Spectaculars televisie programma' die een milSioen kosten IE >250 I s J3Cët€t Zo werd een KRANT GERUÏNEERD Nieuwe eompetitie in nieuw gewaad FRANKRIJK wordt kaal gevreten 55" EN TOCH IS AMERIKA NOG NIET TEVREDEN Twee maanden schijnwelvaart Variété, muziek, toneel.... NAC krijgt onbekende rivaal te gast Invasie van Bisamratten 8 tast (/s 15- 'S 1 Nog heel wat te cloen eem alleen genoegen met het beste lohnVVföca "A\DERIIOOG Ophefmakend Duits faillissement Millioen geboden Na de voetbalvrede weer aan de slag Ballpoints Groot gevaar voor de dijken Boekenplank Thee- Lepels p fiets of sz: gevoerd ■ring met l5»o regen, sneeuw. uw zoons /arm 22 g vest- sport- llovers de vol- iECXIE melton, W beurs. VIERDE READ VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 der Azen. Plaats Het vliegveld Titel: Cross van han<le,ing: Brussel. Hoofdperso- Evere N Miide tegenstanders: fn:, Kovacks en Franjo Miha- «He- mort" is een toverwoord ge- het sensatiestuk „Cross der bleken m "c A™n."'Honk verborgen uit een rij kij- 1 met koude gezichten een kers. die internationale samenstel- v- ün!ede. En de roep in degelij- ^in vLprlandse woorden omgezet: „Hij k<; *r'j« gold 'n lange man die met matte glimlach alleen maar snel- I fen, ^„ties en kwieke mannetjes om i,een zag. De beentjes roffelden i j» vingers van een jazz-pianist. En j kivieke mannetjes droegen alle maal de faam en de kunde van top- '^jgjriiien zouden de strijdlust en ijsihoudendheid van de lange man zij" geknakt gedurende deze mo menten. waarin de slag dreunde op Je goede grond. Maar toen ging er eentje met de herkenbare stem van het leedvermaak staan te roepen, dat t,ji „dood" zat. Plotseling kreeg de lange man een nieuwe prikkel, die zijn grijnzende tegenstanders misten: De lange man werd kwaad. Het toverwoord versnelde het tem po onmiddellijk. De passen wiekten verder en verder. Het zelfvertrouwen groeide. En de beschimpte eerzucht brandde als de stookplaats van een schip op volle kracht. De lange man won de cross. Hij vierde daarmee een merkwaar dige terugkeer in het eerste gelid van de zwaargewichten in de loop sport: de crossers. De zege heeft vooral in Engeland vreugde gewekt en nog steeds galmt het applaus na, dat de Britten gaven voor een landge noot in de hoofdrol van 'n thriller van grote sportieve be tekenis. Zij dach ten dat Pirie (on danks zijn 23 jaren) een versleten be grip was geworden dat misschien er gens nog wel aan sterke dingen her innerde, maar dat toch voor het he den moest worden afgeschreven. Nationaal plezier. Na de nogal tamme en saaie programma's in de zomermaanden zul len nu ruim dertig millioen Amerikanen, die er een tele visie-toestel op na houden, geen reden hebben om zich te beklagen over het uitblijven van interessante en onderhoudende uitzendingen. Want als de tekenen niet bedriegen ,ziet het er naar uit, dat dit winterseizoen een van de beste in de geschiedenis van de Amerikaanse televisie belooft te wor den. De meeste programma-onderdelen die zich in de afgelopen jaren in een grote populariteit hebben mogen verheugen, zijn nu, na de ge- gebruikelijke onderbreking gedurende de zomer, weer in het gewone programma opgenomen. to Dinner" bekende acteurs op als Monty Woolley, Merle Oberon, Joan Bennett. Het spreekt vanzelf, dat de pro ductiekosten van deze „spectaculars" verbijsterend hoog zijn zo iets als een millioen gulden gemiddeld en dat is een van de redenen waarom zij slechts eens in de vier weken worden uitgezonden doorgaans op Zaterdag of Zondag. Evenals bij de meeste ande re TV-programma's in de Verenigde Staten worden deze kosten geheel en al gedragen door commerciële onder nemingen, die in deze programma's reclame voor hun producten maken. Of nu de geweldige kosten voor de „spectaculars" verantwoord zijn en zij in de aether zullen blijven hangt in Ze hadden Pirie gemist op de hou ten banen van hun eigen land, waar hij wel eens bij indoor-wedstrijden domineerde. Ze hadden hem vooral I gemist in Bern, waar de Europese kampioenschappen een Russisch feest I werden met een tsaristische overvloed aan eerste prijzen. Er waren openlij ke aanvallen op het wegblijven van 1 Pirie. Zijn kwetsuren werden niet se rieus genomen. Hij durfde niet, fluis terde men. Hij had het lef niet om zijn naam op te houden tegen de rode sportvloed athleten, die weken voor „Bern" reeds met sombere woorden was voorspeld. Pirie vriendelijk, kalm en waar dig zoals bejaarde Britten bij een partijtje go'lf heeft klaarblijke lijk wel gedurfd. Hij bewees het in ie „Cross der Azen". Want ook daar was reeds lange tijd tevoren uit te rekenen, dat de landen ach ter het ijzeren gordijn op de zege loerden. Zij lieten super-ploegen inschrijven, waarvan de leden on middellijk serieus aan het trainen I sloegen. De super-ploegen arriveerden, geko- kerd in stilzwijgen. Zij doken onder in een Brussels hotel en verschenen pas weer aan de start, waar zij som ber hun trainingspakken uit trokken en pas tot leven kwamen toen het startschot was gevallen. Toen kwam er actie in de stevige gestaltes van Mi- halic en Kovacks. Hun taak wachtte op vervulling en er was één man, die daar misschien nog een beetje aan Ion wringen. De Hongaren en Joegoslaven had- fel hem namelijk beter in de gaten dan de toeschouwers, die de kansen van Gordon Pirie nauwelijks telden. Zij bleven in zijn directe buurt met het waakse wantrouwen van een her dershond en bereid zich bij het eer ste onraad vast te bijten aan de lan- Se gestalte, die onaandoenlijk in hun midden bleef meelopen. Opeens klonk het leedvermaak. Het „II est mort", van een onbeken de kijker. Het staafde de tegenstan ders in hun langzaam gegroeide me ting, dat ze hem in de spurt wel zou den kunnen „hebben". Zij vergisten zich en finishten ver achter de vriendelijke Pirie. In grote ademnood hoorden zij zijn flegmatie ke stem. „De cross had zwaarder ge kund" zei die. Het betekende het von nis over hun overmoed. Heel Engeland is thans bereid de vaderlandse hand in 't vuur te ste ken voor de plotselinge theorie, dat Gordon Pirie in de naaste toekomst meer overwinningen van kwaliteit Haalt. Dat kan. Hij heeft nog de kans zijn herwonnen meesterkracht °pnieuw te bewijzen. Maar het hoeft tóet. Het is niet zeker. Want misschien Jiist Pirie dan juist dat ene kleine "eetje bezieling van de kreet „II est dat hem zo nijdig maakte. Het 18 een mysterieuze kracht gebleken, loah er vele spoken in de sportwereld Hoorspelen waarvan er enkele al jarenlang met groot succes voor de radio zijn opgevoerd, beleven thans hun debuut in de T.V. Voorts worden via twee van de belangrijkste netwer ken, de National Broadcasting Compa ny (NBC) en de Columbia Broadcas ting System (CBS), een reeks varié té-voorstellingen gegeven en bekende orkestwerken en toneelstukken opge voerd op een schaal, zoals de televi sie tot dusver nog niet gekend heeft. Met deze „spectaculars" en „ex travaganzas" zoals zij genoemd wor den, wordt beoogd een nieuw type van een TV-programma van uitzon derlijk formaat te introduceren dat niet alleen in lengte en afwerking, maar ook in tal van andere belang rijke aspecten geheel afwijkt van de normale programma's. De „spectaculars" zijn gebaseerd op een geheel ander idee; door hun lan ge speelduur een uur of anderhalf uur lenen zij zich uitstekend tot de opvoering van opera's, operettes en to neelstukken, die niet tot de normale speelduur van een half uur kunnen worden ingekort. Moeite noch kosten worden gespaard om deze super-uitzendingen te ver fraaien met zang en dans van prima artisten en schitterende toneelrequi- sieten. In de bezetting van de mede spelers, die elk ogenblik verandert, komen de namen voor van prominen te acteurs en actrices, die zelden of nooit in een enkel optreden tezamen worden gezien. Zo traden bij voorbeeld in het laatste Broadway- succesnummer „The Man who came (Advertentie) Katlewancl te Breskens Door of vanwege de Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in Zeeland zal op Woensdag 15 December a.s. in het gebouw van de Rijkswater staat te Middelburg worden aanbe steed: het maken van een kadewand van stalen damplanken langs de west zijde van de Oosthaven te Breskens, met bijkomende werken. PRODUCTIVITEITS- VERHOGING Studiereis naar Engeland Van 23 November tot en met Decemliet zai een groep van 28 Ne «eriandjrs een studiereis maken pi®aw Engeland, o.a. naar Londen Wales, om er kennis te nemen n het werk van de plaatselijke te"'ra voor productiviteitsverhoging mUe reis. waaraan wordt deelgeno ÏÏP1 door vertegenwoordigers van ÏÏfdei groepen die bij de product! zijn betrokken, wordt georga ™seerd door de C.O.P., in samen- "■erking o.a. met de zusterorganisa- JLe W Engeland. Als leider treedt op 'vir- A. Seret, terwijl tot secretaris an het gezelschap is benoemd drs. t. Verburg, directeur van het Eti «oor Zeeland en secretaris van de Reeuwse commissie tot opvoering van de productiviteit. SINT NICOLAAS BIJ BATA De traditie getrouw zal de Heilige Man ook dit jaar een bezoek bren gen aan BATA in de Ginnekenslraat 28 Voor de kleine klanten heeft de Sint leuke verrassingen. Bijzonder aardig zijn de „Gelaarsde Kat" spelen, welke Hij uit Spanje speciaal voor ons heeft meegebracht. St, Nicolaas en zijn Zwarte knecht zijn bij BATA op bezoek: Zaterdag 27 November Woensdag 1 December Donderdag 2 December Vrijdag 3 December telkens van 2 tot 6 uur. GINNEKENSTR. 28 hoge mate af van de rapporten die de ondernemers zullen ontvangen van de organisaties die zich toeleggen op het vaststellen van de „luisterdichtheid" bij de uitzendingen via radio en TV. Dit viel bij de eerste „spectaculars" helemaal niet mee en de recensies in (Advertentie» de bladen waren allerminst hoogdra vend. De critici waren vrij algemeen van gevoelen dat zij te lang en te grootscheeps opgezet zijn, terwijl an deren er op wezen, dat de structuur van een dergelijk groots uitgewerkt uitzending helemaal niet geschikt is voor de beperkte afmeting van het TV-scherm, dat meer naar een in tiemer beeld vraagt. NIEUWS Natuurlijk wordt het „verslaan" van het laatste nieuws en van belangrijke gebeurtenissen, een gebied waarop mogelijk voor de TV een van de grootste mogelijkheden is gelegen, ge stadig uitgebreid. We behoeven in dit verband slechts te herinneren aan de reportage van het geschil tussen Mc Carthy en het Leger, maar van min stens evenveel belang zijn program ma's zoals „See It Now" onder regie van Edward R. Murrow. Deze uitzending is niet zozeer uit sluitend een nieuwsuitzending, er wordt in gestreefd een reportage te brengen en tegelijkertijd een beschou wing te geven over een of ander be langrijk vraagstuk door de voornaam ste tegenstanders voor de camera en microfoon te brengen en hen hun uit eenlopende inzichten voor de luiste raars uiteen te laten zetten, waarbij bekwame omroepers meestal voor 'n inleiding zorgen, om pro en contra goed tot hun recht te doen komen. Zo heeft Murrow onlangs een debat over de EDG uitgezonden in de vorm van een via de TV opgenomen inter view met Premier Pierre Mendès- France en Kanselier Adenauer, Sena tor Margaret Chase Smith wordt op haar reis door Europa vergezeld door een TV-camera met bedienend per soneel en haar op de film vastgelegde interviews met staatslieden en gewone burgers worden in het programma van Murrow uitgezonden. Voorts draagt de TV in belangrijke mate bij tot de politieke voorlichting van het Ameidkaanse publiek door middel van discussie-forums, waar van gedachten wordt gewisseld over kwes ties van algemeen belang. Grote be kendheid op dit gebied heeft zich de uitzending verworven, die zich aan kondigt onder de titel „Meet the Press' een soort persconferentie per TV. waarop regeringsautoriteiten, leden van het Congres en andere persoon lijkheden uit het openbare leven on derworpen worden aan de meedogen loze ondervraging van gewiekste jour nalisten. Op andere terreinen blijft echter voor de TV nog heel wat te doen. De uit zendingen voor kinderen worden door mensen die het weten kunnen in ge halte bij de Europese programma's op dit gebied ten achter gesteld, maar ook hier wordt er naar gestreefd de cow boy-films en de ouderwetse tekenfilms te vervangen door iets van hoger ge halte en dat paedagogisch meer ver antwoord is. Advertenue) Neem alleen genoegen met het allerbeste als het gaat om de verzorging van Uw huid» Probeer niet lukraak, maar kies en blijf bij een beproefde methode, die gebaseerd is op medische ervaring Kies dus voor Uw schoonheidsverzorging de cosmetica, bereid volgens recepten van Dr P. H. v. d. Hoog (huidarts), want die zijn gezond voor Uw huid, afgestemd op het Nederlandse klimaat en dus ook voor U de ideale cosmetica! Huidverzorging op medische basis Als een politieroman, zo boeiend moet aan al wie zich voor pers en zaken interesseert, de geschiedenis voorkomen van het „Hamburger Fremdenblatt" dat ophield te verschijnen. Dit faillissement, dat in heel Duitsland, maar ook daarbuiten, ophef heeft gemaakt, is meteen de ontknoping van een grootscheeps opgevat te „oplichtingsaffaire" waarin de „daders" vermoedelijk niet eens welbe wust aan oplichting deden Honderd vijf en twintig jaar lang heeft het Hamburger Frem denblatt" bestaan rn het was HET traditionele dagblad geworden van de zakenlui der havenstad, zowel voor wat de lectuur als de adver tenties betreft. Een conservatief publiek; een inforr atie-orgaan dat te Hamburg als een sleutelpositie was voor ieder die door publicaties in deze havenstad succes wou boe ken. Het blad was het eigendom van de familie Broscheck, thans vertegen woordigd door de weduwe met de voornaam. Antje. In 1936 had het zijn verschijning moeten staken on der de druk van de Nazi-regering die de uitgever als ..politiek onbe trouwbaar" beschouwde. Maar reeds in 1945-46 wou diens zoon Kurt Broscheck, er opnieuw mee komen. Zijn pogingen mislukten, omdat de Britse perscensor, Mac Ritchie, de drukkerij wilde vrijhouden om er eventueel een blad der militaire be zettingsregering te laten beginnen. Kurt Broscheck overleed in Juli 1946 en zijn weduwe Antje had van dit moment af nog slechts een levens droom: het Hamburger Fremden blatt tot leven te wekken. AVONTURIERS. Toen kwam een grote krantencon current, de perskoning Axel Sprin ger die een hele reeks bladen uit geeft (,,Die Welt", .Hamburger A- bendblatt", ,,Welt am Sonntag", ,,Hor zu", enz. enz.) met een aan lokkelijk voorstel: hij bood één mil lioen Mark voor de titel ,,Hambur- (Advertentie) ,E competitie is dood: leve de competitie, schreven wij de Maandag, volgende op de Zondag, die het einde betekende van de op 5 September begonnen KNVB-competitie, waarin toen het semi-professionalisme zijn intrede deed. Dat was op 14 No vember en er is dus slechts één Zondag geweest, dat de eerste klassers tot niets doen gedoemd zijn geweest. Daarnaast is er ech ter onophoudelijk geconfereerd, vergaderd, overleg gepleegd. Dag en nacht mag men zeggen, zijn de bestuurderen van de KNVB en de NBVB, sinds gisteren onder één vaan vereend, doende ge weest om plooien glad te strijken en moeilijkheden, ontstaan bij pogingen om tot samensmelting van clubs: amateurs met ama teurs en amateurs met profs., op te lossen. Niet overal is dat ge lukt: althans niet in de geest, zoals men zich dat in sommige ge vallen had voorgesteld, maar uiteindelijk is men er dan toch in geslaagd, soms met veel financiëel gegoochel, de touwtjes zodanig aan elkaar te knopen, dat komende Zondag het startschot voor de nieuwe competitie kan worden gelost. HET zal, vergissen we ons niet, niet alleen bijzonder interessant, maar bo vendien zeer spannend er naar toe gaan in de vier afdelingen, wel ke werden geformeerd: 4x14 clubs, op Interregionale basis. We zullen er al lemaal een beetje aan moeten wennen en zeker eerst een poosje bezig moe ten zijn, vooraleer inen enigszins kijk op de krachtsverhoudingen kan krij gen. Wat onze gewestelijke eerste klassers betreft en wel ten aanzien van de clubs, die als tegenstander in de vorige competitie fungeerden, is dat gemak kelijker, maar geheel anders staat het ten opzichte van de tegenstanders uit de andere provincies, die men practisch nooit in deze contreien aan zag tre den en de profclubs waartegen het moet worden opgenomen. Gloednieuwe te genstanders van NAC bijvoorbeeld zijn Stormvogels, Zwolse Boys, de be- roepsclub I)en Haag, Leeuwarden, Veendam, DOS, de profclub Amsterdam, Roda Sport en Go Ahead. Volkomen nieuwe gezichten voor RBC en zijn aanhang zijn: AGOVV, HVC, Enschede, Volewijckers, Be Quick, De Graaf schap en VSV. (Van onze Parijse correspondent) Millioenen gevaarlijke bisamratten knagen aan Frankrijk. Ze richten een enorme schade aan. Er kan werkelijk van een invasie worden gesproken. Indien niet onmiddellijk de krachtigste maatregelen worden genomen kan verwacht worden dat het le gér, op zijn tocht door Europa, ook Nederland zal aan doen. Dan staat het ergste te vrezen; ook zonder deze nieuwkomers bedraagt de schade, welke de ratten jaarlijks in Nederland aanrichten al dertig millioen guiden. Bovendien zijn bisamratten zeer gevaarlijk voor onze dijken. Uit niet minder dan der- nomen: bij Calais dus tig Franse departementen beangstigend dicht bij Ne- komen alarmkreten. In derland hebben ze scha- alarmkreten. In korte tijd hebben de bi samratten gehele streken bevolkt en onveilig ge maakt. Men vermoedt, dat de invasie uit Duitsland is gekomen. In ieder geval hebben ze thans reeds Bre- tagne bereikt. Het leger is ook Noordelijker waarge- de aangericht, vooral ?an de riolering; bij Bedfort staan vijvers zonder wa ter; in d? Elzas moesten irrigatiewerken veranderd worden: het Ardennen- kanaal verliest regelmatig peil. Zeker is, dat in al deze gevallen de bisam ratten de verwekkers der schade zijn. De wachters maken melding van schade aan dijken. De meest ern stige klachten komen uit het Esonnedal, ten Zuiden van Parijs. De hoge voch tigheidsgraad schijnt de bisamratten te bevallen. Deze streek bevoorraadt Parijs niet alleen met het zo geliefde cresson, de groene blaadjes, die bij de biefstuk worden gegeten, doch ook met vele andere tuinbouwproducten. De bisamratten hebben hier niet alleen grote schade aangericht aan rio lering en irrigatie, doch bovendien hebben ze hele tuinen kaal gevreten. Som mige bewoners hebben be sloten van beroep te /er- anderen: ze gaan nu op jacht naar de bisamratten, want een velletje brengt vlotweg vijf tot acht gul den op. Er zijn jagers, die maan delijks een buit van hon derd vellen weten te be halen. De jacht is echter moeilijk; overdag ziet men de ratten slechts zelden. Ze wonen in onderaardse holen, die slechts onder het water door te bereiken cijn en drie tot vier uit gangen hebben. Het nest ligt steeds boven de water spiegel. De beesten verme nigvuldigen zich onrust barend snel. In het voor jaar trekt het jonge volk uit om nieuwe vesting plaatsen te zoeken, soms zestig kilometer verder. De bisamrat vreet alles, zelfs zijn zieke of oude broers en zusters. Ze heb ben een hekel aan vuil water. Vandaar, dat de industriegebieden meren deels van bisamratten ver schoond blijven. Het heeft lang geduurd voor ze de stinkende Rijn bij Straats burg overstaken. NAC speelt thuis tegen Veendam, in de voorbije competitie de zwakste in 1 B, terwijl RBC zeldzaam toeval wederom naar BW moet, waarvar, zoals men zich herinneren zal, de Roosendalers enkele weken geleden onfortuinlijk verloren. Het lijkt ons onder de gegeven om standigheden juister, van een verdeie precisering der overige 26 ontmoet', n- gen af te zien. Eerst maar eens af wachten, wat komende Zondag alle maal te zien zal gaan geven. Er zul len vermoedelijk wel de nodige (vroegtijdige) surprises uit de bus komen. De tweede klassers DIJ de tweede klassers en hun colle- ga's uit de derd? en vierde klassen gaat alles gewoon door. De KNVB heeft al begrip getoond voor de oe- langen in deze groep, door eerder vast gestelde wedstrijden uit te stellen en zodanig om te zeiten, dat zij zonder coneurrenie van de eerste klassers thuis kunneij spelen. Zoveel als enigs zins mogelijk, zal dat ook in de toe komst gebeuren. Zo zien we dan, dat GoesRoosen daal omgezet werd in Roosendaal Baronie, hetgeen uitstellen van de ontmoeting BaronieTSC noodzake lijk maakte. In 2A werd WilhelminaSET naar een andere datum verschoven. DESK reist dus naar De Spechten, een moeilijke wedstrijd, die echter bij voorbaat niet door de lui uit Kaats heuvel verloren is. Grote interesse gaat vanzelfsprekend uit naar de ste delijke derby HelmondHelmondia, waaruit overigens de gasten wel zege vierend te voorschijn zullen komen. Ook SchijndelDe Valk is belang rijk, voor een voorlopig definitieve bezetting der tweede plaats. Het is intussen goed mogelrk, dat het een ge lijkspel wordt, zodat er dan nog geer verandering optreedt, tenzij TOP bij Oss wint bijna zeker in welk ge val TOP als derde in de rij kan fun geren. Veloc zal wel van Sarto win nen. De derde klassers DIJ de derde klassers wacht de sun- porters diverse hoogst interessan te ontmoetingen. Daar is allereerst in 3 B TaxandriaUno Animo. De thuis club verloor kortgeleden haar praerti- caat ongeslagen, en het is dus niet uit gesloten dat Uno Animo met succes terugkeert. Zwaluw moet RKTVV aan kunnen en misschien Gudok ook Hit- ronymus, nu de thuisclub aan het te rugkomen is. HeusdenRKDVC gaat waarschijnlijk een puntenverdeling op leveren, rraar RKC zien we winnen van St Michielsgestel. In 3 C is BaardwijkVOAB (de laatste is nog altijd ongeslagen) DE wedstrijd. Voorlopig zien we Voab ze gevieren. Dongen zal betrekkelijk wei nig moeite met RWB hebben doch ODIO gaat verliezen van BSC. Hero DHV brengt twee ploegen in 't strijd perk. die betrel lijk aan elkaar zijn gewaagd. Zal Zierikzee ditmaal te gen Virtus) kans zien de gehate nu1 weg te voetballen? Terneuzcn—Hulst en RKC—RKFC zijn in 3 D als de belangrijkste wed strijden aan te merken. Terneuzeri zal ongetwijfeld alle zeilen bijzetten om een nederlaag te ontlopen, maar dat gaat o.i. moeilijk. Een puntenverdeling is echter wel te verwachten bij RCS RKFC. Hontenisse lijkt te zwak voor Axel en Nieuw Borg vliet gaat winnen van Biervliet. Een kleine kans op de helft van de winst heeft Corn. Bojs contra METO, terwijl De Zeeuwen beide punten aan Zeelandia zal moe ten laten. De vierde klassers In 4 D kunnen RKJWOJC en ZaltbommelOns Vios als de interes santste ontmoetingen worden be schouwd Gelijke spelen liggen hier in het verschiet. Leider GSBW heeft het al heel erg gemakkelijk, nu de handschoen tegen SVG moei worden opgenomen. Nieuw- kuik heeft uitermate geringe kansen contra Vlijmense Boys, terwijl Haar steegWit Zwart een draw kan wor den. De kopgroep-clubs in 4 E zien we alle vier Zondagavond twee punten rijker. SCO kan immers Gilze niet in gevaar brengen, evenmin als Breda zulks TAC zal vermogen, nóch Made- se Boys bij Groen Wit, noch PCP Veerse Boys. Were Di wint voorts van TVC en Boeimeer misschien van Zigo. Zundert-De Schutters is in 4 F ongetwijfeld de meest be langrijke wedstrijd, waarvan de uitslag niet is te voorspellen. Een puntenverdeling misschien? Steenbergen-S. C. Gastel is 'n ander interessant treffen: in tussen is niet te verwachten, dat de thuisclub zal zegevieren. Kaaise Bays en NSV gaan wellicht de winst eveneens delen. Wat gaat HSC contra Grenswachters doen? Via deze ontmoeting eindelijk winst boe ken? Burgh zal op eigen grond Hal steren geen kans bieden, evenmin als RSV dat RKVVU zal wensen te doen Het toeval wil, dat in 4 G de drie toonaangevende clubs ditmaal aile geplaatst zijn tegen de zwakke broe ders. Aardenburg reist naar EMM, Steen naar Koewacht en Clinge speelt in eigen omgeving contra RIA. Het zullen evenzo vele overwinningen wor den voor de drie koplopers. Hoofdplaat gaat zeer vermoedelijk zegevieren over Luctor, evenals Oostburg over Ieiseke en Breskens over Sluiskil. LIEDEREN DOOR JAN VERMULST Bij de uitgeverij J.J.Lispet te Hilversum zijn enige oud Vlaamse liederen uitgekomen, die werden be werkt door Jan Vermulst voor vier stemmig koor. Zo is daar allereerst het overbekende „Des winters als het regent", dat werd gezet voor vier stemmig gemengd koor. Dit lied werd uitmuntend bewerkt met veel canoni- sche wendingen en de frisse ideeën en het prima vakmanschap van J. Vermulst maken het tot een uitste ken werkje. Eveneens voor gemengd koor is: „Ik zag Cecilia komen", waarin ook meer goede vondsten zijn verwerkt, doch dat, door zijn poly- phone gedeelten, niet zo gemakkelijk zal zijn in te studeren. Overigens ook een prima werkje. Een oud Vlaams kerstlied, n.l. „Maria die zoude naar Bethlehem gaan" werd bewerkt voor vierstemmig mannenkoor, doch deze bewerking kan ons niet bekoren. Het geheel is te gecompliceerd, te verar- rangeerd voor een simpel lied als dit, hoe mooi het overigens ook is. Veel beter was weer „Reuzegom" voor gemengd koor. Het is modern en zeer virtuoos gezet, en ofschoon ook weer een zware opgave voor de uit voerenden zal dit humoristisch werk je vast een groot succes zijn. Zang koren die hun programma willen uit breiden of vernieuwen zullen dus in het bovenstaande goede aanwijzingen vinden. H. v. H. ger Fremdenblatt", en hoopte aldus de wederopstanding van deze ge duchte tegenstrever te voorkomen. Antje aarzelde, en, na overleg met haar juridische adviseur, sloeg zij het voorstel af. Zij droomde van een eigen mooie toekomst en van de wensvervulling van haar echtgenoot. Op een dag scheen die droom in ver vulling te zullen gaan. Een vroegere relatie van de drukkerij, de hande laar Friedrich Schween, kwam zich met een vriend, Herbert Stuening, de uitgever van een finantiëel krantje „Export-Anzeiger" bij An tje aanmelden. Verrassend project: zij verklaarden het „Hamburger Fremdenblatt" opnieuw op de markt te zullen brengen, en geen gebrek te hebben aan de nodige geldschieters. Besprekingen, juridisch onderzoek, contracten. De heren Schween en Stuening konden wegens verbintenis op erewoord, hun geldschieters niet bekend maken, maar de wijze waar op zij zich tegenover de raad van be heer van Broscheck-drukkerij ver bonden boezemde alle vertrouwen en zelfs geestdrift in: zij werden goede huurders en gulle betalers. En na een voorbereidingstijd, n.l. tegen 1961. zou de firma Broscheck voor de 50 pet. aandeelhouder wor den in de krart die zij vooralsnog slechts zou drukken en niet zelf ex ploiteren BEDROG IN ADVERTENTIES Op 1 September 1954 startte het Hamburger Fremdenblatt. Deze verschijning maakte effect. Duizenden Hamburgers konden hun vroeger „huisorgaan" opnieuw ko pen en voelden zich daardoor op nieuw kopen en voelden zich daar door opnieuw in de goede ouwe tijd." Dat deze nieuwe ver schijning redactioneel vooral veelte wensen overliet, wilden die lezers in de eerste dagen wel goedhartig door de vingers zien, maar... na en kele weken vonden zij dat hun Frem denblatt toch nogal vreemd en on leesbaar was geworden, en zij voel den hun lezerstrouw smelten als sneeuw voor de zon. De oplage, oorspronkelijk 120.000 ex emplaren, slonk dagelijks met grote getallen. Maar het advertentiege deelte bleek zich immer maar uit te breiden en het scheen op de duur één gouden welvaart! Spoedig kwam echter aan het liclit dat slechts een klein kwart van al die publiciteit échte advertenties waren, en de overige dikke drie-vierde louter ver zinsel en bedrog! Toen bleek met een dat het Hamburger Fremden blatt inplaats van 120.000 geen volle 30.000 exemplaren dagelijks drukte, en de adverteerders voelden zich deerlijk bedrogen. Ondertussen hoopten zich de schul den op. Medewerkers werden niet betaald (o.m. minister Schaeffer die een artikel over de financiële situ atie had afgestaan...), zelfs de tele foonrekening kon niet vereffend wor den, en het scheepje was deerlijk aan 't zinken. Het ergste van al: de drukkerij Broscheck kreeg evenmin haar geld en dit bedroeg voor een maand cir ca 292.540 Mark. Er werd gefluisterd, vergaderd, gemaand, maar Schween en Stue- ninger konden, „wegens hun ere woord", hun geldschieters, die geen geld gaven, niet vernoemen... Achteraf is gebleken dat die geld schieters nooit bestaan hebben, ten zij in de fantasie van deze avontuur lijk aangelegde uitgevers(die overi gens aan het „Vabanque-spel" ver slaafd zijn) en dat zij heel deze mil- lioenenzaak er maar op geriskeerd hadden in de hoop dat het geluk hen snel zou toelachen.... VERSTROOIDE JOURNALIST Op 31 October 1954 verscheen het „Hamburger Fremdenblatt" met de konieke vermelding: „Het Hambur ger Fremdenblatt zal met zijn uitga ve van heden zijn verschijning stop zetten." Een sportredacteur die op die morgen zijn eigen krant niet gelezen had, meldde zich 's middags op een sportgebeurtenis als vertegenwoor diger van het Fremdenblatt. Hij kreeg tot antwoord: U komt ver moedelijk van de maan? Uw blad verschijnt morgen toch niet meer, waarom komt u hier dan nog wer ken? Het einde had zich voltrokken. An tje Broscheck had ingegrepen. De zaak werd geliquideerd en een aar dig aantal schuldeisers kreeg een brief waarin veel beloofd werd... la ter. Ondertussen keerde de krantenko ning Axel Springer van een verblijf te Monte-Carlo waar hij de Griek se petroleum-magnaat Onassis had ontmoet naar Hamburg terug en vernam wat zo allemaal gebeurd was met „die concurrent wiens ver schijnen hij vreesde." Hij hernieuwde zijn aanbod na tuurlijk niet, maar kwam met An tje toch tot een vriendelijke over eenkomst: zij doet definitief voor immer afstand van de „succes- naam" en krijgt in ruil van Sprin ger het monopolie over alle druk werk dat niets met kranten of week bladen te maken heeft. Springer neemt bovendien een dure rotatie pers in pacht. En... de firma alsme de de familie Broscheck is gered. Kranten uitgeven is Inderdaad geen grapje!

de Stem | 1954 | | pagina 13