BERT „Ik had de Duitse wapens laten bewaren' Meningen en Commentaren EEN EEUW GELEDEN STIERF BERNARDINUS VAN UDEN AT EEN ONDERLIJKE ERELD Het huis met de duizend kaarsen Elke tand een brillant 16ÖÖÜ km. per uur Groslijststemming 't Zit vast vaster met VELP AFIN RADIO Onbesproken vraag De jeugd WE hebben het hier ter plaatse al eens gehad over het ver pleegsterstekort en de geringe ge neigdheid van de vrouwelijke jeugd om dit zware, opofferende beroep te kiezen. Zulks naar aanleiding van het feit, dat het sanatorium Berg en Bosch in zijn organisatie ontwricht dreigde te worden door het gebrek aan aanmeldingen voor de verpleegstersopleiding. Schoolstrijd Opzienbarende onthulling van Churchill Wat willen de Sovjets? BESCHERM UW KEEL Hoensbroekse begrotingskwestie opgelost TWEEDE BLAD DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 [/■REEG men op het weekend van „Te Elfder Ure" de indruk met een echte „voorhoede" te doen te hebben, een stoottroep, wegberei ders? We hebben meer de indruk gekregen van een aarzelend speu rende verkenningspatrouille. En we geloven, dat de oorzaak ook wel aan te wijzen valt. De vraag: „Wat dunkt u var. de doorbraak?" zweef de als het ware voortdurend in de lucht, maar ze kwam niet aan de orde en werd zo nu en dan slechts zijdelings benaderd. Nu zal men zeggen: Het vraag stuk was niet aan de orde gesteld, het ging immers om „De toekomst van het katholicisme in Nederland". Men kan daartegenover echter stel len, dat die toekomst ook waar achtig wel iets met de „doorbraak" te maken heeft. Maar in dit gezel schap, mensen van beiderlei inzicht omspannend (al leek ons het door- braak-element de overhand te heb ben) liet men deze vraag blijkbaar maar liever onuitgesproken, om een groot gekrakeel te vermijden. Prof. Weterman heeft wel gezegd: Het zou betreurenswaardig zijn, als men, omdat de Bisschoppen een be paalde vorm voorschrijven, zou vervallen tot een zekere inactivi teit, tot een rancuneuse stemming. Hij vreest dus dit gevaar, maar juist omdat niemand er op reageer de, betwijfelen we, of zijn woord wel doordrong in de gemoederen. Zijn rede had overigens meer van een plaatsbepaling dan van een toekomstvisie. Er waren diepgaande gedachten in zijn beschouwing over de dualiteit tussen Kerk en Wereld, welke op een bepaald punt niet meer herleidbaar is. Prof. van der Ven ging minder dien, doch liet zijn betoog breder uitwaaieren over de historie en toekomst, waar bij hij een veelheid van wenselijk heden en vraagpunten aan de orde stelde. Hij vindt het tot op zekere hoogte onvermijdelijk, dat de We reld telkens het initiatief neemt en dat de Kerk dan moet volgen, ach ter de feiten aanlopen. En men moest ook maar aanvaarden, vindt hij, dat de Kerk in Nederland ten opzichte van initiatieven niet toon aangevend is. De Nederlandse Kerkprovincie zal wellicht altijd een betrekkelijk conserverend ge deelte in het geheel van de Kerk zijn. Toch stelde hij een aantal ver nieuwingen aan de orde, waarvan we in ons kort verslag reeds een opsomming gaven: meer centraal stellen van de eigen Bisschop, vor ming van kleinere bisdommen, con tactorganen, waardoor de openbare mening der leken zich beter bij de Bisschoppen kenbaar kan maken, organisatie van de zielzorg meer naar het functionele dan naar het locale, meer „reclame", meer inter nationale contacten tussen de bis dommen. Het was hier eigenlijk meer een hardop denken van de leek, een mediteren over mogelijkheden zon der ze dadelijk tot wenselijkheden te bestempelen. Doch hier was een snaar geraakt, welke in veler ge moed fel ging meetrillen. Hier be te denken. Onze tijd is nog te zeer overgangsperiode, om nu reeds de finitieve vormen te scheppen. "j"OEN we H't zo aanhoorden, moesten we er aan denken, hoe dit rekening houden met de eenvoudigen ook van zoveel belang is voor de doorbraakkwestie, 'me men, intellectueel hoog te paard, zich wel kan bevinden in het kli maat van die andere partij, doch hiermede nog niet af is van de ver antwoordelijkheid ton opzichte van hen, die minder scherp kunnen distingueren, zich niet door alzij dige lectuur kunnen oriënteren, niet altijd paraat en slagvaardig zijn tegen de aanval op hun overtuiging en daarom meer dan anderen zorg in eigen milieu behoeven. Hoe kan „de kleine man" al die spitsvondig heden bevatten, waarmee een aan tal intellectuelen zich aan eenvou dige woorden tracht te onttrekken, eii welke indruk moet dit op hem maken? We blijven het met dit al jam mer vinden dat het over deze din gen in dit milieu niet tot een open uitspraak is gekomen. Daardoor lijdt deze voorhoede, waarin onmis kenbaar zo veel goeds leeft en woelt, aan élan en stootkracht. Dr Hirdes, de geneesheer-direc teur, kan nu in „Ruim Zicht" ech ter een ander geluid laten horen. Toen het tekort in Berg en Bosch bekend werd, begon het aanmel dingen te stromen. Nu zijn er al meer dan tweehonderd, zodat lang niet iedereen aangenomen kan wor den. Het tekort aan leerling-ver pleegsters is daar in Bilthoven nu in ieder geval volledig opgeheven. Deze ervaring doet weldadig aan, zegt dr Hirdes, en maant tot voor zichtigheid, wanneer men de jeugd van thans beschuldigt van opper vlakkigheid en materialisme. Zo is het.... QPVALLEND is het feit, dat in een aantal landen van het vrije Europa de schoolstrijd weer zo hef tig oplaait. In België beleefde men gisteren zelfs een proteststaking van katholieke onderwijskrachten, waaraan de katholieke ouders van harte hun medewerking verleen den. De socialistisch-Iiberale rege ring is daar immers onderscheid gaan maken tussen leraren, die hun wetenschappelijke bevoegdheid op deden aan de katholieke universi teit en degenen, die elders hun ii- ploma's behaalden. De eersten wor den bewust achtergesteld bij be noemingen bij het Openbaar Onder- (Advertentieï „Ik heb, voor het einde vaq tweede wereldoorlog, de toenmalige opperbevelhebber onzer strijdkrachten in Europa, Lord Montgomery, opgedragen de Duitse wapens zorgvuldig in te zamelen en op te slaan, zodat zij eventueel gemakkelijk weer ter beschikking der Duitse militairen zouden kunnen worden ge steld, met wie wij zouden moeten samenwerken, indien Sowjet- Russische opmars zou voortduren", aldus de Britse premier Win ston Churchill in een opzienbarende toespraak, die hij Dinsdag heeft gehouden. De eerste minister verklaarde ook, dat hij de eerste welbekende persoon lijkheid was, die in het openbaar heeft verklaard, dat wij „Duitsland aan onze zijde moeten hebben in geval van een Sovjet-Russische communisti sche aanval." De premier bracht verder naar vo ren dat deze grote ommekeer, waarbij de Westduitsers, binnen tien jaar na de onvoorwaardelijke Duitse overgave tot bondgenoten waren geworden, uit sluitend teweeg was gebracht door de Sovjetrussische politiek „en met name door het optreden van dictator Sta lin. die, meegesleept door de zege, han delde, alsof hij er voor zou kunnen zorgen dat de wereld door de Sovjet- Unie en het communisme zou worden beheerst". Churchill zeide ook, dat hij nog gonnen verscheidenen als een echte ™js' Bovendien zijn er maatregelen getroffen, om de subsidies aan de „vrije" scholen te verminderen, voorhoede op te rukken en een reeks van gedurfde liturgische ver nieuwingen aan te prijzen, waar tegenover prof. Weterman bezwe rend de handen omhoog stak. Dit leeft toch wel sterk in intellectuele kringen, daarvan moet men over tuigd geraken. En in alle overdrij ving was er toch de oprechte roep naar meer bezieling in godsdien stig beleven en de godsdienstige practijk. Indruk maakte echter de repliek van prof. Weterman, toen hij zijn gehoor opwekte ook altijd te denken aan de eenvoudige mensen, met wie wij samen de Kerk vormen. Wij moeten proberen contacten te herstellen zonder da delijk aan een algehele omvorming Adverteiuie) in voorkom ver koudheid door gebruik van waardoor van financiële gelijkstel ling geen sprake meer is. Men l:an dat nu wel bagatelliseren, gelijk de socialistische pers ten onzent doet, doch in principe is het een zeer ernstige aangelegenheid, waarbij scherp verzet geboden is. In Frankrijk en West-Duitsland doen zich ook ernstige verschijnse len van verstoring van de school- vrede voor. Tijdens een verkiezings campagne in de staat Beieren heeft het Episcopaat gemeend een dui delijk woord te moeten laten horen tegen de opvatting van sociaal democraten en liberalen, die de onderwijsgelijkstelling om hals wil len brengen. Wat antwoordde men daarop van sociaal-democratische zijde? „Indien de bisschoppen afzonder lijke scholen verlangen voor de kin- deYen der diverse confessies, waar om verlangen zij dan ook niet een zelfde indeling van het nieuwe Duitse leger?" Het is te dwaas om er tegen te polemiseren. steeds voorstander is van een nauwer contact met de Sovjet-Unie, om te kunnen uitmaken, of er, na het over lijden van Stalin, belangrijke wijzigin gen zijn gekomen in de Sovjetrussi sche politiek, die thans door nieuwe heersers in het Kremlin wordt bepaald. Veldmaarschalk Montgomery, die momenteel in de VS vertoeft, heef! verklaard, dat hij inderdaad van Chur chill opdracht had gekregen om Duit se wapens te verzamelen en gereed te houden, om deze weer aan de Duitse troepen te geven, als de Sovjet-op mars zou voortduren. (Advertenties». De gemeenteraad van Hoensbroek heeft met 12 stemmen vóór en vijf stemmen tegen besloten tot intrekking van het beroep op de Kroon inzake de weigering: van Gedeputeerde Staten van Limburg: om de Hoensbroekse be groting voor 1954 goed te keuren. Daarna besloot men met 13 tegen 4 stemmen om alsnog over te gaan tot het hóuden van algemene beschou wingen en tot hoofdstuksgewijze be handeling van deze begroting. Het feit dat de 14 leden tellende katholieke fractie in de raad in het begin van dit jaar besloot de begroting zonder meer aan te nemen, met het gevolg, dat de uit twee leden van de Partij van de Arbeid en een communist be staande oppositie er niets over te ber de kon brengen, wat zoals men weet de aanleiding tot de Hoensbroekse begrotingskwestie. Atoom bom men werper Walter Dornberger, de voormalige Duitse deskundige op het gebied van V-wapens en Kraft Ehricke, een Duitse luchtvaartdeskundige, hebben 'n bom menwerper ontworpen, die een snel heid van 16.000 km per uur zou kun nen bereiken. De bommenwerper, die een atoom bom zou kunnen vervoeren, zou als brandstof vloeibare zuurstof en kero sine gebruiken. Het toestel zou bestaan uit twee raketvliegtuigen met drie hoeksvleugel, die zouden opstijgen van een door raketten aangedreven slede, als deze een snelheid van ongeveer 1750 km per uur heeft bereikt. Bij een snelheid van 5.600 km per uur, op 24 km hoogte, zou de kleinere ra ket loskomen van het grotere en op eigen kracht stijgen tot ongeveer 160 kilometer om daarna in de richting van zijn doel te vliegen met een snel heid van 16.0000 kilometer per uur. Zij zou van een hoogte van 80 kilome ter een atoombom kunnen werpen en daarna naar zijn uitgangspunt terug kunnen keren. Het vliegtuig zou waarschijnlijk au tomatisch worden bestuurd. De kos ten zouden „fantastisch" zijn. Op zijn korte vlucht zou het toestel ongeveer 80 ton brandstof verbruiken aldus dit bericht. HIJ DEED DE CAPUCIJNENORDE IN NEDERLAND EN BELGIE HERLEVEN Niet schriftelijk, meent het P. B. Het Partijbestuur van de KVP voelt niet voor een schriftelijke groslijst stemming, gelijk door de Kring Til burg was voorgesteld. Dat blijkt uit de thans verschenen prae-adviezen voor de vergadering van de Bestuursraad op a.s. Zaterdag. Het PB acht de voordelen niet groot en vreest er veel administratieve ar beid van. Bovendien is het misbruik maken van aan de leden toegezonden stembiljetten door derden zeer wel mo gelijk. Het systeem van kiesmannen, door Limburg uitgewerkt naar voren ge bracht, kan het P.B. evenmin aanbe velen. Het ziet niet in, dat daardoor een deskundig en harmonieus samen gesteld kiescollege gewaarborgd wordt. Het P.B. heeft het voorstel, om de thuisblijvers als voorstemmers te be schouwen, teruggenomen. Vandaag, Donderdag 25 November is het een eeuw geleden, dat pater Bernardinus. in de wereld Johannes van der Voort te Uden, in het Capu- cijnenklooster te Velp overleed. Hij was nog pas veertig jaar oud. Bij de verpleging van lijders aan besmette lijke ziekte werd hij zelf aangetast en het kostte hem zijn leven. Ondanks zün nog jeugdige leeftijd had hij zich een naam verworven, die heden ten dage in de Capucijnenorde nog met dankbaarheid genoemd wordt omdat Bernardinus van Uden de man is geweest, die de Orde voor Neder land bewaard heeft en hersteld. Het klooster van Velp bij Grave was reeds in 1645 .gesticht. Toen de troe pen van de Franse revolutie in 1796 alle kloosters in- de- Zuidelijke Neder landen ophieven, kon Velp zich nog handhaven. W-arrt het Land van Ra- venstein, waarin het lag, werd met de Bataafse Republiek verenigd. Maar na de inlijving van het koninkrijk Holland bij het Franse keizerrijk was ook voorlopig het laatste uur voor de Velpse kloostergemeenschap geslagen Od 20 Augustus 1812 werden de pa ters door Franse militairen met ge weld uit het klooscter gedreven. Het gebouw werd verzegeld, bezittingen werden geconfisceerd en de paters werd verboden hun kloosterkleed te dragen. Zij moesten zich als burgers verspreiden en ook elders mochten ze niet samenwonen. Nauwelijks had Napoleon zijn neder laag bij Leipzig geleden of de pater namen het klooster weer in bez-t. Doch in de Noordelijke Nederlanden werden sinds de Reformatie vrijwel geen kloosters meer geduld en men vroeg zich met spanning af, hoe Wil lem I en zijn anti-clericale ministers hier tegenover zouden staan. Het antwoord bleef niet lang uit. Op 2 September 1814 werd beslist, dat opheffing en confiscaat van de kloo; ters gehandhaafd bleef. De paters mochten als private personen in het klooster blijven wonen, doch daar ver speelden zij een staatspensioen bij Bovendien mochten geen nieuwe leden worden aangenomen. Het zou nog tot de grondwetsherziening van 1848 duren tot de Nederlandse burgers het recht van vereniging zouden krijgen. Zo stierf het leven in de klooster gemeenschappen af en in 1835 waren er in het Velpse klooster nog slechts zeven oude en gebrekkige klooster lingen over. Toen de nood zo hoog gestegen was. gelukte het pater Bonaventura van Schuelen uit België om van koning Willem I gedaan te krijgen, dat men het aannemen van enige nieuwe leden (Advertentie) oogluikend toeliet. Het was tenslotte de zeer verdraagzame koning Willem II die op de dag van zijn inhuldiging in Amsterdam erin toestemde, dat de kloostergemeenschappen in Brabant en de Redemptoristen weer nieuwe leden mochten aannemen. Het herstel van <3e Capucijnenorde begon feitelijk toen in 1841 Johannes van der Voort, kapelaan te Wessem, die in Leuven theologie had gestu deerd. zijn intrede in de orde deed. Reeds anderhalf jaar na zijn kleine professie, op 8 Maart 1844. werd hij tot custos-gardiaan van Velp gekozen en met grote energie en voorzichtig heid begon hij aan de opbouw van de orde in ons land. Hij kreeg hierbij de onmisbare steun van mgr. Zwijsen en hij kon in 1848 een klooster stich ten te Handel, waar tijdens de Refor matie de uitoefening van de gods dienst gehandhaafd was. Mede door ruimtegebrek in het klooster te Velp werd, in samenwer king met het Capucijnenklooster t-: Brugge, op 30 September 1845 de Hol lands-Belgische custodie gevormd. Achtereenvolgens richtte Bernardinus kloosters op te Edinghen, Brussel Hazebrouck en hij legde de grondslag voor een stichting te Antwerpen. Ook de missionering had zijn bijzondere zorg. Voor alles werkte pater Bernardi nus aan de inwendige versterking van de jonge custodie. In woord en voor beeld ging hij zijn onderdanen voer in reguliere observantie en in de on derhouding van de lofwaardige gebi ui- ken van de custodie. Te vroeg naar menselijke berekeningen kwam hij aan zijn verdienstenvolle arbeid te ontvallen. Zijn opvolgers hebben naar best vermogen deze arbeid voortgezet. PATER BERNARDINUS. Diefstal De politie van Tokio heeft in i een druk zakenkwartier van de stad tevergeefs gezucht naar een woning van twee J verdiepingen, die in Augus- i tus was gebouwd. Toen de S eigenaar vorige week naar het huis kwam kijken vond hij slechts prikkeldraadver- S sperring, die de dieven had- den aangebracht. Buren hadden gezien, hoe twintig „arbeiders" het huis hadden afgebroken. vltkvrijt koudlijm van CETA BEVER Vlucht Een zwaar bewapend onderofficier van hel Tsjechische ieger is er in geslaagd naar het vrije Beieren te vluchten. De man had klaarblijke lijk op alles gerekend, want toen hij in handen van de Amerikanen kwam, was hij in het bezit van een machine-pistool met 600 patronen en handgranaten. Sprinkhanen In het Frans Marokkaanse Adigir weet men nu ook wat een sprink hanenplaag is. De vlucht was veer tig kilometer lang en twintig kilo meter breed. Het zwermpje streek op een uitgestrekt tomatenveld neer, maar daarvan was niets meer te zien toen de beestjes weer vertrok ken. Eenzijdig Engeland is kort geleden bezocht door een groep van Russische studenten. Zij zijn nu terug en in hun verre vaderland vertellen ze klaaglijk rond, dat de Engel sen meer weten van de geschie denis der tsaren dan van de hui dige Russische politiek. Zij vinden dat niet zoals het hoort. Televisie Een Amerikaans hotelconcern is dik tevreden over de resultaten, die het met televisie-ontvangers in de hotelkamers heeft behaald. Het bleek, dat het gebruik van consump ties op zulke kamers met een derde is toegenomen. De gasten blijven schijnbaar wat langer op om naar het fascinerende beeldscherm te kijken. den. Hij zou tien jaar weg blijven, had hij gezegd en om het afscheid de nodige luister te geven kwamen er muziekcorpsen aan te pas. De publieke belangstelling was groot en er klonk waarderend applaus. De volgende dag was Lawalla echter weer in het geniep teruggekeerd. Tien jaar leek hem wat lang. Record JN Londen meent een bouw vakarbeider een nieuw re cord te hebben gevestigd door een volle krantenkolom in zulke kriebellettertjes over te schrijven, dat hij helemaal op zijn pink kon. Men moet een vergrootglas nemen om de tekst nog te kunnen lezen. Tegenvaller Robert Taylor dacht eens lekker te kunnen inbreken in het hotel van mevrouw Evelyn Wroght. De eigenaresse zag hem echter, lichtte hem een pootje en ging met haar 210 pond gewicht op hem zitten. Zij riep net zo lang tot de politie ver scheen. Robert wist niet hoe zeer hij deze mensen moest danken toen ze hem onder de zwaargewicht van daan haalden. Platen Jaarlijks worden in ons land on geveer twee millioen gramofoon- platen gemaakt, die tesamen een waarde vertegenwoordigen van 8 millioen gulden. Een groot deel daarvan gaat naar het buitenland, onder andere naar België, West- Duitsland en Italië. Gevecht Het Franse stadje Rodez bewaart vreemde herinneringen aan het laatste bezoek van belastingambte naren, die de boeken van een zaken man wilden controleren. De belaag de riep onmiddellijk zijn buren te hulp, die de ambtenaren begonnen uit te jouwen en hen huiten de deur hielden. Toen de belastingmensen politieversterking kregen ontstond een ingewikkeld gevecht, waarin veel gewonden vielen voor de goede zaak. De boeken zijn nog niet ge controleerd. Spaarcentje Een garagehouder met een goed hart in Port Chester stond een ar me man dertig jaar achtereen toe te slapen in een kamertje boven oijn bedrijf. De armzalige, treurige man kreeg ook nogal eens een keer te eten. Nu is hij overleden en toen men voor de volledigheid in het kamertje ging kijken vond men: 20.000 dollar contant, 41.000 dollar aan effecten en 18.000 dollar aan banksaldi. Wandelaar Niet zonder rumoer was de Indo nesiër Lawalia vertrokken voor een wandeltocht door een reeks van lan- Men weet nooit hoe een stok een vis vangt. VRIJDAG 26 NOVEMBER HILVERSUM I 402. m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 'n Woord voor de dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Pia norecital 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuin bouw meded. 12.33 Carillonconc. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nws 13.15 Promenade ork. 14.05 V. d. jeugd 14.35 Omroepork. en solist 15.10 Voordr. 15.30 Gram. 16.00 Rep. uit Kaapstad 16.15 Gram. 16.30 Viool en piano 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. en orel 17.45 Stemmen van overzee 18.00 Gram. 18.15 Harmonie-ork. 18.35 Gram. 194)0 Nws en weerber. 19.10 Regerings- uitz.: Ver' laring en toelichting, waarin opgenomen: 1. Veilig verkeer; klankb. Samen op weg. 2. Emiratiepraatje door H. v. Luyk 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Gram. 20.30 V. d. .ïeugd 21.00 Matins der Maler, opera 22.45 Avondoverden king 23.00 Nws 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 V. d. kleuters 10.40 Orgelconc. 11.00 Radiofeuilleton 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose 12.48 Gram. 13.00 Nws 13.15 Meded. en lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Boekbespr. 14.20 Barok-viool, blokfluit, cello en cla- vecimbel 14.55 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang 16.30 V. d. jeugd 17.00 Gr. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nws 18.15 Act. 18.20 Amus. muz. 18.45 De strijd voor meer welvaart, caus. 19.00 V. d. jeugd 19.10 Muz. caus. VPRO: 19.30 Portretten en hun achtergronden, caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws 20.05 Boekbespr. 20.15 Zweed se kerkliederen 20.30 Europa een caus. 20.40 Leven in de cultuur, caus. VARAj 21.00 Theaterork., klein koor en sol. 21.35 Buitenl. weekoverz. 21.50 Spaanse volks dansen 22.15 Lichte muz. VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 22.45 Avondwijding. VA RA: 23.00 Nws 23.15-24.00 Aus einem Totenhaus, opera, acte 3 en 4. BRUSSEL 324 m: 12.00 Vioolmuz. 12.20 Balletmuz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (om 12.50 koeren), 13.00 Nws 13.15 Gram. 13.30 Idem 14.00 Schoolradio 15.45 Koor zang 16.00 Koersen 16.02 Gram. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.05 Gods dienst. caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Volkszang 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws 22.15 Int. Radio Universiteit 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 13.00 en 14.00 Gram. 15.00 Agrippina, opera 15.45 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital 17.50 Gram. 19.30 Nws 20.00 Galathée, opera 21.45 Gram. 22.00 Nws 22.45 Gram. 22.55 Nws. (Advertentie) NeemnAKKERTJE MYSTERIE-ROMAN door Meredith Nicholson 17) Een lamp boven het orgel was het enige licht in de kapel en vormde een aureool om haar hoofd om het on bedekte hoofd van Olivia Gladys Arm strong. Ik glimlachte toen ik haar her kende en glimlachte nog eens toen ik mij haar naam herinnerde. Doch de vreugde, die zij in de muziek legde, de gelukkige uitdrukking op haar ge laat, haar verlatenheid op dat kleine eiland van licht tegen de donkere achtergrond - die dingen troffen mij en ik luisterde en keek sprakeloos toe, onder de invloed van de liefelijke bekoring, die van dat alles uitging. Zij speelde onafgebroken voort; nu eens was het een compositie van v\ agner, dan weer een mij onbekend lied, om te besluiten met Mendel sohn s Lentelied". Plotseling zweeg het orgel en het meisje sloeg haar handen samen, want het was daar koud. Toen zij opstond om het licht uit te doven, trad ik naar voren doèn?^'g ik d3t alstublieft voor U Zij wendde zich om en sloeg een cape om haar schouders. ,,Oh, bent U het?" vroeg zij. ,,Ik herinner mij niet - ik schijn mij niet te herinneren, dat ik U uitgenodigd heb". ,,Ik wist zelf niet dat ik hier zou komen", merkte ik naar waarheid op. ,,Ja, dat is ook mijn mening om trent u dat u iemand bent, die vreselijk onverwachte dingen doet. Maar ik dank u voor uw moeite." Zij scheen ons gesprek zo kort mo gelijk te willen maken en liep haas tig naar de vestibule en had de deurknop reeds bereikt toen ik haar inhaalde. v.U kunt niet verder meegaan, mijnheer Glenarm", zei zij en wachtte om te zien of ik haar ver staan had. Voor ons lag het bos van St. Agatha in de vroege schemering. Een pad slingerde zich door het ge boomte naar de schoolgebouwen. ..Ik zou u misschien even naar de school kunnen brengen", zei ik. ..Neen, dank u! Ik ben laat en heb geen tijd om met u te wandelen. Wij mogen trouwens geen bezoek van heren ontvangen". Zij liep naar buiten en volgde het pad. ..Maar ik ben geen bezoeker, ik ben alleen maar een buurman. En dan, ik ben u werkelijk veel be zoeken verschuldigd." Zij lachte, doch bleef niet staan en ik volgde enige stappen achter haar. ,,Ik hoep, dat u niet denkt dat ik dat konijnenspoor volgde in de hoop u te ontmoeten, mijnheer Glenarm." .!*Geen sprake van! Ik ben werke lijk blij, dat ik gekomen ben, want v°nd uw muziek heel mooi. Wer kelijk, u speelt buitengewoon goed. Miss Armstrong." Zij gaf geen antwoord. „En ik hoop, dat ik mijzelf het ge noegen mag beloven u nog dikwijls te horen spelen." ,,U is waarlijk vleiend, mijnheer Glenarm, maar aangezien ik de school verlaat...." Ik voelde mijn hart zwaar worden bij de gedachte dat zij weg zou gaan. Zij was tot nog toe de enige afwisseling geweest op Glenarm House en de gedachte dat ik haar zou moeten verliezen gaf het land schap een donkere tint. „Waar woont u?", vroeg ik, „Chi cago, Indianapolis, Cincinati mis schien?" ,,Hm! Wat bent u dom! U zoudt aan mijn accent kunnen horen, dat ik niet van Chicago kom. En ik hoop, dat ik niet de manieren heb van een Kentucky-meisje. dat altijd wacht om tot het onzinnige toe ge vleid te worden. En een meisje uit Indianapolis zou nie' met een vreem de man een onderhoud durven heb- ?p,een winteravond aan de zoom van het woud dat is uit een boek en een meisje uit Cincinati mist mijn elan, esprit, of hoe u het an ders noemen wilt." Recht voor ons scheen een lamp bij de ingang van één der gebouw en en verscheidene vensters waren verlicht. Wij hadden de deur bereikt en zij bleef met de knop in haar hand nog even staan. „Het is misschien wel het beste, dat wij elkaar nooit weer ontmoe ten, mijnheer Glenarm", verklaarde zij uit de hoogte. „De herinnering aan die paar ont moetingen zal mij altijd bij blijven, Miss Armstrong", antwoordde ik op dezelfde toon. „Ook ik zal trachten mij u te her inneren! en zij vouwde onder haar cape haar armen theatraal over elkaar. „Maar wij hebben elkaar helaas veel te weinig ontmoet, Miss Arm strong. Driemaal geloof ik, is 't niet?" „U schijnt onze eerste ontmoeting te willen vergeten", zei zij. „In uw kano bij de zomerverblij ven NooitEn U hebt me nnu verge ven voor mijn onbescheidenheid om een gesprek af te luisteren?" Zij duwde de deur open, doch bleef nog even staan. ..Behalve de keren, dat u het niet wist heb ik u vier keer gezien, vol gens mijn berekening, mijnheer Glenarm. En ik vind het heel dwaas van mijzelf, dat ik die eerste keer onthouden heb. Ik zie nu in hoe blind ik geweest ben!" Vlug trad zij naar binnen, sloot de deur. en ik hoorde haar snel de trap oplopen. Ik liep vlug terug naar de kapel, mijzelf verwijtend, dat ik ernstige zaken had verwaarloosd voor een dwaas gesprek met een schoolmeis je, en vrezend, dat de gang, die ik aan beide zijden had opengelaten, ontdekt was. De tunnel voegde een nieuwe factor toe aan mijn toch reeds ingewikkeld probleem en ik voelde behoeft® aan een gelegenheid om de situatie eens kalm te over denken. Bij de kapel liep ik bijna in de ar men van Stoddard, doch ik ontweek hem. trok de verborgen deur achter mij dicht, liep vlug door de tunnel, klom tegen de houten trap op en sloot de gapende opening in de kel dervloer weer met het imitatiece- menten luik. HOOFDSTUK XIII. HET GESPREK IN DE MIST Toen ik van mijn kamer kwam om te dineren, gaf Bates mij de post. Er was een brief bij in Laurence Donovans handschrift, die tot mijn verwondering een Amerikaanse post zegel en het postmerk van New-Or leans droeg. De brief was evenwel gedateerd in Vera Cruz, Mexico. Waarde vriend. Ik heb een prettige tijd gehad sinds ik je in New-York heb verla ten. Kon niet vertrekken naar een Europese haven, zoals ik gehoopt had, doch was al heel gelukkig als bediende op n boot voor Zuid-Ame rika te kunnen monsteren. Ik had gehoopt met Kerstmis in Engeland pudding te eten, maar ben nu al heel blij, dat ik nog op vrije voeten ben, al is het dan ook in dit vreselijke gat. De Engelse Buldog zou niets liever doen dan een flink stuk uit mijn broek te bijten en ik was werkelijk gevleid toen ik enige tijd geleden mijn portret in een ver dacht bulletin zag afgedrukt. Je moet begrijpen, dat men de Brit se autoriteiten er verwijten van maakt, dat ik nog niet gearresteerd ben, en mijn veroordeling zal een schitterend bewijs zijn. Ik ben niet bang voor de „Greasers" men sen, die zich volstoppen met bana nen en Spaanse pepers kunnen on mogelijk gevaarlijk zijn maar met de Britse consul hier valt niet te spotten en zelfs terwijl ik deze brief zit te schrijven, ben ik mij bewust dat een man, die ogenschijnlijk ver diept is in een boek, aan het tafel tje naast mij, in werkelijkheid de tijd doodt terwijl hij wacht totdat ik dit epistel beëindig. Jij hebt je natuurlijk reeds vredig gevestigd op je voorvaderlijk land goed en bent alleen nog maar van je grootvaders erfenis gescheiden door een paar maanden tijd en een weinig geduld. Jij bent altijd een ge lukkige kerel geweest. Mensen ster ven alleen maar om jou geld na te laten, terwijl ik zal moeten sterven om uit de gevangenis te blijven. Binnen niet al te lange tijd hoop ik er op dc een of andere manier in te slagen het land van de dollar weer te bereiken en zal je dan wel enig bericht zenden. Maar de man aan de andere ta fel tracht mijn ondertekening te le zen, zodat ik dus zedelijk verplicht ben hem niet teleur te stellen. Met de beste wensen, Je toegenegen GEORGE WASHINGTON SMITH P.S. Ik zal deze brief niet hier posten, maar hem aan een roodha rige Ier meegeven, die morgen per boot naar het Noorden vertrekt. Bates bracht mijn koffie in de bi bliotheek, aangezi enik de wens te kennen had gegeven, daar eens op mijn gemak over de stand van za ken te willen nadenken. Larry's ver slag was niet erg geruststellend. Maar ik wist, dat hij, wanneer hij van plan mocht zijn mij te bezoeken, zoiets niet in een brief zou zetten, die in de handen zou kunnen vallen van de autoriteiten, en mijn hoop, dat ik hem weldra zou terug zien, werd groter. Het was waarschijnlijk wel niet mijn grootvaders wens ge weest dat ik iemand als gezelschap bij mij zou hebben, doch nu de za ken zo stonden, was er geen enkele reden waarom ik mij niet tegen mijn vijanden zou mogen beschermen en Larry Was een betrouwbaar bondge noot. Mijn buurman had mij een belang rijke aanwijzing gegeven: Morgan bracht verslag uit over zijn hande lingen aan de executeur van mijn grootvaders testament. Iedere ande re gebeurtenis leek mij onbelangrijk toe, vergeleken bij deze wetenschap. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3