D Een betwiste toelage Enorme fabrieksbrand te Tilburg Z.-VLAANDEREN De herverkaveling gaat onverminderd voort Walcheren Zuid-Beveland Spectaculaire ontvangst van St. Nicolaas te Goes Groslijst: bij stemming slechts één stem Bericht voor CROYDON-rokers MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Angstig fantastisch schouwspel AANBESTEDINGEN AGENDA DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 WEER 2V2 MILLIOEN VOOR NIEUWE OBJECTEN In de te Goes gehouden vergadering van de Herverkavelingscommissie Zeeland werd weer een groot aantal plannen goedgekeurd. De werkzaam heden gaan dus in onverminderd tempo door. De betere weersomstandighe den van de laatste weken maken het nu gelukkig ook mogelijk, dat de reeds in uitvoering zijnde werken goede voortgang hebben. Er werd voor een totaalbedrag van bijna 2 1/2 millioen gulden aan nieuwe objecten gegund en goedgekeurd. Binnenkort zal aan deze werken worden begonnen. Betonnen bruggen Op Schouwen-Duiveland komen plm 24 km wegen in uitvoering. Bij Ou- werkerk worden de Molenweg, de Steenweg en de Schellenwitsweg aan gelegd door de fa Van 't Verlaat. Jac. van Oord heeft wegen in de polder Schouwen (Prunjegebied) aangeno men. De Zandweg. Slikweg. Brasweg en de Verseputseweg zullen hier aan gepakt worden. De oude wegen, die vervallen, zijn voor een deel doorgra ven door de nieuwe waterlopen. Een betere bereikbaarheid van deze gebie den was uitermate gewenst. Hetzelfde geldt voor de Taayersweg, Kievits- weg en Pimmelaarsweg in het gebied ten Oosten van Moriaanshoofd. Zoals reeds in een vroeger bericht was gemeld, zullen de eerste bruggen van gewapend beton over de nieuw gegraven waterleidingen in Schou wen thans aangelegd worden. De fa. Everaers en v. d. Berg heeft 5 van deze bruggen aangenomen. De brug gen komen ter plaatse van de Krijn Karelsweg, de Ellemeetseweg, de Hoogweg, de Zwaardweg en de Tel- lersweg. Men hoopt deze bruggen over ongeveer 5 maanden gereed te hebben. Dit werk zal de bereikbaarheid van de betrokken gebieden sterk verbeteren. KAPITAALSWERKEN IN RAAD VAN BRESKENS Nieuw gemeentehuis, gymnastieklokaal en badhuis Bij de ingekomen stukken en mede delingen was ook een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij de presentievergoedingen voor de leden van de gemeenteraad werden vastgesteld op f. 10.per lid per bijgewoonde vergadering. Voor het doortrekken van de weg Weijkmanlaan - Vogelenzang worden burgemeester en wethouders gemach tigd de alsnog benodigde grond aan te kopen. Hierna komt de bouw van een nieuw gemeentehuis aan de orde. Het nieuwe gemeentehuis zal verrij zen aan de Grote Kade naast de toe gang tot het Oranjeplein. De bouwkos ten van het opgemaakte ontwerp wor den geraamd op f. 325.000.exclusief kosten van meubilering, stoffering, en tuinaanleg. Raamt men deze uitgaven op f. 25.000.dan komt men aan een bedrag van f. 35.000.Dit bedrag ach ten burgemeester en wethouders aan de hoge kant. Een bedrag van f. 300.000.vinden zij verantwoord. Dit bedrag zal gevonden kunnen wor den uit een daartoe gekweekte reser ve van f. 170000.en een aan te gane geldlening van f. 130000. Uiteindelijk wordt met algemene stemmen tot de bouw besloten. Het volgende kapitaalswerk, dat hierna aan de orde komt, is de bouw van een gymnastieklokaal t.b.v. het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de 3 lagere scholen, de turnvereni ging en de voetbalvereniging. Een dergelijk gebouw zal denkelijk een uitgaaf vergen van f. 75000.Deze kosten zullen bestreden kunnen wor den uit de reserves. Het laatste kapitaalswerk, waarvoor in deze vergadering de aandacht van de Raad wordt gevraagd is de bouw van een badhuis. Aan een dergelijke inrichting bestaat in deze gemeente reeds iang behoefte. Nu de plannen van de Ver. Het Groene Kruis om een badhuis te bouwen niet tot uitvoering konden komen om verschillende rede nen, zal het gemeentebestuur zelf de bouw ter hand nemen. Hiervoor wordt aan de raad een crediet van f. 50.000.- gevraagd, hetwelk geput zal worden uit de reserve Ondernemingsbelasting. De raad kan zich ook met dit voorstel unaniem accoord verklaren. Het stemde de Commissie tot vol doening, dat er overeenstemming is bereikt tussen de diverse betrokken instanties over de plaats van de be perkingswaterkering door de polder Schouwen, niet zozeer vanwege het feit, dat de dijk er komt, als wel dat de onzekerheid omtrent de toekom stige vormgeving aan wegen en wa terlopen in dit gebied thans kan worden opgeheven. Het tracee van de diik is nu ontworpen vanaf de Schouw- sedijk, ten zuiden van Brouwershaven naar de Schelphoekdijk ter hoogte van de Klompegeul. Hierdoor zijn tevens enige wijzigingen in het we genstelsel mogelijk geworden. Aan G. S. zal worden voorgesteld de weg Zie- rikzeeNoordgouweZonnemaire Brouwershaven als Provinciale weg uit te voeren. De weg Serooskerke Brouwershaven wordt een tertiaire weg. Een zeer belangrijke functie zal de weg MoriaanshoofdScharendijke krijgen 'de Zwaardweg). Bij het totstandkomen van de Deltadijken zal deze weg en verbin dingsschakel van grote betekenis worden. De nieuwe Zwaardweg zal binnenkort in uitvoering komen. De Gebr. de Oude hebben de aanleg van de eerste 4.2 km. aangenomen. De werken in het Coudorpe-gebied in Zuid-Beveland breiden zich steeds verder Viit. Een nieuw blok van plm. 33 ha. in dit moeilijke terrein is ge gund aan de fa. Hakkers en Scher mers. Binnenkort zal hieraan worden begonnen. DE QUARLESPOLDER De voorzitter deelde mee, dat 5 fruittelers uit de Zak van Zuid-Beve land bij de minister van Financiën zijn voorgedragen voor een bedrijf in de Quarlespolder. Indien zij het aan bod aanvaarden en tot overeenstem ming komen met de Herverkavelings commissie over de inlevering van hun gronden, zullen zij in het voorjaar hun nieuwe bedrijven kunnen betrekken. De mogelijkheden van emigratie voor landbouwers uit het Herverkave- lingsgebied zijn door de Herverkave lingscommissie besproken met de vertegenwoordigers van de emigratie organisaties. Het nieuwe landschap, dat door de herverkavelingswerken ontstaat, zal, naar verwacht mag worden, vele jaren woonplaats moeten zijn voor een wel varende bevolking. Het is dus ver antwoord er dienovereenkomstige aan dacht aan te besteden en een fraai ge heel tot stand te brengen. Het staats bosbeheer is de beplanting opgedra gen. GESCHENK AAN OPENLUCHTMUSEUM Bevelandse boerenwagen Namens de gemeente Kortgene heeft burgemeester A. A. Schuit aan het Nederlands Openluchtmuseum te Arn hem een ruim zeventig jaar oude Noord - Bevelandse boerenwagen ten geschenke aangeboden. Dit als blijk van waardering voor de morele en materiele steun, welke de provincie Gelderland en de gemeente Arnhem bij de overstromingsramp in 1953 heb ben verleend. De overdracht geschiedde aan de di recteur van het museum, dr Win. Roukens. In een toespraak merkte burgemees ter Schuit op, dat de wagen juist aan het openluchtmuseum werd aangebo den, omdat het museum èn in de pro vincie Gelderland én in de gemeente Arnhem is gelegen. De fraaie wagen is afkomstig van de heren van Oeveren te Kortgene. STEEDS HOGERE MELKPRIJZEN Wegens afschaffing der subsidies Op een vergadering van de Zeeuwse Melkfederatie te Goes heeft de heer Zee weinig opwekkende dingen ver teld. Voor het seizoen van heden tot I November 1955 heeft het Landbouw Economisch Instituut voorgesteld de nieuwe garantieprijs te stellen op 24.8 cent per liter. Door het afschaf fen van een serie toeslagen en de toe nemende kosten voor boeren, slijters en fabriek, is de prijs in het afgelo pen jaar met 5 cent per liter gestegen. Allerwege is men van mening, dat de melkprijzen in de toekomst belangrijk verhoogd zullen moeten worden. Een der oorzaken hiervan is, dat het Mi nisterie tot afschaffing van de subsi die op consumptiemelk wil komen. Deze subsidie bedraagt momenteel II cent per liter. Spreker vond het begrijpelijk, dat door de loonsverho gingen en de stijging van sociale en materiële kosten de huidige prijzen niet toereikend zijn. Het Ministerie overweegt thans, om, in het voorjaar consumptiemelk in de handel te brengen met 2.5 pet. en 3.5 pet. vet. Tegen deze plannen is het bedrijfsleven echter ten zeerste gekant, daar dit voor de slijters vele moeilijkheden met zich meebrengt. (Advertentie) Aan de verzamelaars van de vlieg tuigplaatjes op de binnendoosjes van de Croydon-sigaretten delen wij mede dat thans een nieuwe serie plaatsjes is verschenen, namelijk serie 3 met de nummers 129 t/m 192. Een serie met vele nieuwe interessante typen. Ook voor de nieuwe serie 3 is weer bij iedere winkelier 'n handig album verkrijgbaar a 30 cent. Maar verzamelaar of niet nooit kocht U voor 70 cent zo'n goede Virginia: CROYDON, een kwaliteit waar iedereen op afvliegt! 680-0C Marinier uit Sint Laurens verongelukt Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur ie bij militaire oefeningen te Doorn de 20-jarige dienstplichtige marinier F Pouwer uit St. Laurens van een twee meter hoge stelling gevallen. Hij kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij onmiddellijk overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. De verslagenheid in zijn woonplaats was bij het vernemen van deze droeve tijding groot. Woensdag middag om één uur zal de begrafenis met militaire eer te St. Laurens plaats vinden. Hij vocht tegen de Bierkaai maar verwierf een muziektent 'n Paar duizend grote en kleine vrienden van Sinterklaas stonden Za terdagmiddag reikhalzend uit te zien naar de komst van ..de goed-heilig- man", die zoals vanouds, zijn komst op de Goese kade had aangekondigd. Precies op tijd naderde de „stoom boot" en werd begroet door een bor- verdovend gejuich en met de muziek roffels van alle Goese muziekkorpsen. Het comité van ontvangst uit de mid denstand. onder aanvoering van de heer Rolfs, deed zijn plicht-plegingen, onderwijl zes fonkelnieuwe Zwarte Pieten het publiek met lekkcrijen bombardeerden. Met moeite wist de Sint, die er vorstelijk uitzag, zijn schimmel te bereiken en nam vitaal de kop van een stoet, welke even kleurig als enorm was. In hotel „de Korenbeurs" verfriste Sinterklaas zich even om daarna, ge volgd door het comité, naar het stad huis te schrijden, waar B. en W. hem plechtig in de raadszaal ontvingen en burgemeester ten Kate een dank woord sprak en uitdrukking gaf aan zijn gevoelens van vreugde, dat de middenstand, in eensgezindheid deze feestelijkheid vol attracties had gear rangeerd. Sinterklaas bleef het antwoord niet schuldig en bleek perfect met de plaatselijke toestanden op de hoogte. Wederom „brak hij zijn staf" over het feit. dat de Goese kade nog. steeds niet gedempt was en bijna had hij B. en W. gedreigd met de roëde van Zwarte Pi,et. over dij verzuim, maar tenslotte bood hij bun de vredespijp aan, in de vorm van een doos sigaren. De Sint vermaande de middenstand de kan sen, welke het Delta-plan biedt, te be nutten in de toekomst en eindigde met een compliment aan B. en W, dat zij de Markt bevrijd hadden van de lelij ke muziektent. Toen de vraag rees: waar blijft de toegezegde verplaats bare?, schoot wethouder Roose als een pijl uit de boog weg om even later te voorschijn te komen met een na tuurgetrouw model daarvan, dat de vorm van een fraaie draaimolen bleek te hebben. Sinterklaas en het comité trouwens ook, stond er perplex van en lachte volop in zijn golvende baard Na dit intermezzo zette de Sint zijn zegetocht voort en bezocht de beide ziekenhuizen. De Zwarte Pieten, ook niet te lui, strooiden zakken vol zoe tigheid uit en trokken later met hon derden taai-taai-poppen de winkels binnen om de klanten er mee te be denken. „CINDERELLA" LIEP OP DE ZEEDIJK Bemanning met moeite gered In de nacht liep de „Cinderella" een 153 ton metende coaster uit Rot terdam, bij Vlissingen op de zeedijk. De coaster was vanuit Duinkerken op doortocht naar Hansweert en had om middernacht ligplaats gekozen op de ree om beloodst te worden. Er stond een hoge zee en straffe wind. Bovendien was de coaster leeg en Jaardcor erg onhandelbaar. Er was geen houden aan, het an ker slipte bovendien ook nog en met een geweldige klap werd de Cinde rella op de dijk bij het Eiland gewor pen, De gealarmeerde reddingsboot uit Breskens kon er niet bijkomen, evenmin als een bergingsvaartuig, dat was uitgevaren en de toestand werd hachelijk. De Vlissingse politie wist de mannen via een geimproviseerde loopplank van boord te halen. In Ho tel Dekker werd aan de kaptein Swaak uit Eindhoven en zijn drie matrozen gastvrij onderdak verleend. Zaterdagmiddag werden bij het op komen van de vloed pogingen onder nomen de Cinderella vlot te trekken welke met succes werden bekroond Voor een nader onderzoek en herstel (de schroefbladen b.v. waren finaal stuk geslagen op de basaltblokken) werd de coaster1 de haven van Vlissin gen binnengesleept. BAARLAND HEEFT WEER EEN KWESTIE: BESTUURSRAAD K. V. P. VOOR HET EERST BIJEEN Toen de historische eerste bijeenkomst van de nieuwe Bestuursraad van de Katholieke Volkspartij te Utrecht Zaterdag een vroegtijdig slot had gevonden, was proefondervindelijk bewezen dat in een betrekkelijk klein college vlotter en zakelijker kan worden gewerkt. Doch belang rijker was, dat deze nieuwe raad ingesteld voor de behandeling van alleen organisatorische vraagstukken door het aanbrengen van enige wijzigingen de basis had gelegd voor een gans nieuwe werkmethode. Dit geschied zijnde, heeft de Partijvoorzitter mr H. W. van Doorn met een hartelijk dankwoord afscheid genomen van Arnhems burge meester de heer Ch. Matser, die wegens drukke ambtsbezigheden had bedankt als vice-voorzitter, maar die lid van het Partijbestuur zal blij ven. In het Presidium wordt hij opgevolgd door het Eerste Kamerlid de heer H. M. van Lieshout, wethouder van Eindhoven en een figuur uit de KAB. het lid één stem uitbrengt. Aanvan kelijk was ook Maastricht tegen dit systeem van verkiezing van Candida- ten, maar tenslotte hadden de afge vaardigden zich laten leiden door 'n overtuigend en met pit uitgesproken woord van secretaris dr L. Albering. Er werd nog slechts één enkele wij ziging in het ontwerp - reglement aan gebracht. De verkiezingsraad zal namelijk niet met 2/3 zoals aanvankelijk was voorgesteld maar met 3/4 meer derheid kunnen afwijken van de ad viezen der Kringen. Een voorstel - Tilburg, om de gros lijststemming geheel schriftelijk te la ten houden, kon geen genade vinden nadat het Partijbestuur had uiteenge zet dat zulk een stemming minder ge wenst is. JONGEREN-ORGANISATIE Nieuive leden in Partijbestuur Met een hartelijk welkom werd de nieuwe-benoemde ofschoon niet aanwezig in zijn nieuwe functie in geleid. Tevens kon mr van Doorn nog enige nieuwe functionarissen begroe ten: zijn onmiddellijke voorganger in het K.V.P.-bestuur de heer W. J. An- driessen, mej. J. Galema uit Helden- Panningen die alsnog mevrouw A. v. Wegen-Mulder zal opvolgen, drs W. K. N. Schmelzer in de vacature van prof. mr L. G. A. Schlichting en drs A. W. H. J. Quaedvlieg. Met hen werden nog dertig landelijke figuren in de Partijraad gekozen, waaronder burge meester Teyssen van Waalwijk, drs A. Verdijk, directeur Provinciaal Op- bouworgaan in Noord-Brabant en mr B. van Spaendonck uit Tilburg. Aan deze benoemingen was vooraf gegaan het besluit, dat de nieuwe Be stuursraad alle organisatorische taken van de Partijraad zal overnemen, ter wijl deze zich alleen met politieke aangelegenheden zal bezig houden. Bo vendien waren vóór het houden van de verkiezingen talrijke voorstellen en amendementen van enige Partijregle menten behandeld. De belangrijkste beslissing was wel deze. dat een lid, dat invloed wil uit oefenen, aan de groslijststemming zal moeten deelnemen. Het bestuur heeft zich nog vóór de vergadering voor deze opvatting gewonnen gegeven ge zien het algemene verlangen in de Kringen. Overeenkomstig een andere toezegging zal ook het zenden van een plaatsvervanger mogelijk zijn. GROSLIJSTSTEMMING In de jongste zitting van Baarlands raad werd meegedeeld, dat G.S. de wijziging der begroting in de Centrale Dienst he'eft goedgekeurd, waarbij aan de heer de Valk een toelage van f. 500 werd toegekend, omdat dit niet te maken had gehad met de ramp doch met een honorarium door Kortgene verschuldigd voor ontworpen meubilair voor 't gemeentehuis, terwijl de heer Valk deze werkzaamheden in eigen vrije tijd had gedaan. Destijds be sloot de Raad bezwaar te maken om dat deze post betrekking had op de ramp en waarbij het overige personeel was buitengesloten van deze ramptoe lage. De heer De Vriend zegt, nadat de betreffende notulen zijn voorgele zen de woorden van de burge meester niet in twijfel te trekken doch dan wel de indruk te hebben dat de Centrale Commissie van de C.D.B. het college van Ged. Staten op een onbe hoorlijke wijze in het ootje heeft ge nomen. Spreker vindt dit een laak bare daad en wil hierin klaarheid, De voorzitter zegt dat deze gang van zaken inderdaad vreemd aandoet. Destijds is die post van f. 500.— wel degelijk genoemd i.v.m. de ramp en dat is voor de raad aanleiding ge weest hiertegen bezwaren te maken. Spreker vindt de gevonden oplossing de heer Valk zijn f. 500.te geven wel een erg vreemde manier van han delen. Weth. de Mol komt hier eveneens tot de conclusie dat het college van Ged. Staten hier in het ootje is geno men. Als de voorzitter voorstelt, deze zaak omdat de practijk anders is geweest, dan nu wordt voorgesteld, ter kennis te brengen van Ged. Staten en van de Kroon, wordt hiertoe met algemene Na vrij lange gedachtenwisseling bleef met 6 tegen 7 stemmen (alle vier uit Leiden, twee uit Nijmegen en een uit Den. Haag), onaangetast het voorstel van het Partijbestuur om bij de groslijststemming te bepalen dat Ten aanzien van de jongeren heeft de Bestuursraad beslist, dat zij al met 18 jaar partijlid kunnen zijn, dat hun organisatie haar verplicht gestelde vertegenwoordiging in alle colleges zal krijgen en ais gevolg daarvan 21 jongeren een verzekerde plaats in partij- en bestuursraad. Waar aldus de Jongeren - organisa tie aan haar trek is gekomen, heeft drs Cel. Cosijn dank betuigd voor de met voortvarendheid geschapen mo gelijkheden, waarvan ook de party zelf zal profiteren; dank ook voor de financiële regeling ten aanzien van de jongeren. Alle voorstellen, die wij hier heb ben genoemd, zijn gedragen door twee gedachten, door mr van Doorn aldus geformuleerd: in een grote organisatie als de KVP hebben de leden belang rijke invloed toevertrouwd aan door hen zelf gekozen vertrouwenslieden, en het partijkader zal er voor zorgen, dat binnen de partij allengs meer wordt gedaan aan bestudering en be spreking van actuele politieke vraag stukken, o.m. door een College van Beraad. stemmen besloten. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om voor een bedrag van 1 aan deel van f. 1000.deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten te 's-Gravenhage waartoe z.h.h.s wordt besloten. Van het Burgerlijk Armbestuur is bericht ontvangen dat de heer J. Traas Pzn per 31 Dec. 1954 periodiek af treedt en wordt daarbij de aanbeve ling ingediend: 1. J, Traas Pzn (aftr), 2. Jacob Elenbaas Iz. zn. Bij gehouden schriftelijke stemming wordt met algemene stemmen verko zen, de heer J. Traas Pzn. Aan de orde is een voorstel van B en W. tot wijziging der gemeentebe groting voor 1954, n.l. waarin het res tant der wederopbouw-uitgaven in verband met de oorlogsschade volle dig wordt afgeschreven, waarmede 'n hoofdstuk in de geschiedenis der ge meente wordt afgesloten. ST. NICOLAAS PLECHTIG INGEHAALD. Met een van de fraaie jachten van de Yacht Holiday-Club arriveerde Zaterdagmiddag St. Nicolaas m^ zijn gevolg aan de Kouaanse Kade, waar hij werd verwelkomd door een grote schare, die hem begeleid door het Middelburgs Muziekkorps diverse lie deren toezong. Te paard maakte de bint een tocht door de stad. waar een bezoek werd gebracht aan het Gast huis. de tehuizen voor ouden van da gen, terwijl ook de gebruikelijke offi ciële ontvangst ten stadhuize niet ach terwege bleef. Het plechtig inhalen van de Goede Sint had Zaterdagmid dag een grote menigte in de stad bij eengebracht. AFSCHEID VAN DE HEER A. L. GROOTBOD Zaterdagmiddag heeft de heer A. L. Grootbod, chef van het pompstation Oranjezon van de Gemeentebedrijven in een geanimeerde bijeenkomst in de bovenzaal van „de Schouwburg" af scheid genomen van superieuren, col lega's, ondergeschikten en kennissen. Verscheidene sprekers voerden het woord en boden de vertrekkende chef en diens echtgenote bloemen en ge schenken aan. De heer Grootbod gaat na 33 dienst jaren van een welverdiend pensioen genieten en hoopt zich 1 Dec. a.s. in de gemeente Gorssel te vestigen. V.B.R. BESTOND 30 JAAR Velen zal het bekend zijn, dat de Vlissingse Vrijwillige Brigade tot Red ding van Drenkelingen, (de V.B.R.) reeds 30 jaar bestaat. Op '18 Juni 1924 vond de oprichting plaats en het be stuur meende het niet verantwoord, kasmiddelen te spanderen aan een re ceptie met feestavond voor de leden. Men kon het geld nuttiger besteden. En deze handelwijze maakte de V.R. B. nog sympathieker. Tóch kwam het dertig jarig be staan ter sprake en wel op Zaterdag middag j.l. toen dhr. P. J. Gilissen als erkentelijkheid voor zijn vele werk. benoemd werd tot lid van Ver dienste van de Kon. Ned. Bond tot Redding van Drenkelingen en hem het zilveren insigne werd overhandigd. Burgemeester Kolff was op deze bijeenkomst aanwezig. Hij noemde de Brigade een vereniging, die specifiek de burgerzin dient. Dit is geen ver eniging voor eigen plezier, doch men doet het met plezier. Alhoewel bet gemeentebestuur het schoolzwemmen bevordert, blijft voor de V.B.R. toch nog altijd een taak lig gen. Een gelukwens namens B. en W. besloot zijn rede. In deze bijeenkomst werd tevens de dertienjarige Dolf Bongers gehuldigd. Hij bleek de meest plichtsgetrouwe van de hele V.B R. te zijn en kwam daardoor in het bezit van een beker, beschikbaar gesteld door de heer van Bel. RAADSBESLUITEN. De Raad kreeg te besluiten over een voorstel van B. en W„ een depen dance der Stichting .Zeeuwsohe Mu ziekschool te vestigen in villa „Ophir" in de Badhuisstraat. Dit gebouw wenste men met ingang van 1 Janu ari 1955 voor dit doel te huren en men moet hiervoor jaarlijks f 1500.huur betalen. Bovendien verzocht het col lege om een crediet van f 6300— voor de'aanschaf van het instrumen tarium en een aanvullend crediet van f 8415.voor de kosten van eerste inrichting, exploiatie en afschrijving op het instrumentarium. De raad ging er mee accoord. De raafl besliste eveneens gunstig op het voorstel van B. en W., een subsidie van f 75.per jaar per uit Vlissingen afkomstige leerling te be talen aan het R. K. Kerk- en School bestuur ten behoeve van de opleiding van kleuteronderwijzeressen. Per 1 September j.l. werd te Vlissingen een R. K. opleiding voor kleuteronderwij zeressen opgericht onder leiding van het hoofd der St. Paulusschool en waaraan ook bevoegde leerkrachten zijn verbonden. Vijf leerlingen uit de ze gemeente nemen aan de cursus mo menteel deel. Door het stichten van deze oplei ding te Vlissingen hoeven de leerlin gen niet meer de cursussen in Sluis te bezoeken. Kringvergadering N. C. B. in Z. Vlaanderen De beide Zeeuwsch-Vlaamse krin gen van de N.C.B. houden begin de zer week hun algemene vergadering. Op Dinsdag 30 November vergadert de kring Oostburg in hotel Du Com merce te Oostburg en Woensdag 1 December is de beurt aan de kring Hulst. Deze vergadering wordt in het bioscoopgebouw te Hulst gehouden Als voornaamste onderwerp zal in beide vergaderingen de begroting worden behandeld, dit in verband met de komende algemene vergadering te Tilburg. CERES IN BRONS Het Ceresbeeld, dat B. en W. in brons willen gieten, kost in totaal f. 10.000 maar omdat de gemeente daar reeds f 3500 voor reserveerde en het burgercomité nog f. 500 in het potje heeft, is er uiteindelijk nog f. 6000 voor nodig. Dit bedrag kan worden gevonden uit de post „Onvoorzien" op de begroting voor '55. B. en W. stellen dit voor en willen als het beeld gereed is dit plaatsen op de hoek Boudewijn de Wittestraat - Valckëstraat. FILMAVOND „ST. DEUS DEDIT" In Schuttershof heeft de kath. land- arbeidersbond zijn leden een film- avemd aangeboden, die bij de vele aan wezigen zeer in de smaak viel. De districtsbestuurder de heer Ken ter, heeft de bijeenkomst geopend; een en ander meegedeeld over het SCHADE WORDT OP 3 MILLIOEN GULDEN GESCHAT Zaterdagavond omstreeks half negen, brak door onbekende oorzaak brand uit in de vollenstoffenfabriek der N.V. Janssens-van Buren aan de Gasthuis straat te Tilburg. regen verspreidde zich over verre om trek. Een angstig fantastisch schouw spel. dat over de gehele stad kon wor den waargenomen. Met donderend ge weld stortten de verdiepingen van lie verlede naar beneden. Er was geen redden aan. De brandweer richtte der halve voornamelijk aandacht aan de belendende percelen, de weverij en het administratiekantoor, welke dan ook gespaard bleven. Ook de vlak in de nabijheid gelegen huizenrij aan de Philips Vingboorsstraat kon behouden worden en had weinig of geen scha de. Pas na enkele uren was men het onheil meester en behoefde niet meer voor uitbreiding te worden gevreesd Een groot aantal kostbare spinnerij machines en de belangrijke garen- Brandweer stond machteloos In een oogwenk stond het driever diepingen hoge gebouwen-complex, waarin zijn ondergebracht de Spinne rij, de keUingscheerderij en het garen magazijn, in lichterlaaie. De brand weer, die binnen enkele minuten met groot materiaal ter plaatse verscheen, stond volkomen machteloos tegenover de vuurzee. VONKENREGEN Het brandde alles als een fakkel, de vlammen lekten meteen hoog tegen het gebouw op en een dikke vonken- voorraad ging geheel verloren; slechts de muren bleven gedeeltelijk overeind De totaal aangerichte schade, welke op circa f 3 millioen wordt geraamd, is door verzekering gedekt. STAGNATIE Het bedrijf, dat volop met orders is bezet en waarin ruim driehonderd personen werkzaam zijn, zal natuur lijk door de verwoesting der spinnerij afdeling, gedurende korte tijd enige stagnatie ondervinden. Er zullen ech ter onverwijld maatregelen worden getroffen om hierin te voorzien. De weverij en de apprêtuur-afdeling. zullen inmiddels, voorzover de ga ren-voorraad onmiddellijk kan wor den aangevuld ongestoord kunnen voortwerken. De burgemeester en de wethouders L. J. Janssens. P. van Ierlant en N Pontzen, zomede de firmanten, sloegen het blussingswerk. dat rustig maar krachtig verliep, gade. gouden bondjubilé en over het werk van de bond. Het filmprogramma bestond uit een Nederlandse docu mentaire en uit de geestige en goede Italiaanse speelfilm „Peppino en Vio- letta". BURGERLIJKE STAND Geboren Johanna dv A. Schout Velthuijs-Visser, Anna dv G. Dan- kaert-van de Rakt te Kriiiningen. Geertruida dv C. Proost-Spijkman te 's Heer Arendskerke, Robert zv D. de Jong-v. Mameren, Harmannus zv J. Fischer-Cremer. Digna dv A. de Ko- ning-v. Aken. Marinus zv A. Govers- Nagelkerke. Ondertrouwd: J. Oljans en S. Kra mer: E. Ruesink en M. Dekker. Getrouwd: D. v. Bers 25 j. en C. v. Son 24 j„ A. de Visser 30 j. en M. de Bart 24 j„ T. Strengholt 26 j. en J. Kole 25 j. Overleden: i Buijsrogge 79 j. wed. van L. Rijk. f Priester 66 j. echtg. van Pa. van L'iere. Ja. Reigel 67 j. echtg. van J. de Doelder. M. Zwarte- poorte 59 j. Kapelle TOREN ONDER DE KAP Met de bouw van de toren op het gemeentehuis wordt goede voortgang gemaakt. Zaterdag was men zover dat deze onder de kap ging. Daarom had men er de vlag op gezet. K ruiningen MIDDENSTANDSVERENIGING BIJEEN De Middenstandsvereniging „Krui- ningen" belegde een bijeenkomst voor leden en genodigden in de Koren beurs. Mr D. Kluiver, gedelegeerde en juridisch adviseur van de Kon. Ned. Middenstandsbond voor Zeeland wees op de belangrijkheid van een krach tige middenstandsvereniging. Hierna werd een aantal films vertoond. Aan het slot sprak de heer M. J. van den Berge, voorzitter van de plaatselijke afdeling, woorden van dank. 's Mid dags werd voor de schooljeugd even eens een filmvoorstelling gegeven. (Advertentie) DENK ER AAN! Deze week BONNEN EN KLOMPEN inleveren voor uw gratis ST. NICOLAAS CADEAU. Fa. V. PASSEMIERS ZN. HULST. Rilland-Bath VERGADERING VAN DE GEMEENTERAAD De voorzitter deelde mede, dat van het Min. van Financiën bericht is ont vangen dat de slot-uitkering van de Ondernemersbelasting voor deze ge meente f 14862 bedraagt. Dat aan B. en W. machtiging is verleend een per ceel bouwgrond aan de Derde Weg te verkopen aan fa. Bakker te Roo sendaal. waarop deze 10 woningen voor eigen risico zal bouwen. Van de Min. van Binnenl. Zaken is bericht ontvangen dat wegens verlaging der schoolgelden f 1200 zal worden tege moet gekomen. Het bestratingswerk te Bath is na gehouden aanbesteding gegund aan de fa. F. Duinhouwers te Goes voor f 9545. Het toegestane crediet voor vernieu wing en uitbreiding der straatverlich ting i.v.m. overname van de PZEM van het bestaande mastenstelsel, werd verhoogd. Een voorstel om te bepalen dat een partiële herziening van het uitbreidingsplan wordt voor bereid, werd aangenomen. Het raads besluit van 4 Sept. 1952 werd herzien, betreffende aankoop van een krotwo ning van A. J. Colpaart, Deze krot woning zal nu voor andere doeleinden worden gebruikt. De aankoop van een herbouwplicht van M. Almekinders te Woensdrecht en D. C. v. d. Linde alhier, waartoe in een vorige vergadering werd beslo ten, werd ingetrokken. Besloten werd 3 krotwoningen te Bath aan te kopen voor f 300 per stuk. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldlening van f 100.000. Sas van Gent „PARADIJSVOGELS" Voor de tweede maal heeft het Sas- se publiek kennis kunnen maken met het toneelgezelschap „De Scheldezo' nen" uit Heusden. Immers in het be gin van dit jaar werd door de Ver eniging van Belgen uit onze gemeen te een beroep gedaan op dit amateurs gezelschap, om haar jaarlijkse feest avond op te luisteren. Dit beroep was niet vergeefs en het buitengewoon succes dat de „Scheldezonen" toen hadden met „Vadertje Langbeen" werd oorzaak, dat dit gezelschap niet meer uit het oog verloren mocht worden. Toen nu „De Scheldezonen" begin November een nieuw stuk ten tonele voerden, trok een deputatie van de Vereniging van Belgen naar Heusden, en was zo enthousiast over de „Para dijsvogels" dat een tweede beroep om naar Sas van Gent een gastvoorstel- ling te komen geven, niet kon uitblij ven. Het Sasse publiek heeft zeker geen spijt gehad van de komst van het ge zelschap, evenmin als „De Schelde zonen" trouwens zelf. Reeds in zijn openingswoord noemde de sympathie ke voorzitter van het Heusdense dille- tantentoneel, de heer E. de Sweemer, het een groot genoegen nogmaals te mogen optreden voor hun Belgische vrienden en hun sympathieke noorder buren. Om de strekking van het op te voeren spel beter te doen begrijpen, gaf spreker op geestige wijze een kor te beschrijving van de inhoud. Het stuk zelf werd geschreven door een echt typisch Vlaamse schrijver n.l. Gaston-Marie Martens, in echt Vlaam se gemoedelijke sfeer. Met een enkel woord willen we nog iets vertellen over het „spel" der leden van het gezelschap zelf. De he ren G. Dierickx als Rietje Rans en Emannuel Reynaert als Bolle Ver- buyck wisten op schitterende wijze de hun toebedeelde rollen uit te beel den. De 16-jarige Angéle de Graeve slaagde erin, hoe ongelooflijk het ook moge schijnen, de rol van Manse Lap pers een verlopen, steeds dronken en aan lager wal geraakte vrouw van in de 60 geheel verantwoord weer te geven. Ook de overige spelers waren stuk voor stuk opgewassen voor hun taak. Rest nog een woord van waardering voor de algemeen leider en regisseur de heer Albert Raman, aan wiens toe doen vooral het succes van deze avond was te danken. De verlichting onder deskundige lei ding van de heer A. Schatteman ver zorgd, was prima, terwijl décor en aankleding van het toneel, welke de heer M. Prové c.s. voor zijn rekening had genomen, af waren. Bestuur en le den waren dan ook uiterst tevreden over de organisatie. Clinge Gemeenteraadsvergadering. Mor gen zal in de raadszaal van het ge meentehuis een openbare raadsverga dering plaats vinden, waarin onder meer diverse aanvragen voor subsidie behandeld zullen worden. Verder zal gesproken worden over de gemeente lijke vergoedingen aan de Bijzondere Scholen, terwijl ook de begroting voor het jaar 1955 zal behandeld wor den. De bezoldigingsnormen voor di verse gemeentelijke functies zullen worden herzien. Graauw Bibliotheek Onze leesbibliotheek is voor het komende winterseizoen flink uitgebreid. Er zijn 100 prachtige nieuwe boeken bijgekomen. Dat zal de aantrekkelijkheid verhogen. Van nu af kunnen elke Zondag na de hoog mis boeken worden afgehaald in het patronaatsgebouw. Schoondijke OUDERAVOND OP DE LAGERE SCHOOL In de Openbare Lagere School werd een druk bezochte ouderavond gehou den. Men begon met de bezichtiging van het werk der leerlingen. Gezien de altijd grote belangstelling zal men dit winterseizoen met de helft van de schoolbevolking twee uitvoeringen kunnen verzorgen, resp. op 22 en 23 Dec. en zal met de andere helft van de klassen in Februari nog een derde uitvoering gegeven worden. De heer J. P. Haartsen was niet meer herkiesbaar ais lid van de oudercom missie. zodat na twee stemmingen in zijn plaats werd gekozen de heer P. Cornells, terwijl de heer C. I. Serlé als lid der commissie werd herkozen. De heer A. J. de Klerck, hoofd der school bracht verslag uit over het on derwijs in het afgelopen jaar. Tenslotte bracht burgemeester F. A. Rosevelt dank aan het onderwij- Zend personeel en de oudercommissie. IJzendijke RAADSVERGADERING De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen om een lijvige agenda te behandelen.' Bij de gebrui kelijke subsidie-aanvragen werden de subsidies aangevraagd door de Stich ting Lager Nijverheidsonderwijs te Tilburg, de Johanna Stichting te Arnhem en de Stichting Kath. Blin denwezen, afgewezen. De vereniging Sobriëtas verkreeg een subsidie van f 2, terwijl aan de R.K. Fröbelschool te Vlissingen en de Fröbelschool te Middelburg tot wederopzegging een subsidie verleend zal worden van f 5 voor elke uit IJzendijke afkomstige leerlinge. Voor de Stichting Katho liek Middelbaar Onderwijs, voor Z. VI. zal een subsidiepost uitgetrokken worden onder voorwaarde dat de R. K. H.B.S. in IJzendijke gevestigd wordt. De behandeling van de subsi dievaststelling voor de beide kleuter scholen bracht de tongriemen los. Uiteindelijk werd het voorstel dan ook aangenomen, al zal een eventuele verhoging nog eens bekeken worden. Verder werd aan M. G. de Boever 'n afstandsvergoeding van f 12.50 per jaar verleend, terwijl voor wandversiering voor de R.K. Jongensschool f 100 be schikbaar werd gesteld. Het gemeen te-personeel krijgt zijn 6 pet. salaris verhoging en stelde een bedrag van plm. f 20 beschikbaar voor het Natio nale Hulp-actie-comité voor Vluchte lingen. De raad besloot hieraan een gelijk bedrag toe te voegen. Over de adressen van ds C. Blomaard en van verschillende pi. R.K. Instellingen in zake het beperken van dansvergun - ningen, werd niet zo vlug heen ge praat. Uit de discussies vloeiden echter geen positieve richtlijnen voort. Aan de heer Corn. Neyssen werd plm. 86 m2 grond aan de Markt ver kocht ad. f 10 per m2, terwijl de be woners aan de Gaaipersweide in de gelegenheid worden gesteld de grond vóór hun woningen aan te kopen te gen de werkelijke kostprijs. Op het verzoek van de heer J. v. d. Sande om toekenning van een premie voor splitsing van zijn woning werd gun stig beslist. Zijn verzoek werd geho noreerd met een premie van f 700,- onder voorwaarde, dat ook van rijks wege een premie wordt toegekend. De Varkensmarkt zal nu binnenkort be straat worden. Het materiaal hier voor is reeds aangekocht. Tot slot kregen de raadsleden de begroting 1955 en de begroting open baar slachthuisbedrijf 1955 aangebo den. In dit verband deelde de voor zitter terloops mede, dat een oproep zal worden geplaatst, voor de functie van gemeentebode en een stratenma ker. W aterschapsbenoeming Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lid van het bestuur van het water schap de Valkenissegeul de heer J. D. Woutersen te Rilland-Bath. BESTRATINGS- EN RIOLERINGS WERKEN TE KRUININGEN In het gemeentehuis te Kruiningen werden aanbesteed de bestratings- en riolerinswerken in het Eindje de Rondte en de Molenmeet te Kruiningen. Inge schreven werd als volgt (resp. Eindje de Rondte, Molenmeet en in massa): Aann. bedr. M. Hol N.V. te Hulst 44.350, 16.900, 61.00. Fa H. Bunschoten en Zn te IJzen dijke 47.464, 21.541, 69.005. Jac. Hooge- steger te Wemeldnge 51.213, 19.100, 70.313. Fa F. Duijnhouwer en Zn te Goes 51.307, 19.237, 70.544. L. Dekker te Vlissingen 73.000. Aann. bedr. Zeeland N.V. te Middelburg 52.000, 20.900, 73.700- Fa A. Otte en Zn te Nieuwdorp 53.450. 20.375, 73.825. Gebr. Knuist te Goes 55.000 22.000, 77.000. N.V. van Splunder's Aann- mij. te Ridderkerk 56.000, 22.600. 78.600. Gebr. Everaars-van de Berg 57.900, 27.600. 85.500. K. Lucasse te Walsoorden 53.900, HEUEN TERNEUZEN Luxor 8 uur: De man met de wassen beelden. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De gevangene van Zenda. OOST BURG Ledel 8 uur: Mysterie van het leven. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ich tanze mit dir in den Himmel hinem. MDUCEN HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De zilveren zweep. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Grace Moore Story. SAS VAN GENT Olympia theater 8 uur: Haven der verleiding.

de Stem | 1954 | | pagina 2