De Oosterschelde blijve zout CONCGRfjfft Huurbelasting terwille van de aanpassing Het huis met de duizend kaarsen KALODERMA GELEE RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 |>enoeming DINGEN IDA EN IEN Dank zij dam tussen Colijnsplaat en Zierikzee, met openingen voor eb en vloed in rustige tijd Nabeschouwing der redactie Eerste ,,sticlitings"-l)ooiii worilt 2 Dee. geplant Meredith Nicholson DE FAAM LINIESTRAAT 1, BREDA KLOMPEN gratis ST. IS ZN. ^AN DE LAD Imede. dat van I bericht is ont- kering van de Ivoor deze ge- Et. Dat aan B. Jleend een per- Derde Weg lakker te Roo- 10 woningen ouwen. Van de |ken is bericht verlaging der worden tege- bestratingswerk In aanbesteding juinhouwers te It voor vernleu- |r straatverlich- |van de PZEM mastenstelsel, voorstel om te liële herziening an wordt voor- pen. Het raads- werd herzien, bn een krotwo- art, Deze krot- de re doeleinden herbouwplicht Woensdrecht lalhier, waartoe |ing werd beslo- Besloten werd aan te kopen bt aangaan van |f 100.000. ADERING Lam in openbare bm een lijvige Bij de gebrui- agen werden de I door de Stich- Idsonderwijs te la Stichting te |ing Kath. Blin- De vereniging bn subsidie van IK. Fröbelschool Fröbelschool te lopzegging een I worden van f 5 lijke afkomstige stichting Katho- lerwijs, voor Z. pst uitgetrokken karde dat de R. hdijke gevestigd |g van de subsi- beide kleuter- hgriemen los. hei voorstel dan lal een eventuele bekeken worden. |G. de Boever 'n f 12.50 per jaar wandversiering Ischool f 100 be- lld. Het gemeen- In 6 pet. salaris leen bedrag van voor het Natio- lé voor Vluchte- loot hieraan een boegen. Over de Jlomaard en van Instellingen in- |an dansvergun - vlug heen ge- bloeiden echter |jnen voort. Neyssen werd de Markt ver- 2, terwijl de be- bersweide in de Besteld de grond pan te kopen te- pstprijs. Op het J. v. d. Sande ben premie voor lining werd gun- toek werd geho- fmie van f 700,- at ook van rijks- fdt toegekend. De binnenkort be- materiaal hier- Dcht. |e raadsleden de begroting open- |f 1955 aangebo- I deelde de voor dat een oproep voor de functie een stratenma- lluit is benoemd |r van het water- buI de heer J. D. -Bath. RIOLERINGS- JRUININGEN te Kruiningen bestratings- en Eindje de Rondte |Kruiningen. Inge- [t (resp. Eindje de in massa): Aann. [ulst 44.350, 16.900, en Zn te IJzen- ).005. Jac. Hooge- |l.213. 19.100, 70.313. Zn te Goes 51.307, te Vlissingen in. bedr. Zeeland .000, 20.900, 73.700. Nieuwdorp 53.450, ilst te Goes 55.000 Splunder's Aann. .000, 22.600, 78.600. .Berg 57.900. 27.600, Walsoorden 53.900, 3 uur: De man en. ebouw 8 uur: De a. uur: Mysterie van lympia 8 uur: Ich Himmel hinein. ïbouw 8 uur: De 8 uur: The Grace Olympia theater verleiding. IN een reeks van negen artikelen hebben we onze medewerker Lucoor aan het woord gelaten over Zeeland en de plannen van de Deltacommissie. Zijn critiek op die plannen, op de summiere voorbereiding er van en op de vluchtigheid der voorlopige conclusies was mild en streng tegelijk, mild van toon, doch streng met betrekking tot de voorgenomen aantasting van grote Zeeuwse belangen. Van het begin tot het einde heeft een opbouwende bedoeling voorgezeten en in diezelfde geest willen we nu van redactiewege nog eens enkele stellingen samenvatten. karakter van een aan eb en vloed onderhevige zoutwaterboezem te la ten verloren gaan. Dit moet mogelijk zijn door 'n afsluiting te bouwen met be- weegbae stormvloedkeringen, die enkel in dagen van gevaar als waterkering dienst doet en die in normale tijden door brede openingen eb en vloed op en neer laten gaan. Dergelijke af sluiting kan het doelmatigst worden tot stand gebracht op 't smalste gedeelte van de Ooster- Schelde tussen Noord-Beveland en Duiveland, ongeveer ter hoogte van Colijnplaats en Zie rikzee. de afsluiting van de Oosterschelde onmogelijk zijn. LOGISCH GEVOLG Uitvoering van de oorspronkelijke Deltaplannen betekent voor de schelp dierenteelt en voor de visserij in Zee land een ramp. Vooral de Ooster schelde is van vitaal belang voor alle takken van visserij in Zeeland. Wordt deze Oosterschelde geheel afgesloten, zodat haar wateren niet langer zout blijven en onderhevig aan de werking van eb en. vloed, dan zullen vele thans nagenoeg monopolistische be drijven ten onder gaan. Kapitalen tot een bedrag van enkele honderden millioenen guldens, die geïnvesteerd werden in een gespecialiseerd vloot, in oesterputten, mosselschoonderijen en -inleggerijen, moeten dan als ver loren worden beschouwd. De oester percelen, die thans aan de staat een veel hoger pacht opbrengen, dan ooit Ingepolderde gronden zouden kunnen doen, zijn dan verdwenen. Zij, die uit de nevenbedrijven en van de bloei der Zeeuwse schelpdierenindustrieën leven, worden dan brodeloos, terwijl het land een gezonde exporthandel en een aanzienlijke deviezenbron ziet opdrogen. Het openhouden van de Oosterschelde is daarom niet enkel een gewestelijk, doch ook een natio naal belang. Vereist de beveiliging van Zuid- Westelijk Neaerland, dat de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden niet alleen door dijkverhogingen, doch ook door afsluitingen van de stromen tegen het gevaar van nieuwe stormrampen wor den beschermd, dan is het toch alles zins zaak, dat die bescherming in de Oosterschelde geschiedt zonder het (Advert an tie) DOBBELMANN.. lekker man I dijken worden begonnen. Die last valt in geen enkel geval te omzeilen. Daarvan heeft minister Algera ook getuigd door zijn voorstel, om als eerste crediet 30 millloen te bestem men voor dijkverzwaring. We mogen voor een en ander goe de hoop putten uit de mededelingen, welke minister Algera in zijn Memo rie van Antwoord deed: Er wordt naar een oplossing gezocht, om de bezwaren voor de oester- en mosse- lentuin tot de geringst mogelijke pro porties terug te brengen. Zoekt men die oplossing in de door ons aange duide richting? Dergelijke dam met openingen, die kunnen worden gesloten en waarvan de kruin eep brede verkeersweg be vat, verliest niets van haar veilig heidstaak als vluchtheuvel voor het bieden van hulp aan en het evacueren van slachtoffers in tijden van nood. De Deltacommissie zelf heeft openin gen, althans „uitwateringssluizen" be raamd in de dam, welke zij voor het Haringvliet heeft ontworpen, openin gen, die ook tot taak hebben in pe rioden van vorst de ijsschotsen van het Hollandsch Diep bij eb naar zee te doen afdrijven, nadat eerst bij vloed zeewater door het Haringvliet is binnengelaten. Wat volgens de Del tacommissie bij de afsluiting van het Haringvliet mogelijk is, kan niet bij Is eenmaal de afdamming van de Oosterschelde verlegd van de uiterst Westelijke grens der eilanden naar de smalle strook bij Colijnsplaat en Zierikzee, dan is het logisch de af damming van de Grevelingen tussen Duiveland en Overflakkee tot stand te brengen in het verlenfde van de dam door de Oosterschelde, Westelijk van Bruinisse, tussen Sirjansland en Herkingen, waar de Deltacommissie een secundaire dam ontwierp. Van het standpunt der Zeeuwse visserijen zijn hieraan enkele voordelen ver bonden. omdat juist de Grevelingen len Westen van de dam van groot belang is voor de mosselteelt. Er be staat geen reden, waarom ook de af damming van het Haringvliet tussen de Zuid-Hollandse eilanden Goeree- Overflakkee en Voorne-Putten niet zou plaats vinden in het verlengde van de twee reeds eerder genoemde dammen door Oosterschelde en Gre velingen. Het beeld, dat verkregen wordt na uitvoering van het Drie Eilanden-plan en afdamming der stromen Ooster schelde, Grevelingen en Haringvliet op hun smalle gedeelten tussen de eilanden biedt een veel gunstiger uit zicht èn voor de beveiliging èn voor de ontsluiting van Zuid-Westelijk Nederland. Door wijziging van de Deltaplannen in de geschetste geest ontstaat een tamelijk rechte verbinding dwars door het midden van de eilanden vanaf Vlissingen en Middelburg tot bij Rotterdam. De economische en sociale voordelen, welke van de oor spronkelijke Deltaplannen zijn ver hoopt, blijven hierdoor behouden. Van deze wijzigingen zijn geen na delen te verwachten voor wat de landbouwbelangen betreft en de be strijding van het verziltingsgevaar. Noch landbouwbelangen noch be strijding van verziltingsgevaar wor den gediend met de verandering der Oosterschelde van een zoutwaterb ■■e- zem iu een brakwatermeer. Voor zo ver de vorming van een min of meer zoet binnenmeer voor de agrarische belangsn en de bestrijd'rg v«n de toenemende verzilting langs de Nieu we Waterweg in het geding moge I zijn, is een beperkt binnenmeer van Krammer en Volkerak tot Hollandsch Diep en Haringvliet ruimschoots vol doende. AFSLUITING DOOR DE KEETEN de Oosterschelde en de Noordelijker gelegen stromen, een afsluiting tussen Duiveland en Tholen ter hoogte van de Keeten. Nu liggen de Keeten op de weg van de Belgische Rijnvaart door de Nederlandse Tussenwateren. Die vaar weg moet als zodanig behouden blij ven, zodat een dam dwars door de Keeten moet worden voorzien van sluizen voor de binnenscheepvaart. Dit lijkt op het eerste gezicht een verhoging van de kosten der afslui tingsplannen van -de Deltacommissie. Ten onrechte: in stede van groter kunnen die kosten in totaal lager zijn, wanneer in plaats van lang gerékte dammen aan de Westelijke grenzen der eilanden de veel kortere dammen worden aangelegd, zoals wij die over de smalle gedeelten van de stromen voorstellen. Aanleg van de dammen op de smal le gedeelten der stromen brengt de noodzakelijkheid mede om meer dij ken te verhogen ,dan het geval zou zijn bij de. bouw van lange dammen tussen de Westelijke uiteinden der eilanden. Maar aangezien de uitvoering van hef gehele Deltaplan berekend is voor een tijdspanne van ongeveer 20 jaar, moet er toch reeds op korter termijn met de versteviging van te zwakke KERK van SEROOSKERKE wordt GERESTAUREERD V Toren wordt niet recht gezet De Ned. Herv. Kerk van Seroosker- ke op Walcheren die uit 1400 dateert, zal in- en uitwendig grondig worden gerestaureerd. Daarbij zal de kerk in haar oorspronkelijke toestand worden teruggebracht. De 22 m hoge toren, die niet minder dan 1.30 m uit het lood staat, zal echter niet worden ge restaureerd noch rechtgezet. Bij de resauratie zal de inwendige pleister laag worden afgebikt, zodat de fraaie steen weer zichtbaar'wordt. De ven sters krijgen baksteen-traceringen en glas - in - lood - ramen en het pan nendak wordt door een leiendak ver vangen. De aanbouw, die thans als consistoriekamer, brandspuithuis en visafslag wordt gebruikt, wordt inge richt voor kerkeraadskamer en een verenigingslokaal, plaatsbiedend aan 70 personen. De kerk krijgt een nieu we orgelgalerij en ook een nieuw or gel, een geluidsinstallatie en hete- lucht-verwarming. HEX CEL A ARS WEE Er schijnt met het afvalwater van de OCIO, de chemische fa- t briek in Ossendrecht, iets niet J helemaal in orde te zijn. In de zogenaamde Weel (Zuidpolder) J J heeft men tenminste een massa dode vis ontdekt, waarvan de J hoeveelheid op 100 tot 200 kilo t wordt geschat. Er bevinden zich J veel snoeken onder, die iedere hengelaar met een zucht van J trots op het droge zou halen. En al blijft het eind-resultaat hetzelfde, al is een dode snoek „Nieuw Schouwen- Duivelandvergaderde In de jongste vergadering van de stichting „Nieuw Schouwen-Duive- land" deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt, de eerste of ficiële boomplanting te doen plaats hebben op 2 December. De eerste „Stichtings"-boom zal worden geplant door een nog nader aan te wijzen leer ling van een der lagere scholen in het Havenpark nabij de fontein te Zierikzee. Verschillende autoriteiten zijn voor deze officiële plechtigheid uitgenodigd De Stichting betuigde verder adhae- sie met het streven van de Rotterdam se Tramweg maatschappij om verbre ding te verkrijgen van de haven te Anna Jacoba Polder. De invaart van de veerpont De Krammer is hier zeer moeilijk. Geklaagd werd over de on bevredigende gang van zaken met be trekking tot de regeling van de be drijfsschade. Vele verenigingen op het eiland dreigen hiervan de dupe te worden, daar ze veel te lang moeten wachten op hun uitkering en zich met kleine voorschotten moeten behelpen. Het Rampschadebureau zal dan ook verzocht worden, speciale enqueteurs aan te stellen, die zich met de schade van de verenigingen zouden bezig moeten houden. (Advertenile) Er is dus alle. reden om aandacht te besteden aan een afsluiting tussen Coop. Levensverzekering Mij. u.a. 9 Maximale zekerheid 9 Minimale premie juic voor collectieve personeelver.zekeringen Hoofdkantoor: Oudenoord - Utrecht Tel. 16591 (3 lijnen) een dode snoek, de hengelaars j hebben besloten, dat dit niet t l/i*innw rtnni- T Tan Til I Yt Tl 017 (*7 1")/7. f t langer gaat. Via hun bond zul- len zij protesteren wanneer J niet spoedig verandering in- treedt. Huurverhoging sleutel voor hetere huisvesting Minister Witte vindt het een geeomplieeerd vraagstuk Minister Witte heeft in zijn Memo rie van Antwoord al een aanloop ge nomen voor de motivering van een eventuele huurbelasting. De minister is ervan overtuigd, dat de mogelijkheid van een geleidelijke verbetering van de woningkwaliteit door iets hogere huren van de nieuw bouwwoningen toe te laten niet zal worden gerealiseerd .zolang de huren van de vooroorlogse woningen op een onnatuurlijk laag peil worden ge houden. Een verdere vooruitgang in de kwa liteit van de volkshuisvesting is slechts bereikbaar, indien de huren van de oudbouw in evenwicht worden gebracht met de. huren van de nieuw bouw. In de huurpolitiek schuilt naar zijn mening de belangrijkste sleutel tot een betere huisvesting van onze bevolking. Indien aldus de aanpassing van de huren van de oudbouw aan de huren van de nieuwbouw als uitgangspunt wordt genomen voor de komende huurverhoging, zal dienen te worden bezien of het gerechtvaardigd is van de opbrengst dezer verhoging een bij zondere belasting te heffen. Wordt de huurverhoging ter wille MYSTERIE-ROMAN door 19) „Gaat gjj ver weg?" vroeg ik. „Naar Californië. Wij hebben daar vele bezittingen en ik moet op een vergadering van aandeelhouders ver schijnen, In Colorado". De dames traden de wagon binnen en ik nam afscheid van Tailor, die dreigde mij een verhandeling over Amerika's toekomst te zullen sturen, als hij weer in New-York was terug gekeerd „Net is jammer, dat zij niet met ons mee wil gaan. Het is werkelijk een aardig meisje en mij dunkt, dat zij meer verdient dan een vacantie in yinrinnatti", zeide hij tot Pickering »«"Pm hie'b bü het instappen. M:.]n hoed afnemend, gr ette ik Ar thur Pickering met mijn diepste bui ging. v HOOFDSTUK XV. IK GA EEN WEDDENSCHAP AAN Teiwijl ik het andere perron be- wef'ik hf lk p)?tseIing dat, hoe wel ik an misschien enig recht had op de belangstelling van het school meisje Olivia Gladys Armstrongft in geen geval mijzelf de vrijheid zou mogen permitteren een jonge dame aan te spreken, die wel degelijk het recht had zich te willen horen aan spreken als mejuffrouw Armstrong. Zij keek mij op dat zelfde ogenblik aan en knikte vriendelijk. De meis jes, die om haar heen stonden, trok- kc1 zich enigszins terug, en .k moet eerlijk bekennen, dat ik een zeer ho ge dunk kreeg van de opvoedkundige waarde van St. Agatha! ,,Ik wist niet dat meisjes in een d^ en een nacht tot een volwassen vrouw kunnen opgroeien", zeide ik. Zij lachte even zachtjes. ,,Het was waarlijk een eigenaardige toestand. U meende te flirten met een meisje van vijftien jaar, nietwaar?" Zij bloosde even en keek mij dan recht in de ogen. .Ik ben zeven en twintig jaar", zei zij dan. „En ik ben van de gebruikelijke leeftijd", zei ik, Zij lachte en de zusters, die de leerlingen naar het station hadden ge bracht, keken haar verwonderd aan. ,,Ik had er geen idee van, dat u Arthur Pickering kende dat is te zeggen, toen u nog Olivia met het rode mutsje was." „Misschien bedoelt u, dat Mr. Pic kering doorgaans niet veel acht slaat op meisjes met een rode muts? Och ja, mannen zijn vreemde «vezens." „Maar Arthur Pickering is een oud vriend van mij." „Dat heeft hij verteld." „Als jongen gingen wij veel mcl el klar om." „Ook dat vertelde hij mij.' Schilderapatroons in Waalwijk bijeen In Musis Sacrum te Waalwijk werd door het Gewest Den Bosch van de Ned. Kath. Bond van Schilderspa troons „St Lucas" een technische dag georganiseerd voor de rayons Waal wijk, Drunen, Alphen, Geertruiden- berg, Kaatsheuvel, Zevenbergen, Til burg, Nieuwkuijk en Maas en Waal. De heer B. Bresser, voorzitter van het gewest, leidde de dag in, die be gon met een uiteenzetting door de heer J. de Weyer, hoofdinspecteur van het Bedrijfsschap „Schildersbe drijf" over de subsidieregeling ook voor de kleine patroon. Daarna stond de kleurgeving in 't interieur in de belangstelling, waarover de heer A. Klaassen, chef van de voorlichtings dienst van de N. V. Vernis- en Verf- warenfabriek v/h J. Wagemakers en Zn te Breda het zijne meedeelde. Ook in de namiddag waren er weer le zingen en demonstraties o.a. over de kleurbepaling van het buitenwerk en de ontwikkeling van diverse nieuwe verftechnieken. De heer Soeterik hield tussendoor nog een kort propa gandistisch praatje en zodoende wer den bij alle materiële zaken ook de geestelijke niet verwaarloosd. Nek-aan-nek-race in prov. damcompetitie Grote zege voor Excelsior en TDV De grootste verrassing in de com petitie van de Provinciale Noord- Brabantse Dambond kwam ditmaal uit Eindhoven, waar Tivoli DVS wist te kloppen. Met 11-9 moesten de man nen uit Schijndel de punten iu Eind hoven laten. Excelsior trok weer flink van leer. Ditmaal werd DAVO het kind van de rekening, want met niet minder dan 3-17 keerde Excelsior naar Den Bosch terug. De andere ge gadigde voor de titel (TDV) behaalde al een even groot succes. De reis naar DGV bracht een 5-15 zege. Voorlopig zal de nek-aan-nek-race tussen Excelsior en TDV nog wel voortduren. De Bossche DC leed wel iswaar een nederlaag bij Philips DC maar gaf in deze wedstrijd toch goed partij. Met een beetje geluk had het zelfs een gelijk spel kunnen zijn. Al met al hebben de Bosschenaren tot op heden nog geen enkel punt weten te behalen doch het zwaarste pro gramma is voor deze club reeds ach ter de rug. Van de wedstrijd EDG-VD kwam nog geen uitslag binnen zodat van deze. wedstrijd vanzelf weinig te vermelden valt. In de eerste klase B, bracht de wed strijd GDV-De Schijf grote spanning. Deze spanning bleef er tot het einde daar de uitslag 10-10 werd. Deze week staat er weer een vol ledig programma te wachten voor alle klassen. (Advertentie) Bij De Faam worden weer NETTE MEISJES gevraagd,om al die (lekkernijen in te [pakken. Leuk werk iin een gezellige omgeving en be- 'hoorlijk loon. 'Kom eens praten op ons kantoor. van de vorenbedoelde aanpassing op een dusdanig percentage gesteld, dat een heffing gemotiveerd schijnt, dan zal nader moeten worden onderzocht in welke mate die heffing zal kunnen geschieden en op welke wyze de daarmede te verkrijgen opbrengst zal kunnen worden aangewend ten bate van de volkshuisvesting. Anderzijds maakt de huurverhoging uiteraard ook een ouderzoek nodig naar de compensaties, die tegenover de daaruit voor de huurders voort vloeiende lastenverzwaring kunnen worden gesteld. Vele vragen zullen bij de voorbe reiding van de in te dier - t wetsvoor stellen aan de orde komen. De minis ter denkt hierbij met name ook aan het vraagstuk van de gedifferentieer de huurverhoging en aan de verhou ding tussen huren en onderhouds- en andere lasten. (Advertentie) VOOR UW HANDEN maakt handen zacht alt fiuweel DINSDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM I 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws, weerber. en kath. nws 8.20 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Wa- terst. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V.d. kind. 10.15 Gram. 10.30 Musette ork. en soliste 11.00 V. d. vrouw 11.30 School radio 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus 12.03 Piano en Hammond orgel 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws 13.20 Metropole ork. en soliste 14.00 Gevar. progr. 14.45 Viool en piano 15.15 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd 17.15 Felicitaties v. d. jeugd 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Cl. Belloni: Nieuw-Guinea in vogel vlucht 18.00 V. d. jeugd 18.20 Sport- praatje 18.30 Gram. 19.00 Nws 19.10 Instr. trio en solist 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.20 Radio Philh. Ork. en solist. I. d. pauze: Uit het Boek der Boeken, caus. 22.35 Gram. 22.40 Ken 'n haan 'n ei liggen? 22.55 Gram. 23.00 Nws 23.15 Viool en piano 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Idem 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 9.4p Morgenwijding 10.00 Gr. 10.50 V. d. kleuters 11.00 V. d. zieken 11.30 Sopr. en piano 12,00 Musette ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12.40 Twee piano's 13.00 Nws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Koersen 14.00 Kookpraatje 14.15 Meisjeskoor 14.40 Schoolradio 15.00 Gram. 15.30 V. d. vrouw 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd 17.30 Amus. muz. 18.00 Nws 18.15 Pianosp. 18.25 Rep. t.g.v*jde 80ste verjaardag v. Sir Winston Churcnill 18.35 Bariton en piano 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle 19.10 De man van V-day klankb. 19.45 Filmpraatje 20.00 Nws 20.05 Gevar. progr. 21.15 Amus. muz. 21.35 Meded. 21.40 Spaanse en Zuid- Amerikaanse muz. 22.20 De Antwoord man 22.35 Viool en piano 22.55 Ik geloof datcaus. 23.00 Nws 23.15 New York Calling 23.20-24.00 Filmprogr. BRUSSEL 324 m: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (om 12.50 koersen) 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio 15.45 Orgelspel (om 16.00 koersen) 16.15 Gram. 16.30 Orgelspel 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gevar. muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Zang en piano 19.50 Causerie 20.00 Gram. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws 22.15 Kamermuz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Omr. ork. 13.00 Nws 13.20 Gram. 14.43 Belgische muz. 15.00 Gram. 15.43 Omr. koren 16.05 Lich te muz. 17.00 Nws 17.15 Verz. progr. 18.33 Gram. 19.15 Idem 19.30 Nws 20.00 Gev. progr. 22.00 Nws 22.15 Herinneringen van een musicus 22.55 Nws. Doch daarna scheidden wij." ,,U beiden vertelt precies hetzelfde verhaal. Het moet dus wel waar zijn. Hij ging naar College en u ging naar de Technische Hogeschool." „En u leerde hem kennen be gon ik nieuwsgierig. „Niet op het College. Evenmin als ik u leerde kennen op de Technische Hogeschool." „De trein is in aantocht, en ik zou graag willen, dat u mij vertelde, wan neer ik u weer terug zal zien," zei ik ernstig. „Voordat wij voor altijd scheiden?" Haar toon deed mij nu even denken aan Olivia met de korte rokken. „Daarover moogt u niet spreken! Slechts weinige keren heb ik u ont moet, en dan nog op een zonderlinge wijze. Denkt u maar eens aan die eer- ste nacht, toen u mij vanuit uw kano 0p {i?\meer eniÊe woorden toereip!" „Wat onbeschaamd! Hoe durft u zich dat nog te herinneren?" vE" d®n die ontmoeting bij de ka- te Liï "ii"k ,1 lk' haddcn daar iets te maken. Ik beken schuld Weer bloosde zij. „Maar u sprak alsof u de volle be tekenis begreep van de woorden die daar gesproken werden. En u begrijpt wel, dat die woorden voor mij heel belangrijk waren. Ik heb werkelijk het recht om te weten, wat u met die waarschuwing bedoelde." Een uitdrukking van verwarring ver scheen op haar gelaat. „Ik speelde op mijn eigen houtje voor.luistervink," zei zij. ,Ik had er een bedoeling bij, en" „Tezamen deden wij eindexamen (weer deed haar toon mij even den ken aan de Olivia, die ik gekend had) „het is jammer, dat u mij niet gezien hebt, want ik had mijn beste japon aan, en zij is bijna geheel bedorven door de mist. Maar van hetgeen daar gezegd werd, weet u even veel als ik. Gij zijt een man, en men heeft mij verteld, dat u wel eens meer op u zelf gepast heb, mijnheer Glenarm!". „Daarin hebt gij volkomen gelijk, maar er zijn omstandigheden...." „Ja, mijnheer Glenarm, de ene om standigheid is anders dan de andere. Dat heb ik zelf ook al eens opge merkt." Zij glimlachte, doch in haar ogen lag een droevige uitdrukking een uitdrukking, die mij aan een andere plaats en tijd deed terugdenken. „Ik zou graag willen, dat u terug kwam", zei ik stoutmoedig, daar ik zag dat de trein nu snel naderde. „En zover kunt gij niet weggaan, of ik zal u weten te vinden." Ik wist niet wie het meisje was, uit welke familie zij voortsproot, noch in welke verhouding zij stond tot die school, doch ik wist, dat haar leven en het mijne elkaar gekruist hadden; dat haar ogen diep en hel der waren en dat haar stem mij tweemaal in het donker iets had toegeroepen, eenmaal spottend, de andere ker- een waarschuwing. Wild voelde ik mijn hart in mijn borst kloppen, evenals toen ik als' jongen voor het eerst de lentezon had zien schitteren op dc besneeuwde heuvel hellingen van Vermont Het meisje scheen mij de verpersoonlijkte jeugd toe en aandachtig staarde ik in haar in de ogen. Zij doorstond mijn blik zonder haar ogen neer te slaan. „Wanneer ik ook maar dacht dat er de geringste kans was, dat ik u ooit zou weerzien, zou ik op dit ogen blik niet met u staan praten. Maar ik was benieuwd hoe u wel zou pra ten tegen een volwassen vrouw, toen ik met u gesproken had als schoolmeisje. Ik loop dan ook de kans om van de zusters een hevige uilbrander te krijgen, doch die kans wil ik lopen teneinde uw conversa- tionele krachten op de proef te stel len. U ziet nu hoe openhartig ik ben." „Maar u vergeet, dat ik u kan volgen; ik ben niet van plan mij zelf tevreden te stellen met hier in dit gat te gaan zitten dromen. Waar heen gij ook gaat, ik zal u weten te vinden." „Mooi gesproken, mijnheer Glen arm! Maar ik veronderstel, dat gij er niet spoedig toe zult komen om Annandale te verlaten. Het is na tuurlijk mijn zaak niet", vervolgde zij, „Maar ik durf u wel te bekennen, dat ik volgens mij geheel niet bang behoef te zijn voor een achtervol ging", en zij lachte haar trillend spot tend lachje. Ik voelde mij het bloed naar het gelaat stijgen. Zij wist dus, dat ik een betrekkelijk vrijwillige gevange ne was op Glenarm. en voor het eerst verfoeide ik de macht van mijn grootvader, die hem in staat had gesteld na zijn dood meer dwang op mij te kunnen uitoefenen dan waartoe hij in zijn leven ooit in staat was gewèest. De gehele omtrek wist waarom ik op Glenarm was, doch dat hinderde mij niet; doch mijn hart kwam in opstand bij de gedachte, dat dit meisje het wist en mij er mee bespotte. „Ik zal u op Kerstavond een be zoek komen brengen", zei ik,,, waar gij u ook mocht bevinden." „Binnen drie dagen dus. Dan geef ik juist een Kerstmispartijtje. Ik zal zeer vereerd zijn u te zien—en ge vleid! U moet niet vergeten, dat gij een fortuin zult weggooien, alleen om uw nieuwsgierigheid te bevredi gen. Ik ben verwonderd over u, Mr. Glenarm. doch acht u er niet min der om." „Ik zal meer opofferen dan mijn geld: ik zal handelen tegen mijneer in, die mij beveelt geheel en al ge volg te geven aan de laatste wens van mijn grootvader, en dat alleen maar om uw stem nog eens te mo gen horen." „Dat is heel wat voor een stem! Maar al dat geld! Een fortuin! Een man zal zijn eer gauw genoeg op het spel zetten, maar zijn geld, dat is iets anders. Het spijt mij werke lijk, dat wij elkaar niet weer zullen ontmoeten. Het zou aangenaam zijn om de discussie over dat onderwerp nog wat voort te zetten. Ik stel er buitengewoon veel belang in." „Binnen drie dagen zal ik u een bezoek komen brengen." Plotseling werd zij ernstig. „Neen. Doet u het als 't u beleft n'ci. Ik zou het mijzelf nooit kunnen vergeven. En bovendien kunt u niet op dat partijtje komen zonder daar toe een uitnodiging te hebben ont vangen. „Wij zullen er niet verder over spreken. Waar u zich op Kerstavond ook mag bevinden, ik zal u komen opzoeken", zei ik en voelde mij het hart in de keel kloppen, want ik wist, dat ik ieder woord meende. „Vaarwel", zei zij. „Het spijt mij. dat ik nooit weer jacht op konijnen zal maken op Glenarm." „Of in een kano op het meer va ren, of prachtige muziek ontlokken aan het orgel in de kapel." „Of in een nis staan luisteren naar mensen, die onaangename woorden spreken over de heer Glenarm „Maar ik weet niet waarheen u gaat u hebt mij niets verteldu verdwijnt in de draaikolk der we reld Zij verstond mij niet of wilde geen antwoord geven. Zij wendde zich om en was op dat zelfde ogen blik omringd door een lachende groep meisjes, die zich verdrong voor een van de deuren van de trein. Twee zusters in een bruin kleed stonden als schildwachten aan weerszijden van de deur, terwijl de meisjes instapten. Door de raampjes kon ik zien, dat de meisjes zenuw achtig naar nog niet bezette plaat sen liepen te zoeken, en het meisje in het grijs scheen de leiding op zich genomen te hebben Voor een ogenblik verscheen de grijze hoed voor een der raampjes en het glim lachende gelaat verblijdde ongetwij feld de bewakers van de vrede te St Agatha, voor wie die glimlach ongetwijfeld bestemd was. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3