GOLDEN FICTION PURi irt Meningen en Commentaren leculaas' Onder ons gezegd: AT EEN ONDERLIJKE ERELD Ik verdien elke week geld met de was toch maar liever W.-Duitsland werkt aan de B.B. Chefarine „4" doet wonderen! Oorlogsschade in de landbouw RADIO Het huis met de duizend kaarsen 8 195 75 75 JNSTRAAT TWEEDE BLAD WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 3 innig van V or voorhoedes Brief uit Tsjecho. Slowakije Logica? 600.000 INWONERS - 100 KATHOLIEKEN! Duur Garantieprijs melk wordt verhoogd OUDE VRIJM0ED 'l- Is- llugwMrd... ^Ugrtö-C'd houdt de winter uit handen en voeten Meredith Nicholson >vef bor- is heel alie glan ed" ing. ren. p. JNTROLEREJs sTINGZAKEN l GEBIED HULST DER STEEN enige malen heeft zich in de katholieke samenleving van Ne derland 't verschijnsel voorgedaan, dat een aantal intellectuelen, infor meel samengroepten en als voor hoede uittrokken om nieuwe idee ën wakker te roepen in het bewust zijn der katholieken. We hebben de Klarenbeekse club gekend, welke de gedachten van sociale beweging en wetgeving, algemeen kiesrecht, vrouwenemancipatie, drankbestrij ding toetste aan het katholiek be ginsel en binnendroeg op het open bare erf tegen het verzet van con servatieven en intergralisten in. Deze voorhoede leverde ook grote mannen van de practijk, die gestalte mochten geven aan wat er uit stu deren en discuteren te voorschijn was gekomen. Men denke alleen maar aan het werk van Aalberse, een Ariëns, een Nolens, een Gerard Brom. Tussen de beide wereldoorlogen in, diende zich een nieuwe voor hoede aan een van andere aard en ook met ietwat andere doelstelling. Het waren „de jongeren", een nogal heterogeen gezelschap, zich verza melend rondom enige tijdschriften (Roeping, Nieuwe Eeuw. Gemeen schap). Hun bezwaren tegen de gang van zaken in katholiek Nederland wa ren vooral gericht tegen stijl en tempo waarin zich organisatiele ven en politiek voltrokken en daar naast liepen ze storm tegen allerlei artistieke heilige huisjes. Het was een geestdriftig gezelschap, dat on vervaard ten tsrijde trok zonder zich veel te bekommeren om practische mogelijkheden. Het was juist hun bezwaar, dat alles maar werd op gehangen aan „de practische moge lijkheden". Hart en vurigheid, dat werd de leus, welke ongetwijfeld zuiverend heeft gewerkt, al zijn er ook vreemde uitschieters geweest. Het verzet tegen de practische wer king der parlementaire democratie welke van de katholieken telkens weer compromissen afdwong, deed hier en daar sympathieën ontstaan voor de onvervaarde dynamiek van fascisme en nationaal-socialisme en helaas zijn enkelen daarin doorge hold, ook toen deze stelsels hun ware aard niet langer konden ver bergen. Afgezien daarvan, kan men van deze voorhoede-vorming toch ook verklaren, dat ze een nuttige taak heeft verricht. Rondom het ondergrondse „Chris- tofoor" ontstond een groepering, die zich na de oorlog openlijk pre senteerde als ontmoetingspunt van vernieuwingsgedachten. Al spoedig echter stonden de intellectuelen van deze groep voor een practische be slissing: Meegaan met de politieke doorbraak of niet Te dezer zake viel de groep duidelijk uiteen. Een deel nam vol geestdrift deel aan de oprichting van de P. v.d. A., een an der deel zag hierin een te gevaar lijk waagstuk in de vaderlandse verhoudingen. Zij meende, dat ver nieuwing en verfrissing ook best te verenigen waren met het behoud van meer traditionele organisatie vormen. Met dat al bleven er contacten bestaan, een tijd lang onzichtbaar doch thans weer duidelijker rond het tijdschrift „Te Elfder Ure". De groep heeft karaktertrekken gemeen met de bovengeschreven bewegingen, doch vertoont ook ge heel eigen kenmerken. Haar instel ling is in het geheel niet artistiek wel sociaal, philosopisch, theolo Advertentie) gisch. Ze wil voorhoede zijn, stoot troep, wegbaner. Door de wijze, waarop ze gereageerd heeft op het Bisschoppelijk Mandement, is ze plotseling, in de aandacht komen te staan van geheel Nederland. Die re actie manifesteerde zich in het veel besproken Mandementsnummer van het gelijknamige tijdschrift. Dat nummer toonde echter een typische tweeslachtigheid, waar het aan de ene kant min of meer aarzelend be grip trachtte te wekken voor de be doeling en bekommernis der Bis schoppen, aan de andere kant uit schoot in wilde huzarenritten tegen „de georganiseerde macht" en een uiterst onbehoorlijke belediging van de katholieke pers. Ondanks dit laatste: de katholieke pers verscheen op het weekend van de groep, j.l. Zaterdag en Zondag georganiseerd. Ze zal zich van te voren vermeid hebben in het eerste hoofdstuk van Pickwick Papers, waar een gentleman, die een ander beledigd heeft, zich uit de slag te rug trekt met de opmerking, dat het slechts in Pickwickiaanse zin be doeld was En zo verstaan we het dan ook, dat de praeses prof W. Pompe met fijne hoffelijkheid de ruime aanwezigheid van de pers be groette, al is zo'n bijeenkomst dan ook minder geëigend voor verslag geving in de eigenlijke zin van het woord. We willen ons bepalen tot indrukken en hopen U daarvan een volgende keer iets te zeggen. pER luchtpost ontvingen we uit Kosice het afschrift van een brief, ondertekend door de Bis schoppen van Tsjecho-Slowakije en gericht aan Kardinalen, Aartsbis schoppen en Bisschoppen, alsmede aan de gehele clerus in Italië, Frankrijk en Duitsland. Deze brief bevat een hartstochtelijke oproep, om zich met het Tsjecho-Slowaakse episcopaat te verzetten tegen wat men noemt de herrijzenis van het Duitse militarisme. Voor de Fransen roept men het schrikbeeld op van Duitse legers, die „op een mooie dag" de grenzen van het vaderland weer zullen overschrijden. De Duit sers houdt men voor, dat door het betreden van „de fatale weg" der remilitarisatie de Anti-Christ weer het hoofd onder hen zal opsteken en West-Duitsland de aanstichter zal worden van een nieuwe wereld oorlog. Vurig dringt het schrijven aan op onderhandelingen tussen de regeringen en volken van Oost en West om een oplossing te zoeken, welke de verdeling van Oost en West verhindert, het gevaar van een wereldoorlog afwendt en door middel van ontwapening op eerlijke wijze de veiligheid van alle volken verzekert. We willen aannemen, dat deze brief authentiek is en dat hij ver tolkt wat in de boezem van het hui dige Tsjecho-Slowaakse episcopaat leeft. Het vurig verlangen naar vre de en veiligheid door middel van besprekingen en ontwapening zul len alle katholieken met deze Bis schoppen delen. Doch als ze des wege zich verzetten tegen een be perkte en goed-gecontroleerde her bewapening van West-Duitsland, kunnen we hen niet meer volgen. Uit hun schrijven blijkt blindheid voor hetgeen zich afspeelt in le Oostelijke wereldruimte, voor de verschrikkelijke krachten verzame ling, welke daar plaats vond en welke de opbouw van een doeltref fende Westerse verdediging af dwingt. En die doeltreffendheid l Advertentie) Je probeert wel eens iets anders, maar kan niet bereikt worden zonder het Duitse vacuum op te vullen. Het schrijven roept allerlei Nazi-ver schrikkingen weer in de herinne ring, doch het verzuimt te wijzen op de terreur, de onderdrukking, de concentratiekampen, welke nu nog inhaerent zijn aan het commu nistische systeem, dat ter bereiking van zijn doeleinden geen barmhar tigheid kent. Met al dit verschil in zienswijze kunnen we ons echter één voelen in de oproep, om gezamenlijk te bid den voor een vreedzame regeling van alle brandende kwesties, opdat een vreedzaam en rustig leven kan worden verzekerd aan alle men sen Tk ben electriciën van beroep. ■*-Daar mijn overalls erg smerig zijn, in verband met kabelleggen en installeren, is Castella Parels een uitkomst voor mijn vrouw. Ze zei tegen mij: „Paps, ik ver dien elke week geld met de was, want het goed slijt niet sinds ik Castella Parels gebruik". Zo schrijft ons de echtgenoot van één der vele tien duizenden huisvrouwen, die opgeto gen zijn over de snelle en fantasti sche resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit U vliegt nu door de was heen! men zó in het wetar en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen pap je vooraf te maken'. Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat hét goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100% veilig was middel En U staat ver steld van de blank heid', de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! Een gulden genieting voor 80 ct. QNLANGS werd er van socialis tische zijde groot bezwaar ge maakt tegen het feit, dat er in de Gelderse gemeente Neede een bur gemeester was benoemd, die geen lid was van de P. v. d. A. Welis waar sympathiseerde hij met die partij, maar als burgervader meen de hij zich van partijkeuze te moe ten onthouden. Wat was de motivering van dit bezwaar? Wel, in Neede worden van de 13 raadszetels door de so cialisten bezet en deze meerderheid wees ook de twee socialistische wethouders aan. We moesten aan dit geval den ken, toen we dezer dagen in „Het Vrije Volk" een fel protest lazen te gen de gang van zaken in Tilburg, bij een wethoudersverkiezing. De KVP-meerderheid heeft daar alle wethouderszetels bezet, hoewel van de 39 raadsleden tot de P. v. d, A. behoren. ,,De KVP in Tilburg ziet de wethoudersverkiezing als 'n onderonsje" klaagt het socialisti sche partijblad. Nu kan men over de opportuniteit van zulk een oe- slissing van mening verschillen. In Breda heeft men het bijvoorbeeld wenselijk geacht, aan de socialist! sche minderheid een wethoudersze tel over te laten. Wat ons echter opvalt, is, dat een geval als Neede, waar de kleinst mogelijke meerder heid beslag legt op het hele Colle ge in socialistische ogen blijkbaar normaal en natuurlijk wordt geacht. Ons gevoel voor logica kan er niet bij. De Westduitse regering zal ongeveer 12 millioen mark uittrekken voor de luchtbescherming in het begrotings jaar 1955 - 1956, aldus heeft een func tionaris van de afdeling openbare vei ligheid van het Westduitse ministerie i binnenlandse zaken, Egidi, ver klaard. Hij zei verder dat de Westduitse re gering reeds samenwerkte met een speciale Navo-commissie voor de be scherming der burgerbevolking. Som mige kwesties zouden slechts op in ternationaal niveau geregeld kunnen worden, zoals een waarschuwings dienst voor naderende vliegtuigen. De snelheid van moderne vliegtuigen al dus Ègidi, was zo groot, dat grote schuilkelders zoals die welke tijdens de laatste oorlog gebruikt werden, verouderd waren. Daarom werden plannen gemaakt voor de bouw van schuilplaatsen in alle nieuwe gebou wen. (Advertentie) *W!^TïTIT!TIT77TJ?nTHfTW rnrnJMÊttulLWlllimtÊBt. TEGENPUNEN.. GRIEP. 20TABLETTEN»85«t Te Toulouse, in de kapel der Pa ters Franciscanen, greep onlangs een reeds dikwijls herhaalde, maar toch immer ontroerende plechtigheid plaats: het afscheid van pater Charles-André Florae, aangeduid voor de Apostoli sche prefectuur van Urawa, in het district Saïtama (Japan). Een vierde missionaris (pater Floras is de derde zendeling voor dit gebied), pater Hya- cinthe Dor, gewezen missionaris in China gedurende 20 jaren, zal hem daar spoedig vervoegen. De bevolking van deze missie be draagt 600.000 inwoners, waarvan er slechts een honderdtal overgingen tot het katholiek geloof. Bernard Shaw is altijd goed betaald voor zijn toneelstuk- ken, maar hij wordt met stuk- ken geslagen door de Rus M. J Konstaniowa. Die heeft zich 2 uoor de vertaling van Shaw's Pygmalion in het Russisch meer dan een millioen roebel (920.000 gulden) laten betalen, J aldus de Prawda. ken van een kat en een eekhoorn, die samen aten, speelden en slie pen. De man keerde zonder foto s terug om te verklaren, dat de Kat alleen maar de eekhoorn had >p- gegeten en dat het daarbij was gebleven. Argument Een chauffeur in het verre Den ver kreeg met de rechter te maken, omdat hij zijn wagen zou hebben bestuurd, terwijl hij gelijktijdig een arm om de schouders van een vrouw geslagen hield en het zicht op de weg verwaarloosde om haar te kus! sen. Dat kan niet", verdedigde de man zich. „Ik zat_ met mijn eigen vrouw in de auto." Afwachten Argeloos In het Amerikaanse Moultrie werd de 18-jarige juffrouw Ruth Lower voor de rechter ter verantwoording geroepen. Zij werd er van beschul digd een vijl in de gevangenis te hebben binnengesmokkeld. ,,Ik wist helemaal niet, dat de jongens in de gevangenis die zouden gebruiken om er tralies mee door te vijlen en te ontsnappen", verdedigde Ruth zich. „Ze hadden me gevraagd er eentje mee te brengen, opdat zij daarmee beter pinda-noten konden pellen." Plagerij Voor de rechter van San Fran- In Volkenheim in Duitsland is de Cisco had zich weer iemand anders 71-jarige Ernst Sommer in het hu- te verantwoorden. Het was mevrouw welijk getreden met de 83-jarige Broxton die 's nachts heimelijk Marie Semmelroth. Beiden wonen in specifieke lekkernijen voor honden een tehuis voor ouden van dagen, aan de voeten van haar slapende man smeerde en dan enkele geïn teresseerde beesten in de kamer liet. De honden plachten als tijgers op de tenen van de slapende heer toe te springen en daar was voor hem na de eerste keer de lol reeds af. „We moeten nog een jaar of tien, vijftien wachte.i voordat de straal motor zal worden aanvaard", meent het Amerikaanse blad Businness- week. Het blad denkt, dat er nu nog zoveel ongelukken met straalvlieg tuigen gebeuren, dat de luchtvaart maatschappijen liever nog even af wachten. Echtpaar Sterfte Dank zy moderne geneesmiddelen lieeft Noorwegen zijn toch al lage sterftecijfer weten terug te brengen tot acht per duizend per jaar. In 1946 was het nog 9.4 per duizend. Aldus heeft een Noors medicus mee gedeeld op een congres in Was hington. De werkzaamheden, verbonden aan de vaststelling van de aanvullende bij drage in door de boeren geleden oor logsschade, zijn nog vrij omvangrijk. Aldus minister Mansholt in zijn me morie van antwoord inzake de Rijks begroting. Er zal naar worden gestreefd, dat de totale werkzaamheden uiterlijk eind 1955 gereed zijn. Per ultimo October 1954 waren van de 32234 ingekomen aanvragen voor agrarische bedrijfsuit- rusting 4234 gevalLen afgewikkeld, zo dat er nog 28000 zouden moeten wor den behandeld. In laatstgenoemd cijfer is echter een aantal aanvragen begre pen. die een herhaling zijn van reeds eerder gedane verzoeken. De besprekingen over de garantie prijs voor de melk voor de periode van November 1954 - November 1955 zijn nog niet beëindigd, zodat op dit moment nog geen definitieve medede lingen kunnen worden gedaan. Wel staat het vast, dat deze prijs in verband met de gestegen kostprij zen van de melk verhoogd zal moeten worden. Uit de kostprijsberekeningen van het LEI is gebleken, dat de ver schillen in kostprijs in de onderschei dene gebieden wederom groter zijn geworden, waardoor de kostprijs in het duurst producerende gebied 7.5 ct hoger is dan in het goedkoopst pro ducerende. Deze grotere spreiding in de kost prijzen is aanleiding geweest tot uit voerige besprekingen met de georga niseerde landbouw en zal waarschijn lijk leiden tot de invoering van een stelsel met gedifferentieerde garan- Opvoeding De 22-jarige heer Clarence Strode leerde in de gevangenis waarin hij enige jaren ver bleef, keurig lezen en schrij ven. Kort geleden kwam hij vrij. Hij is nu evenwel weer gearresteerd. Hij vervalste cheques. Handig Het gemeentebestuur van de Ame rikaanse plaats Calipatria heeft een vernuftig motief gevonden om min der belasting te betalen. De burge meester heeft ontdekt, dat zijn ge meente tientallen meters onder het zee-oppervlak ligt. „Wij vallen dus niet onder de staat, maar zijn ver antwoording schuldig aan mensen, die alles op zee te vertellen hebben. - Wij zijn gewoon een stukje zee", meent de burgervader. ,.En op zee „ffc ga mijn kamer opnieuw ver- betaalt men geen belasting." ven en dan de muren met figuren beschilderen." Opdracht „Zou het niet beter zijn als je In Boston werd een persfoto- eerst de figuren ging schilderen en graaf uitgezonden om foto's te ma- dan de muren verven. ties. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954. HILVERSUM I. 402 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30-12.33 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33-12.40 Wij van het land) 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pianoduo. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amusementsmuziek. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cembalo-recital. 16.50 Gram. 16.55 Voor de jeugd. 17.25 Radio Philharm. orkest en soliste. 18.30 Piano spel. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 METER. AVRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. IOHS VRIJMOED ZONEN N V. SCHIEDAM FABRIKANTEN VAN DE BEKENDE SPINWIEL JONG? (Ad verten vie) 11.00 De Antwoordman. 11.15 Amusem.- muziek. 11.45 De Raad van Europa aan het werk, caus. 12.00 Zang en piano. 12,25 In 'f. spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Jazz-competitie. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Mded. en lichte muziek. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Gilbert Myste rie, hoorspel. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Viool en piano. 16.00 Gram. 16.15 Voor dracht. 16.30 Musette-orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de Wereld: Ir. W. L. van Lakerveld: Buitenlandse industriële activiteiten in Nederland. 18.00 Nws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Piano en gitaar en bas. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Reportage. 19.15 Amusementsmuz. 19.50 Mil. causerie. 20.00 Nws. 20.05 Kamer orkest ,koor en solist. 21.05 Een spel om Helen, hoorspel. 22.05 Gevar. programma voor de militairen. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 Sportact. 23.30-24.00 Zang en orgel. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen.) 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Engelse les. 14.15 Altvioolspel. 14.30 Franse les. 14.45 Volksliederen. 15.05 Marsmuziek. 15.15 Volksliederen. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.36 Idem. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18,15 Napoli- taanse volksliederen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Pol. causerie. 20.00 Orkestconcert. 21.00 Koorzang. 21.15 Orkestconcert. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13J5 en 14.15 Gram. 14.30 Groot Symphonie-orkest en solist. 16.05 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Spel met muziek. 22.00 Nws. 22.15 „La Boite a musique. 22.55 Nws. MYSTERIE-ROMAN door 16) ,.Ik was aan onze kant van de barrikade, u weet dat het bouwen van dit huis nogal geheimzinnig is gegaan De mensen hier uit de omtrek zijn er nog steeds verontwaardigd over. Zij veronderstellen dat er ergens in dit huis een schat verborgen is. U moet weten dat mijnheer Glenarm geen en kele werkkracht uit de omtrek be trok. Het werk werd verricht door vreemdelingen, die volgens de dorpe lingen geen Engels kenden. Het wa ren Grieken of Italianen". ..Ik vrees dat het verhaal van de verborgen schat een fabel is", ant woordde ik. Hij keek mij vlug aan, als om te zien. of ik spotte. Zijn vragen waren vast en eerlijk. De indruk, die de Eerwaarde heer Paul Stoddard op mij maakte, werd voortdurend gun stiger. Zijn gehele persoonlijkheid sprak van een rustige kracht, waar door ik mij voelde aangetrokken. ,,Ik vermoed, dat iedereen hier in de buurt aan niets anders denkt, dan dat ik hier op Glenarm ben om mijn te verdienen. Mijn aanwezig heid hier moet de mensen niet erg welgevallig zijn." ,Het testament van uw grootvader is natuurlijk overal het onderwerp het gesprek. Maar u oordeelt te hard over u zelf. Niemand heeft er iets mee te maken, dat u het slachtoffer bent van uw grootvaders grillen. Mij laat het onverschillig waarvoor u hier gekomen bent. Ik ben u niet ko men bezoeken om u te ergeren of mij in uw zaken te dringen. Zo nu en dan voel ik mij erg eenzaam en heb ik be hoefte aan gezelschap!" „Dank u; ik waardeer uw bezoek ten zeerste" - en mijn hart werd war mer door de vriendelijkheid van de man. Wij praatten over veel zaken sport, waarvan hij uitstekend op de hoogte was. reizen en avonturen. Hij kwam uit Columbia en had twee jaar in Oxford doorgebracht. ,,Nu", verklaarde hij, „het is mij zeer aangenaam geweest, maar nu moet ik gaan. Ik heb ook nog een be zoek gebracht aan Morgan, de op zichter van de zomerverblijven. De arme kerel heeft zichzelf gisteren per ongeluk door de arm geschoten toen hij zijn geweer schoonmaakte, en hij heeft een lelijk gat in zijn arm, waardoor hij minstens een maand rust zal moeten houden. Hij vroeg mij of ik een boodschap voor hem wilde doen. Hij is een nauwgezette kerel en vroeg of ik voor hem 'n telegram wil de sturen aan mijnheer Pickering, om deze mede te delen, dat hij gewond was, maar toch zijn clichtan inu var- vullen. Pickering heeft een zomerver blijf aan het meer en Morgan ver zorgt het voor hem. U kent Pickering zeker wel, is 't niet? Ik keek mijn bezoeker recht in de ogen, een weinig koel misschien. Ik vroeg mij af waarom Morgan, met wie ik in de kelders van mijn eigen huis geduelleerd had, aan Pickering moest melden dat hij gewond was. „Ik geloof, dat ik Morgan wel eens hier ontmoet heb", zeide ik. ,,Oh, ja hij jaagt nogal dikwijls - hij is onze Nimrod van het meer." ..Hij is zeker wel een goed jager?" „Ongetwijfeld. Hij heeft mij dikwijls eenden gebracht." ..Ik heb horen zeggen, dat men hier zelfs 's nachts op de eendenjacht gaat!" Hij lachte terwijl hij zijn jas aan trok. „Dat is mogelijk, maar onsportief. Maar ja, we mogen een gegeven paard niet in de bek kijken." Wij lachten beiden; zijn lachen was aanstekelijk. Oh, ja, ik vergat aan Morgan Pic kering's adres te vragen. Weet u het misschien?" „Wel, zeker. Alexis Buidling. Broadway. New-York." „Dank u! Dat is gemakkelijk te ont houden". antwoordde hij glimlachend. „Vergeet mij niet. ik geloof dat er heel veel dingen zijn, waarover wij genoegelijk kunnen praten." ..Ik beloof het u", antwoordde ik, blij om de sympathie die deze man uit «F Ik trok mijn overjas aan en liep met hem meer tot aan de poort en zag hem met grote stappen haastig naar het dorp lopen. Hoofdstuk XII. DE GEHEIME GANG „Bates! hij was bezig nieuwe kaarsen in de kandelaars te steken er zijn heel wat vreemde dingen in deze wereld, maar jij bent één van de vreemdste. Ik wil je wel bekennen dat er ogenblikken zijn dat ik je als n gevaarlijke schurk beschouw, maar dan twijfel ik weer aan mijn ei gen oordeel en geloof ik dat je niets anders bent dan een armzalige dwaas." Hij stond op een ladder onder de grote kristallen kroon in de biblio theek en keek op mij neer met die treurige blik, die zo aandoenlijk is bij een hond, wanneer men hem op zijn staart trapt. Die blik is aandoenlijk bij een hond, doch wanneer een man mij zo aanstaart, word ik woedend. „Jawel, mijnheer Glenarm", ant woordde hij nederig. ..En nu moet je goed begrijpen, dat ik van plan ben dit huis grondig te doorzoeken, het binnenste buiten te keren, het desnoods in de lucht te la ten vliegen, als ik daar zin in heb." „Zeker, mijnheer Glenarm" en aan zijn toon zou men zeggen dat ik hem gevraagd had de lucifers even aan te reiken. „En wat Morgan betreft..." ,,In welke betrekking staat hij tot Pickering, denk jij?", vroeg ik. ,,Nu dat is duidelijk genoeg. Mijn heer Pickering heeft een huis aan het meer hij kreeg het door middel van uw grootvader. En Morgan houdt dat huis in orde." „Inderdaad heel aardig verzonnen" en ik stuurde hem weg. Na de lunch daalde ik af naar de kelder, liep naar de blinde muur en begon de wanden te bekloppen. Dc wanden waren evenwel zo massief als 'n rots en waar ik ook klopte klonk een dof geluid. Ik zocht beide muren af en werd voortdurend woedender o- ver mijn pech of domheid. Ik had al le redenen om mijn eigen huis te ken nen, en toch was een vreemdeling en een schurk op voor mij onverklaarba re wijze uit die kelder verdwenen. Na een uur vergeefs gezocht te heb ben, keerde ik naar het einde van de gang, herhaalde mijn geklop, en ver viel, vrees ik, in een taal, die een heer onwaardig was. En toen, in mijn blinde woede, vond ik wat ge duld niet hadden kunnen opsporen. Woedend slingerde ik de hamer weg; hij viel op een groot vierkrnt in de cementen vloer, dat een hol geluid voortbracht. Een ogenblik later lag ik op mijn knieën en betastte de kieren met mijn vingers en toen ik mijn ge laat dicht bij een der naden bracht, voelde ik een zwakken, maar onmis- kenbaren luchtstroom. Het cementen blok, hoewel precies gelijk aan de andere tegels van de vlner. bliikhaju: niabs juadars dan een houten imitatie, die een opening afsloot. Ik brak mijn zakmes bij mijn po ging het blok om hoog te wringen, doch een ogenblik later slaagde ik en ontdekte, dat het een groot luik was. Een koele luchtstroom, dezelfde die mij die nacht zo verwonderde, trok door de kelder, toen ik in de don kere opening tuurde. Het was er aar de donker, en na een lantaarn, die ik meegebracht had, te hebben aange stoken, zag ik dat een houten trapje naar beneden voerde. Vlug liep ik het trapje af en stond in de gang, die ongeveer twee meter hoog was en zich in beide richtingen onder de fundamenten van het huis uitstrekte. De gang liep onder 't park voor het huis in de richting van de St. Agathaschool. Geen wonder dat mijn grootvader vreemde arbeiders, die geen Engels konden spreken, dit huis had laten bouwen! Terwijl ik door de gang liep werd de lucht voortdurend frisser, en na onge veer zestig meter te hebben afgelegd, bereikte ik een plaats waar de wind van boven af op mi; neer scheen te slaan. Ik stak mijn handen omhoog en twee openingen, op enigen afstand van elkaar, waardoor de lucht voort durend naar binnen gezogen werd. Ik liep glimlachend verder. Ik was onder het hek en de schoolmuur doorgelo pen en wist nu waarom de pilaren van dat hek zo hoog waren zij wa ren hol en voorzagen de tunnel van frisse lucht. Ik was nog ongeveer vijftien meter verder gelopen, toen ik een licht tril len voelde, dat vergezeld ging van een dof geluid, en bereikte op hetzelfde ogenblik een houten trap, die naar bo ven voerde. Ik liep de trap op, nog steeds het trillen bemerkend, en vond een deur, die niet op slot bleek te zijn. 'n Ogen blik later stond ik in 'n goed verlicht vertrek. Boven mijn hoofd hoorde ik een orgel bespelen, en nu wist ik ook de verklaring voor het trillen dat ik had waargenomen. Ik was in 't gewelf van de St. Agathakapel. De binnen kant van de deur, waardoor ik was binnengetreden, was een deel van de hout enbetimmering van het vertrek en de opening was geheel bedekt door een kaart van het Heilige Land. in mijn verwarring had ik alle be grip van tijd verloren, en ik was ver wonderd te bemerken, dat het reeds vijf uur was doch ik besloot eerst nog de kapel binnen te treden voordat ik naar huis zou gaan. Weldra vond ik de trap naar boven en stond een ogenblik later in de ves tibule. Ik opende de deur en verwacht te een dienst in volle gang te vinden; doch de kleine kerk was geheel leeg ui'gezonderd, waar rechts van de kan sel een organist de kerk vulde met de tonen van een mars. Met mijn pet in mijn hand sloop ik dc: kapel binnen en viel op een der bankjes neer. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5