OUDE GEN EVER Meningen en Commentaren Zjoekof en andere officieren kozen voor Malenkof D.D.D. AT EEN ONDERLIJKE ERELD Vreedzame taak voor Krupp (^RADIO Het huis met de duizend kaarsen Afgewezen subsidie LIKDOORNS wonÓISOÜE Groslijst Nieuw Guinea DE kwestie Nieuw-Guinea schijnt hoog op te gaan lopen. Minister Luns heeft rustig, maar beslist ge zegd, dat Nederland zich niets zal aantrekken van een eventueel be sluit van de V.N. met betrekking tot dit gebiedsdeel. Ook Goede Diensten, die zulke kwade gevolgen kunnen hebben, zullen we dus van de hand wijzen. Indonesische zegs lieden hebben daarop heel kwalijke dingen gezegd en het kwalijkste was wel dit :„Er zijn vele Neder landers in Indonesië en menigten kunnen niet in bedwang gehouden worden; de politie kan niet elk huis bewaken." Dit k niet anders dan een gemene vorm van ophit sing. De „menigten" weten het nu: ze kunnen hun gang gaan tegen mensen, wier enige misdaad het is, dat ze Nederlander zijn. Het lijkt precies op de methode, waarmede v/ijlen Goebbels pogroms tegen de Joden inleidde. Aan uitingen van „de spontane volkswoede" kon hij ook niets veranderen, verzekerde hij telkens huichelachtig. Wel jam mer voor het Indonesische volk, dat het zich door mensen van dit slag laat leiden. Onthullingen over val van Beria Huid uitslag Telefoon VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 3 (Advertentie) KWESTIE van subsidies aan humanistische instellingen is weer eens in de aandacht gekomen door de afwijzing van een subsidie aan de Stichting Humanitas door de gemeenteraad van Tilburg. Op de gebruikelijke wijze slaat „Het Vrije Volk" daarbij alarm. De K.V.P. erkent niet de plicht, om met gelijke maten te meten, roept „Het Vrije Volk" veront waardigd uit. „Zij staat op het standpunt, dat de rooms-katholiek met misbruik van macht moet verhinderen dat de humanist van de overheid geld ont vangt voor hetzelfde werk, dat, als het door- rooms-katholieken wordt gedaan, steun ontvangt. Dat de KVP daarmee de grondslagen van onze democratie ondergraaft zal haar een zorg zijn. Het eind zal de last wel dragen. Maar die last zal helaas door ons gehele volk gedragen moeten worden. De treurige afta keling van het beginsel, dat voor de overheid iedere burger even veel waard is, snijdt immers onze hele samenleving in het vlees".... Het loont de moeite deze opge wonden praat eens nader te be kijken. In de eerste plaats kan men het blad voorhouden, dat de socialisten de plicht om met gelijke maten te meten in absolute zin ook niet er kennen. Als straks de heren van Tienen c.s. een maatschappelijke steunorganisatie voor ex-NSB'ers zouden oprichten, dan zou een sub sidieverzoek zeker ook door de P.v. d.A. worden afgewezen. En zou ze haar steun geven aan maatschap pelijk werk, door de C.P.N. op touw gezet? Hieruit blijkt dus wel, dat een absolute plicht „om met gelijke ma ten te meten" ook voor de socialis ten niet bestaat. Men dient hier te onderscheiden. TTOE staat het nu met het huma- nisme, de levensbeschouwing, welke de arbeid van Humanitas inspireert? Het Vrije Volk meent, dat de Overheid deze op één lijn moet stellen met „de levensbeschouwing" der Ke.rken. Een zogenaamd „neu trale" "houding aannemend tegen over de diepste levensvragen, kan dit blad zich niet met de overgrote meerderheid der Nederlanders op werken tot de overtuiging, dat de godsdienst veel meer is dan alleen maar een levensbeschouwing. En door deze „neutrale" hobding komt Het Vrije Volk juist op een beslist humanistisch standpunt te staan. Het socialistisch orgaan hoeft dit nu niet van ons aan te nemen. Het zal wellicht met meer Iwillend oor luisteren, als we dr E. Brongersma aan het woord laten, die in het Maandblad van de Partij van de Arbeid schreef (aangehaald in het rapport Overheid en Humanistisch Verbond van het Staatkundig Cen trum): „De humanist zal, juist als Humanist en als democraat, moeten erkennen, dat de overtuiging omtrent de bo venaardse roeping en instelling van de Kerk, hoe dwaas en ergerlijk zij hem ook moge lijken, leeft en heerst in de geest van een grote meerder heid van zijn landgenoten. Als hij hun vraagt, hun pretentie niet hoger te stellen dan de zijne, dus op zuiver menselijk vlak, dan vraagt hij hun humanist te worden. Als hij eist, dat Kerken en humanistisch levens beschouwelijk verband voor de staat gelijk zullen zijn, eist hij dat de staat zich op humanistisch standpunt zal stellen. Dit is in strijd met het wezen van de staat, die het algemeen welzijn moet dienen en zich dus, als de bevolking gemengd is, niet geheel mag richten naar de inzichten van een bepaalde groep. Te meer klemt dit als deze groep een kleine min derheid vormt. In het Nederlandse volk, nemen de Kerken, naar inzicht van de grote meerderheid, een aparte plaats in. Het lijkt mij, dat de staat dit inzicht niet kan verwaarlozen zonder het volkskarakter geweld aan te doen." Terecht wordt hier (door een partij genoot) de simplistische gelijkheids- (Advertentie) Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caine. Een flesje NOXACORN, Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.35 be spaart U veel ellende. opvatting afgewezen, juist op grond van het democratisch beginsel, waarmee „Het Vrije Volk" zo hef tig zwaait. Het staat dus helemaal niet a priori vast, dat iedere groepering van burgers, ongeacht de aard van hun levensbeschouwing, maar recht heeft op subsidie, als zij er om vraagt. De Overheid heeft mderdaad, ge lijk ook het Centrum-rapport be toogt, een zeker toetsingsrecht ten aanzien van de levensbeschouwing, maar dan alleen voor zover die Overheid verantwoordelijk is voor het concrete algemeen welzijn. J-JOE dit beginsel nu in de practijk moet doorwerken, met name ten aanzien van de subsidiëring, is een tweede vraag. Het Centrum-raonort formuleer de te dien aanzien twee concrete eisen: 1. De Overheid mengt zich in het algemeen niet in het recht van iedere Nederlander naar eigen le- vensbeschouwinp te leven. 2. De Overheid dient er op haar wijze over te waken, dat de erken ning van God en godsdienst niet ondermijnd wordt. Vandaar de aanbeveling tot een gereserveerde houding. Als er in derdaad van humanistische zijde in een bepaald geval zou kunnen wor den aangetoond, dat een belangrijke groep beslist behoefte heeft aan maatschappelijke verzorging in hu manistische zin, kan omwille van de gewetensvrijheid aan subsidië ring wel worden gedacht. Doch als de humanisten komen aandragen met de bewering, dat alle buiten kerkelijken die behoefte gevoelen, dient deze pretentie beslist te wor den afgewezen. Men zal het waar moeten maken, dat men smeekt namens een groep die positief de beginselen van het Humanistisch Verbond aan hangt en die een flink percentage der bevolking vertegenwoordigt. Dit nu zal in de gemeenten in de Zuidelijke provincies wel nergens waar gemaakt kunnen worden. Vandaar dat een afwijzing van sub sidie zeer wel gemotiveerd kan worden. JJET Partijbestuur van de K.V.P heeft er wijs aan gedaan een belangrijk onderdeel van zijn voor stellen inzake de groslijststemming terug te nemen. Dr zat zeker iets origineels in; alle thuisblijvers zou den als voorstanders van het Poli tiek Advies geregistreerd worden. Men redeneerde: Wie zich niet de moeite neemt, van zijn mening te doen blijken op een stembiljet, vindt het wel goed wat de Verkie- zingsraad heeft uitgedokterd. Daar door zou de groslijststemming ech ter alleen iets worden voor de mal contenten. Al wie daar verscheen, gaf in het openbaar reeds blijk van zijn misnoegen over het Politiek Advies. Waar bleef zó 'het geheim van de stemming? Neen, het is maar goed, dat het P.B. van zijn plan is terug gekomen. EEN oud-officier van Beria's politieleger, lt. kol. Rastworof, heeft een tip opgelicht van de sluier, die maanden lang over de gebeurtenissen rond de geliquideerde Sovjet-politiechef Be ria heeft gehangen. Hij vertelt dat Beria reeds voor de dood van Stalin mensen om zich heen verzamelde, teneinde op het juiste moment de macht in handen te kunnen nemen. Maarschalk Zjoe kof, die nog een groter bloedbad vreesde dan door Stalin was aan gericht, Wanneer Beria aan het bewind zou komen, koos met an dere vooraanstaande officieren de zijde van Malenkov en Beria verloor het spel DIVISIES VIT OERAL DE Volgens Rastworof werd Malenkof door trouwe communisten, die tot in de samenzwering van Beria waren (Advertentie) GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF B Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D. D. D. dringtdiep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest. ZES PROCENT OP ALLE SOCIALE VITKERINGEN In verband met de jongste loonron- de van 6 procent heeft de regering een aantal wetsontwerpen ingediend, voor een verhoging van 6 procent van vrijwel alle sociale uitkeringen. Met name gelden deze voorstellen de Kinderbijslagwet, de Noodwet Kin derbijslag, Kleine Zelfstandigen, de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers, de ongevalsuitkeringen, de invaliditeits- renten en de Noodwet Ouderdoms voorziening. doorgedrongen, gewaarschuwd, en hij bracht zijn eigen medestanders op de hoogte. Hiertoe behoorden voor het merendeel de hoge beroepssoldaten, die zich achter Malenkof schaarden in hun afkeer van Beria en zijn appa raat van terreur. Zjoekof en zijn meerderen, maar schalk Boelganin en maarschalk Was siljefsky, waren het er over eens, dat de troepen in het district van Moskou niet te vertrouwen waren en daarom werden in het geheim twee gardedivi sies uit de Oeral met pantserwapens naar Moskou ontboden. Malenkof riep voor de 26e Juni een voltallige vergadering van de centrale commissie van de partij bijeen. Toen Beria in het gebouw aangekomen was werden de deuren door gewapende leden van het Centrale Comité ver sperd en toen Beria in de vergader zaal onraad bespeurde en opstond om zich te verwijderen werd terstond door Malenkoff een uiteenzetting ge geven van Beria's „verraad aan de partij en zijn poging om zich boven de collectieve wil van de partijleiders te plaatsen." Toen Malenkof zijn beschuldiging had uitgesproken schreden de maar schalken Zjoekof en Konief voor waarts om Beria te arresteren. Beria begon hierop om genade te smeken en betuigde kruiperig zijn loyaliteit aan zijn oude kameraden. Hij werd echter door een zwaar gewapende groep weg geleid. De grote zuivering kon beginnen. Spoorwegen in de Soedan Op initiatief van Krupp heeft de Westduitse regering de premier van de Soedan, Ismail El Azhari, die met andere leden van zijn kabinet een be leefdheidsbezoek aan Londen heeft gebracht, uitgenodigd voor een be zoek aan West-Duitsland. Volgens diplomatieke kringen te Bonn zal nauwe samenwerking tussen de regering van de Soedan en het Krupp-concern het resultaat van dit bezoek zijn. De regering van de Soedan wenst de Kruppfabrieken hoofdzakelijk te belasten met de ontwikkeling van het spoorwegnet in de Soedan, met bevloeiingswerken en met de bouw van fabrieken voor 't bewerken van katoen, suiker en koffie. ZATERDAG 27 NOVEMBER HILVERSUM I 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Koorzang 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws en kath. nws 8.20 Gram. 9 00 V. d. huisvrouw 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws 13.20 Metropole ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les 14.40 Amateurprogr. 15.15 Kron. v. lette ren en kunsten 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans 16.30 V. d. jeugd 17.00 Vocaal ens. 17.20 V. d. jeugd 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof 18.40 Gram. 1/1.45 Regerings- uitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact 19.00 Nws 19.10 Lichtbaken 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 De Zilver vloot 20.15 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gewone man 21.20 Gram. 22.00 Wie 't weet mag 't zeggen 22.30 Gram. 22.45 Ziedaar uw moeder, klankb. 23.00 Nws 23.15 Nws in Esperanto 23.25-24.00 Kamer orkest. Wie in cle Engelse stad Huil t woont kan het telefoonnum- J mer Central 21835 opbellen t en krijgt dan een gramofoon- plaat te horen, waarop verteld J wordt wat de verschijnselen l van kanker zijn. De stem zegt I ook dat het nodig is spoedig advies te vragen als men die verschijnselen herkent. J Recruiit De 104-jarige Turk Ali Sjimsjek kreeg toen hij zich als recruut meid rie, te horen dat hij te oud was voor de dienstplicht. Sjimsjek is acht maal gehuwd geweest. centen dan naar moeder de vrouw. Deze week is het misgelopen. De duiven verschenen niet. Oudjes Een van de vier nog in leven zijnde oud-strijders uit de Amerikaanse burgeroorlog, heeft in Franklin zijn 112e verjaardag gevierd. De man heet Williams en is de nestor van de overlevenden, want de anderen zijn 106 en 107 jaar. Strijd Gedreven door gevoelens van per soonlijke aard verdroot het de café houder Barnett te Londen, dat zijn klanten 's morgens vroeg ongescho ren binnenkwamen. Hij hing dus een bordje met de mededeling: „Wie hier tussen negen en half elf' komt kan gratis het scïieerapparaat ge bruiken". Toen buurman Dave, die kapper is, op de hoogte werd ge steld, liet hij onmiddellijk een kof fiezetmachine aanrukken. En een bordje met :..Wie zich tussen negen en half elf laat scheren krijgt gratis koffie". De mensen in de buurt staan voor de zware keus: koffie met sche ren of scheren met koffie. Loodgieter Ten huize van de heer en me vrouw Osborne verscheen een se rieus heer, die zei, dat hij de lood gieter was en door de huisbaas was gestuurd. Hij drukte het echtpaar aandachtig de hand en ging aan de slag. Na een half uurtje ver trok hij. De man schudde het echtpaar wederom de hand en zei met bijzondere nadruk: „Het gaat U zeer goed". Het echtpaar is nu een bedrag van 35000 gulden kwijt Systeem Jaren achtereen zond de fabrieks arbeider Bill Bergman te Bromley zijn weekloon naar huis per duif. Zodra het „beuren" was nam hij enkele duiven mee naar zijn werk en bond het loonzakje om hun mid del. Zij vlogen de vurig verwachte Fatsoenlijk Frankrijk is hard op weg om een fatsoenlijk land te worden, dat een voorbeeld is voor alle andere lan den. De minister van justitie heeft althans in de toelichting bij zijn nieuwe begroting verteld, dat tien strafgevangenissen gesloten zullen worden wegens „gebrek aan gevan genen". Dronken In het Italiaanse Rovigo ging een os aan de haal. Het dier belandde na een uitvoerige wandeling door de stad in een wijnhandel. Het beestje maakte daar stukken en proefde de wijn. Na twee uurtjes waggelde het dier tevreden naar de stal terug. Dronken. Boekje In de eerste wereldoorlog was de Britse veldprediker, John Eastwood, tijdens de tweede slag aan de Maine een boekje kwijtgeraakt. Nu, 36 jaar later. kreeg hij het door de post thuisbezorgd. Het was verstuurd door een Duitser, wiens vader het op het slagveld had gevonden. Clown Adrian Wettach, beter bekend als de clown Grock, heeft besloten zijn leven verder rustig te slijten in het Italiaanse Rivièradorpje Oneglia. Grock en zijn vrouw zijn daar aan gekomen in hun villa, die vijftig kamers telt. Hond Een blinde, werkloze musicus te Berlijn, Arthur Lange, wandelde rustig over de straat toen zijn hond hem plotseling heftig de rijbaan op- sleurde, Er volgde een donderend geraas en een twaalf meter hoge gevel stortte neer op de plek, waar Lange zo even gestaan had. Voordat ik getrouwd was rende ik steeds achter me zelf aan en ver keerde ik doorlopend in moeilijkheden. Nu heb ik tenminste alles onder één dak!" HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 7.45 Even opkrikken, caus. 7.50 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.40 Idem 8.55 V. d. vrouw 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uiteschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Bariton en piano 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws 13.15 VARA-varia 13.20 Topsongs van November 13.45 V. d, jeugd 14.20 Sport- praatje 14.35 Amus. muz. 15.00 Gronings progr. 15.25 Het volle pond, caus. 15.40 Orgelspel 16.00 Boekbespr. 16.15 Kamer- ork. en solist 17.00 Weekjourn. 17.35 Po- litie-Kapel 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 De stilte is van glas stemmenspel 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws 20.05 Ge- var. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Community singing 22.45 De Molen aan de ri-'ier, hoorsp. 23.15 Nws 23.30- 24.00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.30 Strijkkwart. 15.00 Gram. 15.15 Idem 15.45 Accordeonspel 16.00 Gram. 16.15 Accordeonspel 16.30 Gram. 16.45 Engelse les 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.20 Liturgische zangen 17.30 Polyphone vocale muz. 18.05 Ork. conc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.00 Cabaret 21.00 Verz. progr. 22.00 Nws 22.15 Gram. 23.00 Nws 23.05-24.00 Dansmuz. BRUSSEL 484 m: 12.15 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gram. 15.30 Bel Canto 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Lichte muz., 17.30, Jazzmuz. 19.15 Gram. 19.30 Nws 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws 23.00 Gram. 23.55 Nws. (Advertentie) WENNEKER EXTRA ZACHT EN BELEGEN mysterie- roman door t Meredith Nicholson 18) Waarom had John Marshall Glen- arm tot executeur benoemd Arthur Pickering? Hij wist dat ik een hekel aan hem had. dat zijn ijver en zijn goede hoedanigheden zo dikwijls door mijn familie geprezen waren, dat het horen noemen van zijn naam mij al misselijk maakte; en toch had mijn grootvader het verstandig geoordeeld zijn fortuin en mijn toe komst in de handen te plaatsen van die man. Mijn stemming werd er niet be te. op en onrustig begon ik het ver trek op en neer te lopen. Ik moest mijn woede op iemand koelen en Bates was het gemakke lijkst te bereiken. Ik liep naar de keuken, waar hij gewoonlijk zijn a- vonden doorbracht, maar ook deze was leeg. Zeer waarschijnlijk was hij een bezoek gaan brengen aan zijn vriend en bondgenoot Morgan en ik kookte van woede en teleur stelling. Ik was door en door ver moeid. doch wenste in mijn woede mijzelf te straffen, een vermoeid heid te kweken, waardoor ik van uitputting in een gezonde slaap zou vallen. Op de weg naar het dorp, die ik volgde, was de sneeuw reeds hard gereden. Een grijze mist hing over Tiet land, nu en dan uiteenwaaiend om de flonkerende wintersterren te laten zien. De wandeling en mijn belangstelling in 't door sterren ver lichte in de mist badende landschap, brachten mij in een beter stemming en na enige mijlen te hebben rond gedwaald, sloeg ik de richting naar huis weer m. De gehele weg had ik aan Olivia gedacht, hetgeen er toe meeweikte mijn humeur te verbete ren: zij was waarlijk een vermake lijk kind. En toen ik de poort van St. Agatha genaderd was, kon ik de lust niet bedwingen om even het park te betreden, teneinde langs het gebouw te lopen waarin zij haar da gen doorbracht. Bij de school flitsten plotseling de lampen van een rijtuig door de mist. Rijtuigen waren zeer zeldzaam in Annandale en ik was dan ook niet verwonderd het koetsje te herken nen dat dag en nacht bij het station stond te wachten om eventuele rei zigers naar hun plaats van bestem ming te brengen. Waarschijnlijk brachten de ouders van één der leerlingen een bezoek aan St. Aga tha; misschien was de vader van Miss Olivia Gladys Armstrong haar wel komen halen om haar over te brengen naar een plaats waar de discipline strenger was dan bij Zus ter Theresa. De koetsier zat op de bok te sla pen en ongezien liep ik langs hem heen het park in. Plotseling gevoel de ik de lust om het gewelf onder de kapel en de zich daar bevindende ingang van de tunnel nog eens na der te onderzoeken. Toen ik, langs de schoolgebouwen liep, kwam haas tig een man uit een der deuren naar buiten en liep vlug naar de kapel. Ik dacht eerst dat het Stoddard was, doch door de mist kon ik mij daaromtrent geen zekerheid ver schaffen en ik wachtte, totdat hij ongeveer tien meter vóór mij uit was, voordat ik hem volgde langs het pad, dat van de school naar de kapel voerde. Hij trad de vestibule van de kapel binnen en ik hoorde hem iemand aanspreken, die daar blijkbaar had staan wachten. De mist was nu zo zwaar geworden, dat ik geen hand voor de ogen kon zien, en ik sloop behoedzaam naderbij, totdat ik de stemmen van de twee mannen dui delijk kon horen. „Bates! „Ja, mijnheer". Ik hoorde voetstappen op de ste nen vloer van de vestibule. „Het is hier een beroerde plaats om een onderhoud te hebben, maar het kan niet anders. Weet de jonge man, dat ik je heb laten roepen?" „Neen. mijnheer. Hij had het erg druk met zijn boeken en tekenin gen". „Hm! Wij kunnen nooit zeker van hem zijn." „Ik vermoed, dat u gelijk hebt 1 mijnheer". „Zeg, jij en Morgan, zijn een fijn stel, dat moet ik zeggen! Ik dacht dat hij verstand had en dat jij er voor zou zorgen, dat hij de boel niet in de war zou sturen. Maar hij ligt nu in bed met een gat in zijn arm, en jij zult het alleen moeten opknap pen". „Ik zal mijn best doen, mijnheer Pickering". „Noem mij niet bij mijn naam, idioot. Of wilde jij misschien onze zaken van de daken bekend ma ken?" „Volstrekt niet, mijnheer", ant- Bates nederig. Mijn bloed kookte en mijn vuisten waren krampachtig gebald, terwijl ik naar dat gesprek stond te luiste ren „Heeft Morgan zichzelf werkelijk verwond, of liegt hij?" vroeg Pick ering. „Ik weet alleen wat ik van de tuinman hier gehoord heb. Ik hoop, dat u zult begrijpen, dat men mij niet naar Morgan's huis mag zien gaan". „Natuurlijk niet. Maar hij zegt, dat je hem niet fair behandeld hebt, dat je hem zelfs aangevallen hebt, een paar dagen nadat Glenarm hier aankwam." „Ja, en hij gaf mij den slag op mijn hoofd met een stok. Het was zijn onbescheidenheid, mijnheer. Hij v ilde op klaarlichte dag de biblio theek gaan onderzoeken en dat had absoluut geen nut. Daar is niets te vinden". „Maar de schietpartij bevalt mij toch niet. Morgan is ziek en weet niet wat hij zegt. Maar een kerel als Morgan krijgt geen ongeluk met het schoonmaken van zijn geweer, en nu ligt het werk stil en de tijd gaat maar door. Wat denk jij dat Glenarm vermoedt?" Ik weet het niet, mijnheer, maar bitter weinig zou ik zeggen. Het schot door het venster, de eerste avond dat hij hier was scheen hem enigszins geschokt te hebben, maar nu vermoedt hij niets meer, zou ik zeggen." „Je hebt ook niet gemerkt, dat hij de bouw van het huis aan een on derzoek onderwierp?" „Oh, neen mijnheer. Hij heeft niet wat zijn overleden grootvader noemde, een onderzoekende geest." „Nu, Bates", klonk Pickering's stem weer op een toon van meer derheid, „het is je plicht om onder alle omstandigheden het verborgen fortuin te helpen ontdekken. Wij moeten dat architecture monster daar zijn geheim ontwringen en de tijd daartoe is nog maar kort. Mij 1- heer Glenarm was een rijk man. Volgens mij bezat hij enige millioe- nen en dat gehele fortuin kan hij onmogelijk in dat huis gestoken heb ben. Hij nam van de Bank zijn ge hele tegoed op, op een paar duizend dollars na, en veegde zijn kluis met een bezem schoon voor zijn laatste reis naar Vermont. Hij had het geld niet in zijn zakken toen hij stierf, is 't wei?" „Neen. mijnheer, volstrekt niet! Ik had nauwelijks genoeg geld om hem fatsoenlijk te laten begraven." „Hij was een vreemd mens, en het verbergen van dat geld zal hem veel plezier verschaft hebben. Maar het zoeken er naar is allerminst ple zierig. Ik veronderstelde natuurlijk, dat wij het zouden vinden voor dat Gi norm hier arriveerde, anders zou ik niet zoveel haast hebben gemaakt om hem van zijn erfenis op de hoog te te stellen. Maar het geld moet ergens in het huis of in het park verborgen zijn. Er moet een plan van het huis bestaan, waarvan wij veel hulp zouden hebben. Ik zal je duizend dollar geven op de dag dat je me telegrafeert een dergelijke aanwijzing gevonden te hebben". „Dank u, mijnheer." „Ik wens geen dankbaarheid. Ik wens het geld of de effecten, wat het dan ook mag zijn. Maar nu moet ik gaan. Jij kunt wel naar huis gaan, maar vertel je jonge meester niet. dat ik hier geweest ban". „Ik 7.al er aan denken, mijnheer. Maar ik zou willen voorstellen, mijnheer...." ,Nu?" vroeg Pickering. „Dat u mijnheer Glenarm een be zoek ging brengen. Het zal vreemd Liken, mijnheer, als hij hoort dat u hier geweest bent, zonder hem een bezoek te hebben gebracht." „Ik heb niets met hem te maken. En bovendien heb ik geen tijd. Mocht hij te weten komen, dat ik hier ge weest ben, zeg hem dan maar. dat ik enige zaken af te handelen had met zuster Theresa, en dat ik het ten zeerste betreurde niet in staat te zijn hem een bezoek te brengen." De ironie hiervan was niet verloren gegaan aan Bates, die zachtjes lach te. Hij kwam het volgende ogenblik naar buiten en liep in de richting van de Glenarmpoort. Pickering liep zo dicht langs mij heen, dat ik hem had kunnen aanraken, wanneer ik mijn hand had uitgestoken, en een ogen blik later hoorde ik het rijtuig wegrij den in de richting van het dorp. Plotseling hoorde ik iemand vlug naderbij komen van uit de duistere diepte van de kapel; lichte voetstap pen als van een vrouw klonken in de stenen vestibule en een ogenblik la ter naderde mij de vage vorm van een vrouw. Een uitroep ontsnapte mij. „Zo! luisterde u ook?" het was de stem van Olivia. „Ik zou erg voorzichtig zijn, als ik u was, mijn heer Glenarm. Goeden avond!" „Goeden avond!", stamelde ik, toen zij in de mist wegvluchtte in de rich ting van de school. Hoofdstuk XIV. HET MEISJE IN HET GRIJS Ik hoorde Bates aan de achterkant het huis binnentreden en had maar een ogenblik tijd om mijn overjas en pet onder de divan te. stoppen, het stof van mijn kleren te slaan, en aan de grote tafel te gaan zitten, waar de kaarsen rustig brandden. Bates' stap was zo vast als ooit er was niet het minste spoor van op winding in toen hij de deur opende en op de drempel bleef staan (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3