbaan een heel goed figuur. Zij heeft buitengewoon veel gevoel voor muziek en speelt prachtig orgel." „En zij vertelde mij, dat zij Oli via was!", riep ik uit. „Zoiets had ik wel van haar ver wacht. toen gij haar en haar zuster Theresa geen bezoek wilde brengen. Zij waren de beste vrienden van uw grootvader en uw naaste buren!" „Mijn grootvader kan naar de maan lopen! Het was mij niet mo gelijk. haar een officieel bezoek te brengen. Er is voor ons beiden geen plaats op deze aarde. Ik sta haar in de weg om de gelukkige bezitster te worden van dit huis. En zij is het fijnste meisje, dat ik ooit ge zien heb!" Ernstig knikte hij en hij hield zijn ogen met een uitdrukking van sym pathie op mij gevestigd. Als in een kaleidoskoop vlogen de gebeurtenis sen van de laatste tijd op Glenarm mij door het hoofd, en overal zag ik dat meisje in het grijs met haar blauwe ogen! Het scheen dat een jaa- voorbijging, voordat ik de stil te verbrak. „Waar is zij heengegaan?", vroeg ik. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3