Middelburgs winkelgalerij geopend Z.-VLAANDEREN Zuid-Beveland GEEN R.T.M.-BUS NAAR BRUINISSE St. Nicolaasfruitveiling te Krabbendijke Regering gaat weldra praten Kamer achter regering Plan voor nieuwe boten Reinigingsdienst te Vlissingen krijgt een smeerbrug VERKEERSZONDAARS VOOR BERGS KANTONGERECHT Geen „nieuwe" treinen naar België Minister J. Algera ontving eerste exemplaar van „De Dijken" DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDDAG 27 NOVEMBER 1954 HET LAATSTE GAT IN DE LANGE DELFT GEVULD WACHTHUISJES OP SCHOUWEN-DUIVELAND BOUW VAN GYMNASTIEKLOKAAL HULST SECRETARIS VAN AXEL ONDERSCHEIDEN DOKTERSDIENST ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN ST NICOLAAS HOUDT ZONDAG INTOCHT ECONOMISCHE DAG TE i MIDDELBURG Zeeland roert de trom GOES DE WTERWEGEN EN BELGIE NATIONALE UITGAVE AGENDA HEDEN MORGEN M44ND4G Terecht maakte burgemeester Bolkesteln, die gistermiddag 3 uur de winkel galerij in de Lange Delft te Middelburg opende, de zeven zakenmensen, die haar „vullen" een compliment voor de wijze waarop zij deze plechtigheid ensceneerden. en op een wijze die bewondering af dwingt en vele kopers naar Middel burg zal brengen. Spr. wenste zaken mensen en bewoners van de boven verdiepingen veel geluk. Daarna hanteerde mevr. Bolkestein de haar gracieus overhandigde schaar; vlogen de ballonnen hemelwaarts en Er was een podium met luidspreker, een fraai bewerkt lint langs de gehele breedte van het pand, dat mevr. Bpl- kestein moest verbreken; een enorme tros luchtballonnen werd startklaar gehouden om de lucht in te gaan zo dra de opening had plaats gehad; vlaggen woeien in groten getale in de Lange Delft en van de galerij zelve; de feest-illuminatie brandde; ;de eta lages straalden en honderden mensen waren opgekomen om het grote mo ment gade te slaan. De burgemeester, die de aannemers Jansen en Broek en de winkeliers prees om hun durf en energie, herin nerde aan het feit, dat het in Decem ber a.s. juist 25 jaar geleden is, dat de Lange Delft voor een groot deel uitbrandde en dat Mei 1940 weer nieu- we wonden in de straatwand sloeg. Nu is echter het laatste gat gedicht Inzake begroting van Oorlog en Marine (Van onze parlementaire corres pondent) De staatssecretaris van Marine, vi- ce-admiraal Moorman heeft ook een tipje opgelicht van de sluier, waaron der de Nederlandse weerbaarheid wordt versterkt. „Ik kan de plannen over wat verder tegen de infiltraties in Nieuw-Guinea wordt gedaan uiter aard moeilijk in het openbaar zeggen, omdat anders de man op de achter grond wordt ingelicht", zei de staats secretaris. Nochtans bleek uit zjjn mededelingen over de Marine in hoe verre Indonesië „na de onfortuinlijke afloop van drie totnutoe ondernomen infiltraties doordrongen kan zijn, dat Nederland op Nieuw-Guinea een strijdmacht in stand houdt". Het is, aldus vice-admiraal Moor man, niet mogelijk Nieuw-Guinea waterdicht af te sluiten. Een verdere uitbreiding van het vlootpotentiëel, zee- en luchtstrijdkrachten, wordt be keken. Van enige productie in Nederland van geleide projectielen is geen sprake. Dit zou de capaciteit van ons land te boven gaan. Nederland doet alleen onderzoekingswerk in samen werking met Noorwegen. „Inderdaad, het Nederlandse volk zou het moeten weten, maar we wil len geen inlichtingen geven om de genen, die de infiltraties leiden te laten weten was ons bekend is. Ook over het vervoer van wapens door de K.P.M. (ten gunste van de Indone siërs) kunnen we nu beter niet pra ten. De Kamer keurde de begrotingen van Oorlog en Marine goed met een communistische aantekening dat zij er tegen zijn. beslegen verschillende sprekers het verhoog. Wethouder v. 't Westende sprak zijn compliment uit namens de Middenstandscentrale; mr. Terwoert deed dit namens Handelsbelangen; voor de consumenten feliciteerde de heer E. Visscher en de heer Casten- miller, liet namens de galerij-bezet ters, een applaus weerschallen voor de arbeiders die in ijltempo maanden lang werkten. Tenslotte nodigde de heer Joziasse mevr. Bolkestein uit als eerste het winkelcomplex te betreden; velen volgden haar. De gehele namid dag en avond trok <je prachtige galerij grote belangstelling. Naar aanleiding van de vraag van verscheidene Kamerleden of de N.V. Eötterdamsche Tramweg-Maatschap pij voornemens is, evenals op Schou wen en Duiveland, ook op andere eilanden haar exploitatie van trams op die met bussen over te schakelen, deelde Minister Algera in z'n M. v. A. mee. dat de R.T.M. voorshands het resultaat afwacht van de commissie die een onderzoek zal instellen naar de meest wenselijke vervoersvoorzie ning in het gebied van de N.V. Rot- terdamsche Tramweg Mij. Wat het aandoen door de bus op Schouwen en Duiveland van Bruinisse betreft, worde aangetekend, dat het bekend is, dat de inwoners van Brui nisse gaarne zouden zien, dat de bus dienst Zijpe-Zierikzee die, evenals voorheen de tram, de route langs de Rijksweg volgt, door het dorp werd geleid. De dorpskom van Bruinisse ligt echter ca. 1250 m van de Rijks weg af, hetgeen betekent, dat bij te gemoetkoming aan deze wens iedere rit Zierikzee-Zijpe of omgekeerd, met 2,5 km zou worden verlengd, hetgeen de reisduur met stoppen en keren met tenminste 6 minuten zou verlen gen op een totale reisduur van 23 mi nuten. Door de langere rijtijd zou de met veel moeite tot stand gekomen aan sluiting op en van de Provinciale boot Zierikzee- Katseveer teniet wor den gedaan, daar de aansluitingen op Anna Jacoba zijn gebonden aan vaste tijden van de BBA-dienst Anna Jaco- ba-Roosendaal, die op zijn beurt weer aansluiting geeft op de Nederlandse spoorwegen. Het aantal reizigers, dat van Brui nisse komt of naar Bruinisse gaat, is naar verhouding van het totaal-aantal reizigers op dit traject zo gering, dat het nadeel voor de doorgaande rei zigers groter moet worden geacht, dan het voordeel, dat voor de inwoners van Bruinisse zou worden bereikt. Afgezien hiervan, zou een tariefsver hoging nodig zijn, omdat meer kilo meters worden gereden en deze ver hoging zou op alle reizigers drukken. Waar echter het aantal schoolkinde ren het rijden door de dorpskom des morgens en des avonds wel wettig, laat de R.T.M. de schoolbus zonder verhoging van kosten wel naar. resp. van het dorp rijden. Op grond van een en ander meent de minister de geen verdere stappen ter zake te moeten ondernemen. Op het gehele eiland is de directie van de R.T.M. bezig, in overleg met d e plaatselijke autoriteiten, voor passende schuilgelegenheid aan de bushalten te zorgen. Ook voor Zjjpe is de directie doende om een behoor lijke wachtgelegenheid te stichten. Kruiningen-Perk polder Het voortdurend inzetten van twee Moerdijkponten op 't veer Kruiningen-Perkpolder is niet mogelijk, daar deze ponten, die reeds vrij oud zijn, jaarlijks ge ruime tijd in revisie moeten zijn, terwijl één dezer ponten periodiek de veerboot op het veer Anna Jacoba-Zijpe moet vervangen. De plannen voor één of twee nieuwe veerboten zijn thans in voorbereiding, terwijl mede gedacht wordt aan wijzi gingen van de Moerdijkponten, teneinde de capaciteit daarvan te verhogen. Voorts wordt overleg gepleegd met Belgische autoriteiten teneinde te ge raken tot de voltooiing van de aanleg van de weg Vrasene-Antwerpen, waar van de aardebaan reeds gereed is. Gehoopt wordt, dat een gedeelte van het verkeer van Zeeuwsch-Vlaande- ren naar Breda en verder alsdan de route via Antwerpen, die slechts een geringe omweg betekent, zal verkie zen om lange wachttijden te ontgaan. Dit vertelt Minister Algera aan de Tweede Kamer in zijn M. v. A. op de Begroting 1955. Westdorpe Vrijdagmiddag kwam de raad van Vlissingen in zitting bijeen en had een lijvige agenda af te werken. In deze zitting werd beslist over de bouw van een gymnastieklokaal, het grote tekort van de gehouden Constantln Guys tentoon stelling en de aanschaf van een smeerbrug voor de reinigingsdienst, punten die de tongen heftig in beroering brachten! Natuurlijk met een uitvoerige discussie! Gegund. De beplanting van de nieuwe wijk werd gegund aan de laagste inschrijver, de heer C. de Wolf te Hulst. Het is de bedoeling, dat nog in dit najaar een aanvang zal worden gemaakt met dit beplan- tingswerk. Rattenbestrijding. Ook in deze gemeente zal in December wederom een actie worden gehouden ter be strijding van de ratten. Hiertoe zul len weer lokaasporties ter beschik king van de ingezetenen worden ge steld. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer J. S. Ferket slaagde voor het examen kruidenierswaren. Het exa men werd afgelegd te Goes. SUBSIDIES In deze raadszitting werd eervol ontslag verleend aan Mej. J. de Leeuw als tijdelijk lerares aan de gemeen telijke industrie- en huishoudschool. De- algemene loonsverhoging van 6 pet. heeft haar invloed gehad op de subsidieverlening voor de bijzondere kleuterscholen. Óver 1954 werd deze subsidie verhoogd met 18 pet. van het maandsalaris van het aan deze scho len verbonden personeel. Subsidie's werden toegekend en wel een één malige subsidie van 250.- aan de Stichting 1940-1945. ƒ100.- als één malige subsidie aan de „Johanna Stichting" te Arnhem. De diaconie der Herv. Gemeente zal voor 1955 een 40 Jaar in gemeentedienst De secretaris van Axel, de heer J. L. J. Maris, herdacht de dag dat hij 40 jaar geleden in gemeentedienst trad. De heer Maris begon zijn amb telijke loopbaan in zijn geboorteplaats Willemstad. Na nog werkzaam te zijn geweest in enkele andere gemeenten, werd hij te Axel benoemd in 1920. Bij raadsbesluit van 7 Augustus 1923 werd hij daar benoemd tot gemeen te-secretaris. Bjj Koninklijk Besluit van 18 No vember j.l. werd hij benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. De heer Maris geniet ook bekend heid door het bekleden van verschil lende functies, zowel in kerkelijke-, school- als maatschappelijke organi saties. Sedert jaren is hij bestuurslid van de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. ALSOF SINTERKLAAS ZE GESTUURD HAD O, die Antwerpsestraatweg Te Goes wordt Zondagsdienst ge daan door dokter Bruynzeel; te Mid delburg en Vlissingen resp. door dok toren Pel en Detmar en te Heinkens- zand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Zonnevylle. Dokter Luyckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer; dokter Gelder blom te Nieuwdorp voor dokter Ki- viet en dokter de Boo te Kwadendam- me voor dokter Kole. Op Zuid Beveland West wordt de dienst waargenomen door de heren Joh. Klaassen, Heinkenszand en A. Elzerman, Goes. Om een beetje in de stijl van deze dagen te blijven: het was alsof Sinterklaas met gulle hand de ver- keersovertreders in het kleine zaaltje van het Bergen op Zoomse Kanton gerecht had gestrooid. Ze kwamen in een niet aflatende rjj, allemaal in de vaste overtuiging dat ze er bijna of helemaal geen schuld aan hadden. Maar telkens zag de Ambtenaar de zaak anders. Het begon al met een botsing op d Antwerpsestraatweg. De Roosen daler F. B. wilde met een vrachtauto met 4 ton zand een met een paard bespannen wagen passeren. Hij moest afremmen voor tegenliggers, begon te slippen en botste tegen het gespan. Het paard brak een been en moest worden afgemaakt. „U moet voorzichtiger zijn op die Antwerpsestraatweg," decreteerde de Kantoonrechter. „Nee." zei B. „Ze moeten die weg daar verbeteren. Die is gevaarlijk. Daar betalen we toch, straatbelasting voor." „Ik wil veel goeds zeggen van Ber gen op Zoom", oordeelde de Ambte naar O.M., „maar niet van de Ant werpsestraatweg." f 15.of 3 dagen. En daar bleef het bij. VOORRANG. sing was onvermijdelijk. Motorrijder en duo-passagier werden beiden ge wond. Aangezien de motor van rechts kwam, was de zaak zo rond als ze maar zijn kon. En de Ambtenaar eiste dan ook f 50.— subs. 10 dagen. Toch was mr. van Hasselt, die een schone brief bij zich had waarop stond „goed voor een volmacht", het er niet helemaal mee eens. Hij sloeg „Verkeersrecht" van Müller op en zag daar in, dat iemand, die voor een verkeersfile wacht, óp een gegeven moment het recht heeft om de file te doorbreken en .voorrang te eisen. Maar hoewel de Kantonrechter de bedoeling van mr. van Hasselt goed snapte, vond hij, dat dit hier niet helemaal van toepassing was. „Als 't nu wegen waren van gelijke rang orde.." meende hij. Het werd f 40. of 5 dagen. HAAST. De Belg O. A. had stukken gemaakt op de kruising van de weg Wouw Pindorp en Rijksweg 56. Hij had er een paar auto's over de rijksweg laten passeren en toen was hij in eerste versnelling de voorrangsweg opge reden. Toen het eenmaal te laat was zag hij een motor aankomen. Een bot- HOGE PRIJZEN VOOR STAND AARDF RUIT r\E Sint Nicolaas-fruitveiling van de veiling „Krabbendijke en Omstreken" welke Vrijdagmiddag is gehouden, is een groot succes geworden. Er was in totaal niet minder dan 270.000 kg fruit aangevoerd en hier van was een zeer groot gedeelte ver pakt standaardfruit. Uit alle delen van het land waren de kopers naar deze speciale 'veiling gekomen en ook zaten er vele exporteurs in de veiling- banken. De besteedde prijzen lagen dan over het algemeen ook zeer hoog. In het bijzonder de Golden Delicious en de Cox Orange Pippin werden duur be taald. tot 80 cent per kg voor de bes te partijen. Ook de goudreinette was goed gevraagd tot ruim 40 cent per kg. De Jonathan deed het over het algemeen iefs minder. Hiervoor werd rond 35 cent per kg betaald voor de beste standaard kwaliteit. Gezien in het licht van de huidige fruitprijzen zijn deze prijzen zeer bevredigend. Bij deze veiling waren vele verte genwoordigers uit Zeeuwse tuinbouw- kringen aanwezig. Er was ook een expositie van het aangevoerde fruit aan verbonden en deze werd door honderden bezocht. En het bezichtigen van de 7100 kratten verpakt standaard fruit en 8500 kisten met los export fruit was ook alleszins de moeite waard. Voor de beste partijen waren prezen beschikbaar gesteld, door het gen. de gemeente Krabbendijke en de veiling. DE PRIJZEN De veekoopman A. v. d. A. uit Ber gen op Zoom reed op een avond in October in Moerstraten, waar hij twee motors voor zich zag. Toen de motors op een kwaad ogenblik naar rechts wilden gaan. reageerde v. d. A. ver keerd. Hij week eveneens naar rechts uit en pikte een der motormannen. V. d. A. remde, stapte even uit om de situatie te verkennen, liet zijn nummer en zijn naam achter en tufte weer door. Voor die haast had hij een excuus meegebracht. „Ik moest nog kalveren gaan halen", zei hij, „en als het negen uur is geweest liggen de boeren op bed. Maar ik was nog zo netjes om mijn naam op te geven...." „Dat vinden wij hier anders heel normaal", antwoordde de Ambtenaar. „Had ie gedronken?" vroeg de Kan tonrechter aan ^en der getuigen. „Och" zei die, „baanmannen hebben altijd een borreltje op. Maar zat was ie zeker niet." „Ik heb de indruk", aldus de Amb tenaar O.M., „dat U te hard hebt ge reden, omdat U naar die kalveren moest van die boeren die om negen uur naar bed gaan. Deze keer laat ik het bij een dreiging, maar volgen de keer trek ik Uw rijbewijs in." „Volgende keer," zei de haastige man, „volgende keer kom ik hier niet meer." En om dit alles werd het f 50.of 10 dagen. subsidie krijgen in de kosten van ge zinszorg. Het voorstel van B. en W. om een crediet beschikbaar te stellen, groot 13.150.- voor de aanschaf van een smeer- of hefbrug. lasapparaat en slijpmachine t.b.v. de reinigingsdienst ontlokte enige discussie. De commis sie van financiën stelde voor een na der onderzoek in te stellen. Op verzoek van dhr. Vader werd j,ot stemming besloten. Alleen dhr. Vader stemde tegen! De reinigingsdienst krijgt dus zijn hefbrug etc. en deze is van zodanige capaciteit, dat de wagens zowel van de reiniging als de brandweer erop kunnen. De tentoonstelling van werken van de Franse tekenaar en aquarellist Constantin Guys, die in Vlissingen werd geboren, werd geen onverdeeld succes. In Mei van dit jaar had de raad in totaal reeds een subsidie ver leend van 3000.- en nu werd om een aanvullend crëBiét' verzocht van 4900.-. Dit werd toegewezen. GELDLENING Zondag houdt St. Nicolaas zijn jaar lijkse Intocht in onze stad. Zoals ieder jaar komt hij de kinderen tracteren en de stad zal weer echt-Hulsters druk zijn. De Sint heeft dit jaar niet laten weten, van welke kant hij de wallen- stad zal binnenkomen, zodat het wel een wedloop van de kinderschare zal worden, als de haantjes-de-voorsten in de gaten krijgen via welke weg hij arriveert. In ieder geval is hij om ongeveer 3 uur aanwezig en met de Kon. Stedelijke Harmonie als gevolg zal St. Nicolaas een tocht door de stad maken. Tenslotte belandt hij dan op de Markt, waar hij officieel wordt ontvangen door wnd. burgemeester P. Warnier. Ook de voorzitter van de V.V.V.. de heer J. Loof, zal de Sint toespreken. Daarna zal hij op het podium de kinderen hun tractatie geven. Eerst komen de kleintjes met hun moeders aan de beurt. Laten dus alle jeugdige Hulstenaren zorgen aan hun trek te komen (maar niet tweemaal verschijnen, want dan zwaait er wat!) Tijdens de tocht dooi de stad wordt niet gestrooid in ver band met het gevaar van het verkeer. Sint Jansteen als patrones tegen katelijnewielen, exzeem en kwaadaardige gezwellen (kanker.) In de loop van het jaar komen velen, zelfs vanaf de Zeeuwse eilan den en vanuit België haar reliquie vereren. Stilaan begint deze verering, die bij de parochianen in hoge ere staat, in de streek meer en meer de aandacht te trekken. Koewacht Geslaagd. Onze dorpsgenoten Theo Raes en Walter Verbiest slaagden te Goes voor het examen vakbekwaam heid kruidenier. Vogelwaarde ST. NICOLAASFEEST Het St. Nicolaasfeest zal ook onze gemeente niet ongemerkt voorbij gaan. De plaatselijke- middenstandsvereni ging zal in 'samenwerking met de K.A.B.-afdeling envan de verschillen de kerkdorpen het feest organiseren. Door de gemeente is in de kosten een bijdrage van 100.- toegezegd. Op Zondag 5 December zal St. Nicolaas de gemeente bezoeken en alle schoolkin deren zullen van de Sint een tractatie in ontvangst kunnen nemen. Hoefkensdijk De raad machtigde het college, een tijdelijke geldlening en rekening'cou rant overeenkomst voor ten hoogste één jaar aan te gaan, mits de totale kasgeldschuld der gemeente op enig tijdstip van dat jaar niet meer be draagt dan ƒ2.000.000.-. Dan behandel de de raad het voorstel 124.500.- be schikbaar te stellen voor de bouw van een gymnastieklokaal met bijbe horende lokaliteiten bij de Jacob Catsschool aan de Bonedijkestraat. In deze bouw is tevens de uitbreiding van deze school met éen 7e leslokaal op genomen. Dit belangrijke voorstel werd aan genomen. De bedoeling van het ge meentebestuur is per 1 September 1955 deze lokalen in bedrijf te nemen. De R.K. woningbouwvereniging Sint Willibrord zag haar lening groot 10.00Q.- d.d. 28-8-'53 voor de aanschaf van gasgeysers en plaatsing hiervan, verhoogd tot 11.000.-. B. en W. vroegen verder een crediet van 19.900.- voor de aanschaf van een langschap voor de compasterings- inrichting. Het werd toegestaan. BUNGALOWS. In onze gemeente is een Belgische inwoner begonnen met het bouwen van een bungalow. Het is zijn bedoe ling om begin volgend jaar nog een aantal van deze bungalows te bouwen en het ziet er dus voor het groot aan tal woningzoekenden weer iets roos kleuriger uit, temeer daar binnenkort de toewijziging van bouwvolume voor het jaar 1955. voor deze gemeente 7 woningen, ook weer zal plaats vinden. Clinge CLINGE VOORUIT GEEFT CABARETAVONDEN De actie van winkeliersvereniging Clinge Vooruit, waarbij aan de ko pers oij aankoop van iedere gulden een bon wordt verstrekt, belooft een succes te worden. Op 28 November en 5 December zal het gezelschap van Willy Vervoort een uitvoering geven. Voor deze twee avonden is de zaal reeds totaal uitverkocht. Op 6 en 7 December zal het gezelschap van Cees de Lange met Lucie Stein, Har ry Dickens, Ronald Wagter e.a. met een geheel nieuw programma voor de dag komen. Bovendien zullen op ie dere avond zeventig a vijf en zeventig prijzen worden verloot, waaronder zeer waardevolle. Bij deze gratis ver loting zal er op de vier aanwezigen een prijs vallen, zodat vijf en twintig procent der aanwezigen met een prijs huiswaarts zal keren. Hengstdijk VERERING VAN H. CATHARINA. Voor onze parochie is 25 November elk jaar de feestdag van de patrones, de H. Catharina, terwijl de Zondag onder het octaaf van haar feest ge vierd wordt als Katrien-Zondag. Zondag zal om 2 uur het H. Lof gehouden worden, waarna de reliquie van de H. Catharina ter verering zal worden aangeboden. Reeds vanaf 1161 wordt in onze parochie de H. Catrarina aangeroepen VERKEERSONGEVAL. In onze buurtschap vond een ver keersongeval plaats. De 88-jarige F. M. kwam van de Meerdijk en reed met zijn rijwiel richting Hoefkens dijk, waarbij hij de grote verkeers weg Perkpolderhaven-Hulst moest oversteken. Bij dit oversteken werd hij nog juist geraakt door een in de richting Hulst rijdende bestelauto van de P.T.T. Dr. Ter Burg, die de eerste hulp verleende. constateerde een beenbreuk. Het slachtoffer is onmid dellijk naar het R.K. Ziekenhuis te Hulst vervoerd. Breskens AUTO'S BOTSTEN OP ELKAAR In de Dorpsstraat deed zich een aanrijding voor tussen twee luxe auto's. De heer J. de G. uit Arnhem reed met zijn auto in de file in de richting Schoondijke en sloeg aan de Mercu- riusstraat linksaf, zonder op het ver keer te letten. Een tegemoetkomende wagen, bestuurd door J. de V., kon door deze plotselinge manoeuvre een aanrijding niet voorkomen, zodat bei de wagens op elkaar inreden. Beide werden behoorlijk beschadigd. De „Economische dag", gisteren te Middelburg onder vrij grote belang stelling gehouden, werd in de Con certzaal geopend door de voorzitter van het Eti, het lid van Ged. Staten, de heer A Lockefeer, die in een knappe inleiding de stimulerende ar beid van het Eti voor de industria lisatie van Zeeland aanduidde en de hoop uitsprak dat de steun aan dit jonge instituut nog meer zal toene men, dan nu reeds het geval is. Als spreker trad op mr dr v. d. Garde, adj. directeur-generaal voorde industrialisatie, die speciaal de Zeeuw se industrialisatie-problemen besprak, na eerst de historische achtergrond te hebben geschetst. De mogelijkhe den en moeilijkheden t.a.v. de indu strialisatie, onderwierp spreker aan een brede beschouwing. De grote kans voor Zeeland zag hij pas komen bij de verwezenlijking van het Delta plan en zeer optimistisch liet hij zich uit over de toekomst van het gewest in deze. De heer Lockefeer was ook niet somber. „Zeeland roert de trom", zei hij, „en wel in marstempo, hopend dat dit in Nederland zal worden ver staan". Na de pauze volgde de discussie en gaf drs Verburg een overzicht van de activiteit, welke het Eti op vele fron ten ontwikkelt. Schoondijke VERKEERSONGEVAL Even buiten de kom van de gemeen te, op de Provinciale weg Schoondijke IJzendijke, had een aanrijding plaats tussen een uit de richting IJzendijke komende luxe-auto en een uit de richting Schoondijke komende vracht auto. De luxe wagen, die na eerst in de zachte berm van de weg terecht gekomen te zijn, over de rijweg kwam te staan, werd door de botsing met de vrachtauto aan één kant zwaar bescha digd. De bestuurder, tevens enigst in zittende, werd uit de ronddraaiende auto'geslingerd, maar liep wonder bo ven wonder slechts een onbetekenende verwonding op. Hij werd kort na het ongeval door een naderende automo bilist naar dokter Eggink vervoerd. Het verkeer ondervond door het ge beurde enige vertraging. Sluis GEMEENTEBEGROTING IN VOLGENDE RAAD. De gemeenteraad van Sluis komt 1 December bijeen met als voornaamste punt van behandeling: vaststelling van de gemeentebegroting voor 1955. Ook moet een beslissing worden ge nomen op een record aantal verzoe ken om subsidie. Verder is nog aan de orde: benoeming leden van de woonruimte-commissie, besluiten in zake verkoop woningwetwoningen aan herbouwplichtigen, wijziging salaris sen gemeentepersoneel (6',)), herzie ning bezoldiging van de keurings veearts, reclames honden- en riool belasting, voorstel B. en W. tot ver hoging van de reinigingsrechten van f 4.— tot f 5.per jaar en vaststel ling regeling voor kolenbijslag 1954- 1955. Naar aanleiding van de vraag hoe de Regering zich voorstelt deze aan gelegenheid verder te behandelen, kan worden medegedeeld dat de Minister van Verkeer tezamen met de Minister zonder Portefeuille binnenkort zal overgaan tot het horen van vertegen woordigers van de belangen, die in hoofdzaak zijn betrokken bij de voor stellen die in het rapport Steenber- gheVan Cauwelaert zijn neergelegd. De Minister hoopt zich een beeld te kunnen vormen van het standpunt dat de belanghebbenden ten opzichte van de technische, respectievelijk de haven- en verkeerseconomische aspec ten van de waterwegenkwestie inne men. Het advies van de Delta-commissie is niet gevraagd. De Minister is er zich zeer wel van bewust, dat een spoedige .beslissing in deze, met het oog op de vele West-Noord-Brabantse belangen welke bij deze aangelegen heid zijn betrokken gewenst is en hiermede zal dan ook voor zoveel mogelijk rekening worden gehouden. Centraal Bureau van Tuinbouwveilin- Goes. Voor de aanvang van de velling werden deze prijzen uitgereikt door de directeur van de veiling, de heer S. G. Nooteboom. De gouden medaille van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen was voor de heer W. G. van Nieuwenhuyze te Waarde voor een partij Cox Orange Pippin. Ver der ontvingen de heren A. C. van Ham te Rilland-Bath en Abr. Ver sprille te Krabbendijke een zilveren medaille. De wisselbeker voor de bes te kwaliteit, beschikbaar gesteld door de gemeente Krabbendijke, was voor de heer W. G. van Nieuwenhuyze te Waarde. Voor de grootste partij van één ras en sortering ontving de heer W. C. v. d. Eerff te Rilland een prijs en ver der kreeg de Veiling Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen een eervolle vermelding voor een inzending fruit in cellophaanzakken. Het fruit was gekeurd door een ju ry. bestaande uit de heren W. J. Ro bijn te Goes, A. de Jager. Nieuw- en St Joosland en J. A. v. d. Guchte te Electrificatie RoosendaaUAntwerpen (1957) De Minister van Verkeer en Water staat heeft in zijn M. v. A. onder meer aandacht besteed aan de ver bindingen per trein met het buiten land. Het vervoer, zo zegt hij, dat zou kunnen worden verwacht in de rich ting Antwerpen-Brussel over de lijnen Eindhoven-Achel en Tilburg-Turn- hout is te gering om tot hervatting van de reizigersdienst over te gaan. De vervoerstromen Nederland België v.v. zijn smal. Zij moeten daarom zo veel mogelijk worden samengebundeld en langs „ie vervoerswegen worden geleid, waarover ook een Intensief binnenlands vervoer plaats vindt. Al leen dan is het voor de spoorwegen economisch mogelijk in het interna tionale vervoer een frequente voorzie ning te bieden. Voor het verkeer met België zijn hiervoor de verbindingen Roosendaal-Antwerpen en Maastricht- Luik aangewezen. De eerstgenoemde vormt een onderdeel van de lijn, die de handels- en bestuurscentra van België en West-Nederland verbindt en Het plan voor Rijksweg no. 17 (Moerdijk-Roosendaall houdt voor een deel dermate nauw verhand met het plan voor de Schelde-Rijnverbinding, dat voorshands niet tot uitvoering van deze wegaanleg zal kunnen wor den overgegaan voordat ten aanzien van de scheepvaartverbinding een be slissing zal zijn genomen. In verband met hetzelfde rapport Steenberghe-Van Cauwelaert werd de aandacht gevestigd op de belangen van Terneuzen. Zoals men in het rap port kan lezen, heeft de Nederlandse onderhandelaar deze belangen zeer nadrukkelijk naar voren gebracht. De Minister betreurt het, dat over dit onderwerp niet in alle opzichten over eenstemming tussen de onderhande laars is kunnen worden verkregen. Hij is gaarne bereid overeenstemming met België ter voldoening aan d zijns inziens gerechtvaardigde wen sen van Terneuzen te bevorderen. De strikt vertrouwelijke aard van de besprekingen van de heren Steen- berghe en Van Cauwelaert bracht met zich mede dat over het project voor de nieuwe sluizen te Terneuzen bezwaarlijk overleg met het gemeen tebestuur van-die plaats kon worden gepleegd. Bij de nadere uitwerking van het project zal uiteraard nog voeling mét de gemeente worden ge houden waarbij echter dient te wor den opgemerkt, dat de bijzondere plaatselijke situatie en de uit een oogpunt van scheepvaart- en afwa- teringsbelangen te stellen eisen in hoofdlijnen practisch geen ander ont werp mogelijk maken dan in het Rapport Steenberghe-van Cauwelaert is opgenomen. SOORT W ATERSTAATKUNDIGE BIJBEL waarover ook het vervoer naar Pa rijs plaats vindt. In overleg tussen de Belgische en Nederlandse regeringen en tussen de Belgische en Nederlandse spoorwegen is daarom t ans besloten de lijn Roo sendaal-Antwerpen te electrificeren. Deze electrificatie zal, naar verwacht wordt, in 1957 gereed zijn. Het schep pen an alternatieve verbindingen via Eindhoven-Achel en Tilburg-Turnhout zou niet alleen hoge investeringen vergen in de weg en in het materieel, maar zou ook de rendabiliteit van hetgeen in de route Roosendaal-Ant werpen is en wordt geïnvesteerd aan tasten. Overigens moge er op worden ge wezen. dat reizigers uit Oost-Brabant en verder, die zich naar België willen begeven, gebruik kunnen maken van busdiensten, welke een voldoende voorziening in het locale verkeer ge ven, n.l. 5 verbindingen per dag Eind hoven-Achel en 12 per dag Tilburg- Turnhout (6 via Goirle en 6 via B. Nassau). In de Trèveszaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft mi nister J. Algera Vrijdagmorgen het eerste exemplaar in ontvangst mogen i.emen van het rijk geïllustreerde, fraai verzorgde boek „De Dijken", dat een beeld geeft van Nederlands strijd tegen het water door de eeuwen heen. Het hoek Is bedoeld als een nationale uitgave en de directeur van „De Be zige Bij", die deze uitgave heeft ver zorgd, bestempelde het als „een soort waterstaatkundige bijbel". Een auteur van naam en een be kend waterbouwkundige hebben aan de inhoud hun kennis en kunde ge wijd. Max Dcndermonde namelijk verzorgde de tekst aan de hand van technisch materiaal door de hoofd ingenieur-directeur van Rijkswater staat, ir H. Dibbits bijeengebracht. Hun werk stond ondpr supervisie van ir. A. G. Maris, de directeur-generaal van Rijkswaterstaat. De heer Schouten, directeur van de uitgeversmaatschappij, die het eerste boek dat van de persen kwam aan Minister Algera overhandigde, toon de zich bijzonder erkentelijk voor de bereidwilligheid van H.M. de Konin gin, het manuscript van haar rede „De Dijken Dicht" af te staan voor reproductie in deze uitgave. De auteur, Max Dendermonde, noem de als de voornaamste doelstelling van het werk, de ligging van Neder land ten opzichte van de zee en de nooit aflatende strjjd met het water voor iedere Nederlander In een voort durend actueel licht te plaatsen. Minister Algera toonde zich ver heugd over het verschijnen van dit boek. Hij bracht de ramp van 1 Fe bruari nog eens in herinnering en zei, dat de samenwerking tussen de schrij ver Max Dendermonde en een voor uitstrevend waterbouwkundige de kwaliteit van deze nationale uitgave garanderen. Hij prees de mannen van Waterstaat en de persmensen, die het Nederlandse volk op de hoogte heb ben gehouden, niet allleen van wat er in de rampdagen gebeurde, maar ook van het werk daarna. „Als de man nen, die aan het waterfront staan, zich straks, dank zij dit boek nó- meer gedragen weten door de steun en het vertrouwen van het Ne derlandse volk." zei hij, „geloof ik dat uitgever en schrijvers in hun op zet zijn geslaagd." GEEN BETALING MEER VOOR NIET AFGENOMEN GAS. Volgens de oude gasverordening was iedere aangeslotene verplicht minstens 78M 3 per jaar af te ne men. Geschiedde dit niet dan moest toch de hoeveelheid betaald worden. Deze bepaling was opgenomen om de kosten van afschrijving en on derhoud der meters vergoed te krij gen. ook wanneer weinig of in het geheel geen gas afgenomen wordt. Nu een vastrecht tarief is inge voerd, krachtens hetwelk het vast recht steeds verschuldigd is, ook in dien geen gas wordt afgenomen, kan deze bepaling vervallen, schrijven B. en W. aan de raad. GOLDSCHMEDING HEROPENDE De geheel her- en omgebouwde zaak van Goldschmeding in de Lange Kerkstraat, is onder veel belangstel ling en met niet minder bloemen her opend. Tot halve maatregelen heeft Goldschmeding voor het Goese filiaal niet haar toevlucht genomen. De oude gevel van het kolossale pand is radi caal uitgebroken en vervangen door een moderne pui, welke alle aan dacht laat vallen op winkel en show ruimte, welke tot diep naar achteren reiken. Het interieur met zijn warme be timmering van naturel-mahonie is ge vuld met een grote collectie vleugels, piano's, harmoniums en orgels, zowel van Nederlands als Frans en Duits fabrikaat. Maar ook van de kleinere muziek-instrumenten is een stevige voorraad aanwezig, evenals van radio toestellen. Voorts is een afdeling vrij gehouden voor bladmuziek en mu ziekliteratuur. Tot de verdere moder nisering van de Lange Kerkstraat heeft de firma Goldschmeding een forse steen bijgedragen en de heer Matla. die het filiaal beheert, krijgt wel gelegenheid zijn zakelijke talen ten te ontplooien. Heinkenszand 60-JARIGE BRUILOFT Heden herdenkt het echtpaar Traas- Zuidhof het feit, dat zij voor 60 jaren in de echt werden verbonden. Al is hun gezondheid niet meer zoals op hun eerste huwelijksdag, toch zullen zij deze dag met vreugde herdenken. AXEL Captain Scarlett Ridder zonder vrees. Het Centrum om 6,30 en 9 uur. GOES Grand: Achter gesloten gordij nen. HULST De Zilveren Zweep, Bioscoop gebouw 8 uur. LAMSWAARDE Er was voor haar geen plaats. In het patronaat aanvang 7 uur. Reizend Zeeuws Volkstoneel. MIDDELBURG Electro: De blauwe gardenia. Schouwburg: Mexicaans goud OOSTBURG Ledel 8 uur: Mysterie van het leven. SAS VAN GENT Olympia: Ich tanze mit dir in den Himmel hinein. STOPPELDIJK Verenigingsgebouw 6 uur: De man in het bruin. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De man met de wassen <eldcn. Concertgebouw 8 uur: Strijd om het heelal. Hotel Cen traal: Dansen. VLISSINGEN Alhambra: De drift in het bloed. Luxor: De slag aan de bloedrivier. ANTWERPEN Vlaamse Opera 2.30 uur: Tosca. 8 uur: Aida. AXEL Captain Scarlett Ridder zonder vrees Het Centrum om 4.15 uur. Meis jesslaapzaal, Het Centrum om 8 uur. BIERVLIET Zaal W. Beukelsz: Car naval der liefde door RKJB. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Doha- dien. GOES Grand: Achter gesloten gor dijnen. GR A A UW Prijs'/aarting bij L. Poppe, begin 6 uur. HEIKANT Prijspiering bij Jos Gijsel, begin 3 uur. HOOFDPLAAT Dansen bij P. Pijcke. HULST Om 4.30 uur in de Bruyn's Restaurant voor het biljartnederlaag- tournooi HBC. Hulst tegen Sas van Gent. De zilveren zweep, Bioscoopge bouw om 2.30, 5.15 en 8 uur. Duiven- tentoonstelling bij F. Baert, Duiven- tentoonstelling bij Jos. van Helsland- d'Hooge. Schieting bij Osc. Neefs, be gin 3 uur, KOEWACHT Om 6 uur prijskaarting bij Th. de Waele voor kdnijnen en pa ling. LAMSWAARDE Er war voor haar geen plaats. In het patronaat aanvang 7 uur. Reizend Zeeuws Volkstoneel. MIDDELBURG Electro: De blauwe gardenia. Schouwburg: Mexicaans goud OOSTBURG Kath. Kring: Op een mooie dag in Mei, door St. Joseph Ghe- sellen. OOSTBURG Ledel 4.30 en 8 uur: Mysterie van het leven. 2 uur: Rebel len van San Antone. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Circus Saran. 5 en 8 uur: Ich tanze mit dir in den Himel hinein. STOPPELDIJK Verenigingsgebouw 6 uur: De man in het bruin. TERNEUZEN Luxor 4.30 en 8 uur: De man met de wassen beelden. 2 uur: Strijd om hA heelal. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Strijd om het heelal. VLISSINGEN Alhambra: De drift in het bloed. Luxor: De slag aan de bloed- Rivier. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De man met de wassen beelden. HULST De zilveren zweep, Bioscoop gebouw om 8 uur. OOSTBURG Ledel 8 uur: Mysterie van het leven. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ich tanze mit dir in den Himmel hinein.

de Stem | 1954 | | pagina 2